ZUID-H01IINDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, am. herenstraat. i het jaar Kleeding eerga is. Het Huis Altenbrak. ONZE EILANDEN VOOR DE 1Ü Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,51) Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 20 Zaterdag 6 April 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelbarnis. Prijs per adv irtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote lelters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. INVORDERING 's Rflka Directe Belastingen. f De BURGEMEESTER der gemeente MIDDELBAR NIS maakt bekend, dat bet Kohier No. 1 der Perso- neele Belasting over het dienstjaar 1912, invorderbaar verklaard op den 3 April 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, den 6 April 1912. De Burgemeester, C. KOLFF Sr. L.B. Haagsche Brieven. CLXXI. De fakkels liggen gereed 1 Zoo luidt in alle clericale blad n der Kuyperpartij het slotwoord yan de roerende artikelen, na de toespraken van Dr. Kuyper te Leeuwarden en Groningen, neergeschreven. De fakkels liggen gereed, 'k Geloof'took. De antithese fakkel met zijn stinkenden walm ligt klaar en onder aanvoering van Dr. Kuyper in hoogst eigen persoon zal het middeleeuw- sche licht worden ontstoken. De rechter zijde zal er alles opzetten de antithese en de schoolstrijd in 1913 tot inzet temaken. Ze is zich zeer wel bewust dat dit eenige middel zal zijn om de kiezers op te hitsen. De fakkel ligt gereed En bij ons? Is het vaste atcoord getroffen, op welke grond slag we in 1918 tegen de machtelooze en leugenachtige coalitie zullen optrekken "Wordt toch hoog tijd dat men aan onze I zijde de voorbereidingen voor den grooten 1 strijd gaat treffen. Hoe langer het duurt, hoe meer er over gepolemiseerd wordt, hoe moeilijker het zal vallen een flink vooruit strevend leger te vormen. We beschikken niet als Dr. Kuyper over hulptroepen, die als de kuyperianen bv. afgodische peraoons- vereering ja en amen op alles zeggen, want de leider geliefd te decreteeren. Evenmin over een garde als de Katholieken, die pre cies handelen als de pastoor het hun gebiedt, 'k Zou zoodanige slaafsche onderwerping aan den wil van den clerus niet gaarne in onze gelederen zien. Maar wel dient het I besef te ontwaken, dat oneindig meer tucht en organisatie in onze gelederen mott komen dan er tot nu toe te vinden is. Dat is de allereerste voorwaarde om het vrijzinnig beginsel onder de meerderheid van ons volk te doen zegevieren.'t Lijkt er soms wel eens op, dat we nog niet genoeg onder het cleri cale juk zijn doorgegaan om te begrijpen hoe noodig eendracht is. En toch men heeft maar alleen de be noemingen na te gaan, om te zien hoe het iclericalisme alles aandurft. Broeder Hui- zinga, de gewezen barbier van Kampen, werd gepromoveerd tot burgemeester van Axel. En tbahs wordt dezelfde man tot burgervader gemaakt van het in meerder heid vrijzinnige stadje Ter Neuzen. Vroeger schetterden de clerical en dat de burge ^ZBTTXXjXJIETO XT. Geloof echter niet, dat ik uit hebzucht, uit begeerte naar rijkdom en eer blijf streven naar de^onthulling van dat geheim. Neen, ik doe dit alleen om de nagedachtenis mijns vaders van een afschuwelijke verdenking te zuiveren. En nu niets meer over die oude, halfvergeten zaak, waarvan u, oom Thiedemann en ik alleen kennis dragon. Groet oom en Greta hartelijk van mij en kom spoedig hier." Toen Margherita dezen brief van haar zoon had gelezen, bleef zij een geruimen poos in gedachten verzonken zitten. De laatste stralen van de ondergaande zon vielen over de hooge daken in de kamer der eenzame vrouwen vergulden haar zwart, eenvoudig opgemaakt haar, dat bier en daar reeds een enkelen zilveren draad vertoonde. Margherita's gelaat had die stille, zachte uitdrukking gekregen, die de onderwerping aan het lot kenmerkt. Haar wangen waren bleek en ingezonken, haar lippen konden 2vch echter weer tot een lach zetten en baar blik was zaeht en vriendelijk. De rouwkleeding, die zij nog altijd droeg, deed meester de kleur moest hebben van de meerderheid der bevolking. Thans sleepen ze alle baantjes in de wacht, die openkoraen zonder te blozen over hun vroegere meeniug. Een nog enger benoemingsschandaal dreigt in Purmerend. Daar heeft een notaris, de heer Dunkamp, ontslag genomen. In zyn plaats is benoemd een liberale notaris uit Hontenisse. Onpartijdig zal de lezer zeggen, jawe), er zit meer achter. In Hontenisse woont notaris van Dalsuoi, de felle tegenstander der clericale coalitie. De liberale notaris is thans geloodsd om in zijn plaats een katholiek te kunnen benoe men. Geschiedt dit, dan zal deze man feitelijk als de broodroover van notaris van Dalsum moeten fungeeren. 'kBen toch benieuwd of de reg ering dit schandaal zal aandurven, 'k Publiceer het my medegedeelde nog voor er een benoeming te Hontenisse geschied. 'tZou treurig zijn, als de regeering zich tot zulke practijken leende. Doch daar deinzen de clericalen niet voor terug. Men denke maar aan den Helderschen kruidenier, die schoolopziener werd. En wat zal Oude Tonge brengen Zal in deze overwegend vrijzinnige gemeente wederom een clericaal worden benoemd? 'kBen er lang niet gerust op, dat dit niet zal geschieden. Van eigenlijk Haagsche zaken heb ik ditmaal bitter weinig mede te deelen. De gemeentelijke hypotheekbank komt er, de Raad nam er deze week met groote meer derheid het besluit toe. Ambtenaren, die in de toekomst coöperatief willen bouwen. Op erfpacht zullen van deze nieuwe instel ling op zeer voordeelige conditie's van het benooüigde kapitaal zelfs tot 90% van de gemeente kunnen krijgen.'tTs te hopen dat de nieuwe bank een groote toename van het aantal perceelen bouwgrond, in erfpacht uitgegeven, ten gevolge zal hebben. Dat laatste toch is het eeuige middel om ons grondbedrijf op den duur rentegevend te maken. Voor het publieke leven zijn we de stille week ingegaan. Alle schouwburgen envarié- te's staan stil en zullen eerst na Paschen hun poorten weer openen. Alle op één na. De Stads-sehouwburg, waarin 31 Maart de laat ste voorstelling werd gegeven, blijft onher roepelijk gesloten, 't Laat zich aanzien dat we over een jaar of drie, vier er eens over gaan praten, wanneer de nieuweSchouwburg zal geopend worden. Niet ten onrechte wees onlangs het .Vaderland" op het groote ver schil tusschen particulieren en overheids bouw. Een particulier gebouw is klaar in den kortst mogelijken tijd. De gemeentelijke bouw daartegen geschied met, van na maan denlange discusie's en gaat eindelijk despade in den grond, dan duurt bet tergend lang eer zoo'n werk klaar is. Zonderlinge toestanden treft men aan. Lijn I is de trem van 't Plein Daar 't spoor. Op lyn I vindt men aansluiting van alle mogelijke trems. Op 't Spui, waarlangs deze lijn gaat, wordt een nieuwe rioleering ge legd. "W at gebeurt I De stopplaats van iijn I wordt eenvoudig verlegd naar het eind haar langer en slanker schijnen, dan zij werkelijk was, doch menig jong meisje zou haar nog om haar schoone gestalte benijd kunnen hebben. Daar hoorde men een meisjesstem in den gang. Dank u, August, en zeg aan oom Hendrik, dat hij spoedig komt om zijn avondmaal to gebruikenik heb wat moois voor hem meegebracht. Ik zal het hem zeggen, antwoordde de stem van een jonkman. Toen werd de deur van de gang dicht gedaan en lichte voetstappen naderden de deur der kamer, waar Margherita zat. Zij verborg den brief van haar zoon in den zak van haar japon en toen de jonge maagd dekamer binnentrad, lachte zü haar vriendelijk tegen. Mama, u moet niet boos zyn, dat ik wat later kom. sprak Greta Montelli, ont lastte haar arm van de tnand, die zij droeg en snelde naar haar moeder om die te om helzen en te kussen. Alles, wat u me belast hebt, heb ïk gedaan, zei Greta toen verder. De mand was zoo zwaar geworden, dat ik er de trap bijna niet mee op kon komen. Toen heeft de knecht van oom Tiedemann my geholpen. Dat dacht ik wel, toen ik je daar in de gang hoorde spreken, antwoordde haar moeder. Maar ge hebt het warm, doe je hoed en mantel afik heb je wat nieuws te vertellen. van 't Spui, zeer ten ongerieve van tal van reizigers. 'k Vraagzou zoo iets in Rotterdam ge- beurea Neen, daar werd direct een hulp- spoor gelegd. In den Haag zet men een voudig het treinverkeer op een der belang rijkste lyn twee maanden still De werkstaking waarover ik de vorige maal schreef duurt nog steeds voort. De patroons willen van geen toegeven weten. Voor het in aanbouw zijnde hotel Centraal, dat in Juli hoopte te openen, is deze staking een leelyke streep door de rekening, want er zal nu wel geen sprake van zyn, dat men in Juli klaar is. Even ongelukkig treft het Scheveningsche „Zeerust" bet, waar men met de verbouwing voor den aanvang aan het badseizoen klaar hoopte te zijn. Ook daarvan zal wel niet veel terecht komen. Nog enkele dagen en 't Hof gaat de resi dentie weer verlaten. Dan worden we weer van half April tot half December, zegge negen maanden lang, Hofstad, zonder dat er iets van 't Hof te bespeuren is. Laten we heusch maar geen paleis op Zorgvliet bouwen, het Loo heeft nu eenmaal de voorkeur en daar zullen we ons by neer moeten leggen. Plaatselijk Nieuws. MIDDEL11AUMS- De lezers van dit blad worden ook thans gewezen op de te houden huisvlyttentoon8telling op 17 dezer bij Bennemeer, die evenals vroeger uitgaat van de Afdeeling „Middelharnis—Sommelsdjjk" van den „Volksbond tegen drankmisbruik." Inzendingen daarvoor worden vóór den 17en dezer gaarne ontvangen door het bestuur, bestaande uit de heeren Ds. J. G. Bruining, K. H. Officier alhier en P. Mast te Sommels- dyk. Het uui voor de tentoonstelling zal nader worden medegedeeld. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend dat het kohier No. 5 der personeeie belasting dienstjaar 1911/12 den ontvanger ter invordering is ter hand ge steld. Donderdag had de dekknecht der Middelharnissche boot K. Schilperoord het ongeluk zyn hand zoodanig tusschen een staaldraad te klemmen, dat hy zijn werk zaamheden niet kon waarnemen. Het vleesch van een uit nood geslacht rund van C. van Dongen te Dirksland dat hier in de vleeschhouwery van J. Wielaard is uitverkocht was goedgekeurd voor de consumptie. Het stuk bouwland van de gemeente tusschen Marietjespad en de Steenenwegis by inschrijving verhuurd aan B. Vroeginde- wey, voor de som van 40 gulden. 28 Maart 11. hield de Onderlinge Vee verzekering-Maatschappij Overflakkee Goedereede haar jaarlyksche Algemeene Vergadering. gde Greta hoed en mantel af en nam plaats op een voetenbankje aan moeder's schoot; nieuwsgierig keek zü naar haar moeder op. Nu, mama Ik heb een brief van Eduard. Van Eduard Bevalt hem die betrek king? Die bevalt hem best hy wil, dat wy by hem komen wonen. Hij heeft een kleine villa gehuurd, dicht bij den oever van de Elbe en omgeven door een schaduwrijken tuin. Hij stelt het huis met zijn omgeving zoo mooi voor, dat men zou gaan verlangen naar dat rustige buitenleven. Greta liet haar hoofdje zakken. Een don kere gloed vloog opeens over haar gelaat. Ja, zy geloofde ook wel, dat het heerlijk moest zy'n daar buiten in een lief huisje met een mooien tuin te wonen, maar zij hing toch ook aan Berlijn, waar zy was opgegroeid en dat haar met zyn drukteen gewoel lief geworden was. Hoe prettig was het, dat wandelen door de drukke straten, onopgemerkt voor een juwelierswinkel te blijven staan en naar de schoone sieraden en diamanten te zien of voor een mode magazijn en die nieuwste hoedenen japon nen te bewonderen. En dan de wandelingen in den Thiergarten. Hoe heerlijk was het, toen oom Hendrik haar meenam naar den Hoppegarten om de wedrennen by te wonen. Uit het verslag over het I9e Boekjaar (16 Nov. 1910-16 Nov. 1911) ontleenen wij bet volgende. Hoewel het le, 2e en 3e kwartaal goed waren te noemen, maakte het 4e kwar taal door zyn hoog sterftecijfer de geheele omslag duur. De Maatscbappü kreeg in dit kwartaal veel schadegevallen eensdeels door mond- en klauwzeer, maar hetmeerendeel door gebrek aan goed drinkwater, veroorzaaktdoorden langdurigen drogen zomer van 1911. Aan omslag en administratiekosten werd geheven 3.07 Het verzekerd kapitaal bedroeg op 15 Nov. 1911 f576.075.— verdeeld over 197 deelheb bers. In het afgeloopen boekjaar waren toege treden 33 nieuwe leden, meteen ingeschre ven bedrag van f38.880.—. De Heer A. A. Mys die periodiek als commissaris aftrad, werd met algemeene stemmen herkozen. In plaats van wylen den Heer J. D. Mijs werd als commissaris gekozen de Heer D. Mys J.Dz. Het reservefonds bedroeg f1259.885. STELLENDAM- De visscher G. Roon had deze week het ongeluk een zijner vingers verschrikkelijk te kneuzen tusschen een boot 6n een schuit. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen.De getroffene kan zyn beroep niet uitoefenen, De tractementen van den havenmees ter, den gemeente opzichter en den nacht waker zijn deze week verhoogd, respectie velijk met f25, f25 en f10 en aldus ge bracht op f75, f75 en f135. In een vergadering van de Muziek vereniging „De Hoop" alhier werd deze week tot bestuurslid gekozen de beer P. D. Holleman. Aan het hulptelegraafkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 148 binnenlandsche en 63 buitenlandscbe tele grammen, 124 telefonische gesprekken en 19 oproepberichten. GOEDEREEDE Gedurende dertig dagen zyn ter gemeente-secretarie tet inzage gelegd de uitkomsten van de meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente. Tot derden ambtenaar van den Bur gerlijken stand is benoemd de heer P. van der Wende Tz. Tot waarnemend Notaris te dezer plaatse is benoemd de heer B. Ets, candi- daat-notaris te Dordrecht. Verslap van het verhandelde in de Open bare Vergadering van den Raad der gemeente Goedereede op Donderdag 28 Maart jl. des nam. 6 uur. Na opening der vergadering door de Voor zitter, waarby deze den heer Koeteeuw na zijn herstel weder welkom heet in de zitting, Ja, nog altijd moest zij aan het avontuur denken, dat zij dien dag had. Oom Hendrik was er met zyn rijtuig heen gegaan en in het open rijtuig staande, had zy naar het rennen gekeken. Voorna melijk had zy belangstelling gevoeld voor den wedren van militairen. Bijna alle uni formen van het leger waren vertegenwoor digd geweest. Jnist by het rytuig, waarin zy stond, had de jonge huzaar van de garde zijn paard bij den eersten proefgalop inge toomd. Het dier steigerde heftig, maar de ruiter zat zoo vast in den zadel, alsof hij met het paard was samengegroeid. Toen hy het dier had bedwongen, liet bet publiek een luid bravo hooren. Met een trotschen glimlach keek de jonge ruiter naar het publiek en zyn blikken ontmoetten juist die van Greta, die met belangstelling den strijd tusschen het paard en zijn berijder had gadegeslagen. Greta bemerkte wel, hoe zijn oog verhelderde, hoe hij zich oprichtte en meteen glimlach haar op militaire wijze begroette. Daarop gaf hy zijn paard de spo ren en galoppeerde terug naar het begin der baan, na nog een vluchtigen groet met de oogen aan Greta, wier hart by na hoorbaar klopte. In de grootste spanning volgde zij het verloop van dezen wedren. De roode attilla van den jongen huzaar was duidelijk tus schen de andere kamprijders te onderschei den angstig hing haar blik aan den ruiter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van Mej. C. J. Poortman te Middelburg, houdende aanneming harer benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer Vogel eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, waarvan adressant ea den heer Officier van Justitie kennis zal worden gegeven. Komt aan de orde de benoeming van twee Ambtenaren van den Burgerlijken Stand ter voorziening in de vacatures D. Breen. en C. A, Vogel. Voor de eerste vacature zyn op aanbe veling geplaatst de heerenle P. de Vos en 2e L. van der Wende en voor de tweede de heerenle. P. van dei Wende Tz. en 2e F. den Eerzamen. Na gehouden stemming blijkt, dat met meerderheid van stemmen tot Ambtenaren van den Burg. Stand zyn benoemd de heeren P. de Vos en P. van der Wende, wien van deze benoeming kennis zal worden gegeven. Alsnog wordt goedgevonden, Aan ieder onder voorbehoud van hoogere goedkeuring eene jaarwedde ad f 25 toe te kennen, het geen aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden aangevraagd. Vervolgens wordt op zyn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag verleend aan J. Nou alhier als gemeente-werkman, waarvan, den betrokkene kennis zal worden gegeven. Wordt vastgesteld een staat model C tot aanvulling der Begrooting dienst 1911, welke ter goedkeuring aan heeren Gedeputeerde Staten zal worden ingezonden. Ten slotte wordt door den voorzitter rapport uitgebracht inzake het bezoek, door hen met den wethouder Troost 18 Maart gebracht aan den inspecteur der Posterijen en Telegraphie. In de eerste plaats is te kennen gegeven dat het voor de kustwacht van groot be zwaar zou zijn, indien het post en telegraaf kantoor alhier werd opgeheven, in de tweede plaats is gewezen op het daaraan voor deze gemeente verbonden financieel bezwaar, temeer, daar het huurcontract nog 7 jaar van kracht is, terwijl verder de aandacht is gevestigd op de omstandigheid, dat het thans loopende huurcontract door de gemeente is aangegaan in het goed vertrouwen, dat het kantoor na expiratie van den termijn weder voor 10 jaren door het Rijk zou worden gehuurd. Door den heer Inspecteur is daarop ge antwoord, van het Rijk in opdracht te heb ben, na le gaan, welke kantoren in Zyne inspectie in de termen vielen, te worden vervangen door hulppostkantoren en dat daaronder ook het post-en telegraafkantoor alhier kwam te vallen, terwyl omtrent de flnancieele regeling van Rijkswege aan de gemeente een voorstel gedaan zal worden. Niets meer te verhandelen zynde, sluit de voorzitter deze vergadering. bij eiken sprong over eon sloot of een andere hindernis,beefde haar hart en jubelde zy, als de sprong gelukt was. En toen nu de jonge huzaar als overwinnaar het eerste den eindpaal bereikte, stemde zij jubelend in met den luiden byv3l der menigte. Oom Hendrik was dien dag opvallend stil by de wedrennen. Toen Greta hem vroeg, of de overwinning van den rooden huzaar hem geen genoegen deed, antwoordde hy knorrig:— Ja, dat kon ik wel deDken, de Altenbraks zyn allen flinke ruiters. De herinnering aan dit voorval was bij Greta weer levendiger dan anders, want reeds tweemaal had zy den jongen officier op straat ontmoet en aan zijn vriendelijken groet en zijn verheugden blik had zij be merkt, dat hy haar herkende. Ja, van daag was de jonge officier haar verscheidene stra ten door gevolgd; zy was hem slechts ontkomen door in een tram plaats te nemen. De roode wangen, die haar moeder opge merkt had, waren niet alleen te wijten aan den verren tocht. Nu, kind, begon Margherita weer hoe laat ge het hoofd zoo hangen Zoudt ge liever in Berlijn blijven I O neen, zeker niet, mama, antwoordde Greta in verwarring. Zij wist zeer goed, hoe haar moeder verlangde de steenen gevan genis, zooals zy de stad noemde, te ont vluchten. Maar het kwam alles zoo ODver-

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1