ZUID-H0LL1NDSGHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN IELSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, li Veerhuis". oek- en Papierhandel r SN, BAND EN S-ARTIKELEN Het Huis Altenbrak. Prima 3 cent. cent. SER - Middelharnis. irpipi|iipiiimiiv?flipvii is* rade Goederen, enz. ll!ll!llSllsil!ll!ll!ll!ll!ii!ll!i A. WATERMAN. J. GROOTENBOER. :n advertentie-bureau b 280, middelharnis LEVERING VAN en Kerkbijbels, en Kerkboeken, zonder knip- en overslag. eer-, muziek- en voor- nboeken op elk gebied. boeken, kinderspelen :t-, poëzie-, ansicht-, S- en POSTZEGELALBUMS. VRTEN, PORTRETLIJSTEN GERS, VULPENHOUDERS. Schrijf- en Teekenbehoeften, kantoor-, notulen-, on-, huur-. kwitantie schetsboeken. k enin gen pa pier ozen luxe post. 3pon dentieka arten. in. copieëerpersen. erdoozen, enz. enz. TEMPELS. Intoor-, datum-, hand- k U M MERST EMP ELS. t.AKCAClIETTEN, MEREERMAGHINES, LEERDE NAAMPLATEN, E-, KAST-, COIFFEURS-, S'KËLPLATEN, enz. enz. abonnementen aan op alle Tijdschriften, Mode-, Dag-, Maandbladen. van Advertentiën in alle i Buitenlandsche bladen, jroote keuze 'antasie- en Felicitatiekaarten gen op boeken worden spoedig litgeversprijs geleverd, jpieuwste drukken. jpd, W. v. d. SCHENK. ONZE EILANDEN voor oe Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 10 Zaterdag 27 Januari 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Offlcieele Mededeelingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mlddel- harnta maken bekend, dat de ingevolge ait. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December [Staatsblad no. 222] opgemaakte alphabetieche lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon geves tigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden gedurende de mnand Februari voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Middelharnis, 24 Januari 1912. De Secretaris, De Burgemeester, NLJGH. ULBO J. MIJS. Waterschap „De Dijkring Flakkee". BEKENDMAKING. HET BESTUUR VAN HET WATERSCHAP „DE DIJKRING FLAKKEE" maakt bekend, dat ten kan tore van den Secretaria-Penuingmeester, C. J. H. van den Broek te Middelharnis, gedurende veertien dogen van den 26 Januari tot den 8 Februari 1912 voor een ieder ter inzage ia nedergelegd, de Rekening over het dienstjaar 1911 en de Begrooting voor het dienst jaar 1912. Middelharnis, 25 Januari 1912. Het Bestuur van het Waterschap „De Dfjkring Flakkee", De Secretaris, De Voorzitter, C. J. H. van den BROEK. K. P. ROODZANT. handel in ifd aanbevelend - Binnenland. Rotterdam. iev. BILLIJK K PRIJZEN. L F. M. MULDER. ftnrlemmerolie. rken. Dakloos. Te Ede werd eenige dagen geledeD zekere v. d. Weide met zijn gezin uit zijn woning gezet. Daar de man geen ander huis kon bekomen, trok hij naar de heide, waar hij een plaggenhut bouwde en daar met zijn gezin introk. Bü de felle vorst der vorige week hebben de ongelukkigen heel wat koude doorstaan. Hoewel de menschen er nog steeds wonen, wordt er nu getracht geld te verzamelen om hen aan een mensch- waaidig verblijf te heipen. Ongelukken. Te Zesgehuchten (Geld.) is het 10-jarig dochtertje van den landbouwer Engelen door het ijs gezakt en verdronken. De 18-jarige P. Duim is te Tuitjehorn door bet ijs gezakt en verdronken. De zedenpolitie heeft Dinsdagavond een bezoek gebracht bij een juffrouw op het Oranjepiein in Den Haag. Zij vond daar ver schillende instrumenten en voorwerpen, die grond gaven voor bet vermoeden, dat de juffrouw zich schuldig heeft gemaakt aan het misdrijf van het opwekken van abortus. De vrouw werd aangehouden en is gisteren ter beschikking van de justitie gesteld. De houtzager J. H., in dienst bij den heer C. J. Alblas te Waddinxveen, is eergister- morgen door een stuk hout, dat ondereen cirkelzaag uitsprong, zoo ernstig getroffen, dat hij nog den zelfden dag aan zijn kwets uren is overleden. De 50-jarige M. de J., te Sneek, die in dienst van de firma Houwink aldaar eenigen FEUILLETON. 21 ar lee Rogalla, m\jn broeder is een man van eer; al heeft hij tegen de gewoonten van onzen stand en tegen de wettelijke voor schriften gezondigd, in strijd met onze begrippen van eer zal hij niet handelen. ;Hij zal je niet in pijnlijke moeilijkheden brengen, dat ge hier zyn vronw moet aan treffen. Ik zou zoo'n ontmoeting wel weten te ontwijken. Rogalla, bebt ge dan voor mij geen Ienkel woord van liefde over? Het is mis schien de laatste maal, dat wij bij elkander zijn. Hy stak zijn vrouw beide handen toe I langzaam legde zij haar fijne aristocratische vingers daarin en zeiJe weet, dat ik een afschuw heb van zulk comediespel. Ik heb je lief, Willy, zooals ik je liefhad op den ^eersten dag van ons huwelijk 1 Ik acht en er je als de vader van onze kinderen. tod behoede je in den strijd tegeD den 'ijand van ons vaderland. "Willy trok zijn vrouw aan zijn hart en *uste haar. Een oogenblik rustte Rogalla tijd geleden bij het afladen van zware kisten glas door een kist werd getroffen, is aan de gevolgen daarvan overleden. Misdaad Verleden week werd bij Andijk de landbou wer L. B. dood aan den kant van een sloot gevonden. Men dacht dat de ongelukkige, na in de sloot geraakt te zijn, met veel moeite er in geslaagd was, weer op het droge te komen en daarna, uitgeput zijnde, was doodgevroren. Het gerucht gaat nu echter, dat hier een misdaad in het spel is. Het slachtoffer toch bleek van zijn geld be roofd to zijn. Thans heeft men het lijk ter schouwing weer opgegraven. Verdronken. Geruimentyd geleden deelde wij mede, dat do gepensioneerde militair J. te Ginneken vermist werd. Thans is eerst gebleken, dat hij te Antwerpen verdronken is. Daar is n.l. het lijk van een onbekend persoon opgevischt en begraven, doch aan de kleederen is hjj door de bij hem inwonende vrouw herkend. Aan misdaad behoeft niet te worden gedacht. Treinbotsing. Omtrent de treinbotsing te Hardegarijp lezen wü nog het volgende in de „L.Ct.": Ontzettend moet de kracht geweest zijn, die zoo'n chaos, als wij aanschouwden, kon veroorzaken, hoewel zeer zeker door de op- stoomende beweging van den goederentrein de botsiDg werd verzacht. De passagiers werden flink dooreen geschud (erzatenzeven reizigers in den trein), doch niemand, even min de machinist en stoker en de beide conducteurs, werd gewond. De materieele schade aan de rijtuigen was van weinig be- teekenis. Het voorstuk van de locomotief was echter vernield. Zelfs van de beide pijpen was de voorste er af geslagen, terwijl de andere ingedeukt was. Met den goederen trein was het anders gesteld. Door den schok werden de eerste drie wagens achter de locomotief uit derails geworpen en kantelde links van den weg, van Leeuwarden af gerekend. De derde wa gen was gedeeltelijk op den voorgaande geloopen. De vierde wagen, hoewel nog in de rails staande, was ingedrukt, de daarop volgende vier wagens stonden in het spoor. De beide laatste wagens van den goederen trein waren versplinterd, de laatste lag ge deeltelyk rechts van de lijn. De locomotief had geen schade opgeloopen. Een geluk mag worden genoemd, dat het personeel van den goederentrein op het stati on verbleef, daar hetremmerskastjeop een der goederenwagens gedeeltelijk was ver nield. De telegraafdraden langs de lijnen waren ook afgeknapt. Zoodra het ongeluk bekend was op 't station Hardegarijp werd via Gro ningen en Meppel naar Leeuwarden om hulp geseind. Oogenblikkelyk werd een hulptrein met arbeiders en materieel afgezondenook de spoorwegautoriteiten waren spoedig ter plaatse om het opruimingswerk te leiden. De lijnwachter8 van den telegraafdienst waren aan zijn boezem; toen richtte ze zich weer op en zeide met vaste stem Willy, ge moet uw plicht als Krijgsman vervullen, maar ge hebt ook plichten tegenover je kinderenen ik bid je, verlies die nooit uit bet oog. Ge hebt volkomen gelijk. Eduard kan nu zijn ontslag niet vragen, hü kan zyn verbintenis met die vrouw niet wettigen, misschien wordt hy door het vyande'yke lood neer geveld wat denkt ge te doen Er volgde een lange stilte. De echtgenooten stonden oog in oog tegenover elkaar. Ro- galla's blikken waren doorborend op Willy gevestigd, die langzaam zijn oogen neersloeg. Ge hebt het lot van de kinderen in handen, voer Rogalla langzaam voort. De bewyzen van dat verwenschte huwelijk liggen in het familie-archief. Daar hebt ge den sleutel van wat wilt ge doen Ik weet-het niet, Rogalla, antwoordde Willy met een schuwen blik terzijde naar zyne vrouw, die in trotscbe houding by hem stond. Het oogenbiik waarvan ge spreekt, is nog niet gekomenik kan nog geen be sluit nemen breng mij niet in verzoeking. Neen, bet beslissende oogenblik is nog niet aangebroken, maar als het aanbreekt, denk dan aan dit gesprek en herinner u de plichten, die ge tegenovei my en de kinderen hebt te vervullen. Daar zal ik aan denken, wees daar zeker van, Maar ik kan geen eerlooze schurk druk in actie om het telegraafverkeer te herstellen. Het spoorwegverkeer ondervond veel ver traging, daar de passagiers naar en uit de richting Groningen te Hardegaryp of vóór de plaats des onheils de treinen moesten verlaten, om vandaar, door langs den spoor weg en gedeeltelyk over het ys te loopen. den gereedstaanden trein naar Leeuwarden of Groningen te bereiken. Om in de gevangenis te komen. Men meld uit Culemborg Om in de gevangenis te komen, meldde zich by de politie alhier een man aan, die voorgaf op 8 dezer kleedingstukken te heb ben ontvreemd uit een logement te Meppel en thans zich daarvoor gevangen genomen te wenschen. Nadat de juistheid dezer mededeeling gebleken was, is de man gevankelyk naar Meppel vervoerd. Ongelukken. In de stoomhoutzageiy der firma J. P. Helmer, Weenaplein te Rotterdam, is gister middag de 32-jarige werkman L. A. van W. door een dryfas bij de kleeren gegrepen en rondgezwaaid. Hem werden beide voeten afgeslagen. De dood trad spoedig in. Woensdagavond kwam de vrouw van G. Kroesen te Hoogeveen, terwyl ze op een haastige wyze naar de tram liep om in te stappen, over haar l'/a jarig kind te vallen. Bewusteloos werd de ongelukkige in het rijtuig gedragen, terwyl even later de dood werd geconstateerd. De kleine was ongedeerd. Het 4-jarig zoontje van den tolgaarder N. D. te Rhoon, dat Woensdagmiddag ver mist werd, is in den afgeloopen nacht uit een sloot naby de ouderlyke woning leven loos opgehaald. (N. R. Ct.) Voor een vrijzinnige concentratie. In een Woensdagavond gehouden zeer druk bezochte ledenvergadering van de Vryzinnige kiesvereeniging„'sGravenhage", aangesloten by de Liberale Unie, werd met algemeene stemmen en onder langdurig applaus, een door 134 leden ingediende motie aangenomen, waarvan de hoofdstrek king is, stappen te doen en onderhande lingen te openen, om te komen tot een gezamenlyk optreden van alle vryzinnige partyen by de Kamerverkiezingen van 1913. Door de Kamerleden, de heeren mr. Patyn, voorzitter der vereeniging en Roodhuizen, werden belangryke redevoeringen gehouden, waarin de wenschelykheid van eenederge- lyke samenwerking zonder verloochening van beginsel, krachtig werd uiteengezet. Mr. Patyn, die betwijfelde, of bet thans reeds voor de Liberale Unie het moment was het intiatief daartoe te nemen, verklaarde echter, dat nu de vrijzinnigen zich bevinden in een defensive positie, omdat beginselen, die zy allen gemeen hebben, worden aan gerand, de vorming van een linksche ver- kiezingsblok noodzakelijk zal zyn en hy worden Wat ge me aanraadt is Een luid geschreeuw op het slotplein onderbrak bet gesprek der echtgenooten. Een dichte schaar van mannen, vrouwen en kinderen stroomde het plein op. Aan het hoofd van de troep liep de opzichter van het landgoed en naast hem de school meester van het dorp, Midden op het plein bleef men staan. De opzichter zwaaide zyn muts en riep Jongens, er komt oorlog, oor log, tegen de Franschen 1 Hoera! hoera! nog eens hoera Juichend stemde de menigte daarmee in en de echo weergalmde tot het graf, waarin weinige dagen geleden de oude baron was bygezet. Als hij op ditoogenblik nog geleefd had, zou hy naar buiten getreden zyn en met de juichende schare ingestemd hebben. Nu wachtte de menigte te vergeefs, dat eeD heer van Altenbrak zich aan hun hoofd stelde. Willy wilde wel op hetbalcon gaan, maar zyn vrouw hield hem terug met de boosaardige woordenLaat die menschen stilletjes begaan, gy zyt bun heer niet, gy zyt slechts gast op het slot van uw voorvaderen En onder den duivelachtigen invloed van zyn vrouw bleef Willy besluiteloos aan het venster staan en keek de menigte na, die onder luide juichkreten aftrok. voor zich meende, dat de rechtsche coalitie daartegen niet bestand zou wezen Er was op deze belangryke vergadering een geestdriftige stemming voor vryzinnige concentratie. De Vos gearresteerd. Men meldt uit Rotterdam Hedenmiddag liep hier het hardnekkig gerucht, dat de uit de gevangenis te Sche veningen ontvluchte inbreker M. W. de Vos, te Parijs zou zyn gearresteerd. Op het hoofdbureau van politie wasechter van de arrestatie nog niets bekend. Men achte het echter niet onwaarscbynlyk, daar de Parysche recherche scherp het oog hield op de verblyfplaats van den broeder van M. W. de Vos, aldaar. De ouders van den vluchteling wonen in de Meermansstraat te Rotterdam, en hebben vóór dien eveneens geruimen tyd te Parys verblyf gehouden. De geheele familie De Vos is daardoor in de Fransche hoofdplaatsen geen onbeken de en verondersteld werd, dat de ontvluchte wel te Parys zou opduiken. Ongelukken De houtzager J. H., in dienst bij den heer C. J. Alblas te Waddinxveen, is Dinsdag morgen door een stuk hout, dat ondereen cirkelzaag uitsprong, zoo ernstig getroffen, dat hy nog deuzelfden dag aan zyn kwet suren is overleden. Branden. Te Lith is bet huis, benevens inboedel van den landbouwers W. v. Alphen, een prooi der vlammen geworden. Huis en inboedel zyn laag verzekerd. Oorzaak onbekend. (s-H.Ct. Vermoedelyk door het omvallen van een brandende lamp op de „deel," ontstond er brand in de woning van wed. De Bruin en inwonende familie te Ermelo. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon niet ver hinderen, dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Een en ander is verzekerd. Gesloten wegens schoorsteenvegen, Een niet-Hagenaar schrijft aan Vaderland:" Op een van de dagen der vorige week moest ik aan het Ministerie van Koloniën zyn, maakte daarvoor de reis uit de provincie naar Den Haag en vervoegde my in den namiddag aan bet Departement. De concierge deelde mij echter mede, dat het gebouw dien dag na twaalven gesloten wegenshet vegen van de schoor- „Het Ik vertrok, myn vergeefsche reis betreu rend, maar diep doordrongen van het besef, dat de Nederlandsche Staat voortreffelyk zorgt voor het trekken der koloniale schoor- steenen, doch tevens myzelf afvragend, of algeheele sluiting wel strikt noodig was, en zoo ja, of dit dan niet evenals het niet doorgaan der ministerieele audióntjes in de „St.-Ct." kon worden gepubliceert, b. v. ZESDE HOOFDSTUK. Toen Eduard Von Altenbrak in zyn woning te Berlyn aankwam, trad zyn bediende Johan hem te gemoet en zeide opgewekter, dan anders gepast zou geweest zijnRit meester, de oorlog is verklaard de wacht meester heeft reeds een telegram naar u afgezonden. Ben je dol geworden vroeg Eduard verbaasd. Oorlog Met wien Met Frankryk, ritmeester! Geef me myn uniform I Ik moet dadelijk naar het regimentsbureau. De regimentsadjudant verzekerde hem, dat elk oogenblik het bevel tot mobilisatie verwacht werd. Alle officieren met verlof zyn terug ontboden, ook aan u is een telegram on derweg. Ge zyt uit eigen beweging vroeger gekomen, dat zal den commandant zeer aangenaam zyn. - Wat komt me die oorlog Biecht te pas, waarde heer. De adjudant keek Eduard verwonderd aan en zeiik begrijp u niet, ritmeester - Nu, het is duidelyk genoeg. Na mijns vaders dood moet ik het majoraat waar nemen. Ik kwam eigenlijk om myn ontslag aan te vragen en nu oorlog? Ja, maar van ontslag kan nu geen sprake zyn „Wegens het vegen der schoorsteenen zullen de Regeeringsgebouwen morgen gesloten zyn." Het zou niet slecht staan, ...In de ,St- Ct." van Simplicissimus nl. IJs. De stoomboot Hoorn-Amsterdam heeft getracht den dienst te hervatten, maar zy moest spoedig van uit zee terugkeeren, daar het onmogelyk was door het ys te breken. Politieke vergadering. In een Woensdagavond gehouden verga dering van de vrijzinnige kiesvereeniging „Algemeen Belang", te Watergraafsmeer, trad de liberale candidaat in het district Hilversum voor de Tweede Kamer, de heer W. J. E. H. M. de Jong, met een politieke rede op. Hy verklaarde zich voorstander van het algmeeen kiesrecht, ook voor vrou wenkiesrecht, met dien verstande, dat het vrouwenkiesrecht geen dameskiesrecht zal worden, alsmede van staatspensionneering. De kosten dier pensioneering te dragen door de directe belastingen. Deze staatspension neering moet niet worden saamgekoppeld met de invaliditeitsverzekering, deze behoort ondergebracht te worden by een goede ziekteverzekering en een goede ongevallen wet. Voorts betoonde spreker zich een voor stander van vrijen handel. Hy leverde «en uitvoerige bestrijding der tariefwetten en verklaarde zich ook tegenstander van een debiptrecht op tabak. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den anti-revolutionnairen candidaat, mr. Rutgers, en door den heer Luteraan (S.D.P.) en De Roode (S.D.A.P.). Het talryk opgekomen publiek luisterde met aandacht zoowel naar sprekers als debaters. (Tel.) Ten huize van de familie G. Gerritsen, te Meppel, greep gisteren een droevig ongeval plaats. Het tweejarig zoontje stond by een tobbe, waarin juist kokend watei was gego ten. In een onbewaakt oogenblik viel het knaapje daarin en vetkreeg zulke hevige brandwonden dat 't gisteren aan de gevolgen overleed. BRAND. Te Driel (by Arnhem) is gistermorgen afgebrand het woonhuis met schuur van den molenaar Huishuizen. De molen bleef behouden. De inboedel werd gedeeltelyk gered. Alles was verzekerd. Zware brand te Amsterdam. In de Telegraaf lezen we over dezen zwaren brand: Even voor zevenen Woensdagavond werd de avond-redactie van ons blad in spanning gebracht door de teléfonische vraag van een abonné te Nieuwendam„of ze ook wiat waar die felle brand woedde?" Brand Weer de telefoon. Meneer, de fabriek van Van der Maaden staat in brand NatuurlijkIs de commandant te spreken? Hy zal wel in de kazerne zijn. Eduard nam een ry tuig, dat hem naar de kazerne voerde. Tydens den rit overdacht hij, wat hem nu te doen stond. Eensklaps waren zyn plannen omtrent zyn eigen toe komst en die van Margherita geheel in duigen geworpen, Met een zucht moest hy zichzelven bekennen, dat alles op regeling moest bly ven wachten, tot de oorlog voorbij was. Immers zonder zyn ontslag gekregen te hebben, kon hy zyn verbintenis met Mar gherita niet laten wettigen en toch, nu de oorlog voor de deur stond, kon hy geen ontslag vragen, zonder zich in zyn burger- lyke en militaire eer te benadeelen. Ook was hy te veel soldaat, om een oogenblik ernstig aan zulk een ontslag te denken. Het kan toch slechts een kort uitstel zyn, dacht hy. De oorlog kan onmogelyk jaren lang duren, daarvoor heeft de kunst van oorlogvoeren te groote vorderingen gemaakt, en al loopt het niet af met een zomerveldtocht, zooals in 1866 in Boheme, het zal toch niet langer dan een jaar duren, eer ik terugkom. En mocht ik sneuvelen, dan liggen de bewyzen van ons huwelyk in het familie-archief dus de rechten van mijn vrouw en kinderen zijn verzekerd. In de kazerne heerschte groote drukte. Byna alle officieren waren daar byeen, ook

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1