f I ONZE EILANDEN van 20 JANUARI 1912. dam aangehouden de vleeschouwersknecht H. uit Woerden, die daar in Maart 1911 RP. Als een zeldzaamheid kan ge rden dat by J. Tanis in het Oude u Rozenboom thans in vollen bloe, £e'a negentienjarig meisje, E B., schaakte, elke eerst in de Maand Mei de tyd ook het meisje is te Rotterdam opgespoord. 60 IS- i Beiden zyn naar Utrecht getransporteerd. ansdag toen schipper Witte van irre- van de Sardynvisechery kwam iet het slechte weer hevig te kam- jol werd van zyn vaartuig geruki nog veel schade aan de fokenii behouden de haven alhier binnei jens de vorst hebben de stukadoors aieuw te bouwen vuurtoren het elyk neer moeten leggen. E TONGE. De ingezetenen va*.i Tonge worden herinnerd aan de l van de Utrechtsche Onderwijzers- sreeniging. Deze komt Zaterdag 10 Meijerin Middelharnisopvoeren rten vanMarcellüaEmants.Nastuk, llige Kamer. Bij voldoende deel- extra tram. Entree met inbegrip i f 1, Met het oog op de tram jrzocht kaarten te nemen vóór 22 Januari by het personeel der entueel batig saldo komt ten goede Herstellingsoord voor Oud. f I d i den heer B. van Putten is op m verzoek met ingang van 1 Maart 1 ontslag verleend, als onderwijzer j. L. S. alhier. nachtwacht alhier zal in het ver-, een controlleklokje worden voor de klap al reeds is vervallen. salaris van den teleptaoonkan- r alhier is met f 60,— per jaar en alzoo op f 200,— 'sjaara den raad dezer gemeente is e geldleening aan te gaan groot .er bestrijding der buitengewone in 1911, wegens de stormschade oren, de nieuwe nortompomp odz. eerste winterconcert dat het elschap „Apollo" in het Hotel op den 25 Januari a.s. wenschte is om bijzondere omstandigheden tot Woensdagavond den 31 s. r J. Pun is met goed gevolg fgelegd voor conducteur by de het gemeentebestuur is van de en meed land in de polder Klin 3 erfpacht overgenomen, tot het 'an een gashouder, en voor een ran de straatmest. Voor de om- der tegenwoordige vuilnisbelt e verbetering. Binnenland. veede Kamerverkiezing. SUM, Donderdag zyn in het dis- rsum voor het lidmaatschap van j Kamer (vacature baron van officieel candidaat gesteld, d« H. Th. 's Jacob (Chr. Hist.) W. de Jong, (U.-L.), mr. V. H.Rut- Rev.), gesteuDddoor deR.K., dr, der WaerdeD, (S D.A, P,) en D. (S. D. P.) atroover. 3 J. H. te Lochem, per flets terug- in Zutphen, werd het op zg. lange ling door een kerel aangegrepen, •Dl geld vroeg. De aangevallene t zyn flets plotseliDg op den grond af den straatroover een vuistslag, i neerstortte. Hy kreeg een flink 3p den koop toe. Toen hy weer iel hy den heer H. opnieuw aan, een tweede pakslaag, dat niet kwam dan de eerste maal. On- jestoeg H. z\jn fiets weer en ver- weg. (A. Ct.) en. okumervaart, onder Finkum, is G. Veenstra door het ijs gezakt ?avond is te Boxtel de tabaksker- 9n heer Van Gastel uitgebrand, ng dekt de schade. schaakt.. ?k van den officier van justitie is op de Hoogstraat te Rotter- Jachtongeluk. Te Langezwaag (Pit) is terwijl eemge personen op de wilde ganzenjacht waren, het geweer van een hunner, die door de gladheid van het ys kwam te vallen, afge gaan waardoor de werkman A. v. d B., uit dat dorp het grootste gedeelte van de lading in de beenen kreeg. Na door dr. Brandsma uit Kortenzwaag te zijn verbonden, is de getroffene, wiens toestand ernstig is, zoo spoedig mogelijk per auto naar Leeuwar den vervoerd, ter verdere verpleging. Ongelukken. Te Wycben is de bedelaar Jan van dei Meiden algemeen aldaar bekend onderden naam van Jantje aan de Beuningsche steeg verdronken gevonden. (A. Crt.) Te Wynjeterp (Fr.) is de 8-jarige W. J. door het Üs gezakt en verdronken. Onder Heinnaard is het zoontje van den timmerman H. door het ijs gezakt en ver dronken' Men meldt ons uit Tilburg: Te Tilburg is de timmermanswinkel met grooten voorraad hout van den heerDusse totaal afgebrand. De oorzaak is onbekend. Ook de aangrenzende perceelen stonden bij afzending van dit bericht in brand. Te Budel is het huis van Van Oven afge brand bewoond door de huisgezinnen Lem pens en Rogers. Oorzaak onbekend. Verze kering dekt de schade. Te Borgercorapagnie, gemeente Wilder vank, is de groote boerenbehuizing van R. Vos, totaal afgebrand. De brand is ontstaan door de stoomdorschmachine. Alles is verze kerd. Dinsdagavond te ruim 7 uur ontstond brand bij den bakker G. P. Bessels aan het Kanflal te Apeldoorn. Door het omvallen van een petroleumlampje ontstaan, wist men door spoedige en krachtige hulp de brand tot de zolder te beperken, waar veel hooi een prooi der vlammen werd. Verze kering dekt de schade. De schippersknecht S. Huisman, wonende Kalf 94 ie Zaandam, verliet te ongeveer half zes zijn woning, doch legde vóór hy vertrok, het fornuis aan, om de kamer te verwarmen vóór vrouw en kinderen opstonden. Korten tijd later ontwaakten een der kinderen en ontdekte brand in huis. Zy riep de moeder en deze kon zich bijtijds met de kinderen in veiligheid brengen. Het vuur woedde intusscben lustig voort en tastte ook de aangrenzende woning, waarin A. Wittebrood een kruidenierswinkel en'n tapperij drijft, aan. Beide perceelen gingen verloren. De felle wind joeg de vonken naar den olie molen .de Poelsnip", die, door te gaan malen, zich de vonken van het lijf hield en aldus behouden bleef. Beide verbrande per ceelen en de inboedel waren verzekerd. Smokkelaar gearresteerd. De handelaar W. F. uit Venlo, die eenigen tijd geleden wegens smokkelen te Kleef werd gearresteerd, doch toen weder wist te ontsnappen, werd thans te Wesel op heeter- daad betrapt en opnieuw in hechtenis ge nomen. Een bakkersknecht uit Mühlheim, die zich vroeger al eens meer met den ver koop van sacharine voor dezen smokkelaar had belast, zou thans weder een partij in ontvangst nemen, doch viel in banden der politie, waardoor deze ook F. op het spoor kwam Het werkliedenreglement te Haarlem. Met 20—10 stemmen heeft de Haarlem- sche raad gisteren besloten, het werklieden- reglement, ook van toepassing te verklaren ten aanzien van hen, die op 1 Januari 1910 minstens twee jaren in lossen dienst der gemeente waren. Oude^ grafzerk. Uit Goutum (Fr.) schrijft men aan de „L. Ct.": Bij het vernieuwen van een ge deelte van den vloer in de voorkerk te Goutum, is een bijzonder groote grafzerk blootgelegd, 4 meter lang en 3 meter breed, gelegen boven het grafgewelf, waaronder verschillende leden van het geslacht van Emingha zijn begraven. De opschriften op den steen zijn nog heel duidelijk. Aan de randen vindt men komen voor onze belangen. I ndeel, lieve Rogalla! Onder deze f eden ban Eduard zyn ontslag Zoodoende blyft de zaak ban- winnen daardoor tyd om alles te Daarmee is veel gewonnen, is verloren 1 Men weet niet, wie j luk van den kryg begunstigd zal venmin, wie uit den krijg levend al het zou toch geen wonder zyn, uveldet men moet op alles :yn. ngenaam ijzig gevoel scheen het n officier te verstijven. Zoo koel, 1 berekende kalmte kou zyn zyn dood spreken Dat was een oor Willy's eigenliefde 1 Hyzag efde van zijn vrouw reeds lang uscht, anders zou zy zoo niet 3ken. Hij keerde zich af en sprak le kogels zijn raak. Overigens— ,rek ik. Voorloopig blijft ge met hier, myn broeder zal daar niets n. o lang die. .die vrouw hier als streed t. (Wordt vervolgd.) Bijgeloof. Men schrijft van de Veluwe aan de „Zutph. Courant" Voor eenigen tyd overleed een imker. Toen onlangs iemand by de weduwe een byenvolk wilde koopen, zag hy tot zijn niet geringe verbaziDg een rouwstrikjeaan den korf. Op zyn vraag, waartoe dat diende, antwoordde 'tvrouwjte: „Wel, andersgaon ummes alle biejen dood." De koude. Gisterochtend werd in 'tFrederik Hendrik plantsoen een juffrouw, J. A. genaamd, zoo danig door de koude bevangen, dat ze in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Nadat haar door een geneesheer de eerste hulp was verleend, werd zy per ..uto-zieken- wagen naar haar woning, in de Van Hogen- dorpstraaat 28, vervoerd. Ongelukken te Amsterdam. Een man, die gisteren op do Kattenburger gracht op een in beweging zynde tram wilde stappen, kwam daarby zoodanig te vallen, I dat bij naar het Israeiietisch ziekenhuis moest worden overgebracht. In de Klinkerstraat werd gistermorgen een V oude vrouw zoodanig door een rukwind I tegen den grond geworpen, dat ze eeD bloedwond bekwam. Nadat baar de eerste hulp was verleend, werd ze per auto ziekenwagen naar haar woning, Klinker straat 11, vervoerd. Aanrijding. In de Leidschestraat had gisteren een aanrijding plaats tusschen een tramwagen en een bespannen vrachtwagen, waarvan het lemoen brak en de lading tuinaarde op straat terecht kwam. Persoonlijke ongeval len hadden niet plaats. Eveneens had op het Sophiaplein een aan rijding plaats tusschen een tramwagen en een anderen wagen, waarbij twee ruiten van de tram braken. Tramvertragingen. Doordat aldaar een paard op de rails was gevallen, ondervond het tramverkeer gisteren op de Weteringschans en op Wittenburgergracht 10 minuten vertraging. Aanhoudingen. Te Amsterdam werden twee mannen aan gehouden, verdacht van diefstal van dames- blouses; een man, verdacht van diefstal van een zak met spruitjes; een man, ver dacht van diefstal van geld uit een munt gasmeter, en een man, die uit een winkel aan den Nieuwendyk een paar schoenen had gestolen. Doodgevroren. Een bekende Alkmaarsche zwerver, Apie" bijgenaamd, wien gisteravond nachtlogies verleend werd in een turfschuur van een landman, te Heilo, werd hedenmorgen dood gevonden, vermoedelijk door de stenge kou. (Hbld.) Ongelukken, Te Culemborg is Woensdag, vermoedelijk door de strenge koude bevangen, een be hoeftige oude vrouw op straat gestorven. Zy vierde Woensdag juist haren 84sten verjaardag. Te Veenwoudon is bij de spoorbrug te Kuikhome verdronken zekere G. de Jong. Het 11-jarig zoontje van den landman J. Mooy te Veld, in Noord-Holland, is gister middag door het ys gezakt en verdronken. Gistermorgen had, naar men uitOssaan de „Msb.meld, aan den overweg Kortfoort door den trein 463, die om 10.05 uit 's Her togenbosch vertrekt en om 10.30 te Oss arriveert, een ernstig ongeluk plaats Hoewel de boomen van den overweg gesloten waren, zag zekere Marcellis, van Ravenstein, nog de kans, op zyn hondekar zittend, er ouder door te komen. De kar werd echter door den trein gegrepen, zoodat de man een paar meter verder geslingerd werd en een klap kreeg, zoodat hy onmid dellyk dood was. De trein stopte dadelijk. Het lichaam van den ongelukkige werd in een wagon naar het station Oss vervoerd. De overledene ia ongehuwd en 70 jaar oud. Rijkskosten van openbaar en van bijzonder onderwijs. Men schrijft aan de N. Ct.: Bij brief van 4 dezer deelde de minister van binnenlandsche zaken aan de Tweede Kamer een aantal cy'fers mede betrekking hebbende op de subsidie die byzoDdere scholen en gemeenteD ontvingen sinds 1890. Hieruit blijkt het volgende: (Ik geef hier alleen de cyfers van 1890 en 1909). Aantal Aantal Aantal Rijks scholen leerkr. leerl. bijdrage 1890 Bijï. 921 3119 159,1-15 f 717,940,53 Openb. 2952 10,931 454,920 „3,208,016,23 1909 B(jï. 1889 8473 320,418 „6,300,811,81 Openb. 3273 16,184 563,438 7,017,555,525 Hieruit distilieerend de rijksbijdrage aan de gemeente en aan de schoolbesturen per school, per leerkracht en per leerliDg komt men tot het volgende resultaat: Rijksbijdrage: p. school p. leerkr. p. leerl. 1890 B(jz. f 772,90 f 230,18 f 4,50 Openb. 1121,41 293,48 7,06 1909 Bijz. 3335,50 743,63 19,07 Openb. 2327,39 470,68 11,74 Dit wil dus zeggen dat de rijksbijdrage per school is verhoogd als volgt: voor de byz. school 4.3 maal vergroot; voor de openb. school 2 maal per leerkracht is de bijdrage der bijz. school 3 2 maal vergroot; die der openb. school 1.9 maal vergroot; per leerling der byz. school 4.43 maal vergroot; per leerling der openb. school 1.66 maal vergroot. Absoluut en relatief is de bijdrage aan de bijzondere school derhalve veel grooter dan aan de gemeente voor de openbare school. Buitenland. De nieuwste Amerikaansche millionnairs- gril. De Amerikaansche Nabobs koesteren, naar men weet, de eigenaardige eerzucht, zich den tyd op zoo uitmiddelpuntig moge- lyku wijze te verdryven. Men zou te ver gaan met te beweren, dat zij daarbij steeds bijzonder veel geest aan den dag leggen Aan eente'veel van deze kostelelyke gave zal waarschijnlijk geen enkele Amerikaan sche millionnair bezwijken. Dat kan gerust eveneens gezegd worden van de nieuwste millionnairs fantasie, waaromtrent thans de Amerikaanssche bladen berichten met den eerbiedige bewondering, die men een Trust - vorst, Petroleum - koning of schoensmeer - moloch verschuldigd is. Een dezer beklagens-wij meenden natuurlijk te zeggen: benydens-waardige tydgenooten Edward Brandezec, die tot de hoogstaangeslagenen onder de Bostonsche belastingbetalers behoort, gaf dezer dagen zyn vrienden een diner, tot welks 300 aanzittenden ook de 80 dienstboden behoor den, die deze heer in zyn huishouden te werk stelt. Men verzekert dat het banket hoogst genoegelyk verliep. Er was voor een gezellige „bonte afwisseling" gezorgd. Deingemaak te - Groentekoning" geleidde het tweede kamermeisje, en de „Petroleum - koning" een der vrouwelijke keuken-jongmaatjes aan tafel. De bbkoorlykste dochtor van Boston gaf een tuinmansleerling den arm. Op het diner volgde een bal, hetwelk de heer Edward Brandzec in hoogstderzelfs persoon opende met de kamenier van zijn vrouw. De cotillon werd geleid door zyn koetsier en miss May Durant, het rijkste meisje der stad die een paar duizend gulden per uur te verteren heeft. Daar dien avond het maatschappelijke rangvei schil geheel was opgeheven, hadden de meeste elegante clubjongelingen van Boston de bediening op zich genomen, en liepen met zooveel ijver benevens dekschalen en wynflesschen af en aan, dat zy het opvroolykend bewijs leverden, althans nog ergens bruikbaar voor te zyn. Pas tegen middernacht eindigde de pret. De dienstboden trokken zich terug, de tuilionnairs babbelden nog wat na. Ze moeten innig gelukkig zyn geweest, een zoo oor spronkelijk denkbeeld te hebben uitgevoerd. En men zou hun zeker verdriet aan doen, als men hun vol telde, dat dit denkbeeld door de oude Romeinen van tyd tot tyd ook wel eens tot uitvoering werd gebracht. Zondagmorgon ging de dierentemmer Pierre Louis, te Rouaan, als naar gewoonte twee leeuwinnen uit het Atlasgebergte, die in een kooiwagen zaten opgesloten, te eten geven. De temmer werd vergezeld door de variété-zangeres Mad. Lecauche, een24-jarige artiste. Voor de kooi gekomen zijnde, gaf de jonge vrouw den wensch te kennen, er met dpn lemmer binnen te gaan. Dezemaakthaar op het gevaar daarop opmerkzaam, maar eindigde toch met aan haar dringend verzoek te voldoen. Nauwelijks was de zangeres de kooi binnengetreden, of een der leeuwen sprong op haar toe, wierp haar omver en haalde het hoofd, de bnik en de beenen met zyn klauwen open. De jonge dame is zeer zwaar gewond en haar toestand wordt als zeer zorgwekkend beschouwd. Sinds de laatste opgave is het peil der Seine binnen Parijs nog gerezen, nog gedaald behalve aan de Pont d'Austerlitz, waar het water 1 centimeter gedaald is. Het peil der rivieren die de Seine voeden, neemt vooral af, en men verwacht en hoopt, dat thans het ergste In Pontlevay, ten noorden van Parys, is de Zwarte Hand werkzaam. Een zekere Thauvin ontving dezer dagen een brief, onderteekend door deze geheimzinnige ver- eeniging. In dat schrijven weidt by met den dood bedreigd, indien hy niet op een bepaalde plaats vier honderd francs depo neerde. Gisteren ontving een andere bewoner een pakket met suikergoed, dat bjj nader onderzoek bleek vergiftigd te zyn. InLonden isdezer dagen het huwelijk voltrok ken tusschen den heer Duval en mejuffrouw Una Stratfort Dugdali, een nicht van graaf Peel. De bruid, een ijverige suffragette had bedongen, dat zij niet het bekende gehoor zaam zyn" aan den toekomstigen gemaal behoefde te betoonen. De predikant zeide echter by de huwelijksvoltrekking, dat hy bang was, indien de bruid aan haar voor waarde bleef vasthouden, het huwelijk wel eens ongeldig kon worden verklaard. De bruid wilde die risico niet loopea en legde de belofte af. Een groote menigte stond buiten de kerk om de vrouw te aanschouwen, die geen heer en meester wilde erkennen. Dezer dagen meldde de Matin" dat ter gelegenheid van koning George's terugkeer naar Engeland, een Fransch-Engelsche vlootdemonstratie zou worden gehouden. Het blad meent hier nogmaals op te moeten terugkomen, daar de betooging in kwestie een zeker plechtig karakter schijnt te zullen verkrijgen en een nieuwe bekrachtiging der entente cordiale moet vormen. Delcassé, de minister vau Marine, heeft besloten, dat de drie fraaiste slagschepen derFransche vloot, de pantserschepen „Justice", „Vérité" en „Democratie", bij het eskader van admiraal Boué de Lageyrère znllen worden gedeta cheerd, en op 28 Januari naar de wateren van Malta gezonden zullen worden, waar zy de komst van koning George V zullen afwachten. Uit naam van Frankrijk zullen dan de drie schepen den keizer-koning en hei Enhelsche eskader by bun komst in het bekken der Middellandsche Zee begroeten. Levend gezouten vee uitvoeren is de nieuwste truc van heeren bedriegers. Ten gevolge eener equête, op bevel van den Italiaanschen minister van Oorlog te Napels ingesteld, zyn aldaar oplichterijen ten bedra ge van ongeveer 200.000 francs aan het licht gekomen, ten nadeele van den Staat, gepleegd door veehandelaars, die ossen naar het leger in Tripolis zonden. Hun truc is niet ontbloot van een zekere vindingrijkheid. Na by de ongelukkige dieren een hevige dorst te hebben verwekt, door hen sterk gezouten haver te laten eten, voerden zij hen naar de drinktroggen en dadelijk daarop naar het abattoir, waar de dieren gewogen werden, zoodat het werkelijke gewicht der ossen vermeerderd werd met dat van de verbazende hoeveelheid water die zy hadden ingezwolgen. Een nieuwe Bulgaarsche bende, uit een dertigtal personen bestaande, uit Bulgarije komende, bevindt zich sedert eenige dagen in het district Kükitch. Het gerucht gaat dat deze bende tot doel heeft, om nieuwe aanslagen voor te bereiden tegen de spoor lijnen Saloniki-Uskub en Saloniki—Con- stantinopel. Een tweede Bulgaarsche bende, eveneens uit Bulgarije komend, werkt in oase van Palanka, langs de rivier Bre- galnitza. De bewoners dier streek verkeeren in grooten angst, wont men gelooft, dat het plan der Bulgaren is, slag te leveren aan de twee Servische benden, die sedert geruimen tyd de streek reedsonveilignaaken. De bevolking vreest, dat zy nu van alle drie benden zwaar te lijden zal hebben. De staking der spoorwegbeambten in Argentinië schijnt niet zoo spoedig te zullen worden opgelost. De minister van Openbare Werken is niet gunstig gestemd voor een scheidsgerecht, uit notabelen bestaande, zooals werd voorgesteld. Men verzekert.dat de spoorwegmaatschappijen besloten hebben tweeduizend machinisten uit Londen te laten komen. Een oplichter in het gewaad eens priesters. In de r.abyheid van het Romeinsche Co losseum nam de recherche Maandag een zeer eleganten, gedistingeerden Monsignore gevangen, die daar zonder erg wat rond wandelde. Op het politie-bureau, waarheen de prelaat gebracht werd, bleek, dat de elegante abt niemand anders was dan de beruchte zwendelaar Gindri, uit Turijn, die sinds jaren onder het pseudoniem „deSer- vigne" of wel „prins van Belmonte", de wereld doortrok en overal de hooge geeste lijkheid brandschatte. Te Rome bleek de zwendelaar zich zelfs tot kaïdinalen en prelaten toegang te heb ben verschaft. Ook las het heerschap bru taalweg de mis en moet hij niet alleen een aantal hooggeplaatste geestelijken, maar ook de omgeving van den Paus, ja zelfs den Kerkvoogd in eigen persoon voor groote sommen hebben opgelicht. Monsignore, die als een groot heer optreedt, en vier talen spreekt, was zoo beminnelijk, de Romeinsche politie met haar prachtigen vangst geluk te wenschen, waaraan hij lachend toevoegde „Ik heb steeds slechts de ryke geestelijk heid in den nek gezien, en de sommen, die ik haar afnam, heb ik tallooze armen priesters ten goedo komeD, die mij zegenen." Men vond in 't bezit van dezen merk- waardigen weldoener een chèqueboek, een groote hoeveelheid contanten, juweelen en blieven van Romeinsche prelaten. Uit Astrakan wordt gemeldBy het dorp Gasjischkin is een ijsschots, waarop zich honderd en negen visschers bevonden, de zee in gedreveD. In verband met de methyl-alcoholvergif- tiging is wederom iemand gearresteerd. Gis termorgen toch werd de reiziger Meyer, te Berlijn woonachtig, die by een groote parfu meriezaak werkzaam is, gevangen genomen. Hij' wordt verdacht hoofdagent te zijn van den vroeger gearresteerden drogist Schar- mach. Reeds spoedig nadat geconstateerd was, dat de vergiftiging aan methyl-alcohol was toe te schrijven, werd Meyer door den rechter gehoord. Hij zeide echter Scharmach slechts vluchtig te kennen. Uit een nader onderzoek bleek echter, dat hij een boezem vriend is van den drogist. Scharmach heeft trouwens verklaard, dat Meyer het ware karakter van methyl-alcohol kende en met den eveneens gearresteerden Zastrow hoofd agent was van Scharmach. Gearresteerd met lll2 millioen opzak. Te Berlijn is Maandag door de politie de hand gelegd op den 36-jarigen koopman Benno Meisel, die sinds een jaar wordt ge zocht door de justitie te Hannover, wegens omvangrijke patent- en vergnnningzwen delarijen. Meisel is Rus van geboorte en had sinds jaren zijn vaste woonplaats te Londen, gaf zich daar uit voor een fatsoenlijk handelaar en bereisde druk Oostenrijk en Duitschland, naar het heette voor zaken. Tot dusverre was Meisel, tegen wien door tallooze personen een aanklacht wegens oplichterij was ingediend er nog steeds in geslaagd, zich aan de lange vingersderpolitie te onttrekken, hetgeen hem des te beter gelukte, daar de politie geen portret van hem bezat. Daarom werd er door de recherche te Berlijn, volg9ns de beschrijving van een der benadeelden, een penteekening van Meisel gemaakt, die zoo gelukkig uitviel, dat andere bekenden den gezochte daaruit onmiddellijk herkenden. Zondagavond kwam Meisel na een lang durige afwezigheid weer eens naarBerlyn, op de doorreis van Weenen naar Londen, en nam, vergezeld van zijn vrouw zyn intrek in een der voornaamste hotels aandeFrie- drichstrasse te Berlijn. De politie kreeg er echter de lucht van en arresteerde h6t echt paar in den vroegen morgen van Maandag. De gearlesteerden hadden niet alleen zeer kostbare juweelen by zich, maar Meisel had in een taschje voor meer den l'/i millioen mark geldswaardige papieren en contanten by zich. De zwendelaar hield vol, dat hy onschuldig was en bood een borgstelling aan, maar de politie achtte het beter, den man voorloopig in arrest te houden. Hy zal dezer dagen denkelijk naar Hannover wor den overgebracht. In Lawrence, een groote fabrieksstad in den staat Massachusets, is sedert eenige dagen een staking van wolwevers uitgebro ken, waarby 25,000 werklieden betrokken zijn De oorzaak is, dat zy zich geenloon- aflrek willen laten welgevallen, nadat de arbeidstijd door een wet met twee uur per week is verminderd. De stakers, meest Italianen, Hongaren en Russen, kwamen gisteren ten getale van 15,000 bijeen en waren van plan de fabrieksgebouwen te verwoesten. De politie, die hen niet kon tegenhouden, moest wijken. Toen werden vier compagnieën militie-soldaten op de sta kers afgezonden. Deze begroetten de soldaten met steenen, waardoor een dozijn der man nen gewond werden. De bajonetten werden daarop op de geweren gezet en een charge uitgevoerd, waarbü twintig soldaten gewond werden. Honderd-vijftig stakers bleven op het slagveld achter. Vijftig hunner waren door bajonetsteken verwond of hadden an dere kwetsuren gekregen. De gebouwen worden nu bewaakt. Later werden veeitig arbeideas gearres teerd. De pogiDg om de fabrieksgebouwen te verwoesten werd vooral verijdeld door het optreden der brandweer, die op de me nigte spoot, zoodat zy niet bij het gebouw kon komen. In het afgeloopen jaar is de landverhuizing uit Duitschland, vooral naar N.-Amerika, aanmerkelijk verminderd. Te Hamburg scheepten zich verleden jaar 86,S95 landvel huizers in tegen 118,131 in 1910, Te Bremen daalde het getal van 182,454 tot 138,605. Dit geeft dus voor deze twee groote Duilsche havens een vermindering van meer dan 47,000 personen. De oorzaak hiervan ligt in tweeërlei: in de eerste plaats in de verbete ring van de arbeidstoestanden in Europa en in de tweede plaats in de strenge regeling, op het oogenblik in Amerika bestaat, voor de toelating der landverhuizers. In de groote demonstratiezaal van de universiteit te Oxford, waar zich een aantal bacteriologische preparaten bevonden, brak brand uit. Men dacht een oogenblik, dat het groote aanlal flacons, waarin microben van tal van ziekten gekweekt werden, zouden verloren, gaan, doch gelukkig kon door het optreden van de brandweer deze zeldzame collectie gered worden. Alleen instrumenten en waardevolle boeken zyn verbrand. Fokker's prestaties. Onze landgenoot Fokker heeft Dinsdag wederom in zyn automatisch stabiele een dekker van eigen constructie met veel succes gevlogen. Behalve Fokker waagde zich alleen Abramowitsch even in de lucht, doch de vele andere vliegers te Johannissthal durfden bij den hevigen wind niet opstijgen, Voor Fokker echter leverde dit geen bezwaar op. Hij steeg tot 500 M. hoogte, maakte dan talryke achten en daalde ten slotte met een zweefval. Onze kranige landgenoot is de populaire man in de Berlynsche vliegwereld. De Engelsche briefkaartenkoningin. Aldus wordt miss Gabrielle Ray genoemd, een Londensche zangeres en danseres, die naar de algemeen heerschende meening, het type van Engelsche vrouwenschoonheid op het best belichaamt. Dientengevolge heeft het bericht van haar verloving aan gene zyde van het Kanaal de levendigste belangstelling gewekt. De dagbladen brengen kolommenlangeartikelen en publiceeren het portret van de inderdaad zeer bekoorlijke dame. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat de bruigom van miss Gabrielle Ray tot de allerhoogste maatschappelijke kringen behoort en dat men zijn naam in den „Debrett", dat is het Jaarboek van den Engelschen adel, vind aangeteekend. Want de schoone Engelsche actrices belanden sinds eenigen tyd, van het kleinste koor dametje tot aan de „ster", bijna allen in de haven van de „Debrett" aan. Miss Ray heeft zich met mr. ErieLoder verloofd, een neef van sir Edmund Giles Loder, den tweeden baronet van dien naam. Het pikante is, dat reeds een oudere broer van den aanstaanden echgenoot van miss Ray, namelijk mr. Basil Loder, sinds eenige jaren eveneens met een door haar schoon heid beroemde actrice, miss Barbara Deane getrouwd, en wel zeer gelukkig getrouwd is. Eric Loder is 23 jaar, en niet onaanzienlijk jonger als zijn bruid, die als haar leeftijd 27 jaar opgeeft en reeds geruimen tyd tri omfen viert op de planken. Iedereen in Engeland weet, hoe miss Gabrielle er uit ziet, want geen ander gelaat, geen andere gestalte is op briefkaarten zoo vaak afge beeld als de hare. De eigenaar van 'n enkelen Londenschen briefkaarten winkel heeft de door hem verkochte prentbriefkaarten met haar portret er op op 10 millioen stuks geschat. Geen wonder, dat de „Briefkaartenkonin gin" een soort Engelsche nationale heldin is geworden. Gisteren werd aan de politie te Edinburg medegedeeld, dat men sedert Augustus een man, Joban Wade, niet gezien had. Toen de politie de woning binnendrong, rond zy een geraamte op bed liggen. Uit het onderzoek is gebleken, dat Wade den hongerdood is Wegens de verbazende koude, die in den nacht, van Zondag op Maandag te Berlijn heerschte ongeveer 20 graden onder nul trokken niet minder dan 5349 arme zwer velingen naar het gemeentelijke tehuis voor dakloozen, dat zoo vol liep, dat er Dog honderden moesten worden afgewezen. In de andere, particuliere tehuizen, was de aandrang even groot. Te Scottville bad een neger, die in een oogenblik van waanzin zyn vader vermoord de, zich in zijn woning verschanst. Hij loste talrijke revolverschoten op de politiebeamb ten, die hem kwamen aanhouden, en heeft er een gedood, een tweede doodelyk gewond en twee anderen min erg gekwetst. Terwijl men alles gereed maakte om hel huis te bombardeeren, gaf de vadermoordenaar zich over. Landbouw. De Land en Tuinbouw-ongevallen- verzekering. in Wat goeds hebben de Landbouw Onderlinge en de Tuinbouw-Ouderlinge nu reeds gedaan? In November 1901 is den land- en tuin- arbeiders in de Tweede Kamer toegezegd, dat spoedig voor hen óók een Ongevallen verzekering zou tot stand komen. Wij schrijven nu tien jaar later en nog steeds hebben de opeenvolgende regeeringen niets gedaan voor de land- en tuinarbëiders. De statistiek wijst aan, dat in den land en tuinbouw per jaar heel wat dooden vallen; iu de afgeloopen tien jaar minstens eenige honderden. En voor de weduwen en weezen van deze honderden dooden wordt van regeeringswege niets gedaan. Waren deze dooden, arbeiders in de industrie geweest, dan was er voor hun nabestaanden wel gezorgd. Men ziet hieruit van hoe groot belang het voor de land- en tuinarbeiders is, dat voor hen een Onge vallenverzekering wordt in het leven geroe pen. En nu spreken wy nog niet eens over de duizenden en duizenden ongevallen, die niet met den dood eindigden, doch voor de betrokkenen zeer onaangename gevolgen hadden. Wat de opeenvolgende regeeringen tot heden hebben verzuimd, is door de Land en Tuinbouw Onderlinge ter hand genomen en nu is het wel interessant eens na te gaan, wal goeds deze organisaties reeds hebben gedaan in den korten tyd van haar

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 3