NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUÏD-H0LL1NDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN 3Paak id Patijn aat, iruari a.s. THEEKBANK tl 5ER - Middelharnii JHet Huis Altenbrak. ONZE EILANDEN VOOR OE Dit BJad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 'Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 15 Zaterdag 2 Maart 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv.irtentiën van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaudsch Overzicht. In den Turksch - Italiaanschen oorlog reigt thans een zeer gevaarlijke wending te komen. Was het gevecht tot nu toe be paald tot Tripoli, thans hebben de Italianen het gevechtsterrein uitgebreid door de be- hieting van een paar Turksche oorlogs- sdieepjes imde haven van het aan de N.W. kust van Palestina gelegen Beiroet. Het schijnt dat een dezer vaartuigen inden rund is geboord, na zoo goed mogelijk .el uitwerking zal het bij den afstand wel ,«t gehad hebben hetltaliaansche vuur te - ben beantwoord. De kapitein der kanon- leerboot zou zich met zijn bemanning in de ucht hebben laten vliegen. Een grootsch wa- penh it is het zeker allerminst geweest deze „overwinning" van twee moderne Italiaan- sche zeemonsters op twee, waarschijnlijk niet al te voortreffelijk uitgeruste kleine Turksche ooriogsvaartuigjes maar a ia guerre, en op zichzelf kan mon het den Ita lianen niet ten kwade aanrekenen, dat zij niet wachten tot zjj eea gelijkwaardigen tegenstander voor zich zien. De stad zelve schijnt, in tegenstelling van ie eerste berichten uit Turksche -bron, niet jeachoten te zijn. Zoo althans luidt de beslis- .e verklaring van admiraal Faravelli, den •evelhebber van het eskader, waartoe de Gar iöaldi en de Peruccio behooren. De slacht ers in Beiroet zelf gevallen, waarover men n de telegrammen in het eerste Avondblad ferschillende oppaven heeft gevonden, zou- leu dan terug te voeren zijn op granaten .u andere projectielen, die hun doel voorbij schoten en op de havenkaden, onder de talrij ke nieuwsgierigen neervielen. De beschuldi- ing van Turksche zijde, dat de Italiaansche .ezagvoerders met hun beschieting niet lebben gewacht tot de toegestane teiroyn an overgave verstreken was, wordt door admiraal Faravelli eveneens afgewezen. Pal de Turken als represaille iryjatregel, d; teeds herhaaldelijk geuite bedreiging van ds uitzetting der Italianen uitTurksch grond gebied ten uitvoer zullen brengen zy 't v urloopig nog niet in Europeesch Turkije lomein. Briefadres: HeenMbfc"ft men reeds uit de telegrammen in het 3b- Opslaf plaatsNieuw Ee'3te Avondblad gezien. Hieruit schijnt ook - fe blijken, dat alleen door het bezadigd en leiachtig optreden van den vali van Beiroet q algemeene moordpartij der verbitterde Turksche bevolking op de Italianen voorko men is. De groote vraag is echter natuurlijk, wat leze plotselinge actie der Italiaansche vloot, )p een terrein buiten Noord-Afrika, betee en welke gevolgen zij, na zich zal Iepen, zoowel ten opzichte van den oorlog als in internationaal opzicht. In Frankrijk beschouwt men het gebeurde blijkbaar als zeer einstig. De Liberté meent, dat het optreden der Italiaansche oorlogs schepen bij Beiroet een nieuwe phase in den [Turksch—Italiaanschen oorlog beteekent, voor de belangen der neutrale Mogend- het Hotel Spéi stuur der Oentra.lt re Kiesvereeniging Entrée vrij raak te koop aangeboden Kap- en Vloordcelen, maal amkozijnen, mooie glazen een glazen Kantoortje L- en WAALSTEEN, ei l/o de Pupillenstraat of o jlvest 52 en 53, Rotterdan rd recht sche te DORDREOH1 i Maatschappelijk Kapitaal waarvan gestort f 200.000. 3ft tijdelijk uit: idbrieven a id. 97 a iOO'i n verstrekt de heer JDREH, Notaris, MIDDELHUIS Mr. F. N. SI0KEN6; i H. PÏÏILIPSE dat i sche ËTurl FEriLLBTO 2ST. Hij begon dus: - Mevrouw de barones heeft zeker wel van haar echtgenoot vernomen dat ik mor gen naar Italiö ga om te onderzoeken, of de bewering waarheid bevat, dat mevrouw Montelli met den overleden baron Von Al enbrak een wettig huwelijk heeft aange- ;aan. Rogalla kleurde. Dus Willy had nog geen •nherroepelyk besluit genomen! Hij la veerde nog; hij was nog te winnen voor ïaar plan om de bewijzen te vernietigen, •ij gevoelde een zekere voldoening, zij was m zeker van haar overwinning, Zij wilden len kleiDen sluwen man echter niet laten •eraerken, dat tusschen haar en haarman •neenigheid bestond, en daarom zeide zij •eer koel en bedaardZoo was het ten •Inste tusschen mijn echtgenoot en mij fgesproken. Daar ge echter in zaken veel [rvaring hebt opgedaan, zou ik over deze "•ogelegenheid gaarne uw oordeel verne- Zou de bewering, dat er eeD wettig gelijk gesloten is, waarheid bevatten of heden van groot nadeel kan zijn. Dat juist in Frankrijk groote ongerustheid aan den dag wordt gelegd is begrijpelijk; het heeft in Beiroet groote handelsbelangen, en hoe wel de Oostenrijksche scheepvaart de be langrijkste verbindingen op Beiroet onder houdt, is toch de Fraosche invloed in han delskringen er zoo overwegend, dat het Fransch daarin de vrij algemeen gebruikte taal is. Trouwens ook in Oostenrijk heeft men met ongerustheid kennis genomen van de Italiaansche actie. De Neue Freie Presse, de Zeit en de Reichspost, organen, die geacht kunnen worden de regeerins-opinie weer te geven, stellen allen in't licht, dat deze actie, behalve dan om hetltaliaansche parlement een paar „zegeberichten" voor te kunnen zetten, geen ander doel hebben kan dan den handel der neutrale mogendheden in verwarring en onrust te brengen, en deze aldus tot een pressie op Turkije tot het sluiten van een spoedigen vrede te dwingen alle drie biaden dringen er echter krachtig bij de mogendheden op aan, Italië er zoo scherp mogelijk aan te herinneren, dat het internationale verplichtingen op zich heeft genomeD, om den strijd tothetNoord-Afri- kaansche gebied te beperken. Wanneer de Italiaansche regeering die volgens de Koln. Ztg., blijkbaar de patriot tische geestdrift in Kamer en Senaat der laatste dagen zoo spoedig mogelijk heeft willen exploiteeren, gemeend heeft met de vernieling van twee oude en waardelooze Turksche ooriogsvaartuigjes de Turksche regeering en de openbare raeening daar wat meer „murw" te krijgen, dan schynt zy ?ich echter vergist te hebben. De beschieting van Beiroet, schrijft de Tanin, zal den moed der Ottomaneu niet doen wankelenintegendeel, zij zal het patriottisme van de Ottomaansche natie nog aanvureD. „Er is du geen enkele reden meer," gaat 'tblad voort, „om deltalianen die in Turkije wonen, nog langer gastvrij heid te verleenen. Door de goedkeuring van het annexatie-decreet (door Kamer eD Senaat) is elke mogelijkheid verdwenen om vrede te sluiten en zich weer met elkaar te verzoenen. De mogendheden, in het byzonder Duitschland, zullen geen basis meer kunnen vinden, waarop een schikking tot stand kan komen. De Turken zullen geen vredesluiten vóór Tripoli is ontruimd. De actie der Ita liaansche vloot zal tot niets leiden." Alle andere Turksche bladen spreken eenzelfde taal. En de Sabah publiceert een uitlating van een der Turksche ministers volgens welke Italë nu reeds drie misslagen heeft begaande oorlogsverklaring zelf, daarna de goedkeuring van het annexatie decreet en thans, als derde, de beschieting van Beiroet. De vorige maal schreven wy over het zelfbestuur dat het Engelsche liberale ka binet volgens de beloften by de stembus aan Ierland zal toekennen. De geheele regeling zooala de regeering De slimmerd glimlachte en haalde de schouders op. Wie kan met zekerheid die bewering tegenspreken Het is altijd nog mogelijk, dat me vronw Montelli de waarheid spreekt, ofschoon er, vreemd genoeg, geen papieren voorhanden zyn. By deze laatste woorden deden zyn toon en de uitdrukking van zyn gelaat Rogalla het bloed naar de wangen stijgen. Welnu, mynheer Tirschner wanneer dat huwelijk werkelijk gesloten mocltf zijn, verschaf ons dan, zoo mogelijk het oor spronkelijke bewijsstuk daarvan, dan is meteen aan onzen twijfel een einde, sprak zij zich met geweld tot kalmte dwin gend. Verlaat u geheel op mij, mevrouw. Op dat oogenblik trad de bediende weer binnen en meldde, dat het rijtuig gereed stond. Tirschner stond op en boog eerbiedig voor de barones. Deze beantwoordde zyn groet met een trotscb hoofdknikje. Tot weerziens dus mijnheer Mevrouw zal over mij tevreden zyn antwoordde de kleine man glimlachend. Toen verwijderde hij zich snel en bijna onhoorbaar. Rogalla bleef alleen. Triomfeerend blikte zij in het rond. Nu wist zy, dat zy haar doel zou bereiken. zich die denkt, is een getrouwe nabootsing van het bestuur van alle Britsche koloniën. Alleen de waardigheid van onderkoning komt te vervallen. In diens plaats zal een gouverneur generaal als regeerings-vertegenwoordiger optreden. Er kan dus geen kwestie van zyn, dat de oppositie tegen het ontwerp kan stemmen, omdat hier iets nieuws zal worden ingevoerd. Canada, Transvaal enz. worden op gelijke wyze bestuurd. Er zullen 2 Huizen van Afgevaardigden zyn, evenals in Engeland zelf; le een La gerhuis, de leden hiervoor zullen worden gekozen volgens het algemeen kiesrecht, zooals het zal worden ingevoerd bij een later in te dienen kieswet. Het Hoogerhuis zal 150 leden tellen, van wie 50 zullen worden gekozen door een vergadering van de Iersche pairschap, 50 zullen wor den aangewezen door den Koning en 50 zullen hun zetel te danken hebben aan de verkiezingen, die voor dit geval getrapt zullen zyn. De leden 'van het Lagerhuis hebben voor 4 jaar, die van het Hoogerhuis voor acht jaar zitting. Het uitvoerend bewind berust by den Eersten Minister. Hy benoemt en ontslaat onder toezicht van den gouverneur-generaal alle ministers en ambtenaren. Door zyn handteekening maakt hy zoo een wetsont werp reeds door den gouverneur-generaal is geteekent, dit ontwerp van kracht. Het Iersche parlement mag zich slechts bemoeien met zuiver Iersche aangelegen heden. Over rijkszaken hebben zy niet te oordeelen. Nog verschillende onderdeelen moeten worden uitgewerkt, bijv. de militaire ver houding van Ierland tot Engeland, de vloot- kwestie, de financieele verhouding. In dit opzicht zal Engeland wel de hoofdleiding aan zich houden. Hetleische belastingstelsel zou waarschynlyk eenigszins anders geregeld zijn, als thans door minister Lloyd George is gebeurd. Zoo krijgt Ierland b. v. niet het. recht over de opbrengst van de drankaccijns te beschikken, evenmin zal de Iersche regeering de uitvoering de pas ingestelde ouderdomsverzekering onder haar beheer krijgen. Ook op militair-gebied zyn nog verschil lende onopgeloste kwesties. Zal bv. de Iersche defensie een onderdeel blijven van de algemeene rijks verdediging of zal de nieuwe kolonie zelfstandig voor haar verdediging moeten zorgen Hoe dan ook het eindresultaat zal wezen, dat weet waarschijnlijk in heel Engeland nog niemand, al is het vry waarschijnlijk dat althans dezen keer de liberale meerderheid haar belofte tegenover Ierland zal inlossen. In "de ,yqreenigde Staten van Amerika be gint men zich reeds warm te maken voor de verkiezing van een president. De groote vraag was tot nu toe, wat de oud-president Roosevelt zou doen. Jot nu toe had hij ge weigerd zich daarover uit te laten, doch thans heeft hy' gesproken. TIENDE HOOFDSTUK. Het was midden in den zomer. De zon stond hoog aan den helderen hemel en zond haar verzengende stralen neder op bet slot Altenbrak en zyne omgeving. Boomen en struiken lieten hun bladeren smachtend hangen. Het eentonig gedruisch van de springende fontein, het getjilp derzwaluwen en het gekraai van den haan waren de eenige geluiden, die men hoorde in het stille park. In de schaduw van een breed getakten olmboom lag Willy's groote dog en waakte half ingedommeld over het doch tertje van zyn meester, dat, met baar hoofdje op z(jn rug liggende, was ingesluimerd. In bevallige verwarming omlysten de blonde lokken het bekoorlijke ronde gezichtje van het kind, dat haar armpjes om den hals van den hond had geslagen. Wegens haar zach- ten aard en haar aanvalligheid was de kleine Gerda de lieveling van haar vader. Haar moeder hield echter meer van haar broertje Harry, die trotsch en opvliegend was, doch ook moedig en ondernemend. Harry was met den opzichter en de ar beiders op'het veld by het binnenhalen der rogge. Ofschoon slechts zeven jaar ond, wist hy zyn Schotsche poney zoo vastberaden in bedwang te houden en te berijden, dat. de arbeiders zeiden Dat wordt een rechte Altenbrak. Hij zal een candidatuur aanvaarden,indien de Republikeinsche conventie hem die aan biedt. Wèl hadden Roosevelt's vrienden en vertrouwden-dit reeds lang te voren aange kondigd maar Roosevelt zelf had totdusver het stilzwijgen bewaard. Maar nu is het hooge woord eruit: indien de Republikein sche partij hem hebben wil, is hij bereid de candidatuur te aanvaarden. Vele vrienden en bewonderaars van den ex-president zullen dit besluit betreuren. Roosevelt breekt daar door met een traditie, die velen Amerikanen heilig is: dat nl. geen president meer dan twee termynen het hooge ambt zal bekleeden. Wel kan, door een ietwat gewrongen rede voering, het zoo worden uitgelegd, dat Roosevelt nog pas één termijn als president heeft gefungeerd, en dat hij de eerste drie jaar feitelijk slechts de plaatsvervanger is geweest van McKinley. Maar dat argument kan niet zeer overtuigend zyn. In de tweede plaats moet de bereidwillig heid van Roosevelt om een eventueele candidatuur te aanvaarden, wordenuitgelegd als een oorlogsverklaring aan het adres van Taft, die immers streeft naar een herkiezing. Daarvan moet scheuring en tweespaltin den boezem der Republikeinsche party het gevolg zynen by de toch reeds krachtige strooming in den lande vóór de Democraten zal het de aterabuskansen der Republikeinen nog doen verminderen. Bovendien schynt men in de Unie lang niet meer Rooseveltiaansch gezind als een jaar of wat geledenen ook in de kringen der financiers en industrieelen ismen op een terugkeer van Teddy aan het bewind maar weinig gesteld. Hoewel in de huidige fase van de verkie zingscampagne voorspellingen van betrekke lijk weinig waarde zijn, en met name Roose velt zelf een onberekenbare factor moet worden geacht, zyn er niet weinigen, die zich van de eventueele kansen van Roosevelt niet veel goeds voorstellen en die vreezen dat de ex-president échéc zal leiden. En dit temeer, nu hy bereid schynt zich te scharen in de ryen der uiterste radicalen in de Republikein sche party. President Taft is niet genegen de vlag te strijken voor Roosevelt; en zijn geheele kabinet blyft hem trouw en gaat propa- gandareizen maken om voor de Candida tuur-Taft te werken. Zoo gaat de minister van oorlog, Stimson, redevoeringen houden in Illinois, terwijl de andere leden van het Kabinet gaan spreken in die staten waar hun politieke invloed het krachtigst is. Taft zelf voerde Vrijdag het woord in een vergadering van de Navy League. Hy aprak in afkeurenden zin over de politiek der Democraten om niet meer de gebruikelijke twee slagschepen 's jaars toe te staan. „De vloot" zeide Taft „is duur. Maar oorlog is ook duur." De hoop, dat in Duitschland een krachtige samenwerking van links tot stand zou ko men tegen de reactie en het clericalisme, is vrijwel vernietigd door de lamlendigheid van de nationaalliberalen, een water en Willy en zijn vrouw zaten in de veranda. De uitmuntende eensgezindheid, die vroeger steeds -tusschen de echtgenooten had ge- heerscht, was weder geheel hersteld. Nadat Tirschner de reis naar Italië bad aanvaard, had Rogalla al haar beminnelijkheid ten toongespreid, wantzy billijkte de handelwijze van haar man geheel, wel begrijpende, dat de vernietiging der papieren, die Eduard Von Altenbrak in het familie archief had nedergelegd, toch niets hielp, zoolang de oorspronkelijke bewijsstukken niet in hunne handen waren. Wanneer Margherita het oorspronkelijke trouwbewijs kon toonen, dan viel er een hatelijk licht op Willy's handelwijze, die dan zoolang aan zyn schoonzuster en haar kinderen hun erfdeel had onthouden, dat was waar. Doch zy hoopte in dien tusschentijd haar echtgenoot, geheel te winnen voor haar plan om de papieren te vernietigen. En die berekenende vrouw scheen haar doel steeds nader te komenHoe langer Willy het genot smaakte van Altenbrak te bezitten, hoe moeilijker het hem zou vallen er afstand van te doen en hoe minder hy zou terugdeinzen voor alle middelen om in het bezit er van te blijven. Dat Margherita niets van zich liet hooren, werkte er toe mee, dat hij zich veilig gevoelde; hy geloofde, dat zij den moed miste om tegen hem op te treden, daar zy geen bewijzen had. Mis melkparty, bij welke vergeleken de heer van Karnebeek zelfs nog een democraat zou moeten heeten. Twee elementen strijden in deze party om den voorrang, willen haar politeke richtsnoer aangeven. Het intellectueele ele ment, vertegenwoordigd door Bassermann en de zijnendit is dit element geweest, dat op den jongsten partijdag te Berlijn de zege heeft weggedragen, toen Bassermann onder daverenden by val van meer dp,n duizend afgevaardigden de leuze „front te gen rechts" tot partyleuze in den verkie- zingstryd maakte, en daarmede de geheele party een ruk naar links gaf, welke voor een toekomstige samenwerking van de ge heele linkerzijde tot positieven arbeid in de volksvertegenwoordiging groote ver wachtingen moest wekken. Daarnaast het kapitalistische element, vertegenwoordigd vooral in de machtige mijnheeren uit het industrieele Westfalende financieele rug- gegraat der party, en tegelijk de conserva tieve factor daarin met politieke svrnpathiën, die niet naar links, doch naar rechts gaan, waarvan alleen zuiver industrieele belan genoverwegingen hen gescheiden houden. Met tegenzin, en niet zonder verzet, lieten dezen te Berlijn Bassermann de party den eersten stap op het democratische pad zetten. Het is het comflict tusschen deze twee elementen, dat de nationaal-liberale party de onbetrouwbaarheid geeft, die haar in al de jaren van haar bestaan heeft gekenmerkt, en die zich ook nu weer heeft geopenbaard. Zonder vaste lyn, nu naar links, dan weer naar rechts gestuurd, al naar intellect of groot-kapitaal de leiding had, is zij de partij geworden, die door conservatieven en vrij zinnigen beurtelings om haar karakterloos heid eD beginselloosheid met recht is ge hoond. Thans schynt na een korten triomf van Basserman's groep de leiding in de party weer aan Schiffer en de zijnen. In een formaliteit heeft deze dankbaar het voor wendsel gevonden, dat de nationale-liberalen weer vry kon maken van allen band met de staatsgevaarlijke „sozi'a" - en tegelijk weer aansluiting kon doen zoeken naar den kant waarheen Schiffer's sympathiën uit gaan, den conservatieven. Zal straks de geheele party deze leiding volgen? Zal zij zich, zooals een liberaal blad het uitdrukt, tot „doodgravers van een vrijzinnige, en vooruitstrevende ontwikke ling, waartoe thans de voorwaarden aan wezig zyn" laten degradeeren? Zal zy blind genoeg zyn voor de teekenen der tyden om dit politieke „harikiri" op zichzelf toe te passen? Wy durven op deze vragen het antwoord niet geven, en moeten het aan de toekomst overlaten, die het spoedig genoeg geven zal. Wij stellen alleen vast, dat het wel bedroe vend is, dat juist by een party, die door haar weifelmoedigheid en onbetrouwbaarheid het stellen van deze vragen mogelijk heeft gemaakt, de beslissing ligt of in de eerst- schien ook liet die vrouw wel met zich onderhandelen en was zij tevreden, wanneer haar een onbezorgde toekomst werd gewaar borgd. Kruimelig of gierig zou hij tegenover die vrouw niet zyn, o neen, volstrekt niet. Hij wilde voor haar zelfs een groot kapitaal vastzetten, als zij van alle aanspraken op Altenbrak afstand wilde doen. Maar wat kon toch de reden zyn van haar terug houding, die Willy soms zooveel angst veroorzaakte Deze gedachten hielden hem nu weder zoo bezig, dat hij er eindelijk met Rogalla over sprak. Rogalla peinsd6. er een poos over en antwoordde eindelijkHet is inderdaad opmerkelijk, dat die vrouw niets van zich laat hooren. Misschien is zy weer zoo ziek, dat zij niet in staat is om haar vermeende aanspraken te laten gelden. Wie weet of niet een vroegtijdige dood Daar heb ik ook reeds aan gedacht, maar des te meer zou het onze plicht zyn voor haar en de kinderen te zorgen. Voorloopig lyden zij geen gebrek en als de moeder kwam te sterven, is het altijd nog tyd genoeg om op passende wyze voor de kinderen te zorgen. Ik ben de laatste om je daarin te hinderen. Nu, laten we dan afwachten, wat het noodlot over onze hoofden besloten heeft.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1