NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, «traat ZÜID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN iïERDAM hoek 4,50 en hooger r. 33, Rotterdam .,50, 16,50 50, 27 tot 35 No. 23 3 Hulp- Of irschotbank Het Huis Altenbrak. cent cenl 2I/S Prima 3 ISER - Middelharnis juiiflihénlnlnlnlHbiilh 'n beter bedstel voor 29,50' ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 27 April 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden .uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandseh Overzicht. bij ons eene ;er wij beweren door het Departement Middelj nmelsdijk der Maatsch. tot Ni meen, verleentonder borgtochj en van f 25 tot f 500. jen moeten geschieden bij dei Penningmeester 'IBS, KADE, MIDDELHARNIS De Italiaansche regeering, die in Tripoli op een hardnekkigen tegenstand van Turkije stuit, millioenen aan den oorlog ten koste moet. leggen, terwijl de krijg aan Turkije weiDig of niets kost, is dezer dagen met doortastender maatregelen begonnen. Zij heeft den krijg naar het eigenlijke Turksche gebied overgebracht door de Italiaansche vloot naar Turkye's meest belangrijken doortocht, de Dardanollen te zenden. De hoofdzaak der operatie tegen de Dar- danellen is geweest het doorsnijden van den Turkschen kabel by Rhodus, waardoor de verbinding Konstantinopel en de Archipel verbroken werd. Bij Rhodus bleven een 4-tal groote oorlogschepen en 4 torpedo's achter, terwijl 3 schepen naar de Dardanellen stoom den. Daar aangekomen vingen de schepen de beschieting der forten aan den ingang der Straat aan. In het bijzonder werd het vuur gericht op het fort Orbanie. Volgens de berichten van Turksche zyde werd er weinig of geen schade aan de forten toegebracht ofschoon toch een 350 schoten van Italiaansche zyde zijn gelost. Natuurlijk aven de Turken antwoord, en naar de he chten gaan, moeten zij een Itaiiaansch icbip vrij ernstig beschadigd hebben. Intusschen komt uit, wat we reeds vroeger Lebben geschrevende handel lydt door ie geheele oorlog de meeste schade. Alle handel ligt thans stil. Geen maat- _jhappij waagt het meer om haar schepen door de Dardanellen te zenden. Want al heeft Italiö na zijn eerste aanval nog niet opnieuw de vijandelijkheden begonnen,het is toch vrij zeker dat het wannéér Turkije niet spoedig toegeeft, wel opnieuw tot een scherpe actie wil overgaan. Deed het dit niet dan kon het zijn inlijvingsbesluit wel herroepen. Laten we dit even toelichten. Wanneer na deze actie Turkije niet toegeeft, wat absoluut niet te verwachten is als al thans de mogendheden, met name Rusland geen pressie op Turkije uitoefenen, dan is Italië op dat punt van den oorlog gekomen, dat het Diet meer voorwaarts kan. In Tripoli schiet het niets opop Europeesch Turkije het alsdan geen vat hebben, zoodat ;alie in bet vooruitzicht weid gesteld een irlog die onafzienbaar lang zou kunnen iren en dus voor Italië onuilvoerbaar iu worden. Turkije echter kan heel gemakkelijk den rijd nog jaren volhouden. Kosten brengt iij haast niet, en juist door den oorlog tegen deD vreemden iDdringer wordt de onderlinge verdeeldheid vergeten door de al ™eme6ne haat tegen al wat Christen is. Italië zal dus wel genoodzaakt zyn en wel letrekkelijk gauw, opnieuw een aanval te 7ageo, als tenminste de mogendheden dit iet verhinderen. Wat men schrijft over de mogelijkheid van een gezamenlijk optreden van alle Bal- kanstaten tegen Turkije om de Turken uit Europa te verdrijven is natuurlijk ook de mogendheden niet onbekend. En nu dunkt het ons kan de mogendheden niets ongelegener komen, dan een ontbran ding van de Oostersche kwestie. In deeerste plaats Oostenrijk-Hongarije dat zelf pas een stuk vau den Balkan heeft „geannexeerd" zou zich daartegen verzetten. De geruchten gaan dan ook, dat dit land reeds zou hebben geprotesteerd, welke ge ruchten natuurlijk weer direct zijn tegen gesproken, welk bericht uit de hooge poli tieke wereld ontkomt aan een offlcieele ontkenning? Als zeker kan echter wel worden aan genomen, dat een einde vrij spoedig te verwachten is. PEtJILLETO 3ST. IAR OTQlillSllillillillilIïHilli Haar hart werd met onuitsprekelijke za gheid vervuld, zy gaf zich geen reken van dit gevoel, zy wist niet wat ze zy dacht aan niets ter wereld, alles 'as vergeten in de omhelzing van den bliefdezy drukte zich nog vaster in zijn :men en duldde zyn hartstochtelijke kus sen. Zij sprak niet, zy antwoordde niet op zyn onstuimige vragen, stil lag zy in zyn armen en blikte naar hem met een zaligen glimlach. Daar blies een hevige windvlaag door de bladeren. Een grauwe schemering heerschte nu in het bosch, daar straks zoo zonnig 6n helderkrassend vlogen de kraaien lieper het bosch in om beschutting te zoeken igen het naderende onweder. En tusschen at suisen van den wind door, hoorde men i«n zware mannenstem roepenGreta, waar nyt ge? ^Dat was Hendrik Tiedemann, die c.. ■Fam^ zoeken. Bevend maakte zij zich uit r, "y,8 armen los. Vergeefscb poogde by Ug te houden. Pijlsnel snelde zy Weg naar de restauratie. kennen gaven, dat beze voorstellen niet naar hun genoegen waren. De soc.-dem. Haaze, de CeDtrumleider Spahn spraken resp. tegen en voor de plan nen. In den Duitschen Rijksdag zyn deze week onder buitengewoone belangstelling de al- gemeene beraadslagingen geopend over de leger- en vlootvoorstellingen. De Rijkskanselier leidde de algemeeno beraadslagingen in. Hij betoogt, dat het zwaartepunt van het ontwerp gezocht moest worden in de nieuwe organisatorische maal regelen, die door de ressort-ministers nader toegelicht zouden worden. Het ont werp is niet ingediend met het oog op een onmiddellijk dreigend gevaar De Europee- sche situatie van het oogenblik geeft geen reden tot bezorgdheid. Doch leger en vloot moeten op de hoogte gehouden worden, anders zyn alle vroegere uitgaven nutteloos geweest. Dit begrijpt het volk zelf. Nadat deze woorden door de sociaalde mocraten met hoongelach waren ontvangen, zegt de Rijkskanselier met nadruk verder „Duitscbland is klaar voor den oorlog, wanneer het die oorlog opgedrongen wordt. Twist zoekt DuitBchland echter niet. Een sterke weermacht is noodig, willen wy ons doel bereiken, willen wij onze positie hand haven, onze welvaart verzekeren. Door vre descongressen en overeenkomsten tusschen staten onderling wordt de vredesmogelyk- heid grooter. Doch de concurrentiestrijd voor de materieels belangen veroorzaakt nieuwe stof voor conflicteD. Geen regeering wenscht thans een oorlog met ons, doch het gevaar bestaat, dat een oorlog geprovoceerd wordt door een lawaai makende, fanatieke minderheid in den lande. En dan mag de weermacht geen fouten hebben. Hoe de toekomst zal zijn weet nie mand. De vorige zomer heeft bewezen, dat voorspellingen niet mogelijk zijn. Alle vol keren om ons handelen zooals wil thans doen. Hierover wilde de Rijkskanselier in de commissie-beraadslagingen bijzonderhe den mededeelen. Deze algemeene beschouwingen vonden, behalve bij de sociaal-democraten, algemeen goedkeuring. Dit kon echter niet gezegd worden van de motiveering, die de heer von Betbmann Hollweg gaf bij de voorstel len tot dekking van de uitgaven. Die wer den alleen ter rechterzijde en door het cen trum soms met toestemmiDg begroet, ter wijl de heeren der linkerzijde dikwijls te Als in een droom bleef Harry von Alten brak een poos staan. Toen vloog een lach over zyn knap gelaat en langzaam keerde hy naar het huis terug. En ondanks storm en regen wandelde hy met onbedekt hoofd door het vochtige bosch. Het jeugdige bloed kookte in zijn aderen, het klopte in zijn hoofd, waarvar. de lokken in den wind fladderden. Wat bekommerde bij zich nu om storm eu regen? In zijn hart blakerde de vlam van den hartstocht en maakte hem ongevoelig voor het slechte weer. In het gevoel zijner jeugd en zijner levenskracht stapte hy voort, aan niets denkende dan aan zyn liefde, aan zyn zielsverlangen. Voor zyn oog stond in hel deren glans het beeld van zyn geliefde; hij zag alleen haar schoonheid, baar bevallige vormen, haar roode lippen en zacht stralende oogen. Doch hij bedacht niet, dat hy de onschuld van een rein kinderhart had ver stoord, hy kou het lieve meisje niet zien, toen zy 's avonds voor baar bed neerzonk, overmeesterd door schaamte en berouw, wanhopig de handen wringend en zacht fluisterendO, mijn God, wat zal er van worden ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. In het schrijfvertrek van den baron Von Altenbrak heerschte een drukkende stilte. De Engelsche pers, wier aandacht en ko lommen door de Titanic-catastrofe, de quaes- tie van het onderzoek daarnaar en door de eigen binnenlandsche politiek worden in beslag genomen, heeft niet zooveel be langstelling voor de Duitsche militaire ont werpen en de bij de indiening hiervan door den Rijkskanselier gehouden reden, als in stillen tyd ongetwijfeld het geval ge weest zou zijn. Van de liberale bladen be paalt de Westminster Gazette zich tot een kort stukje, waarin zij een paar citaten uit van Bethmann's rede aanhaalt en daarby als eenige opmerking deze maaktdat ai mogen wij (Engelschen) het bekennen, dat de vermeerdering in slagschepen, Engeland zal dwingen tot een evenredige versterking van haar vloot, het laatste ter wereld wat de Engelschen zouden willen doen zou zijD zich te bemoeien met wat beschouwd moet worden als een aangelegenheid waarin Duitschland zelf alleen heeft te beslissen. De, eveneens liberale, Morning Leader, noemt het een „ironie van den bestaanden toestand", dat v.BethmanDverkiaarde.dat geen vreemde mogendheidstryd metDuitsch land zoekt, en dat hy toch het Duitsche leger en de Duitsche vloot meende te moeten versterken. Het blad betreurt het verder, dat tijdens, de Marokko-campagne de Britscbe en Duitsche diplomaten niet van zooveel gezond menschenverstand heb ben blijk gegeven, dat het onmogelijk werd thans een politiek te blijven voeren, waar van de nieuwe krijgsversterking het gevolg Van de conservatieve bladen meent de Daily Telegraph, dat de voorstellen „geen aangenamen indruk" maken, en het ver klaard na Winston Churchill's bekende uiteenzetting der Engelsche vlootpolitiek van de Duitsche Regeering verwacht te hebben dat zij het initiatief zou hebben genomen waardoor paal en perk aan de militaire uitrusting, te land en te zee, zou worden gesteld. De Times begrypt ook niet waarom Duitschland, wanneer 't zoo zeker is van de vredelievende bedoelingen der andere mogendheden, zyn leger en vloot toch weer versterkt, en meent, dat dit natuurlijk elders onmiddellijk een gelijk gevolg moet Duitsche politiek, besluit dit conservatieve blad, vergeten, dat tot de beschaving ook behoort eerbied voor de rechten en zelfs voor de gevoelens van andere naties." Deze aanmerking is natuurlijk volkomen juist. Alleen klinkt zy uit Engelsche pen ietwat De Morning Post constateert dat Duitsch land weer zyn gepantserde vuist op deD tafel der diplomaten legt en het blad noemt dit een zeer gevaarlijk politiek. Het blad herinnert aan Lodewyk XIV, aan de Fran- sche republiek en aan het eerste Keizerrijk om te bewijzen, dat er tegen de ongerecht vaardigde suprematie var één enkele natie, altijd een Europeesche coalitie in verzet kwam. Duitschland moet bedenken dat qui trop embrasse, mal étreint". De leiders der Het huidige liberale kabinet is een regee ring van d a d e n. Inderdaad, de eene groote en belangrijke wetgevende maatregel is nog niet tot stand gebracht en in werking ge treden (ouderdomspensioen, verzekering tegen ziekte, invaliditeit en werkeloosheid) of andere van niet veel minder groot ge wicht worden ingediend met, naar mensche- lfjke berekening, de zekerheid, dat ook haar wet8wording nog slechts een quaestie van zéér korten tijd is. Zoo is nu deze week weer, nog geen twee weken na de Home Rule-bill, door den Minister van Binnenlandsche Zaken Mc. Kenna in het Lagerhuis het ontwerp inge diend, dat in Wales de daar lang begeerde scheiding van Kerk en Staat zal invoeren en aan het previlegie der Curch of Engeland als staatskerk een einde zal maken. Men weet, dat de overwegende non-confor mistische bevolkiDg van Wales steeds een der hechtete (radicale) steunpilaren der liberale regeering is geweest, en dat deze haar reeds voorjaren de toezegging deed van een wet, waardoor aan de afgescheiden kerkgenootschappen gelijke rechten zouden verzekerd worden als aan de Church of Engeland. Door allerlei politieke moeilijkhe den en strubbelingen, oa. de 1909-begrooting van Lloyd George en de strijd met het Hoogerhuis met zyn „constitutioneele crisis* die hiervan het gevolg was, de spoorweg-en mijnstaking, en het Home Rule voor deleren waarop dezen niet langer wilden wachten, is de inlossing van deze belofte vertraagd geworden. Thans is zy echter eindelijk toch gevolgd en het Iaat zich aanzien, waar èn liberalen, èn Arbeidersparty, èn Ieren ook in deze zonder voorbehoud zich aan de zyde der Regeering zullen scharen, dat een vlotte afhandeling van het regeeringsontwerp is verzekerd. Van de toelichting door Minister Mc. Ken- na in het Lagerhuis op zyn ontwerp gegeven, hebben wy nog slechts een onvolledig ver slag cot onze beschikking, dat alleen het eerste deel hiervan weergeeft. De Minister wees er daarin op, dat het nu 17 jaar was den, sedert een ontwerp van vrijwel gelijke strekking door het Lagerhuis reeds in tweede lezing was aangenomen, en hoe drie jaar geleden eveneens van een ontwerp van gelyken inhoud de eerste lezing grooten nadruk op de billijkheid van den voorge stelden maatregel. Immers reeds in 1851 waren er, volgens de onbestreden statistiek van R. S. Mann na een zorgvuldig onder zoek vastgesteld, in de kerkgebouwen der Church of Engeland 39.000 zitplaatsen te genover 125.000 in die der non-conformisti sche genootschappen, en thans was deze verhouding, door het instrooraen op groote Willy zat ineengedoken in zijn armstoel voor de schrijftafel, de vuist krampachtig gebald, somber voor zich heen te staren, Intusschen stond Rogalla by het venster en trommelde ongeduldig legen de ruiten. Na een poosje keerde zy zich om en vroeg op snijdenden toonWat wilt ge doeD in deze omstandigheden Waar zyt ge toe besloten Wat ik doen zal wist ik dat zelf maar. Ge zijt nog altijd even zwak van ka rakter als ge altijd geweest zijt, my'ne waarde, antwoordde zyn vrouw met kouden spot. Maar er moet een besluit genomen worden, hoe dan ook. De directeur der fabriek verwacht binnen weinige dagen eon werk staking, dan staat het werk geheel stil, en nu juist kunnen wy de ontvangsten uit de fabiiek niet ontberen. De zomerreis staat voor de deur, en Harry beeft mij geschreven, dat hy eenige duizende marken noodig heeft om dringende verplichtingen te kunnen nakomen. Dringende verplichtingen, zeg liever speelschulden, Rogalla. Nu ja, speelschulden. Hebt ge in uw jeugd ook geen speelschulden gemaakt Willy Von Altenbrak zuchtte. Dat weet God, ik heb ze gemaakt en duur, zeer duur betaald. Laat die belachelijke zuchten maar blijven en zeg me liever, hoe ge de zaak van de fabriek wilt regelen. Er moet wat gedaan worden. Als in een droom verzonken antwoordde Willy: Ik had gehoopt te kUDnen goed maken, wat ik misdaan heb. Ik hoopte een verzoeniDg tot stand te kunnen brengen, toen de zoon van myn broeder op Nourode kwam Willy 1 De harde, scherpe toon, waarop Rogalla hem riep, onderbrak den ouden maD in zijn gedachten. Hij schrikte op, en streek met de hand langs het voorhoofd, viel toen weer in zijn armstoel terug en sprak met doffe onderwerping: Ja, ja, ge hebt gelijk I Zoo kan het niet blijven, de zaak moet geregeld worden Maar hoe maar hoe Ik sprak van de werkstaking, die dreigt op onze fabriek te Neuenbrak, viel Rogalla weder in op bevelenden toon. Laat die fabriek naar de maan loopen, antwoordde Willy. Waartoe dient al die moeite? De menschen zyn toch nooit te vreden. Ik zal hun zeggenAls jelui het werk staakt, dan staak ik ook Willy, ge ly'kt wel gek 1 De fabriek sluiten, die zooveel honderdduizenden ver slonden heeft? U zeiven ten spot van de wereld stellen En onzen concurrent op Neurode de handen vrijgeven Dat gebeurt nooit, zoolang ik leef! schaal van een nieuwe bevolking geworden 86.000 tegen 580.000. Er was een tyd geweest erkende Mc. Kenna, dat de Church of Eng land inderdaad ook in Wales verreweg het grootste deel der Welsche bevolking om vatte, en toen was er dus reden haar Staats kerk te laten blijven. Doch thans was dit niet meer zoo. Slechts een kleine minder heid der bevolking was thans nog by haar aangesloten. President Taft is Roosevelt nog altyd ver vooruit in den stryd om het President schap. Hy bschikt namelijk over 864 sup- porturs ter republikeinsche presidente-con ferentie en Roosevelt over 201. Daar er evenwel nog circa 600 gekozen moeten worden, kan 't nog verkeeren al beweren Taft's managers dat zy voor 1 Mei de meer derheid reeds zouden hebben behaald. Niettemin zyn zy begryperlykerwys bang voor Roosevelt's succes, want Roose velt heeft in deze week weer verschillende districten in Missouri, Michigan, Nebraska en Oregon gewonnen. Dat heeft zyn part dan ook op 201 gebracht. Ook zijn Taft's mannen hoogst verbolgen over het bericht, dat vyf gedelegeerden uit het zuiden, die voor Taft gekozen waren, zich nu aanhan gers van Roosevelt hebben verklaard. Alles bij elkaar genomen rijzen Roosevelt's papie- Haagsche Brieven. CLXXIV. Onze Raad is dan toch eindelijk in een fatsoenlijke raadzaal geïnstalleerd. In het deftige heerenhuis in de Javastraat, dat zoo menigen aristocraat herbergde, is tijdelijk een raadzaal gemaakt, die in de behoefte van het oogenblik ruimschoots voorziet. Gelegen tusschen het historische plein 1818 en het monumentale vredespaleis was die situatie voor burgemeester van Kamebeek een gereede aanleiding voor een deftig toespraakje. Ons jongste raadslid, de heer Warneke, die intusschen den last der jaren blijkens zyn harental niet ontkomen is, vond gelegenheid zyn dichtader te laten vloeien en declameerde een gelegenheids gedicht, waarvan het slotwoord was, dat we dringend een nieuw stadhuis noodig hebben. Nu, dat zal nog wel ettelijke jaren duren. Het tijdelijk stadhuis stelt intusschen onze autoriteiten in staat op niet al te onbehoorlijke manier gasten te ontvangen. De Raad vond al dadelijk gelegenheid in de nieuwe raadszaal de salarisverhooging der ambulante hoofden definitief vast te stel len. Waar die heeren met hun buitengewoon gemakkelyken werkkring tot een kleine f 8000 komen, zal verhooging der salarissen van de eigenlijke werkers in de school in de naatste toekomst zeker niet uitkunnen blijven. Naar ik verneem zal ihans een andere, reeds lang hangende onderwijzers- kwestie spoedig worden opgelost. Voor maanden werd de onderwijzer Wanink op Ik ben het moe mij af te tobben met die lui. Nu goed, laat de regeling van die zaak dan aan my over. Ik ryd er vaD middag heen en zal die lui eens leeren begrijpen, wie heer en meester is van den grond waar zy op wonen. Men moet tegen zulk gespuis flink en krachtig optreden, dan kruipen zy in het stof. Rogalla, ik waarschuw je, mompelde Willy met een schuwen blik op zyn vrouw. Maar doe, wat u goeddunkt. Ge hebt nooit naar myn woorden geluisterd. Zy haalde minachtend de schouders op. Hier is Harry's brief, waarvan ik sprak. Ge ziet daaruit, dat de jongen moet gehol pen worden, en wel oogenblikkelyk, of hij komt in de pijnlijkste verlegenheid. Hoe groot is de som Zes-en-twintig duizend mark. Binnen acht dagen moet het geld betaald zijn. Tot weerziens van avond. Het hoofd trotsch opgeheven verliet de barones bet vertrek zonder een blik meer te werpen op haar man, din daar zat als een beeld van den jammer. Zes en-twintig duizend mark - Jazeker, er was een tijd geweest, dat hij die som gelds als een kleinigheid beschouwde en dit deed hem met schrik bedenken, waar hij die som geld van daan moest halen. Hij had schulden op schulden gestapeld;

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1