I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZÜÏD-HOLLANOSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN 1S0IJK. Veerhuis". jlp 11 IVIES I Tel. 2891. [0LLAÜDSCU IUWCREDIET. I Buitenlandse!* Overzicht. ken. I Het Huis Altenbrak. 2% cent. ima 3 cent. R - Middelharnis. ade Goederen, enz. orpen i-Bedstcllen met 3 en 3 Kussens, •en in zware linnen Watten, l Molton i zich van den inhoud U Nederland verzonden. ONZE EILANDEN VOOR OE otterdam. iLLIJK PRIJZEN. verschijnt eiken Zaterdagmorgen. M. MULDER. Jprijs per kwartaalf 0,50 •lemmerolie. juionderlijke nummers- 0,05 BOOR ALKMAAR. 1. Telefoon 73. No. 12 Zaterdag 10 Februari 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv srtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote leIters naar plaatsruimte. STSCHAPPEN: rg at. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, Molenstraat 15. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. sree Millioen Gulden laatst en volgestort. DTSCHAP verleent Cre- gelden in deposito, belast aan- en verkoop van npons, sluit beleeningeu u en verricht vorder ..iu i tot het Kassiersvali ito rente 3 °/o, 31 December 1911. ieten f 6.126.781.54 - 1.621.949.71 Vo 227.537.92 OREEST, J. F. MOENS, mmissarisDirecteur. At voor Middelharnis en DER KOOGH l»DELBAR1V|g. NIEUW-HEhVOET J. GROOTENBOER. Na de Rijksdagverkiezingen zijn de ver- :iezingen gekomen voor den Beieischen ,anddag. Ook daarby ging het tegen de over macht van het clericalisme. De verkiezingen voor den landdag heb ben tot resultaat gehad, dat gekozen zijn 87 leden van het centrum, 35 liberalen en leden van den Duitschen boerenbond, 30 sociaal-democralen, 4 leden van den Beier- schen boerenbond en 7 conservatieven en leden van den Bund der Landwirte. De winst- en de verliescijfers zijn voor het ■centrum rep. 2 18, voor de liberalen 13 en 2, 'voor de sociaal-democraten 9, voor den Beierschen boerenbond 3 en 2, en voor de «conservatieven en den Bund der Landwirte, 2 en 12. Do verliezen van het Centrum zijn dus wel enorm, maar nog niet groot genoeg om aan de linkerzijde de meerderheid in den landdag te verzekeren. Heden heeft het ministerie zijn ontslag ingediend. Op die aanvrage is echter noggeen 5. beslissing genomen. Wat de oorzaak van debntbinding van den 1 Landdag is geweest, herinnert men zich het -.Centrum had in 't bewustzijn van zijn over- imacht den minister van verkeerswegen, Frauendorfer, tot een vernederend schuld- bekennen willen dwingen, dat door dezen werd geweigerd, waarop het geheele kabinet 'zich met hem solidair verklaarde. In den daaropgevolgden verkiezingsstrijd, heeft de geheele linkerzijde van sociaaldemo craten tot nationaal-liberalen het „blok" van Bebel tot Basseaman - zich tegen de ook in Beieren bestaande blauw-zwarte coalitie verbonden, en was vol goeden moed, dat het thans eindelijk gelukken zou het Centrum uit zijn oppermachtige positie in den Landdag het beschikte hier over 98 van de 163 mandanten, hoewel het naar - stemmenaantal slechts op 72 aanspraak zou makenook hier de onrechtvaardige kies- districts-indeeling te verjagen. In dezen strijd stond dus feitelijk de regee ring tegenover bet biauw-zwarte verbond en ./moest een overwinning van zijn tegenstan der, dus ook van de sociaal-democraten wenschen. In dit verband verdient.de bewe- ring van den Münchener correspondent van -v.het Berl. Tageblatt de aandacht, volgens welke een lid der koninklijke familie ver- klaard zou hebben „dat het hoog tijd was, dat er in de Prangerstrasze" (waar het 1 Landdaggebouw staat) eindelijk eens een frissche wind ging waaien." En ook deze in een officieuze beschouwing over de ver- I kiezingen, dat de regeering natuurlijk niet de ambtenaren had opgewekt om sociaal democratisch te stemmen zooals haar verweten was doch „dat zij er ook niet aan dacht op de een of andere wijze de stemrechtvryheid van de beambten te verkor ten, of zelfs het Centrum te hulp te komen." 3=3 TT I Ij Xj E T O ÏT. jiipipvjiijii 'W Daar kliakt door den nacht het verza- melsignaal der dragonders; nog eenmaal legt Hendrik zijn hand op de gebroken oogen van zijn heer en nu snelt hij weg ook hem roept de plicht. ACHTSTE HOOFDSTUK. Onder bet woelige rumoer van den kryg is het Duitsche keizerrijk als herboren op gestaan en nu is Berlijn, de keizerstad in feestdos. Van alle huizen wapperen de vlaggen met de kleuren van het nieuwe 1 rijk, in vele straten ziet men ze in rijen langs de huizen. Korven met bloemen ziet .3* men bij de geopende vensters staan en van geluk stralende gezichten zien de straat langs en luisteren of ze de muziek nog niet hooren van den'intocht der zegevierende troepen. Vandaag keeren de gardetroepen %in Berlijn terug, de dappere krijgers, die de hoogten van Saint-Privat bestormden, bij K" r* ^e'zel" Napoleon gevangen namen en ik 1 j B°urget den overmachtigen vijand terugdreven. Aan de spits ziet men den Het schijnt dat in de verhoudingen tusschen Engeland en Duitschland verbete ring zal intreden. De Engelscbe minister Lloyd George heeft daarover dezer dagen een belangrijke redevoering gehouden. De Engelsche liberale pers bespreekt deze re devoering zeer gunstig. De Westminster Ga- zette noemt haar de beste, die hij ooit heeft gehouden. De Daily News prijst haar even zeer, en wijdt bijzondere aandacht aan het slot, waarin de minister de noodzakelijkheid van een betere verstandhouding met Duitsch land bepleit; „den olijftak Duitschland toe reikt" zooa)3 de Neue Freie Presse het uit drukt. Het radicale Engelsche blad tracht dan door de beantwoording van twee vragen aan te geven hoe deze betere verstandhou ding verkregen kan worden. De eerste vraag is „hoe kunnen wy Duitsch land tegemoetkomen Antwoord:Engeland heeft geen reden om de ontwikkeling van Duitschland tegen te houden. Hoe meer dit land zijn handelsbetrekkingen enz. naar bui ten uitbreidt, des te steviger is de vredes- waarborg. Deze ontwikkelingen uitbreiding nu kan Engeland op menigerlei wyze bevor deren. By'v. door het verzet tegen den Bag- dad-spoorweg op te gevende geringe opoffe ring die men daartoe zich wellicht zal heb ben te getroosten, zal in elk geval niet halen by wat Engeland ten bate van Rusland heeft opgeofferd. Verder is er Portugeescb West Afrikaals Portugal dit wil verkoopen aan Duitschland, dat een goede koloniseerende mogendheid is gebleken, zal Engeland zich daartegen niet moeten verzetten. Ten derde is daar de gevaarlijke Balkan, waar de vredesbedreiging in hoofdzaak haar oorzaak vindt in den Duitsch Engelschen naijver. Hier moeten Duitschland en Engeland sa menwerken. Do tweede vraag iswat kan Duitschland doen?" Antw.: het moet Engeland'ssupre matie ter zee erkennen, als een vitaal belang voor het Engelsche volk. Daarnaast kan van Engeland niet het minste bezwaar er tegen zyn, dat Duitschland een vloot heeft, welke dit rijk het noodige ontzag naar buiten en de bescherming van zyn handel verzekert. „De tyd is aldus besluit de Daily News rijp voor een daad. Wy gelooven.dat het oogenblik niet ongebruikt voorbij mag gaan, dat wij integendeel in beide landen het hoofdstuk van misverstanden, panieken en wederzijdsche concurrentie in uitbreiding van weermacht moeten sluiten en moeten uitzien naar een nieuw tijdperk van vriend schappelijke betrekkingen en gemeenschap pelijk streven 1" De Duitsche Rijksdag is Dinsdag met een troonrede van den keizer geopend. De keizer zeide: dat de hechtheid van het ryk en de staatsorde ongeschonden te bewa ren, de welvaart van het volk in alle lagen en standen te vermeerderen, de kracht en het aanzien der natie te bewaren en te verhoo gen, het doel zyn er handelingen is. Vervol gens merkt de troonrede op, dat de geest van sociale voorzorg in de rijkswetgeving eersten keizer van het nieuwe ryk, den gryzen held. Kanonschoten dreundende klokken luidden, de intocht begon. Het gejubel van het volk vereenigde zich met het hoera der terugkeerende krijgslieden. Nu waren de zware offers vergeten, ieder dacht slechts aan de roemrijke daden van het Duitsche leger en aan hetgeen door den oorlog tot stand gekomen was: de lang gewenschte éénheid van het Duitsche vaderland. Jui chend klonk den grijzen keizer dan ook van alle zyden het „Heil Dir im Siegerkrauz'" tegen. Het gelaat van hen, die dierbare dooden betreurden, klaarde op bij de ge. daebte. dat hun dood niet te vergeefs was. Ook het dorpje Friedrichshageu wa8 fees telijk getooid, maar de straten waren een zaam en ledig. Bijna alle inwoners waren naar Berlijn getrokken. Voor het huis by den oever van het meer zat 'n bleeke jonge vrouw in rouwgewaad. Hargherita was alleen zy had Dorothea met de kinderen naar het bosch gezonden, het dienstmeisje was naar Berlijn en zoo zat de jonge vrouw daar eenzaam en alleen, i verdiept in haar droevige gedachten. Hoe was zij veranderd in het laatst verloopen jaarVroeger was zy niet forsch van gestalte, neen, maar baar wangen hadden een gezonde kleur, haar lippen waren frissh rood, haar zwarte oogen schitterden met moet blijven heerschen, en het rijk door het vasthouden aan de tot dusverre gevolgde strenge grondbeginselen binnenkort tot een volkomen gezondmaking zijner geldmiddel- geraken zal. De verbonden regeeringen zullen de basis der tariefpolitiek ook in de toekomst, bij de voorbereiding van nieuwe handels verdragen, niet verlaten. Het welslagen van de werken des vredes in eigen land, en overzee, zoo giDg de keizer voort, hangt daarvan af, dat het rijk machtig genoeg zal blijven, om nationale eer, bezittingen en rechtmatige belangen in de wereld ten alle tijde te beschermen en te verdedigen. Daarom is het, zei hij, mijn voordureode plicht en zorg de weerbaarheid van het Duitsche volk, dat geen geirek heeft aan voor de gewapenden dienst ge schikte jongelieden, te land en te water te behouden en te versterken. De wetsontwer pen, die dit doel beoogen, zynin voorbereiding en zullen u met voorstellen tot dekking der hoogere kosten bereiken. Helpt gy die hooge taak vervullen, dan zult gy het vaderland een grooten dienst bewijzen. „Van onze bereidwilligheid, besloot de keizer, om internationale geschillen in der minne te schikken, waar zulks met de waardigheid en de belangen van Duitschland overeenkomt, hebben wy door het sluiten van onze overeenkomst met Frankrijk een nieuw bewijs gegeven. Naast handhaving van onze verbonden met Oosienryk-Honga- rije en Italië blijft mijn politiek er naar streven om met alle mogendheden op den grondslag van wederzijdsche achting en goeden wil vriendsehappelijken betrekkingen te onderhouden. Vertrouwend op de gezonde kracht van het Duitsche volk en bouwend op Gods' genadigen bijstand, zie ik zonder vrees of bezorgdheid, over den strijd van den dag heen, de toekomst van het Ryk tegemoet." Bij de voorlezing van deze rede klonken bravo's by de vermelding van den gunstigen toestand van het geldwezen en van de voortzetting van de tariefpolitiek. Verder by den wensch om met alle mogendheden vriendschappelijke betrekkingen te onder houden. Na de voorlezing van den Rijksdag treedt de vraag, wie er Voorzitter zal worden, bijzonder op den voorgrond en men wacbt met spanning de vergadering van heden af, waarin de benoeming plaats vinden moet. Dinsdag hebben verschillende partijgroe- pen reeds beraadslagingen gehouden. By de socialisten moeten de besprekingen geloopen hebben over de vraag, of de partij, krachtens baar recht van sterkste groep aanspraak op het voorzitterschap zal maken, dan wel of zij zich met een eerste ondervoorzitterschap tevreden stellen zou, en zij moeten tot dit laatste besloten zijn. Het schynt thans wel vast te staan, dat het Chineesche Keizerrijk plaats zal maken voor de Chineesche Republiek. een zacht vuur. En nu? - Haar wangen waren vaalgeei, haar lippen flets, haar oogon hadden hun vuur verloren en haar gestalte was gebogen. Margherita had sedert weinige weken het ziekbed verlaten, waarop Eduard's doods tijding haar bad neergeworpen. In slechts weinige regelen had de brave dienaar, Hendrik, haar de ontzettende gebeurtenis gemeld. Van geen andere personen bad zy eenig bericht ontvangen. Aan niemand had zij haar ieed kunnen klagen, aan niemand, dan aan Dorothea, die dan ook werkelijk deelnam in haar smart. De eerste dagen was zy als een waanzinnige in huis en hof rondgevlogen, toen had een hevige zenuw koorts haar op het ziekbed geworpen en eerst met de lente was zy daarvan opge staan. Maar de kracht van haarlichaam en geest was gebroken; zij kon aan niets andeismeer denken, dan aan het noodlottig einde van haar echtgenoot. Wat er van haar en haar kinderen zou worden, was haar onverschillig Z\j leefde alleen nog voort in de hoop, dat de dood haar spoedig met haar man zou vereenigen. Als de oude Dorothea er niet geweest .,«yas, zouden de kinderen alle verzorging gemist hebben, maar de oude getrouwe ziel zorgde voor den geregelden loop van het huishouden en voor de kinderen. Nood en gebrek kwamen de woning niet binnen. Eduard Von Altenbrak In tegenstelling met hetgeen bij derge lijke gelegenheden in het Westen gebeurt, zal de Keizer echter bekleed blijven met het geestelijke gezag. Er zal dus thans in China een gelijk soortige toestand komen, als thans reeds bestaat in Japan, waar gelijk men weet, de Sjogoen ook gedwongen werd het politieke gezag af te staan aan den Mikado, terwijl hyzelf bet geestelijk opperhoofd van het Japansche Ryk bleef. Het kan niet worden ontkend, dat de aan vaarding van deze regeling een zeer verstan dig besluit van de revolutionnairen is. De voornaamste reden toch waarom nog vele millioenen Chineezen bereid zouden zijn geweest, de dynastie met de wapens in de hand te verdedigen, zal wel gelegen zijn in de liefde tot de traditie, die het Keizer schap met den stralenglans der eeuwen omgloort. Maar uit ingenomenheid met de wijze, waarop de politieke macht door de dynastie is uitgeoefend, zullen, buiten de regeerende klasse der Mantsjoes, maar wt.i- nigen, het Keizerrijk aanhangen. Welnu, wanneer de Keizer de wereldlijke macht afstaat aan een door-het volk gekozen bewind doch tevens't geestelijk opperhoofd blij ft, wordt tegelijkertijd aan de eischen van den nieuwen tyd en aan de eischen der geheiligde traditie voldaan. De thans door de Republikeinen aangebo den vredesvoorwaarden, voor zoover zy op de dynastie en haar aanhangers betrekking hebben, luiden volgens de ,Correspondance d'Extréme Orient" als volgt: De Keizer doet afstand van de regeering, doch behoudt zijn Keizerlijken titel. Hij resideert te Dsjehol in het paleis Tsjino. De grondwet waarborgt hem bescherming van leven en eigendom, en alle maatregelen, die noodig zyn, om hem te beschermen, worden in de grondwet opgenomen. De graven, pagoden, enz. van het Keizerlijke Huis staan onder de bescherming van den Staat, die ook zorg draagt voor het onderhoud er van. Leven en eigendom |van alle Mantsjoes worden beschermd. Mantsjoes, Mongolen, Thibetanen en Muzelmannen, zullen burger lijk en staatsrechtelijk met de Chineezen gelijk staan. De Mantsjoes krijgen een staats pensioen - of eigenlijk een „wachtgeld" tot zoolang zy in staat zijn weer huu eigen brood te verdienen. De oude wetten, waarbij aan de Mantsjoes de landbouw, de handel en de vrije vestiging wordt verboden, wor den afgeschaft. De leden van het Keizerlijke Huis, de Mantsjoe-prinsen, behouden hun titels en hun vermogen.DeKeizerin-Weduwe ontvangt 10 millioen taéls (18 millioen gulden) tei herinnering en ter eere van haar gemaal, Keizer Kwang-su, die de eerste Keizer is geweest, welke China trachtte te hervormen. De onderhandelingen hebben volgens vrij wel eensluidende berichten uit Peking aan de Engelsche bladen, een gunstig verloop. De correspondent van de Times heeft met Soen-jat-sen gesproken. Deze zeide, dat hij onmiddellijk ontslag zou nemen, zoodra had vóór zijn vertrek een groote som gelds bij een bankier in bewaring gegeven, op naam van Margherita, en met dit kapitaal bestreed de oude Dorothea de uitgaven voor het huishouden. Onbeweeglijk stil zat Margherita daar neer. Zelfs in den warmen zonneschijn rilde het verzwakte lichaam als van koude. Zij trok baar doek dichter om haar hals en sloot de oogen. Plotseling schrikte zij op. Het tuinhek knarste in de hengsels en toen zy langzaam het oog daarheen richtte, zag ze een man, die op krukken in den tuin voortstrompolde. De man had een houten been, hij was in burgerkleeding, maar zyn borst was versierd met eereteekenen voor krijgsbedrijven. Even als immer, wanneer zij door het een of ander herinnerd werd aan de gebeur tenissen van het laatste jaar, werd ook nu Margherita's hart pijnlijk getroffen. Zij keek schuw achter zich, als wilde zy in huis vluchten; doch daar stond de man reeds voor haar. Hy stak haar zijn breede hand toe en sprak met bevende stemKent u mij niet meer, mevrouw Ik ben het Hendrik Tiedemann de oppasser van mijnheer. Een zachte kreet van verrassing kwam over Margherita's lippen nu herkende zy hem en reikte hem de hand. Doch een doodelyke bleekheid overtoog haar gelaat en Joean-sji-kai tot de Republikeinen zou over gaan. Joean heeft nu geseind, dat hy ge machtigd was, de voorwaarden van de revolutionnaire regeering aan te nemen en dat hij voorstelde om den wapenstilstand met zeven dagen te verlengen. Soen-jat-sen Stelt voor, om de voorloopige regeering een jaar te handhaven, waarna zij plaats zal maken voor een definitieve regeeriDg in te stellen door de gekozen volksvertegenwoor diging. Uit Sjanghai verneemt de Morning Post, dat de republikeinen een 'gezamenlyken triomfantelyken intocht in Peking voorbe reiden, zoo mogelijk op 18 Februari, den Chineeschen Nieuwjaarsdag. Zij verwachten geen ernstig verzet te zullen ondervinden. Volgens een telegram uit Peking aan de Daily Mail, heeft de Duitsche firma Karberg een voorloopige leeningsovereenkomst met de keizerlijke regeering gesloten, loopende over een leening van 36 millioen gulden, tegen 6 pCt. De keizerlijke regeering ver plicht zich, dit geheele bedrag te besteden voor een bestelling van wapenen en schiet voorraad,-binnen vijf jaar door een bekende Oostenryksche wapenfabriek af te leveren. Het is twijfelachtig of de opstandelingen een dergelijke overeenkomst zullen erken nen. Ook wordt gevreesd dat China buiten- landsche verbintenissen behalve van die, waarvoor de zeetollen verpand zijn, niet zullen worden nagekomen. De opbrengst van de zeetollen is onverwacht buitenge woon hoog geblekeD. Zy hebben zes en een kwart millioen pond bedragen voor den termijn 10 November—31 Januari. De puzzle-of Roosevelt wederom candidaat voor het presidentschap zal worden, is nog altyd niet opgelost. Carnegie heeft zich vóór de candidatuur van Taft verklaard, evenals verschillende, tot nu toe voor twijfelachtig gehouden, republikeinsche vereenigingen, waardoor Taft's kansen aanmerkelijk geste gen heetenaan den anderen kant maken echter den Iaatsten tijd tal van berichten ook melding van een veld-winnen der strooming vóór Roosevelt. Wat deze zelf zal doen ligt voorshands eveneens nog in 't duister; ook de brief van den ex-president aan een vriend in West- Virginia, door de New-York Times gisteren gepubliceerd, geeft in deze geen voldoende klaarheid. In dit schrijven verklaart Roosevelt dat hij geen candidaat is, dat hij de benoeming niet zoeken zal eD ook niet aanvaarden, wanneer zy hem aangeboden wordt als een resultaat van intrigues. Hij weigert echter zich te binden door een verklaringwelke hem verhinderen zou het algemeen belang te dienen door een belangrijke taak te aan vaarden, wanneer het geheele volk tot de definitieve conclusie komt, dat hij die taak op zich moet nemen. Roosevelt vermijdt in dezen grief eiken aanval op Taft en verklaart diens benoemiDg waarschijnlijk te achtten en hij legt nadruk zy zou zeker gevallen zijn, wanneer Hendrik haar niet gegrepen had. Hij voerde haar in huis en deed haar op de sofa plaats nemen. Verlegen in het rond ziende en zelf met tranen in de oogen, stond Hendrik daar. Eindelijk vatte hij moeden zette zich naast Margherita neder, die hevig snikte. Haar hand vattende, zeide hij met tranen ver stikte stem: Neem het mij niet kwalijk, mevrouw, dat ik u zoo verschrikt heb. Ik had u vooraf behooren te schrijvenmaar dat werk gaat my zoo slecht van de hand en nu dacht ik, dat ik maar dadelijk zelf moest gaan. Ik dank je hartelijk, Hendrik, mijn hartelyken dank Ge zyt zelf ook gekwetst geworden. Ja, mevrouw, voor Parijs hebben ze mijn rechterbeen te pletter geschoten. De dokters hebben het afgezaagd on nu strompel ik als een kreupele voort met een pensioentje van dertig mark per maand. Doch laten wjj nu niet over mij spreken, mevrouw, maar over u. Hoe is het. u gegaan Margherita's tranen vloeiden milder. Nu had zij toch iemand gevonden, met wien zij over den dierbaren doode kon spreken. O, wat deed het haar goed, toen de brave oppasser zoo eenvoudig en zonder omhaal over haar Eduard sprak. Om haar gevoel te sparen, wilde hij in het gesprek over het sterven van zijn heer behendig heenglijden,

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1