loting NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUïD-HQLLANDSCHE IN ZEEUWSCHE EILANDEN r i SPEE. oor f 6,J :e Koeien jouwgereedscfiappe^ an zeer hoop waaré" 'MELSUIJK. m srken. 2,4 cent Prima 3 cenf SSER - Middelharnis. STo. 8). ONZE EILANDEN VOOR OE )it Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. ?rijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 22 Zaterdag 20 April 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dflicieele Mededeelingen. beschrijving voor de Belasting ep Bedrijfs- en andere Inkomsten. WETHOUDERS der Ge- ÜITQIPTE 15.000 BURGEMEESTER neen te Middelhaknis; Gelet op artikel 13, 2 1, eerste zinsnede, en artikel LOTPVa l 7 der Wet van den 2den October 1893 (Staats- •■ibl No. 149)Jt. Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat door len Heer Commissaris der Koningin in deze Provin ce is bepaald, dat met de uitreiking van de besclirij- ringsbiljetten voor de bolastiDg op bedrijft- en andere inkomsten, over bet dienstjaar 1912—1913, een aan vang zal worden gemaakt op Woensdag, den laten 'Mei aanstaande, en dat de aanslagsregeling voor dit aar den 30 September 1912 moet zjjn ten einde ge brachtterwijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien, of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, moet ens de Commissie EIS, Voorzitter. K, Secretaris. ■rden zoo mogelijk 24 Aiia'n'afgVi oopen binnen één maand, nadat«de Com- r missie van Aanslag of het College van Zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Voorts wordt hierbij de aandacht gevestigd op enkele der voornaamste verplichtingen, ten opzichte der heffing van bovenbedoelde belasting, door het publiek te vervullen Art. 15, J 2. Ieder die optreedt als bestuurder of bebeerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennoot schap, onderlinge verzekeringmaatschappij, coöpera tieve vereeniging, of van eene vereeniging of stich- jg die een bedrijf of beroep uitoefent, of aft boek- mder eener hier te lande gevestigde reederij, 16 '■ouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand mis te geven bij het bestuur der gemeente waar woont. Art. 16. te lande wonendo beheerende vennooteD van .erlandsche vennootschappen en maatschappen, bedoeld in art. 6, 2, en van de in art. lb be lde commanditaire vennootschappen op aandeelen, mrdere van hier te lande gevestigde naamlooze looischappen, coöperatieve en andere vereenigin- n onderlinge verzekeringmaatschappijen, alsook joudere van hier te lande gevestigde reederijen in niet tot het doen van nitdeelingen of nitkee- .n, waarover volgens art. 6, 22 1 en 2 en art. 6, belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens van aangifte gedaan en de over vroegere uitdee- in ofuitkeeringen verschuldigde belasting betaald i'ebben. (j liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen litkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover chuldigde belaBtiDg is voldaan. Art. 46. itnurders van de bij art. lb ene bedoelde naam- vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, ire vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf leroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaat- ippijen en sociëteiten, alsook beheerende vennoo- van hier te lande gevestigde commanditaire nootschappen op aandeelen en boekhouders van te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden :n veertien dagen na de vaststelling van balans 'ekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot icbtiog der winst, uitkeeringen of uitdeelingen loen toekomen aan den voorzitter der commissie aanslag, bedoeld bij art. 19, lb of 2, die .den islag moet regelen. Art. 47, J 5. ij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen te komen, bedoeld bij art. 15, 1. eerste lid, en 16, 2 2, eerste lid wordt geBtraft met eenegeld- ite van ten hoogste f 25,—. lelijke straf wordt opgelegd in geval van overtre- Ig van art. 46. Art. 47, 2 6. jvertTeding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400,—. Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hnn bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. 1», h en k, zyn gehouden, onverminderd hunne ver- id ASSURANTIE-KANTOO FEUILLETON. phe en Zeeuwsche EUanèssfat' gebied en hooge commissie: Met Huis Alteilbl'ak. la MAR Azn., Amsterdan Neen, neen 1 Liever wilde hij voortleven onder den burgerlijken naam zijnor moeder en bemind door Gerda, dan als miUionair het bezit van Altenbrak zonder baar En tochhij moest baar zeggen, wat P op zijn gemoed drukte. Doch niet als aan klager van haar ouders wilde hij dat doen, hty wilde haar eenvoudig vertellen, wat by ondervonden had, en het oordeel aan haar overlaten. ZESTIENDE HOOFDSTUK. is bet, Greta, zoudt ge geen lust >ben om een rijtoertje naar het Griïne- M te doen Het meisje schrikte op en sloeg de oogen irstrooid op naar oom Hendrik. "fet zeBt u daar, oom Kijk toch eens aan I Hendrik richtte zich langzaam uit thonA 8°fa °P en stapte brom- mend ia d« tamer heen on W6er" oeste oom, ik heb u werkelijk niet AAR pllchtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na liet begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het Gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege bet hoofd van dat bestuur onderleekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aan vraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47, J 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 26, Geven zjj ter bekoming van dat bewijs aan bet bevoegd gezag een valscben naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van bet aaneen ander afgegeven bewijB, dau worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 160,—. Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in 12,2 2, 2e lid, lo. d, aan de ingezetenen van bet Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aan staande beschrijving, de uitreiking van een bescbrij- vingabiljet B te verzekeren, door vóór of op 16 Mei a.s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Middelharnis, den 19 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Buitenlandscli Overzicht. Ooatenrijk-Hongarije is berucht om de spektakelvoorstellingen, die daar geregeld iu de volksvertegenwoordiging worden ge geven. De bevolking dezer landen is zeer gemengd. Czechen, Duitschers, Polen, Hon garen, enz. enz. staan fel tegenover elkaar en bestrijden elkaar voortdurend, 't Gevolg is, dat in het parlement alle werk onafge daan bl\jft. Tegen den 20*<cn April zijn de delegaties, d. w. z. de vertegenwoordigers van geheel Oostenrijk-Hongarije bijeengeroepen om een nieuwe begrooting goed te keuren. De voorloopige begrooting geldt slechts tot einde April en dus zal tegen dien tijd een vaste som moeten worden beschikbaar gesteld. Dit zou vrij makkelijk gaan, wanneer niet de Hongaarsche afgevaardigden het er op gezet hadden, wraak te nemen over de nederlaag, die hun regeering heeft geleden tegenover de Ryksregeering. Thans willen de Hongaren den geraeenschappelyken minister Auffen- berg, in wien zij den grootsten tegenstander van hun wenschen zien, een votum van wantrouwen geven. Daarmee zou hij genood zaakt zijn heen te gaan. Gebeurde dit en in Boeda-Pest verwacht men zelfs, dat generaal Auffanberg al voor de bijeenkomst zijn ont slag zal hebben genomen, dan triomfeeren de Hongaren ten minste in zooverre, dat zy den gehaten von Auffenberg hebben ge dwongen been te gaan. Aan de zaak zelf zal dit natuurlijk weinig veranderen. De opvolger van Auffenberg zal evenmin aan den wensch der Hongaren kunnen tegemoet komen, wil hij niet van de zijde van Oosten rijk bü monde van den aanstaanden troons- opvolger de heftigste aanvallen te verduren verstaan; ik was in gedachten verdiept. Hendrik Tiedemann bleef over het meisje staan en keek haar onderzoekend aan. Wat scheelt er toch aan Greta Ge zijt niet meer het vroolijke kind van vroeger. Grijpt het studeeren je te veel aan Dan was het maar beter, dat ge naar Neurode gingt, bij je moeder. Maar oom, hoe komt u op de gedachte, dat ik niet wel ben Ik was nooit zoo ge- gezond als tegenwoordig. Greta poogde te lachen, maar dit ging haar niet goed af. Ziet ge, sprak oom, zelfs het lachen hebt ge verleerd. Nu ik ben een oud man en heb niet veel onderwijs geDoten, maar toch zie ik wel, dat alles niet met je is zooals het wezen moet. Kind, ge kunt je ouden oom Hendrik gerust je vertrouwen schenken. Waar scheelt het je - Hier misschien En met een lachje wees oom Hendrik naar de plaats, waar bij zijn hart vermoedde. Greta's wangen kleurden zich plotseling donkerrood. Haastig keerde zij het gelaat af en zeide minachtendHoe kunt u zoo iets van me denken, oom Nu, ik zal er niet verder over praten, Greta. Wees maar niet boos. Ik vroeg daar straks, of we vandaag eens naar het Grü- newald willen rijden. De frissche boschlucbt zal je goeddoen. hebben. Nu is de vraag maar, hoe de Hon gaarsche regeering tegenover de oppositie zal haDdelen Vast is, dat de Justh- en Kossuth-party zullen voorstellen, de leger- wet van de agenda af te voeren en de kiesrechthervorming op den voorgrond te zetten. Naar verluidt zal graaf Khuen zich krachtig verzetten tegen elke poging van obstructie. In de eerste plaats wil de regeering daar voor een verscherping van de macht van den president en verder een scherper toe passing van het reglement van orde. Wan neer deze maatregelen nog falen, dan zal de regeering het huis ontbinden, waarvoor de toestemming van den Keizer-Koning is verkregen. In Hongarije zelfs is men dan ook algemeen overtuigd, dat de ontbinding heel gauw te wachten is. De regeering zal natuurlijk haast achter het werk zetten om nog haastig de begrooting en het rec-ruten- contingent voor dit jaar vast te stellen. Onder de middelen, om de volkeren nader tot elkander te brengen, is het leeren der vreemde talen en de bekendheid met de vreemde zeden en gewoonten wel het werk zaamste. Om dit te bereiken, werden reeds verschillende wegen ingeslagen. Een centraal bestuur voorde internationale corresponden tie maakte de gedachtenwisselingtusschen jonge lieden van twee naties mogelijk. Reizen van leerlingen werden ondernomen ter vermeerdering van de opgedane kennis. Onlangs is weer een 50-tal Duiisebe kinderen in Parijs geweest als belooning daarvoor, dat zü de beste Fransche opstellen geschre ven hadden. De beste weg, die tot het doel voert, is echter die, welke de Vereeniging voor in ternationale uitwisseling van kinderen en scholieren heeft ingeslagen. Twee families maken door bemiddeling der vereeniging, die ook iu Berlijn en Londen vertegenwoor digers heeft, een schikking ter wederzijdsche uitwisseling van een harer kinderen in den gemiddelden ouderdom van 16 jaar tot onderwijs of oefening in de vreemde taal, gewoonlijk voor den duur der groote vacan- tie, soms ook voor den tyd van eenige maanden tot een jaar. Sedert 1903 werkt bedoelde vereeniging, de Sociélé d'Echange Internationa}, Parijs, Boulevard Magenta 36, op deze wijze. De uitwisseling heoftplaats Lusshen Duitschland Frankryk en Engeland, het veelvuldigst tusschen Duitschland en Frankrijk. Verleden jaar is Spanje daar nog met 4 uitwisselingen bijgekomen. Volgens bet juist uitgegeven rapport der vereeniging was de uitwisseling in 1911 als volgt: Tusschen Duitschland en Fankrijk 184 uitwisselingen (tegen 97 in 1906), tusschen Duitschland eD Engeland 6, tusschen Frankryk en Engeland 86. Wanneer men in aanmerkiDg neemt, dat in 1908 slechts 23 uitwisselingen plaats vonden, dan wijst dit op een bestendige, snelle toename der getallen, waaruit men kan besluiten, dat de methode steeds meer in den smaak valt. Dat is een goede in val, oom 1 Ja laten wy dat doen en de dingen van vroeger vergeten. U denkt geen kwaad van me, niet waar, oom Ik denk het allerbeste van je, mijn kind I Maar kleed je nu aan, dan zal ik het rytuig laten inspannen. Nauwelijks een kwartier later rolde het rijtuig weg in de richting naar de Branden- burgerpoorc. In de breede laan naar Char lottenburg zette Hendrik de rossen in Hin ken draf, en met welbehagen ademde Greta de frissche lucht in, die haar tegen waaide. Het fraaie rijtuig met de twee donkerbruine paarden maakte geen slecht figuur bij de veie equipages van rijke lieden, die men op den weg ontmoette. En Hendrik Tiedemann, die in stramme militaire houding op den bok zat, maakte ook geen slechten indruk. Men had kunnen gelooven, dat hij een oud majoor van de huzaren was, die nog gaarne zelf de paarden mende en nu met zy'D dochter een rijtoer maakte. Greta zag er bekoorlijk uit in haar nauw sluitend zomercostuum, met fraaien stroo- hoed, waaronder de donkerbruine lokken in weelderigen overvloed voor den dag kwamen. Ondanks haar eenvoudige kleeding lag er iets voornaams in haar voorkomen, en menig heer, die op een edel ros gezeten het rijtuig ontmoette, keek haar met bewon derende blikken nal In het geheel waren er verleden jaar uitwisselingen, die 560 kinderen ten goede kwamen, 436 jongens en 124 meisjes. Sedert de oprichting der vereeniging hebben 2700 knapen en meisjes er voordeel van getrokken en door het verblijf in het vreemde land hun kennis van taal en volk vermeerderd, Het bestuur der vereeniging heeft zich her haaldelijk door betrouwbare personen ervan overtuigd, dat de kinderen in elk opzicht goed ondergebracht waren, en met de uit wisselingsmetbode beeft men tot nu toe de beste ervaringen opgedaan. In bel Eagelsche Lagerhuis beeft minister Asquith zijn wetsontwerp, dat Ierland zelf bestuur zal brengen (Home Rule) ingediend en een uitvoerige rede gehouden. Na hulde gebracht te hebben aan Glad stone's arbeid, begon Asquith met in't licht te stellen, dat Ierland, van üet oogenblik dat het zich in deze uitspreken köu,zich vóór zelfbestuur heeft verklaard. Zoowel in 1886 als in 1886 en in 1892 hadden zich de Ieren bij de algemeene verkiezingen daarvoor uitgesproken met een constante meerderheid van 4 tegen 1. Toen in 1893 Gladstone ver klaarde, dat „Ierland Home Rule verlangde", kon hij op de uitslagen van drie verkiezingen wijzen om dit te staven. Sedert aldus Asquith zijn er bijna twintig jaar verloo- pen, en wy hebben na de uitbreiding van het stemrecht in 1884 in 't geheel 8 algemee ne verkiezingen gehad. In dien tijd hebben de partijen in het Parlement hun tijd van eb en vloed gehad. Regeeringen kwamen en gingen. Groote persoonlijkheden kwamen naar voren en verdwenen weer. "Wij hebben, als natie, oorlog en vrede gehad, voorspoed en tegenspoed, wisselende quaesties van strijd, verandering van politiek. Doch te midden van al deze wisselende fasen in ons electoraal en parlementair leven is er één ding constant en onveranderlijk gebleven de kracht en hardnekkigheid van den ler- schen eiach Als in 1886 is dit ook nu nog de eisch van vier vijfden der vertegenwoor digers der Iersche bevolking. Hier, in Groot BrittanniS, zijn wy gewoon de parlementaire combinaties van tijd tot tyd l.e zien verande ren, in overeenstemming met de veranderin gen in do openbere meening; doch bij verreweg bet grootste deel van Ierland, waar de quaestie van zelfbestuur de alles overheerschende is, valt van zoodanige verandering niets te bespeuren. Tachtig procent der Nationalistische leden van het rijksparlement werden zonder tegencandi daat gekozen Daarna kwam de premier te spreken over Ulster, waar de unionisten altijd op wijzen tot 3taving van hun beweren, dat slechts een deel der Ieren autonomie verlangt. Neem Ulster als geheel, zei Asquith. Hoe is het op dit oogenblik (in het ryksparlement) vei tegen woordigd Door zeventien unionis ten en Home Rulers cijfers die op zichzelf duidelijk genoeg in het 'icht stellen hoe misleidend de kreet is, dan Ulster liever wil sterven dan Home Rule aanvaarden Charlottenbnrg was achter den rug en spoedig bereikte men hel Grünewald. In „Hundekehle" werd halt gehouden. Oom Hendrik liet de paarden opstal bren gen en ging toen met Greta den tuin van het restaurant in. De deftige heer met het bouten been en bet lint van het IJzeren Kruis trok de aandacht van vele gasten, maar het lieve meisje naast hem nog veel meer. In de vrye lucht had Greta baar vroegere gezonde kleur teruggekregen en haar oog schitterde weer met kinderlijke vroolykheid. Plotseling verschrikte zij, en verbleekte en haar hand beefde, zoodat oom Hendrik bezorgd werd en vroeg: Wat scheelt er aan, Greta Waarvan schrikt ge zoo O, het is niets, oom I Ik ben mal, ik weet zelf niet, waarvan ik zoo schrikte Kom, oom, laten wy daar in dien boek gaan zitten. Wat? Daar in dien afgelegen hoek? Nu, zooals ge wilt, het is mij goed. Hy richtte zyn schreden naar de bedoelde plek, die half verscholen lag tusschen het struikgewas. Doch daar voelde hij zich aan de panden van zyn jas vastgehouden. Op vroolyken toon riep een manHola, Tiedemann, waar gaat ge heen Zijt gij een oud vriend vergeten Zoo Karei, zijt gij het? Hendrik herkende twee vrienden, met Een bepaalde aankondiging, dat na Home Rule voor Ierland, ook ontwerpen tot verlee ning van zelfbestuur aan Schotlanden Wales zullen ingediend worden, heeft Asquith niet gedaan. Toch zullen deze ontwerpen onge twijfeld volgen. „Ik voor my, aldus o. a. nog de premier, „hoewel de perioriteit erkennend van den Ierschen eisch, heb altijd in Home Rule voor Ierland den eersten stap, en ook slechts den eersten stap gezien, voor een breeder opgevatte en doelmatiger politiek". Volgens een Reu ter-bericht uit Tokio is voor Japan de duurte der levensmiddelen op het oogenblik het meest belangrijke onder werp vaD den dag. Ryst by v. kostte tegen het einde der vorige maand reeds 19.45 yen de kokoe (1 kokoe 180 liter) tegen 21,18 yen in December 1909. Herhaaldelijk is er bij de regeering aangedrongen op verlaging der invoerrechten op ryst, maar telkens kwam dan het antwoord, dat de prysverhooging aan oorzaken was toe te schrijven, waarmede de tarieven niets had den uit te staan. Over het geheel zijn de prijzen der voor naamste levensbehoeften in Japan met 83 procent gestegen, terwyl het nationale in komen, zoo al, dan toch zeker niet in die zelfde mate is toegenomen. In vele deelen van het land beerscht er ellende onder de bevolking en in de inlandsche bladen treft men hartroerende verhalen aan van kinde ren, die de school niet kunnen bezoeken, wijl zij niet te eten hebben, en van den hongersnood, die in sommige districten de bevolkiDg teistert. Intusschen werd het rantsoen gerBtvoor de paarden van het leger onlangs verhoogd, waardoor weder 3 millioen kokoe's'sjaars meer aan de aanwezigen voorraad worden onttrokken, terwijl nu juist gerst door de goedkoopte van dat levensmiddel by het volk ingang begon te vinden De minister van Financiön en de directeur van de Japansche bank zyn het niet met elkander eens over de oorzaak van de ver hooging der pryzen. De eene wijt die o.a. aan de vermeerderde uitgifte van bankno ten, de andere aan het feit, dat ten gevolge van den nationale vooruitgang het aanbod geen gelijken tred met de vraag heeft ge houden. Maar tal van economen in Japan staan gereed om te bewijzen, dat de duurte der levensmiddelen ten deele moet worden toegeschreven aan het beperkte voorbebou- wiöggeschikteopperv)ak,maarhoofdzake]yk aan de hooge rechten op granen en aan den accijns en premiön op suiker en gecon denseerde melk. Verder wordt de malaise in den uitvoerhandel in hoofdzaak geweten aan de hoog- rechten op grondstoffen, hoewel ook niet mag wordeD vergeten, dat gelijk de Minister van Koophandel onlangs in den Japanschen Rijksdag opmerkte, de minderwaardige qualiteit de ergste vyand is van den Japanschen export. Die minder waardigheid is zelfs oorzaak, dat het Japansche product niet in staat is het bui- tenlandsche product van de inlandsche markt te verdringen. wie hij meermalen kaartspeelde, liefst skat. Dat treft mooil Nu zijn wy met ons drieén I Daar kan vandaag niels van komen. Ik heb mijn nicht bij me. Och kom, gekheid 1 Juffrouw Greta heeft er niets tegen, niet waar, juffrouw Verlegen glimlachend knikte Greta. Kom aan, oude jongen, kom dan maar hier zitten, keilner, de kaarten I Het duurt niet lang, juffrouw, hoogstens een uurtje 1 Hendrik Tiedemann was veel te groot liefhebber van het edele skatspel om de gelegenheid te laten voorbijgaan. In weinige oogenblikken waren de drieheeren in hunne kaarten verdiept en bemerkten niet. boe verlegen Greta er by zat en nauwelijks de oogen opsloeg. Zy durfde dat niet, want zy gevoelde, dat de oogen van een jong heer, die drie tafel tjes verderop zat, met vurig verlangen op haar rustten en ze wist dat haar blikken onfeilbaar de zyne zouden ontmoetten, zoo dra zij de oogen opsloeg. Hoe kwam het toch, dat zy hem overal ontmoette? Sedert dien dag der wedrennen ging er bijna geen week om, dat zy den jongen officier der huzaren niet weer zag. Nu eens Unter den Linden, dan weer in de Leipzigerstraat, een andermaal in den Thiergarten, als zij 's avonds een kleine wandeling deed. En telkens keek hij haar

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1