2 ONZE EILANDEN van 27 JANUARI 1912. Toen kwam de brandweertijding -kort, krachtig. Heelemaal nietoverdreven„Brand in een loods by Van der Maaden op Oosten burg, dag meneer'. Een minuut laterRrrrrrrrrt Een lid van de reportage-afdeeling maakt attent op de vuurroode lucht in de richting van 'toostelijk stadsdeel, of 'tin orde ii ....Ja, voor gezorgd! Weer een telefoontje over den brand óók een „Telegraaf'-manHé, erg de brand Ja, lucht rood Zoo Nou 'k ga óók Terwyl een onzer onmiddellijk naar het terr6in van den brand vertrokken was, had het hem volgende redactie-lid gelegenheid in een atax de emotie gade te slaan, zich van de bevolking in het centrum der stad had meester gemaakt, by het van uit de verte aanschouwen van de ten hemel stijgende vlammen. Het leek één groote volkstrek, waarvan de drommen dichter op elkaar klompten naarmate Kattenburg en Oostenburg meer werd genaderd. Op iederen straathoek, waarvan men een goeden kyk op de hoogopgejaagde vlammen had, stond een menschenmassa. Ataxen en rijtuigen wrongen zich met moeite door de optrekkende menigte; ...alles naar den brand. De menschen schreeuwden elkaar toe: „By Van der Mad-da den En zóó was het inderdaad. Tjokvolle trams van lyn 13 brachten ook vele nieuwsgierigen naar de plaats des on- heils, En allen hebben het natuurlijk over... den brand. In onze wagen speelt zich een roerend tafereel af. Wat brandt er eigenlijk, conducteur? vraagt een burgerjuf. Waarop de conducteur, onder't uitscheu ren van 'n pasje bromt: „Ze zeggen'tis de timmerloods by Van der Maade." Nauwelijks is 'tgezegd of een arbeiders vrouw, aan de overzijde gezeten, geeft een schreeuw, terwyl ze gilt: „Allemachtig 1 daar werkt m'n man!" En hoe de omstan ders haar ook trachten te sussen, 't geeft niet, ze kermt maar door en jammert, tot we 't zoogenaamde „Suikerhuis" genaderd z'yn Vóór den ingang van 't fabriek zooals de „Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal in den volksmond heet was 't zwart van 't volk. Bereden politie hield de nieuwsgierigen op een af stand, hoewel er hier nog niets te zien was Achter het hek staan de stoomspuiten te puffen en te hijgen, we tellen er drie naast elkaar en verderop liggen er nog meer. In de gracht liggen onder stoom de „Jason" en de „Jan van der Heiden" beide volle kracht werkend. De slangen wijzen nu den weg naar het terrein. Maar meer nog is 't de reusachtige vuurmassa, die ons op de uitgestrekte ter reinen dient tot „lichtbaak". En welk een lichtbaak! Hoe ook maar een geringe be schrijving te geven van den aanblik, die ons wachtte. We holden al struikelend over kris-kras door elkaar warrelende slangen, rails en blokken ijzer, voort, al maar voort naar den vuurgloed. En overal staan bosjes werklui, bfleengehoopt, stomgeslageD door den indruk, die het woedende element op hen maakt. Stel u voor een reusachtig vuurwerk, een allesoverbluffend slotstuk, waaraan de pyro- technische kunst niets gespaard heeft en ge hebt nog slechts een gering beeld van den kolosalen vuurgloed. Een groote houten loods, ruw geschat een 100 by 10 meter, brandt over heel de oppervlakte. Wie zich in de nabijheid waagt, kan 't nibt uithouden van de hitte. En onze aanteekeningen ma ken we by het licht, dat de vuurgloed ver in 't rond afwerpt en waardoor het is gelyk hel dag. Het hout knappert en knettert, dat 't een lust is, een aanhoudende vonken regen spat tot hoog in de lucht, vèr boven de bloedroods rookwolken. En een fiksche Oostenwind wakkert 't enorme vuur tot aan den angstwekkenden vuurgloed. Een angstwekkende vuurgloed ten minste voor ons leeken. De binten en spijlen knappen, en vallen zwart-gerookt en nog brandend naar beneden in de alles verte rende vlammenzee. De electrische draden van de verlichting branden door en raken los, bengelen door de lucht, gevaar opleve rend voor de omgeving. De hoofdcommissaris de heer Hordijken de commissaris de heer Van Asperen, had den de leiding in handen om de orde te bewaren. Maar de vuurzee werd bestreden onder de leiding van den commandant der brandweer, den heer Meier. Onverschrokken tastte men den vijand aan. Doch voorloopig viel er niet veel meer te doen dan de omgeving te be schutten. Het water, dat in de vuurzee de commandant. De paarden werden gemon sterd en die voor den velddienst ongeschikt waren, werden aangewezen om in het gar nizoen den dienst te bly ven verrichten. Uit de magazijnen van kleediug en wapening werd het benooöigde te voorschijn gehaald en aan de manschappen uitgereikt Ieder was druk bezig, van den commandant tot den jongsten soldaat. By het werk ontbrak het natuurlijk niet aan een vroolyk lieden een aardigen kwinkslag. Een opgeruimde geest bezielde officieren en soldatenimmers, de oorjog gold Frankrijk, den erfvijand van Duitschland. - Ah, ritmeester, riep de commandant hem toe, Het is goed dat ge bereids geko mèn zyt. Met oprechte deelneming heb ik den dood van u wgeachten vader vernomen maar laten wij nu de dooden rusten wie weet. ritmeester, hoe spoedig wij ook tot hen behooren. Er staat ons een zware strijd te wachten En nu heb ik iets voor u te doen! 6e zyt de jongste ritmeester van het regiment, daarom heb ik u bestemd om uit Koningsbergen de reserve manschappen te halen, die ons regiment daar heeft. Ge moet reeds hedenavond daarheen reizen. Hedenavond reeds,commandant?Een uur geledeD ben ik van de reis gekomen en ik heb nog het een en ander te regelen. Ja, myn waarde, daar helpt niets aan, de dienst gaat boven alles. Ik kan u nog werd geworpen, verdampte, zoodra het bo ven de vlammen kwam. Voorloopig hield men dus de omgeving nat. Een rondgang om de brandende loods maakte, dat wy de situatie wat beter konden opnemen. De brand dan was te 7 uur aan gekomen in de leerschool der timmerlieden, die gevestigd is in de bovenverdieping dei- loods. Beneden is de rijtuigmakerij, waar voornamelyk de houten bovenstellen der goederenwagens worden vervaardigd. De oorzaak is onbekend, doch men vermoedt, dat de brand ontstond tengevolge van kort sluiting. De werklieden, die beneden werkten, wisten zich te redden. Zelfs konden eenigen nog hun gereedschappen meenemen. Ande ren namen alvast de eigen slang der fabriek en beproefden daarmee water te geven Maar dat gaf niet. veel, want er kwam geen water uit. Toen de brandweer arriveerde, stond de loods reeds in lichtenlaaie. Door den hevigen wind, geraakte ook de houten lak loods, die achter den timraerwinkel is ge legen in brand. Daar vonden de vlammen gretig voedsel. Een pasgelakle personen wagen werd er tot een verkoold geraamte teruggebracht. Dank zy de brandweer, bleef het steenen gebouw achter de lakloods, waar de houtbewerkingmachines zich bevinden, geheel behouden. Erger was de electrische centrale, rechts van de brandende loods staande er aan toe. Het vuur had zich daaraan meegedeeld, zoodat het dak weldra verbrandde. Door voortdurend nathouden werd erger voorkomen. Toch gelooft men, dat de nieuwe electri sche installatie ook door het water ernstig beschadigd is. Voor de fabriek en de Neder landsche Scheepsbouw-Maatschappy, die eveneens van deze centrale haar licht ont vangt, is dit een groot ongerief, daar toch meestal bij donker wordt gewerkt. Het verdere gevolg van den brand is, dat pl.m. 50 werklieden heden vergeefs hun werk plaats zoeken en zy op die plek slechts een puinhoop vinden. De directie zal zoo spoedig mogelyk die werklieden elders aan 't werk zetten. Zooals gezegd, in hoofdzaak beperkte de brandweer zich tot het nathouden der om geving. Daarvoor waien in werking 5 stoom spuiten, benevens de reeds genoomde drijvende stoomspuiten,in totaal 20 kranen. De loods brandde gebeel uit. En lang zamerhand zakten de vlammen. Hier en daar nog even opflikkerend, ging het vuur uit als een gaslamp by 'n ongevulden muntgas meter. En toen 't 9 uur geslageD had, was men den brand volkomen meester en kon en zeggen, dat alle gevaar geweken was. Gelukkig zijn er geen slachtoffers te be treuren. Langzamerhand gingen de menschen- massa's huistoe, zeer tevreden over het gratis vuurwerk, dat men, zy 'took van verre, had gadegeslagen. Ze vonden het een ouderwetsch brandje". En de commandant van ons brandweerkorps zal hen schoon gelyk geven! Alles was op beurspolis verzekerd. De moordaanslag te Groningen. Het poliiieonóerzoek betreffende den driedubbelen moordaanslag, Zondagavond ten huize van den heer Polak te Groningen gepleegd, is thans geëindigd, Omtrent den jeugdigen misdadiger deelt de N. Gron.Ct. het volgende mede: Kley zal, zoodra hy vaD de bekomen verwondingen genezen is, ter beschikking van de justitie gesteld worden, Hy maakt een vreemden indrnk. Want hoewel zyn handelingen algemeen op ontoerekenbaar wijzen is toch zijn persoonlijkheid die van een normaal mensch. Alleen is hy wat stil en neerslachtig. Hij is de zoon van een oppassend werk man, den timmerman W. K. Dezen is het totaal onbegrijpelijk, dat zyn zoon deze misdaad heeft kunnen begaan. Hy beeft nooit anders te klageD gehad over zyn zoon, dan dat hij in den laatsten tyd gedurende zeven weken zonder werk was. Hij leefde altijd zeer ingetogen, gebruikte geen sterken- drank, kwam nooit in een kroeg, h->d geen omgang met meisjes, had zelfs geen kame raden. Zyn eenige uitgaaD was de bioscoop, maar daarvan maakte hy dan ook een druk ge bruik, soms meer dan tweemaal per week. De bioscoop had voor hem groote aantrek kingskracht. Bii zyn laatsten patroon, den heer Kelder, meubelmaker aan de Kruitlaan, gaf h\i daarvan herhaaldelijk blijk. Roovers- en Indianengevechten de detective nummers haddeu zijn grootste bewondering en daar over mocht hy gaarne praten. Zyn ouders en ook zyn patroon hadden wel eens gezien, dat hij een revolver had. Op de vraag wat hy daarmee moest doen, had hy zyn moeder geantwoord, dat daannee honderden men- wel verlof geven tot morgenochtend, maar dan moet ge gaan. Uw schriftelijke lastge ving ligt reeds by u thuis. Zeer goed, commandant. Ik zal m'yno orders stipt opvolgen. Best ritmeesterik verwacht van u niet anders en ga nu eens naar uw escadron zien. Met een bezwaard gemoed deed Eduard zijn plicht. Hoe geheel anders had hij zich het wederzien van zijn vrouw voorgesteld. Hij had haar de blijde boodschap willen brengen, dat nu de tijd van haar geduldig wacblen voorby was, dat hij nu spoedig in het volle genot van haar rechten zou komen, en nukon hij een vluchtig uur by haar doorbrengen om haar te zeggen, dat die pijnlijke toestand nog langer moest duren, dat hij voor langen tijd weg moest, ja, misschien nooit zou terugkeeren. Eduard had al zyn plichtsgevoel noodig om niet moedeloos te worden. Wat betee- kende de strijd tegen den vyand des vader lands, vergeleken bij het neerdrukkende gevoel, dat hy zyn vrouw en kinderen in geen beleren toestand kon brengen. Den vyand ging hy onversaagd te gemoefvoor de verwonderde blikken van zijn kinderen, voor de betraande oogen van zyne vrouw stond hij beschaamd, ja, hij vreesde die. Hoe berouwde het hem nu, dat hij niet reeds lang den moed had gehad zijn huwelijk schen in de stad waren gewapend en aan zijn patroon verklaarde hy, dat het wapen hem diensten zou kunnen bewijzen, als hij wandel- of fietstochten bij avond maakte, want hy liep altyd alleen, omdat hij zich by niemand aansloot. Zijn laatste patroon is overigens uitstekend over hem te spreken en prees hem als een fliuk, ijverig werkman, die altyd beleefd was en voorkomend jegens iedereen. Hy zou, zoodra er weer werk was, weer terugbomen. Zijn kist met gereedschap was daarvoor bü zyn patroon bly ven staan. Uitgaan deed hy nooit later dan tot ten hoogste half-elf 's avonds, ging dan dadalyk te bed, maar vertelde wel eens, dat hij uren had wakker gelegen en had liggen denken over Amerika. Dat was in den laatsten tyd zyn ideaal. Gedurende de laatste dagen hebben zyn ouders niets bijzonders aan hem gemerkt. Hij was tegen 8 uur in zyn Zondagsche pak, nieuwe demie aan en een pet op, uitgegaan. Zyn ouders hebben niet gezien, dat hij de wapens en andere zaken, die op hem ge vonden werden, by zich heeft gestoken. Een- half uur er na heeft hy het feit bedreven, en is dus waarschijnlijk linea recta naar het huis van den heer Polak gegaan, waar hy eens met den heer Helder eenige stoelen heeft gebracht. In den tuin, waardoor hy een uitweg heeft gezocht en gevonden, is hy evenwel niet geweest. Even voordat hij het ouderlijk huis ver liet, om de misdaad te plegen, legde zyn moeder een rijksdaalder voor de huur op tafel. Tot zyn moeder zei hij toen, dat ze geen buur behoefde te betaleD. „We kunnen zelf wel een huis krijgen", zei hy. „Ja, had zjin vader gezegd, we kunnen het wel tim meren en schilderen, maar we hebben geen geld om den grond te koopen". ,,'t Geld komt er wel, vader", heeft hij toen gezegd, en met deze woorden ging hy heen. Hij was door zijn vele lezen vrijwel goed ontwikkeld, had beschaafde manieren en was zeer werkzaam. Het meisje is Maandagmiddag geopereerd, de kogel is uit haar linkerborst verwijderd en haar toestand was Maandagavond vry goed. De heer Maurits Polak is weer naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij wel geopereerd zal moeten worden. Zijn toestand en die vau den heer Eduard Polak, die Maandagmorgen geopereerd is goed. Arm voogdij-kwestie. In de "Woensdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Schoterland werd gelezen een motie, aangenomen in eene vergadering der afdeeling Jubbega van de S. D. A. P., en die der landarbeiders aldaar, waarin wordt aangedrongen op het ontslag van den armvoogd Bergsma, te Jubbega aan de Vaart. Sinds eenigen tyd wordt van particuliere zynde over het optreden van dezen arm voogd geklaagd en werden in ae raadsver gadering klachten tegen hem ingebracht, die door het armbestuur bestreden werden. De gemeenteraad nam de motie voor notificatie aan. Naar aanleiding van een ander heeft de heer S. W. Taconis, sedert lange jaren voor zitter van het armbestuur in die gemeente, zijne herbenoeming niet aangenomen. Ontvluchting. Een der personendie de politie te Haar lem Maandagavond de handen zoo vol heb ben gegeven,zekere de W., en Dinsdagnacht met groote moeite werd gearresteerd, is Woensdagochtend uit zijn cel aaD het politie bureau ontsnapt. Hy is nog steeds zoek. Aanranding. De koopman K. Swier, te Hoorn, die gister avond naar buiten ging om kalveren te koo pen, is op den dijk door twee onbekende mannen aangevallen.Zyn portefeuille, inhou dende /"300, is hem ontrold. De politie stelt met behulp van politiehon den een ijverig onderzoek in. Dreigende staking. Men meldt ons uit Leiden De afdeeling Leiden van de Landelijke Federatie van metaalbewerkers, die reeds herhaaldelijk, doch te vergeefs, bij de directie der Kon. Ned. Grofsmederij op verhooging van loon aandrong, heeft thans een definitief antwoord verlangd voor ol op 31 Januari a.s. Mocht dat antwoord uitblijven of onbevre digend zijn, dan zal de Federatie tot andere maatregelen overgaan. De moord te Beek. Omtrent de aanhouding van de twee ver dachte medeplichtige Duitschers wordt nog gemeld, dat de politie te Herzogenrath door de Nederlandsche marechaussee op 14 Janu ari werd verwittigd, dat de twee verdachten de Duitsche grenzen hadden overschreden. Twee vrouwen, die in relatie stonden met publiek te makeu juist, toeu hij te Rome Margherita leerde kennen, had hy dadelijk zijn ontslag moeten nemen en zyn geliefde vrouw niet in een dubbelzinnige positie moeten brengen. Nu was het te laat. De avond viel reeds, toen Eduard gevolgd door zyn oppasser Hendrik, in snellen galop den straatweg naar Friederichshaven langs reed. Alles in de beste orde, had de eerlijke Hendrik gezegd. Ik ben eiken dag naar de villa geweest. Kleine Eduard was verzot op de paarden. Dat zal een flink ruiter worden ritmeester. In den geest zag de officier den juichenden blonden knaap op het paard zitten en met weemoed dacht hy er aan, boe liij zich zoo mooi had voorgesteld zelf zijn zoon op het voorvaderlijke slot te onderrichten iu alle ridderlijke kunsten. Wie wist, of hem dat geluk ooit zou te beurt vallen Met een kreet van vreugde sloot Marghe rita haar echtgenoot in hare armen, de kleine Eduard pakte vaders arm, terwyl de oude Dorothea met de kleine Margberila kwam aandragen, die ook haar lieve ronde armpjes naar haar vader uitstrekte. Eindelijk, eindelijk heb ik je terug, snikte Margherita aan de borst van haar echtgenoot. Oh, wat hebben me de dagen lang geduurd; toen ge weg waart. Hoe heb ik naar je verlangt Ach, Eduard, wanneer de twee Duitschers, passeerden Zondag 14 Januari Herzogenrath. De Duitsche politie volgde in burgerkleeding de beide vrouwen, die met den trein naar Eschweiier vertrok ken en daar in de Ottillienstraat in een huis gingen, bewoond door zgn. Zigeuners. Den man, die de vrouwen toegang tot de woning verschafte, ontmoette de politie later aan het station te Eschweiler, hy vertrok naar Krefeld, en de politie eveneens. Den volgen den dag gelukte het de politie aldaar de twee Duitschers te arresteeren. Naar gemeld wordt, zou een hunner een omstandige bekentenis hebben afgelegd. (Limb. Koerier.] Griezelige vondst. Bij liet omspitten van grond in het Haag- sche bosch zyn daar eenige halfvergane plan ken gevonden, vermoedelijk van lijkkisten, en verschillende deelen van een tweetal menschelijke geraamten. Vermoed wordt, dat deze overblijfselen daar alle vele tientallen jaren in den grond Het slachten. In de laatsten tijd hebben verschillende slagers voor het, Haagsche kantongerecht terechtgestaan ter zake van het voortgaan met slachten van een rund of een varken, terwijl nog niet duidelijk gebleken was, dat de dood bij het dier was ingetreden. Donderdag stonden weder slagers voor dit feit terecht. In enkele gevallen, waarin geen twijfel overblijft, dat het dier nog leefde, omdat het vervaarlijk met de pooten sloeg, terwyl de kop aan het lichaam be vestigd was, maar de slager reeds bezig was met het villen van dien kop, vorderde de ambtenaar van het O. M. geldboete varieeren- de van f3 tot f 25. In enkele gevallen deed zich echter een feit voor, op grond waarvan de kantonrech ter de behandeling dier zaken verdaagde tot heden over 14 dagen. Het feit bestond hieriD, dat het rund nog teekenen van leven gaf, nadat de kop reeds van het lichaam was verwijderd. Bij verschil van meening hierover, althans bjj* gemis aan eenstemmig positieve verklaringen bij de heden gehoorde deskundigen opzichters van het abattoir wilde de kantonrechter over 14 dagen eerst nog een veearts hooren. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHAR,\IS- Het vleesch van een ge storven koe van den landbouwer C. Gebuis is voor de comsumptie afgekeurd en begra ven. De stierenkeuring voor het district Flakkee, zal plaats hebben op den 7 Maart 1912 te Middelharnis des morgens te 9 uren. - Bij de aanbesteding voor het verbou wen van een woonhuis voor rekening van den heer D. de Haas waren minste inschrij vers. Timmerwerk G. Schilperoord f 1260 Metselwerk L Buurveld 677 Schilderwerk H. v/d Wende 279 Smidswerk J. van Striën 185,49 De begrooting timmerwerk was 1150 waarvoor het aan J. Mosselman is gegund. - Donderdag werd bij de politie gede poneerd een kisje Vitello dat door jongens op straat was gevonden, het is reeds door den rechthebbende afgehaald. - In deze gemeente komen op de lijst der leerplichtige kinderen er 654 voor. Dor.derd3g is te IJmuiden binnen ge komen de vischsloep Johanna Hendrika sch. H. Jordaan met een gebroken kluifhout en zonder vangst. Een en ander tengevolge van het slechte weer op zee. Aan 16 personen die zich bij den laatst plaats gehad hebbenden brand verdienstelijk hebben gemaakt, door flink te werken is nog 3 gulden per persoon uitbetaald door een Assurantie Maatschappij. Vergadei-ing van den Raad der Ge meente Middelharnis, op Vrijdag 26 Jan. 19J2 nm half drie uur. Aanwezig alle leden behalve de Heer J. Vroegindewij met kennisgeving. Na lezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, deed de Voorzitter mededeeling dat waren ingekomen: 1. Schrijven van Ged. Staten waarbij goedgekeurd werd teruggezonden de begroo- tiDg der gemeente over 1912. 2. Een schrijven als voren over wijzi gingen in de begrooting over 1911. 3. Een schrijven van den Heer Jb. Knops dat hy zyn herbenoeming als plaatsver- zal die akelige tyd van scheiding voorbij zyn Voor Eduard waren het de moejeiykste ©ogenblikken zyns levens, toen hy Marghe rita moest raededeelen, dat die tyd van scheiding nog niet voorbij was, dat de oorlog was verklaard en dat hy nogmaals voor een langen, langen tyd haar moest verlaten. Als man \an eer, als soldaat moetik myn plicht vervullen, ik kan mij daaraan niet onttrekken, zeide hy diep geroerd. Wees sterk, dierbare vrouw, wees den naam waardig dien ge eenmaal met onze kinderen zult voeren - wees sterk en moedig, zooals het der vrouw van een Duitsch krijgsman past. Zenuwachtig snikkende, rustte Margherita aan de borst van haar echtgenoot, die zacht haar donkere lokken streelde en nu en dan haar een kus op het voorhoofd drukte. Langzamerhand droogden haar tranen, de krampachtigezenuwschokkoD verminderden en daar zat zy nu zonder tranen, met ge bogen hoofd en gevouwen handen te luis teren naar de troostende woorden van haar echtgenoot. Haar groote, vochtige oogen staarden onafgewend naar het avondrood, dat den westelijken horizon in gloed zetto. - Als ik uit den veldtocht terugkeer, Margherita, sprak hij, dan voer ik je als myn echtgenootenaar het slot mijner voor- vangend en een van den Heer C. Kolf A.Cz. Met 8 tegen 2 s dat hy zijn benoeming als lid van de Gas afwijzend I e beschi commissie niet aanneemt. ging de verga' 4. Een schrijven van den Heer J. L. "Vink0Yer. dat hy zyn benoeming als regent van het Na heropening d weeshuis aanneemt. W6r(i deze door der 5. Een schrijven van het gemeentebestuur' van Sommelsdijk waarbU bericht wordtDIRKSLAX'D -Lo'H gedaan, dat tot lid van de gascommissiebare school is bene is herbenoemd de Heer S. Knüps en totSpykenisse. plaatsvervangend lid de Heer Timmerman. n 5jjz 6. Een schrijven van Regenten van het ,,A L ;n het Burgerlijk "Weeshuis, waarbij zy mededeeling gemeld. aa doen dat de begrooting over 1911 metee? arbeidersgezin f 1000,— moet worden verhoogd, doordat gelezen- meerdere kinderen in het Weeshuis zijn i Door de Coö gekomen en de prijzen der levensmiddelen Volharding te Dir. belangrijk hooger is dan in andere jaren, leden over het afg( 7. Een bezwaarschrift van A. Koeze tegen winst uitgekeerd, zyn aanslag in den H. Omslag, wordt stiaks „nvrF ,j in besloten vergadering behandeld. NIEUWE10X1SL- 8. Een schrijven van den Heer J. Zaayer t waarbij hy eervol ontslag verzoekt als 3000 H.L. *„0 Regent van het Weeshuis. werden erin verse Met algemeene stemmen is besloten hem oet kolu'er dit te verleenen. het dienstjaar 1912 i' Hierna doet de secretaris voorlezing van aan den Rijkso» eenige overschrijvingen en wel reeds een ®8r hand gesteld, f- Door de duüfl van f 250: zynde dit bedrag uitbetaald aan brandlieden voor loon van den op 1 Jan.°a jl. plaats gehad hebbenden brand. Maandagavona om Ingekomen was alsnog een schrijven vat mee3 Ged. Staten houdende mededeeling hoe ol si"13 sclljpper 1 water en met bel voortaan de finantieele regeling van Gemeentelijke Gasfabriek van beide ge meenten zal plaats hebben. Hierover hebben nog eenige besprekingen plaats, waaruit blijkt dat wanneer de toe stand van de Gasfabriek zoo bly ft als deze thans )|is, dat dan ook de uitkeering gelyk is aan de thans geldende. Aan de orde ia thans de benoeming van een ondei wijzer met hoofdacte en acte- Franach Op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. Roelofs van Oudenhoorn, Staver van Sliedrecht en v. Geuns uit Arnhem. Met 6 tegen 4 stemmen op den heer Staver wordt benoemd de heer J. Roelofs. Voor lid en plaatsvervangend lid der Gascommissie worden benoemd de heeren T. O. Nipius en C. Nuije. Naar aanleiding van het bedanken van den heer G. Kol? AGz. als lid der Gascom missie zegt de voorzitter dat thans het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer J. Born om besprekingen te houden over die benoemiug, wel als afge daan beschouwt kan worden. Op het in de vorige vergadering aange houden schryven van de Muziekvereeniging „Sempre-Crescendo"waarby overname werd verzocht van den muziektent, en ontheffing werd gevraagd van de betaling van huur aan de bewaarschool, geeft thans B. en W. het advies, om niet tot overname van den tent over te gaan en ook geen ontheffing te verleenen, doch „Sempre Cresendo" een subsidie Ie verleenen van f 10,- per jaar, «,7.,,^.™" mviicd onder voorwaarde dat op de verjaardag van 8 uuaeren g H. M. de Koningin een muziekuitvoering zal worden gegeven. Met6 tegen 4 stemmen aangenomen. Thans komt aan de orde do bespreking van een adres om een gedeelte van den tuin in gebruik by L. v. d Weide of te staan voor het plaatsen van varkenshokken. De voorzitter zegt dat waar thans door het particulier initiatief is gezorgd, dat een plaats is gemaakt in de vroegere tuin van Koomen hy het be3te vindt, datadresvoor kennisneming aan te nemen, terwyl de jet gelukken de ov tant te brengen, zo d een nat pak afk Dinsdagavond (iddelharnis met •n Oostelyken ac! •ie kinderen aldaa elen, op eens beg ep er heen en zag oot liggen, en ook e modder uitsteker ok toen het docht ;et kind bleek be iet haar te rollen j it en kwam zy spc' Idaar niet gepassef ermoedelijk in de - Tegen 1 April m gezondheidsrede raagd, als nachtwak psteker en omroep OUDE TOXGE. He isting over 1912, is d aan den ontvan1 and gesteld. Op de lijst bed er Leerplichtwet ïeente voor 399 kir - In het afgeloo - Op 31 Decemb' :ing dezer gemeente 405 mannen en 13 /erslag over het -31 Dec. 1910 der Coöp. Ba te Dirksland. e 7 v. Alvorens een overz; Voorzitter tevens voorstelt om op de Gorsjes ujdvak te geven, lykj een gedeelte land van 50 M2. in erfpacht u"~l te nemen, teneinde ook de bewoners van den Oostdyk in de gelegenheid te stellen daar een varkenshok te plaatsen. Na eenige besprekingen werd aangenomen aan de Ambachtsheerlijkheid te verzoeken een gedeelte voor een jaar in huur te geven om te zien of er aldaar behoefte aan plaats naar varkenshokken is. Aldus werd besloten. Tot slot kwam aan de orde het voorstel van den Heer J. Bom, om aan de Wed. v. Markesteyn, te vergoeden de schade, die zy aan haar huis had gekregen, door het om waaien van de boomen, die op 30Sept.j.l. zyn omgewaaid op haar huis. De Heer Bom vindt het billijk dat de gemeente, die kosten aan haar betaald. De Heer Kötff zegt dat hy het zeer billijk zou vinden dat de Wed. Markesteyn de schade zou worden vergoed echter meent hy dat dit niet door de gemeente kan ge schieden ook de Heer Slis zegt van dezelfde gevoelens te zijn, doch dat de gemeente onmogelijk dit kon vergoeden. Ook de voorzitter deelt de gevoelens van bovengenoemde heeren, doch meent dat men door het toestaan van een vergoeding voor de geleden schade, een gevaarlijk prece dent zou scheppen, voor latere gevallen. vaderen; dan zal ik goedmaken wat ik aan je misdreven heb; dan zal ik je alles doen vergeten, wat ge geleden hebt. Een rilling ging Margherita door de leden en haar oogen vulden zich opnieuw met tranen. Als ge terugkeert Als in een droom herhaalde zy deze woor den, die eene vreeselijke mogelijkheid in hielden, waaraan Eduard heden ook reeds gedacht had, toen hij het bevel der mobi lisatie ontving.Liefderijk nam hy Margherita in zyn armen, legde haar hoofd aan zijn borst en fluisterde zacht met bevende stem: Het noodlot zal niet zoo wreed zyn mij aan myn vrouw en kinderen te ontnemen. Zij hebben my duizendmaal meer noodig dan andere vrouwen en kinderen. Neen. Marghe rita ik geloof niet dat het vijandelijk lood mij zal treffen. In elk geval, heb geen zorg voor de toekomst Ik heb aan myn broeder "Willy alles medegedeeld, ik heb al denoodige bewijspapieren in ons familiearchief te Al- tenbrak nedergelegd. Mochten wij elkaar nooit wederzien, wend je dan tot myn broeder, hy zal je een trouwe vriend en raadsman zyn - by zal je in het genot stellen van alle rechten, waarop ge aanspraak hebt. O, daarover is het niet, dat ik zoo bezorgd ban, snikte Margherita. Wat geef ik om rijkdom of hoogen rang als ik jou slechts mag behouden. (Wordt vervolgd.) in herrinnerin tydperk vooraf e voorgeschiedenis akkery „Volbardini 't Was op 12 Jan. au enkele personer ehouden, waarin rerd, middelen te prichiing eeuer co/ eraken. Allereerst werd g preker te krijgen, lenbare vergaderir ergadering werd ge; 'ebr. 1907 met den d der bekende co& e Rotterdam als sp ergaderiug werd e enoemd om de nc emen en werd in esloten, van stom net een wekelükscb m op deze wyze de ;e krijgen. 't Aantal deölneme |e klein om daadw. ireagen, 'tgeen echt ;een reden tot opge* Integendeel! Door 'as dit getal op jeklommen tot 27. "Van toenaf begon welke haar bes a. v., toen in een 5 Ie heer van Calmtb len Ned. Coop. Bone :enis van coöperat jring was een Jen datum niet m leelnemers toetraden ;etal reeds geklomm Intusschen had on leïatiea verschillendi |ens verzameld, op ioorloopig bestuur v ot de defenitieve c lakkerij en tevens d Ie wekelijksche stor: De oprichtingsact passeerd, waarme joöperatie een feit v> Hadden deverschillt jolharding getoond c betalen en zoodc >r de vereeniging t geldelijke hulp fas. En waar hier te irsonen waren die v 'epassen (kolen, vee' i dus zeer waarsch rjuden zijn kwam denkbeeld, verschille zoeken, de nog nood ^eniging te leenen. Of

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 2