ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEÜWSGil EILANDEN m is IELSDIJK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, >SE Co. N PELT. LOTERIJ Wr «DHOLÜHDSCB flDBÖRWCREDIET. :briefjes ret Egyptische Monster. rende Goederen, enz. FDKANTOOK ALKMA4 )AM C 11. Telefoon AGENTSCHAPPEN: OORN, markt 16. ENKHUIZEN, Westerstraat I Breestraat. ELFT, markt 99. ROTTERDAM, Leuveli&Ten 101 aalTwee Millioen Guide eel geplaatst en volgestort. 'ENNOOTSCHAP verleent Cr neemt gelden in deposito, hela iet den aan- en verkoop va en coupons, sluit beleeniu^ ongatiën en verricht verdenk .m heden tot het Kassiersva inde. Deposito rente 3 o/o. rAAT op 30 Juni 1912. Ie Credieten f 6,156.624.51 f ONZE EILANDE voor oe Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. s per kwartaalf 0,56 |onderlijke nummers- 0,05 i-Voorsitter tnmissarissen 1.312.513.31 270.447.421 De Directie J. F. MOENS.I No. 37 Zaterdag 3 Augustus 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advjrtentiên van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. P. v. FOREEST. Mr. M. MOE Ni jpondent voor Middelharnis i en: rAN DER KOOGH TE niDDEEIIARWn. icieele Mededeelingen. de eer, bij dezen A AT, naast het zal gevestigd zijn n de oude zaak. i aanbevelend, JESSE Co. g „BATO", tterdam. ipende ziekten, borst-, maag- o vrouwenziekten, enz. terdags) van 94 ure. -A.rts. en als Staatsloten. SCHIETOEFENINGEN in de stelling van den Helder. Jlgeiis mededeeling van den Minister van Oorlog van 5 tot er. met 27 Augustus a.s. schietoefe- gehouden worden van verschillende verdedi- swerken in de stelling van den Helder van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig i8schen de ware richtingen Z.W. en N.W. (90°) 8000 M. van het fort; -an het werk Kaapboofd, waarbij onveilig ge wordt een sector tusschen de ware richtingen en N.N.O. (67o) tot op 4500 M. van het werk; ivan het fort ErfprinB, waarbij het onveilige ligt tusechen de ware richtingen W.Z.W. en (13öo) tot op hoogstens 9000 M. van het fort. onveilige sector zal voor elk fort worden Jaan- ien door bakens, op het fort of op de zeewering 'itBt en wel r Kijkduin door een stel bakens, voorzien van jode schrijf: Kaaphoofd door een stel bakens, voorzien a driehoek Erfprins door een stel bakens, waarvan één ■en van 2 dwarslatten, de O. lijke grens en één .ten van 1 dwarslad de W. lijke grens aangeeft, de degen waarop gevuurd wordt, zal van den Itorén van Kijkduin of van het fort Kijkduin en de betrokken verdedigingswerken een roode waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening Istok en één uur vóór de oefening geheel voor- pcben wordt. lovendien zal op deD avond vóór en op de dagen, •d wordt Mn waarschuwingsbord geplnatvt het terrein van den gemeentelijken visch. Heuwediep. idien een stoomvaartuig tot waarschnwen ol aanwezig is, zal, indien de oefeniDgen znlks r, aan kleinere vaartuigen desgewenecht hulp verleend om uit den onveiligen sector te (Zie „Ned. Krt." No. 201) SCHIETOEFENINGEN van hot fort Pampus, Zuiderzee. ilgens mededeeling alsvnren op 8 en zoonoodig op 9 Augustus a.s. eene schietoefening worden inden van het fort Pampus. .1 gevuurd worden met kanonnen van zwaar (24 cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt iector, begrensd door de ware richtingen Noord Oost tot Z.O. (135») tot op 9000 M. van het fort. de dagen, waarop gevuurd wordt; zal van het Pampus een roode vlag waaieD, die 3 uur vóór begin der oefening halfstok en één uur vóór de ;eheel voorgeheschen wordt. Bovendien lijkertijd en op dezelfde wijze roode vlag- woaien van de batterijen Diemerdam en Durger- de Westbatterij nabij Muiden, den kerktoren in ld er berg en van den lichtoren van Marken. - .Ned. krt." No. 212). SCHIETOEFENINGEN. van het fort Hoek van Holland. 'olgens mededeeling als voren zal op 6 en zoo 'dig ook op 7 Augustus a.s. eene schietoefeningwor- i',gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal uurd worden met kanonnen van licht kaliber -M] waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, onnd door het fort, eene roode vlag beN. en eene het zeegat tot op 3100 M. van het fort. den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het een roode vlag waaien, die 3 aur vóór het begin oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge- I voorgeheschen wordt. He Ned. Krt. Nos. 218, 219, 202, 227.) liddelharnis, den 31 Jnli 1912. De Burgemeester voornoemd, U LBO J. MUS. PEUILLETOIT. kantoor WIJNHAVEN 15 ei lofdagent, te Den Bommel bijl Goedereede bij P. STRUIJK bij A. v. d. WERF, te Middel nge bij B. CAMPHENS Gzn. rp bij GOEDEGEBUURE, t< 't Haringvliet bij P. J. VAN hoofdstuk IV. 'oen ik weer bijkwam, was het reeds rgen. In het kleine tuintje achter het ier waren de vogels druk in de weer, ".fwachting van hetgeen het ontbijt hun overlaten, ofschoon de vroegste aller els, de melkboer nog niet begonnen was e tegenwoordigheid op de straat aan te idigen. Van al de uren van den dag is naar mijne meening niet één, dat zóó zaam en somber is als dat, hetwelk den 'eraad onmiddellijk voorafgaat; terwijl i al de ondervindingen uit hetmenschelijk er misschien niet eene onpleizieriger dan op zulk een uur te ontwaken en tot ontdekking te komen, dat men den ge len nacht in zijne kleeren doorgebracht daarbij In den meest ongemakkelijken bingatoel gezeten heeft. Zoo was mijn ln dit bijzondere geval. Toen ik mijne en opende keek ik met een verbaasd '"tomen om mü heen. Ik kon met den ^en wii ter wereid niet begrijpen, waarom D,et in bed was. Het was de eerste keer Buitenlandse!' Overzicht. Alle bladen wijden uitvoerige artikelen aan de nagedachtenis van den deze week overleden keizer van Japan. Dat is te ver klaren. In de 45 jaren van Mutsuhito'a regeering heeft het land der Rijzende Zon het beeld vertoond van een ontwikkeling op staatkundig, militair, economisch, tech nisch en wetenschappelijk gebied, dat den westerling met stomme verbazing slaat. Keizer Mutsuhito besteeg 31 Januari 1867 den troon, als jongen van 14 jaar (geb. 3 November 1852). De regent gaf vrijwillig op 9 November d. a. v. den keizer de macht terug: het sjogunaat (de regeeiing van den stadhouder, die feitelijk den keizer alle macht onttrok) had afgedaan, doch eerst □a ernstigen strijd had Japan zich in '69, nadat zelf even de republiek door de rebellen was afgekondigd, bij de nieuwe verhoudingen aangepast. Reeds eeu jaar tevoren was de keizer begonnen met in naam als modern vorst op te treden; de residentie werd, als eerste uitvloeistel daarvan, van Kioto naar Jedo, van toen af Tokio genaamd, overge bracht. Het moderne Japan zou zijn ont wikkeling beginnen. Het feodalisme werdt vervangen door een bureaucratischen staat met gecentraliseerd bewind, maar tot '85 zou het duren, eer een Kabinet naar Euro- peesch voorbeeld werd gevormd, beslaande uit negen departementsrainisters en een minister-president (Graaf Ito). De oude ver deeling van het volk in hofadel, militairen adel, volk en onreinen, verdween en de samurai (boogeadel) verloor zijn voorrechten; de nieuwe adel, metzijn markiezen, prinsen, graven, burggraven en baronnen werd ge schapen. Tegelijk met deze naar het Westersche zweemende veranderingen werden andere Westersche instellingen ingevoerd; op tech nisch gebied waren het spoorwegen, stoom schepen, telegraaf enz.ook de westersche journalistiek werd ten deele opJapansche bodem overgeplant. Universiteiten enz. werden opgericht, de rechtspraak gemoderniseerd. Zonder strijd ging dit alles niet. Zij, die hun privileges hadden verloren, zonnen op wraak en een reeks opstanden waren reeds in '74, '76 en '77 met moeite onderdrukt. Met de invoering eener vertegenwoordi gende grondwet begint in 1890 de nieuwste periode der Japan3che geschiedenis. De nieuwe machthebbers wilden de samurai, de oude adelijken, niet van het bewind uit sluiten. In '68 reeds was een vergadering van notabelen bijeengekomen, maar de radi calen onder de vroeger bevoorrechten eisch- ten een werkelijke volksvertegenwoordiging en eischten in '74 een Parlement, wat de Regeering, als zijnde een voorbarigheid, weigerde Wel verscheen in '81 een keizer lijke proclamatie, belovende de invoering van een Parlement in 1890- 11 Febr. '89 werd de Grondwet afgekondigd en 29 No- dat ik in mijn stoel in slaap was gevallen en het denkbeeld verontruste mij op eene vreemde wijze. Ik onderzocht de kamer, maar in elk opzicht, was alles juist het zelfde, als toen ik mijne oogen gesloten had. Ik alleen was veranderd. Mijn hoofd was zoo zwaar als lood en hoewel ik mijn best deed mij de gebeurtenissen van den vorigen avond voor den geest te roepen, bemerkte ik, dat, terwijl ik mij de soiree in Medenham House herinnerde en myn terugkeer tot mijn atelier daarna, ik mij niets kon her inneren van wat later volgde. Ik dacht nog hierover na, toen ik een luid geklop aan de buitendeur boorde. Ik haastte mij dadelijk heen te gaan en trok de grendels weg. Je kunt je mijne verbazing voorstellen, toen ik een inspecteur van politie op den drempel zag staan met een agent achter hem. „Mijnheer Forrester, geloof ik" begon hij en zoodra ik bevestigend had geknikt, ver volgde hij„U moet mij verontschuldigen, dat ik u op dit vroege uur moet lastig vallen, mijnheer, maar de reden is dringend. Ik zou blij zijn, als u mij de eer wildet toestaan om vjjf minuten met u alleen te spie ken.' „Met genoegen," antwoordde ik en ik vroeg hem onmiddellijk om binnen te komen. Na de deur achter hem gesloten te hebben, ging ik voor, naar het atelier, waar ik hem naar een stoel wees, terwijl ik op het haard- vember '90 werd het eerste Japansche Par lement geopend. De grondwet was naar Duitsch model vervaardigd, het actieve en passieve kiesrecht is aan een tamelijk hoo- gen belastingcensus verbonden, en de be voegdheden van het Parlement zijn beperkt, doordat de Kroon, behalve haar vetorecht, uitgebreide takken van staatszorg op eigen gezag bestuurt- Tegen deze bepalingen ont stond, o. a. onder leiding van graaf Okoema, een sterke oppositie. Deze streefde naar in voering van een parlementairen regeerings- vorm naar Engelsch model, en streed daar voor met de gewone middelen verwerping der begrooting e. d. Buiten de parlementaire oppositie vormde er zich een in het land, die met geweldmiddelen streed en bij de verkiezingen van 1891 formeele verkiezings- gevechten organiseerde. Niet lang zou het duren, of ook naar buiten zou het zich moderniseeronde Japan zijn kracht doen gelden. En vanaf dat oogenblik zou het die verbazingwekkende vaderlandsliefde en ongeëvenaarde militaire machtsontplooiing toonen, welke de Japan sche politiek in de laatste tientallen jaren beheerschen en zoo duidelijk wijzen op het verlangen naar de heerschappij in den Stillen Oceaan. Tegen China zou de strijd beginnen, teg6n Rusland zou hij worden voortgezet en thans, na die beide groote woi stelingen, vragen wy ons af, of niet Amerika het eerstvolgonde slachtoffer zal zijn. In den zomer van 1894 brak de Japansch- Chineesche oorlog uit, dadelijk nadat het Japansche parlement wegeDS zyn oppositie was gesloten. Korea was aanleiding. Toen de Koreaansche Regeering China's hulp in riep tegen de berooving van Japansche koop lieden, besloot Japan, zelf op te treden. Het bezette Chemoelpo en voerde op Korea her vormingen in. De hierdoor ontstane oorlog leidde tot de nederlaag der Chineezen; by den vrede van Siraonoseki (April 1895) werd Korea onafhankelijk verklaard; China stond Formosa, de Pescadores en het schiereiland Liaotoeng met Port-Arthur aan Japan af. De Europeesche mogendheden, Rusland vooral, lieten Japan echter niet de vruchten van zyn overwinning plukken en de Mikado zag zich gedwongen, van Liaotoeng met Port-Arthur af te zien. De grondslag voor den haat van Japan tegen Rusland was gelegd, en Rusland zou dien later duur hebben te betalen Het natuurlijk gevolg van de behaalde zegepraal was een verhooging van het mi litair zelfbewustzijn der Japannersleger en vloot worden zoozeer versterkt, dat Japan weldra tot de sterkste militaire mogendhe den kon gerekend worden. Het Kabinet- Matsukata-Okoema, dat in '96 dat van Ito opvolgde, bleef Japan's militaire macht ver sterken voorloopig vermeed het echter een oorlog wegens Rusland'sopdringen in China Japan wist zijn tijd af te wachteü, vooral toen Rusland in Korea concessies deed. De binnenlandsche politiek eischtetydelyk weer alle opmerkzaamheid. In '98 trad het Kabinet af; graaf Okoema vormde een nieuw kleedje vóór hem ging staan. De agent bleef in de gang buiten. „Het is, zooals u zegt, nog al een vroeg uur voor een bezoek," merkte ik op, terwijl ik zyne karaktertrekken trachtte af te leiden uit zyne groote, eerlijke oogen, zyn welge- vormden neus en zijne vierkante, beslist uitziende kin. „Wat kan ik voor u doen „Ik geloof, dat u in de gelegenheid zijt, mij eene belangrijke mededeeling te doen," antwoordde hy. „Eengruwelykemoord werd in den antiquiteitenwinkel van de Daastby- zijnde straat, of gisterenavond laat of dezen morgen vroeg, gepleegd, hoogstwaarschijn lijk tusschen middernacht en één uur. Het is geheel en al eene merkwaardige geschie denis en te oordeelen naar de getuigenis, welke wij hebben, moet de strijd, ofschoon geen kreten gehoord werden, een nootlottige geweest zyn. Aangezien de voordeur nog gesloten en gegrendeld was, toen wij naar binnen drongen, is het duidelijk, dat de moordenaar zyn uitweg aan den achterkant gezocht heeft. Werkelijk werd er tusschen een en twee uur een man gezien, die op het straatje achter het huis kwam, ofschoon deze omstandigheid geen aanleiding gaf tot eenlg vermoeden in verband met den tijd. De getuige, die hem zag vertelt, dat hij langs deze wijze van de straat kwam, in de scha duw,en, ofschoon hij in 't geheel niet zeker is Kakinet hij nam zelf Buitenl. Zak6n dat werkelijk constitutioneel zou zyn. Het leefde slechts korthet Kabinet werd by den keizer verdacht gemaakt en vervangen door het ministerie Ito, dat, in strijd met den wensch der bevolking, een afwachtende hou ding aannam tegenover den ondernemings geest der Europeesche mogendheden en Amerika in Oost-Azie, vooral tegenover Chi na. Wel wist Japan in '99 Je volle autonomie tegenover de vreemdelingen to verwerven, waarnaar zijn staatslieden sinds 25 jaar hadden gestreefd. Onder het weldra optre dende liberale Kabinet-Yamajatta werden de spoorwegen door den Staat genaast, terwijl andere belangrijke hervormingen de ver hooging van het aantal Parlementsleden en de verlaging van den kiesrechtcencus waren. In de volgende jaren bleef de buitenlandsche politiek draaien om Rusland's optreden in Oost-Azieterwyl reeds toen de eenige jaren geleden tot een gevaarlijke spanning geleid hebbende quaestie der Japansche koelies, die den Amerikaanschen arbeiders concur rentie aandoen, was gerezen. In het jaar 1900 trad Japan's beteekenis in de wereldpolitiek duidelijk naar voren. Aan de bijzonderheden van den Boxersop stand in China behoeven wy hier nauwelijks te herinneren. Genoeg zij het, hier te ver melden, hoe Japan, samengaande met de Europeesche mogendhededen, alles deed om aan de bevrijding der ingesloten Europeanen mee te helpen. De Japansche soldaten wek ten de bewondering van de met hen stry dende Europeanen. Later ging het meer zijn eigen weg en het weigerde mee te doeb aan de strafexpeditie tegen Paotingfoe, de hoofd stad van Tschili. Deze afwijkende houding hangt samen met de wijziging, door mar kies Ito, den persoonlijken vriend van Li- hoeng-tschang, ook in de binnenlandsche politiek gebracht. Hy vereenigde de be kwaamste leden van alle partijen onder zijD leiding tot een groote regeeringsparty en hij kreeg weldra een meerderheid bijeen. Het Kabinet-Yamajatta maakte plaats vooreen Kabinet-Ito, dat niet tot Japan's voordeel geen sterke, eensgezinde oppositie te genover zich vond. Japan had den tyd na den vreden van Simonoseki gebruikt om zijn militaire macht, vooral ook de vloot, nog te versterken. En zoo naderde het tijdstip, waarop het die wonderbaarlijke macht, ontstaan door een combinatie van doodverachtende vaderlands liefde, scherpe intelligentie, tot in alle bizon- derheden afdalende exploitatie der moderne techniek en de spreekwoordelijk geworden persoonlijke dapperhoid vau zijn leger en vloot, staande onder de bekwaamste bevel hebbers, zou aanwenden tot het vernietigen van Rusland's machtspositie in het Verre Oosten. Wy zyn hier de allernieuwste histo rie zoo dicht genaderd, dat een uitvoerige schets van het verloop van en de aanleiding tot den oorlog achterwege kan blijven. Rus land weigerde, zyn opdringen in Mandschoe- rye te staken, en zonder oorlogsverklaring overvielen de Japanners in den nacht van op dit punt, gelooft hy, dat hy een dezer huizen binnenging. Dat aan uwe rechterhand is leeg en de deuren en vensters zijn veilig vastgemaakt. Hy kon daarom niet daarin gegaan zyn. Dat aan de linkerkant is een kosthuis. Ik heb de huisjuffrouw bezocht, die ten sterkste beweert, dat haar voordeur na tien uur gisterenavond door niemand meer geopend werd. Zy heeft my echter gezegd, dat den geheelen nacht een lichtje in uw atelier brandde, en ik zie nu zelf, dat u niet naar bed is geweest. Mag ik daarom vragen, of u ook een dergelyken man gezien heeft, of dat u mij zulke bij zonderheden kan mededeelen, die ons naar alle waarschijnlijkheid dienstig kunnen zyn by ons zoeken?" Bliksemsnel, terwyl hij praatte, flitste de herinnering aan al, wat dien morgen gebeurd was en aan het bezoek, dat Pharos by my gemaakt had, door myn hoofd. On derwijl blikte ik onwillekeurig naar dat gedeelte der kamer, waar de mummie tot nu toe gestaan had. Tot myne verbazing,— ik moest haast wel zeggen tot mijne ont steltenis, was ze er niet meer. Het scheen onmogelijk en toch had ik het beste bewijs vóór my, dat zy er niet langer was. En dan nog een andere vraagBestond er eenig verband tusschen Pharos en den moord De tyd, waarop de moord moest zyn be gaan, tusschen middernacht en één uur, 8 Februari 1904 het Russisch eskader in Port-Arthur. Bliksemsnel werd het Japansche leger op Korea geland; het trok overwin nend naar het noorden, en de vernietiging van het Russische eskader bij Tsoeschima door admiraal Togo maakte spoedig een eind aan den oorlog. By den vrede van Portsmouth (5 Sept.'05) gingen Korea en Mandscboerye voor Rusland verloren; het eerste kwam onder Japan het is bekend, hoe barbaarsch de Japanners, die in den oorlog de beschaafde gebruiken zoozeer inachtnemen, tegen het slappe Koreaansche volk optraden het laatste werd aan China teruggegeven, ter wijl Japan tegen de helft van Sachalin van een oorlogsschatting afzag. Door een stelsel van verdragen en ententes heeft Japan zich zyn overheerschenden invloed in den Stillen Oceaan verzekerd: het voornaamste was wel het verbond met Engeland, dat, in 1902 gesloten, later werd versterkt en den beiden mogendheden eikaars hulp verzekert ingeval een van bei den door een derde wordt aangevallen by de verdediging van zyn territoriale rechten of speciale belangen in Oost-Aziö of Britsch- Indie. Voorts heeft het naar de letter 1 de handhaving van China's integriteit ten doel. Voor Japan's buitenlandsche politiek ko men, ter versterking van 't lands internati onale positie nog de volgende verdragen in aanmerkinghetFransch-Japansche verdrag (1907), ter waarborging van eikaars bezit in O -Azië, tevens scheppend een waarborg voor de veiligheid vanlndo-Cbina; hetRussisch- Japansche, (1907), zijnde een politiek-, han dels-en visschery verdrag; het Amerikaansch- Japansche, (1908), tot eerbiediging van el- kaars gebied en China's integriteit van welk verdrag men de uitwerking zal moeten afwachten, doch dat misschien niet in staat zal zijn, op den duur een conflict tusschen beide mededingers af te wendenhet Rus- sisch-Japansche verbond, versterkend het verdrag van 1907, en waarin erkend werden de posities, door beiden in Mandschoerye verkregen. In 1911 is het Japansch-Engel- sclie verbond herzien, o.a behelst't nieuwe verdrag, dat het artikel, betreffende de wederzydsch6 hulp in geval van oorlog niet van kracht zal zyn, als een der partyen in oorlog is met een volk, waarmede de andere een algemeen qjbitrage-verdrag heeft geslo ten. Het Engelsch-Amerikaansch arbitrage- tractaat was de aanleiding tot deze wijziging, die in Japan niet bizonder gewaardeerd wordt. De premier, Katsoera, is in 1911 af getreden, o.a. in verband met die verdrags wijziging en niettegenstaande de financieele depressie, welke men hem verweet, grooten- deels nog een gevolg is van den oorlog. Do kwestie die zoo langen tyd in Engeland de gemoederen heeft beroerd, nl. of Engeland aan Ierland zelfbestuur zal toestaan, zal door dit Kabinet waarschijnlijk ten einde worden gebracht. In 1800 werd het Iersche parlement opge heven en de Unie met Engeland afgekondigd was dezelfde, waarop hy aan mij verschenen was. En toch welke reden had ik, behalve myn eigen vreeselyke vermoedens, om mij tot de gevolgtrekking te brengen, dat hy de bewerker was van deze booze daad Ik zag echter dat mijn langdurig stilzwijgen een ongunstigen indruk op mijn metgezel maakte. „Kom, mynheer," zeide hy, dezen keer een weinig scherper dan eerst„ik moet u 6r aan herinneren, dat myn tijd kostbaar is. Begrijp ik er uit, dat u my kunt helpen of niet?" God weet, indien ik myzelf was, zou ik oogenblikkelyk, al wat ik wist, geopenbaard hebben. Ik zou hem verteld hebben, onder welke vreeselyke omstandigheden ik Pharos aan de kade, dien natten nacht tegen het einde van Maart, ontmoet had en kritiek geoefend hebben op zyn gedrag bij die ge legenheid. Ik zou hem medegedeeld hebben, hoe hy vroeg in den morgen in myn atelier gekomen was, niet alleen met een verschrk- ten blik in zijne oogen, maar zwaar adem halende, alsof hy hard geloopen had, of schoon zoo iets eene onmogelijkheid moet zyn voor een man van zyn leeftijd. Dan zou ik nog verteld hebben, hoe by getracht had my te dwingen van iets afstand te doen, waaraan ik de meeste waarde hechtte en toen hij teleurgesteld werd, my gehypnoti seerd had, en met het bewuste ding aan

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1