NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUiD-HOLIINDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN IELSDIJK. «ES NIET!! 's-GRAVEKHAGE. vermeulen, IDHOLLANDSGH IBOUWCREDIET. ;anïoor alkmaar. rken. 21/s cent. Prima 3 cent. SER - Middelharnis. rende Goederen, enz. Het Huis Altenbrak. Onze Koekoekklok roept ieder half uur, en onder het roepen buigt de vogel en opent den bek. Onder rembours kost toe zending 20 cent meer. Onze prachtige Kalender zenden wij gratis na ont vangst 20 cent postwissel voor franceerkosten. SCHWARZWALDER 0. E. UHREN EXPORTHAUS. 9 Wiet teverwarren met andere aanbiedingen. ONZE EILANDEN VOOR DE terug de allernieuwste mo- inaaimachines viel van 45 gulden nu voor 5 jaar garantie oude machines teruild voor de grootste prijs, voor reparatie. .t -42, EOTTEEDAM. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,51) Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 9 Zaterdag 20 Januari 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukkeu en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advirtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote lelters naar plaatsruimte. Oliicieeie Mededeelingeii. e nieuwste behandelings- le van Longziekten, Klier en Zwaktetoestanden kan lich vervoegen Dinsdags in Hotel Coomans, Hoofd- Rotterdam. C 11. Telefoon 73. .GENTSCHAPPEN: tN, kt 16. en, enburg istraat. hr, ■kt 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. Twee Millioen Gulden n geplaatst en volgestort f 1.500.000. INOOTSCHAP verleent Cre am t gelden in deposito, belast den aan- en verkoop van p coupons, sluit beleeuingen -alien en verricht verder alle ieden tot het Kassiersvak j. eposito rente 3 °/o. op 30 September 1911. Credieten f 6.131.638.04V2 - 1.477.811.24 - 227.537.92 v. FOREEST, J. F. MOENS, nt Commissaris. Directeur. ndent voor Middelharnis en IN DER KOOGH I niDDELHARWtg. b KIEZERSLIJST. ÏURQEMEESTER der Gemeente Middelharnis, t op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet ligt de mannelijke inwoners dezer Gemeente i, zoo zij in eene andere Gemeente over het erloopen dienstjaar in eene der Rijks directe ngen zijn aangeslagen, wat de grondbelaeting in eene andere Gemeente of in meer ge meenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeen komstig het bepaalde bij aTtikella der Kieswet, voor 1 voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den l!ïden I Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten i worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan be- langliebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitge- uoodigd daarvan voor den lSden Februari a.s. aan- i iiftc te doen. I De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten bebooren het aanslagbiljet Of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos sf te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het flandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. I Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet Ijiianspraak meenen te kunnen maken om geplaatst Bto worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den lfiden Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zyn, blijkt uit de 'artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Abt. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal -orden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatsiverloopen dienstjaar in eene of meer der UijkB directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier "anke verschuldigde voor of op den lsten Maart vol- •0nan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar aangeslagen '«ijn in de grondbelasting voor een bedrag van ten ninste een gulden, in de vermogensbelasting, in de lelasting op bedryfs- en andere inkoniBten of naar en of meer der vijf eerste grondslagen van de per- oneele belasting, zooale die is geregeld bij de Wet an 16 April 1896 Staatsblad No. 72); of 6. indien zij niet overeenkomstig bet bepaalde sub zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden le. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen vonende personen op den 3lsten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of gedeelte van een huis, aarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige buizen of gedeelten van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2e. dat zij op den 31eten Januari sedert den'lsten Januari van net laatstverloopen jaar achtereenvol gens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in het bedrijf ofbero'ep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig f?er dat jaar een inkomen hebben genoten als voor s gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij onen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel tof dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eeDe onderneming, openbare of bijzon dere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag, ar Ik weet nog niet rechtmaar tochik moet als eerlijk man handelen tegenover vrouw en kinderende gevolgen zal ik moeten dragen. Eduard, misleid je zeiven niet omtrent de gevolgen. Ook nadat je ontslag uit den dienst hebt gekregen, zult ge als officier voor een raad van eer terecht moeten staan en er is niet aan te twijfelen, of je wordt vervallen verklaard van den officiers rang. Willy 1 Neem me niet kwalyk, dat ik je de volle waarheid zeg. Niet aileen zult ge ver vallen verklaard worden, maar ook uit onze gezelschappen zal men je verbannen, en evenzoo je vrouw en je kinderen. Opgewonden liep Eduard onder de veranda heen en weer. Daar bleef hij voor zijn broe der staan en sprak diep bewogen: Ge hebt gelijk, broeder l zoo zal het gebeuren maar ik kan toch niet anders handelen. Müd gemoed, mijn eer, de liefde tot mijn kinderen, alles dringt mij om zoo te han delen en niet anders. Maar ik hoop, dat de met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste f 100,—(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naurn- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni ging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover, en voor zoolang als z(j blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,bij de Ncderlandscbe Bank hebben gedeponeerd. 4e. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid toteenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den lóden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aan merking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den nanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de RijkB-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van con tributie aan een coöperatieve bouwvereeniging, wordt ruaandhuur tot weekbuur herleid door deeling met 4, jaarhnur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas of water leiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwo ning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het be drag, vermeld in do laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in do voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost word geene rekening ge houden met den Zondag of algemeen erkend Chris telijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter bereke ning van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest.de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tjjd de dienstbetrekking tijde lijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2"., als vast week-, veertiendaagscbe, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o., een tijdelijke ongevallenrente wordt ge- koni'ng die onaangename gevolgen van mijn onbedachtzaamheid van mi) zal afwenden. Ik zal by zijne majesteit een audiëntie aanvragen, hem persoonlijk mijn toestand blootleggen. Hij zal zeker genade oefenen, wantik heb het natuurrecht aan mijne zijde, ik heb alleen het geschreven recht over treden. Morgen keer ik naar Berlijn terug. Dat zal in ieder geval het beste zijn, dat je den koning alles zelf mededeelt; zeide Willy, nadat hij een poos had nagedacht, maar op één punt moet ik je nog wijzen. Ge hebt me gezegd, dat ge twee kinderen hebt, onder welken naam zijn ze in het register van den burgerlijken stand inge schreven Onder den naam van mnn vrouw, Montelli. Daar zult ge ook onaangenaamheden door krijgen. Met voorbedachten rade hebt ge bij de overheid valsche aangiften ge daan - als de koning ook in deze zaak geen genade schenkt, wordt er zeker een proce9 tegen je begonnen, dat op een ver oordeeling moet uitloopen. Eduard verbleekte. Tot heden had hij nog niet aan deze mogelijkheid gedacht, nu stond ze vreeselflk duidelijk hem voor deoogen. Maar wat moet ik doen Raad me toch I De eenige weg om aan alle onaange naamheden te ontkomen, is, dat ge hier in DuitBChland weer trouwt, zonder een woord noten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten,„in re kening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het nor male loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld; in art. 16, 20., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grenB tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaalt en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van de Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de be- sluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krach tens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezers lijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijfrente 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene epaar- 4o. afleggging van een examen. Daartegen is hernieuwde aangilte wél noodig, voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van ;een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van het- zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, ol als inwonende zoon, in het bedrjjf of beroep der ouders werkzaam, betzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikel 1 en 2 der Kies wet, is, voor zoover de Gemeente Middelharnis be treft, hot volgende bepaald: De uitslagen van de verkiezingen van den Rijksdag zijn thans bekend. Definitief gekozen zijn 208 leden, name lijk Conservatieven 27, Rijkspartij 3, Econo mische vereeniging 2, Centrum 79, Polen 15, Nationaal-liberalen 4, Bund der Land- wirte 1, Sociaal-democraten 64, Elzas- Lotharingen centrum 7, Lotharingers 1, Denen 1, Boerenbond 1 en 1 Wilde. Plaats moeten hebben 189 herstemmin gen: 42 Conservatieven, 17 Rijksparty, 3 Duitsche-Reformpartij, 13 Economische Ver eeniging, 29 Centrum, lOPolen,64Nationaal liberalen, 4 Bund der Landwirte, 54 Vrij zinnige Volkspartij, 120Sociaal-democrateD, 2 Beiersche liberalen, 2 Elzas-Loth. Centrum, Lotharingers, 6 Welfen, 3 Boerenbond, 5 WildeD. De uitslagen zijn zoo, dat de conserva tieven verliezen 9, winnen 2 zetels. De Rijkspartij verliest 10, wint 2 zetels. De Economische, Vereeniging verliest er 8, winl 1. De Polen verliezen 1, de Nationaal-libe ralen verliezen 16enwinnen2.DeVrijzinnige Volkspartij verliest 12, de Sociaal-democra ten winnen 28 en verliezen 2 zetels. Voor een goed overzicht geven we het volgende staatje: <?j j c- CA c- H-J O-J p 60 60 Middelharnis (kom) (overig deel) BED lb, I». f 50 f 37,50 f 225 f 200 De formulieren tot het doen van aangifte zjjn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in de linkerbenedenhoek de vermelding yan den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne bandteekening. Middelharnis, den 17 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, UJL.BO J. MIJS. INRICHTINGEN welko GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Middelharnis brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Gorus Nieuwland, om in het per ceel, kadastraal bekend in Sectie B. no. 710 een smederij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Middelharnis, 18 Januari 1912. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. te reppen van dat buitenlandsch huwelijk. Dat is een uitwegHeb dank, Willy: Men zal echter je vrouw niet in onze gezelschappen toelaten... Eduard sprong op en knarste toornig met zijn tanden. Dat is waar! Wat een verwik keling I Maar hoe eer de knoop wordt door gehakt, hoe beter I Broeder, doe niets in overvliDg, waar schuwde Willy. Laten wij alle omstandig heden op een anderen keer nog eens met elkaar bespreken. Zoo ik kan, zal ik je raad geven en-in deze moeielijke aangelegenheid ter zijde slaanmaar beloof me, dat ge ei voorloopig met niemand over spreekt. Laai alles zooals het nu is; wanneer ge den dienst verlaten hebt, is het tijd genoeg om alles te regelen. Ge hebt gelijk, Wiily, zoo zal ik doen, Ik dank je voor je trouwen bijstand. En nog wat zie eens hier Eduard haalde een verzegelden omslag uitzijn borstzak in dit pakket zijn alle bewijzen van mijn huwelijk en ook mijn testament voor het geval, dat ik plotseling door den dood werd overvallen: Ik zou die papieren gaarne op een veilige plaats brengen, waar ze niet kuunen verloren gaan. Margherita is zoo onervaren, zoo zorgeloos in zulke zaken, ik kan haar die papieren niet toevertrouwen. Ik zal ze in ons familiearchief nederleggen. Ge belooft me, Willy, er met niemand over te Buitenlandscli Overzicht. Conservatieven 27 38 43 36 Vrü-conservatieven 5 12 13 16 Antisemieten .4 9 18 19 Centrum 88 89 37 30 Polen 14 19 10 Nationaal liberalen 4 18 64 62 Vrijzinnige volkspartij 0 9 62 Sociaal-democraten 66 30 113 96 Wilden 3 4 10 Uit het staatje blijkt dus, dat van de linkerzijde gekozen zijn, 70 en 4 Wilden, tegen in 1907 57 en 4 Wilden. In herstem ming komen 239 en 10 Wilden, terwy'l die getallen in 1907 waren 248 en 6. De rech terzijde die in 1907 bü eerste stemming 167 zetels veroverde, heeft er thans slechts 138 kunnen bemachtigen, die getallen voor de herstemmingen beloopen 104 en 121, Deze cijfers spreken en wijzen nadruk kelijk op een nederlaag van centrum en conservatieven. Dat kan niemand ontken nen, ook al tracht de agrarische Tageszei- tung de winst der sociaal-democraten te verklaren uit het verlies der Nationaal- liberalen. Thans zal dus de herstemming nog moeten spreken, die tusschen 20 en 25 Januari zal plaats hebben. Aan de linkerzijde hoopt men de afrekening volkomen te maken. De bladen laten nog meer of minder voorzichtig uit over de vermoedelijke samenstelling van den nieuwen Rijksdag. spreken, totdat alles in het reine is gekomen. Ge belooft me, dat ge een trouw vriend voor mün kleine, onervaren vrouw zult zijn, als er iets gebeuren mocht, waardoor ik verhinderd werd haar ter zijde te etaan. Dat spreekt van zelf, verzekerde Willy. Maar neero de zaak nu niet te zwaar op dat komt wel terecht. Ik benechter wezenlijk nieuwsgierig naar je vrouwtje. Je zult haar leeren kennen als een kinderlijk, goedhartig schepseltje. Ik zal haar schrijven, dat ik binnen weinige dagen terugkeer om haar alles mondeling mede te deelen. Dat is het beste. Dus kan ik op je rekenen Hier is mijn hand er op. Wees daar niet bezorgd over. De broeders drukten elkaar de hand en daarop ging Eduard naar binnen. Willy stond eenige oogenblikken in gepeins verzonken. Een verrassende onthulling mompelde hij. Wat zal Rogalla daarvan zeggen VIJFDE HOOFDSTUK. Willy Von Altenbrak en zijn vrouw stonden op de trap aan de voorzijde van het slot en oogden het rijtuig na, dat Eduard naar het spoorwegstation bracht. De ma- joraatshe<?r keerde terug, voordat zijn verlof Van conservatieve zijde doet men al wat men kan, om de Nationale-liberalec, eerst ru w afgeatooten voor de herstemmin g tot zich te trekken. Echter men vraagt niet rechtstreeks om steun, doch men drijgt met onthouding van stemmen voor die gevallen, wanneer een Nationale-libe; aal men een sociaal-democraat in herstemming komt. De radicale bladen geven reeds nu aan, de sociaal-democraat gesteund moet worden en niet den conservatief of den centrumman. Het ant woord daarop van de „Vorwfirts" is eveneens duidelijk. Eerst drukt dit blad zijn tevredenheid uit over den afloop, meer dan 4 millioen van de 14 milloen kiezers hebben op een soci aal-democraat gestemd. Verder zegt het blad: De liberalen hebben het er niet al te slecht afgebracht. Van hen hangt het af of bet uit zal zü'n met de blauwzwarte meerderheid. De herstemmingen zullen den doorslag moeten geven. Het blad belooft, on voorwaar- kelüken steun aan de liberalen wanneer deze omgekeerd hen tegen de conservatieven en het centrum helpen. Her laatste is te hopen. Dan zal er in den toekomstigen Duitschen Rijksdag een meer vrijzinnigen geest rond waren, die zal beletten dar er wat minder gauw dan in den afgeloopen zomer wapengekletler zal worden gehoord- Volgens socialistische telling zyn Vrijdag op de sociaal-democratische candidaten in het geheel iets meer dan 4,200,000 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming in 1907 3,259,000 zoodat de jongste stemming voor deze partij een vermeerdering van ongeveer een millioen stemmen aanwijst. Tot nu was 1903 het record-jaar van stemmen-toename: toen steeg het aantal sociaal-democratische stemmen van 2,107,000 (in 1898) op 3,001,000. Een beschouwing in het Berl. Tageblatt van Theodoor Wolff, den hoofdredacteur van dit orgaan der vooruitstrevend vrijzinnigen, is altijd lezenswaard, niet alleen om den zeldzaam keurigen vorm, waarin deze schrij ver zijn gedachten weet te kleeden, doch ook om den inhoud. Theodoor Wolff spreekt namens het „entschiedene liberalisme de vooruitstrevend vrijzinnigen, wier scheiding van de conservatief-getinte nationaal-libera len steeds scherper wordt, en zijn woord is, zoo niet beslissend, dan toch gezaghebbend veor de eersten. In zijn jongsten leader, aan de herstem mingen van den Rijksdag gewijd, geeft Theodoor Wolff het antwoord op deze twee belangrijke vragen hoe staat de vrijzinnig heid er voor, en waarom moet deze, bij de herstemmingen de sociaal-democratie steu nen. De eerste vraag beantwoordt Wolff door er op te wijzeD, dat wel is waarNaumann en Gyszling niet in den Rijksdag terugkee- ren, en dat Stettin, Bremen en Dessau verloren gingen, maar dat ongetwijfeld Karlsruhe, Frei burg Züllicbau-KrossenGum- binnen en nog eenige andere districten ge wonnen zullen worden,zoodat waarschijnlijk verstreken was, om de aanvrage van zijn ontslag persoonlijk bij zijn overste te kunnen inleveren, en bovendien dreef hem het verlangen naar zijn vrouw en kinderen. Hij had met zijn broeder nog eens geraadpleegd en alles zou gebeuren zooals deze hem had aangeraden. Het eerste huwelijk zou be schouwd worden als niet te zijn gesloten en na Eduard's ontslag zou eeD hernieuwd huwelijk in Duitschland den toestaDd wet tigen. Zoodoende zou men aan alle wette lijke bezwaren ontkomen.Tusschen de beide broeders was ook nog afgesproken, dat voorloopig het diepste stilzwijgen bezwaard zou worden omtrent Eduard's verhouding tot Margherita Montelli. Het rijtuig verdween in de donkerepoort, die den slottuin afsloot. Nog een laatste maal keerde Eduard zich om en groette de achterblijvenden met de hand, nog eens wuifde Rogalla met baar kanten zakdoek, toen verdween het rijtuig uit het gezicht en Rogalla wendde zich tot haar echtgenoot.— Daar rijdt hij weg, de rijke erfgenaam van Altenbrak, om de millioenen, die aan de gezamenlijke familie toebehooren, over te leveren in de handen van de kinderen eener avonturierster. Ge vergeet, dat ge van uw schoonzuster spreekt, lieve Rogalla, antwoordde Willy. Mijn schoonzuster? Gelooft ge dan werkelijk dat praatje?

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1