ONZE EILANDEN van 13 JANUARI 1912. 3 jevolge waren de loonen nog al) i knechten hebben zich nog niet' omdat de schippers niet wilden t de knechten vroegen, e groote of volle knechts lie- 'onen voor de buiten vaart van f 800voor halfwassen knechts de loonen tusachen f 130 tot s boven de kost. ■el geëischt. ïemer B. te Blesdyke (Pr.), die •d werd, verdacht van het plegen lelijke handelingen met een min- aeisje, heeft zich by den officier ie beklaagd en eischt.eerherstel, tie moet berusten op een misver- politie, die afging op geruchten in 1 rekenden brief. >oer van Zweedsch vleesch. t abattoir te Amsterdam is deze •iveerd een waggonladigZweedsch let vleesch kwam hier niet in toestand aan, maar was in ijs >e darmen waren mee ter keuring n, waardoor aan de gemeentelijke tg geheel was voldaan, esch werd goedgekeurd en ging an de hand. Het ligt in de bedoe- it de vraag naar dit vleesch grooter J eld te inspecteeren. De prijs zal van den omzet. :ie te Wageningen heeft Maandag- hechtenis genomen zekeren P. t. j leden, beschuldigd ;van tabak te .kocht van personen, aau wie deze king was toevertrouwd. Aanvan- i kende hij, zoowel als zijn vrouw en werd gearresteerd, maar ten renden beiden, nadat een aantal waren gehoord, die geregeld de J verduisterde tabak aan t. H. had- )cht. Van die tabak maakten t. H. Don sigaren. Tegen deze getuigen 'erbaal opgemaakt wegens verduis- 1 gen t. H. en zyn vrouw wegens eden zijn de beide laatsten opge- I aar Arnhem en ter beschikking J s'itie gesteld. Schip gezonken. fer 300 meter boven de spoorbrug mmel is Dinsdagmiddag in de rivier gezonken een ijzeren sleepkaan het ijzergrond. Het schip belmoren- n opvarend sleep convooi, kwam .altsteenen langs pilaar 10, waar- werd lek gestooten. De opvarendde ich in de roeiboot in veiligheid roogenblik alleen in huis gelatf.n. Zij kwam toen vermoedelijk te dicht bh de kachel, zoodat de kleertjes vlam vatten. Een der buren H. Siffelt, genaamd, hoorde haar gegil en snelde toe. De.buitendeur was echter gesloten. Gelukkig icon hij gemakkelijk een raam opschuiven. Weldra had hij nu de kleine bereikt, en waren de vlammen gedoofd. Het meisje had echter reeds deerlijke brandwonden beko men, vooral aan de rechterzijde van het lichaam. Een 5-jarig zoontje van den landbouwer A. Droogh, aan den Zegwaartschen weg, te Zegwaart-, geraakte bij het laten zakken van den kap van een hooiberg, tusschen het hooi en den kap bekneld en werd dood opgenomen. Een schep met noodlottig gevolg. In de Ruwaardstraat te Oud-Delftshaven schopte eergisteren den 12-jarigen jongen tegen het houten rechterbeen van den 12- jarigen De W. De stumperd viel en brak het linkerbeen, zoodat hij per brancard naar het ziekenhuis moest worden overgebracht en aldaar werd opgenomen. 'n Pseudo-geneesheer. De marechaussées van enkele brigadesin het Zuiden van ons gewest hebben proces- vei baal opgemaakt tegen zekere H., te Huls berg, verdacht van diefstal, oplichting en het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. H., die eerst de omgeviDg van Sittard had bewerkt, had nadien de orastrekeu van Maastricht tot zijn operatie-terrein gekozen. In den regel ging H. aldus te werk; hij informeerd hier of daar, of er in de buurt soms zieken waren; dat was nog al eens het geval. H. ging dan naar de zieken en gaf hun als geneesmiddel een potje zalf, of een fleschje medicijnen. H. liet zich zijn visite en de medecamenten goed betalende prijzen waren afhankelijk van de draagkracht van den patient, of van het loven en bieden tusschen partijen. Een chemisch onderzoek toonde aan, dat de zalf boorzalf, de medicijn een soort azijn waren. Voor de meeste zieken had H. de diagnose aanstonds gesteld en steeds werden dezelfde „geneesmiddelen" voorgeschreven. (Limb. Koerier.) itsschennis. r politie-agenten, die bij het Konin- is in het Noordeinde, te's-Graven- st doen, had Dinsdag een zonder- moeting. Hij werd nl. daar aange loor een man, die zich tegenover lebeambte vragendeiwy'ze op min- i toon uitliet over de reden, waarom eposteerd stond, onder aansporing, r een helsche daad te verrichten j bouw, dat hij moe3t bownkeo. was van dien aard, dat hij deze ïaar het centraal-bureau van politie waar de man werd gehouden, om naar het Huis van Bewaring over- te worden, terzake van majesteit- tie bleek te doen te hebben met ezen korperaal-stoker der marine. -ter gearresreerd. i politie te Alkmaar is aangehouden uw, die trachtte, onder het opgeven che namen, gelden in te zamelen schillende philantropische instellin- let politieblad stond zij gesignaleerd a naam van Maria de Haas, geboren ns te Amsterdam gepleegde oplich- .oniaal te Zutphen, die „voor de it een burger van kleederen verwis- aan de politie te ontkomen, is ge- commandant der koloniale reserve ijk een soldaat aangebracht, die nige dagen vermist werd. De man schuldig te zy'n aan den diefstal paar schoenen uit den winkel van P. in de Lievevrouwenstraat te Hij was tevens de koloniaal, die de Hoven op slinksche wijze vaD in pet voorzag en daarmede naar /luchtte, toen men hem op de hielen (A. Ct) ikken. het zes-jarig dochtertje van J. de ■nende Vinkenstraat te Zaandam, ensdagmiddag door de moeder een eelen; eenmaal moet mijn zoon fde plaats staan, die ik nu inneem, de wet het toelaat I eder ?ek niet zoo luid, Eduard I Mijn an de bedienden daar, behoeven hooren. Laat ik alleen onder je brengen, dat ge zonder de toe- g des konings in het huwelijk zijt het is daarom de vraag of dit wel wettig is. lzeker, wettig is het! lnu, dan is het de vraag nog maar, raf je beloopen hebt, want je weet, officier niet mag trouwen, zonder ning des konings of hij wordt uit st ontslagen. rgen zend ik mijn aanvrage om in en zoodra dit verzoek is toege- .1 ik mijn huwelijk openbaar maken. ?d, goedmaar denkt ge, dat men .at heengaan Je neemt je ontslag, blijft in het verband van hetleger. er van de reserve. Je wilt in het toch omgang hebben met lieden 3n stand; je wilt toch de eer ge- Jie je toekomt als officier en als :sheer van Altenbrak-.Denkt ge, dat r deze omstandigheden mogelijk is? (Wordt vervolgd.) De knecht van den spekslager H. S., te Leiden, die Dinsdag door zijn patroon met een rijwiel was uitgezonden om kwitanties tot een gezamenlijk bedrag van f96 te innen en niet terugkeerde, is gisternamiddag op den Witten Singel te Leiden aangehouden. Het rijwiel en twee onbetaald gebleven kwitanties waren nog in zijn bezit. Het door hem ontvangen bedrag van f 57.90 had hij opgemaakt. iDbrekers gesnapt. Door de politie van het posthuis te Sche- veningen zijn op heeterdaad betrapt drie personen, die in de villa „Jucunda", aan den zeekant, hadden ingebroken en daar eenige voorwerpen hadden weggenomen. Vermoedelijk heeft men te doen gehad met lieden die in den laatsten tijd meer zich aan dergelijke misdrijven hebben schul gemaakt. Hoog water. Te Culemborg is de havenkade onder water geloopen. Men schrijft ons uit Helmond; Als een bewijs van den boogen water stand in deze streken, kan gemeld worden, dat de spinnerij van de fabriek derheeren De Wit &Co., enkele c.M. onder waterstaat. Ook de Aa heeft een abnormale hoogte, terwijl de geheele streek buiten Helmond tot sluis 8 onder water staat. Als het nu eens ging vriezen, konden de schaatsenrij ders hun hart ophalen Te laag salaris. Nadat viermaal door dokters bedankt was voor de benoeming totgemeente-genees- beer te Eierland, heeft de raad thans inge trokken het besluit, om een dokter te be noemen op een salaris van 1000 of ƒ600 plus vrije woniDg. Er zullen nu spoedig andere voorstellen komen. De moord te Beek. De „Limb. Koerier" deelt omtrent de arrestatie van P. Senden, verdacht van den moord op den 74-jarigen Gelissen te Beek, hog de volgende bijzonderheden mede: Den 4en Januari mocht het brigadier Sturmans gelukken een vriendin van P. Senden te arresteeren in een logement te Heerlen. Tijdens een scherp verhoor liet de vrouw veel Jos, en al spoedig bleek, dat het ver moeden van de Heerlensche maréchaussée jjaiet onjuist was. Uit de verklaringen van deze vrouw bleek fa.l. dac de diefstallen van Roermond tot de grenzen, op de rekening kwamen van p. Senden, en dat hy" ook de hoofddader as van den moord op Gelissen te Beek. inds dien heeft men geen rust gekend, tot ten den persoon van Senden in handen had, zoo ook zijne helpers. Maandag mocht het gelukken, den ver dacbte te doen arresteeren te Aken. Een zekere R. geboren Maastrichtenaar is ook gearresteerd, wegens vermoedelijke mede plichtigheid. Nog worden eenige Dmtschers gezocht, ook verdacht van medeplichtigheid aan dien moord. Uit de verklaringen van de vriendin van P. Senden moet verder gebleken zijn, dat P. S. nog meerdere pogingen heeft gedaan om in te breken, o.a. te Waubach en Kerk- rade; verder, dat hij een lijstje had aange legd, wie in den eersten tijd aan de beurt kwamen, om bestolen en zoo noodig ver moord te worden. Daarbij waren ook de namen van personeD, die alleen woonden en van wie verondersteld werd geld in huis te hebben. P. Senden liet zich slechts zeer zelden overdag op den openbaren weg zien hy werkte bij voorkeur 's nachts en dan nog |Png hy niet over den weg maar altyd midden door het veld, door heggen en strui nen en over slooten heen. Hy was altyd gewapend met een dolk en een revolver, volgens de verklaringen vaD de vrouw moet S. ook personen aangevallen hebben op den openbaren weg en hen van beroofd hebben Een eigenaardige truc hield S. erop na, om de politie in de luren te leggen bij haar onderzoek. Als hy op roof uitging, had hy altyd een paar klompeu bjj zich. Kwam hij aan het huis of erf, waar hij inbreken of stelen wilde, dan deed hij de schoenen uit en de klompen aan, om na de daad weer de klom pen met de schoenen te verwisselen. Een nieuwe ranmp schrijft da „Stan dard", het te Londc-n verschijnend blad, dreigt de toch reeds zoo precaire rust der telefoon-abboné's nog meer te versloren, 's Morgens heel vroeg wordt de abbonné door het rinkelen der bel uit zijn geroepen. Denkende, dat er iets gewichtigs gebeurt, ylt hy naar zijn toestel, brengt de hoorn aan zijn oor en verneemt het is een zachte en liefelijke stem, die spreekt, dat dat en dat huis zoo juist een voorraad nieuwe dassen en boorden ontvangen heeft, die tegen zuike lage prijzen verkocht zullen worden, dat men ze alleen daar verkrijgen kan. De bedenker van deze geniale reclame wacht het antwoord van zy'n slachtoffer niet af, uit vrees, dat hem minder lieflijke namen naar het hoofd geworpen worden. Er zijn reeds bij da administratie dei- telefoon talrijke klachten tegen dit nieuwe reclamemiddel ingebracht. Het is te hopen, dat men by ons deze nieuwe manier van reclame maken niet zal navolgen, anders zou de telofoon-administra tie onder voorwendsel, dat het middel onbetwistbaar een commercieel karakter draagt en rijke vruchten kan afwerpen, zich haasten het telefoon-tarief nog wat té verhoogen. De Noordwijksche slrandkwestie. Tegen den ambachtsheer van Noordwyk. graaf Van Limburg Stirum, is proces-ver baal opgemaakt ter zake, dat hij in de ge meente Noordwijk in de buurtschap Lange- veld, den openbaren duinweg heeft versperd door een geul er in te laten graven. Het in dien weg laten graven van een geul houdt ten nauwste verband met de kwestie, die de gemoederen in Noordwyk reeds gerui- men tyd in beroering beeft gebracht. („N. R. Ct.") Burengerucht. Men zal zich herinneren, dat onlangs aan den nachtwacht van Ruinen van gemeente wege verboden werd te ratelen, omdat men dit als burengerucht beschouwde. Daarover is in dat dorp een brandende kwestie ont staan. Wat is n.l. het geval? Zooals in vele Drentsche dorpen, bestaat ook te Ruinen nog vanouds een boerenbe- stuur, „de volmachten", die uit en door de boeren worden gekozen. De volmachten door wie de nachtwacht is aangesteld hebben hem thans gelast, te blijven ratelen en de man ratelt er weer lustig op los. Met belangstel ling wacht men terplaatste af, of dit aloude gebruik al of niet zal gehandhaafd blijven. Door den vloer gezakt. Dinsdagnacht zy'n te Zutphen de weduwe H. in den Reinmakershoek en hare dochter, beiden reeds bejaarde menschen, terwijl zy te bed lagen, door den vloer gezakten in den kelder terechtgekomen. De melkboer kreeg des ochtends al geen gehoor. En daar de buren zich ongerust maakten, werd de politie gewaarschuwd Een schoorsteenveger klom 'thuis binnen, en vond beide vrouwen in den kelder. Nu werden ze natuurlijk er uitgeholpen, De dochter had zich erg bezeerd aan de beenenhaar werd de noodige geneeskun dige hulp verleend. (Zw.Ct.) Rijivieldief gearresteerd. Naar het Huis van Bewaring te Middel burg is overgebracht de 26-jarige handels reiziger H. v. R. geboren te Vlissingen, wonende te Rotterdam, wiens uitlevering aan de Belgische regeering was verzocht als verdacht van het plegen van verschillen de rijwieldiefstallen in de provincie Zeeland in het najaar van 1910. Oud beeldje gevonden. Men schrijft uit Ooatermeer, dato 8 Jan. aan de „Leeuw. Ct.', Een merkwaardige vondst deed schipper Jan Dijkstra, alhier. In de vracht kleiaarde, geladen van de terp te Wynaldum, en toevallig zeer diep daaruit afkomstig, vond hy een betrekkelijk gaaf metalen, waar schijnlijk bronzen, beeld, zeer zeker een Romeinsche godin voorstellende. Het heeft op het hoofd een hoogen helm, om den hals een krans, die een borstplaat, waarop eenig gelaat is afgebeeld, omstrikt. De handen zyn uitgestrekt, als van een spreker, die deftig oreert. Een kleed omhult bevallig de gestalte en hangt in breede plooien af. Een geraarlijke rit. Men schrijft uit Oisterwyk aan „De Tyd." Een geschiedenis van niet alledaagschen aard moet zich dezer dagen hebben afge speeld op den wegtus8chen VughtenTilburg, zooals aldaar wordt verteld. Een bakker uit deze omgeving reed in den avond van een der laatste dagen met zyn broodwagen,bespannen meteen paard, huis waarts, na de plaatsen van brood te hebben voorzien. Op den weg ontmoette hij een dame, voorzien van haar onmisbaar hand- taschje, die hem vroeg om mee te mogen rijden. De bakker, wiens kar plaats in over vloed bood, verklaarde er geen bezwaar tegen te hebben, dat de juffer zyn vehikel besteeg, om aldus op gemakkelijke wyze een groot deel van haar weg af te leggen. Het is in deze streken, gelijk ook overal elders onder de landelijke bevolking, geen zeldzaamheid, dat een dergelijk verzoek wordt gericht tot voerlieden langs de baan, en als deze den reizenden wandelaar een pleizier kunnen doen, door hem te laten meerijden, doen ze dit over 't algemeen zeer gaarne. De juffer maakte zeer dankbaar van des bakkers welwillendheid gebruik en besteeg de kar. Maar by deze beweging viel het den bakker op, dat de juffer niet insteeg naar dames-manier, en de kordate stap, waarmee ze haar plaatsje in de kar innam, kwam hem zeer verdacht voor. Hij kreeg namelijk de overtuiging, dat hij hier niet te doen had met een heuschelyke vertegenwoordigster van wat men gewoonlyk noemt de schoone en zwakke sekse, maar met een kerel, ver kleed in damespluuje. Dat de bakker kippen vel voelde over heel zyn huid, laat zich gemakkelijk begrijpen; maar hij had zijn vriendelijke reisgenoote nu eenmaal gastvrij heid vergund op de plek, waar straks on schuldige cadetjes en versche mikken en roggebrooden 'n lust der oogen waren, en hoewel het gezelschap van deze hem onein dig vorkiesly k was boven dit verdacht indivi du, durfde hy haar toch moeilijk verzoeken, om haar reis maar weer te voet te onder nemen, vooral wyl er geen woningen dicht in de nabijheid waren en de weg zeer een zaam zich uitstrekte in den avond. Totaal onderden indruk van het zeldzaam evenement, gevoeldo hij zich zoo ongeveer te moede als iemand, die pas uit den provin cialen schouwburg komt, waar bet vreeselyk drama werd opgevoerd van de wees uit het gebergte of het doorgezaagde dienstmeisje, Maar hij hield zich zoo goed als by maar kon en overlegde zoo spoedig mogelijk, op welke wijze hij zich van zijn reisgenoote en zyn kippenvel zou kunnen ontdoen. Zyn tegen woordigheid van geest redde hem 'uit zy'n benarde positie. Toen namelijk zijn wagen een eindje op de steenen van den eenzamen weg had voortgehobbeld, een beweging, waarbij hem elke meter een kilometer toe scheen. gebeurde het plotseling, dat een voorwerp uit de kar over de keien rolde. De bakker die opzettelijk een geheime ma nipulatie had uitgevoerd, die den val van dit voorwerp tot gevolg had, hield zijn paard in en deed op zulk een ongewone wijze, dat het beest eenigszins onrustig gestemd werd Kranig en stevig echter hield hij de leidsels in handen, en verzocht zonder iets van hetgeen in hem omging, te verraden, zyn reisgenoote om het uit de kar te vallen voor werp even te willen oprapen. Het moest op een pas of drie terug wellicht op den berm van den weg liggen. Hy zelf kon zy'n wagen moeilijk verlaten, daar het paard nog al wild was en flink in toom moest worden gehou den. De dame voldeed aan zijn verlangen. Doch zoodra stonden haar voeten niet op den weg, of üe bakker vierde de teugels, legde haastig de striemende zweep over de ribben van zyn rossinant, die in vollen galop voortrende, steeds heviger aangepoord en aangevuurd door zyn meester, die als een bezetene te keer ging. Het gelukte hem op deze wijze, het aan gename gezelschap der verdachte dame te ontkomen en zonder haar nog weer te zien de plaats zijner bestemming in woesten ren te bereiken. De man was totaal op van angst en inspanning en was zoo blij als een engel, toen hij het licht der lamp van een bevriende woning mocht begroeten. Hij vertelde zijn wedervaren en zijn vreeselijk vermoeden en nu viel het hem in, dat het handtascbje dei- dame zich nog in zijn kar bevond. Dit tascbje werd voor den dag gehaald en geopend en wat bleek het te bevatten niet meer of minder dan een paar geladen revolvers en enkele andere gereedschappen, die hem duidelijk bewezen, dat zijn ver moeden niet zoo mis was geweest, en dat hij hiei inderdaad in minder prettig gezel schap had verkeerd. Wie zijn minzame reisgenoote geweest is, is tot hiertoe onop gehelderd gebleven, doch dat de vermeende dame een verkleede kerel is geweest, staat by hem nu zoo vast als een paal boven water. Buitenland. Een bloedig familiedrama speelde zich Woen9dagavond in Rixdorf af. Een glasblazer die van zijn vrouw gescheiden leefde, schoot in 'n aanval van zwaarmoedigheid zy'n revolver af op zyn beide dochters. De jong ste werd levensgevaarlijk, de oudste licht gewond. Daarna maakte hij met een schot tegen den slaap een eind aan zy'n eigen leven. Aan de, „Franf.Ztg." wordt uit Oonstanti- nopel geseind, dat in alle kazernes de troepen geconsigneerd zyn. De straten worden streng bewaakt en overal doorkrui sen patrouilles de stad. Verdachte personen worden aangehouden en gefouilleerd. Men schijnt te vreezen voor een opstand der reactionnairen. Koning George en zyn gemalin worden in de eerste dagen van Februari in Engeland terugverwacht. Verschillende oorlogssche pen hebben bevel gekregen van den 4en Februari af op de rede Spithead gereed te liggen om de noodige eerbewijzen te verleenen, als de koning van zy'n Indische reis in de Engelscbe wateren terug is gekeerd. In de Daimler-motoren-fabriek te Berlijn werden vier arbeiders door gasvergiftiging bedwelmd. Twee moesten naar het hospitaal ver'voerd worden. Een verkeert in levens gevaar. Donderdagavond vond men by Detmold een jongen van 17 jaar in bewusteloozen toe stand. Bij onderzoek bleek, dat de jongen door een ie vol verschot in de borst gewond was. Het schijnt, dat de verwonding is toegebracht iD een duel, dat hij met een andere jongen gehouden he6ft, omdat zij beiden op het zelfde meisje verliefd waren. Ofschoon nog geen der personen, die de Parysche politie thans in handen heeft, zich een bekentenis heeft laten on wringen, wordt het hoe langer hoe waarschijnlijker, dat Dettwille en de minnares Carouy de zaak van de Rue Ordener van a tot z kennen, en er zeer nauw by betrokken zy'n. Dettwiller is thans met plotselinge stomheid geslagen, en geeft alleen, maar dan ook zeer breed voerig, antwoord, op zeer onbelangrijke vragen. De beide Dettwillers spreken elkaar nog al eens tegen. Zoo verklaarde de man, dat bij in den nacht, toen de automobiel bij hem gestald werd, aan zy'n in bed liggende vrouw, op haar vraag „of dat de gipsplaten waren, die verwacht werden", zonder naden ken „Ja" antwoordde, terwijl de vrovwbe weert, dat Dettwiller by die gelegenheid van een auto sprak. Een van de bewoners bij Bobigny, wien optreden geleid heeft tot de arrestatie der Dettwillers, zekere Chaperon, heefteen anoniemen dreigbrief ontvangen, metroode inkt geschreven, waarin hem wordt megedeeld, dat men hem wel zal weten te vinden, al vluchtte hy naar het eide der wereld, en dat hy' „er aan zou gaan". De politie zoekt ijverig naar den schrijver. In de nabijheid van Weenen werden vyf personen, die over een niet afgesloten spoor weg liepen, door een rangoerlocomotief gedood. Zondagnacht is te Düsseldorf het hotel „Weiszer Hirsch" afgebrand. De brandweer slaagde er in alle gasten te redden. Twee dienstboden sprongen uit de vierde verdie ping, maar daar hun val door waschlynen gebroken werd, kwamen zy er met niet-le vensgevaarlijke kwetsuren af. De broeder van den hotelhouder kwam in de vlammen om. Men vond na den brand zy'n verkoold lijk. Zaterdagmorgen was de Maas op verschei dene plaatsen tusschen Namen en Hassière buiten hare oevers getreden. De wegen, vele velden en weiden stonden onderwater. De Samber, de Lesse en de Semois hebben ook een buitengewoon hoogen waterstand. Te Namen heeft de Samber talrijke kelders onder water gezet. In Vlaanderen is het peil van de Leie, de Schelde, de Durme en Man vel eveneens bovenmate gestegen, zoodat men hier en daar voor een overstrooming vreest. Het arbeidsvermogen van het menschelijk hart. Een Engelsch anatomisch tijdschrift geeft enkele berekeningen over het arbeidsvermo gen van het hart, die niet zonder algemeen belang zijn. Het hart vergelijkend met een pomp, die 70 maal per minuut het bloed voortperst, wordt berekend dat het per jaar 36.792.000 slagen doet, en in een men- schenleeftijd 70 jaar meer dan 1.5 milliard. Bij eiken slag word gemiddeld 100 gram bloed weggeperst, of per dag 10 000 K.G. Dit kleine orgaan, dat gemiddeld 15 cM. hoog en 10 cM. breed is, ontwikkeld iederen dag een kracht, die in staat is 16 ton van 1000 K G. één metei hoog te heffen. Gedurende 70 jaar heeft het hart, zonder één oogenblik te rusten 250000 kub. M. bloed voortbewogen. De kringloop van 't bloed door 't lichaam duurt slechte 24 seconden. Eiken dag legt het bloed dus 36000 maal denzelfden weg afin één jaar tyds heeft het dus 138 mil lioen maal het lichaam doorloopen. De leng te van den afgeloopen weg kan men moei lijk bepalen, door dien de bloedbaan zich in talrijke aderen en adertjes verdeelt, wier lengte zeer van elkaar afwijkt. Nemen we evenwel als gemiddelde 3 M. aan wat zeker te laag is dan komen we tot het resultaat, dat het bloed in één enkelen dag 105 K M. aflegt, of per jaar 3900 K.M. In 70 jaar is een afstand van 275.000 K.M. afgelegd, of ongeveer 6 maal den omtrek van de aarde 1 Draadloos telefooneeren tot op 550 K. H. afstand. Naar „Cosmos, bericht, heeft men in Californié proeven genomen met draadlooze telefonie volgens het systeem-Poulsen.met gebruikmaking der bij het gewone telefo neeren gebezigde microphoons konden personen, die 550 K. M. van elkaar verstaan. De verste afstand, waarop volgens het gewone systeem getelefoneerd kon worden, is 3600 K. M. (van New-York naar Denver.) Men hoopt er evenwel binnenkort in te slagen dezen afstand te brengen op 5400 K. M. van New-York naar San Francisco De mémoires van madame Steinheill. Madame Sleinheil heefteen brief geschre ven aan de Londensche „Evening News", waarin zy verklaart, dat het onjuist is, wanneer verhaalt wordt, dat zy in hare binnenkort bij Nash te Londen verschy nende mémoires zegt, dat minister Delcassé ten tijde der Fashodakwestie met haar, madame Steinheil, geconfereerd heeft. Men moet den uitgever verkeerd begrepen heb ben. De heer Delcassé is nooit in haar woning geweest. Zy bewonderde hem echter wel als een groot staatsman en spreekt dan ook in haar boek over hem. En ook handelt een hoofdstuk over de Fashoda aangelegenheid. Destijds sprak zy' daar dag aan dag met Felix Faure over, en op die wijze hoorde zy alles wat Delcassé vernam, schreef of deed. Zy had, zoo vertelt de weduwe van denzoo geheimzinnig ver moorden schilder den president der repu bliek met deftigen aandrang bezworen, zijn invloed in het belang van den vrede aan te wenden. Dit deed Faure dan ook, zy het met te genzin. De redenen zal men in haar boek nader omschreven vinden. Zij wil wel ge- looveD, dat haar memoires in Parysche politieke kringen groote verontwaardiging zullen verwekken ofschoon verontwaar diging volgens haar geen goed woord is, daar zij in haar boek alles vertelt wat zy van Felix Faure, zy'n politiek, zijn leven en streven, zijn vijanden en zy'n dood weet. Een lawine stortte te Valmeinier in Fran- ryk op een woningwelke werd meegesleurd. Drie personen kwamen om. Maandag toog de Parysche politie er op uit, om 'n slotenmaker, Louis Rimbaud te arresteeren, die verdacht werd Garouy alias Leblanc, te hebben gehuisvest, toen deze gezocht werd, in verband met den moordaanslag op den banklooper Caby. De politie heeft den geheelen nacht rondom het huis wacht gehouden, doch toen de comis- saris kwam, om den slotenmaker te ar resteeren, vond hy'niemand thuis. Rimbaud had toch nog kans gezien door het politie- cordon heen te ontkomen. In Notingham is een gashouder, die een millioen kubieke meter gas in hield, in de lucht gevloden. Gelukkig had de ontploffing plaats toen zich een weinig personeel in de fabriek bevond. De gashouder werd dertig meter ver geslingerd en kwam toen in botsing met een kleinen gashouder, die wel een grooten deuk kreeg doch gelukkig niet ontplofte. Een hagel van yzerdeelen vloog over de fabriek en verwondde een aantal personen. Tegelijkertijd met de ontploffing brak de muur van eeu waterreservoir waarop de gashouder stond en stroomde dat water de straat in. In een herberg tegenover de fabriek vluchtte de bewoner met zijn familie in den kelder. Hy dacht aan een aardbeving. Toen het water de woning binnen drong, wist hy nog naar buiten te komen ook zijn vrouw en kinderen ontkwamen. Een dienstmeisje verdronk echter. Verschillende huizen in de buurt vlogen in brand. De be woners vluchten in allerijl op straatandere huizen moesten ontruimd worden, daar er gevaar voor instorting bestond. Nottingham is voor een groot gedeeelte in het duister gehuld. De brand in het gebouxo der Equitable. Thans komen nadere bijzonderheden omtrent den brand in het hoofdkantoor der Equitable te New-York. Do brand brak des morgens om half zes uit in een kelder in de buurt van de boofdlift. De nachtwakers waren eerst van oordeel, dat de brand niet veel te beteekenen had en waarschuw den derhalve de brandweer niet. Maar de vlammen sloegen Weldra wild om zich heen en met groote snelheid breidde het vnur zich uit. Toen de brandweer aankwam, stond het geheele gebouw reeds in brand. De zware storm wakkerde het vuur ont zettend aan. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, bevonden zich zestig personen in het gebouw. Drie personen, die zich niet door de vlucht konden redden, poogden langs een touw van een balkon af te dalen. Toen twee hunner aan het touw hingen, vloog dit in brand, waarop beide personen omlaag stortten en dood op straat vielen. Den derde zag men in het brandende gebouw verdwijnen. Twee eraployé's van de restau ratie, die zich in het gebouw bevonden, kwamen eveneens in de vlammen om. De officier van de brandweer Walch, die het gebouw binnenging om menschen te redden, kwam by zy'n reddiDgspogen om het leven. Een biandweerman werd krankzinnig; een dozijn anderen werden door neervallend puin verwond. Zeven of acht personen worden nog vermist. Om half elf was men den brand meester. Aan de „Lübecker Nachrichten" wordt uit het Sleeswyk-Holsteinsche dorp Ockholm het volgende gemeld: Bij den postschipper, Dirk Matthiessen, kwam eenige dagen ge leden een manspersoon, die er als een En- gelschman uitzag. Hy knoopte met den schipper een gesprek aan en vroeg hem hoe lang hy' de post al naar de Hallingon bracht. Toen de schipper antwoordde„Al 25 jaar", vroeg de vreemdeling: „Dan zult ge 't vaarwater wel heel goed kennen Dirk zeide; „Ja, dat zou ik wel gelooven" De vreemdeling vroeg nu verder, wat hij wel zou doen, als hy door een vijandelijke vloot opgepikt en gedwongen zon worden, als loods dienst te doen „Ik zou aan boord gaan en de vloot op de eerste de beste zandbank sturen. Een Fries verraadt zyn vaderland nog voor geen millioen." Drie spionageprocessen zullen binnenkort in Duitschland behandeld worden. Den 17en Januari moeten de Hongaarsche reserve luitenant van Dano en de Russische marine reserve-luitenant baron Van Winsgradolff wegens het verraden van militaire geheimen voorkomen. Twee dagen later zalde koopman Karl Holst wegens hetzelfde misdryf terecht staan. Den 31en Januari komt de zaak voor van den Engelschen advocaat en kapitein der ïeserve-stewart, uit Londen voor. Deze werd einde Juli te Bremen als spion gearresteerd. Heeft tabak een gunstigen of nadeeligen invloed op den mond? Deze interresante vraag wordt door dr. Cavallero in de „Revue triraestrielle beige de stomatologic" als volgt beantwoordt Tabak heeft een zeer groote antiseptische kracht en oefent een meer of minder grooten invloed uit op alle micro-organismen in verband met de hoeveelheid nicotine, die zy bevat en in verband met den weer stand der bacteriën. Zij belemmerd de ont wikkeling der hardnekkigste microben en vernielt de andere volkomen. De tabak steriliseert het speeksel. Zy' kan de tanden zwart maken, maar tast het tandweefsel niet aan. De speekselafscheiding neemt toe by kleine hoeveelheden nicotine, maar vermindert daarentegen by groote hoeveelheden. De tandvleesch- en slymvliesontstekingen, die, zooals gezegd wordt, by rookers voor komen, zyn niet te wyten aan het gebruik van tabak, maar zyn een gevolg van een •ontsteking in den mond, die vroeger reeds bestond en later verergerd is. Het is nog nooit aangetoond, dat gezwol len lippen en een gezwollen tong uitsluitend toe te schrijven zijn aan de werking van tabak. De tabak heeft in den mond een antisep tischen invloed. In plaats van haar te verbannen, is haar gebruik integendeel aan te bevelen ter voorkoming van mondziekten. De Duitscher Ballin en de Amerikaan Abraham Gasganer, diedoordeBrusselsche politie gearresteerd zijn onder verdenking de bedrijvers of medewerkers van den bom aanslag te Luik te zyn, werden gisteren naar de gevangenis te Luik vervoerd. De arrestatie van een derden medeplichtige heet aanstaande. De predikant Richeson, die in de ge vangenis te Boston bekeDde mejuffrouw Avis Luinell te hebben vergiftigd, is door de jury schuldig bevonden en door den rechter ter dood veroordeeld. Dit vonnis zal aanstaande week worden voltrokken. Men vermoedt, dat een verzoekschrift zal worden ingediend, om het vonnis te ver anderen in levenslange gevangenisstraf. De behandeling der zaak duurde slechts zes minuten.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 3