ZUID-H0LLANDSC1E EN ZEEOWSGIE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, I-FREEN NS f 8,50. raneiers. ITSSTRAAT. 2I/g cent, ia 3 cent. - Middelharnis. 3AND EN TIKELEN F Het Huis Altenbrak. geschikt zijn le te streven, ;ewoon soliede deze kleeding- gemaakt door it niet daarvan in. MIDDELHARNIS EL IN INBEVELEND - ■•■•■•MB I 3, Rotterdam. 9 uigen van hetgeen 7 Juni 1910. n u moet maar per per „Lekdienst." Dn., NENBERG. vember 1910. tvangen. Wy zijn t, UEd.s zaak ten Dn., GELDEREN. 3 Mei 1910. >nd heb ontvangen ben de bode f36.— en het een goed reclame in Gouda i mq, GEN, ïstraat 12, Gouda. 9 Mei 1910. goeden staat heb allen en dat voor c machtig U naar L v. DOORN, .nuari 1911. f gekochte Veeren- aat 9, Rotterdam. Feereubedstel met ?n, 1 goede watten, len m/toebehooren VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 17 Zaterdag 16 Maart 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 Iedere regel meer Groote letters naar plaatsruimte. f 0,50 - 0,10 Officieele Mededeelingen. Jaclit en vlsschery. De BURGEMEESTER van Middelharnis maakt bekend, dat op de gemeente secre taire kosteloos verkrijgbaar zijn aanvraag formulieren ter bekoming van akten in zake de jacht en visschery voor het seizoen 1912/13 en dat voor het visschen met een hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, geen aanvrage behoeft te ge schieden. Middelharnis 16 Maart 1912. De Burgemeester, ÜLBO J. MIJS. Buiienlandsch Overzicht. Niettegenstaande alle besprekingen over de oplossing van internationale kwesties langs arbitrairen weg, niettegenstaande een vredes-paleis dit jaar zal zijn afgebouwd, gaan de regeeringen ongestoord voort het leger en de vloot in de verschillende landen steeds uit te breiden. Op alle mogelijke manieren wordt daarbij op de chauvinis tische ideeén van de bevolking gewerkt om toch maar steeds meer geld *oor het mili tairisme te kunnen loskrijgen. Zelfs socialis tische ministers bv. in Frankrijk doen er aan mede om door middel van taptoe'sen parade's het militairisme onder het volk aan te wakkeren. En in Frankrijk is kans op succes. De Franscheu zien nog gaarne terug op hun groot verleden. In een opzicht gaat men in Duitschland eerlijker dan elders te werk. Daar neemt men geen vredeswoorden in den mond en oorlogBtuig in de handen. Von Bethmann Hollweg heeft het immers indertijd gezegd „De vredesidee, een utopie I Zorgt dat het leger en de vloot ontzag afdwingt en de vrede is verzekerd." De Duitsche regeering heeft dan ook op nieuw een voorstel tot uitbreiding van leger en vloot gedaan. De Berliner Zeltung am Mittag weet van het nieuwe ontwerp- leger en vlootwet ver schillende bijzonderheden mee te deelen. Morgen komt het ontwerp ter sprake in den Bondsraad. Het geheele verloop van de voorgenomen versterkingen zou in zes jaar zijn beslag krijgen. De meerdere kosten be droegen per jaar 170 millioen mark, in zes jaar dus een milliard. Hieivan wordt 200 millioen besteed voor de vloot en 800 mil lioen mark wordt uitgegeven voor het leger. De vloot wordt versterkt met 3 nieuwe linieschepen en 2 kruisers, een aantal on derzeebooten en een sterke marine-lucht vloot, d.w.z. vliegmachines die van het dek der schepen af vliegen. Het aantal man schappen, dat meer noodig zal zijn, wordt op zesduizend geschat. Het is niet onwaarschijnlijk, dat met deze vlootuitbreiding een minister-crissis gepaard osr. Maar de kinderen mevrouwWilt u die zoo'n langen tijd alleen laten Ge hebt gelijk, HeDdrik. Ik kan nu die reis niet ondernemen. Dan zal ik maar een brief schrijven maar ik ben den naam van den beambte vergeten. Denaam van het kantoor is voldoende. De plaats, waar het huwelijk gesloten is, weet u zeker nog wel. Ja. De Burgemeester van het dorp Frati by Palermo voltrok het huwelijk. Van avond nog schrijf ik aan hem. Dan breng je den brief morgen vroeg naar de post, niet waar? Wel zeker, mevrouwDat is het beste. Hendrik bracht den volgenden morgen den brief naar de post en nu volgden voor hem zoowel als voor Margaritha dagen van uit wendige schijnbare kalmte, terwijl in hun binnenste de grootste onrust heerschte. Margherita verliet nauwelijks het huis, maar stond dikwijls by het tuinhek om den weg langs te zien naar den brievenbesteller, die zal gaan. De tegenwoordige minister van financiön Wermuth is echter iemand, die voor meerdere uitgaven ook verlangt meer dere inkomsten. Dit lijkt zoo oogenschynlyk doodgewoon, maar zijn voorgangers hebben heel vaak, alle kosten maar door leeningen gedekt. Thans komt echter de moeilijkheid. Uit welke belasting immers zijn leenin gen uitgesloten, dan staat geen andere weg open zal de nieuwe legerwet worden be taald. De geruchten gingen, dat de regeering de indertijd verworpen successiebelasting weer zou indienen, maar op het gerucht alleen al is het centrum zoo opgestoven, dat den Rijkskanselier van Bethmann Hollweg de schrik om het hart sloeg. In verband met dat opstuiven van het centrum is het belang rijk wat de Berliner Lokal Anzeiger weet mede te deelen. Dit reactionaire blad schrijft: „Heden gingen geruchten, dat minister Wermuth wilde aftreden, omdat hij vreesde zyn voorstellen voor dekking van de kosten der nieuwe legerontwerpen niet te kunnen doorvoeren." Het blad weet zelf als zyn vermoedelijke opvolger de onder-Minister Richter te noemen. Als men nu weet, dat in den Bondraad de Pruisische minister president von Bethmann Hollweg een over wegenden invloed heeft, dan zegt het bericht met andere woordenDe Rijkskanselier loopt weer aan de touwtjes van de reac tionairen. Terwille van Centrum en Conser vatieven offert hij zelfs zyn ministers op. In Constantinopel meent men te weten, dat de Italiaansche vloot in hare actie ern stig belemmerd wordt door de staking in Engeland. Een groote bestelling steenkool door de Italiaansche regeering in Engeland gedaan, kon niet worden uitgevoerd. Intusschen gaat de Turksche regeering voort met het nemen van krachtige maat regelen ter verdediging van de Dardanellen en andere havens. Tot afweer van pogingen tot landing van Italiaansche soldateD, zyn 40,000 man opge roepen. De Turksche vloot, die tot dusver aan den ingang der Dardanellen lag, is weer naar de zee van Marmora teruggetrokken. De mijn-versperring moet zelfs doorEngel- sche deskundigen voor buitengewoon sterk worden gehouden, zoodat zy nietzondergroo- te verliezen kan worden geforceerd. Desniet temin blijft men toch rekening houden met de mogelijkheid dat een ItaliaaDsche vloot voor de muren van Constantinopel verschijnt. Met het oog daarop worden alle maatregelen genomen, om ingeval van eenbombardement een opstand van het volk te voorkomen en om tydig de residentie van den Sultan naar het binnenland te verplaatsen. Het plan om in dat geval den Sultan naar Klein-Azie te brengen, werd reeds spoedig om politieke redenen opgegeven. De Sultan zal nu even tueel waarschijnlijk naar een plaats in Euro- peesch Turkije, tusschen Constantinopel en Adrianopel worden gebracht. misschien een brief voor haar had. Maar de eene dag verliep na den anderen en er kwam geen bericht. Van dag tot dag werd dat vergeefache wachten pijnlijker voor Margherita. In haar zenuwachtigen toestand kon zy nergens rust vinden. Als zij 's avonds laat te bed ging, kwam geen gezonde slaap haar ver kwikken. Als zij tegen den morgen eindelijk insluimerde, kwamen akelige droomen haar verontrusten. Haar gezondheid,die zoo aan merkelijk verbeterd was, leed opnieuw g6ducbt onder de kwelling van het lange wachten. Ook haar stemming tegenover de kinderen en de oude Dorothea leed onder haar kwellende zielepijD. In haar verbitterde ziel bleef zelfs de herinnering aan haar overleden echtgenoot niet rein en zonder vlek. In oogenblikken van angst en vertwij feling beschuldigde zy haar man van lafhar tigheid. De booze geest van het wantrouwen nestelde zich voortdurend vaster in het hart der arme vrouw. Als die menschen toch gelijk hadden? Als Eduard haar bedrogen had Als die huwelijksplechtigheid slechts eene bedriegel jjke vertooning was geweest Als zy dus niet de wettige echtgenoote van Eduard von Altenbrak was geweest? O, zy kon het nietlanger verdragen. Zy bezweek onder den last van haar lijden, door de onze kerheid, die haar hart zoo folterde. Kermend verborg zy het gelaat in de handen en zat Te Tobroek waren den llen Maart Italianen uitgerukt tot bescherming van een compag nie mineurs, die bezig waren met het opwer pen van een nieuwe versterking. Een groote menigte Turken en Arabieren naderde tot een afstand van 4 KM., de Ita lianen openden het vuur en erontstand een verwoed gevecht. Tegen 4 uur trokken de Turken zich terug. Aan de zyde der Italianen waren 13 man gesneuvelt en 73 gewond. Nog altoos duurt, waarschijnlijk wel te gen de verwachting in, de tegenwoordige staking in Engeland voort. Toch gelooven wij wel, dat van beide zeiden het einde gaarne tegemoet zal worden gezien. Dit verlangen uit zich het best door de tege moetkomende houding" die èn de mijneige naars èn de mijnwerkers hebben getoond, toen de minister-president Asquith beide partijen voorstelde, nogmaals bijeen te ko men, teneinde verder te overleggen. Ver schillende leiders van de mijnwerkers heb ben reeds te verstaan gegeven, dat ook zy een oplossing wenschten. Het is voorna melijk Wales, dat op volhouden aandringt. In dat land is nog een overeenkomst, die tot 1915 duurt. Sommige leiders willen echter ten voordeele van slechts een groep den strijd niet tot het uiterste dryven. Te meer omdat niet alleen de mynwerker3 zelf, maar zooveel duizenden andere arbei ders schaden van de staking ondervinden. Eén van de meest bekende leiders, het par lementslid Haslam, heeft zelfs in overweging gegeven om districtsgewijzeovereenkomsten te sluiten. Haslam meende ook dat de mijnwerkers niet de symphatie van de re geering moesten verspelen, die hen tot nu zoo trouw geholpen had. Hij oordeelde dat de regeering de juiste weg had bewandeld. In tegenstelling hiermee moeten we de meening van het bekend parlementslid Ramsay Mac Donald vermelden. Deze was bijzonder op de regeering gebeten. Zijn inziens is het Asquith's schuld, dat de mijn werkers en de mijneigenaars niet reeds veel eerder tot overeenstemming zijn ge komen. Hij noemde het een dwaasheid van den minister president, van de mijnwerkers te verlangen, dat zy een verplicht scheids gerecht zouden aanvaarden. Het Australische stelsel, waaraan een dergelijk scheidsgerecht was ontleend, had voor den leider der Arbeiderspartij blijkbaar niets aanlokkelijks. De liberale pers is over die redevoering van Mac Donald allesbehalve gesticht en de Westminster Gazette neemt dan ook de regeering in bescherming. Het blad haalt daartoe een artikel uit de Christian Com monwealth aan. In dit nauw met de mijn werkers verbonden orgaan wordt hulde gebracht aan het optreden van den minister president wiens takt en handigheid door de mijnwerkers-gedelegeerden hoogeiyk wordt geprezen. Het blad vindt dan ook de rede van Mac Donald als buitenlander zeer ten onpas, daar de mijnwerkers zelf onbeweeglijk daar neder. Zij kon zelf niet weenen. De ondergaande zon wierp haar licht nog in den tuin en op de villa. De bloemen bloeiden en geurden, aan de boomen rijpten de appels en aan de leiboomen zag men druiven en abrikozen hangen. Een zoele wind suisde door het houtgewas rondom den tuinalles in de natuur ademde vrede en rust. Doch de arme vrouw in de eenzame woonkamer gevoelde niets van dat alles. In stomme vertwijfeling zat zij neder. In haar droefheid en zorg hoorde zij niets van het kwinkeleeren der vogels in de boomen, ja, ze hoorde zelfs niet de stern van haar kinderen, die in den tuin by het spelen hun vroolijken lach lieten weerklinken. Doch nu trof een toon het oor der eenzame vrouw, die haar deed opschrikken uit haar doffe gevoelloosheid. De deur van het tuinhek knarste men hoorde zware voetstappen op het kiezelzand van het tuinpad, Mar gherita snelde naar buiten de postbode bracht haar den langverwachten blief. In vreeselyk opgewonden toestand drukte Margherita den brief aan haar hart; hij droeg den poststempel Palermo. Zy ver bleekte en het werd zwart voor haar oogen. De postbode keek haar verwonderd aan. Gevoelt ge u niet wel mevronw vroeg hy medelydend. Zal ik de meid roepen zeer tevreden zyn. Het is voor de regeering natuurlijk uiterst rnoeielijk, het alle par tijen naar den zin te maken. De mijnwer kers zouden natuurlijk graag willen, dat de mijneigenaars gedwongen werden toe te geven, terwijl deze omgekeerd verlangen dat de mijnwerkers gedwongen zouden worden het werk te hervatten. Roosevelt's kansen om door de republi- keinsche partij, waarby hy nog altijd is aangesloten, candidaat te worden gesteld voor het presidentschap, schijnen er niet grooter op te worden. Op dit oogenblik zyn er in 't geheel 103 gedelegeerden voor de republikeinsche conventie gekozen, welke de officieele party-candidatuur zal procla moeren en van deze 103 zyn er, naar de Morning Post uit New-York verneemt 99 die Taft, en slechts twee, die Roosevelt zullen stemmen; van twee wist men nog niet welken kant zij kiezen zouden. Volgens denzelfden zegsman heeft Roose velt gegronde reden om zeer teleurgesteld te zijn over het Westen. Het heette altijd, dat de Far West, waar men den ouden rough- rider bijzonder sympathiek gezind was, als één man voor den oud-president zou opko men. Dit echter schynt geenszins het geval te zijn; de tot nu daar gekozen gedelegeerden zyn voor 't meerendeel Taftianen. Ten slotte lezen wü, dat van de 90 New- Yorksche afgevaardigden ter conventie zeker 90 op Taft zullen stemmen. Hiermede zal dan volgens sommiger berekening het pleit beslecht zijn. En Taft's „managers" becij feren reeds, dat deze 700 stemmen d. i. onge veer 7/10 van het totaal getal der conventie zal halen. Na wekenlange verwarring en volledige radeloosheid der burgelyke partijen is dus den Sen Maart iu de plaats van het voor- loopig een definitief verlegenheids-presidium De heer Kitmpf, de met 9 stemmen meer derheid gekozen afgevaardigde van Berlijn I, werd met één stem meerderheid definitief tot president gekozen. Daarop zegevierde de heer Paasche met de stemmen van zyn eigen luidjes en die van het zwart-blauwe blee over Scheidemann die ditmaal behalve de stemmen der sociaaldemokraten alleen die van de vooruitstrevenden op zich vereenigde. Na een pauze van een half uur, waarin de resultaatloos gebleven onderhandelingen der laatste weken tusschen de burgerlyke par tyen nog eens werden hervat, opnieuw zon der tot een resultaat te leiden, werd de heer Dove met de stemmen der rechterzijde en der nationaal-liberalen tegen de stemmen zyner eigen fraktie, die andermaal samen met de sociaaldemokratische op Scheide mann vielen, tot tweeden vice-presideDt gekozen. De heer Dove bevond zich daardoor in een situatie, als wellicht geen parlementa riër ooit vóór hem. Het werd hem echter door de sociaalde mokraten gemakkelijk gemaakt, die ver- Neen, neen, dank u. Het is reeds over. Met snelle schreden keerde zy naar de kamer terug. Zij kon den brief nauwelijks openen. Zy wierp een haastigen blik op bet schrijven— haar oogenstaardenonnatuurlyk groot op den brief zy werd doodsbleek haar hart bleef stil staan en meteen gil stortte zij neder. De oude Dorothea, die de kinderen bij het vallen van den avond naar bed wilde bren gen, vond haar zoo liggen. Met behulp van de andere dienstbode bracht zy haar mees teres te bed en zond toen om Hendrik Tiedemann. Ik kon wel begrijpen, dat er zoo iets moest komen, zei de brave dienaar. Maar zeg my eens Dorothea, wat staat er in dien brief? Dorothea kon echter evenmin uit den brief wjjs worden, als Hendrik. De brief was in het Italiaansch geschreven, Hier staat een stempel, zei ze. Het schijnt een officieele brief te zyn. Kyk eens, Dorothea, of er geen bewijs in ligt. den naam van mijn ritmeester moeteD wy toch ook kunnen lezen. Hendrik bekeek den brief nauwkeurig. Met het beetje Fransch,dathy te Frankrijk geleerd had, trachtte hy zelfsenkele woorden te ontcyfeien doch te vergeefs Eén ding begreep hy echter, het waren geen goede berichten, die Margherita ontvangen had. klaarden, dat bij de gesloten houding der vooruitstrevenden in de presidentsk westie, op zijn verkiezing van den kant der uiterse linkerzijde geen aanmerking zou worden gemaakt. De heer Doye nam daarop de verkiezing aan. De rijksdag heeft derhalve een definitief presidium, en als nu 's heeren K&mpfs ver kiezing maar niet ongeldig verklaard wordt, behoeft men zich verder om den uitslag van het presidiale fopspel geen zorgen meer te maken. En dat is de hoofdzaak, want de heele geschiedenis was er aan toe, be lachelijk en onverdraaglijk te gaan worden. De nu tot stand gekomen oplossing ia intusschen de onwaarschijnlijkste van alle geweest, en bij den aanvang der beslissende zitting heeft nauwelijks iemand er aan ge dacht. Even voor het begin der verkiezing scheen dezwartblauw-natiouaalliberale over eenkomst zoo goed als beklonken en een presidium Paasche, Spahn, Dietrich leek tamelijk zeker. Snel echter stortte dit kaar tenhuis ineen. En zoo begon het wisselvolle schouwspel met het duel Kamph-Spahn, welks aan een haar en een stem hangenden uitslag de onzekerheid van den toestand wel het best teekent. Er hoefden ter linker zijde maar twee man meer te ontbreken, dan hadden de zwartblauwen gezegevierd en alles was gansch anders geloopen. Men ziet, hoe onzeker de z.g. „grootbloc-meer- derheid" is, zelfs als het zoogenaamde „grootbloc" eens toevalligerwijs bijeen blijft. Deze rijksdag zal in het teeken van de óén- stemme-zege en der bokkensprongen staan. Na Kimpfs met-de-hakken-over de-sloot- sukses was Paasche's verkiezing tot eersten vice-president zeker, want daar de liberalen besloten hadden, een der hnnnen tegenover partijgenoot Scheidemann te stellen, kon geen nationaal-liberaal op Scheidemann over gaan de rechterzijde had intusschen van te voren verkondigd, dat zy de nationaal- liberalen als het „kleine kwaad" accepteeren zouden. Eerst toen de Centrum-afgevaardigde Gröber een pauze voorstelde, om het moei lijke geval der tweede-presidentskeuze op te lossen, begon de spanning opnieuw toe te nemen. De namen Schulz-Bromberg, Junck en Sieg doken op, om even snel weer te verdwijnen. Zooveel was echter duidelijk dat zich ditmaal de nationaal- liberalen met de zwart-blauwen hadden vereenigd, om de zege van een sociaalde- mokraat in ieder geval te voorkomen. De partyen der rechterzijde echter hadden na de verkiezing van twee liberalen er geen belang bij, in het presidium te komen, en de lust der sociaal-democraten, om nog mee te spelen, was ook wel niet bizonder groot meer, zelfs indien er nog het plan toe had bestaan. Zoo bleef juist de heer Dove nog maar over, omdat het er eigenlijk al was. En omdat zyn weigering ook niets verbeterd, maar op zijn best nog nationaal-liberaal in het presidium zou hebben gebracht, liet men het gedaan zyn met het gruwzame spel. Het was inderdaad tydl Er is niets aan te doen, mompelde Hendrik met een diep bedroefden blik op de beklagenswaardige vrouw, die daar lag te ylen. Men heeft u bedrogen, of een schurkentroep wil u thans uw recht ont nemen. Maar al heeft de heele wereld u ver laten, dan wil ik u toch niet verlaten. Al ben ik slechts een ellendige hinkebeen, ik heb toch twee gezonde armen,die nog wer ken kunnen. En zy zullen voor u arbeiden, arme bedrogene, voor u en de kinderen I Hy greep de koortsachtig heete hand van Margherita en drukte daar vol vereering doch beschroomd, een kus op. Daar sloeg Margherita de oogen op, keek hem vreemd aan en vroeg zachtKomt Eduard spoedig? O, ik heb zooveel te ver tellen. Ach mevrouw, de dooden keeren niet weder, antwoordde Hendrik, die byna in tranen uitbarstte. Dood? Wat praat je van dooden? Eduard is niet dood - ze houden hem gevangen in dien vochtigen toren daar willen ze my ook gevangen zetten levend begraven— o, God, mijn God, heb mede lijden - heb medelijden Het spreken ging over jn een hartver scheurend snikken, doch de tranen, die zij stortte, schenen haar eindelijk de zoo noodige verlichting te geven. Het weenen vermin derde langzamerhand en eindelijk sloot een

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1