ONZE AF biedt eer Wii c ONZE EILANDEN van 11 MEI 1912. per jaar in ontvangst te gaan nemen. Een roemrijken politieken dood is hij niet gestor ven. Zijn heengaan lijkt meer op 'n ama delyke wegzending dan op een eervolle terugtocht. Slechts 26 clericalen gaven hun stem aan het schip, niet minder dan 23 moesten niets meer van de Wentholtsche vlootpolitiek hebben. Zelden zal wel het heengaan van een minister met zooveel algemeene instemming zijn begroet en de eenige troost voor den gewezen Excellentie is, dat hij met Tijl Uilenspiegel kan zeggen„Ik heb het er naar gemaakt." Al hebben we in 't Haagje niet autoban dieten mitsgaders eene hun waardige ver volging, ook onze goede stad herbergt heerschappen, die voor niets staan. De brutaalste diefstallen en inbraken zijn hier den laatsten tijd gepleegd, valsch geld werd bij groote voorraden in omloop gebracht zelfs een valsch gouden tientje werd dezer dagen aangehouden en wie de rechtzit tingen hier volgt, is getuige geweest van de ongelooflijkste vrijmoedigheden van dit soort individuen. Juist pas liepen weereen tweetal inbrekers in de val, toen zij bij een eenvoudig rentenierjte door het dak naar binnen waren gekomen om 's man kapi taaltje (dat onder het vloerkleed werd be waard 1) te rooven. De heer des huizes hoorde onraad, liep de straat op en een agent mocht de heeren arresteeren, wat zeker een succes was voor de politie en voor den durf van de agent pleitte. Toch geloof ik, dat men goed zal doen dit soort heeren voorzichtiger aan te pakken. Het is zeker moedig om alleen zoo'n huis in te gaan en inbrekers te arresteeren, maar daar staat tegenover, dat een van de mannen slechts een goed revolverschot had behoeven te lossen en de agent ware buiten gevecht gesteld, misschien zelfs voorgoed. Juist wat in en om Parijs zich nu weer afspeelde maant voorzichtigheid tegenover zulke spitsboeven voor wie het leven van een politieman niets is. Het komt mij voor, dat zoo hier als elders er meer aan gedacht kan worden dat het leven der politiemannen zoo min mogelijk blootgesteld moet worden aan gevaar dat te vermijden is, nu men meer en meer te doen krygt met geboefte dat zelf behoorlijk gewapend is en terstond naar de wapens grijpt wanneer er gevaar dreigt. A la guerre comme a la guerre, maar hier zijn de oorlogvoerende partijen niet gelijkwaardig en kan met slimheid overleg dikwijls voorkomen worden dat mannen die hun plicht doen, het slachtoffer worden van hunne plichtbetrachting. Zondagochtend speelde zich in Parijs het Bonnot-drame af en reeds Dinsdag kregen we hier alles in kleuren en geuren in bioscoop te zien. Snel werk voorwaarIets anders is of de bioscoop-theaters door te voldoen aan de menscbelyke zucht naar sensatie niet een gevaarlijk spel spelen. Er is nu reeds een preventieve censuur op deze vertooningen en al ben ikalleminsteen vriend van censuur, zal ik daarover niet klagen. De meest onrijpe jongens verlustigen zich daar aan allerlei seusationeele geschiedenis sen en bij de politie ismen zelfs overtuigd, dat daar boeven gekweekt worden; onbe doeld zijn sommige bioscooptheaters een leerschool voor allerlei kwaad geworden, de lust om ook eens zoo'n streek uit te halen wordt er als 't ware aangemoedigd en zoo werkt het bedervend op naturen, die uit zichzelf toch al niet te veel rem in zich dragen en dan gemakkelijk uit hun evenwicht geraken. Wat mij betreft, worden al die „jjselijke" moord- en doodslag- en xnbraakvertooningen verbodenniemand mist er iets by en er blijft genoeg goeds over om te projecteeren. De binnenstadsvraagstukken ziin een nieuw stadium ingetreden. Men neemt nu als vaststaand aan dat het Koninklijke paleis eerlang vrij komt en als stadhuis zal worden gebruikt (a propos, men late het standbeeld van den grooten Zwijger, dan vooral staan voor het huis der vroede va deren I) De vraag is wat er nog méér op geplaatst zal kunnen worden, behalve het Raadhuis. Men spreekt over een nienw gemeentemu seum en ik zie er nog den nieuwen schouw burg verrijzen. Onmogelijk Op dit gebied is bier niets onmogelijk: terwijl een ieder meent, dat de nieuwe schouwburg op de plaats van den ouden zal komen te staan, vroeg mij heden nog een Raadslid, dat goed op de hoogte is, op veelbeteekenenden toon, hoe ik dat wist, dat die daar zou komen Voorloopig gaan we voor een duizend gul den sorteeren wat er van den ouden schouw burg nog over is voor den nieuwen. Een leek zou zoo denken, dat de Directeur dit wel uit zijn hoofd zou weten, maar een leek weet daar niets van. De Directeur zal weken achtereen met werklieden aan 't werk tijgen en een arbeider is zijn loon waard, nietwaar? En by de Schouwburgmisère kijken we niet op een „lapje" meer of mindei 1 Vrij onverwachts is een onzer verdien stelijkste raadsleden, de heer van den Burgh, uit den kring der zijnen weggerukt. Voor de liberale partij is zyn heengaan een groot verlies. We komen nu voor twee raadsverkiezingen te staaD. Voor de vaca ture Snoek Hurgonje zijn de voorloopige candidaten reeds gesteld, 'k Vrees, dat bij verkiezing geen eenstemmigheid zal worden verkregen. De vrijzinnigdemocraten willen niets weten van een oudliberalen candidaat. Het zal van de kiesvereeniging 's Graven- hage afhangen, of den oud liberaal kans zal worden gegund. De vacature v. d. Burgh is een Unie- liberale en daarvoor zullen de vrijzinnigen het ongetwijfeld eens worden. Dat is trou wens zeer te hopen ook, want anders wordt district II een troebel water; waarin de clericaal gaat visschen 1 Plaatselijk Nieuws. Verduiveld, dat was niet slim van je. Moeder moet er toch van weten, als de eer van onze familie op het spel staat. Zeg, oom, hoe staat het met Greta Nu, het meisje heeft een liefdesbetrek king aangeknoopt met den luitenant Von Altenbrak, zooals ik reeds schreef. En korten tyd geleden hebben ze elkaar in het Grü- newald aangetroffen. Sedert dien dag is Greta geheel veranderdze is niet meer het huis uit te krijgen en loopt rond als een levend spook. Toen dacht ik, dat het het beste zou zijn, als ge het meisje kwaamt halen; thuis bij moeder zal zy den knappen huzaar wel vergeten. Eduard voelde zyn hart verlichtuit oom Hendrik's woorden begreep hy, dat hy nog te rechter tyd kwam. Hij begon weer te vertrouwen, dat alles nog goed gemaakt kon worden. Zoo diep kon de liefde nog niet in het hart zijner zuster geworteld zijn, dat zij de kracht zou missen om die liefde te vergeten, wanneer zij de waarheid ver nam omtrent de betrekking, die tusschen haar eigen familie en de Altenbraks bestond. Doch plotseling kwam hem Gerda's beeld voor den geest. De liefde tot iemand van dat geslacht was immers ook in zijn hart ontloken, ofschoon hy toch nauwkeurig van alle omstandigheden onderricht was. Hy loosde een diepen zucht en liet het hoofd op de borst zinken. Zijn opgewondenheid MIDDRLIIARNIS Het. beroep van Ds. C. Staal te OosterJand door dekerkeraad der Geref. kerk, is door eenig geschil niet door gegaan. Door de broodbakkers alhier is het brood met 1 cent per kilogram opgesla gen, Dinsdag zal het 100 jarige bestaan der Roomsch Katholieke Pastorie alhier feeste lijk herdacht worden. SOMÜIELSDIJK. Door den Ryksvelwach- ter M. v. Es is proces verbaal opgemaakt tegen T. H. en C. S. alhier en M. v. A. en C. v, A. te Middelharnis, wegens visschen in gesloten visehtyd. OUDDURP- By de gehouden aanbesteding op S Mei voor- het vergrooten van de los en ladingplaats in den polder West Nieuwland werden de volgende inschrijf biljetten inge leverd G. B. Lodder Oud-Beierland f 10.500 A. Lodder n 10.750 J. Leenheer n n 10.850 A. Zaoe Amerstol 11.687 L. Dubbeldam Sliedrechl 11.724 A. Zane Amerstol 12.484 A. de Kluiver Ouddorp 12.525 A. Kampsteeg Bolnes 12.644 Lange veld Hardingsveld 12.820 K. C. Hartogs Sliedrecht 12.99S S. Bezuyen Ouddorp 13.672 Bervoets Scharendyke 13.700 de Voogd 13.710 Klein Sliedrecht 13.782 A. Blokland Stellendam 13.800 P. Volker Sliedrecht 13.900 In de weervisscherij werden gisteren 2 zalmen gevangen. OUDE T0i\GE- jl- Maandag is tot Dijkgraaf van den Molenpolder met algemeene stem gekozen de heer M. Mys. Een koe van den landbouwer J. Hertog, die geregeld de weide verliet is daarvoor met een touw in de weide vastgezet waardoor zij in een sloot is geraakt en in dien toestand gestikt is en den nek heeft gebroken. Binnenland. Bedrieglijke bankbreuk. De politie te Hoorn heeft aangehouden en naar Alkmaar overgebracht M. E., metselaar te Berkhout, als verdacht van bedriegelyke bankbreuk. Mishandeling. Eenige Duitschers kregen aan de Bek te Heerlen ruzie en dadelijk werden de messen voor den dag gehaald. Een zekere B. kreeg een steek in den linkerarm en twee steken in de zyde. B. werd in het hospitaal opgenomen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. De politie nam den dader in arrest, welke alles beken de. Een viertal Duitschers werden nog den zelfden nacht in verhoor genomen en daarna in vrijheid gesteld. [L. K.] Ongelukken. Gisternacht is in het ziekenhuis aan den Colsingel te Rotterdam overleden de 4-jarige L. W. E. v. P., gewoond hebbende in de Dirk Smitsslraat, die den 22slc" April ach terover in een emmer heet water was ge- toorn waren vervlogen, slechts diep medelijden gevoelde hij nu voor zijn zuster en dit nam nog toe, toen hy weinige oogen- blikken later het hevig snikkend meisjein zyn armen hield. Jelui zult elkaar wel veel te vertellen hebben, nadat ge elkaar in zoo langen tijd niet gezieD hebt, sprak oom Hendrik, die zich gaarne wilde onttrekken, omdat hy niet op zyn gemak was. Ik zal jelui daarom alleen laten, als ge my noodig hebt, laat me dan maar roepen, ik ga naar beneden in den winkel. En daar zaten nu broer en zuster bij elkaar in de mat verlichte kamer, hand in hand en oog in oog. Vertel mij nu eeus, Greta, hoe alles gebeurd is. Oom Hendrik schreef me, dat ge ongelukkig zij't, dat ge kennis hebt ge maakt met een man, dien ge liefhebt. O, Eduard, zwyg ik kau je niets Het ongelukkige meisje verborg haar hoofd aan de borst van haarbroeder. Eduard trachtte haar te troosten. Toen verhaalde hij haar, waarom de brief van oom Hendrik hem zoo verontrust had, want een Altenbrak kan nooit met eerlyke bedoelingen den om gang zoeken met een meisje zoeals Greta. Hij vertelde ook het geheim van hun familie; in ademlooze spanning hing zy aan zijn lippen en toen hy aan het eind was, stond vallen en daarby ernstige en uitgebreide brandwonden aan rug en zitdeelen had g kregen. [N. R. Ct.] Boschbrand. Naby Well [L.] brandden een paar hectaren dennenbosch m de Wolfsoven af.Slechtsmet groote moeite kon men voorkomen, dat de aangrenzende bosschen, toebehoorende aan den heer Wils, te Venlo, mede een prooi der vlammen werden.. Meu schrijft over het ongelukkig geloste revolverschot op A. Wiffers nog aan de „Ass. Ct." Zondagnamiddag omstreeks 4 uur lag het schip van Z. te Valthermond. Eenige kin deren, waaronder ook het tienjarige knaapje van H. Wiffers, waren bezig om met kluitjes zand en steentjes te werpen naar den 17 jarigen zoon van Z., die in het vooronder „op 'thuis" moest passen. Deze joeg de kin deren weg. Maar, zooals kinderen zyn, ze kwamen spoedig terug. Andermaal joeg de jonge Z ze weg met de bedreiging: „Als ze nu terugkomen, schiet ik er met de revolver tusschen." En werkelijkkwamendekinderen terug. De 17-jarige Z. richtte zyn revolver op de kinderen en trof den tienjarigen Wif fers in den slaap. De kogel drong door tot schuin in het achterhoofd. Onmiddellijk had ontzettend veel bloedverlies plaats. De heer Springer, arts te Musselkanaal, raadde aan onmiddellijke overbrenging naar GroniDgen, wat dan ook per auto geschiedde. Gestikt. De wed. Van Beek-Hebing, te Doesburg, is Maandagnamiddag in haar woning in de Landbergstraat bewusteloos gevonden tengevolge van verstikking door den damp, afkomstig van een pan met vet, die op de kachel stond en totaal uitgebrand was. Po gingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. Men vermoedt, dat de ongelukkige door een toeval is getroffen, waaraan zy meer lydende was, 6n op die wyze in den dikken damp den dood gevonden heeft. (N. R, Ct,' Diefstal en valscbheid in geschrifte. Ter beschikking van den auditeur militair te 's-Gravenhage werd gisteren naar het huis van bewaring overgebracht de milicien soldaat bij het 4e regiment-infanterie te Leiden, M. R. R., als verdacht van diefstal van een Rijkspostspaarbank-boebje van een zijner vrienden en 't door 'n valsch onder- teekende quitantie opnemen van gelden uit dat boekje, op een der postkantoren aldaar. Een uitbreker. Een opperman van een te Terborg in aanbouw zijnd huis werd Maandagavond gepakt, omdat bekend was geworden, dat hij wegens desertie 6 maanden te goed had. De nacht zou hij in het gevangenlokaal te Etten doorbrengen. Toen men hem gis termorgen in verhoor wilde nemen, was de vogel gevlogen. De politie en marechaussée togen dadelijk op onderzoek uit en vonden den vluchteling gistermiddag in de nabijheid in een drooge sloot. Plaatskaartenfraude. Op het traject Uden—Veghel—Boxtel van de N. B. D. S. werd door vele reizigers meer speciaal handelsreizigers welke in het bezit zijn van een groep-abonnementen op de Staatsspoor, fraude gepleegd door van een dier stations naar het eerstvolgende station een biljet te nemen om zich zoo doende toegang tot den trein te verschaffen; wetende, dat er onderweg weinig of geen tijd was om te controleeren. Men reisde dan gratis door tot Boxtel, waar geen contróie gepasseerd behoeft te worden om de aan sluitende treinen der Staatsspoor te bereiken. Een enkelmaal gebeurde het zelfs, dat een zeer brutaal persoon op het laatste oogen- blik de contröle passeerde, den beambte toeroepende „abbonnement", waarmede deze dan genoegen nam. Om hieraan een einde te maken, is nu eenigen tyd geleden ingevoerd, dat de treinen, wanneer ze op tyd zyn, op een station vóór Boxtel in hun geheel worden gecontroleerd, welke maatregel zeer nuttig is gebleken. In den beginne werden op die manier herhaaldelijk reizigers gesnapt en tegen degenen die weigerden de ingevolge het algemeen regle ment voor het vervoer op de spoorwegen gevorderde boete te betalen, proces-verbaal opgemaakt. Zoo werd Dinsdag j.l. voor het kantongerecht te Oirschot tegen zulk een overtreder 5 dagen of 10 gulden boete ge- eischt. Deze overtredingen zijn echter sedert invoering van veel verminderd. Eekhoorn en kat. De heer B. Kamps, te Benneveld (Dr.) zij vastbesloten op, haar jonkvrouwelijke schuchterheid was verdwenen, haar blik verried nu voor de eerste maal trotschheid en gevoel van eigenwaarde; zy geleek op dit oogenblik precies haar moeder, toen die vertoornd tegenover "Willy Yon Altenbrak stond. Waarom hebt gij of moeder me dat geheim niet vroeger meegedeeld Er zou my dan veel smart en teleurstellingbespaard gebleven zijn. Ja, Eduard, ik heb Harry Von Altenbvak bemind en hij heeft me ge zworen, dat by mij ook waarachtig liefheeft Maar ik' heb hem slechts éénmaal gesproken, hoe hy ook.smeekte hem nog een samen komst toe te staan. Myn fierheid was weer ontwaakt, met geweldige krachtsinspanning weerstond ik de verzoeking hem weer te zien, hoe hy me ook bad. Hierzijn de brieven, die hij me schreef! By deze woorden snelde Greta naar haar schrijftafel, nam daaruit een hand vol brieven en wierp die voor haar broeder op de tafel. Ik bood weerstand, vervolgde zy ofschoon m(jn hart dreigde te barsten. Ik schreef hem, dat mijn eer my verbood hem terug te zien, maar dat hij zyn woord mocht houden en aanzoek doen om myn hand, Sedert heb ik geen tijding meer van hem gehad. De ellendige kwajongen I O, scheld hem niet, Eduard De schuld heeft een kat met een nest vol jongen daarin heeft hy een jong eekhoorntje ge plaatst, al een dag of vier geleden. Allen zyn zeer liefderijk bij elkander en poes ver zorgt allen zonder onderscheid. De watervoorziening te Voorschoten. Voorschoten is de kleinste gemeente iD ons land, die een eigen waterleiding heeft. Er 2ijn maar 150perceelen bij aangesloten, en nog 350 woningen, die er voor in aan merking. zouden kunnen komen, blijven het tot heden met put en hemelwater doen. B. en W. kwamen nu met het voorstel, om behoudens dispensatie van hun college,alle eigenaren te verplichten tot aansluiting, echter zoo, dat de gemeente de kosten van buitenaanleg voor haar rekening neemt en tegen een zeer laag tarief. In de gemeente is men zeer tegen dezen maatregel, wat Dinsdagavond in de Raads vergadering bleek, waar een adres van 122 belanghebbenden was ingekomen, om het voorstel niet aan te nemen. Ook in den raad was veel oppositie, op grond dat men er een ongeoorloofde dwang in zag. Hoewel door den voorzitter krachtig verdedigd, werd het voorstel met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. Woningen voor minvermogenden. Blykens het jaarverslag, door het bestuur der Vereeniging tot het verschaffen van woningen aan minvermogenden, te 's-Gra- venbage (Ostaden-woningen), in de Vrijdag middag te houden vergadering uitgebracht, is in 1911 de exploitatie met goed gevolg voortgezet. Het sterftecijfer was in dat jaar bijzonder laag. Het bevolkingcyfer op 1 Januari 1912 bedroeg 873 zielen (waaronder 472 kinderen). De exploitatierekening over 1911 wyst een saldo aan van f 15,046,22V!. Het saldo van de achterstallige huur bedroeg (over een totaal bedrag van ca. f 28,000) f 307,46, tegen f 374,15 op 31 Mei 1910. Blijkens de balans overtreft het actief het passief met f43,000. De eigendommen zijn daarbij gesteld op het bedrag, dat zij aan de vereeniging hebben gekost. Het totaal der afschrijvingen be draagt thans f 38,089. Het totaal der leenin- genschuld bedroeg op 31 Dec, jl. f 229,950 (op een oorspronkelijk bedrag van f300,600), Vechtpartij. Gedurende te Apeldoorn gehouden Meimarkt kregen 2 boeren 't in een café ernstig met elkaar te kwaad. De twist liep zoo hoog, dat de eene zy'n mes trok en zyn tegenpartij daarmede een stoot toebracht, juist boven het oog, terwijl hü tevens een snede over de wang kreeg. Hevig bloedende werd de gewonde naar het politiebureau gebracht en daar verbonden. Ongelukken. De dienstbode mej: J. Kramp, werkzaam aan het schoonmaken van de politiepost te IJmuiden, isdoor een glazen koepel gevallen, waarbij zij zoodanig in- en uitwendige kneuzingen bekwam, dat haar toestand niet zonder gevaar is. Maandag is te Buggenum de 42-jarige kleermaker J. in de Maas verdroaen. (L. K.) Te Idsegahuizen (Fr.) is Maandag het 3- jarig dochtertje van S. in een sloot verdron ken. Ongelukken. Een treurig ongeluk had gistermorgen in de buurtschap Linde by Den Ham (Ov.) plaats. Een klompenmaker was bezig een boom to hakken. De boom, wat krom van stam, viel en raakte met het kromme ge deelte den grond. Door den weeromstuit sloeg het onderdeel van den boom nog eens om en trof de 34-jarige dochter van de wed, Lusseveld, welke wel eenige passen was verwijderd, op de borst. Zij was onmiddel lijk dood. (Zw. Ct.). Aanranding. Op den Goudsehensicgel te Rotterdam werd gister een Arabier, die met kleedjes en andere snuisterijen te koop liep, door een persoon aangerand. Een en ander had ten gevolge, dat tusschen die beiden een vecht partij ontstond. Toen huip kwam opdagen bleek, dat den Arabier een bedrag van f30 was ontroofd. De daders waren inmiddels gevlogen. Wellicht had men hier met een vooraf beraamden truc te doen. Ongelukken. De veehandelaar L. de Jong, te Winscho ten, viel door het breken van de vork van de fiets, kreeg een hersenschudding en over leed Dinsdagnamiddag. De overledene, een vijftiger, laat een weduwe met vier kinderen ligt grootendeels aan my. Hij leeft in een geheel andere wereld dan ik. Hoe kon ik dus zoo dwaas zijn te gelooven, dat hij het eerlijk met my meende. Weer brak hel meisje in een hevig snik ken uit. - Ernstig ontroerd liep Eduard heen en weer. Stel je gerust, Greta, ik zal afrekening met dien Altenbrak houden met hem en den andere. Wat wilt ge doen, Eduard? Laat dat maar aan mij over 1 Jou le vensgeluk is verwoest het mijne ook. Laten zij gelukkig zyn in hun glans en rykdom, laten zy hun geld en hun kasteelen behouden, maar den naam, den eerlijken naam moeten zij ons geven. Er moet een einde aan komen. Ik aanvaard opnieuw den strijd. Zij zullen nu weten, dat ze te doen hebben met een man, die sirijdt voor zijn eigen eerlijken naam en voor de eer van zijne zuster. Laat mij dan in dien strijd deelen, Eduard J lk wil je terzijde staan en met je strijden, niet ter wille van mij zelve, want al behalen wij de overwinning, dan brengt die my toch geen geluk aan; maar om de eer van onzen naam, om de eer van onze ouders 1 Mijn kindsheid ligt ver achter mij, myn dwaze liefde zal vergeten zyn, ik wil in den man, dien ik geloofde te beminnen, Hedennacht heeft in een zijgang van de Jerusalemsteeg te Utrecht de 70-jarige R. na afloop van een drinkparty met een zijner' vrienden, in zyn woning in beschonken toestand de tafel met brandende petroleum lamp omver geworpen waardoor hij in brand geraakte en hedenmorgen te ongeveer zes uur geheel verkoold gevonden werd. Het lijk is per brancard naar het hoofdbureau van politie vervoerd, terwijl door de justitie ter plaatse een nauwkeurig onderzoek wordt Uit de Textiel-industrie. De spinners in de spinnerij der firma Blij- denstyn (Losacherscheweg) te Enschedé hebben 'n 7-tal eischen, w. o. lOpCt. Ioons- verhooging, schadevergoeding bij defect aan machines, verhooging van uurloon by over werk en Zondagaarbeid, en betere behande ling door de bazen, in handen der arbeiders organisaties gesteld, die zich reeds met de directie van genoemde fabriek in verbinding stelden. An of üit. Men schrijft aan „N. R. Ct,*': Geruimen tijd heeft er niets in de bladen gestaan over kwartjesvinders, die in den trein hun practyk uitoefenen. Intusschen blijken deze heeren volstrekt niet hun be drijf er aan te hebben gegeven. Naast het een twee-drie-klaver aas hebben zij thans een geheel nieuw spelletje: „An of uit". Ik ben gisteravond, reizende met den trein die te 7.25 uit Den Haag vertrok, in de gelegenheid geweest dit behendigheidsspel by te wonen. We zaten met ons zevenen in een 3de klasse-coupé. Een der heeren stak, toen de trein het Haagsche station was uitgestoomd, op met een automatiscben aan steker en tikte vervolgens een tegenover hem zittenden, net gekleeden man, die, naar 't scheen, een slaapje wou doen, op de knieGn. „MeDeer, heeft u dat al eens gezien?" En nog vooidat meneer den tyd heeft om den slaap uit de oogen te wry ven, drukt de ander op 't knopje van zijn aansteker en zegt: „nou is die an, nou is die an; nou is die uit." 't Vlammetje was inderdaad twee maal an en eens uit. „Meneer, raadt u nou eens, an of uit?" Meneer antwoordt: an. Een druk op 't knopje, de aansteker springt open en 't vlammetje isj „an". Nog eens dezelfde vraag, het zelfde Meneer antwoordt: an. Een druk op't knopje, meneer heeft het weer geraden. Ditherhaaltzicheenigemalon, naar gelang meneer zegt, an of uit, brandt het vlammetje of brandt het niet. Meneer zegt hij, die 't spelletje had geïntroduceerd, „meneer, u is gelukkig u ken geld verdienen. Dèr, om een dubbeltje, an of uit." Meneer zegt an en wint. Zoo gaat het twee minuten, telkens raadt meneer het en wint in dien tijd f 1,20. Ik doorzag, dat het niet pluis was, en hield mij slapende, maar een op zijn Zondags gekleed boertje kreeg er, zoo als hy zyde, geniefgheid om mee teraden. Hy ried niet ongelukkig, twee-, drie-, vier maal won hy een dubbelje, de vijfde maal een kwartje. „Ik schei d'r met jou uit" zegt de verliezer: „enfin, weet je wat, nog één keer, maar dan om een rik3". 't Boertje krijgt van een heer die tot dusver het ge zicht achter een krant verscholen had, een aansporend lonkje. „Aan" roept bij uit, zonder dat er an of uit gevraagd was. Het toestelletje springt toch open, maar 't vlam metje brandde niet. „Dat komt door den tocht", zei de meneer met de krant, „ik zal het raampje even dicht doen." „Nou, dan nog eens", zegt het boertje, „alles of niks". Hij raadt weer an en verliest zyn tweede riks, want 't vlammetje bleef weg„Nou nog eens", zegt de winner, „d'r op of d'r onder, ik zet 5 gulden", En haast zou 't boertje deze ook nog verloren hebben, maar een der reizigers voorkwam en verzette.zich tegen dit spelen. By 't boertje ging thans ook een licht op, hij raasde een oogenblik en schold binnensmonds, maar legde zich ton slotte by 't feit neer. Te Leiden, de trein ging niet verder stapten allen uit. Later op den avond heb ik in een groot koffiehuis aldaar drie heeren in eikaars gezelschap gezien: den heer met den sigaren-aansteker; den man, die geen tyd had om den slaap uit de oogen te wry ven en den ander, die zyn gezicht achter de krant verscholen had. Landbouw. niets anders zien dan den vijand van onze familie. Zeg my, Eduard wat ik doen moet, Ik ben tot alles bereid. Met bewondering aanschouwde Eduard zijne zuster, die hem nu eensklaps veei grooter en schooner dan vroeger voorkwam zy scheen hem geen kind meer, maar eene vrouw, die door des levens bittere teleur stellingen gerypt is, vast besloten tot den strijd, zelfs ten koste van haar geluk en haar liefde. - Luister nu eensnaar my,Greta,sprak hij toen en het beven van zijn stem verried zyn hevige ontroering. Ook ik ben zwak geweest, nog zwakker dan gij, want ik wist welk een onrecht, dat geslacht ods had aangedaan. Ook ik beminde een meisje uit het geslacht der Alten braks, de zuster van den man, die met zijn vleiende woorden gepoogd heeft je liefde te winnen. Ik hoopte door die liefde den ouden stryd te kunnen beslechten en verzoening tot stand te bren gen. Ik heb moeten erkennen, dat dit on- onmogelyk is evenals gy, heb ik die liefde met geweld uit mijn hart gerukt. Ik wil haar niet wederziendie mijn zinnen door haar schoonheid betooverde; ik zweer je, ik zal niet eerder rusten, voordat dit ramp zalige geheim is opgehelderd en wy volle dige genoegdoening hebben verkregen I (Wordt vervolgd.) Normaal pappoeder voor aardappelbesproeiing. Prof. dr. Ritzema Bos schrijft: „Het is bekend dat er poeders in den handel zyn, bestaande uit kopervitriool en watervrije soda, die men maar met water heeft aan te roeren om direct de Bordeauxsche (eigen- lyk Bourgondische) pap v tegen de aardappelziekte Evenwel is er op de sam poeders nogal veel aan t gebruik van pappoeder, i vitriool en 3 deelen waters is meermalen beschadig opgetredendat komt o zij niet zeer zuiver is ol water uit de lucht aagetrc het geval is) in te geril deze poeders voorkomt. S' hebben daarvoor poede: deelen kopervitriool en ook dit is het ware niet veel soda, zoodat ook dez< kunnen zijn. Veel bete: bereiden, die in samen houden tusschen de bei< Door 2 gewichtsdeelen gewichtsdeel watervrye koolzure soda] te m< althans als deze grc aan de eischen voor steld door de Rijkslan [voor kopervitriool 25 soda 98 pCt. koolzure dat absoluut niet schad dat voor aardappelbes kan worden aanberoler dit poeder voortaan no poeder voor aardappels tuut voor Phytopathol heeft, om het gebruik poeder weer algemeei overleg gepleegd met c tions en enkele der gr pappoeder, en er is afges als poeder voor Border dische) pap een poeder, staand opschrift, in de gebracht onder den naa De aardappelverbouwi eenigingen doen goed dat het gebruik van wordt. Daarom vrage betrouwbare handelaa der voor aardappelber geus voorschrift var gisch Instiuut te Wag< aan de eischen voor door de Ryksproefst verbouwers zullen gof in bussen, elk bevatte dat is juist de hoevee een rugspoeier (inhou' te maken. (Een gieter te grof.) By fijn en g deze inhoud voldoen of 10 tot 20 Kynlanc te besproeien. De levering van 1 juist voldoende vooi heeft het groote vo< langer goed blijft, en proefstations wegen standdeelen en moei neming bij pappoedei heden wordt geleve zulk een buseenbeti contröle onderzoek t Voor grootere hoe

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 2