1- ZUÏD-HOLLANDSCHE EN ZEEÜWSCHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, TTERDAM hoek erenstraat I6.50 3, 27 tot 35 bif Ons eene br wij beweren uur. Lam. n het jaar Kleeding neerga is. Het Huis Altenbrak. ima wollen, watten en molton^ iwifl" Jonkei'f,'ansstraat3B iïï1ii ROTTERDAM. ONZE EILANDEN VOOR OS Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. .Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 21 Zaterdag 13 April 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Adrertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote lelters naar plaatsruimte. Buitenlandse!) Overzicht. Dat Italië zoo langzamerhand den Itali- aaDsch-Turkscheu oorlog moede wordt, '.weten we, en 't wil er daarom dan ook wel een eiDde aan maken, liefst wel zoo ^spoedig mogelijk, als het einde van den strijd maar eenigszins „eervol" voor haar zal zijn. Maar ook Turkije is op haar „eer" gesteld 1 Tot nog toe was Italie's eisch steeds en alleen: de volledige afstand van Tripo litanie en Barka door Turkije aan Italië, Maar zooals we zeiden ook Turkije is op haar eer gesteld en misschien nog méér op de gewesten; van afstand van Tripolitanie en Barka, zooals Italiö eischt, wil het althans niet weten, en zoo kon er tot nog toe van vredesonderhandelingen niets komen. Italië heeft hierdoor ingezien, dat het een weinig moest bijdraaien, om aan het eergevoel van Turkije te voldoen en óók dat Turkije zijn bezittingen aan Afrika's noordkust niet zóó maar zou willen afgeven, dat't hiervoor in ieder geval iets anders in de plaats moest geven, zou het Turkije &i tot overgave van Tripolitanie en Barka kunnen bewegen. De voorwaarden, waarop Italië nu vrede wil aluiten luiden dan ook al iets gunstiger voor Turkije dan die van vroeger. Italië zal er tevreden mede zijn als de Turksebe Porte stilzwijgend de Italiaansche heerschappij erkent- De Italiaanscho regeeriDg wil de Porte dus niet dwingen een vredesverdrag te onderteekenen, waarin 't afstaan van Tripolitanie en Barka uitdrukkelijk vermeld wordt. Ook zal Ita'ie een schadeloosstelling aan Turkije willen geven, welke zoo groot zal zijn als het deel is dat Tripolitanie en Barka in de Turksche staatsschuld hebben. Dus, Italië komt Turkije nog al een weinig tegemoetHaar 'i acbyntdat Turkye zooveel belang niet by den vrede heeft als Italië. Tenminste de Porte heeft de gezantschap pen gelast de mogendheden medetedeelen dat de Italiaansche vredesvoorwaarden voor Turkije onaannemelijk zijn, en dus is weder om de hoop op vrederonderhandelingen vervlogen. Zal Italië, als het nu toch beslist een spoedigen vrede wil, met andere, voor Turkije gunstiger vredesvoorwaarden komen, of zal Italië nu met krachtmiddelen trachten te bereiken wat voor haar met zachter midde len onbereikbaar wasl Op't laatste lykt het meer dan op het eerste. Want er komen weer verschillende berichten tot ons, over bewegingen der Italiaanscheoorlogsschepen. Zoo zegt er één bericht dat er zich een dertigtal Italiaansche oorlogsschepen in de nabijheid van Mytilene en Tenedosbevinden, terwijl een ander bericht zegt dat er een Italiaanech eskader van elf grootere en kleinere oorlogsschepen in de golf van Sa- loniki kruist. Onwillekeurig stelt men zich daarom de vraag: zou Italië nu door een bombardement van de kuststeden in Aziatisch Turkije en door een bombardement vanSalonikiTurkye ^EÜILLETOIT, VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Als Eduard 's namiddags vrij was, placht bij gaarne in het naburige bosch aai den oever der Elbe rond te dolen. Zijn moeder, die sinds eenige weken by hem woonde, vergezelde hem bij die wandelingen slechts zelden haar zwakke krachten lieten zulke verre tochten niet toe, als Eduard gaarne maakte. Dikwijls keerde hij eerst laat in den avond terug, als de maan aan den he mel stond. In de eerste weken was de nabijheid van het slot Altenbrak voor Margberita zeer onaangenaam geweest, maar zy gewende •r aan in de nabijheid te leven van die menschen, die haar met of zonder opzet in haar rechten te kort deden. Zy had de ge dachte aan wraak, aan strijd om de rechten van haar kinderen, reeds lang laten varen. En toen Eduard daarover begon te praten, maande zy hem tot onderwerping aan. - Laten wy geduldig afwachten,water hoven onze hoofden besloten is, zei ze. Onze tot toegeven willen trachten te bewegen? By het indienen der begrooting heeft Lloyd George gezegd, dat het vorig batig saldo van 6,545,000 het grootste is, dat ooit bereikt werd. De uitgaven voor het dienstjaar 1912/18 schatte hy op 186,885,000 p. st. een vermeerdering van 5,619,000 by 1911/12, hetgeen geweten moest worden aan de ver zekeringswet en bet nemen van de telefoon onder staatsbestuur De inkomsten op den grondslag der bestaande belastingen schatte spr. op 187,189,000, het batig saldo dus op 304,000 p. st. Er zouden derhalve, verklaarde de minister onder toejuichingen, geen nieu we belastingen nood)g zijn. De ontwikkeling van den handel had alle verwachtingen overtroffen. De voornaamste belastingen vertoonden goeie opbrengsten in weerwil van de staking, die tot 31 Maart een verlies aan inkomsten van 400,000 p. st, had ver oorzaakt. Spr. ging daarop voort de bestemming van het batig saldo aan te geven en stelde voor het in zyn geheel beschikbaar te houden tot het versterken van de balans der schat kist. Indien aan het eind van het jaar zou blijken, dat het niet noodzakelijk was over deze reserve te beschikken, dan zou het parlement in staat zyn daarover te beschik ken in verband met de geschatte inkomsten over het dienstjaar 19J2/J3, die afhingen van den toestand van den handel, welke, als gezegd, over de geheele wereld in buitenge woon gezonden toestand scheen te verkee- ren. Austen Chamberlain veroordeelde het voorstel va» Lloyd George tot het in reserve houden van het batig saldo van het vorig dienstjaar in stede van het te gebruiken tot aflossen van de schuld, op krachtige wy?e. Het bedrag ging de som, die naar berekening dit jaar vereischt zou kunnen worden op den door Churchill aangegeven grondslag, ver te boven en het overbrengen naar de reserve zou een slechte uitwerking op de markt hebben, die toch reeds gedrukt was met betrekking tot de staatsfondsen en an- dere Eogelscbe papieren. De Brus8elsche liberalen hebben dezer dagen in alle dorpen van het kiesdistrict Brussel een kaart van de provide Brabant laten aanplakken, waarop by iedere gemeen te haar klooster-aantal stond aangegeven. Zy geeft een duidelijk beeld van de toename dezer instellingen sedert Napoleon's tyd, toen Belgis bijna geen kloosters meer bezat. - Volgens deze kaart telt de stad Brussel 65 kloosters, en van haar voorsteden Elsene 26, Schaarbeek 21, St.-Gillis 12, Laken 12, Etterbeek 9, Duregera-Anderlecht 11, St.- Jans-Molenbeek 6; tezamen dus voor Brussel en zyn voorsteden 160 kloosters op een bevolking van 600,000 zielen. Wat de kleinere steden betreft: Leuven met het aangrenzend dorp Heverlee telt 46 kloosters, Halle 15, Tienen 11, Nijvel 8, DieBt 7, Ukkel 14, Assche 5, Waver 7, St. Agatha-Bergem 6, Aarschot 6, enz. krachten zyn te zwak om ons lotte bestu ren denk maar eens aan je vader 1 Welke plannen had hy, en hoe nabij was de uit voering en toch greep het noodlot met ruwe hand in en verstoorde alle plannen, die zyn edele geest gevormd had. Maar juist om vader's nagedachtenis wildo ik zoo gaarne zien aangetoond, dat uw bewering gegrond is. Het schijnt my anders toe, dat er een smet opzijn nage dachtenis kleeft, dat hij niet eerlijk tegen over u gehandeld heeft. Evenmin als u, geloof ik aan zulk een oneerlijke handeling, maar de wereld, de menschen De wereld? Wie denkt nu nog aan Eduard Von Altenbrak Onder je moeders naam hebt ge een zelfstandige positie in de maatschappij verworven- draag dien naam ook voortaan in het bewustzyn, dat het een eerlijke naam is. Dit gesprek vond plaats in de eerste dagen van haar verblijf in Neurode en sedert dien tyd was hierover tusschen moeder en zoon geen woord meer gewisseld. Hef leek wel, of Eduard bang wa3 er weer over te begin nen In de laatste weken was hy erg ver anderd, hy was stiller en zachter geworden, er lag iets droefgeestigs in zijn wezen en meer dan vroeger zocht hij de eenzaamheid van het bosch. Zoo lag hy ook nu weer aan den zoom van het woud, op dezelfde plaats, waar hij Gerda Von Altenbrak het etrat Op de plm. 300 dorpen der provincie Brabant zijn er: 142 met 1,46 met 2, 7 met 3, 2 met 4, 2 met 5 kloosters. Te zamen dus 198 dorpen met 271 kloosters. Zoodat de provincie Brabant in het ge heel 582 kloosters heeft op een bevolking van l'/j millioeD. Het liberale Gentsche Weekblad „Het Volksbelang", dat aan deze statistiek een fel anti-clericaal artikel wydt, verzekert, dat de andere 8 provincies van Belgiein klooster- rijkdom niet by Brabant achterstaan, en meent, dat de Belgen bij de a.s. Kamer verkiezingen over dit „nationale gevaar" eens „ernstig moeten nadenken". De Duitsche Centrum-pers heeft de jongste verordening der Beiersche regeering, betref fende een mildere toepassing der Jezuïeten- wet, trachten te verdedigen door er zich op te beroepen, dat de Pruisische regeering reeds sedert lang dezelfde opvatting huldigde als de Beiersche en hiervan ook aan de gouverneurs der provincies mededeeling had gedaan. De officieuze Nordd. Allgem. Ztg. die, naar men weet, reeds bekend maakte, dat „ter bevoegder plaatse" een onderzoek zou wor den ingesteld, of de bedoelde Beiersche ver ordening in strijd was metdeRyks-Jezuïe- tenwet, wijst dit beroep echter met beslist heid af. „Aan de gouverneurs schrijft het blad is na afschaffing van art. 2 van de Jezuïetenwet wel is waar aanbevolen, om de tot dusver betrachte goedertierenheid en verzoenlyke toepassing van de wet ook voor de toekomst te bestendigen en elke verscher ping van het tegenwoordige standpunt zoo veel mogelyk te vermijden. Maar daarbij is dat standpunt uitdrukkelijk in dier voege omschreven, dat door de wet van 8 Maart 1904 alleen art. 2 van de wet van 4 Juli 1872, d.w. z. de bevoegdheid tot verbanning van buitenlandsche Jezuïeten uit het ryk en tot interneering van binnenlandsche Jezuïe ten, is afgeschaft, maar overigens de wet, met name art. 1, naar den vorm en bet wezen onaangetast is gebleven." Dat wil dus zeggen dat aan de Jezuïeten nog altijd de uitoefening van hun orde werkzaamheden en het houden van missién is verboden. Als zoodanig is te be schouwen, omschrijft de Nordd. Allg. Ztg., elke handeling als priester en zielverzorger, met name de predikatie, het afnemen van de biecht, het geven van absolutie, het lezen van de Mis en hetuitdeelenderSacramenten. Toegestaan is aan Jezuïeten alleen de zoo genaamde missa solitaria, het lezen van eerste Missen, voor zoover bet karakter van een familieplechtigheid daarbij bewaard blijft, het lezen van stille Missen en het toedienen vaD de Sacramenten der sterven den. Als verboden orde-werkzaamheid is verder, volgens de beslissing van het admi nistratief hooggerechtshof van 8 Mei 1900, ook het houden van godsdienstig-weten- schappelijke lezingen door Jezuïeten te be schouwen. ontmoet had. Het beeld van dit schoone meisje had hem sedertdien dag steeds voer den geest gestaan. Onwillekeurig vertoefde hy met zyn gedachten in de eerste dagen op de plek, waar hy de jonge barones ontmoet had en met toovermacht werd hy naar die plaats onder den grooten beuken boom getrokken. En vreemd een dergelijk gevoel scheen ook de schoone paardrijdster te beheerschen. Verscheidene malen hadden de jongelieden elkaar hier of dieper in het bosch aange troffen en telkens hadden zy eenige vrien delijke woorden gewisseld. Ook heden was hy naar die plek gegaan, in de hoop Gerda te zien, en zyn hart bonsde, toen hy haar zag naderen. De hond kwam met groote sprongen nader en toonde zijn blijdschap, door al kwispelstaartend tegen Eduard op te springen. Hij streelde het dier over den kop en nam toen den hoed af om Gerda te groeten, toen z\j haar ros deed stilstaan. Een vluchtig rood kleurde haaf wangen, toen zy zijn groet glimlachend beant woordde. Het lot schijnt bepaald tehebben.dat w(j elkaar steeds op deze plaats zullen ontmoeten, zei ze. Ik ben het lot dankbaar voor dia gunst. Ei, ei, mijnheer Montelli, u vleit even als een officier van de garde; dat had ik Het zyn naar men weet deze „conferen ties", in de kerk en daarnaast de toediening der Sacramenten, welke de Beiersche regee ring met haar joDgste verordening weer veroorloven wil Heel veel licht komt er in hat methyl alcohol-vergiftigingsproces tegen den dro gist Scharmach én zijn mede-aangeklaagde», met betrekking tot de vraag in hoeverre er van schuld by dezen gesproken kan worden, tot nu niet. Nadat verschillende deskundigen het roerend oneens waren gebleken over de vraag of de vergiftige eigenschappen in den methyl alcohol als bekend verondersteld moesten vrordeo wy deelden hierover een en aDder mede is men in de zitting van Donderdag der vorige week aan het discussieeren geg; over de vraag of... de methyl-alcohol inder daad wel vergiftig was! De verdediging bestreed dit. En advocaat Jassé stelde voor iemand, die jareD lang aan het hoofd van een houtgeest-distilleer- derij te Puttna bad gestaan, den fabrikant Liebenlinck, te dagvaarden, die volgens Jassé zou verklaren, dat hy in zyn fabriek vele wagonladingen methyl-alcohol bereid heeft; dat sommigen van zyn arbeiders eiken dag aanzienlijke hoeveelheden drank, die uit methyl-alcohol van 96 pCt. bereid was, gedronken hebbendat hy zelf ook af en toe, vooral als hy een bedorven maag had, dien drank met den besten uitslag gebruikt heeft; en dat eindelijk de kloos terbroeders van het klooster te Puttna methyl-alcohol als middel tegen rheuma- tiek hebben gebruikt, zonder dat noch de getuige, noch diens werklieden, noch de kloosterbroeders van dien, wel is waar met de grootste zindelijkheid bereiden, methyl alcohol meer schade hebben ondervonden dan van een goeden cognac. Jassé wees er daarna op, dat als de door Scharmach verkochte methyl alcohol inder daad zóó vergiftig was geweest, niet 90 slachtoffers, doch duizenden gemaaktzouden moeten zyn; en hy wilde aan de deskun digen de vraag voorstellen of hot soms niet mogelyk was, dat de methyl alcohol, dien de slachtoffers hadden gebruikt, door kopergroen was vergiftigd, dat zich by de onzindelijke bereiding in de koperen dis tilleerketels gevormd kon hebben. De verdediger verzocht vervolgens ver daging van het proces om een uitgebreid wetenschappelijk onderzoek in te stellen, omdat men nog in 't geheel niet weet waarmede de tappers de aan hen verkochte methyl-alcohol hadden vermengd, omdat naar een vergiftiging van etherische oliën absoluut geen onderzoek was ingesteld, en omdat er feitelijk, door de overhaaste behandeling der zaak, geen instructie was gehouden. Zijn client, hoewel in voorloo- pige hechtenis, bad tegen verdaging geen bezwaar. De voorzitter van het Landsgericht merkte hiertegenover op, dat dan alle lijken moes ten opgegraven en onderzocht zouden moe nog niet van u opgemerkt. U hebt daar in Neurode een lief huis tot woning gekozen. Ik reed gisteren door het dorp en zag uw naam op de deur. Voor rayn bescheiden omstandigheden is het althans voldoende, antwoordde Edu ard. Of het uw verwenden smaak zou bevallen, mag ik wel betwijfelen. Ik ben niet zoo verwend, als n denkt, verzekerde Gerda lachend. Geloof maar, dat ik dikwijls aan zoo'n villatje de voorkeur zou geven boven het groote slot met zyn sombere gangen en zalen. Maar in den tuin van uw huis zag ik een bejaarde dame, was dat de eigenares? Dat was myne moeder 1 Zij woont sedert eenige weken bij my. Ach, uw moeder! Naar het uitzicht te oordeelen is zy geen Duitsche. Neen, mijn moeder is een Italiaansche. Evenals Gerda vroeger wel had opgemerkt, betrok Eduard's gelaat; hy staarde in de verte alsof hij vermijden wilde haar aan te zien. Er volgde een poos van stilte. Gerda gevoelde, dat een geheime zorg of een te leurgestelde hoop den jonkman drukte eu dat die hem plotseling zoo droevig stemde. Uit haar blikken sprak hartelijk medelijden, maar zy bewaarde een verstandig stilzwij gen. Na een poos zeide zijEr blijft wel niemand bevrijd van droevige ervaringen maar gelukkig is degene, die aan den ten worden, wat bezwaarlijk zou gaande deskundige van het gericht, de scheikun dige dr. Jesserich, dat de lyken deels verbrand, deels begraven ware», en dat ook hieraan wy 1 aethariscbe oliën in zulke kleine hoeveelheden worden toegevoegd, dat men de aanwezigheid er niet van kan aantoonen, niets meer te ontdekken zou zyn. Nadat het Hof een uur in raadkamer was gegaan, werd het voorstel tot verda ging van het proces verworpen, echier bewijslevering, dat er misschien vergiftiging door aetberi8che oliën in 't spel was ge weest, toegestaan. Den 15n zouden de eerste deskundigen hierover gehoord wor den. De beide beklaagden Zastrow en Dahle werden daarna, de laatste tegen een borg tocht van 6000 Mark, uit hun voorloopige hechtenis ontslagen. Bij de Nationale Conferentie der mijnwer kers, welke Zaterdagmiddag om halfdrie bijeen kwam, in het Westminster Palace, lag thans de beslissing over de vraag: einde of voortzetting der staking, nadat het be stuur der mynwerkersfederatie, naar men weet, na een debat dat vier uur duurde, en nu e» dan zéér heftig schijnt geweest te zyn, besloten had d>ze beslissing aan be doelde conferentie over te laten, d. i. dus aan de mijnwerkers zelf. Aan dit besluit was echter de aanneming van een motie met een kleine meerderheid, voorafgegaan, waarin hervatting van den arbeid werd aan bevolen op grond, dat, hoewel er geen speciale voorziening voor een geval als dit in het reglement en de statuten van don Mijnwerkersbond te vinden wa», toch, naar het oordeel van bet bestuur, de resolutie van 21 December 1911 van toepassing was, volgens welke een meerderheid van twee derden noodig was voor de proclamatie van een algemeene staking. Deze meerderheid van twee derden nu is bij het jongste referendum lang niet ver kregen. In het geheel stemde» 201.018 vóór en 244.011 tegen hervatting van den arbeid. Dat is dus wel een meerderheid vóór sta- ki»g8-volhouden, doch geen meerderheid van twee derden. Merkwaardig is bij deze stemming het groot aantal onthoudingen. Bijna een derde gedeelte heeft niet gestemd. Blijkbaar omdat zeer veel mijnwerkers, by de oneenigheid ondsr de leiders zelf, by slot van rekening de beslissing en de verantwoordelijkheid liever aan dezen overlieten. Dat van hen die wèl stemde», zich zoo velen, tegen de verwachting in, vóór door staken uitspraken, is volgens Smillie, den leider van den Schotschen mijnwerkersbond o. a. te verklaren uit verontwaardiging der mijnwerkers over de beschuldiging in bet Lagerhuis geuit, dat zy zich door agitato ren tot de staking hadden laten ophitsen, en dat dan ook, wanneer de regeering slechts troepen naar de mijnen zond en de werk willigen beschermde, de staking spoedig avond des levens een veilige schuilplaats vindt, zooals uw moeder bij u. Verwonderd keek Eduard op naar Gerda's ernstig gelaat. Ik zou denken, freule, dat uw leven tot heden vrü is gebleven van droevigs ervaringen of smartelijke aandoe ningen. - Ah ja - dat gelooft u, omdat myn ouders rijk en aanzienlijk zijn daarom moet ik wel gelukkig zyn. Maar de uiterlijke omstandigheden alleen maken den mensch niet gelukkig, en dan, mijnheer Montelli, u vergeet, dat myn uiterlijk zoo schitterende positie slechts duurt zoo lang myn vader leeft. Altenbr&k is een majoraat: na mijns vaders dood ben ik doodarm en hang ik geheel af van de genade myn3 broeders, den erfgenaam van Altenbrak. Wederom bemerkte zy plotseling iets vreemds in Eduard's gelaat. Erfgenaam van Altenbrak Wie was de reehte erfgenaam Was hij zelf niet de rechte man Was het niet lafhartig van hem, den strijd om het vaderlyk erfgoed op te geven Het bloed zyns vader» vloog koortsachtig door zyn aderen en benam hem bijna den adem. Zijn gelaat werd donkerrood en on willekeurig balde hij de vuist. Verbaasd sloeg Gerda hem gade, U zyt ontstemd, mynheer Montelli, sprak zy toen en ons gesprek heeft zulk een ernstige wendig genomen, dat uw stemming daardoor

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1