ELSDIJKI ZUÏD-HOLLANDSCHI IN ZIEUWSCHI EILAND itijn' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, .OX-FREEH lenooten. Veerhuis". eiide Goederen, enz, bruari a.s. I. BAND EN ARTIKELEN nationale theekbank Het Huis Altenbrak. llal III lal lil l!j lil lal la! lil lil n het Hotel Spét ONZE EILAN VOOR OE S.-G. Jstuuz* der Central, ge JKiesvereeniging\ Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Entrée Vrij,j|lVijs per kwartaalf 0,50 'Afzonderlijke nummers- 0,05 .AAFF te SOMMELSDIJkI 1 Maart a.s. een 32^j| No. 14 Zaterdag 24 Februari 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote ieUers naar plaatsruimte. I Buitenlaiidsch Overzicht. lT 208, MIDDELHARNIS IANDEL IN AANBEVELEND Apeldoorn, ijpeft 5 °/0 Pandbrieven u\x bers van 101*/2 plus te in stukken van 2500,- 00,—, f 250,en f 100,- U' ten kantore der Bank en AST ZOON SOJIMELSDIJK. WATERMAN MIDDELHARNIS N IEUW-HEI.VOET J. GROOTEZVBOER. Irin der Katholieke Kerk brzocht zich schriftelijk Vereeniging, Seminarie lotterdam. BILLIJKE PRIJZEN F. M. MULDER. rlemmerolie. De vrijzinnig afgevaardigde v. Payer heeft ,o den Rijksdag, vóór de Rijkskanselier, een redo gehouden die belangwekkend genoeg 's om er een en ander uit mee te deelen. Ook wij (van de „Fortschrittliche Volks- lartei"' betreuren," zei v. Payer, „het toe- emen van het aantal socialistische man- iaten, maar wij verheugen ons er in, dat sociaal-democratie thans tot practischen Arbeid gedwongen wordt. Er zijn er vrij Wat onder de uiterste linkerzijde, die liever wat minder mandaten hadden gehad, wan neer zy daarmede ook van de verantwoor- delykheid waren verlost. Tot nu hebben de sociaaldemocraten altijd de rozynen uit de koek genomen en het bakken aan anderen overgelaten. Zij hebben meedoogenloos I kritiek uitgeoefend, maar geen practischen I arbeid geleverd. Nu echter zullen zij mede werken. Ik weet niet welken toon do heer Ledebour zal aanslaan, doch de heer Frank heeft gisteren een rede gehouden, die niet specifiek-aociaal-democratisch was, maar een algemeen democratisch. Ook bij de uiterste liDkerzijde ontwaakt dus het ver antwoordelijkheidgevoel." In zijn verdere rede stelde v. Payer in 't licht, dat rechts door zijn egoïstische politiek de oorzaak was geweest van de toeneming der sociaal-democratische stem men, en dat, wanneer deze politiek niet veranderde, zonder twijfel bij deeerstvol gende Rijksdagverkiezingen nog een millioen stemmen méér zouden worden afgegeven, „Luister naar ons," vervolgde v. Payer daarna, zich tot de regeering weudend. „Wy zyn het laatste bolwerk tegen de sociaal-democratie. Niet wij hebben den rooden haan op dit huis gezet. Doch de rechterzijde, die niet alleen de gangmaker der sociaal-democratie is, doch deze met haar eigenbelangzuchtige politiek heeft gekweekt. Wij zijn trotsch op ons herstem mingsparool. Het was een consequent parool omdat de strijd tegen het zwart blauwe blok ging. Slechts die partij zou er ons een verwijt van mogen maken, die nog nooit met de sociaal-democraten heeft onderhan- ?deld en samengewerkt. Is er iemand die dit van zijn partij durft zeggen?.." Deze laatste vraag van den spreker wekte blijkens de verslagen algemeene vroolijk- heidwant er is geen enkele partij in Duitachland, hoe nationaal en „Staatser- haltend" ook, die zich in verkiezingstijden van socialistische smetten steeds geheel vrjj heeft gehouden. Von Payer kreeg dan ook geen antwoord op zijn vraag. Door de uitbreiding van het Engelsche kiesrecht in 1884 was ook het aantal zetels der Ieren sterk toegenomen. De voorstanders van Home-Rule konden rekenen 86 zetels te bezetten. Hun invloed was des te grooter, waar zij z. g. ()op de wip" zaten, d. w. z. waar noch de liberalen, noch de FEtriLLBTO IfcT. 10 Geef bier 1 gebood zij met gedempte stem, doch Willy's eergevoel was plotseling ont waakt, hy wierp het pakket in het geheime vak terug, een druk op de veer en zonder gedruisch sloot- het portret de verborgen ruimte in den muur weder af. Toen ging hy naar de deur. De huis knecht meldde de komst van een heer, die den baron wenschte te spreken. Hij was met het rijtuig van het station gekomen. Het is goed, antwoordde WUly. Laat dien heer in wyn kamer binnen. Als een standbeeld stond Rogalla nog steeds voor den haard, waarin de vlammen langzaam de oude couranten verteerden. Rogalla, sprak Willy, ik kon niet han delen als een eerlooze. Ik ben een Altenbrak. ik bid je, spreek nooit weer over deze zaak. Hoor dan myn laatste woord, zei Ro galla. Als ge de kinderen van Eduard als erfgenamen erkent en de goederen van het majoraat aan ben overlevert, dan ziet ge my en mijne kinderen nooit weer. Rogalla 1 Ge kent me ik meen, wat ik zegl conservatieven een absolute meerderheid hadden, gaven de voorstanders Yan Home Rule bij stemmingen den doorslag. Toen na een nederlaag van het conser vatieve kabinet-Salisbury Gladstone weer optrad, diende hij twee wetsontwerpen in, tot oplossing van de Iersche kwestie. Het eerste ontwerp van een financieels regeling waarbij de grondeigendom van de Iersche boeren zou worden met steun uit de schat kist. Het tweede ontwerp gaf de verlangde Home-Rule. De Ieren behalve zij, die Pro testant waren, waren enthosiast over het ontwerp, doch voornamelijk in Ulster was men zeer tegen de wet gekant. Succeshad Gladstone echter niet. Zyn ontwerp werd in 1886 verworpen, mede door toedoen van een aantal liberalen. Gladstone ontbond het Parlement, doch tengevolge van de scheiding in het liberale kamp de tegenstanders van Home-Rule hadden zich als unionisten van de liberalen afgescheiden verloren Gladstone en zijn volgelingen den strijd. De daarop volgende conservatieve regeering, waarin Balfour als minister-president optrad, trachtte wel economisch en sociaal heteiland vooruit te brengen, doch van zelfregeering wilde zij niets weten. Ook van de andere zijde kon voor de zaak weinig worden uitgericht, daar de voorstanders het onderling oüeens waren. Toch wisten zy by den volgenden stembus strijd een meerderheid te behalen en ten gevolge daarvan trad nogmaals Gladstone als minister president op. In 1893 diende hij opnieuw een ontwerp Home-Rule in. Nog maals zou een Iersch parlement worden ingevoerd met een daaraan verantwoordelijk ministerie. Als vertegenwoordiger van het ryk zou de onderkoning optredeD. Het aantal Iersche afgevaardigden voor het Rijksparlement zou gebracht worden op 80, die echter geen stem zouden krijgen in zuiver Engelsche aangelegenheden. Nadat het ontwerp in derde lezing door het Lager huis was aangenomen, tiad Gladstone af. Zijn opvolger Roseberry diende het ontwerp niet meer in. Mede tengevolge van het op treden der Ieren Z6lf werd voorloopig voor Ieriand niets gedaan. Nadat echter in 1900 de Parnellisten en anti-Parnellistenzich had den rereenigd en Redmond algemeen leider werd. heeft men zich met de Iersche kwestie beziggehouden. In 1904 werd een wet aan genomen, waarin een bepaling stond, dat binnen afzienbaren tijd al het verkoopbare grondgebied van de grootgrondbezitters in handeD der pachters zou overgaan. De regeering stelde als voorschot voor 150 millioeD pond. Toen kwam de stryd met het overmachtige Hoogerhuis, wat de aanleiding was, dat men voorloopig de fersche kwestie liet rusten. Nu die stryd achter den rug is, wil de liberale regeering de Iersche kwestie afdoen. Hoe zij wenscht te handelen daarin, daarover later. De bekende minister van buitenlandsche zaken, graaf Achrenthal, is Zaterdagavond kwart voor tien overleden. Zoolang er nog Als ge rnjj de schande aandoet, dat ik voor die gelukzoekster moet wijken, dan zijn wy voor eeuwig gescheiden. Maar ik bid je Ge hebt te kiezen tusschen die geluk zoekster en my met je kinderen. Overleg alles daarom goed, voordat ge den beslissen- den stap doet. Zonder haar ontstelden man nog met een blik te verwaardigen, ging zij heen. In Willy's schrijfvertrek stond een klein mager man met listige oogen, die verborgen waren achter een bril met glinsterende glazen. Het mannetje maakte een diepe buiging, toen Rogalla ïaDgs hem voorbijging, Trotsch, byna onmerkbaar nygde de barones met het hoofd, terwijl zij een scherp onder zoekenden blik op den man wierp. Onmiddellijk nadat Rogalla achter de kamerdeur verdwenen was, trad Willy binnen. Zwijgend en met. somber gelaat luisterde hij naar de berichten van den agent. Mijnheer Tirschner wist echter niet veel te berichten. „Mevrouw Montelli, leeft zeer stil en ingetogen de kosten van haar huishouding bestrijdt zij uit een klein kapitaal, dat voor haar bij een bankier te Berlijn in bewaring is gegeven. Sedert den dood van baron Eduard Von Altenbrak ontvangt zij nooit bezoek: daarbij komt, dat zij het laatste jaar voortdurend ziek is geweest, zoodat. de dokter zelfs aan haar her- hoop bestond, had men den aard der ziekte, waaraan hij reeds twee jaar lijdende was en ten slotte is bezweken, geheim gehou den. In de laatste dagen, toen alle hoop, verdwenen was, bad men echter geen reden meer voor geheimhouding, en werd bekend gemaakt, dat de staatsman leed aan leukae mia, een ongeneeslijke ziekte, waarbij de witte bloedlichaampjes buitengewoon ver meerderd, het aantal der roode daarentegen aanzienlijk verminderd is. Aehrenthal, wiens voorzaten leveranciers van het leger geweest waren en die toen Lexa heetten, waarbij later het adelspre- dicaat Aehrenthal kwam, was als commies aan het ministerie van buitenlandsche zaken begonnen en kwam van daar in de diplo matie. In 1906 werd hij tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. Aan zyn voorganger, graaf Goluchowski, een Pool van ouden adel en gehuwd met prinses Murat, was verweten, dat het buitenlandsch beleid, zeer ten nadeele van het prestige van het land, door een slaperige rust ge kenmerkt werd. Maarzoodra Aehrenthal de leiding in handen had, was het met deze Met al de energie, waarover hij beschikte, heeft hy moeten strijden om de Donaumo- narchie den souvereiniteitstitel over Bosnië en Herzegowina, in welke voormalige Turk- sche gewesten Oostenryk-Hongarije reeds de feiteliike macht bezat, te verschaffen. Tegenover Rusland en Engeland heeft hy het pleit gewonnen en niets toegegeven, ook later niet, toen Rusland hem een ver klaring ontlokken wilde, dat Oostenrijk- Hongarije den status quo op den Balkan waarborgen zou, als had het in het verleden tegen dat beginsel gezondigd. Langzamer hand is de verhouding tot Rusland toch weer beter geworden, wat in het herstel der normale diplomatieke betrekkingen en eindelijk in het bezoek van grootvorst Andreas aan de keizer tot uiting kwam. Tot zyn opvolger is graaf Berchtoldbenoemd, zyn vertrouwde vriend, in zijn gedachten en plannen ingewijd, en die hijzelf als zoo danig aangewezen had. De keizer, die hem altijd gesteund en gedurende zijn ziekte met zooveel achting behandeld had, heeft hem ongetwijfeld nog voor zijn stervende zekerheid gegeven, dat zijn wensch zou worden vervuld. Ofschoon het bekend is, dat de Portu geesche kolonie Timor in opstand verkeert was het tot dusver niet mogelijk over den toestand veel bijzonderheden te vernemen. Eerst thans heeft een der voornaamste bladen van Lissabon „Kapital' nadere be richten over den toestand kunnen publicee- ren. welke het blad van uit Timor ontvan gen had. Volgens deze berichten, bevindt zich de hoofdstad Dilly in volslagen staat van beleg. De inboorlingen, namelijk de Rameastammen hebben de stad aangevallen. Daar de bezettingen van Delly zeer klein is, droügen de opstandelingen de hoofdstad binnen waarna zy begonnen te plunderen stel heeft getwijfeld". Ziedaar zijn verslag. Op het hooren van de laatste woorden verhelderde "Willy'sgelaat plotseling; hij vroeg: Aan weike ziekte lijdt de dame? De dokier, die haar behandelt, denkt, dat het op eene borsttering zal uitloopen. Zy hoest hevig en is zeer zwak geworden. De baron was intusschen opgestaan en liep heen en weer. Eindelijk bleef hij voor een venster staan en staarde in gepeins verzonken naar buiten. Allerlei plannen doorkruisten zijn hoofd. Wat zou hij doeD? Zou hij de documenten aan Mevrouw Mon telli overhandigen, maar daarbij ter zelf der tyd zijn eigen kinderen opnieuw in armoede brengen en zijn huiselijk leven vernieti gen?O, hij kende Rogalla's onbuigbaren wil. Haar bedreiging was ernstig gemeend zij was de vrouw om die uit te voeren. Maar als Margherita het slachtoffer werd van die sluipende ziekte De kinderen waren nog te klein om hun aanspraken te laten gelden, en vreemden kon men altijd met een som gelds tot zwijgen brengen. Er moest dus tyd gewonnen worden, dan was alles misschien nog wel te regelen op een manier, waarbij de eer van bel adellijke geslacht niet leed en zijn eigen gevoel van billijkheid evenmin. Willy's besluit was genomenhy trad fluks op den kleinen man toe en zeide- Mijnheer Tirschner, ik moet u in een familiegeschiedenis inwij- en te moorden. In tal van factorijen wer- deD de machines vernield en de gebouwen in brand gestoken. Luitenant Silva en ma joor Inglez werdeD op straat gedood. Hun en van tal van soldateD werd het hoofd afgeslagen en op palen gestoken vrouwen worden weggevoerd om als grijzelaare te worden vastgehouden. Voor dat de opstan delingen aftrokken vielen zy de regeerings gebouwen aan, plunderden deze en maakten 50 Remington-geweren en 5000 patronen alsmede een veldgeschut buit. Vervolgens staken zy de gebouwen in brand. De inboor lingen-koning Bonaventura tracht thans den opstand over het gebeele eiland te organi- seeren. Wel heeft de Porfcugeescbe regeering 300 man tróepèn met den kruiser „Patria' naar Timor gezonden, doch dit aantal wordt volkomen ontoereikend geacht. De Crisis in de steenkolen-nijverheid in Engeland wordt met den dag ernstiger, en naar algemeene overtuiging is de algemeene staking op 1 Maart zoo goed als onvermij delijk. Zaterdagmorgen waren vrijwel door alle mijnwerkers de stakings-kennisgevin- gen ingeleverd. Wordt vóór 1 Maart geea bemiddeling van regeeringswege aanvaard volgens de Westminster Gazette doet de regeering, in het bijzonder de Board of Trade, bij beide partyen haar uiterste best deze te doen aannemen dan zullen er in't geheel ongeveer 850.000. ondergrondsche en 200.000 bovengrondsche mijn arbeiders staken. Slechts een 10.000 mijnwerkers hebben hun stakings-kennisgeving nog niet ingezonden, doch het staat wel vast, dat ook dezen het werk zullen neerleggen. Van verschillende kanten wordt er met kracht op aangedrongen, dat de regeering de catastrofe, welke algeheele stillegging van de kolen-productie, en de werkeloosheid van meer dan een millioen arbeiders voor het land beteekent, door ingrijpen zal afwenden. Volgens de Westminster Gazette zal de regeering vandaag of heden in hetParle ment hierover een belangrijke verklaring Naar men weet vindt het conflict zyn oorzaak in de weigering der raijndirecties om een minimum-loon vast te stellen. Op een internationale staking schijnt weinig kans. Alleen de Fransche mijnwer kers blijken iets voor een sympathiestaking te gevoelen. Een Engelsch blad wijst er op, dat, mocht de staking inderdaad doorgaan, Zuid-Afrika hiervan zal profiteeren. Engeland heeft wel is waar een kolen-export die dubbel zoo groot is als die van alle anderelanden dei- wereld te zamen, doch de koloniën hebben toch ook een vrij aanzienlijken kolen-uitvoer met name Zuid-Afrika, waar de productie 600,000 ton per maand bedraagt, waarvan 2/3 in Transvaal, en 1/3 in Natal. En van deze productie zal, in "geval van staking, zeker een nog grooter deel dan tot nu reeds het geval is, zyn weg vinden naarCeyion, Engelsch-Indië, Mallaka, Straits, Settle ments enz. den; kan ik u mijn vertrouwen schenken? De sluwe oogen van den man begonnen te schitteren en om zyn mond speelde een glimlach. Familiegeheimen waren voor hem altijd de voordeeligste zaakjes. Hy maakte een diepe buiging en met de hand op het hart verzekerde hy'Mijnheer de baron kan mij in alle aangelegenheden het volste vertrouwen schenken I Juist in gevallen, waarin zwygen een voornaam vereischte was, hebben de aanzienlijkste families mijne diensten gevraagd. Natuurlijk kan ik u niemand aanwijzen, bij wien u informatie kunt krijgen, want alleeu door het noemen van eeD naam zou ik het geschonken ver trouwen schenden. Willy knikte even met het hoofd. Hij nam daarop in zijn armstoel voorde schrijf- tafel plaats en wenkte mijnheer Tirschner wat dichter bij te schuiven. Toen begon hy- Reeds bij den aanvang zult ge wel begrepen hebben, dat ik niet wegens een voorbijgaande genegenheid naar de levens wijze van mevrouw Montelli onderzoek heb laten doen. Die dame beweert,, dat zij de rechtmatige echtgenoote van myn overleden broeder is. Mijnheer Tirschnerantwoordde niets, toen Willy Von Altenbrak opzettelijk een oogen- biik zweeg; aandachtig luisterend, bleef hij den baron aankijken. Aan een opmerkzaam toeschouwer zou echter het plotseling schit- Overeenkomstig het Chineesch gebruik is Joeansjikai begonnen met voor het presi dentschap te bedanken, zooals hij dit ook voor het eerste-ministerschap gedaan had. Het spreekt van zelf, dat deze stap evenmin als een ernstig bedoelde afwijzing te be schouwen is. In de bedoelde mededeeling geeft hij te kennen, dat hy niet hoog genoeg staat, wat zijn deugden betreft, en dat zijne bekwaamheid niet groot genoeg is om de groote verantwoordelijkheid van zuik een taak te aanvaarden. Hij zou zich gaarne naar Nanking begeven, maar met 't oog op de troe belen in bet Noorden kan hij Peking niet verlaten, waar de vreemdelingen deMants- joes bespotten. Het corps diplomatique heeft hem verzocht, Peking niet te verlaten, en daarom wenscht hy, dat Soenjatseu presi dent zal blijven. Hoewel het bovenstaande, als gezegd,' slechts als Chineesche beleefdheid op te vat ten is, schijnt het toch, dat er van de reis naar Nanking niet veel zal komen. Personen uit de omgeving van Joean zyn van oordeel dat diens vertrek uit Peking schromelijke gevolgen zou hebben, daar het alleen zyn tegenwoordigheid is, die de vele ontevreden elementen in bedwang houdt, en de aan hangers der thans niet te Peking verblijf houdende prinsen onmiddellijk van zijn afwezigheid gebruik zouden maken, om een oproer uit te lokken en aldus vreemde tus- schenkomst noodig te maken. Dat de opstandelingen de hoop dat Joeans jikai naar Nanking zal komen, nog niet heb ben opgegeven, blijkt uit een telegram, gisteren uit Sjanghai verzonden, volgens 't welk Tangsjaoji zich heden in gezelschap van nog eenige anderen naar Peking begeven zal, om Joean Daar Nanking te geleiden, waar hy met het presidentschap zal worden bekleed. Verder verneemt de New York Herald, dat de beweging ten gunste van Nanking ais hoofdstad van het rijk aangroeit. Telegram men uit Kanton melden, dat de provincie vastbesloten is de voor de Mantsjoedynastie vrijgevige bepalingen niet te erkennen, ten zij Nanking als hoofdstad wordt uitgeroe pen en het ministerie zal worden samen gesteld uit ervaren mannen van het leger, dat eveneens onder beproefde aanvoerders moet komen te staan. Tusschen de keizerlijke en de opstandelin gen hebben nog altijd gevechten plaats. Zoo verneemt het Peterburgsch telegraaf- agentschap uit Oeroemtsji, dat deregeeriiigs- troepen in het Ili-gebiod een glansrijke over winning op de republikeinen hebben bevoch ten, waarbij zij meer dan 100 man gevangen maakten en veel wapens en paarden ver meesterden. De verliezen der rebellen zou den verscheiden honderden bedragen hebben. Aangaande de erkenning van de nieuwe Chinee3che republiek door de Duitsche re geering verneemt het telegraafbureau van Hirsch de volgende bijzonderheden: Nadat de Mantsjoe dynastie afgezet was, deelde de Chineesche gezant in Berlijn dit aan de Duitsche regeering mede en legde, daar hij teren der grijsgroene oogen van den listigen zaakwaarnemer niet ontgaan zijn. Gij zult wel begrijpen, dat ik die bewering in twyfel moet trekken, vervolgde de baron. Van uwe nasporingen had ik bewijzen verwacht; maar gy vertelt mij niets, dat belangrijk genoemd kan worden. Neem mij niet kwalijk, heer baron, zeide de zaakwaarnemer, als u mij van die omstandigheden vroeger gesproken hadt, zou ik mijn nasporiugen andera hebben ingericht. "Wilt u mij veroorloven eenige vragen te doen, om dan mijn oordeel te vernemen Ga uw gang, vraag maar. Heeft u broeder ooit van dat huwelijk gesproken Willy weifeldehij was nog niet bedreven in het liegenmaar hij had een begin ge maakt en moest nu verder op den ingeslagen weg voortgaan. Mijn broeder heeft eenige onduidelijke toespelingen gemaakt, antwoordde hij toen, maar hef rechte ervan begreep ik niet. Zoo heeft hij my opgedragen voor Margherita Montelli en haar kinderen te zorgen, wan neer hij in den oorlog mocht komen te sneuvelen. Tirschner glimlachte. Hy las op Willy's gelaat dat deze loog; maar dat was hem juist naar den zin, want nu kon de baron niet meer terug. Tirschner kon zyn nel

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1