NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Z0ID-HOLLANDSCHE EN ZEEDVSGHE EILANDEN Het Huis Altenbrak. Ill ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 26 zaterdag 18 Mei 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieeie Mededeelingen. NATIONALE MILITIE Keuring van lotelingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnie Gevolg gevende aan een namen6 den Minister Binnenlandsche Zaken tot liem gericht verzoek, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister ingekomen ambts berichten personen *ijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen betaling van een som gelds, de afkeuring van lote lingen voor den dienst der militie te verkrijgen Waarschuwt de lotelingen dezer Gemeente voor bovenbedoelde praktijken onder verwijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende; Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: lo. hü die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ODgeschikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Jndien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes Jaren opgelegd Vestigt er voorts hunne aandacht op: •ijt de bemoeiingen van de hiervoren bedoelde per sonen in geen enkel opzicht de afkenring kunnen bevorderen. De raadpleging dier personen zal den lotelingen niets dan noodelooze kosten berokkenen, omdat bij I ^'-Werkelijke ongeschiktheid voor den dionst, ook 1 zonder hunne bemoeiingen, de afkeuring niet kan uitblijven. Middelharnie, den IA Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. LANDWEER. Inlevering van Ryksgoederen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente ■lddelhornls, maken bijj deze bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente Ingeschreven verlofgangers der Landweer die zeven Star bij de Landweer hebben gediend en deswege in en loop van het Jaar' 1912 aaDspraaktJkunnen doen gelden op|ontslagult den dienst bij de Landweer, op grond |van bet laatste lid van artikel 31 der Land- weerwet verplicht zijn, de hun van Rijkswege ver- •trekte wapenen voorwerpen van ledergoed, kleeding en uitruetipgetukken, reglementen en dienstvoor schriften, in te leveren te Middelharnie, in de Bewaarschool, op Donderdag den 11 Juli 1912 des namiddags 12.45 ure. Bij de inlevering kunnen de verlofgangers in burgerkleeding, |dan wel in nnifornkleeding ver- ■cbjjnenin bet laatste geval zijn zij voorzien van de noodige burgerkleedingetukken, om daarin gekleed 'weder hniswaarts te keeren. 1 De aandacht wordt gevestigd op de volgende ^Wetsbepalingen dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan ;ln de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewariDg, door den Landweerdistrictscom- 'mandant kan wordt n opgelegd aan den verlofganger; 1 lo. die zonder geldige reden de hiervoren genoemde ^voorwerpen niet inlevert 'J 2o. wiens wapenen, ledergoed, kleediDg- of uitrus tingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, na •rlnleveringniet in voldoenden staat worden bevonden 3o. die wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrus- I tLngetnkken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorande, ale d« zijne inlevert I dat onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot ses dagen arrest, de verlofganger, be doeld onuer lo en 3o, gehouden is aan de verplichting tof het inleveren, hetzij In hnn geheel, hetzij voor het aangewezen deel, van de hiervoren genoemde -Voorwerpen te voldoen op den tijd en de plaats, daarvoor nader te bepalen. De verlofganger, die bij herhaling wapenen, leder PETJILLETO ZbT. Geef me de hand, en beloof ma, dat ge myn oprechte, trouwe bondgenoote zult '\zijn 1 Greta stak haar broeder beide handen toe en sprak met trillende, maar luide stem Dat beloof ik je, Eduard 1 Dank je, Greta I Laten we nu voor van daag afscheid nemen. Ik wil alles nog eens met oom Hendrik bepraten. Morgen begint de strijd! Toen de deur achter hem dicht was, zonk Greta naast de sofa neder en verborg het ■elaat in de handen. Haar hart kromp ineen van weedom. Zy wilde een standvastige bondgenoote Iwn in den strijd, en wist, dat baar hart in dien strijd zou breken. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. j^Harry Von Altenbrak bevond zich in een vi/.w ?P80Wonden stemming, die hij n,16t wi3t te verklaren. Hij bezat «n ai ^art' eon levendig eergevoel als het er op aankwam zijn eigen eer goed, kleeding- of nitrnstingstukken. reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander benoorende, als de zijne inlevert, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehoudeD. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van van het leger aanwijst, vraarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd dat het niet ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving hen niet ontheft van de verplichting tot inlevering van de hiervoren bedoelde voorwerpen, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs strekt, dat de verlofganger behoorlijk met de op hem rustende verplichting is in kennis gesteld. Indien de verlofganger wegenB ziekte, verblijf buitenslands of andere geldige reden verhinderd is persoonlijk de wapenen, het ledergoed, de kleeding en uitrustingstukken on de reglementen en dienst voorschriften in te leveren, dan is bij, of zijn, bij onmacht zijnerzijds, zijne naastbestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen van verhindering moet blijken nit een bewijs, dat bij den Burgemeester aangevraagd en door dezen afgegeven of zoo noodig gelegaliseerd wordt. Dit bewÜB moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon, die namens den verlofganger tot de inlevering verschenen is. Indien de verlofganger zich tot het inleveren zijne wapenen, ledergoed, kleedingen uitrustingstuk ken en zijne reglementen en dienstvoorschriften buiten zijne woonplaats moet begeven, geniet hij, als de afstand van de woonplaats tot de plaats van inlevering meer dan tien K.M. bedraagt, vrij naar laatstgenoemde plaats en terng. Middelharnis, den 16 Mei 1912. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MUS. SCHIETOEFENINGEN van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Minister van OorloS zal op 21 Mei a.e. eene schietoefening worden ge bonden van het fort Hoek van HoDand. Er za' gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber [6 c.M.] waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. eene beZ. bet zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, jwaarop gevuurd wordt, zal van b •rt een roode vlag waaien, die 3 unr vóór het begin der oefening halfstok en één cur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. {Zie Ned. Krt. No». 218, 219, 202, 227.) Middelharnis, den 17 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MU8. Buitenlandsch Overzicht. De Belgische Tweede Kamer is ontbonden en de verkiezingsstrijd, die den 2en Juni zal worden beslist, is geopend. Tweeerlei strijd zal daar worden gevoerd. In de eerste plaats een van de vrijzinnig heid tegen het clericale regime, dat 28 jaar zijn macht voor alles heeft dienstbaar ge maakt aan de bereiking vao dit doelde onderdrukking der vrije geestelijke ontwik keling van het volk, de vernietiging van het neutraal openbaar onderwijs en de be voorrechting van het clericale onderricht, in eiken vorm. Het régime, dat als balans van zijn bijna 30-jarige macht kan aanwjj zen een verdubbeling van het aantal kloos- teis en een verdriedubbeling van het aantal kloosterlingen, en het feit, dat bij de laatste of die van zijn familie te verdedigen, ontzag hij geen offer. Zyn grootste trotsch was zyn oude eervolle naam, niet de minste vlek mocht op het blanke schild zijner eer rusten. Maar hoe jong hij was, hij had toch reeds alle genietingen van het leven in de groote stad, alle „passions" der groote wereld leeren kennen. Harry was de verwende lieveling der dames uit de groote wereld, alle harten kon hij veroveren en als een vlinder fladderde hij van de eene naar de andere. Op de renbanen der hoofdstad was hü de held van den dag, op de feestmalen na de wedrennen strooide hij het goud met volle handen uit en in dollen overmoed had hü' reeds meermalen een klein vermogen op één enkele kaart gewaagd. Langen tyd was alles goed gegaan, het geluk, had den overmoedige^ jongeling niet verlaten. Had hy een enkele maal geldgebrek, dan hielp zü'n moeder hem uit den nood, of ook wel „goede vrienden", die hun geld gaarne ter leen gaven tegen kleine wisseltjes- natuur- lyk niet zonder goede winst, dat spreekt van zelf; Harry daeht er nauwelyks aan, als die „goede vrienden" voor drie maanden twintig procent winst opstreken. Tot heden was het Harry nog altyd ge lukt die woekeraars op den bepaalden tyd te betalen, maar nu was zijn positie verre van aangenaam. Dat zijn vader ziek was geworden, kwam hem nu juist slecht van telling niet minder dan 120.000 kinderen tusschen de 6 en 11 jaar absoluut geen onderwijs bleken te genieten. Anderzyds gaat de stryd voor de demo cratie tegen de behoudzucht. Tegen het zelfde régime dat wel een Algemeen Kies recht invoerde, zelfs met evenredige ver tegenwoordiging doch daaraan een meer voudig stemrecht verbond, dat van een „gelijk" kiesrecht zelfs niet den schijn liet bestaan, en door de bevoorrechting van het platteland, aan de clericale en conservatieve elementen een overwicht verzekerde, dat hun bü de stembus een meerderheid waar Tegen het régime bindt thans het blok van liberalen en socialisten opnieuw den stryd aan onder de gemeenscbappelyke leuzenvoor de neutrale openbare school, met subsidieering van het byzonder onder- wys; voor het algemeen en gelyke Kies recht; voor een algemeenen, persoonlyken dienstplicht. Met belangstelling mag de uitslag van dezen strüd bij onze buren worden gade Een der middelen, waardoor de reactionaire bende, die het ongelukkige Rusland sinds jareD teistert, haar gezag staande houdt, is de ophitsing der domme bevolking tegen de joden. In zijn buitengewone onkunde laat het onnoozele volk zich door de schurkach tige reactionairen wys maken, dat de joden voor hun feesten wel eens kinderen dooden. Binnenkort zal te Kieff tegen een aantal joden weer een proces wegens zoogenaam- den ritueelen moord plaats vinden. Naar aanleiding daarvaD hebben een aantal invloedrijke Engelschen een protest tegen de ritueele moord-legende gepubli ceerd. Het protest draagt de onderteekening o.a. van de Anglikaanscbe aartsbisschoppen en vale bisschoppen, de Roomsche aartsbisschop van "Westminster de hertogen van Norfolk en Northumberland, Lord Rosebery, Lord Cromer, Lord Courtney, de voorzitter van het Lagerhuis, Balfour, de Lord Mayor vaD Londen, een groot aantal geleerden, schry vers, journalisten, kunstenaars, enz. De onderteekenaars noemen zich oprechte vrienden van Rusland en zeggen, zich niet in Ruslands zaken te willen mengen, maar „dit is een zaak van menschelykheid, be schaving en waarheid. De zoogenaamde bloedbeschuldiging is een overblijfsel uit de dagen van toovenary en zwarte kunst een wreede en volkomen on gegronde belastering van het Jodendom een beleediging voor de Westersche beschaving en een schande voor de kerken, in welker naam onwetende dwepers haar valschelijk hebben uitgebracht. Behalve de Joden zijn nog andere godsdienstige minderheden, als de eerste Christenen, .de Kwakers en Chris telijke zendelingen in China, er het slacht offer van geweest. De beste mannen van alle tijden en gelooven hebben de beschuldiging weerlegd. De pausen, de Hervormers, de pas. Waar zou hij nu de vyf-en-twinlig duizend mark vandaan halen, die hy binnen drie dagen moest betalen Zyn moeder had hem geschreven, dat hy zijn schuldeischer voor korten tyd tot uitstel moest bewegen, daar zy op het oogenblik, dat zyn vader zwaar ziek lag, hem onmogelijk die som gelds kon verschaften. Harry moest maar acht dagen geduld hebben, dan zou alles in orde zijn. Maar die acht dagen waren voorbij en er kwam geen geld. Slecht geluimd liep Harry in zyn fraai gemeubileerde kamer heen en weer. Hy had het geld zoo dringend noodig. Niet alleen om zyn schuldeischer tevreden te stellen, maar ook voor de reis naar Baden- Baden, waar binDen weinige dagen de eerste herfstwedrennen zouden plaats hebben. Daar kon hy onmogelijk van weg blijven. Hy had zich voor drie races aangegeven, ook voor de groote huntingrace voor offi cieren aller wapens, waarvoor de keizer een prachtige eereprys had uitgeloofd. Dien prüs moest hy winnen 1 Den geheelen zomer had hy zyn Engelschen halfbloed daarvoor ge traineerd. Als het dier hem op het beslis sende oogenblik maar niet in den steek liet I In den laatsten tyd had het reeds dikwijls zulke vreemde kuren gehadsoms stond het zonder eenige reden op eens voor een hindernis stil, waar het anders spelende overheen vloog. chalief van den Islam, staatslieden van alle landen, alsmede de groote geleerde lichamen in Europa hebben haar openlyk verworpen. „Het is te meer noodig," zoo gaat het verder, „deze getuigenissen te hernieuwen, omdat onder de onwetende en ontvlambare bevolking van Oost-Europa de bloedbeschul diging dikwyls aanleiding is geweest tot vreeselyke uitbarstingen van het gepeupel tegen de Joden, en er is ernstige reden om te vreezen, dat, nu zy weer ia uitgebracht, onschuldige levens in de dichtbevolkte Jo den wy'ken in Rusland, er door gevaar loo- pen." Frankrijk is met zyn pas verworven ko lonie, want tot die rang is Marokko toch feitelijk afgedaald, niet he9l gelukkig. En dat nog al met een land, waarvoor het van dezen zomer haast in een oorlog met Duitscbland was gewikkeld. Onlangs hebben we berichten kunnen lezen over een oproer te Fez, dat een vrij bloedig verloop had. Maar als de voorteekenen niet bedriegen, daD zal de toestand nog heel wat ernstiger worden, tenzy Frankryk in zyn nieuwen residentgeneraal Lyantcy iemand heeft ge vonden die snel en doortastend weet te handelen. Behalve die eigenschap zal hü echter ook deze stelregels moeten volgen, geen kracht versnippering. Over de mannen, waarover hij beschikt, zal hy ten alle tijde moeten kunnen blijven beschikken. Het aantal is werkelijk al klein genoeg om versnippering niet toelaatbaar te inakeD. Slechts wanneer Frankryk zyn troepenmacht aanzlenlyk zal hebben vergroot, dan kan ook de tyd geko men zün, om meer dan de lyn Rabat—Fez in zyn plan van actie op te nemen. Zyn optreden scbynt ook werkelyk in deze richting te zullen gaan, althans een eenigzins officieel voorkomen hebbend arti- in de „Ten-ps" zegt dat de reBident-gene- raal zich voorloopig niet hoog kan stellen voor de tallooze onderzoekers, toeristen, kooplui en verdere personen, die in de laat ste tyden Marokko zyn binnengetrokken. Dat het met de veiligheid van die menschen dan niet al te best gesteld zal zijn, blijkt wel uit de berichten. Sedert het oproer in Fez is de geest onder alle stammen aan merkelijk slechter geworden. Zelfs stam men waar de Franschen vroeger nooit last van hadden, vertoonen thans oproerige nei gingen. Vooral ten oosten van Fez is de toestand op het oogenblik kritiek, al is het in dit opzicht ten westèn van genoemde stad niet veel beter. Generaal Lyantcy zal eerst hebben te beslissen over bet aantal versterkingen, dat naar Marokko zal worden gezonden. Wanneer hij dat heeft uitgemaakt, dan zal hy stuk voor stuk de gebieden onder werpen. En is dat geheel achter den rug dan kan de feitelyke organisatie van het protectoraat volgen. Daarvoor is echter noodig, dat men den resident-generaal vol doende macht laat om zijn plannen te ver wezenlijken en hem ommetRibottespreken, Of zou de schuld by hem, by den ruiter liggen Harry was in de laatste weken zoo prikkelbaar, zoo slecht geluimd en licht kon dit ook van invloed zyn op het fijngevoelige, edele ros. Hoe kwam Harry toch iü die vreemde, zenuwachtige stemming? Zou de schuld werkelijk liggen aan den brief van Greta, waarin zy hem in eenvoudige, waardige woorden herinnerde aan de vervulling van zijn beloffe herinnerde, neen, dat was het rechte woord niet. Greta had hem niet aan zyn belofte herinnerdzy had eenvoudig geschreven, dat het haar vast besluit was hem niet weer te zien, totdat het hem mogelyk zou wezen zijn belofte te vervullen. Dat verwenschtc beloven ookHoe dik wijls belooft men niet de zon van den hemel te halen. En even onmogelijk het zou zijn die belofte te houden, even on mogelyk scheen het Harry von Altenbrak die kleine Greta Montelli, de nicht van den slager Tiedemann, te huwen. Nu, dat had Greta zelf wel kunnen begrijpenZy was in Berlijn opgegroeid, daar wisten de jonge meisjes toch wel, dat een garde-officier uit een oud adellijk geslacht niet trouwen koD met de nicht van een slager. Het merkwaardigste van hetgeheele geval was echter, dat Harry zelf die aangelegen heid niet vergeten kon, dat de herinnering aan Greta hem niet wilde verlaten, dat hy niet telkens laat antichambreeren in het Parlement om rekenschap van zyn daden te geven. Binnenkort zal in Italië de artikelsgewyze behandeling aanvangen van het wetsont werp tot regeling van het kiesrecht in Italië. De Kamer heeft daartoe op voorstel van den rapporteur van de commissie van onderzoek met 391 tegen6stemmenbesloten. Minister-president Giolitti zal dus waar schijnlijk de voldoening mogen smaken, zyn land een democratischer kiesrecht te bezorgen, dan het thans geldende. Want ofschoon de geheele artikelsgewyze behan deling nog moet plaats hebben en dus de einduitslag nog niet te benaderen is, zou toch het aantal tegenstemmers verbazend moeten toenemen, om het ontwerp te doen vallen, gezieD de groote meerderheid, die thans het ontwerp steunt. Dit ontwerp zal het aantal kiezers enorm uitbreiden. Het kiezerscorps zal er door van 3 op ruim 8 millioen worden gebracht. Deze enorme uit breiding gaat zelfs zoover dat ook het kies recht zal worden gegeven aan hen, die noch kunnen lezen, noch kunnen schrijven, doch die 30 jaar oud zyn en hun militairen dienstplicht hebben volbracht. Dit aantal analphabeten bedraagt in Italië nog onge veer 48 pCt. Alle partyen hopen door dit ontwerp een groot aantal stemmen van deze analpha beten te trekken en vandaar de welwillende ontvangst, die het ontwerp is ten deel gevallen. Te minder durfden zich de par tyen blykbaar verzetten, waar minister president Giolitti o.a. verklaarde, dat men bet stemrecht toch niet mocht onthouden aan die arbeiders, die thans in Afrika zulke treffende bewyzen van vaderlandsliefde gaven. Tegen zulke woorden kan op het oogenblik in Italië niets op. Nu is er nog één lastige kwestie, de kwestie hoe de analphabeten zullen moeten stemmen. Sommigen hebben voorgesteld, de stembriefjes verschillende kleuren op te geven maar waarschynlyk zal dit stelsel niet worden aanvaard. Nog verschillende andere stelsels zyn er genoemd, waarvan echter nog niet bekend ia, welk door de regeering zal worden aan vaard. In het wetsontwerp wordt tevens voor het eerst geregeld de bezoldiging der Kamer leden. Zy zal bedragen 6000 lire per jaar. Tot nog toe was het lidmaatschap een Waarschynlyk zullen de socialisten en de clericalen eenige zetels winnen, terwyl de eerste verkiezingen onder de nieuwe kieswet vermoedelyk in 1913 zullen plaats hebben. Het Duitsche Centrum had, naar men zich herinnert, toen de Minister van Oorlog, v. Heeringer, zich in den Ryksdag liet ontvallen dat een officier, die een tweegevecht wei gerde, feitelyk niet langer in offlcierskrin- gen verkeeren mocht, dezen beloofd, „dat dag en nacht haar liefelyk gelaat voor oogen had en 's nachts meermalen verschrikt op vloog uit zyn droom, waarin hy Greta zag, doodsbleek en met gebroken oogen neer gezonken. Hij noemde zichzelven een sen- timenteele dwaas. Hy wilde zich door ge nietingen verstrooien, maar zyn prikkelbaar heid, de spanning zyner zenuwen verergerde nog en vooral heden, nu zyn moeder hem geschreven had, dat zy de volgende week het geld zou zenden, bevond by zich in een toestand van zenuwachtigheid, die aan koorts grensde. Zyn oppasser kwam binnen en meldde, dat een vreemde mynheer den luitenant wilde spreken. Hoe heet hy Die heer wilde zyn naam niet noemen. Die vervloekte kerel I Ik weet al, wat hij komt doen. Nu laat hem binnenkomen Jawel, luiteDantl De oppasser vertrok en met zekeren angst zag Harry den bezoeker tegemoet, die zoo geheimzinnig was. Natuurlük weer een van de „goede vrienden", die kwam om geld te halen of om zyn diensteu aan te bieden. Nu, om het even, als het laatste soms het geval mocht zyn, was hij welkom. Eenigszins verrast keek Harry het vol gende oogenblik op, toen hy een slank jonkman met ernstig, byna somber gelaat voor zich zag staan, die volstrekt niet we gens geldzaken "scheen te komen.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1