:üïd-hoilandsghe en zeedwsgee eilanden INS iHel Egyptische Monster. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, BLOK-FREEN urs-hippique, rpifliprniprpiprpifliprssr oerende Goederen, en: LOXËRL tbriefjes ie 5e Klasse gesplitst wit! IER, BARD ER IE-ARTIKELER lotheekbanl Ie Bladen. Papierhandel, zen als Staatsloten. ONZE EILANDEN voor oe 'dkantoor WIJNHAVEN 15 A Hoofdagent, te Den Bommel te Goedereede bij P. STRUIJÉ it bij A. v. d. WERF, teMid/m vonae bij B. CAMPHENS Gzsj iorp bij GOEDEGEBUURE, r ti 't Haringvliet bij P. J. VA] N. fRAAT 208, MIDDELHARNIS EEFD AANBEVELEND BJad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. [s per kwartaalf 0,50 Inderlijke nummers- 0,05 No 35 Zaterdag 20 Juli 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advurtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. liitenlandscli Overzicht. M te Apeldoorn. uk geeft 5 °/0 Pandbrieven n koers van 101*/4 pit rente in stukken van 250Ur~' f 500,f 250,— en f 100,- igbaar ten kantore der Bank ieren E GAST ZOOt te sommelsdijk. HANDEL IN I Np Fran9cbe regeering heeft na veel strijd Kamer een wetsontwerp weten door itten, waardoor evenredige vertegen- diging zal worden ingevoerd. wet zal werken, willen we met enkel voorbeeld, afkomstig van den [rapporteur der hervorming Alexandre one toelichten. Een departement heeft 6 afgevaardigden. Elke party kan nu lijst indienen met 6, maar ook niet jr dan 6 namen, Varenne nam nu het voorbeeldIngediend zijn een .en socialistische en een rechtache Het aantal uitgebrachte stemmen be- r" ftriiagt 105.000. Daarvan verkreeg de radicale er 42.300, de socialistische 16,000 en de ltsche 46.000 stemmen. Nu berekent eerst het verkiezingsquotient, dat is hier 105.000 6 17.500. De radicaleu ;en dus alvast 42.000: 17.500 2 ze- De sociaal democraten 16.600 17,500 zetels en de rechterzijde 46,10017.600 zetels. Bezet zijn dus reeds 4 zetels, or de 2 andere gaat men als volgt te Allereerst berekent men de resten verschillende lijsten. Voor de radicalen taagt de rest 42.300 2 X 17.500 0. Voor de rechtschen 46,100 2 X >00 11,100 en voor de |socialisten 100. Nu kan er tweeörlei plaats hebben schillende partijen kunnen een schik- j treffen, om de resten bijeen te voegen ,11e partijen blijven op zich zelf staan, ft dit laatste plaats, dan gaat men als ;t te werk. Voor iedere partij berekent het gemiddeld aantal stemmen, wan- r men het aantal verkregen deelt door aantal reeds bezette zetels,vermeerderd die waarover nu nog de strijd gaat. >r de radicalen krijgen we dan 42.3003 "4.000. Voor de rechtschen 46.100:3 66. Voor de socialisten 16.600: 1 00. Thans behalen dus de socialisten hoogste gemiddelde. Zij krijgen dus den 'en zetel. Voor den zesden zetel komt volgende hoogste gemiddelde aan de rt en hy' vervalt dus aan de rechterzijde, uitslag is dus rechterzijde 3, radicalen u socialisten 1 zetel. Combineerden zich ter de radicale en de socialistische parly, a bedragen de resten 16.600 7300 900. Hierop gaat hel kiesquotient 17,500 oaal en valt deze zetel toe aan de com- atie en wel aan degene, die het grootste middelde in rekening bad te brengen, er dus de socialisten. De zesde zetel komt ler aan de verbonden partyen, omdat die inïpdffflldpn "henpvenVinscbri zamen de volstrekte meerderheid van 'n,,£ede 0mmen hebben behaald, doch ditmaal aan ostzegel, verkrijgbaar bij radicalen, die dus 3 zetels bezetten, wijl de rechtschen er 2 en de socialisten lemachtigd hebben. Buitengewoon inge- kkeld is dus de verdeeling niet en zeker el rechtvaardiger, want volgens het thans dende stelsel kwamen alle zetels aan de hterzyde of by een combinatie van radi- AND. op een terrein in h< 3- awielige rijtuigen. 3IQÜE. Ioeksche Waard, gemeen. Iers en handelaren. r den koudbloed, aangespanne omschrijving der verschillend Tlljk 17 Juli. Het Bestuur: LEUS Gz., Voorzitter. HARTIGH Az., Secretaris. nt op PET7ILLETON. lezen Weekblad votj •volg-romans. AREN. ;ent per week. Ieder abonné is verzekei) delen van vervoer. HKRIJGBAAR. )ij leveren van Prachtbandfj lij de elharnis. W. VAN DER SCHENÏi De kennis van het land en van het tijd- Irk, waarin het voorgestelde voorviel, jlke er uitspreekt iB in dezen tyd merk- lardig. Mag ik u vragen, hoe u die ver- Weg j»Myn vader was een beroemde Egyptio- |Pg," antwoordde ik. Al wat ik weet, leerde van hem. Is u ook met het land be- hd?" fcEr zyn weinig dingen en nog minder waarmee ik niet bekend bon," ptwoordde hij wat verwaand, maar, terwijl my nog altyd aankeek en met dezelfde jgenaardige waardigheid sprak. hoop ik, zal ik u op dat punt u bewys geven. Ondertusschen is het ÉK geworden.Ik dank u en zeg u vaarwel." ^°en( na eene buiging, liep hij door, en oogenblik later verliet ook ik het huis, ging huiswaarts, trachtende mijne in- gkkeu van dien avond te verzamelen, ik ging. calen en socialisten aan deze partyen. Als derde voordeel zouden we kunnen noemen het samenbrengen van die partyen, die bij elkander behooren of wat op hetzelfde neerkomt, het tegengaan van het splitsen in groepen en groepjes. Natuurlijk is het regeeringsontweip niet geheel gebleven zoo als het door Poincaré was ingediend en dit is begrijpelijk wanneer we weten, dat de radicalen wanneer het ontwerp ongewijzigd was aangenomen, minstens een derde van hun zetels zouden verloren hebben. Waar elke party toch eenmaal bestaat uit men- schen, die allen deze menschelyk e eigenschap hebben, de eenmaal verkregen macht liever niet weer uit handen te willen geven, daar was het te begrypen, dat de radicaie meer derheid heeft getracht en ook werkelijk heeft gedaan gekregen, in het ontwerp ver schillende wijzigingen aan te brengen. De voornaamste wijziging die zy hebben aaugebracht is, dat niet eenige groepen, doch de enkele departementen den grondslag van de evenredige vertegenwoordiging zullen vormen. Toch hebben zy zich tot op het allerlaatst als vijanden van het ontwerp doen kennen. By de slotzitting toen bekend gemaakt werd dat het wetsontwerp was aangenomen met 339 tegen 217 stemmen, sprongen verschillende radicale afgevaar digden op en begonnen te schreeuwen„Vive la république! A bas la réaction Toen de meetderheid eenigszins van d en schrik be komen was, schreeuwden deze uitroepen ter eere van den minister-president. Dit maakte de radicalen zoo woedend dat zij zich on middellijk tot de aanwezige ministers wend den en wel in het bijzonder tot den heer Poincaré, en begonnen te schreeuwen „Démission I" De heer Poincaré sprong met een van woede vertrokken gelaat op en riep te midden van de onbeschryfelykste herrie „Heb dan toch den moed op de tribune te komen, dan zal ik u antwoorden. Maar ge durft niet, want gejweet even goed als ik, dat als ik de vertrouwenskwestie gesteld had, ge geen 200 stemmen byeen gekregen zoudt hebben. De Kamer-voorzitter, de heer Dachanel wachtte echter niet af of er mogelijk een brutale van de uitnoodiging gebruik zou maken, doch zette zijn hoed op alsteeken dat de zitting gesloten was. Zoo liep dus de strijd in de Kamer af. Wat de Senaat te zien zal geven Men zegt, dat verschillende se natoren een groote actie vooibereiden, een actie waarin de heer Clémenceau, de bekende omverwerper van Kabinetten, wel van zich zal doen spreken. Of zy echter in staat zal zijn, het in Frankrijk zeer geziene kabinet- Poincaré omver te werpen, dient te worden afg.ewacht. Aan het HaagscheBlad „De Strijd" wordt uit de Belgische stad Hasselt het volgende geschreven omtrent de wy'ze, waarop de Belgische clericalen den jongsteu verkie zingsstrijd wonnen. De val der oppositie-kandidaten werd HOOFDSTUK III. Te beweren, dat mijne kennismaking van dien avond met de schoone violisteen haar duivelschen metgezel, geen uitwerking op my had, zou even nutteloos zijn als bedrie- gelijk. Toen ik Medenham House verliet, drongen er zich velerlei gewaarwordingen bij me op, waaronder waren 't gevoel van genegenheid voor de vrouw van afkeer voor den man,en van nieuwsgierigheid voorde ge schiedenis en bloedverwantschap dier twee. Wat misschien my nog meer verbaasde, de geringe maar niet minder echte vijandschap, die tusschen ons bestond,in achtgenomen, tegen dat ik myn eigen kwartier bereikt had, was myn eerste diep gevoel van haat voor den man verdwenen en verlangde ik er' naar met eene zekere mate van belang stelling, wat my enkele uren geleden ver wonderd zou hebben, hem den eerstvolgen- den keer te ontmoeten, wat hy' voorspeld had, dat spoedig zou gebeuren. Hoewel ik tot mijzelf zei het licht op te nemen, moest zijne zonderlinge persoonlijkheid van ern stiger gevolg op mij geweest zyn, dan ik dacht, want, zooals op den middag, bemerkte ik, dat, hoe ik ook trachtte myne gedachten er van af te leiden, ik zyn onheilspellend voorkomen niet uit myn geheugen kon ban nen. Elke bijzonderheid in verbaud met wat wij dien avond genoten hadden veroorzaakt door godsdienstige dweepzucht gepaard gaande met de schandelijkste om- kooperyen. Een der kandidaten, die 4 jaar geleden door een dorpspastoor met een knuppel bedreigd, door het volk uitgejouwd en be- leedigd werd, ontving thansdeschrikkelijkste dreigbrieven uit die plaats. Toen hy zich er heen begaf om het woord te voeren, werd hy, onder ophitsing van „den eerwaarden geestelijke", door een klerikale bende bedreigd, geslagen en met vuil geworpen. Te Eygenbilsen, Munsterbilsen en Walt- wilder konden de kandidaten, vanwege de vijandelijke houding, welke dronken ge maakte en opgehitste kerels tegen hen aannamen, geen spreekbeurt waarnemen. Te Hoelbeek werd de liberale kandidaat op de meest schandelijke wijze gemolesteerd. Dr. Sarolea, eveneens kandidaat der oppositie werd niet alleen met woorden, kreten en gebalde vuisten bedreigd, maar hy zag mannon hun geweer laden en op hem aan leggen. 't Was slechts aan de snelheid der auto waarmede de kandidaat zich ijlings verwijderde, te danken, dat erger voorkomen kon worden. Vele stembureaus waren in kloosters gevestigd. In een dezer was een klerikale prent opgehangen, waarop de 3 vrijzinnige kandidaten Wielemans, Peten en Neven werden voorgesteld brakend op een kruis, met hun nagels het vleesch uit 't lichaam van den Christus scheurend en dit opetende. In een Waalsch dorp der Jeekervallei bezwoer de pastoor zyn parochianen toch niet voor ,,de Geuzen" te stemmen, want de Heilige Sacrementsprocessie zou in dat geval voor de laatste maal uitgaan. Hy meende bovendien een roerend afscheid van zyn „kudde" te moeten nemen, daar hy, won de oppositie' uit het land zou worden gezet. Op een andere plaats was een katholieke meeting waar een 3e rangs redenaar het woord voerde, die geen invloed op zijn hoorders bleek te kunnen uitoefenen. Deze meeting werd ook door 2 paters bijgewoond, die zich in een hoek van het lokaal hadden opgesteld. Plotseling begon nen beiden op een erbarmelijke wijze te weenen en te snikken, waarop verscheidene onnoozele halzen het voorbeeld der twee komedianten volgden en een gunstig resul taat verkregen werd. Weer in een andere plaats moesten de boeren knielend voor het altaar zweren, de katholieken te zullen stemmenterwijl de kinderen op bevel van den pastoor naar huis gezonden werden om de propaganda bladen der oppositie te halen, die voor de kerk opgehoopt, ten aanschouwe eener joelende, dweepzieke en half waanzinnige menigte verbrand werden. Te Veldwezelt waren de stemhokjes van bureel no. 2 zóó ingericht, dat men ieder kon zien stemmen. Tot 7 en 10 personen bevonden zich in en om het hokje. Vele kiezers stemden zonder het bewijs in te leve ren dat zy inderdaad stemgerechtigd waren, was duidelijk in myn geheugen geprent- Zonder zelfs als gewoonlijk mijne oogen te sluiten, kon ik de volle zaal zien waarin de schoone violiste met het instrument in de hand naast de piano staande en in den stoel aan hare voeten haren vreemden met gezel in zyne zware reisdeken gewikkeld. Toen ik thuis kwam, was het ver na mid dernacht maar ik was niet in bet minst vermoeid, dus na myne gekleede jas ver wisseld te hebben, stak ik eene sigaar op en begon door de kamer te loopen. In het begin al was het myn idee geweest het atelier, dat, zoo je begrijpen moet, grooter dan gewoonlijk was, naar de Egyptische wijze te laten versieren en na my'ne ont moeting met Pharos, scheen het, of dit zoo had moeten zijn. Het was alsof de zonder linge afgodsbeelden, die de muren tooiden, my met eene menschelyke belangstelling aankeken en zelfs het vergulde gelaat op de mummie kist in de nis verder weg, had eene uitdrukking, die ik er nooit op gezien had. Het had wel kunnen zeggen „Ach, myn negentiende eeuwsche vriend, uw vader stal my uit het land mijner geboorte en uit de rustplaats die de goden voor my bestemd hadden: maar geef acht, want de vergelding achtervolgt u en is zelfs nu vlak achter u." De sigaar in de hand, bleef ik staan en keek er naar, terwyl zoodoende ik aan het land dacht, waarvan het gekomen was en En dat wordt dan door clericale bladen ten onzent een overwinning hunner begin selen genoemd In Portugal is het nog steeds niet rustig. De aanhangers van het koningschap maken het de republiek voortdurend lastig. Volgens een te Lissabon loopend gerucht, zou de Portugeesche Regeering bericht ont vangen hebben, dat groepen royalisten zich bij Montalegre zouden hebben vereeDigd. Heel veel geloof wordt echter niet aan dit gerucht gehecht. Meu neemt veeleer aan, dat de eerstvolgende inval by" Monsao of Indanta zal plaats hebben. Op beide laatstgenoemde punten zijn de troepen versterkt. De monarchisten van Cabeceiros trekken nu de bergen door in kleine guerilla-benden steeds vervolgd door lanciers der republiek. Reeds werden 32 royalisten gedood en 120 gevangen genomen. De Regeering hoopt, dat de overigeD, wier aantal op niet meer dan 600 wordt geschat, spoedig in haar handen zullen vallen. In den nacht van 10 op 11 dezer zijn wederom 1000 man cavalerie en infanterie met bestemming naar het Noorden uit Lis sabon vertrokken. Te Tuly, heeft een afdeeling royalisten Portugeesche cavalerie aangevallen. De aan val werd afgeslagen met een verlies van 14 dooden aan de zijde der royalisten. Het schijnt dat derepublikeinsche troepen slechts geringe verliezen leden, maar 't was den berichtgever niet mogelijk nader iets daar omtrent te weten te komen. De Spaansche Minister van Binnenland- sche Zaken, Barosse, zou aan een corres pondent van de Daily Telegraph hebben gezegd, dat een colonne van 500 man in de richting van Videferra op marsch gegaan was, waarschijnlijk om zich by PaivaCou- ceiro te voegen. Ook vernam deze oorrespondent, dat te Valencia gevreesd werd voor een nieuwen aanval van de royalisten. Dezen zouden nog steeds goede hoop op een goeden uitslag hebben. Uit Sao Sebastiaan vernam hetzelfde blad, dat eon goed vriend te Biarritz van den bekenden Portugeesc.hen royalist, Homen Cristo, van dezen bericht ontving, dat hy er in geslaagd was met 400 man Portugal binnen te vallen en zich op weg naar Al meida bevond. Homen Cristo voegde aan deze niededeeling nog toe, dat PaviaCouceiro er in geslaagd was, een macht van 1500 man onder zyn bevelen te vereenigen en meester was van een uitgebreide streek in het Noor- De Portugeesche Regeering had er evenwel voor gezorgd, dat hiervan niets naar buiten was doorgedrongen. De fameuse internationale leening, die door de Chineesche regeering zou worden gesloten met een internationaal bankiers consortium, waarbij zes mogendheden zijn betrokken deze leening schijnt dan ten slotte toch afgesprongen. Dientengevolge hebben vijf ministers ontslag gevraagd. aan de veranderingen, die in de wereld hadden plaatsgegrepen, toen ze in haar Thebaanach graf gelegen had, waaruit ze midden in de negentiende eeuw verdwenen was met eene kleur zóó onveranderd en tot in bijzonderheden, zóó onvolkomen, als op den dag, toen het hieroglyfenschrift voor het eerst door den kunstenaar geschreven was. Het was een ongewoon, mooi exem plaar - werkelijk in hare soort een van de meest ongeschonden, die ooit naar En geland gebracht zijn en onder den invloed van de belangstelling, die ze nu in mij wekte, ging ik naar een oud kabinetaan de andere zijde der kamer en na een laadje geopend te hebben, nam ik er een dik zakboek uit, dat vroeger van mijn vader was. Hy was het zooals ik reeds gezegd heb, die de bewuste mummie ontdekt had en by zijn dood kreeg ik ze met nog andere Egyp tische schatten van hem. Toen ik de gele, door den tijd bevlekte bladen opsloeg om te lezen wat er van de mummie in stond, sloeg de klok van de St. Jude in de straat achter my één uur met zulk eene plechtigheid en beslistheid, alsof ze zich bewust was, wat zij deed in den voorbijsnellenden tijd. Tot myne verwon dering was het verslag moeielijker te vinden, dan ik eerst gedacht had. Er waren honder den verhandelingen, aanteekeningen van afgelegde afstanden en van opmetingen, De correspondent te Peking van deLon- densche Daily Telegraph vernam yan een hooggeplaatst Chineesch ambtenaar daar omtrent o. a. het volgende: „China vraagt Europa niet om een genadegunst, het verzoekt enkel een recht vaardige bejegening en wat geduld. Wü zijn geen Afrikaansche wilden, die ons verbergen in sombere wouden, en die, met moordplan nen rondgaande, de geheele wereld haten en voor het een of ander vreeselijk lot vreezen. Neen wy zyn een oude natie van landbouwers, handelaars, en denkers. Onze zaken zyn 't is waar op het oogenblik eenigszins in wanorde, maar dat is omdat wy' van een ouden in een nieuwen toestand overgaan. Wij nemen het kwalijk, dat de belangen van een handjevol Euro peanen hooger worden geteld dan die van 400.000.000 Chineezen en dat door buiten landers zou worden beslist, wat voor ons het beste is. Wy vragen enkel wat Europa ons niet kan weigeren, nl. tyd om orde op onze zaken te stellen. Men moest inzien, dat wij nog heel wat te regelen hebben. Slagen wy er niet in binnen een redelijk termy'n een krachtige regeering in het leven te roepen, komt dan en verdeelt ons; maar tot zoolang moet gij ons met vrede laten." De diplomatieke vertegenwoordigers te PekiDg van de mogendheden, welke betrok ken waren by het verloop der onderhandelin gen over de zes-mogendheden-leening, hebben geen genoegen genomen met het afbreken der besprekingen door de Chineesche regee ring. De gezanten van de vereenigde Staten, Duitschland, Engeland, Japan en Rusland, en de Fransche zaakgelastigde zyn geza menlijk naar den nieuwen Chineeschen minister-president Loe-sjeng-sjang gegaan en hebben een langdurige converentie met hem gehad. De diplomaten vertelden den minister president, dat hun resp. regeeringen haar goedkeuring hadden gehecht aan de door de flnanciersgroep geëischte contróle. Maar de minister-president en de minis ter van financiën, Sjioeng, verklaarden op nieuw, dat, vooral ook om de onverzoenlijke houding van den Nationalen Raad, de re geering niet meer op haar beslissing kon terugkomen. China was wel bereid om buitenlanders aan te stellen als adviseurs, maar tevens was het onwankelbaar besloten, geen contróle van het buitenland op de financiën van China toe te laten. Met die besliste verzekering moesten de buitenlandsche gezanten voorloopig genoe gen nemen. Vooral dit optreden van de gezanten toont weer zonneklaar, hoe in onzen tyd de economische contróle over een land hoe langer hoe meer de verovering door wapengeweld vervangt. getuigenissen betreffende graven, die men gevonden had op de plaatsen, waar men vermoedde, dat ze lagen, hieroglyphenver- talingen, teekeningen en opschriften, aan teekeningen van sommen aan Arabische hoofden betaald, bijzonderheden van maga zijnen en uitrustiugen, maar voor eenigen tyd kon ik geen spoor vinden van de in lichting, waarnaar ik zocht. Ten laatste echter kwam de gedachte by mij op, in den zak van den omslag van het boek te kyken. Mijn ijver werd dadely'k beloond, want daar, zorgvuldig opgevouwen en weggeborgen, was het kleine vierkante perkament, waarop myn vader den naam van den dooden man had geschreven, en ook eene volledige ver- taling van zyne geschiedenis op het karton. Volgens de hier vermelde opgave bevatte de kist het stoffelijk overschot van een ze keren Phahmes, den Opperste der Too venaars van den Koning eene persoonlijkheid, die gedurende de regeering vanMerenptah (bij de Grieken Amenempthes heetende, maar in de negentiende eeuw beter bekend als Pharao van den Exodus) in aanzien was. Als ik niet beter wist, kon mijne zwijgend© mummie een uit dien troep geestenbezweer ders zijn, die Mozes' toovermacht evenaar den en hierdoor veroorzaakten, dat Pharo's hart versteend werd. Nog eens stond ik naar de koude afbeelding van het gelaat vóór mij te kijken, terwijl ik mij afvroeg,

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1