2ÜID-H0LLINDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN DIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Zaterdag 30 Maart 1912 19E Jaargang LANDSCH «DIET. Ik alkmaar. ederen, enz. isSsiIiiinliiliiSi Het Huis Altenbrak, ONZE EILANDEN VOOR OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. l'rijs per kwartaalf 0,51) Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 19 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentién van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,*1Ö Groote letters naar plaatsruimte. Telefoon 73. RIAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. illloeii Gulden en volgestort. AP verleent Cre- in deposito, belast en verkoop van sluit beleeningen brricht verder alle het te 3 o/o. icember 1911. f 6.126.781.54 - 1.621.949.71V2 - 227.537.92 T, J.F.MOENS, is. Directeur. Middelharnis en koogh (ARNIS. Iljllfllfllflljllil JBuiteiilaudseli Overzicht. Uit Londen wordt gemeld, dat de samen- spreking van mijneigenaars en vertegen woordigers der mijnwerkers aan bet minis terie van Buitenlandsche zaken Maandag niet langer dan vijf minuten geduurd beeft. De Scbotsclie mijnwerkers yroegen 5 sh. 9 d. voor de mannen, 3 sh. voor de jongens, waarop de groote meerderheid der mijn eigenaars heenging met de opmerkingWe hebben er nu genoeg van. Later heeft de leider der Schotacho mijnwerkers in een interview verklaard, dat de bovenvermelde standaardloonen steeds verlangd waren en hij ontkende, dat een hernieuwd stellen van den eisch bet afbreken had veroorzaakt. In liet overvolle Lagerhuis werd intus- schen de beraadslaging over het wetsont werp betreffende de kolenmijnen hervat. Onmiddellijk nadat daarmee een begin ge maakt was, keerde Asquith van de conferen tie terug. Toen hy de mislukking van de pogingen der regeering, om de werkgevers en werknemers in het kolenbedrijf samen te brengen, aan het Lagerhuis mededeelde, bleek bij zeer neerslachtig en aangedaan te zün. Hij sprak op zoo zachten toon, dat hij S01113 nauwelijks hoorbaar was. Wat ook de uitslag mag zijn, zoo sprak hij, van de thans gevoerde onderhandelingen, blijft het toch hoogst noodzakelijk, dat de wet zonder uitstel aangenomen wordt. Verder herhaalde hij, dat de regeeriug vastbesloten was, geen cijfers in het wets ontwerp op te nemen, maar gaf teveDszyn innig leedwezen te kennen, dat de partijen het niet eens waren geworden over een minimum loon van 5 sh. voor dagwerkers. Hij had voorstellen gedaan, aannemelijk voorbelde partijen, en badzegewaarschuwd, dat wanneer de onderhandelingen te elfder ure nog mochten mislukken en een aanne melijke schikking mocht afstuiten op een kwestie van zulk een betrekkelijk geringe beteekenis, het land van haar rekenschap zoude vorderen. Spr. besloot, dat de regeering alles gedaan had, wat zij kon enden weg der wetgeving eerst op het laatste oogenblik betreden had. Zij had alle middelen van overreding, ar gumenteering ec onderhandeling uitgeput en drong er krachtig bij het Huis op aan, het ontwerp aan te nemen, als de beste oplossing van een zich onverwachts voor doende moeilijkheid. Indien na het tot stand komen van de wet de stilstand in het bedrijf zou voortduren, zou dit een zware verant woordelijkheid laden op hendie aanspra kelijk mochten zijn. Maandagavond wees de Pall Mall Gazette er op, dat er verdeeldheden in het kabinet heeten te bestaa^.Lloyd George en Buxton zouden den eisch der mijnwerkers, om de minimumloonen in het regeeringsontwerp op te nemen, steunen, doch de meerderheid van het kabinet is daar volstrekt tegen. PEXTILLETOIT. De baron verbleekte en spande zich blijk baar in om zich te beheerscben. Hij keek schuw naar zijn vrouw, die daar trotsch en styf neerzat enzeide met moeite: Ge neemt me niet kwalijk, Rogalla,alsik me verwijder. Ik gevoel me een beetje onwel. In mijn kamer is het koeler dan hier, daar zal het wel spoedig weer beter zijn. - Wil ik meegaan, vader vroeg Gerda bezorgd? - Neen kind, blijf maar bij je moeder. Ik kom alleen wel terecht. Met de hand streek hij over de bruine lokken van zijne dochter en verliet de zaal. Gerda keek hem medelijdend na. Wat scheelde haar vader? Zoo vervallen, zoo gebrekkig als heden, had zij hem nog nooit te voren gezien. Rogalla stond van tafel op en zeiGerda, kom eens mee in den tuin, ik moet eens met je spreken. Juffrouw Harder, wees zoo goed de koffie op de voranda te laten brengen. - Zebr go d, mevrouw. In zyn katner gekomen, zonk Willy Von Het blad dringt er op aan een coalitiekabinet van liberalen en unionisten te vormen om het land van de socialistische kolencrisis te redden. De troebele vooruitzichten veront rusten de politieke kringen zeer. De strijd tuaschen Italië en Turkije is een nieuwe phase ingetreden. Niet, dat op het terrein van den oorlog zelf groote verande ringen hebben plaatsgegrepen, doch de on derhandelingen over de vrede of betergezegd, de formuleering van de voorwaarden, waarop vrede zou kunnen gesloten worden, is begon nen. Eenigen tijd geleden is, op initiatief van Rusland, meenen wij, door de mogendheden aan beide partijen gevraagd wat de voor waarden zouden zijn waarop zij vrede zouden willen sluiten en het antwoord van Italië rechtvaardigt het schrijven van een overzicht van deze zaak. Wie het antwoord van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken leest, zal zeker niet de overtuiging krijgen, dat de vrede aanstaande is. Italië blijft bij zijn annexatie. In geen enkel opzicht wil het de souvereiniteitsrechten van Turkije erkennen. Het verlangt volkomen de opperheerschappij van Tripolis. In dat opzicht gaat bet verder dan ooit Engeland en Frankrykin betrekking tot Egypte en Tunis zijn gegaan. Nooit heeft de Porte behoeven te erkennen, dat Egypte Engelsch, dat Tunis Fransch bezit is gewor den. Wanneer Italië denzclfden weg had willen gaan en zijn inlijvingsbesluit niet had afge kondigd zou daardoor het verloop der onder handelingen heel wat gemakkelijker zijn geworden. Italië kon het trouwens ook wel laten zulke hooge eischen te stellen. Een half jaar duurt nu de strijd tusschen beide landen, en veel meer dan de kleinst denbare kust strook heeft het nog niet weten te bezetten. Slechts meteen leger van een 120,000man, en een aanzienlijke vloot kan het de kust plaatsen uit de handen der Turken houden. Telkens weer als het Italiaansche leger zich verderaf waagt, wordt het door de ongere gelde troepen, waarover Turkije beschikt, teruggeslagen. Daarbij komt nog, dat zelfs, al zou de Turkscbe regeering den vrede ook al willen, dit haar ten eerste onmogelijk zou worden gemaakt en ten tweede Italië aan zoo'n vrede betrekkelijk weinig zou hebben. Wanneer Turkije dan vrede zou willen sluiten, dan zou daarbij do haat, die in het algemeen de Arabieren en andere Mohamme danen tegen de vreemdelingen koesteren, niet alleen aanwakkeren, maar het Turksche rijk evenzeer te vreezen hebben, dat op heel veel plaatsen men het Turksche gezag zou trachten te verdrijven. Ook Italië zou aan een vrede met Turkije weinig hebben, omdat de tegenstand in Tripolis hoofdzakelijk komt van den kant der Arabieren. Dat heeft Italië altijd verkeerd ingezien. Toen het zijn anexatie-besluit nam, heeft het gemeend, dat de bevolking in Tripolis hoe eerder hoe liever van het Turkscbe juk zou willen worden ontslagen. JN Afambrak in den armstoel voor zijn schrijf tafel neer en verborg het gelaat in zijn /erraagerde handen. Langen tyd zat hy zoo, zonder zich te verroeren. Nu en dan beefde hy over het geheele lichaam en liet hy een kermend geluid hooren, alsof hij door diepe smart gekweld werd. In dezen vervallen man had zeker geen van zyn vroegere vrienden den vroolyken officier van woleer herkend, tien jaren ge leden nog de trots van het garderegiment kurassiers. Vijftig jaar oud, was Willy Von Altenbrak een grijsaard met versleten lichaam en door angst gekwelde ziel. Niet zonder inspanning stond hy van zyn zetel op, richtte de oogen angstig naar het portret zijner moeder aan den muur boven de schrijftafel en fluisterde: De schaduwen treden op ale levende wezenB. Te laat te laat het kan niet meer goed goedgemaakt worden, wat ik misdaan heb te laat Hy zonk weer op zijn stoel neer en be dekte het gelaat met de handen. Plotseling schrikte hy ophy voelde een hand op zyn schouder leggen. Zyn vrouw stond voor hem. Schuw, byna bevreesd blikte hy in haar groote, somber op hem neerziende oogen. Wat wil je, Rogalla? Ik wil je waarschuwen, antwoordde zij scherp. Ge geeft je te veel over aan de Maar meer nog dan het betrekkelijk gering aantal der Turksche troepen, zyn het de Arabieren geweest, die Tripolis met hand en tand tegen de Italianen hebben verde digd. Het is dan ook begrijpelijk, dat Turkije geantwoord heeft op deze voorwaarden zelfs niet te willen onderhandelen, te meer waar de oorlog aan het Turksche rijk be trekkelijk weinig kost. Italië heeft waar schijnlijk zelf ook begrepen, dat op den grondslag van deze voorwaarden, nooit tot eenig overleg zou worden gekomen. Het heeft de mogendheden dan ook laten weten, dat hot eventueel voorstellen van die zijden gaarne zou onderzoeken. Of de mogendheden daartoe zullen overgaan? De octobrist en voormalige president van de Ryksdoema Goetjkof, heeft in deRyks- doema een rede gehouden, die grooten indruk gemaakt heeft. Goetsjkof besprak uitvoerig de geheimzinnige zaak-Raspotin. Deze Raspoetin is een Russische boer, wiens buitengewone invloed sedert geruimen tyd in de hoogste politieke kringen als een alles overheerschende ten zeerste geducht wordt, Goetsjkof wees er in zijn rede op, hoe de Russische kerk en het geheele rijk gevaar loopt, wannoer lieden van het slag van de zen Raspoetin, in de allerhoogste kringen de oud president doelde hiermede op 't Hof zooveel te zeggen krijgt, dat er de benoeming of de val van hooge ambtenaren van afhangt. Vervolgens wendde Goetsjkof zich tot den in de vergadering aanwezigen opperprocu rator der Heilige Synode, voor wien dit optreden blijkbaar uiterst pijnlijk was, met de woorden: En nu vraag ik u, mijnheer de opperprocureur der Heilige Synode, waar waart gij al dien tijd ?Gy waart druk bezig met uw tegenstanders en zag het gevaar dat dreigde geheel en al voorbij. Over de jaren 1911 en 1912, zal de geschiedschrij ver van Rusland moeten boekenIn dezen tyd zonk de Russische kerk onder leiding van den opper-procurator Wladimir Karlo witsj von Sabler in een nimmer gekende vernedering terug. Dat het geheele Russi sche volk wele, dat deze leider der Russi sche kerk in dezen moeielijken tyd zijn plicht niet gedaan heeft." Op deze, op hartstochtelijken toon geuite woorden, volgde stormachtige by val van't centrum en van de geheele oppositie. De rechterzijde floot. Met een van ontroering bevende stem verzekerde von Sabler, dat Goetsjkof's woorden hem niet deerden, doch alleen de kerk beleedigden. Hy wist wat zijn plicht was tegenover den Tsaar en het volk. Wat de nieuwe Ohineesche regeering in de eerste plaaats noodig heeft, is geld. Van de groote leeniDg, die in uitzicht ge steld -werd door een bankgroep, welke in hoofdzaak Duitsche Engelsche, Fransche en Amerikaansche belangen vertegenwoordig de, zal echter vooreerst wel niet veel komen, als de Cbineesche regeering tenminste niet indrukken van het oogenblik, ge kunt je niet meer beheerschen. Waarom deed de naam van dien man jezoo ontstellen Wat nadeel kan het verledene je nog doen Hebt ge me niet gezegd, dat de papieren, die ge van je broer ontvingt, vernietigd zyn Of is dat niet waar? best.an die nog? Willy Von Altenbrak beefde onder den somber dreigenden blik van zyn vrouw. Hij maakte een afwerend gebaar met zijn hand. Neen, neen, die zijn reeds lang ver brand. Wees dan geen lafaard en beheerscb je. Met trotsch opgericht hoofd verliet de barones de kamer, terwyl Willy in snikken uitbarstte. Hy had gelogen. De papieren, hem door zijn broeder overhandigd en het boek, dat Tirscnner van den gewetenloozen ambtenar te Frati had gekocht, waren niet vernietigd. Om het bezit van die bewijzen had hy zyn eer en de rust van zjjn geweten opgeofferd, en toch ontbrak hem de kracht om zijn misdaad te voltooien, door het vernietigen der bewyzen. Hij dacht, dat zijn euveldaad misschien nog kon goed gemaakt worden in een niet ver meer verwijderden tyd, als hy niet meer in het land der leven den zou zyn. Aan deze gedachte klemde hy zich in zyn gewetensangst vast, deze gedachte hield hem staande in zyn strijd tegen den boozen geest der wanhoop. Hij was zwak van karakter, hij was lafhartig— verkiest af te zien van de leening van 1 millioen pond sterling, welke zy met een zelfstandig syndicaat sloot, dat naar aan de „Daily Telegraph" werd gemeld, hoofd zakelijk steunt op een welbekend Londensch huis, dat in het Verre Oosten groote belangen heeft. Vertegenwoordigers te PekiDg van de fi nanciers der naties, die de grooote groep vormen hebben nu vergaderd om over het gebeurde te spreken. Zij besloten een deputa tie te zenden naar Joeansjikai, om te protes teeren tegen de handelwijze van Tangsjaoji en om den president mede te deelen, dat de groep der mogendheden bereid is China financieelen bijstand te verleeneu, maar dat China dan waarborgen zal moeten geven, dat het te goeder trouw is. In de jongste bijeenkomst van het cen traal bestuur der Dnitsche nationaal-liberale party, Zondag te Berlijn, heeft de linker vleugel, die door Bassermann wordt aange voerd een nederlaag geleden, die niet zonder beteekenis is. Wel werd Bassermann weer tot voorzitter gekozen niet minder dan 30 blanco-briefjes kwamen echter in doch een resolutie waartegen Bassermann had gesproken, en die ten doel had de naar den zin der rechtsche elementen al te sterk naar linksche dringende Jong-liberalen wat steviger aan banden te leggen, werd met 63 tegen 43 stemmen aangenomen. De nederlaag van de richting Bassermann heeft in de rechtsche en linksche pers zoowel als in de eigen partij-organen tot heel wat commentaar aanleiding gegeven. Het Cen trum-orgaan de Cöln. Volksztg. noemt haar eeD verblijdende „ruk naar rechts" en hoopt dat de a.s. partydag het bestuursbesluit zal sanctioneeren, omdat er dan toch nog kans zal zyn op een positieve arbeidsmeer- derheid in het parlement. Doet de party dag dit niet, dan is, meent de K. V. de breuk in de nationaal-liberale partij niet meer te helen. De conservatieve pers neemt ook met groote verheugenis kennis vanBassermann's nederlaag en ziet er een „Gesundung" der nationaal-liberale party in, waardoor deze welhaast weer als van ouds met de conser vatieven samen zal kunnen werken. Ook de rechte-vleugel der nationaal-liberale partij betuigd zijn ingenomenheidde „Reinisch Westfaiische Ztg.", 't orgaan der groot-industrieelen spreekt eveneens van een „Gesundung" der party. Daarentegen zijn de nationaal-liberalen in Baden, waar Oud- en Jong-liberalen den laatsten tyd zeer eensgezind samenwerken, alles behalve tevreden. Hun orgaan, de Lan deszeitung meent, dat de gevallen beslissing op niet veel anders neerkomt dan op het uitdrijven der Jong-liberalen uit de partij en noemt dit een politiek van „zelf-ontvlee- sching"; met de jong-liberalen, schrijft dit orgaan, is er een frisch en daadkrachtig ele ment in het stagneerend leven der party gekomen, waardoor een groot deel van de BadeDscbe bevolking, met name de raidden dat wist hij zelf zeer goedmaar hij was geen gevoellooze schurk, hij kon dien laat sten stap niet doen, hy hoopte nog altijd, dat het toeval hem te hulp zou komen om het gepleegde onrecht te kunnen herstellen. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Eduard Montelli was spoedig op zijn gemak in zyn nieuwe betrekking. De eigenaar der fabriek was zeer tevreden over den jonkman en had daarom met Eduard een overeen komst voor langeren tijd gesloten. Deze had een kieine villa met schaduwrijken tuin niet ver van de |fabriek gehuurd en ver wachtte binDen korten tyd zyn moederen zijn zuster bij zich. Hy schreef: „Het huis, dat ik gehuurd heb, zal u aan ons verblijf in Friedxichshagen herinneren, waar ik mijn jeugd heb doorgebracht en waarvan u zooveel hield. Toon wij in het huis van oom Tiedemann, drie trappen hoog woonden, omringd door al die hooge huizen, hebt u er ons tenminste dikwijls aan her innerd. Oom Tiedemann had het beneden in zijn slagerswinkel nog slechter, dat is waar, doch hy is een geboren Berlyner, het stof en de hitte in de straten hinderden hem niet. Het was myn grootste wensch u en Greta buiten de stad een vriendelijke woning te kunnen verschaffen, waar men zich aan de vrije natuur verkwikken kan. stand, die reeds in 't links-liberale leger be gonnen af te trekken, voor de party behouden bleef. De Köln. Ztg. het nationaal-liberaleboofd- orgaan, zoekt de beteekeDis der gevallen beslissing te verkleinen, door er op te wyzen, dat in het Centraal-bestuur de rechtervleugel een sterker positie inneemt dan dezen naar getalsterkte in de party toekomt en dat dus de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat op den a.s partydag binnen zes weken moet deze bijeenkomen de beslissing anders valt dan men na het gebeurde in het Centraal- bestuur zou verwachten en dat dus op de oorlogsverklaring geen uitbreken van den oorlog volgt. Er is de laatste dagen in de Duitsche pers van allerlei richting heel wat geschreven over Von Bethmann-Hollweg's positiedeze zou meer dan wankel staan, zelfs zou hy reeds zyn ontslagaanvrage by den keizer hebben ingediend en als zyn opvolger heette reeds aangewezen den minister van marine, v. Tirpitz, die zich vooral den laatsten tyd bijzonder in de keizerlijke vriendschap mocht verheugen. Als oorzaken van de ongenade, waarin de rijkskanselier by „Allerhochste Stelle1 gevallen zou zijn, werden o.a genoemd de teleurstelling van den keizer over de uit werking van het „offer" derLiebesgabe [de bevoorrechting der agrararische eigenbran- derijen] op het patriottisch altaar, en een verschil van opvatting ten opzichte van Churchill's jongsterede: Von Bethmannzou er een bruikbare basis voor verdere onder handelingen, de keizer en v. Tripitz zouden er een uitdaging aan Duitschland's adres in hebben gezien. Twee officieuse démenti'B tegelijk komen thans, hoewel wat laat, al deze geruchten over de ongenade waarin v. Benthmann by zfc'n keizerlijken heer zou zyn gevallen en over het in Duitscbland althans logisch gevolg daarvan zijn verdwijning voor goed van het politieke tooneel, alle waarde ont zeggen. Het eene wordt gegeven door de Nordd. Allgem. Ztg., de erkend officieuze spreekbuis der regeering, welk blad gisteren schreef: „In verschillende persorganen wordt ver teld, dat de rijkskanselier den 19den van deze maand zyn ontslagaanvrage heeft ingediend. In een provinciaal blad was daar nog aan toegevoegd, dat de rykskanselier na een onderhoud met den keizer zijn ver zoek om ontslag zelf geschreven en verze geld had en „door den huis-minister laten overbrengen." Er zijn politici, welke uit het wegblijven van een dementi de gevolgtrek king maken, dat er dan toch wel iets van waar moet zyn. Daarom mag hiermede vastgesteld wor den, dat de geheele geschiedenis tot het rijk der fabelen behoort. Het tweede démenti is van den min of meer officieuzen Berlijnschen correspondent der Köln. Ztg., die aan het bericht der Nordd. Allgem. Ztg. nog toevoegd: „Wij zouden hierbij nog willen opmerken, dat men de ongegrondheid van al die ge- De fabriek staat nog geen tien minuten van onze woning verwyderd, in den fraaien tuin kan men het gedruisch der machines hoorenmaar welk hoekje der aarde is daar tegenwoordig vry van Dat gedruisch hin dert mij volstrekt niet. Het herinnert mij, dat ik aanhoudend moet voorwaarts streven en dat ik nog een groote schuld aan u heb af te doen, omdat u mij zorgvuldig hebt opgevoed en tot een degelijk mensch ge vormd. Nu kan ik u een weinig uwe zorgen en moeiten vergelden. Ik kan u een vreed zaam te huis en een onbezorgd leven verschaffen. Pak daarom maar spoedig uw koffers lieve moeder, en kom by uw zoon. Dat het slot Altenbrak op een uur afstand ligt, zal u niet weerhouden tekomen. Dikwijls genoeg hebt u my verzekerd, dat u de menschen vergiffenis hebt geschonken, dat u de hoop van vroeger tijd hebt laten varen. Maar, lieve moeder, mij is de nabijheid van Altenbrak juist naar den zin, want ik wil het eerlyk bekennen) ik heb de hoop op het ontdekken der waarheid nog niet opgegeven. In Palermo en in Frati heb ik eenige sporen gevonden, die maar ik wil u niet op droevige gedachten brengen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1