NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, i CD KSECflT leteDS ARBEIDER. HYPOTHEEKBANK ORSSER - Middelharnis. OORDHOLLAIYDSCH AHDBOUWCREDIET. oerende Goederen, enz. Aüdnlidubikdululnlik Dordrechtsche 0/ Pandbrieven a id. 97 a 100% ypotheekbank te Apeldoorn, DE GAST ZOON merken. s= da;. 272 cent. a Prima 3 cent. IFDKANTOOR ALKMAAR. itaal. Twee Millloen Gulden VAN DER KOOGH IJIIJIIJIIJIISIIJIllllJIIJIIJIIJIIJI VOOR OE No. 11 Zaterdag 3 Februari 1912 19E Jaargang Buiteiilandsch Overzicht. Het Huis Altenbrak. legen 1 Maart a.s. gevraagd door l\. VAN ES K.z. 3-1 BOOMVLIET nabij DIRKSLAND. revestiffd te DORDRECHT. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 1.000.000,—, waarvan gestort f200.000,— )e Bank geelt tijdelijk uit: 11/0/ f /2 /O 0, /2 /O iyt /o Inlichtingen verstrekt de heer A. YAN BDOREN, Notaris, MIDDELHARNIS. De Bank geelt 5 °/0 Pandbrieven uit gen den koers van 401'/j °/o- P'us opende rente in stukken van f2500, 1000,—, 500,f 250,en f 100.-. Verkrijgbaar ten kantore der Bank en de beeren TE SOMMELSD1JK. n- -! 95 (V IJGBAAR BDAM C 11. Telefoon 73. AGENTSCHAPPEN: HOORN, asmarkt 16. gLEIDEN, Rapenburg Breestraat. {DELFT, rnmarkt 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. Vaarvan geplaatst en volgestort f 1.500.000. VENNOOTSCHAP verleent Cre- i, neemt gelden in deposito, belast met den aan- en verkoop van ;n en coupons, sluit beleeningen olongatiën en verricht verder alle aam heden tot het Kassiers vak rende. Deposito rente 3 #/o. AAT op 30 September 1911. nde Credieten f 6.134.638.04Y, to*s- -1.477.811.24 Ie- 227.537.92 I r. P. v. FOREEST, J. F. MOENS, esident Commissaris. Directeur. lespondent voor Middelharnis en liken: TE MIDI) EL HAR WIN. ELSDIJK. BN2E EUANDEN ZUÏD-HOLLANDSCHE EN ZEEDWSGHE EILANDEN Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs .per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ;rtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere rege' meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Deze week is de wapenstilstand tusschen de Keizerlijken en de opstandelingen geëin digd, hoewel de laatsten naar de geruchten gaan, al eerder den strijd hadden aangebon den. Een ernstig gevecht moet zijn gevoerd bij een plaats aan den spoorweg, die van Tient- sing naar Poekou loopt. Binnen niet al te langen tijd zal dus de strijd moeten worden beslist. Scheen het eerst dat Joean-Sji-Kai zich door de tegenwerking van enkele Mant sjoeprinsen geroepen voelde heen te gaan en weer een ambteloos leven te gaan leiden zooals een paar jaar terug, thaus blijkt uit de booge onderscheiding die hem door de Keizerin-Weduwe is verleend, dat hij zich nog in de gunst van de regeerende leden van het vorstenhuis mag verheugen, dat hem liefst zoo ver mogelijk zou willen zien. Joean heeft zich indertijd den haat der Keizerin op den bals gehaald, toen hy haar wederstreefde bij de benoeming van een opvolger. De Keizerin-weduwe had besloten den minderjarigen zoon van prins Tsjoen op den troon te plaatsen. Daartegen waagde Joean Sji Kai het zich in den troonraad te verzetten. De Keizerin-weduwe toen nog in haar volle macht, heeft Joean Sji Kai weg gejaagd en hem gedwongen zich eenige jaren ia groote afzondering in het zuiden van China op te houden. Toen weggejaagd is Joean Sji Kai nu terug geroepen om te redden wat niet meer te redden viel. De Mantsjoe-dynastie heeft inge diend en wanneer Joean Sji Kai doortastend was opgetreden, was het aan geen twyfel onderhevig geweest of de dynastie was reeds verdwenen. Daarbij komt, dat Joean wel een voorstander is van een constitutioneel China, doch van de stichting van een repu bliek is hy afkeerig. Hij kent de Chineezen te goed om niet te weten, dat een Chinees te veel gewend is aan het autocratische gezag van zyn Keizerlijke Heerschers, om zich thans gelukkig te voelen onder repu- blikeinsch bewind. Deze kwestie alleen is ernstig genoeg om dr. Sun-Jat-Sen op den duur een nederlaag te doen verwerven. De belangrijkste kwestie die echter op het oogenblik geldt is voor beide partyen de önancieele zijde van het vraagstuk. De republikeinen hebben reeds thans de bevol king belastingen moeten opleggen en een stoomvaartmaatschappij brandschatten. Wanneer zij zoo voortgaan is in korten tijd alle sympathie voor de opstandelingen ver dwenen. Echter ook aan den kant van de regeering doet zich geldgebrek gevoelig be merken. Toch verkeert deze in nog gunstiger omstandigheden dan Dr. Sun-Yat-Sen en zyn medeteiders. Zoo schijnt de regeering het geld te hebben kunnen vinden voor 20.000 geweren en 5 millloen patronen. Toch vreezen we dat de regeering, d.i. de Mantsjoe-dynastie zich nietzal kunnen hand haven. rExrix-XjE-roiT. Spreek niet zoo, Margherita, smeekte Eduard. Denk aan onze kinderen, denk aan den naam, dien zij dragen zullen - als ik mocht vallen, denk er dan aan, dat ge aan uzelven en aan de kinderen verplicbt zyt hunne rechten te laten gelden. De jonge vrouw bedwong haar smart en antwoordde: Ge hebt gelijk,Eduard, ik zal er aan denken, ge zult over my tevreden zijn. Zoo is het goed 1 Kom, laten wy nu nog eens naar de kinderen gaan. Nog een maal wil ik ze zien, ik weet niet, of me dat geluk ooit weer ten deel zal vallen. Arm in arm traden ze de kamer binnen, waar de kinderen sliepen. Eduard boog zich over hen heen en kuste ze op het voorhoofd. In zijn s'aap lachte de kleine Eduard, zyn lippen bewogen zich en in zyn droom fluisterde hy Papa, papa, laat mü meeryden. Myn zoon, mijn zoon, fluisterde Eduard, die zijn tranen niet langer kon bedwingen. Hy zonk voor het bed op de knieën en bedekte zvjn gelaat met de handen. Daar sloeg zfjn vrouw haar armen om zyn De Duitsche conservatieve bladen werpen de schuld van het gebeurde 110 sociaal democraten in den Rjjksdag natuurlyk op de liberalen, schrijft de Köln. Ztg.; tevens beweren zy, dat de uitslag een zoo groote nederlaag voor dezen beduidt, dat men heo nauwelijks meer als een ernstige partij kan aanvaarden! Dergelijke beweringen bewijzen hoezeer de conservatieven zich geslagen voelen. En in hun nood komen)zij dan ook met allerhande bedenkelijke redmiddelen aan dragen. Zoo schrijft generaal graaf von Roon in de „Kreuzztg" dat voor alles het algemeen kiesrechtonverwyld moet worden afgeschaft, omdat meer dan ooit aan het licht getreden is, dat het Duitsche volk daar nog lang niet rijp voor is. Blijkbaar stelt de generaal zich deze grondwetswij ziging als zeer gemakkelijk en eenvoudig voor. Doch bovendien beveelt graaf von Loon een beperking der vrijheid van druk pers aan, en verlangt ook, dat vrijheid van vestiging zal worden afgeschaft. Wie naar een stad verhuist, moet eerst op voldoende middelen van bestaan kunnen wijzen en tevens in 't bezit van eenige geldmiddelen zyn. Het spreekt vanzelf, schrijft de „Köln. Ztg" dat men 's graven uitingen niet al te ernstig moet opvatten, doch zy zijn zeer teekenend voor de diepe ontgoocheling, die de verkiezingen den conservatieven ge bracht hebben. Een vraag, die thans in de bladen veel vernomen wordt, is deze, of het wel eigenlijk mogelijk is, met den Rijksdag in zijn tegenwoordige samenstelling te arbeiden. Van rechtsche zijde, is deze vraag rondweg ontkennend beantwoord, en wordt reeds de eisch gesteld, den Rijksdag zoodra mogelijk naar huis te zenden om alsdan opnieuw een beroep op de kiezers te doen. Indien gr al, schrijft de Keulenaar, geen groote gelijkgezinde meerderheden in den Rijksdag zijn, .dan is toch de mogelijkheid aanwezig, dat er arbeidersmeerderheden zullen zyn, die by voorkomende gelegenheden zich vereenigen kunnen. Dat by zulk een situatie de nationaal-liberalen voor bizondere belang rijke probleemen zullen komen te staan, en aan hen, in sommige gevallen een be slissende stem toekomt, ligt voor de hand en zal ook ongetwijfeld door de tegenstan ders moeten worden ingezien. Verschillende bladen zijn reeds begonnen hun aandacht van den verkiezingsstrijd en zijn uitslag af te wenden om de verschillende vragen te bespreken, die zich in verband met de veranderde partijconstellatie opdringen Met name met deze vraag, die de meest actueele is, omdat zy onmiddellijk na het bijeenkomen van den Rijksdag beantwoord zal moeten worden: uit welk party zal de nieuwe Ryksdagpresident genomen worden? Naar parlementair gebruik heeft de sterkste fractie in den Rijksdag het recht den voorzitter aan te wijzen. In dit geval dus de sociaal-democratische. .Maar" schrijft hals en een zachte stem fluisterdeHij moet worden, zooals gy, Eduard getrouw en braaf een man van eer, zooals zyD vader. ZEVENDE HOOFDSTUK. Het Fransche leger en het Duitsche hielden elkander in vreeselijke, bloedige omhelzing bekneld. Sedert negen uur 's morgens don derden de kanonnen, knetterden het geweer vuur, klonk het hoera der vooruitdringende Duitschers en het gekerm der krijgers, die door het vijandelijke lood geveld waren. De Augustuszon brandde heet op het in kruiddamp gehulde slagveld. Als vurige slangen kronkelden zich de batterijen over de vertreden akkers; ze verdwenen wel hier en daar achter boschjes, maar vertoonden zich dan weer en voltooiden den kring rondom de ongelukkige dorpen, waarin zij een regen van granaten deden nedervallen. Fiavigny Trouvilie, Mars la Tour en Vion- ville geleken reeds veel op bouwvallen en nog steeds ging het geschut voort met verwoesting aan te richten. Daar aan de noordwestzijde waren de hoogten van Bru- ville, Sainte Marie en Rezonville bezet door de kerntroepen van het Fransche leger, de regimenten van Canrobert en Ladmirault, die reeds in de Krim en Italië gevochten haddenby Rezonville stonden de keur de nationaal-liberale Köln. Ztg. „ofschoon deze party anders niet bepaald verlegen is, waar het geldt iets te nemen of ergens aanspraak op te maken, zal zy ditmaal toch van haar recht afzien, omdat wij nu eenmaal nog altijd in een monarchalen staat leven en de heer Dietz uit Stutgart, of wie dan ook de uitverkorene van het Duitsche proletariaat mocht blijken, goed-of kwaad schiks gedwongen zou zyn ook de daaraan verbonuen plichten op zich te nemen. „Men stelle zich", gaat het nationaal-liberale or gaan voort, „het schanaaal voor, wanneer de heer Dietz ten hove ging of den kroon prins uit naam van den Rijksdag met zijn geboortedag gelukwenschte, de solidariteit zou er door uit zyn voegen raken!" Ook in het belang van het land meent de Kóln. Ztg,, dat de burgerlijke partijen den Rijksdag een rooden voorzitter moeten besparen tenzij dan dit geuocht kon worden met de erkenning door de sociaal-democratie van de bestaande orde. Van een Centrum-man als president wil het nationale-liberale blad al evenmin weten; „het zou niet minder bedroevend zijn, wanneer het D dtsche volk in zijn Rijksdag voorzitter vertegenwoordigd werd door een partij, van wie graaf Bellestrem eens heeft gezegd, dat zy zich met fleren trots als de lijfgarde van den paus gevoelde." De Köln. Ztg. komt tot de conclusie, dat de burgerlijke linkerzijde de sociaal-demo cratie maar uit de klem moet helpen en den nieuwen president aanwijzen. Het blad, dat van den „Fortschritt" zooal niet het officieel orgaan is, dan toch geacht kan worden namens een groot deel der vooruitstrevende vrijzinnigen te spreken, het Borl. Tageblatt, oordeelt echter geheel anders dan de nationaal-liberale Köln. Ztg. In de toekomststaat is, schrijft het Ber- lijnsche blad, geen voorziening getroffen voor het ambt van een Duitschen keizer, en daarom meenen orthodoxe „Genossen", dat een sociaal-democratische president door zich aan het hof te vertoonen verraad aan de partijbeginselen zou plegen. Maar in de grondwet van den alleen-zaligmakenden toekomststaat zal zooveel gemist worden, waaraan de sociaal-democraten thans zonder gemoedsbezwaar meedoen, bv. een Rijksdag die gekozen is op grond van de thans gel dende districls-indeeling. En wanneer het gevoelige geweten der sociaal-democraten er inderdaad door beklemd mocht raken, wanneer zij den keizer van den tegenwoordi- gen Staat de gebruikelijke beleefdheid hadden bewezen, dan zou dit mogelijk onder het voorbehoud kunnen gebeuren, dit te zul len compenseeren met een grootere mate van grofheid en onbeleefdheid jegens den burger-president van den toekomststaat. Wilhelm II heeft de loopbaan van een Mil lerand met belangstelling gevolgd met den Engelschen socialisten leider Mac Donald heeft hij, op zijn eigen verzoek, een lang onderhoud gehadhet zou werkelijk jammer zijn, wanneer hem in het 24ste jaar zyner regeering de gelegenheid om eindelijk ook troepen, de keizerlijke garde. Zij begeerden niets liever, dan zich op de Pruisen te werpen, die moedig en onophoudelijk over Trouvilie, Fiavigny en Vionville naar de hoogten van Rezonville voortschoven. Op de hoogte van Villarsstond degrjjze veldheer Bazaine; den stand van het gevecht niet wetend, hield hij zyn troepen terug. Doch tegen den middag verslapte d^ kracht van het ééne Pruisische legerkorps; tegen de vijandelijke overmacht. Bij Vionville kwam het gevecht tot staan de vermoeide Pruisen konden niet verder, de ammunitie raakte op, de artillerie had geen voorraad meer. Daar drongen nu Canrobert en de keizerlijke garde onstuimig vooruit. Toen kwam het er op aan het bedreigde voetvolk en de artillerie te redden, hun tijd om ver ademing te verschaffen en gelegenheid te geven om nieuwe krachten te verzamelen. Dat was de taak van de cavalerie. De trom petters bliezen den aanval endaar stortten de zwarte Brunswijkscho huzaren zich op den vijand. Maar of de zwarte ruiters ook al doordrongen tot de plaats waar Bazaine stond, of hun aanvoeder zelf het zwaard kruiste met d«n Franschen maarschalk de overmacht was te groot, de lichte ruiterij moest terug en de kolonnen der vijandelijke grenadiers drongen steeds dichter aan op de afgematte Pruissische infanterie. Nu moest een laatste krachtsinspanning van eens een D u i t s c h sociaal-democraat van aangezicht tot aangezicht te zien, werd ont houden door kinderachtige gewetensbezwa ren der oppositie Het Fortschrifttliche orgaan eindigt ern stig, met er op te wjjzen, dat de invloed van den Rijksdag-president op den gang van zaken groot is, en dat. in geen geval iemand van het blau w-zwarte blok (en als zoodanig beschouwt het Berl. Tageblatt tnans zelfs den voor dezen post herhaaldelijk genoemden „wilde", graaf Posadowsky, omdat deze na zijn verkiezing met Centrum-hulp, de laatste party zoo gloedvol verdedigde) voorzitter mag worden. Er is intusschen natuurlijk maar weinig kans, dat de Duitsche Rijksdag een rooden" voorzitter zal krijgen. Afgescheiden nog van de vraag of de sociaal democratische fractie van haar recht als sterkste partii gebruik zou willen maken, zal er moeilijk een meer derbeid voor een candidaat uit deze fractie in den Rijksdag zijn te krijgen. Zelfs al volgden alle Vooruitstrevend Vrijzinnigen het parool van het Berl. Tageblatt, dan nog zou de s.-d. candidaat niet meer dan 155 stemmen op zich vereenigen. Dat de natio naal-liberalen er niet aan denken den Rijks dag een „staatsgevaarlijken" voorzitter te geven, blijkt duidelijk genoeg uit wat de Köln Ztg, schreef; en de conservatieven en het Centrum denken er natuurlyk evenzoo over. Er zal tusschen de burgerlijke partyen dus een compromis getroffen moeten wor den. Wellicht wordt nog een „wilde" ge vonden, die als bevredigende oplossing van het moeilijke vraagstuk wordt aanvaard. Doch de kans dat een nationaal-liberaal (deze party, de Köln. Ztg. stelt het met voldoening vast, is thans de veelgenoemde evenaar aan de weegschaal, misschien zelfs wel een lid der Fortschrittliche Volkspatei, den presidentieelen post zal bezetten schijnt ook niet gering. Een man van links voorzitter van den Rijksdag het zou een novum zijn in Duitschland's parlementaire geschiedenis, en tegelijk een nieuw kenschetsend feit voor de veranderde politieke constellatie. Een te Berlijn wonende vriend van den Turkscben bevelhebber in Barka heeft brie ven van deze ontvaDgen, waaruit de Lokal Anzeiger eenige uittreksels meedeelt. Zoo meldt En ver bei öp Oudejaarsdag: „In den ochtend van den 28sten December is de eerste bezending schietvoorraad en wapens aangekomen. Nog voor ze onder myne krijgslieden verdeeld waren, vlogen om zes uur weer de granaten in het kamp, en by de voorposten zag ik vijandelijke kolonnes door het dal van de Derna optrek ken. De linkervleugel van den vijand bestond uit vier bataljons en twee batterijen, de rechter- uit een bataljon en een batterij, het centrum uit twee bataljons met machine geweren. Myne reeds in positie gebrachte kanonnen (die tegelijk met de bezending wapens waren aangekomen) openden het vuur, en het voetvolk wachtte, tot de Itali anen tot op 300 M. genaderd waren. Een aanvallende beweging van mijn linker vleu gel besliste het gevecht in ons voordeel. De vijand trok eerst ordelijk terug, maar spoedig werd het een vlucht. Nu ging ook mjjn rechtervleugel tot den aanval over, od met genoegen kon ik het terugstroomen van de massa's daarginds gadeslaan. Opmer kelijk was de besluiteloosheid van den be velhebber van den vijand (evenals voor de hoofdstad Tripoli) die nu eens zijne reserves vooruitzond, om ze dan weer terug te halen. „Wy hebben de Italianen bij de vervolging in hunne eigen prikkeldraadversperringen gedreven en hun afgenomen twee machine geweren, 250 geweren, twee kanonnen, 30.000 patronen, 25 kisten met granaten, die goede diensten zullen bewijzen, en tien muildieren, die ik ook voor mijn kanonnen uitstekend kan gebruiken. Aan dooden, die de vijand niet mee kon sleepen, liet hy achter een majoor, een kapitein, vijf luite nants en 200 man. Wij wilden een soldaat, dien wij gevangen genomen hadden, weer laten loopen, maar hij scheen zeer tevreden, dat hii gevangen genomen was, en maakt zich nu nuttig met het schoonmaken van de buitgemaakte geweren. Na dit voordeel is het vertrouwen van my'ne troepen nog toegenomen, en wij rekenen met Gods hulp op de volkomen overwinning. Ik vond 900 krijgslieden, toen ik kwam, en heb thans achter mij 16000 soldaten paard en ruiter redding brengen 1 De hu zaren waren teruggeworpen hoordaar dreunde de aarde onder den galop der zware ruitery de zon schitterde op de glinsterende kurassen der zware cavalerie, de vaantjes der ulanen wapperden in het frissche windje en als een verwoestende bergstroom stortte de ruiterbrigade onder bevel van generaal Von Bredow zich met doodsverachting - op den vijand. Met doodsverachting!— ja, slechts de helft van hen keerde uit den stryd. Ook dit offer der Pruisische ruiters schijnt vergeefsReeds is Trouvilie weer in handen der Franschen, reeds dringt generaal Lad mirault over Mars la Tour naar voren en dreigt den linkervleugel van de stelling der Pruisen in te sluiten, doch tegen vyf uur verschijnt de twintigste divisie op het slag veld, de trommen worden geroerd en met versche krachten gaan de troepen van het tiende legerkorps in het gevecht. Een heele strydt ontbrandt rondom Trouvilie en Mars la Tour; luid klinkt soms het hoera der Duitschers, schetterend weergalmt bet geluid der signaalhoorns, het geweervuur knettert, de granaten vliegen fluitend door de lucht en daartusschen sissen de mitraileuses. En over dit afgrijselijk tooneel van dood en verwoesting werpt de ondergaande zon haai laatste stralen. Op de linkerflank der Duitsche slaglinie, Haaysche Brieven. CLXII. De vorige week bleef ik door allerlei drukte mijn gewone epistel aan de lezers schuldig, 't Kwam waarlijk niet door gebrek aan stof, want die is er op 't oogenblik in ons Haagsche leven te over. Daar hebben we allereerst de geruchtmakende schorsing van een openbaar onderwijzer wegens onbe- hoorlyk optreden tegen zyn schoolhoofd. Wie leest, waarom die onderwyzer is ge schorst, begrijp ter wereld niet, hoe it een stad als den Haag om zulke futiliteiten een schorsing kan worden uitgesproken. Wat toch was het geval? Een kind komt op een Zaterdag te laat op school. Daar het reeds meer was gebeurd, stuurt de onderwyzer het kind naar het hoofd om de zaak te on derzoeken. Deze komt in de klas en gelast den onderwyzer het kind te zeggen een briefje omtrent de redenen van het verzuim op den volgenden Maandag mede te brengen. De onderwyzer acht dit te laat. Daarover komt geschil en 't slot is schorsing, 'k Heb het uitvoerig relaas in de bladen gelezen en met de hand op 't hart kan 'k verklaren, dat op deze manier honderden particulieren dagelyks hun ondergeschikten om zulke wisselwatjes weg kunnen sturen. Men zegt het geval deed den maat overloo- pen. Wil men daarmede zeggen, dat de ver houding op de school niet deugde, dat kan worden toegegeven. Want de fout zit in het stelsel. half gedekt door laag struikgewas, staan de garde-dragonders en onbeweeglyk voor zjjnescadron zien we Eduard Von Altenbrak. Zyn oog schittert met een somberen gloed. Langs zijn voorhoofd vloeit langzaam by droppels het bloed uiteen lichte wond, hem door een vyandelyk zwaard toegebracht. Reeds hebben de dragonders tweemaal een aanval gedaan en zich in het heetst van den strijd geworpennu staan ze daar, mannen en paarden, om van de zware vermoeienis te bekomen. Beneden in het dal wordt de slag voort gezet, op de hoogten donderen de kanonnen en rondom het plateau ziet men een kring wolken van kruitdamp, waarbinnen de dood een ryken oogst maakt. Vergeten is nu alles, wat de soldaat in zyn vaderland achterliet. Vergelen zyn nu vrouw eu kind, vergeten de tranen en jam merklachten bü het afscheid. Eer en plicht doen nu alleen hun eischen gelden. Daar werden de Pruisische gelederen te ruggedrongen. Hun hoera sterft weg in den donder der kanonttbn, waarmee de Fran schen ginds op de hoogten van Bruvilleden vyand vervolgen. Met een groote overmacht werpen zy zich op de langzaam terug trekkende Pruisen, en thans nadert met daverend geweld ook een Fransche divisie ruiteryblinkende kurassiers met hun wuivende paardenstaarten op de helmen)

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1