SDIJK. raak NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZMD-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN (-FREEN ranciers. Irachtsstraat. ationale teekbank SAO EN TIKELEN EEKBANK Het Huis Altenbrak. d, enz. 1 ren met steeds stijgend gns aanleiding gegeven lai zijn en men hierin ngs, Fancy Wooldyes, aeldoorn, 5 °/D Pandbrieven uit van 10172 °/0, plus 1 stukken van /"250U, f 250,en /"iOO,— in kantore der Bank en Lsï ZOON IMELSDIJK. te koop aangeboden^ en Vloerdeelen, maats ozijuen, mooie glazen a glazen Kantoortje, in WAALSTEEN, enz, 3IN. Briefadres: Heem- Opslagplaats Nieuwe e Pupillenstraat of op t 52 en 53, Rotterdam. 5, MIDDELHARNIS IEL IN tNBEVELEND schtsche DORDRECHT. phappelflk Kapitaal van gestort f 200.000, 97 lelijk uit: ieven a a 100% rekt de heer Notaris, MiDDELHARHIS. Mr. F. N. SICKENGA. H. PHILIPSE. Tpqifsiisiisiisiipisi ONZE EILANDEN VOOR OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 16 Zaterdag 9 Maart 1912 19E Jaargang Alie voor de Rédactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv-jrtentiên van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaudsch Overzicht. Sinds weken dreigde in Engeland een om vangrijke staking in het kolenbedrijf. De mijnarbeiders eisc ïen de vastlegging van een minimumloon, een eisch, die gezien de gvoote gevaren waaraan de mijnwerkers bij hun ondergrondschen arbeid zijn blootge steld, door nagenoeg de geheele Engelsche pers als billijk wordt beoordeeld. Do mijn eigenaars hebben hardnekkig dezen eisch geweigerd toe te staan en beweren dat de arbeiders contractbreuk plegen. Deze houden van hun kant staande dat de mijneigenaars het gecontracteerde minimumloon nooitheb- ben toegestaan Dit geschil is de hoofdoor zaak van de reuzenstaking die thans heel Engeland teistert. In alle deélen des lands, zoowel in het Noorden en Zuiden van Engeland als in Wale8 en Schotland, hebben tienduizenden arbeiders gedaan gekregen, omdat men niet meer over voldoende kolenvoorraden be schikt om de fabrieken aan den gang te houden. En wat zal het zijn, als de staking nog eenige weken voortduurt? Het kolenvervoer uit de bekende havens van Engeland ligt natuurlijk stil. en wat dit beteekent, blykt wel hieruit, dat in de week voor de staking te Cardiff niet minder dan 214 booten lagen, die kolen kwamen balen, en dat diezelfde week 400,000 ton kolen nog verscheept moesten worden. In Januari wer den uit Cardiff verscheept 216,852 ton, uit Newport 69,911 Port Talbot 11,171, Briton Ferry 15,753, Swensea 81,661 ton. Terwijl in Januari 1911 naar Nederland verscheept werd 10,781 ton, bedroeg dit in Januari van dit jaar 12,632 en die cijfers bedroegen in de genoemde maanden voor Frankrijk 461,645 en 642,761, voor Italiö 385,046 en 512,991, voor Argentinië 258,695 en 241,687 ton. Thans wordt gemeld, dat men naar New Castle, waar anders de kolenuitvoer duizenden en duizenden tonnen per maand bedraagt, kolen invoeren gaat. De „United Steamschip Company" is nl. verplicht geweest, een stoomboot met kolen naar de Tyne te zenden om daarmede een barer andere booten te halen, die anders niet had kunnen vertrekken. Aldus wordt het oude gezegde, dat het dwaasheid is kolen te zenden naar Newcastle, in 1912 voor de eerste maal gelogenstraft. In het geheel lieten de spoorwegmaat schappijen gisteren al 2600 treinen minder loopen dan gewoonlijk. Groote overlast werd hierdoor veroorzaakt op de buurtspoorwegen naar Londen tijdens de morgenuren, waarop de dagelijksche instrooming in de hoofdstad plaats heeft. In de armen wijken van Londen beginnen de prijzen der levensmiddelen te stijgen, en men verwacht ook een spoedige, algemeene stijging van den prijs van het brood. Het uttvoerend comité van den myn- werkersbond is te Londen opnieuw bijeen gekomen, ten einde over den Btaat van zaken PEXTILLETOIT, £li2li2ii2j|2ii2ii2i|t 12 Doch ook bij Willy was het kloekzinnig overleg teruggekeerd, hij zag slechts een zwakke vrouw voor zich, die hij gemakkelijk zou kunnen overwinnen. Bedaard ant woordde hy Hoe zou ik u niet kennen, mevrouw Mijn arme broeder heeft over u gesproken. Alleen gesproken, heer baron? Heeft hij u met een opdracht belast? Willy verbleekte. Hy deed zich geweld aan en antwoordde; Zeker, mevrouw, zeker I Hy verzocht mij voor u en uwe kinderen te zorgen als ik langer leefde dan hy. Ik had reeds de eer u op te merken, dat ik daartoe volkomen bereid ben. Alleen ik wist niet goed, hoe ik my met u in betrekking zou stellen. Met stijgende verbazing had Margherita bij deze woorden hem aangezien. Nu wist zy met volle zekerheid, dat deze man haar bare kinderen van hun wettig erfdeel Wilde berooven. - En waarin zou die zorg bestaan, heer baron? vroeg zij op koelen toon. Ik zou aan u een vrij groot kapitaal in de verschillende districten te beraadslagen. Een op den voorgrond tredend lid van de comité heeft aan een berichtgever verteld, dat er geen verandering in de gezindheid der mijnwerkers was gekomen. Bijeenkomsten van mijneigenaars zijn op verschillende plaatsen van het land gehouden, maar geen nieuwe uitzichten werden geopend. De regeering heeft dadelijk getracht tot bemiddeling te komen. Het geringe succes waar voor vindt zijn oorzaak eenerzjjds in in de halsstarrigheid der mijneigenaren in Zuid-Wales, die weigeren een minimum-loon toe te staan; (óók op grond, dat de mynwor kers hun contract zouden hebben gebroken, terwijl deze echter beweren, dat de myDdi- recties dit hebben gedaan, omdat zy het in 1910 toegezegde minimum-loon nog altijd niet hebben ingevoerd), anderzijds in de beslissing der mijnwerkers-besturen om vast te houden aan hun minimum-loonschaal. De regeering had voorgesteld door gevolmachtigden van beide partyen, met een regeeringsvertegen woordiger zoo noodig als beslissende derde, in elk district de hoogte van dit minimum loon te laten vaststellen. Deze beslissing der mijnwerkers besturen wordt thans door de liberale bladen, die overigens de stakers welgezind genoeg zyn, op een lyn gesteld met de koppigheid der Zuid-Welsche myndirecties. En de ministeri- eele Westminster Gazette na uiteengezet te hebben, dat de regeering natuurlijk voor dezen eisch der stakers niet kan opkomen, schrijft. Wanneer de mijnwerkers op hun stand punt blijven staan, dan zullen zy de open bare meening tegen zich kry'genen 't is duidelijk, dat bet voor de regering geen zin kan hebben voort te gaan met hun wets ontwerp tot invoer en van een minimum loon, wanneer de arbeiders verklaren, dat zy na aannemen hiervan toch zullen blijven staken. In elk geval zou de aanneming van zoodanig ontwerp door de werkgovende klasse beschouwd worden al3 een geweldige concessie aan de werknemers, en geen regeering, die op haar verstand is, zou het odium op zich willen nemen zulk een ont werp in te dienen, met al zyn gevolgen, onmiddelyk en in toekomstige, wanneer zij niet van te voren er zeker van is, dat het althans een beëindiging der staking ten gevolge zal hebben. Uit de volgende cijfers blijkt welk een noodlottigen invloed de staking de Engel- sche industrie heeft. Overal sluiten fabrieken wegens kolenge- brek en wordt het werkvolk naar huis gezon den, 0. a. 600 blikfabriekenin Z. Wales, waar door 40.000 arbeiders, de messenfabrieken in Scheffield, waardoor 5000 welk getal deze week tot 45,000 zal groeien de hoogovens in Staffordshire, waardoor 50,000 arbeiders gedwongen werkloos zy gewor den. Er zijn thans een paar gewichtige be richten omtrent den Turksch Italiaanschen oorlog. uitbetalen en voor een passende opvoeding der kinderen zorg dragen. Margherita beefde van verontwaardiging maar zy bedwong zich, ze wilde nog meer zekerheid. En Altenbrak? Het majoraat? vroeg zy met gedwongen kalmte, Willy zag in, dat die vrouw niet zoo gemakkelijk te overwinnen was. Hy streek met de hand langs zijn voorhoofd, waarop het zweet parelde en al zyn zelfbeheersching verzamelde, antwoordde hy, voor het uiter lijke bedaardIk begrijp u niet, mevrouw, Begrijpt u mij niet, heer baron vroeg Margherita, met vlammende oogen voor Willy tredende. Wist u dan niet dat mijn zoon de erfgenaam van het majoraat is? U schertst mevrouw, klonk het van Willy's vale lippen. Genoeg van deze woorden, die toch nutteloos zijn. Ik zie, heer baron, datu het voornemen koestert het goed recht van my en mijn kinderen te betwisten. Uw recht zei Willy. En waarop berust dat vermeende recht, als ik u vragen mag? Ik ben de echtgenoote van uw over leden broeder, dat weet u zeer goed, heer baron. De schuldbewuste man kreeg een rilling door de leden. U beleedigt my, mevrouw Montelli, stamelde hy. Ja mijn broeder heeft mij van dat zoogenaamde huwelijk gespro- Ten eerste dat de Turksche regeering elke bemiddeling heeft afgewezen van de mogendheden, gebaseerd op de erkenning der Italiaaasche souvereiniteit over Tripoli. Dat waste verwachten, maar tevens maakt het 'n einde aan die bemiddelingspogingen want Italiö wenscht dien eisch van sou vereiniteit niet te laten varen. Het Itali- aansehe en Turksche standpunt zijn dus bezwaarlijk met elkaar in overeenstemming te brengen en vrede zal er op deze wijze niet gesloten worden. Des te erger voor Italië Een tweede gewichtig bericht is dat er Italiaansche schepen gezien zouden zyn voor Durazzo. Misschien herinneren onze lezers zich, dat in het begin van den oorlog de Italianen dit Durazzo, gelegen zeer noordelijk aan de Turksche Adriatische zeekust, al eens meer lastig gevallen hebben. Dat was in de dagen dat Italiö Turkije blijkbaar wilde intimideeren door het op allerlei plaatsen van zijn Europeesch gebied lastig te vallen met zijn vloot. Dit in verband met het gebeurde te Beiroet schijnt erop te wijzen dat die politiek nu herhaald zal worden. Een derde bericht van belang is, dat de Turksche regeering de opstandelingen in Jemen (ZuidArabiö) niet tot den vrede heeft kunnen oveihalen, maar dat integen deel een Turksch garnizoen zich aan de Arabieren heeft moeten overgeven. Dit is zeer onaangenaam voor de Porie, ook met het oog op de samenwerking met de Ara bieren in Tripoli. En een bijna grappig bericht is dat uit Constantinopel over het aantal dooden der Italianen in bet gevecht by Mergheb, dat volgens de Turken by 1000 bedragen zou, terwijl onder dezelfde reeks telegrammen een bericht uit Rome voorkomt volgens hetwelk er in heel den oorlog niet meer dan een flinke 500 Italianen gedood zouden zijn 1 Uit Milaan wordt daaromtrent aan de Voss. Ztg. geseind„De eergisteren door het ministerie van oorlog gepubliceerde verliezenlysten bevatten niet de gevallen van cholera en andere ziekten met doode lyken afloop. Dat de gezondheidstoestand der troepen in Tripolie echter te wenschen overlaat, blijkt uit het voortdurend transport van zieke soldaten. Deze week 0. a. zyn aan boord van het hospitaalschip 452 zieken naar Palermo gebracht". In China is het, nu de republiek tot een feit is geworden, nog ver van rustig. Zondagmorgen braken er in Peking weer branden uit. In de wyken der buitenlanders bleef het echter rustig. Naar een telegram reeds meldde, heeft de aanwezigheid der vreemde troepen de bevolking eenigszins gekalmeerd. Er moeten nu 3000 man bui- tenlandsche troepen zyn, terwyl 5000 man Japanners te Port Arthur bevel hebben ontvangen, naar Tientsin te vertrekken, teneinde aldaar aanwezige troepen te ver sterken. Verder wordt bericht, dat by na alle ken, maar daar geloof ik niets van, voordat ik bewijzen in handen heb. - Gij liegt I Schouderophalend keerde Willy zich af. Margheritha's hartstochtelijke heftigheid had elk beter gevoel in hem verstikt, in zijn drift had hij den strijd liefst door een ge weldigen slag tot een einde gebracht. - Bewyzen heer, baron vervolgde de jonge vrouw met toenemende drift. In het familiearchief, dat hier naast in den toren is, heeft myn echtgenoot de papieren neer gelegd, die de wettigheid van ons huwelyk bewyzen, voor het gerecht zullon de deuren van uw archief niet gesloten blyven. Willy verschrikte. Zou Margherita soms iets weten van het geheime kastje in den muur? Als u die plaats weet, waar die papieren te vinden zyn, wys ze my dan, sprak hij. Ik weet die plaats niet en van die papieren weet ik ook niets. Het zy verre van mij, dat ik u zou willen krenken in uw rechten, maar u zult wel begrijpen, dat ik zonder deugdelijke bewijzen mijne bezittingen niet aan u kan overleveren. Mag ik u verzoeken, vervolgde Willy tot Margherita, hier het archief staat voor u open. Zoek nu gerust naar die papieren Met deze woorden opende hy de deur en noodigde haar met een handbeweging uit om binnen te treden. Joeansjikai trouw gebleven troepen Peking in de richting van Paotingfoe verlaten heb ben. om den opstandelingen den weg af te snijden De 2e en de 20e divisie streden volgens een telegram van de Duitsche Kab. gr. Ges. bij Fengtai aan den spoorweg Tientsin—Peking tegen elkaar, ten Zuiden van welke plaats de muiters den spoorweg hadden opgeblazen. Over de onlusten in Tientsin weet de Köln. Ztg. nog mee te deelen, dat de brand in de Ghineezenwijk Zaterdagavond om 10 uur begon en Zondagmorgen om 8 uur onder contro'e was. De munt en de voornaamste stadswijken zyn uitgeplunderd. Er moeten ca. 100 dooden zi)n De onlusten werden aangesticht door opstandeling uit Peking, met wie politie en mannen van de lijfwacht uit Peking waren meegekomen. De wyken der buitenlanders te Tientsin worden door 5000 man buitenlandsche troepen bewaakt. De vermoording van den algemeen geacht,en dokter Scbreyer, die zich tijdens de troebelen in de Chineezen stad gewaagd had heeft veel deelneming gewekt, is tot dusver echter een uitzondering gebleven. Zondag hebben de opstandelingen Toeng- sjou by Peking in bezit genomen en ook de landgoederen van vele edellieden ge- plundert. De omliggende plaatsen moesten daarom beschoten worden. De bezittingen van eenige prinsen te Peking zyn eveneens geplunderd geworden. Zaterdagmorgen vroeg was 0. a. een afdeeiing artillerie-troe pen met muziek naar het paleis van hertog Koeöi (of Koesi), den vader van de keize rin-weduwe, getrokken, waar de poort werd ingeschoten. Het paleis word daarop ge- plundert en is voor een deel afgebrand. De afgevaardigden uit Nanking hebben een commissie benoemd, die zich naar Nanking begeven zal, om de meeningen van de vreemde mogendheden mede te deelen en de bevolking in die stad van de nood zakelijkheid te overtuigen, dat Joeansjikai steun behoeft en de Nankingsche regeering met de Pekingsche moet samengaan. Noch de Pekingsche regeering, noch de Nanking sche afgevaardigden gelooven dat een tus- schenkomst der mogendheden noodzakelijk is. Volgens een ander bericht uit Peking, heeft dr. Soenjatsen ingestemd met het denkbeeld, dat de regeering te Nanking de wenschelyk- heid overwegen zou, om zich met het oog op den toestand in het Noorden naar Peking te begeven, teneinde Joeansjikai steun \e verleenen en aldaar een krachtige coalitie- regeering te vormen, in stede van Joeansjikai t© eischen, dat hij naar Nanking zal komen, terwyl het plunderen in alle richtingen in den omtrek van Peking nog wordt voort gezet. In de hoofdstad zelf is het intusschen geheel rustig. Betreffende de reis, die dr. Soenjatsen binnenkort naar E u r 0 p a zal ondernemen, met het doel om by de mogendheden de erkenning van de Cchineesche republiek te Zij wierp een vluchtigen blik op haar tegenstander en trad toen vastberaden het archief binnen. Invreeseltfke spanningstond Willy naast haar en lette op al haar bewe gingen. Nu moest het beslist worden. Had zyn broeder haar gesproken over het geheime vak in den schoorsteen, dan was alles verloren, dan kon zij in dezen strijd met een enkelen druk op de veer de overwinning behalen dan kon zy hem niet alleen arm, maai ook eerloos maken. Ach, waarom had hy geluisterd naar de raadgevingen van zyn vrouwwaarom had hy zich ingelaten met de zaak vol leugen en bedrog. Schaamte en vrees maakten hem bijna krankzinnig. Nog immer stond Margherita bewegingloos daar. Alleen haar donkere oogen vlogen over de oude boekenrekken en ladetafels en boorden tot in de diepste hoeken der kamer. Waar zou zy beginnen met zoeken Onder welk© van deze stoffige, geel gewor den akten zou zy de papieren vinden, die aan haar kinderen niet alleen hun erfdeel, maar ook een eerlijken naam moesten verschaffen Wanhopig wendde zy haar blikken af van die ryen boeken en akten en vestigde het oogopWilly's bleek gelaat, j Deze herademde. Zy wist niets van het geheime vak in den muur. Heer baron begon Margherita op zachten toon, ik gevoel spijt over mijn heftigheid. U handelt oprecht tegenover my, maar ik bewerken, meld de Tagl. Rundschau, dat hy van Peking uit rechtstreeks naar Londen reist, zich eenigen tyd te Parijs zal ophouden en vervolgens naar Berly'n komt. Daar zal hy trachten voeling te kry'gen met de voor naamste regeeringspersonen, maar ook de gelegenheid waarnemen om met financieele kringen betrekkingen aan te knoopen, daar hy, naar verluidt, van het republikeinsche regeering de opdracht gedregen heeft, in Europa onderhandelingen voor een groote leening aan te knoopen. Dö Belgische clericale minister van on derwijs heeft een nieuwe schoolwet inge diend die een millioenenregen voor het cleri- calisme beteekend. De liberale pers stelt in t licht, dat het nieuwe schoolontwerpvanMinister president De Broqueville, in den grond al heel weinig verschilt van het ontwerp-Schollaert, omdat al is dan hierin de schoolbon afgeschaft, de beloofde millioenen toch aan de kloosters ten goede zullen komen door de wettelijke gelijkstelling van het confessioneel kloos- teronderwys met de „officieele" openbare scholen. Tegen deze gelijkstelling kom: de liberale pers met kracht op. Haar leiders hebben wel in de Kamer herhaaldelijk verklaard, dat zy ODder bepaalde waarborgen niet principi eel gekant zyn tegen het subsidieeren van bijzondere onderwijs, doch tegelijk ook, dat van gelijkstelling methetopenbaaronderwys geen sprake kon zijn, er mocht slechts één openbaar onderwys in Belgiö bestaan, en dit moest het onderwijs zyn, zooals het in de Staatscbolen door officieele onderwijskrach ten onder toezicht der regeering gegeven werd. Of, zooals de Vlaamsche Gazet uit drukt „Men kome aan het volk Diet vragen met eigen centen, de pieken en houweelen aan te koopen, die de officieele school moeten neerwerpen ten voordeelen en profyte van de kloosterscholen". In gelijken zin scbryit de Indép. Beige, die haar beschouwingen aldus eindigt: „alle overwegingen, welke de groote actie tegen het ontwerp-Schollaert bepaalden, blyven van kracht ook tegenover het ontwerp-De Broqueville, en de oppositie zal goed doen de regeering duidelyk te laten gevoelen, dat een uiterlijke wyziging niet voldoende is om een beginsel ingang te doen vinden, waarvan het land tot geen pry's wil weten." Haagsche Brieven. CLXVII. We kunnen nu langzamerhand voor onze „Spes patria" of de wel veelbelovende jeugd het onderricht in Franscb, Duitsch en Engelsch wel gaan afschaffen, 'k Weet nog best uit den tijd, toen ik zelf een veelbe lovend jongeling was acb, hoe ver ligt die heerlijkheid van een weligen haardos al van myn zorgwekkend kaal wordenden schedel wat een verschrikking die einde- looze thema's uit Dubois, exercices uit Hof- kan al die talrijke vakjes niet afzonderlijk onderzoeken. Kunt u my op uw woord van eer verzekeren, dat in die kasten en vakjes de papieren niet aanwezig zyn, die het bewijs leveren van mijn huwelijk met uw broeder? Zy stonden oog in oog tegenover elkaar. Willy was zoo bleek als een lijkmaar het zwakke licht in de kamer verborg dit, zyn oogen brandden. Margherita stak hem de hand toe. Ik vertrouw op het eerewoord van een Alten, brak, sprak zy' en Willy legde zyn koude vochtige hand in de hare. Op een toon, die zijn ontroering verried, zeide hyMyn eerewoord daarop, dat in deze kasten en vakjes die papieren niet aanwezig zyn. Elk oogen blik en ten allen tijde kunt u ze on derzoeken. En zyn ze er ook niet in geweest? Neen. Met een diepen zucht liet Margherita zyn hand los en hij ging weer in zyn schrijf vertrek. Margherita volgde hem met gebogen hoofd. Allerlei gedachten bestormden haar. Wien moest zij gelooven Sprak hier de levende de waarheid? Of had de dierbare doode haar belogen en bedrogen Onmoge lijk I Haar besluit was genomen en zy richtte fier het hoofd op. - Hier heb ik afgedaan heer baron 1

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1