IIELSDIJli ZUID-10LLANDSGHE EN ZEEUWSGEE EILANDEN LINS Het Egyptische Monster. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, inroerende Goederen, ei| t sours-iiippique, LR^sRT^HFrr- ■V°r ÏTOTHEEKBANFOU dat wel b0t eeval z^n'danzouook(le BLOK-FREEH REN, BAND EN IDE-ARTIKELEN de Bladen. S Papierhandel, jfc4 PPPPPPPfiPPI 3ÉÉÉÉÊSÊSÉÈÉÉ ELAND. op een terrein in li Vveewielige rijtuigen. iPPIQUJE. de Hoeksche Waard, 't algemeen. Ihouaers en bandelaren. 0 M.). 'paarden koudbloed, aangespam^ idige omschrijving der verschilled en inleggelden, benevens insc'~ verkrijgbaar bij ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prjjs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 31 Zaterdag 22 Juni 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiên worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiên van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaudsch Overzicht. i Het ia een weinig verheffend schouwspel aanj te zien, hoe twee hoogstaande mannen uiterllfk 17 Juli als Taft en Roosevelt elkaar op allesbehal- Het Bestuur ve hoogstaande manier te lijf gaan om de f "Alii iixli Az., oec.>'efans.p0j,jerj0DgeDaachtige manier van bestrijden ~Ï3 begonnen, doet er feitelijk niet veel toe. Thans doet de een in ongegeneerdheid niet .voor c h'het raadsel den ander onder. Hoe de positie van of Roosevelt zal zijn, als zy later weer it Witte Huis mochten zetelen, is een >1. Hoe zal het gesteld zijn met de achting en waardeering, welke men iting „BATO", Rotterdam. f o acnuug üu waaiucouug, noi&c iucu gcuiDou- •t slepende ziekten, borst-, maag- heeft voor het hoofd van den Staat? is- en vrouwenziekten, enz. Vooral als dat hoofd rechtstreeks door het j/e Zaterdags) van 94 ure. volk wordt aangewezen, want dan wil de A gowoonte, dat men niet de minst-beteekenen- don man als hoogste vertegenwoordiger van don staat aanwijst. Naar Amerikaansche begrippen schijnt die Dordrechtsche voorafgaande verkiezingsruzie geen kwaad to kunnen voor de positie van den president. istigrd te DORDREOE, iplaatst Maatschappelijk Kapitaal waarvan gestort f 200.000, ).000s- iink ;eeft tijdelijk uit: Pandbrieven a verkiezingscampagne met wat tigdheid zijn gevoerd. Dan zou men ook niet elkaar de groofate beschuldigingen over het omkoopen van negersin 't gezicht slingeren Oft- dan zou men ook niet van beide zyde td? uegerafgevaardigden met zulke onwaar dige middelen bewerken. Chicago, waar gisteren de nationale republikeinsche con ventie bijeen is gekomen, wemelt van ne- gere - schreef een der Amerikaansche bla- W don - en ziet er uit als vroeger de slaven- 1 id. a 100' «arkt te New Orleans. Op alle stations komeu zwarte afgevaardigden aan, vaak echte „oom TomMigureu met oude vilt- |htingen verstrekt de heer hoeden en vuile jassen. Onmiddellijk na hun YSH BUÖREH, Notaris, MIDDELHAlil worden zü doorde partgijveraars opgepikt en „bewerkt", want de beslissing n,Ww,M f Mr. F. N. SICKENi wie in de toekomst president der Vereenigde jjwuui,turen g PHILIPSE. Staten zal zijn, draait voornamelijk daarom of de verkiezingsagenten van Taft de negers winnen met beloften voor ambten dan wel of Roosevelts partijgangers hen afkapen met haar geld. Maar hoe gewichtig de negers thans ook mogen doen, het moest lawaai mhken te Chicago de blanken.Hun stemmnig •t kookhitte gestegen en in de koffiehuizen ten twistende stemmen en weerklinken :htige, èl te duidelijke woorden. De taal bootwerkers is zoowat de meest gebruik- IWilde mannen uit het wilde Westen, e, beenige Bowboyfiguren met lange ren, dan weer elegante gestalten uit llstreet staan overal in opgewonden ipen bijeen en houden, met muziekkorp aan het hoofd, ommegangen door de Vooral Roosevelts aanhangers zyn in dwe dingen sterk. Hij zelf trekt nu en dan aan het hoofd van zoo'n stoet mee op. Hoe «onderling deze methoden den Europeanen 'ook mogen toeschijnen, zy zijn toch geheel □aar den smaak der massa. Ziehier een stemmingsbeeld. tSTRAAT 208, MIDDELHARNIS HANDEL IN :leefo aanbevelend - aent op F E TT X Xj XJ 33 T O IbT. gelezen Weekblad voi ervolg-romans. PLAREN. i cent per week. g. Ieder abonné is verzefe ïiddelen van vervoer ERKRIJGBAAR. n bijleveren van Prachtbands midi lalhannic bij de Idelharnis. d, W. VAN DER SCHENK Hij beval mij u te zeggen, indieD u er vroeg, dat u hem in 't vervolg als die dood is beschouwen moet. U moet pogen hem te zoeken, maar aan die ;etelheid toe vertrouwen, waar hij alleen 'rede kan zijn." oor ik meer kon zeggen, had hij de deur geopend en was de gang ingegaan. Een oogenblik later hoorde ik hem de voor deur achter zich dichtdoen, een voetstap weerklonk op het kiezelzand voor my'n raam «n ik stond alleen gelaten op het haard kleedje te staren naar het pakje op de tafel. Toen luidde de gong en ik duwde de rol in eene la. Nadat ik deze goed afgesloten id, haastte ik mij naar het salon om er yne gasten te zien. öijnoodig te zeggen, dat ik gedurende het ddagmaal geen teekenen van opgewekt- id vertoonde. Het gesprek met De Silva nrij geheel ontstemd en ofschoon ik de Boelen11 660 °Plotten<* gastheer trachtte te P en, was mijne poging verre van succes- De toestand blijft tot het laatste oogenblik onzeker en die onzekerheid maakt de opwin ding der menigte niet geringer. Overal werd gemompeld, dat de afgevaardigden bij trosjes naar Roosevelt zouden overloopen. ,Wie zal voorspellen, wat er nog gebeurt, al kan 't mis schien kalmeerend werken, dat de aanvan kelijke zege op de conventie aan de Taftmannen is gebleven. Toch zijn die lang niet gerust, anders zouden zij niet hun toevlucht hebben genomen tot de zonderlinge bankmakery' om Roosevelt met Napoleon te vergelijken. Den 26en Februari 1812 - wordt met zekere plechtstatigheid verkondigd heeft Napoleon zyn woord gebroken en is van Elba gevlucht. Op denzelfden dag, honderd jaar later, is Roosevelts woordbreuk door zijn candidaatsverklaring gevolgd.Maar den 18en Juni heeft Napolon de neerlaag by Waterloo geleden en op dien dag zal Roosevelt ook zijn Waterloo vinden. Het eerste verloop van de conventie kan de^Taftmannen versterkt hebben in dit hun geloof. By de verkiezing van een voorzitter der conventie hebben zij gezegevierd. De positie van een voorzitter is van veel belang en brengt aan de partij, welker candidaat zegeviert een niet te versmaden overwicht. Vandaar dat er aan de Roosevelt-groep allerlei plannen werden toegeschreven om onmiddellijk de overmacht in de conventie te verkrijgen. Een feit is het, dat de Roo- seveltianen onmiddellijk den strijd zyn begonnen. En die strijd kon wel eens niet met woorden alleen worden gevoerd, heeft de praktische Amerikaansche overheid ge dacht. Vandaar dat politieagenten in eiken hoek, by elke deur, in elke nis van het Coliseum, waar de conventie bijeenkomt, waren opgesteld. Een haag van twintig politiemannen stond voor de voorzitterstri- bune geschaard. Het gebouw, dat 14,000 menschen kan bevatten, was in een om mezien volgestroomd en honderden, die geen toegangskaart hadden kunnen krijgen, dren telden in de straten by het gebouw. Velen van dezen behoorden tot de partij van Roose velt en waren van plan te zijnen gunste te betoogen. Een muziekkorps speelde voor de opening van de conventie vaderlaodsche liederen. Bij de aankomst van de gedelegeer den uit Californiö juichten de duizenden aanwezigen de twee vrouwelijke afgevaar digden hartelijk toe. De conventie werd enkele minuten over twaalven geopend. Het bleef volmaakt kalm in de zaal. Roosevelt bevond zich in zijD vertrek in het hotel, dat voor deze gelegen heid telefonisch met het Coliseum was verbonden en voerde aldus de zijnen in de zaal aan. Onmiddellijk na opening begon de Roosevelt-party baar troefkaarten uitte spelen. Gouverneur Hadley stelde voor, dat de voorloopige lijst van leden, opgemaakt door het, nationale comité, zou worden ge wijzigd door er zekere namen van te schrap pen en te vervangen door andere. Hij herinnerde dat de conventie de bevoegdheid had om de beslissingen van het comité te wijzigen. Hij haalde twee vroegere gevallen vol. Telkens keerden rayne gedachten tot dat vreemde gesprek in de andere kamer terug en tot het pak, dat ik op zulk eeqe geheimzinnige wijze gekregen had waaruit ik het geheim nog moest vinden. Na het diner gingen wij naar de biljart zaal, waar wy den avond doorbrachtendus het was niet voordat mijne gasten toen het al goed over elf was, my goeden nacht gezegd hadden en naar hunne kamers waren gegaan, dat ik zoo vrij kon zijn my naar mijn studeerkamer te begeven. Eenmaal daar stookte ik het vuur wat op, schoof mijn stoel er voor, plaatste de lamp zóó, dat het licht over mijn linker schouder zou vallen en na deze voorberei ding gemaakt te hebben, ontsloot ik de la en nam er het pak uit, dat De Silva my had overhandigd. Het was met ee^e mengeling van droef heid en een weinig nieuwsgierigheid, maar meer nog met vrees, wat betreft, hetgeen ik er in zou vinden, dat ik het touwtje doorsneed en de zegels openbrak. Binnenin ontdekte ik een briefje en een opgerold manuscript met dat fijne en keurige schrift geschreven, dat wy nog zoo goed gekend hebben. Na er een vluchtigen blik op ge worpen te hebben, zette ik het laatstge noemde op zij en opende de enveloppe. Het briefje, dat ik er in vond, was zoowel aan jou, Trevelyan, als aan my zei ven aan om zyn betoog kracht by te zetten. Watson, een partijleider van Taft, weer legde dat de gevallen, door Hadley aange haald, betrekking hadden op hetonderhavige geval. Onder opgewonden gejuich van de aan hangers van Taft verklaarde Rosewater, die als voorzitter optrad, Hadley's voorstel, buiten de orde, betoogende dat de conventie nog niet was geconstitueerd en dat de ge schikte tyd voor een dergelijk voorstel zou aanbreken, nadat de voorloopige constitutie tot stand was gekomen. Na eenig tumult, tengevolge van dit besluit, droeg Rosewater den Taft-candidaat Root als tijdelijk voor zitter voor. Cochera van Wisconsin droeg gouverneur Mc. Govern van Wisconsin voor, een van de gedelegeerden die is gezonden om de benoe ming van senator Lafollette tot president te steunen. Verscheiden aanhangers van Roosevelt steunden het voorstel vanCochem. Door deze manoeuvre hoopte de partij van Roosevelt zich de hulp van de 25 gedele geerden voor Lafollette by de tijdelijke constitutie van de conventie te verzekeren. Houser, die de campagne voor Lafollette in Wisconsin heeft geleid, wekte groot opzien door zyn verklaring, dat de gedelegeerden uit Wisconsin overeenkomstig den wensch van Lafollette besloten hadden niemand voor het tydelyk voorzitterschap te steunen. Hy verklaarde, dat Lafollette altyd geweigerd had een of ander bondgenootschap aan te gaan en ook weigerde gedwongen te worden er een aan te gaan. Een der afgevaardigen uit Illinois, Sher man, trachtte vervolgens een motie aan hangig te maken, waarover men het den vorigen avond op de samenkomst der partygenooten van Roosevelt eens was geworden en waarin gezegd wordt, dat geen besluit van de conventie geldig zal zijn, tenzy dit met 540 stemmen van niet twij felachtige gedelegeerden aangenomen zou zyn. Rosewater verklaarde deze motie buiten de orde en schonk niet de minste aandacht aan het protest van de aanhangers van Roosevelt in zake het afroepen van de lyst volgens de staten. Daarop begon de stemming over den ty- delijken voorzitter. De uitslag daarvan was, dat Root 558 stemmen en zyn tegencandi- daat Mc Govern 602 stemmen had gekregen. Root was dus gekozen. Er brak een helsch spectakel toen de uit slag der verkiezing werd medegedeeld. De aanhangers van Taft juichten en hotmuzjek- korpa begon fanfares te blazen. Het was een indrukwekkend oogenblik toen Root vervolgens den vooorzittersstoel innam. Hij aanvaardde zijn taak meteen rede, die door alle afgevaardigden aandachtig werd ge volgd. Root bracht hulde aan Taft en aan hetgeen deze tijdens zyn bestuur tot stand had gebracht. Roots toespelingen op de vervolgingen, ingesteld op de trusts, werden levendig toegejuicht. Na de rede van Root werd de conventie geadresseerd en bevatte het volgende My'ne lieve, oude vrienden. Evenals vele andere menschen moet jelui je afge vraagd hebben, welke omstandigheden mij zouden kunnen genoopt hebben Engeland zoo plotseling te verlaten om het succes, dat ik voor my zelf na zulk een moeilijk werk verkregen had, te verbeuren en wat nog meer zegt, om een leven en eene kunst vaarwel te zeggen, die ik met zulk eene toewijding liefhad en ik geloof wel, dat ik voor de volgende bewering verontschul digd raag worden waarvan ik de schoonste verwachtingen koesterde. Ik zend je hierbij, Betford, door iemand, dien ik vertrouwen kan, het antwoord op de vraag. Ik wil, dat je het leest, en na dit gedaan te hebben, het aan Trevelyan opzendt met hel verzoek, of hy hetzelfde wil doen. Als gy' den inhoud begrepen hebt, moet gij gezamenlijk met de oen of andere uitgeversfirma onderhandelen om het in de wereld te brengen, daarbij moogt gy niets aanvoeren tot verzachting van my'n gedrag. Wy drieén waren eens goede vrienden in een tijd, die nu voor mij zoo oud als de steonperiode is. Ter wille van onze vriendschap smeek ik daarom jullie deze gunst af. Daar gij op vergeving hoopt op dien laatsten oordeelsdag wanneer de zonden van alle menschen zullen beoor deeld worden, doet, zooals ik jullie nu drin gend verzoek. Hoe zwaar ik tegen mijne verdaagd. Het eerste succes is dus aan de Taftmannen en dat zal hun moed geven voor de eigenlijke beslissing, die nog lang niet zeker is. Voor de Rooseveltianen is Roots verkiezing misschien een tegenslag, maar den moed geven zy zeker nog niet verloren In de „Times" wordt een beschrijving gegeven hoe 't op een conventie toegaat. Een Amerikaansche conventie en een Amerikaansche stad tijdens die conventie zyn iets, wat men nergens elders ziet. Elke staat zendt naar de nationale conventie dubbel zooveel afgevaardigden als het aantal zijner vertegenwoordigers in het congrens. Er zyn er dus ongeveer 1100. Ieder doet zich vergezellen door een plaatsvervanger, voor 't geval van afwezigheid of ziekteen zoo zijn er meer dan 2000 menschen, die het recht hebben plaats te nemen in de conventiezaal zonder te rekenen e«i menigte belangstellenden, vrienden, politieke tinne gieters, enz. Het gebruik wil, dat de geheele delegatie van eiken staat zich per extra-trein naar de conventie ibegeeft. Alle leden van een zelfde delegatie dragen strikken, zinnebeel den, of een lintje en dikwyls komen zy overeen dezelfde kleeren te dragen bijv. witte hoeden, gele schoenen, roode gordel riemen, gele wandelstokken of roode regen schermen. Zy brengen kisten met sigaren en vlaggen mee en worden gevolgd door koffers met whisky en champagne. De aankomst van deze delegaties in de stad, waar de conventie zal gehouden wor den, is het sein tot een uitbarsting van geestdrift. Duizenden begroeten hen aan het station en begeleiden hen naar hun hotels, die van naam veranderen en voorloopig slechts „hoofdkwartier" van dezen of genen staat heeten. Het gebouw waar de conventiebyeenkomt draagt vlaggen op de muren ziet men de portretten der nationale helden. Een orkest speelt de nieuwste neger-en andere liedjes. Wanneer de cenventie begint is het publiek al haast buiten zichzelf. De president van het nationaal comité handhaaft de orde met een hamer, gemaakt uit stukjes hout van alle vertegenwoordigde stalen. Na 't meestal zeer lange gebed wordt de naam van den voorloopigen voorzitter genoemd en in den regel goedgekeurd. (Dit is nu een beetje anders gegaan). Datison- verandelyk een welbekend redenaar, wiens taak is zoo hard te schreeuwen als zyn stem dat toelaat. Na deze toebereidselen begint het eigen lijke werk. By alfabetische orde worden de staten, van Alabama tot Wyoming uitge- noodigd, hun candidaten te noemen. Die er een hebben zenden den spreker van hun party naar voren, die den candidaat hunner keus aanbeveelt. De redenaar houdt zulk een lofrede op zijn candidaat, dat deze ver boven alle helden van de Grieksche en Romeinschen oudheid uitkijkt. Wanneer hy eindelijk de climax den naam van zyn candidaat uitspreekt, ontstaat er bet medemenschen wel is waar in onwetend heid gezondigd hebt, wat ik heb geschre ven. Zooveel is zeker, het gevolg er van drukt op my'ne ziel als lood. Indien gij ook maar eenigszins wenscht dien last te ver lichten, volvoert dan my'n wensch, dien ik jullie by dezen te kennen gaf. Denkt ook aan mij in het gebed en bidt dan niet voor een man, die nog leeft, maar voor een, als ge wilt, die al lang dood is. God zegene en beware jullie beidendit zal altyd de wensch zyn van je vriend Cyril Forrester" P. S. Matthew Smipford op het Strand heeft nog twee schilderijen van mij. Ze werden eens onder mijn beste werken ge rekend. Ik vraag jullie ieder een te willen aannemen en als ge er naar kijkt, tracht dan zoo vriendelijk mogelijk aan den vriend te denken, die voor altijd van jullie is weg- Zooveel van den brief. Het is mogelijk, dat er menschen kunnen zyn, die sarcas tisch zullen glimlachen, wanneer zy dien lezentoen ik hem geëindigd had, stonden de tranen in mijne oogen, zoodat ik nau welijks de letters op het papier kon zien. Jy, Trevelyan, dat weet ik, zult mijne ontroering beter begrijpen. En waarom zou ik niet aangedaan geweest zijn Forrester wonderlijkste tooneel dat men zich denken kan. Alle afgevaardigden ten gunste van den candidaat in kwestie springen en brullen de „claque" op de galerij neemt deel aan het rumoerde muziekkorpsen speelen popu laire wijzen en een vaandel met bet portret van den candidaat wordt rond de zaal ge dragen, terwijl al zijn aanhangers schreeu wen en met bun zakdoeken, hoeden, jassen en parapluies zwaaien. Indien het een populaire candidaat is, duurt het dikwijls een half uur vóór de con ventie haar werk kan voortzetten. Daarna begint het stemmen. Elke staat kondigt zyn beslissing aan temidden van oorverdoovende toejuichingen. Zelden is één stemming voldoende, soms zyn er meer dan vijftig noodig. Men moet over een zeldzame koelbloedigheid en kalmte kunnen beschikken om party te kunnen trekken van de veranderingen in den toe stand, zooals elke stemming die aan het licht brengt, de zwakheden der partijen opmerken en steeds Dieuwe combinaties ver zinnen! Duizenden nieuwsgierigen wonen op de galerijen in spanning, half waanzinnig, het buitengewone schouwspel by, dat beneden hen wordt afgespeeld. De luchtschy'nt dron ken makend en de dolheid regeert. Wanneer de eind scène daar is; als de candidaat gekozen is en er een ontspanning komtindealgemeenezenuwachtigheid, hoort men een concert van woeste en aanhoudende kreten, dat alles te buiten gaat wat tot dus ver gezien en gehoord is, en dat toont tot welk een hoogte de hartstochten zijn opge voerd. Ook de beschrijving van deze Amerikaan sche gebeurtenis heeft iets Amerikaansch. De politieke vooruitzichten voor Honga rije zyn verre van rooskleurig. Wel heeft ten slotte de meerderheid een geregelden gang van zaken by het parlement kunnen doorzetten, en heeft ook werkelijk de leger- wet, die reeds een jaar ruim op afdoening wachtte, behandeld, doch het geheele ver loop van de crisis heeft nog niets gebracht, dat naar een oplossing lijkt. Tisza heeft, de hem door de meerderheid verleende macht gebruikende, voorloopig nog alle ongeregeld heden weten te onderdrukken, want Tisza is er niet de man naar om zyn werk half af te doen, maar we zouden er de vraag aan kunnen verbinden, heeft hy verstandig ge daan de kwestie zoo'n scherpte te geven. Is het er hem om doen, om de tegen partij geheel te vernietigen. Dat zou al een zeer gevaarlijke daad zijn, want nu reeds is het voorgekomen, dat in verschillende gemeenteraden in de provincies besprekin gen over de parlementstwisten werden ge houden en men er ten slotte toe overging zich voor of tegen de regeeringsmeerderheid te verklaren. Als op die manier twisten in bet parlement zich gaan verbreiden over het geheele volk, dan zal niemaDd ontken nen, dat men te ver is gegaan. Deze twisten zyn niet de eenige strubbeling, die in den en ik waren goede vrienden geweest in dien ouden tyd en dus was het Blechts juist van pas en behoorlijk, dat ik zyn verlies zou beweenen. Mooi, edelmoedig, knap als bij was, wie kon het nalaten van hem te houden. Ik kon het niet, dat is zeker. ToeD ik den brief gelezen had deed ik hem weer in zyn enveloppe en wendde mijn aandacht tot het manuscript. Toen ik begon te lezen, stonden de wijzers der klok op twintig minuten voor twaalf en zy wezen kwart na vyf vóór ik mijn taak had vol bracht. Al dien tijd las ik zonder ophouden door, een en al verbaasd over de geschiedenis, die mijn arme vriend te vertellen had en ver pletterd door het groote verdriet, dat aaD zyn schitterende loopbaan op zulk eene ongeluk kige wijze een einde moest gemaakt worden. Daar ik nu my'n aandeel in het werk voltooid heb, zooals van mij in den brief gevraagd werd, zend ik je het manuscript met een specialen bode. Lees het, zooals zyn verlangen is, en wanneer je het gedaan hebt, zeg mij dan je meening er van. Dan wil ik naar de stad overkomen en we zullen daar afspreken om het laatste gedeelte van het verzoek van onzen armen vriend te zamen te volvoeren. Onderwyl, Geloof my steeds je vriend, William Betford."

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1