DIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUÏD-HOLLANDSGEE EN ZEEUWSCHE EILANDEN I /IAAT, NDSGH IEDIET. 2cent. 3 cent. liddelharois. llffillilipiïllil lederen, enz. tllillSlliliillEllif Het Huis Altenbrak, IE? schc-vvoUcn \PLEX" 30,— MAART) I- ALKMAAR. Telefoon 73. f?PEN: INKHUIZEN, esterstraat 6. JRAYENHAGE, olenstraat 45. iOTTERDAM, uvehaven 107. lloen Gulden volgestort. IP verleent Cre- deposito, belast a verkoop van uit beleeningen richt verder alle et Kassieravafa 3 o/0. ember 1911. f 6.126.781.54 - 1.621.949.71V2 - 227.537.92 J. F.MOENS, Directeur. Middelharnis en koogh 4RKI8. 1 UI ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 18 Zaterdag 23 Maart 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Otiicieele Mededeeliiigen. militie. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voorde lichting vun 1913, met de daarait opgemaakte Alpha betisch Register, gedurende acht dagen, van den 22 Maart 1912 tot en met den 29 Maart a. 8., ter Ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie. 2o. dat het bewaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan wor den gesteld 3o. dat bet bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onderteekening dooreen ander persoon ia toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd; 4o. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ont vangst bij den Burgemeester der Gemeentesecretarie moet worden ingeleverd; 5o. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen, hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierboven ver meld, geen gevolg kan hebben 6o. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bewaarschrift indiende, in kennis is gesteld met dc uitspraak van den Commissaris der Koningin. Middelharnis, den 21 Maurt 1912. Buitenlandsch Overzicht. Met een energie, die bewondering; afdwingt, hoe ontzettend de gevolgen ook zijn, houden de Engelsehe mijnwerkers hun staking vol. De regeering moest ten slotte wel tusschen- beide komen. Maar de mijneigenaars blijven weigeren toe te geven aan de door de heele pers als billijk erkende voorwaarden der arbeiders, zullen ze thans door de regeering worden gedwongen. In bet Lagerhuis is Dinsdag het wetsontwerp tot invoering van het minimumloon ingediend. De tribune voor bezoekers bood een merkwaardig schouwspel aan, daar er talrijke mijnwerkers zaten, die uit de provincies gekomen waren, om heden de vergadering van mijnwerkers te Londen bij te wonen. De verschijning van Asquith lokte thans niet de beweging en de gebruikelijke toejuichingen uit. Het ge wicht van het oogenblik beseffend, bleef iedereen kalm, doch de redevoering van den ministerpresident tot toelichting van het regeeringsontwerp werd door het overvol bezettte huis met aandacht aangehoord. Asquith begon met te verklaren, dat hy het ontwerp met grooten tegenzin indiende, maar dat een snelle afhandeling in het belang van het land beslist noodzakelijk was. Eerst toen alle hoop op een schikking door over eenkomst vervlogen was, had de regeering haar toevlucht tot de wetgeving genomen. Na de door de regeering met betrekking tot de onderhandelingen gevolgde politiek verdedigd te hebben, legde de eerste minister F IEj XT I Xj L t. t ri 14 Juist, mijDheer. Ik ben de dochter van den heer von Altenbrak. Ah, dat had ik wel kunnen denken. Met een verwonderden, trotschen blik mat de jonge dame hem van bet hoofd tot de voeten. Neem my niet kwalijk, juffrouw, haastte de vreemde zich toen te zeggen, mijn naam is Eduard Montelli, werktuig kundig ingenieur. De jonge dame maakte eene kleine buiging en zeide toenMontelli Dat is een Itali- aansche naam. Is u uit Italië afkomstig Neen, ik niet, maar mijn moeder wel. Maar neem mij niet kwalijk, ik moet ver der naar gindsche fabriek. Ah zooDan ia u zeker de nieuwe ingenieur, die aan de fabriek Neurode ver wacht wordt Juist, mejuffrouw 1 Mijn vader heeft daarover met onzen opzichter gesproken, ik hoorde het toevallig. Mijn vader heeft ook een suikerfabriek laten inrichten en hij wenschl ook een de bepalingen van de wet uit volgens welke aan onder den grond werkende arbeiders een minimum-loon zal worden toegekend, betaalbaar van bet oogenblik af. dat de mannen den arbeid hervat hebben en het zou door districtraden worden vastgesteld, die tevens regelen zouden voorschrijven, om de regelmatigheid en resultaten vau het werk te verzekeren. Ofschoon de werkman het recht krijgen zou, den werkgever tot uitbetaling van loon in rechten te vervolgen, zou de werkman geen recht hebben op het minimumloon, tenzij zy zich aan die regels gehouden had. Het wetsontwerp schreef geen boeten voor een van beide partijen voor. De werkgever moest den onder den grond werkenden arbeider een loon betalen, dat niet beneden het loon overeenkomstig de bepalingen van het ontwerp vastgesteld, mocht blijven, doch het ontwerp dwong den mijneigenaar niet zyn mijn open te stellen, en den werkman niet in de mijn neer te dalen. Voor geen van beide partijen zou er dwang bestaan. Verder zei spr., dat het wetsontwerpslechts een tijdelijke maatregel voor 3 jaar is, en dat hy hoopte en verwachtte, dat deze af doende zou blyken. Op het oogenblik kon van het parlement niet meer verlangd wor den. Het zou door het nemen van dezen maatregel sterk soaan, terwyl het anders gedwongen zou worden andere en afwijken de maatregelen te tieffen om industrieën en volk tegen gebrek en verlamming van hun leven te beschermen. De eerste lezing werd met algemeene stemmen aangenomen en men verwacht algemeen, dat het ontwerp Zaterdag wet zal worden. Het was, volgens een Wolftelegram, Maandag aan de Arbeiderspartij voorgelegd en naar de bladen meldden, zou de Arbei derspartij, dus ook de daartoe behoorende vertegenwoordigers, voor de in het ontwerp vervatte regeling stemmen. De schade, die door de werkstaking veroorzaakt wordt, is inderdaad ontzaglijk. Een blad rekent uit, dat de mijnwerkers tot Zaterdag 15,450,000 werkdagen hebben gederfd, zynde een ver lies van 4,250,000 p.st.door werkeloos ge worden arbeiders in de voornaamste andere bedrijven werd een verlies aan loon geleden van 1,325,000 p.st., en door handelsreizigers enz. 68,000 p.st. Hoe langer de staking duurt, des te zwaarder wordt dit verlies, omdat de weerstandskassen in sommige mijndistricten, alsmede die van vakvereeni- gingenbuiten het my n werkersbedry fstaande, langzamerhand uitgeput raken. Naar ver luidt, had de mynwerkersvereeniging van Noord-Wales, met 18.500 leden, reeds Zater dag haar fonds uitgeput en verscheiden vereenigingen in Zuid-Wales zouden op het eind van deze week geen geld meer hebben. Negen van de andere vakvereenigingen, boven bedoeld, hebben verleden week aan leden, die tengevolge van de kolenstaking werkeloos waren, 87,000 p.st. uitbetaald. Dergelijke uitgaven zijn natuurlijk onmo- iDgenieur in dienst te nemen, daar de tegen woordige inrichting der fabriek niet meer voldoet. Ik begryp dat wel niet goed, maar men hoort er toch naar, als de heeren over ernstige zaken spreken. Men kan aityd iets Nu was de beurt aan den vreemde om de jonge dame verwonderd aan te zien haar manier van spreken was zoo geheel anders, dan van andere jonge dames uit de voorname kringen. Doch bij den aanblik van dat schoone gelaat, die heerlijke don kerblauwe oogen en die weelderige bruine lokken, vergat hy te antwoorden. Zeker ontging haar die bewonderende blik niet, want langzaam kleurde een donkerrood haar wangen en zij sloeg de oogen neer naar den hals van haar paard, dien zy met haar ryzweep zacht streelde. Toen keek zij plot« seling weer op en zeiAls u lang op Neu rode blijft, zullen wij elkaar nog wel meer ontmoeten. Ik rijd veel en maak dikwijls groote ritten. Tot weerziens dus, mijnheer 1 Beminnelijk knikte zij, trok den teugel aan en na een tikje met haar ryzweep galoppeerde zij weg, waarbij de hond vroo- lyk blaffend om het paard heen sprong. De vroolyke uitdrukking op het gelaat van den jonkman verdween, [toea by de schoone paardrijdster naoogde'. Haat en woeste opwinding weerspiegelden zich nu in de gelaatstrekken, die even te voren zoo gelijk lang vol te houden. Hoe eer de mijn wet er door is, des te beter, ook al wordt van vele zijden opgemerkt, dat zy een ge vaarlijk precedent scheppen zal en men, is zij eenmaal in werking, in Engeland spoedig voor hoogst moeilijke vraagstukken kan ko men te staan. Men sprak reeds van een algemeene werkstaking in Mei. Geheel anders is het met de staking in het Duitsche steenkolengebied gegaanNadat de vertegenwoordigers der drie verbonden vakvereenigingen Dinsdag te Bochum gedu rende zes uren vergaderd hadden, verklaar den van 577 stemgerechtigden 349 zich voor voortzetting van de staking en 215 voor hervatting van den arbeid. De converentie duurde echter voort en later kwam het be richt, dat het werk weder opgenomen zou worden, daar de staking toch tot niets zou kunnen leiden. In het op de bijeenkomst genomen besluit wordt verklaard, dat alleen de strenge maat regelen tegen de uitoefening der staatsbur gerlijke rechten en de stelselmatige ophitsing en misleiding van de openbare meening door de den arbeiders vijandig gezinde pers belet hebben, dat de strijdende arbeiders succes op hun pogen hadden. Ten slotte noodigt het besluit alle mijnwerkers uit, om door versterking der strydende orgaul jaties ertoe bij te dragen, dat de mijnwerkers zoo spoedig mogelijk weer ten strijde kunnen trekken. Dit besluit behoeft inderdaad geen ver wondering te wekken, want ook gisteren viel weder een vermindering in hetaantalstakers te constateeren. Van de 309,668 mijnwerkers waren, volgens de opgaven van betmynbu- reau, 171,974 opgekomen. Er staken dus 137,694 of 41,23 percent. Tegenover de opheffing der staking in het Roergebied staat evenwel, dat zij op andere steenkoolstreken begint over te slaan. Zoo wojdt uit Buckeburg in Schaumburg- Lippe gemeld, dat in verscheiden plaatsen van het vorstendom talrijk bezochte bijeen komsten van mijnwerkers der staatsmijnen zijn gehouden, waarin over het resultaat der onderhandelingen tusschen de arbeiders commissie en de vertegenwoordigers van het mynbureau beraadslaagd is. De door het mijnbureau bewilligde verhooging van het loon van af 1 April met 10 pf. werd on voldoende genoemd. Daarop is met ongeveer 5/8 der stemmen tot staking besloten. Het gezamenlijk aantal arbeiders bedraagt om streeks 2500. Verder hebben de mijnwerkers in het Wormgebied besloten heden te staken, als hun eischen niet ingewilligd worden. De Christelyken willen 10, de andere arbeiders 15 percent opslag, terwyl devereeniging van mijneigenaren te Eschweiler met 1 April een opslag van 5 percent heeft beloofd. In Opper Sileziö hebben de verbondenen tnyn- werkersvereenigingen een stuk verspreid, waarin ze de mijnwerkers verzoeken hun eischen op nieuw kenbaar te maken, opdat de arbeiderscommissies er met de verschil lende mynbesturen over onderhandelen kunnen. Voor 1 April zal dan alles beslist zijn en de besturen van de vakvereenigingen dringen er bij de arbeiders op aan, zich zoolang kalm te houden en door te werken. Intusschen zijn er hier en daar al kleinere stakingen uitgebroken. Op de verschillende mynen te Saksen loopt het persentage der stakers zeer uiteen. Gemiddeld bedraagt het ongeveer 50, 't geen echter alleen van de nachtploegen geldt, terwyl van de dagploegen byna niemand ontbreekt. vriendelijk stonden; een oogenblik zelfs scheen hy de hand dreigend naar het slot te willen opheffen, doch hy liet ze weer zakken. Ik ben een dwaas, mompelde hy, wierp den riem van zijn tasch weer over den schouder en zette met langzame schreden en gebogen hoofd zijn weg voort naar Neurode. DERTIENDE HOOFDSTUK. Het middagmaal vereenigde het gezin van baron Willy Von Altenbrak dagelijks in de groote eetzaal waarvan de vleugeldeuren toegang verleenden tot de veranda. Ook de inspector van het uitgestrekte landgoed was steeds aan tafelbaron Willy hield er van zoo aan tafel door de berichten van zyn voornaamsten beambte op de hoogte te blijven van de werkzaamheden op zyn lan derijen. De secretaris, de ondergeschikte opzichters en de huishoudster aten met in het slot, maar in het zoogenaamde „ambt huis" waar ten tyde der fedale rechtsple ging de ambtman van het rechtsgebied van Altenbrak gewoond hadhet „ambt huis," was nu verbouwd en bevatte de woningen van eenige beambten. De gunst om met de adellijke familie het middagmaal te gebruiken, bad de inspector Feldner zich door zyn langdurigen diensttijd verworven, hij bekleedde zijn betrekking reeds onder den ouden barondaardoor ook kon hy, Volgens de Neue Freie Pr. zou in diplo matieke kringen te Weenen het gerucht zyn verspreid, dat Italië zich in verbinding met Rusland heeft gesteld om, na het mislukken der jongste bemiddelingspogingen, een ge zamenlijke actie in de Dardanellen te onder- Rusland zou zelfs reeds zyn Zwarte-Zee- vloot voor zulk een operatie hebben voorbe reid. Uit Rome wordt echter gemeld, dat deze geruchten ten eenenmale ongegrond zijn. Italië dat met zijn roofoorlog in Tripoli leelijk in de knel raakt, doet alle moeite Turkye tot den vrede te bewegen en heeft reeds eenige malen vredesvoorwaarden aangeboden. Het schijnt dat de groote mo gendheden aan het bemiddelen zijn, doch tot nog toe met heel weinig succes. Het gerucht loopt, dat de Porte besloten heeft de voorstellen vanltalieonaannemelyk te verklaren. De correspondent te Weenen van de Times waarschuwt de Jong-Turksche party, dat de door Italië aangeboden vredesvoorwaar den de beste zijn, die er| thans door Turkije verkregen kunnen worden. Wanneer de party der Jong-Turken zich tegen deze voorwaarden blijft verzetten dan, staat het vast, dat er onmiddellijk een gevaarlijke Balkancricis kan ontstaan. Van Russische zijde wordtverzekerd.dat de mededeelingen, welke in de Italiaansche bladen voorkomen, omtrent de vredsonder- handelingen met Italië, nietovereenstemmen met de werkely k door Italië gedane voorstel len. Maar de werkelijke inhoud kon vooreerst nog niet worden gepubliceerd. Thans zou tusschen de mogendheden van gedachten worden gewisseld over de vraag, of de voorwaarden van Italië aan de Porte al dan niet zullen worden medegedeeld, of dat aan de Porte zal worden gevraagd, onder welke bepalingen z\j vrede zou willen sluiten. Na de ontvangst der Turksche tegenvoor stellen zouden de mogendhedendan een poging doen om tot een zekere overeenstem ming te komen. Te Constantinopel gaat het gerucht, dat ten Noorden van het eiland Karpathas een divisie van het Engeische Middelandache Zee-eskader kruist. De berichten over het kruisen der Itali aansche vloot bij Mytilene worden wel is waar nog niet officieel toegegeven, doch zy worden telkens door kapiteins der bin- nenloopende schepen bevestigd. Bij Mytilene zon een Russische stoomboot door Italianen aangehouden en doorzocht zyn geworden.De afgevaardigde Rhami bey, die als gedele geerde van het Jong-Turksche Comité in Tripolitanie vertoefde is gisteren terugge keerd en bad een conferentie met den plaats- vervangenden Minister van Buitenlandsche Zaken. Rhami bey zou hebben verklaard, dat Arabieren en Turken in Tripolitanie niets liever willen dan den oorlog voortzetten. In Amerika blijft de oud president Roo sevelt alle moeite doen om tegenover pre sident Taft bij de eerstvolgende presidents verkiezing candidaat te worden gesteld. De oud-president heeft er heel wat over moeten hooien, dat hy zich voor deze can- didatuur heeft laten vinden, en daarmede niet alleen de heilige traditie van den ver boden „third term* waardoor het dicta torschap van een eerzuchtig president voor komen moet worden heeft geschonden, doch ook een tot tweemaal plechtig gegeven verzekering. „Ik zal onder geen enkele om standigheid een nieuwe candidatuur [voor het presidentschap] aanvaardenverklaarde Roosevelt na zyn herkiezing op den 8n Nov. 1904. „Ik heb mijn vroeger besluit niet ver anderd, en zal dit nooit doen", verzekerde hy den lln December 1907. En toch heeft hy' thans, op een vraag op den man af van een negental gouverneurs uit het Westen een vraag, die wel sterk den indruk wekte uitgelokt te zijn! verklaard een candida tuur aan te zullen nemen, wanneer hem die aangeboden werd „My hat is in the ring 1" „Woordbreuk" is hem daarop onmiddellijk van alle kanten voor de voeten geworpen, en de beschuldiging dat zyn „wanneer ze [de candidatuur] my wordt aangeboden", niets dan huichelarij was, omdat hy èn in zijn „Outlook" èn in zyn openbaar optreden de laatste jaren niet anders gedaan heeft juist dan zijn eigen candidatuur te propageeren, is hem niet bespaard gebleyen. „Zonder ophouden en op de meest vulgaire manier heeft h(j er voor gewerkt. Hy heeftbr openlijk en in stilte om gebeden. Hij heeft gelegenhe den gezocht om demagogische uitdagingen de wereld in te zenden, welkedeoubenulligen en de kortzichtigen moesten doen gelooven, dat h y hen van alle onrecht zou verlossen." Zoo schreef o.a. de democratische „Times" van New-York, en tal van gezaghebbende organen, ook republikeinscbe, lieten zich in gelijken geest uit. Nu vindt deze felheid van democratischen kant natuurlijk haar verklaring voor 'n goed deel hierin, dat de kansen van een demo cratisch candidaat, wie dan daartoe ook mag aangewezen worden, het Allerslechtst zullen staan wanneer deze Roosevelt tegenover zich heeft. De naam van den „kolonel" den on vermoeiden „Rough-rider", die zich zoo veel qualiteiten vereenigt, welke als spicifiek Amerikaansch kunnen gelden, en die steeds de meest gevoelige zy het niet de edelste) snaren van het gemoed van Yankee weet waar dit noodig was, vrijmoedig voor zyn gevoelen uitkomen. De brave, byna zestigjarige man, stond met den baron op een goeden voet; de baron bad weinig kennis van landbouwzaken en schikte zich daarom gaarne naar de inzichten van zijn rechtschapen inspector, waarbij hij niet slecht voer. Doch met de barones kon de inspector niet best overweg. Het trotsche, heerschzuchtige karakter der baroneshinderdeden ouden,trouwen dienaar en de groote planneD der dame, betreffende het voordeeligste gebruik der landerijen, ont lokten hem menigmaal een minachtenden glimlach. Daarbij kwam, dat de barones buitensporig verkwistend was; zy leefde gaarne in al de pracht en praal van een vorstin. Feldner zag in, dat zulk een leven de inkomsten van het landgoed verslond er bleef niets over voor de verbetering van den bodem. Zoo snelde men onfeilbaar den ondergang te gemoet, als de verspillingen der barones niet beteugeld of nieuwe hulp bronnen geopend werden. De ervaren man bad reeds jaren geleden dezen staat van zaken aan den baron blootgelegd en deze laatste had werkelijk den moed gehad met zijn vrouw hierover te spreken. Aanvankelijk had de barones hem ver wonderd aangekeken, en deze verwachtte reeds een koele, hoogmoedige afwijzing, doch plotseling gleed toen een byna spot tende glimlach over haar gelaat en zy ant woordde:— Je oude inspector heeft gelijk het leven hier in Berlijn (Willy was toen nog majoor bij de garde-kurassiers/kost te veel geld, laten wij naar Altenbrak terug keeren. Ik verlang ook naar buitenleven. Verheugd byna aangedaan, had baron Willy zyn vrouw de hand gekust. Reeds lang had by den wensch gekoesterd den krijgsdienst te verlaten en op Altenbrak te gaan wonen. Sedertjaren reeds had hij geen smaak meer in het woelige leven der voor name wereld of het schitterende spel der wapenen. Hij was een stille, zenuwachtige, sukkelende man geworden, wiens schuwe oogopslag nauwelijks meer den trotsehen blik van zijn vrouw kon verdragen. Zijn bekenden verwonderden zich over deze verandering van den vroeger zoo vroolijken officier, zy schreven dio toe aan zyn ver wonding in den oorlog van 1870 en beklaag den hem oprecht. Niemand wist echter, welke worm in het geheim aan het leven van den vroeger zoo sterkeD, levenslustigen man knaagde. Baron Willy nam zijn ontslag, kreeg ee»; hooge ridderorde en trok naar Altenö, Daardoor verminderden de uitga"Bank en slechts weinig, want omtre- werd Willy's zoon Harr* garde-regiment bugj^ 1 ZOON SOMMELSDIJK.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1