HELSDIJK INS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, .DÏD-HOLLANDSCHE EN ZEEDVSGHE EILANDEN I lerende Goederen, en NGSWAARDE! HDfiOLLANDSGH fDBOUWCREDIET, LOTERIJ ibriefjes e Bladen. Papierhandel, t Egyptische Monster. ipiilljllill(ll|llillil||!|jlfp de bekende adressen HOLLEMAN, Dirksland. 3ROOTENBOER, Nieuw-Helvoet. ONZE EILANDEN VOOR OB 'KANTOOR ALKMAAPBlad verschÜnt elken Zaterdagmorgen. M C 11. Telefoon 7m AGENTSCHAPPEN: )RN, irkt 16. OEN, per kwartaalf 0,50 taderlijke nummers- 0,05 No. 36 Zaterdag 27 Juli 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. ENKHUIZEN, i Westerstraat tij= Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote leIters naar plaatsruimte. penbnrg eostraat. JFT, arkt 99. 's-GRAYENHAGH Molenstraat 4ól BOTTERDAM, Lenvehaven 107, Scieele Mededeelingen. ilTwee Hillioen Guide] 1 geplaatst en volgestort. NNOOTSCHAP verleent Cn eemt gelden in deposito, belaj t den aan- en verkoop va en coupons, sluit beleeuing^. igatiën en verricht verder iheden tot bet KassiersvL. Ie. Deposito rente 3 °/o. I GEMEENTE MIDDELHARNIS. 1 Augustus ZITDAG Hoofdei ijken Omslag. Iwordt beleefd verzocht zorg te dragen pa dezen Zitdag minstens de helft van i aanslag is betaald. Zegt het voort. diplomatie, zooals het eens in den Rijksdag is genoemd, ook nu nog volkomen van kracht is, nog even streng als voorheen doorgevoerde uitsluiting bij de diplomatieke vertegenwoordiging van het Duitsche Ry'k is het beste bewijs, hoe ver wij inDuitschland nog verwijderd zijn van een gelijkberechting van alle burgers". Het Berl. Tagablatt meent, dat de „bur- jrs" deze achterstelling aan zich zelf te wijten hebben. Zij moeten den Rijksdag maar eens wat flinker en duidelijker laten spreken en Bitenlaudscli Overzicht. LAT op 31 Maart 1912. Creilieten f 6.192.263.57 k beterschap, is herhaaldelijk aan de hand .1 /.AOneftMr otoliül-an VAnral Ha hfltAndfiPATlAll- - 1.403.258.35 - 270.447.42 Voorzitter De Directie missarissen J. F. MOENS. v. FOREEST. Mr. M. MOENi ondent voor Middelharnis ei n: AN DER KOOGH !E DllDDELUARllS. B„BATO" terdam. pende ziekten, borst-, maag- a vrouwenziekten, enz. terdags) van 94 ure. iBEETS, -A.rts. A ir de bevoorrechting van den adel in leger en bij de diplomatie in Duitsch- iwordt sedert jaren in de democratische 3D ook in den Rijksdag geklaagd. Dat klachten ten opzichte van het leger weinig hebben gebaat, in weerwil verschillende officieele toezeggingen en als Staatsloten. kantoor WIJNHAVEN 15 en xddagent, te Den Bommel bij Goedereede bij P. STRUIJK bij A. v. d. WERF, te Middel- nge bij B. CAMPHENS Gzn. rn bij GOEDEGEBUURE, t< t Haringvliet bij P. J. VAï 4-: lit op statieken vooral de bekende gepa neerde overste G&dke heeft zich in dit :ht verdienstelijk gemaakt aange- Bij de diplomatie valt al evenmin etering te constateeren, getuigde de ende opsomming van diplomatieke ver- r/ngen, alleon uit de beide laatste maan- waarop de Hansabond in zijn „Me elingen" de aandacht vestigd t Duitsch gezant in Teheran is, in plaats den naar Athene overgeplaatsten graaf üt, prins Heinrich XXXI Reusz jongere benoemd. Dr. Fritz von Bosz is aan Duitsch gezantschap in Den Haag toe- egd geworden. Vrijheer Romberg werd emd tot gezant te Bern, graaf van Lim tot consul-generaal in Calcutta, graaf Irstenberg Stammhein tot consul-gene- te Boedapest, tot legatieraad van het liscb gezantschap te München prins av Alexander Sayn zu Wittgenstein- ten slotte is Von Stuttius voor den van gezantschapsraad te Constanti tl. tsluitend adelijke namen dus; hetbur- jke element ontbreekt volkomen. Waar- a het orgaan van den Hausa-bond aldus edert jaren dringen alle kringen van del en nijverheid er met kracht op aan, met het koopmans-element bij onze jnlandsche vertegenwoordiging meer ning zal worden gehouden, en dat men langer uitsluitend hoog-adelijken be aam genoeg zal achten om het Duitsche c op gewichtige posten te vertegenwoor- m. Elk jaar weer betoogt de Minister Buitenlandsche Zaken met klem, dat ;een sprake is van eenige achteruitzetting het burgerlijk element in de diplomatie, h bovenstaande feiten wijzen uit, dat er in de kringen, die hier te beslissen jen, niet aan denkt, ook maar het ge ste in de bestaande toestanden te ver- iren, en dat het garde-beginsel in de PETJILL ET lezen Weekblad vooij 'volg-romans. «REN. :ent per week. Ieder abonné is verzekeri delen van vervoer. IKRIJGBAAR. pijleveren van Prachtbanderj >i| de elharnis. W. VAN DER SCHENK, Hij had niet voldoende geest, moed of istkracht om een misdadiger te worden, kr zijn geheele leven door, waar hij ging up alles, waarmede hij in aanraking lm, bracht hij ellende en schande. Wat ■oorzien was, raakten zijne middelen geput. Het gevolg daarvan weet u." .te welbespraaktheid en het genot, waar- ie bij deze afschuwelijke bijzonderheden plde verbaasden en ontstelden mij. Ik j, hoe, aangezien hij zelf zeide nog maar portin Londen geweest te zijn, hij alles i man was te weten gekomen, i aarzelde voordat hij antwoordde. Beb ik u dezen avond niet nog eens tegd." zeide hij, „dat er weinig dingen in J wereld zijn, die ik niet ken Ik kon Ivallen uit uw eigen leven verhalen, "«mede u zichzelf vleit, dat ze aan nie- bekend zijn. Maar laat ons nu niet f zulke dingen praten. Toen ik de kamer tankwam laast u van een papier, u Ht het op dat oogenblik in uwe hand." Met ia eene vertaling van mijn vader De houding van de Spaansche Regeering tegenover de Republiek Portugal met het oog op het toelaten van het vormen van Portugal vijandige benden op Spaansch ibied, vindt ook in Spanje zelf afkeuring. Het orgaan der conservatievo partij La Epoca veroordeeld streng deze houding van Canalejas en zyn prefecten. Een ander monarchistisch blad El Mundo heeft ook slechts afkeuring voor het onverklaarbare optreden van de regeering en baar ambte naren, die Paiva Couceiro, diens onderge schikten en agenteu in het openbaar hun mannetjes hebben laten verzamelen en voorzien van artillerie, mitrailleuses en geweren. Sinds eenige maanden ontvangen de hand langers, die in de Spaansche grensprovin cies waren aangeworven, elk twee peseta's, Alleen in het departement Orense stonden 1500 man in uniform gereed. Ze oefenden zich op klaarlichten dag, ton aanschouwe van de bevolking. Minstens dertig kleinere gemeentens leefden als het ware van het geld der monarchisten. In een auto omnibus, welke de Spaansche- republikeinsche afgevaardigde Sortano op den weg naar Monforte op den dag der invasie deed aanhouden, werden tachtig geweren gevonden, twee mitrailleurs en 5000 patronen. Paiva Couceiro viel Portugal binnen aan het hoofd van 500 welgewapende mannen, met twee snelvuurkanonnen en drie mitrailleuses. Tevens beschikte hij over twintig paarden. Kan men zich dit alles verschaffen en voorbereiden in een vreemd land, zonder dat de overheid bemerkt wat er gaande is De Spaansche regeering was bij herha ling gewaarschuwd, dat de Portugeesche monarchisten omvangrijke wapenvoorraden opkochten bij Spaansche fabrieken. De mi nister-president Canalejas hield zich doof. Thans is gebleken, dat de wapens, welke de royalisten op de slagvelden achterlieten alle het fabrieksstempel dragen van Spaan- sche firma's. De eensgezindheid en samenwerking onder de democraten in den komenden verkiezingsstrijd schijnt thans afdoende ge waarborgd. Eergisteren is een deputatie van 116 democratische leden van het Huis van Afgevaardigden, met Champ Clark Wilson's tegenstander aan het hoofd, bij dezen laatste op bezoek geweest, om de besliste verze- van het opschrift op de mummiekist daar ginds," antwoordde ik met een verlangen om over een ander onderwerp te spreken, waarvoor ik de reden niet kan opgeven. „BÜ zijn dood kwaaien velen zijner Egyp tische schatten in mijn bezit onder anderen dit. Door de een of andere oorzaak had ik nooit vóór dezen avond de vertaling gelezen. Ik geloof, dat mijne ontmoeting met u mij tot dat idee bracht." „Ik stel belang in zulke zakeD, zooals u weet. Mag ik daarom er eens naar kyken?" Met een vertoon van onverschilligheid, die, zooals ik gemakkelijk kon zien, slechts schijn was, had Pharos zijne gerimpelde, oude hand uitgestoken en mij de vertaling, voordat ik het wist afgenomen. Daarop leunde hij in zijn stoel achterover, terwijl hij er zijne oogen niet van afkon wenden. Gedurende eenige oogenblikken kwam er geen woord van zijne lippen. Toen, iets tot zichzelven mompelende in eene taal, die ik niet verstaan kon, sprong hij op. „De mummie 1" riep hij uit. „Laat mij de mummie zien Vóór ik antwoorden of aan zijn verzoek voldoen kon, had hij ze zelf ontdekt was er naar toegegaan en verslond haar met zijne oogen. Meer dan drie minuten moeten er voorbij gegaan zijn, voordat hij zich weer tot mij keerde. kering te geven, dat zijn, Wilson's candida- tuur in alle staten door de leden der depu tatie zou ondersteund worden. Het is de eerste maal, dat een dergelijk bezoek en massa van volksvertegenwoordigers aao den officieelen partij-candidaat wordt gebracht. Verder hebben de democraten uit het Zuiden een half millioen dollar beschikbaar gesteld voor Wilson's verkiezingsfonds. Wat Roosevelts nieuwe partij betreft, schijnt het met de organisatie hiervan niet bijster te vlotten. Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat in zijn partij de „bosses" onbekend zijn, zoodat alleen bij de a. s. conventie te Chicago de beslissing zal liggen. Zijn tegenstanders concludeeren uit deze verklaring, dat Teddy er niet in is geslaagd de onmisbare organisatie voor zijn party voor elkaar te krijgen, Intusschen is te Jakson, in den staat Michigan, de eerste conventie der nieuwe partij gehoudeD. Natuurlijk werd besloten Roosevelt's candidatuur te steunen. Verder werd een program aangenomen, waarvan het belangrijkste punt is de handhaving van het beschermend tarief, behalve in gevallen, waar een monopolie de concurrentie uit schakelt of vermindert, en daar waar het de prijzen der levensmiddelen al te zeer verhoogt. Hierin zal men wel het hoofdpunt van verschil tusschen het program vanRoooovolt en dat van zijn democratiscben tegenstander hebben te zien. Een aantal Italiaansche torpedobooten heeft de vorige week opnieuw getracht de Dardanellen, de bekende doorvaart by de Turksche hoofdstad, te forceeren. Van het vlootbedryf voor de Dardanellen heeft de Agenzia Stefani de volgende ver klaring. Naar aanleiding van berichten, door den gezagvoerder van de Italiaansche vloot ontvangen, dat de Turksche vloot van plan was een aanval op de Italiaansche schepen in de Aegische Zee te doen, was in de laat ste dagen bevel gegeven, dat de verkennings tochten van de Italiaansche torpedo-jagers vaker zouden plaats vinden en meer naar het noorden uitgebreid moeten worden. Terwyl zij vijandelijke torpedobooten vervolgde, of met het plan een verkenning te doen, voer de torpedoflotille derhalve met bewonderenswaardige stoutmoedigheid en in volkomen orde ongemerkt de Dardanellen binnen. Het gelukte de torpedobooten er ongeveer 20 K.M. in te dringen. Hoewel zy met zoeklichten werden beschenen en van de vele forten aan beide zijden, zoowel met geweren als met machinegeweren beschoten werden, gingen zij toch verder, tot zij gecon stateerd hadden, dat het vyandelyke eskader zich in een sterke verkenning3positie bevond en door kettingen beschermd werd. Eerst toen besloten zij terug te gaan, nadat zij geconstateerd hadden, dat het volstrekt on mogelijk was een aanval te doen op de vele vijandelijke schepen. De terugtocht vond in volkomen orde plaats, hoewel de tocht door het levendige Toen hy zulks deed, herkende ik den man nauwelijks. Zóó was zijn gelaat verwrongen, dat ik met eene huivering voor hem terug deinsde. „Was het jouw vader, ellendelingriep hij uit, terwyl hij zijn beenige vuist vóór my schudde, terwijl hy beefde als een blad iD zyn onstuimingen hartstocht, „die het lijk uit zijne rustplaats stal? Jouw vader was het, die de graven openbrak van hen, die do dienaren der goden zijn Als dat zoo is, dan moge de straf, die bepaald is voor hen, die zich aan heiligschennis schul dig gemaakt hebben, op u en de uwen voor altijd vallen." Daarop zich wendende tot de mummie, vervolgde hy, als tot zichzelvenO, mach tig EgypteZyt ge zoo laag van uw hoogen staat gevallen, dat zelfs de lijken van ko ningen en priesters niet langer in hunne graven mogen rusten, maar aan u ontrukt zyn om in vreemde landen aangegaapt te worden. Maar by Osiris, de tyd van de bestraffing zal komen. Het is besloten, en geen zwaard zal het terughouden." Als ik verbaasd was geweest by de opge wondenheid, die by by het lezen van de vertaling toonde, zoo was het niets bij wat ik nu gevoelde. Voor den eersten keer, sinds ik hem kende, kreeg ik eenigen twijfel aangaande zijn geestestoestand en mijn eerste plan was hem te ontwiiken. vuur van alle forten in de Dardannellen voor de schepen een vaart op leven en dood was. Het geheele Italiaansche eskader kwam weer in de AegeïscheZee terug, zonder dat het door de vyandelyketorpedojagersgevolgd werd. Geen enkele van de Italiaansche tor pedobooten is beschadigd, en er zyn ook geen verliezen aan menschenlevens te betreuren. Door de Turksche bladen wordt, volgens bericht uit Konstantinopel, de volgende voorstelling gegeven de Turksche torpedo boot Kootahia trok zich, al verdedigende, onder de bescherming van de forten terug. Deze beschoten toen de Italiaansche torpe- booten, boorden er twee in den grond en brachten twee averij toe. Verder heeft de bevelhebber van de Dardanellenforten ge seind, dat het fort Soeandria 5 torpedobooten heeft gesignaleerd, terwyl het fort Baikos- jotope zegt er acht te hebben gezien. De bevelhebber van dit fort zag een torpedoboot onder water verdwijnen en vervolgens weer boven komen. Van het fort Sedilbar bemerkte men om 1 uur 's ochtends, dat vijandelijke torpedobooten voorbij voeren. Door de be schieting ',van de forten, gingen twee over stag en verdwenen. Bij een onderzoek naar deze torpedobooten, waarvan men veronder stelde, dat ze gezonken waren vond men een reddingsboei met den naam Climene. Het heele voorval duurde 40 minuten. Danrna io or goon nioarro aan ral op do Dardanellen gedaan. De Italiaansche vloot kruiste Zaterdag tusschen de eilanden Tene dos en Lesbos. Het bericht, dat de Turksche regeering de zeeöngte niet voor de scheepvaait sluiten zal, wordt bevestigd. Zy heeft, naar de Berl. Ztg. op het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn vernam, aan de verschil lende regeeringen daarvan kennisgegeven. De vaar lijn voor de handelsschepen is alleen door het leggen van een reeks nieuwe mijnen tot de helft verminderd, en Vrijdag en Zaterdag stonden de Dardanellen als altijd voor het verkeer open. De zeestraat zal niet gesloten worden, tenzij men er door de Itali aansche vloot toe gedwongen wordt. Een konstitutioneel konflikt doet zich op het oogenblik voor iff het groot-hertogdom Luxemburg. Er is onlangs een nieuwe schoolwet aangenomen in de Kamer met 2/s van de stemmen, in den Raad van State met algemeene stemmen. Zy maakt een eind aan den toestand waarbij de roomsche geestelijkheid de baas wasoverbetonderwys. Om de wet rechtskracht te doen erlangen, moet ze echter door den groothei tog worden geteekend. Die funktie bekleedt sinds enkele maanden de pas 18-jarige oudste dochter van den overleden groothertog. Het meisje heeft zich door den Luxemburgschen bis schop, die de wet met zyn banvloek heeft getroffen, laten opzetten, om haar handtee- kening te weigeren. Als ze daarby blijft, is een krisis te verwachten, waarvan het eindje voor jonge groothertogin weieens den last zou kunnen dragen. Hij deed een zonderling lachje hooren. „Nog eens moet ik om uwe vergiffenis smeeken, mynheer Forrester," zeide hij, toen hij uitgeput in een stoel zonk. „Geloof mij, ik had niet het minst 'tplan u te be- leedigen. Uw vader was, dat weet ik, een ijverig Egyptoloog, een van die onverschrok ken bende, die in iederen hoek van een heilig land binnendrong, overal de aarde weggroef en graftomben, tempels en monu menten aan het licht bracht, die gedurende eeuwen voor de menscben hebben verborgen gelegen. Wat my betreft, zooals u uit mijn heftigen uitval van zoo even hebt kunDen afleiden, sympathiseer ik niet met dat werk. Ik ben iemand, die het verleden eerbiedig en graag zou willen, dat anderen dit ook deden." „Maar toch kan ik nauwelijks inzien, dat dit de taal verontschuldigt, die u eenige minuten geleden tegen mij gebruikt heeft," antwoordde ik met veel warmte, zooals ik| wat men mij zal moeten toegeven, recht had te gevoelen. Het rechtvaardigt my niet in het minst," antwoordde hy minzaam. „Het eenige wat zooals ik hoop, my nog eenigszins kan vrij pleiten, is de buitengewone aandoening, die zich van mij meester gemaakt had. Mijn beste mijnheer Forrester, ik smeek u my niet verkeerd te begrijpen. Ik zou niet graag met u willen twisten, ofschoon u het niet Minister Churchil heeft Maandag in het Engelsche Lagerhuis gezegd, dat de onmid dellijke oorzaak van de aanvullende begroo ting voor de vloot te zoeken was in de nieuwe Duitsche Vlootwet. Het hoofdbegin sel van die wet was, het aantal slagvaardige schepen van alle klassen te vergrooten. Bijna vier vijfden van de heele Duitsche vloot zou in actieven dienst worden gehouden, gereed om terstond ten oorlog te worden gebruikt. Dergelijke voorbereidingen waren opmerke lijk en voor zoover den minister bekend, zonder voorbeeld in de geschiedenis van de moderne zeemachten. Churchill deelde mee, dat het aantal onderzeesche booten zou worden verhoogd en dat het tempo, waarin lichte kruisers werden gebouwd, was ver sneld. De verhoogde slagvaardigheid van de Duitsche vloot moest een reorganisatie van de Engelsche vloot met zich meebrengen om haar meerderheid, die voor Engeland noodzakelijk is, te handhaven. Hy stelde voor het aantal oorlogschepen in actieven dienst van 28 op 33 te Yerhoogen. In 1914 en volgende jaren zou een tweede vloot van acut schepen worden gebouwd. Enge land zou 5 eskaders moeten bezitten van 41 schepen samen. Vier van die eskaders zouden in actieven dienst zijn. Alleen een kalme, gestadige en metho dische voorbereidende werkzaamheid over oen reeko ran jaion nou do meerderheid tei zee kunnen verhoogen. De inspanning die Engeland zich zal hebben te getroosten, zal langdurig en geleidelijk moeten zyn. Van een plotselinge alleenstaande actie is geen heil te verwachten. Engeland moet in dat opzicht een voorbeeld nemen aan Duitsch- land waar de politiek regehecht op haar doel afgaat. Wij moeten vervolgde Churchill een groote overmacht onmiddellijk ter beschik king hebben. Het aantal nieuwe schepen, waar de aanvullende begrooting in voorziet, is voldoende, maar het aantal schepen, dat in de eerstvolgende jaren moet worden ge bouwd, moet grooter zyn, dan dat, waarmee het vlootbestuur gehoopt had te kunnen volstaan. De voorgestelde regeling zou naar de meening van het vlootbestuur voor 1914 1915 in de behoefte van het land voorzien. Als de Nederlander iets buitengewoons hoort van den overkant van den Atlantischen Oceaan, verwondert hij zich in het geheel niet. Het buitengewone en Amerika behoo ren by elkander. Alles is daar immers even buitengewoon. Behalve de wolkenkrabbers, zyn het de Dollarkoningen, de reuzen-uni versiteiten, de reusachtige plaatsen van ver maak (Coney-Island), de reuzen-stichtingen voor (liefdadige en paedagogische doeleinden, de reuzen-oogsten, de reuzen-catastrofen, de groote deugden, en de groote ondeugden. Het is daarom niet te verwonderen, dat het in Amerika's zomers zoo buitengewoon warm is, als in geen enkel ander cultuurland voorkomt. Daar heeft men perioden van hitte, waarbij de thermometer 40. gr. Cels. 104 gr. F. in de schaduw aanwijst. Wie zulk weet, is er tusschen ons een band, die ster ker dan een stalen keten is. Ge zijt voor een zeker werk noodig en om die reden alleen durf ik u niet te beleedigen, of uw toorn op te wekken, waar ik anders dit zelfs had willen doen. In deze zaak ben ik mijn eigen meester niet." „Een band tusschen ons? Een werk waarvoor ik noodig ben Ik vrees, dat ik u niet begrijp." „En het is niet in myne macht u te doen begrijpen. Blyf echter hiervan verzekerd, dat als de tyd ryp is, u ingelicht zult wor den." Toen hy dit zeide, kwam hetzelfde licht, dat ik te voren beschreven heb, in zyne oogen, dat ze als twee sterren deed schijnen. Ik vertrouwde het niet. Het deed me denken aan de schittering,- die in de oogen van een hongerigen snoek komt als hy pylsnel op zyne hulpclooze prooi schiet. Dit met de wonderlijke taal, die hy tegen mij gebruikt had, in verband brengende, voelde ik mij 'tneer dan ooit van zyne waanzinnigheid overtuigd. Hier was ik alleen met een ge vaarlijken krankzinnige in het holle van den nacht, en geen mensch, die geroepen kon worden. Hoe ik my van hem kon bevrijden, wist ik niet. Ik begreep daarom, dat ik hem moest toegeven, tot ik er iets op gevonden had. Ik trachtte dus iets aan genaams te vinden om tot hem te zeggen,

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1