il 2 ONZfi EILANDEN van -13 JANUARI 1912. te Nanking betreft, deze ia eenige van de bekwaamste mannen van China rijk gewor den. De minister van justitie, Wang Tsjoeng Hoei, heeft een graad te Yale behaald, waar hij het Duitsche Burgerlijk Wetboek in het Engelsch vertaald heeft. De minister van landbouw, nijverheid en handel, Tjang Tsjiang, is een begaafd man, wien dezelfde post toebedeeld was in het minisrerie van Joeansjikai. Hy weigerde toen echter. ïsjen Tsjing Tao, minister van financien, was ook onder de ministers van Joean, terwijl da ministers van binnenlandsche zaken een hoog ambt in de provincie met eere heeft bekleed. Naar gemeld wordt, heeft de aanvaarding van het voorloopig presidentschap door Soenjatsen echter in de republikeinsche gelederen verdeeldheid gebracht. Haaysche Brieven. CLX. De lezer weet, dat we hier in den Haag sinds onheug'lijken tijd meteengrondkwestie te kampen hebben De zaak is over bekend. Toen den Haag zich meer en meer uitbreidde, was het overgroots deel der benoodigde bouwterreinen in handen van particulieren. De bouwwoede deed die terreinen enorm in waarde stijgen en schatten zijn in grond en bouwspeculatie's door hen, die in dien gouden tijd hun slag sloegen, verdiend. De gemeente zag al die voordeelen haar neus voorbijgaan. Tot eindelijk de oogen open gingen en met koorsacbtige haast het ge meentelijke grondbezit door groote aankoo- pen werd vermeerderd. Maar het is een zeer improductief bezit, althans momenteel. De vruchten zal het verre nageslacht pas pluk ken. 'kBen niet zóó familieziek, dat ik voor mijn eventueele achterneefjes in den zoo- veelsten graad het noodig acht een spaarpot te maken, 'tls al mooi als je in dezen duren tijd fatsoenlijk het eind van elke maand kunt halen Het geraeentegrondbedryf is de groote spaarpot voor onze burger van 2000 zooveel. Maar terwyl de postspaarbank je ten minste nog 2,67 geeft, noodzaakt de groote spaarpot van de gemeente ons, elk jaar idem zooveel duizenden aan rente bij te passen, 'k Zie heelemaal niet in, waarom we voor onze nakomelingen zoo bar moe ten bloeden, Dan komt er ongelukkig nog bij, dat thans met de uitgifte van gemeen tegrond lang geen goede zaken worden ge daan. Bij het Pompstation bezit den Haag groote terreinen, jarenlang heeft degemeen- te deze niet uit willen geven. De behoefte aan bouwgrond in die buurt deed de parti culiere terreinen sterk in waardestijgenen grif werd tot f25 per M1 betaald. Dat was tien jaar geleden. Thans biedt de gemeente grond te koop voor f 20 per M11 Op die manier wordt gemeentelijk grond bezit al een heel slechte geldbelegging. Door de bekende verruiming der Binnen stad zyn B. en W. met minister Regout opnieuw aan het marchondeeren. Het gaat nu om eeD peulschilletje van f 75000. De minister wil het heelegebouw der firma Meddens aan de Kapelsbrug ont eigenen en vraagt van de gemeente f 200000, terwijl deze f 125000 biedt. B. en W. meenen voorts met een gedeeltelijke onteigening van dit perceel te kunnen volstaan. De firma Meddens heeft zich voorts tot den Raad gewend met een adres, waarin wordt betoogd, dat B. en W. zich feitelijk reeds hebben verbonden voor een gedeeltelijke onteigening en de firma Meddens op grond van de overeenkomsten reeds duizenden guldens voor het ontwerpen van nieuwe plannen en het huren van perceelen, waarin zij haar zaak tijdelijk zal vestigen, heeft uitgegeven. Het zal er, vrees ik, dan ook wel op uitloopen, dat de Raad tot de ge deeltelijke onteigening besluit en daarmee is de kans op een Tweede-Kamer-paleis met een front naar den nieuwen verkeersweg geheel verkeken. Een kwestie, die vele gemoederen in be roering brengt, is de voorgenomen verhoo ging van het telefoontarief. B. en W. willen dit voor een abonnë, die per maand niet meer dan 350 keer wordt opgeroepen of zelf oproept, laten op f £5. Wie tot 750 komt, betaald f 75 enz. Wie zyn nu de meest opgeroepenen Natuurlijk de winke liers. De voorgestelde verhooging komt dus op 'n extrabelasting neer van deze midden standers. En het onbillijke is, dat ze te betalen krijgen voor de tallooze oproepen, waarvan mevrouw of de dienstbode gemak geeft. En wat nog veel onbillijker is, door de bepaling, dat het oproepen zoowel als hetzelf telefoneeren meeteltin de berekening, wordt elk gesprek dubbel in rekening ge bracht. Hoeveel malen gebeurd het niet, dat een broeder zijn geheim mede te deelendeze moest hem helpen de moeielykhedem te overwinnen, die aan de openbaarmaking van zijn geheim huwelijk in aen weg ston den. Maar Wiily. weifelde nogaltydom het gesprek te beginnen toen legde Eduard zyn hand op den arm van zyn broederen zei: Komaan, Willy, wat hebt ge op het hart Wij hebben lang'geen geheimen voor elkaar gehad, zoo moet het voortaan weer worden. Ik heb je ook iets mede te deelen, en wie weet, of mijn rekening niet de grootste is. Zyt ge misschien om geld verlegen Willy kuchte. Je weet, Eduard, dat mijn vrouw geen groot vermogen bezit. Vader heeft me wel myn moederlijk erfdeel uit betaald, maar de rente daarvan en van Rogalla's klein vermogen waren niet toe reikend voor onze huishouding, wy moesten het kapitaal aanspreken. Kort en goed - wy bezitten niets meer. Maar Willy, waartoe zooveel woorden Het spreekt van zelf, dat ik je niet in ver legenheid zal laten, evenmin als vader. Ge kunt beschikken over zooveel geld, als ge noodig hebt. Dat is zeer goed van je, sprak Willy, maar op het oogenblik heb ik een zeer groote som geld noodig, of ik moet den dienst verlaten. In de laatste jaren ben ik by de wedrennen verduiveld ongelukkig göweest Ik wilde er reeds met vader over sigarenwinkelier van een van zyn klanten het verzoek krijgt even te mogen telefonee ren. Dat zal zoo iemand bij het nieuwe tarief moeten weigeren, wil hy niet de kans loopen zijn maximum te overschrijden. Mooi mis schien op papier, zal het nieuw voorgestelde tarief in de toekomst zeker heel wat last veroorzaken. Onze gemeenteraad heeft deze week het verlies van éón zijner op den voorgrond tredende leden te betreuren. Op 63 jarigen leeftijd is de heer van Snouck Hurgronje overleden. Hy behoorde tot de meest con servatieve leden van den Raad. Vroeger had hy als raadslid zitting voor het tweede district. Daar werd hij niet herkozen vooral door toedoen van de onderwijzers, tegenover wier billijke eischen hy zich schrap zette. Later werd hij gesteld in het vaste derde district. Als een zijner laatste daden staat in de gemeen teannalen de buitensporige salarisverhooging der ambulante schoolhoof den, tot welke opdrijving der uitgaven de heer Snouck Hurgronje het initiatief nam. Moge in zijn plaats een flink vooruitstrevend man door het derde district worden afge vaardigdDat element heeft in onzen Raad nog heel wat versterking noodig. De lezer heeft natuurlijk reeds de geruch ten vernomen, die over een aanstaande blyde gebeurtenis loopen. Ook de vermake lijke manier, w..arop de schrijver in een Groningsch blad er is ingeloopen, die Hare Majesteit in vermakelijke pracht op het Galabal zag, terwijl ze er heele maal niet is geweest, zal wel bekend zyn. Dat komt er van als men zyn kolommen onder den naam van Oranjeliefde wil vullen met aller lei laffe vleieryen en likkerijen over het koninklijk Huis. De Groningsche persridder had wat al te veel uit zyn persduim gezo gen. Had hij't wat voorzichtiger aangelegd, dan zou hij met zyn collega's samenstellers der Hofberichten het Hofbal ook zonder de tegenwoordigheid van Hare Majesteit tot een wereldgebeurtenis en een grootsche betooging van Oranjeliefde kunnen promo- veeren Gelukkig vergaapt het publiek zich niet meer aan de waarde van die kwasi-geest- driftige verslagen, 't Is maar goed ook. Het Oranjehuis wordt allerminst gediend van duizend en een futiliteiten, dieopkoninklyke personen betrekking hebben. In den politieken brouwketel is dr. Kuyper nog steeds geweldig aan 't roeren. In de dagen, toen de ridderordenhandel werd besproken, zweeg dr. Kuyper muisstil. Moreel is hy in die affaire volkomen veroordeeld geworden. Toen de groote man zweeg,kwam de verdediging los in den vorm van motie's trouw aan den leider, van brave Zwammer- dammerpatrimoniummannen en dito broe ders in andere dorpskes. Nu dr. Kuyper by zyn drijven tegenover Talma en de Waal Malefyt geen steun krijgt by rechts en slechts by een deel der Kuyperianen zelve, komen opnieuw de motie's los. Dokkum is al voorgegaan met een langdradig betoog, dat de broederen het woord, dat dr. Kuyper heeft gesproken, hebben te gehoorzamen. Zonder twijfel zullen er wel een paar dozyn van zulke liefdesverklaringen volgen. Toch ligt in die motie's een dieperen achtergrond. De broederen zyn niet tevreden. Minister Heemskerk moet afdokken voor de secte- scholen. In het Oosten des lands zal 'n groote vergadering worden gehouden om aan te dringen op meer millioenen uit de Staatskas. Precies zooals dr. Kuyper het wil. Die nieuwe greep in de staatskas is immers het hechtste cement voor de coalitie. En om te verkrijgen zal ze in 1913 weer het leiderschap van dr. Kuyper aanvaarden, want ze weten wel, geen man is beter in staat het volk door godsdienstige ophitsing te bedotten dan deze demagoog. Hoever de ophitsing van die zijde gaat, blykt uit onderstaand citaat uit een antire volutionair blad uit Indië, zooals men weet, hitst dr. Kuyper er voortdurend op aan, den schoolstrijd ook naar Indië over te brengen. Het beste middel om ons onze koloniën te doen verliezen! In bedoeld Indisch blad, nu de Banier geheeten, dat onder zyn mede werkers telt, de minister Colijn, kan men over de Openbare School lezen „Ik (dat is een christelijk" onderwijzer; weet wel, dat er in Indië onder omstandigheden geen keuze over blijft, dat wil men zyn kinderen niet geheel van het elementaire onderwijs verstoken laten blijven, men wel ge dwongen is zijn toevlucht tot de open- bare school te nemen. Iemand, die van dorst versmacht, komt er ten slotte toe, water te drinken, dat met cholera- bacillen besmet kan zyn Dergelijke vuile, zinnelooze taal wordt uitgeslagen door een man, die God heette dienen 1 Er zyn blijkbaar in Indië voor zulke spreken, maar het kwam er niet toe en eindelijk verhinderde de dood mijn voor- Ik weet dat je gaarne speelt en wed denschappen aangaat. Willy maar die hartstocht moest je toch wat bedwingen. Ik verzeker je, Eduard Ik wil je geen verwijten doen, daar denk ik niet aanik ken het leven van een jong officier. Zeg my nu maarhoeveel hebt ge noodig? Ongeveer zestig duizend mark. Laten wij er vijf en zeventig duizend van maken. Uit eigen ervaring weet ik, dat inen zyn schulden gewoonlijk te laag schat. Vindt ge dat goed Beste broeder Nu goed 1 ik zal onzen bankier last geven, je die som uit te betalen. Binnen acht dagen kunt ge ze in ontvangst nemen laat me eerst wat meer op myn gemak komen. Dat zou ellendig zyn, als ik mijn eenigen broeder in nood liet, terwyl ik de erfgenaam van millioenen ben. Volgens de wet kan ik je van die rijke erfenis niets afstaan, maar dé inkomsten er van kan ik broederlijk met je deelen Dank, Eduard, dank In Willy's gelaatstrekken was een diepe ontroering merkbaar. Hy was aangedaan door de grootmoedigheid zijns broeders en hy was eerlijk genoeg aan zich zeiven te sujetten gekkenhuizen te weinig. En zoo'n vlegel die den godsdiensthaat ontketent, raag vrij zyn geraaskal uitzwetsen, terwyl een redacteur, die wat openhartig critiek oefent op het gouvernement, volgens het Indische persreglement de doos ingaat! Al deze teekenen wijzen er intusschen op, dat de fanatieke Kuyperianen om de onmacht van het clericale kabinet te ver bloemen en de kiezers te verblinden, zullen trachten den schoolstrijd weer te doen op laaien. Voor de vrijzinnigen een tijdige waarschuwing. Plaatselijk Nieuws. MIDDELnARiXIS- De gehouden zanguitvoe ring in het koor der Ned. Herv. kerk dooi de zangvereeniging „Oefening maakt ken nis", lokte zoo veel belangstelling dat het' koor te klein was om allen te bergen. De besmettelijke ziekte aan boord van het vaartuig van sch. N. E. is als geweken beschouwd. Het goed dat met den lijder in aanraking is geweest is onteigend en ver brand. - Het woonhuis op het Vingerling in eigendom van de heer C. Stehouwer, is onderhands verkocht aan den heer L. Korvïnk. Maandag 15 Januari a.s. herdenkt onze Rijksontvanger, den heer J. J. Kok, den dag waarop hij voor 26 jaar, als surnumerair bij de administratie der directe belastingen invoerrechten en accijnzen in'sRijksdienst trad. SOMMELSDIJR. Ouders, voogden of andere verzorgers, die voor hunne kinderen en pupillen op 1 Februari a.s, toelating lot de Openbare School verlangen moeten zich onder overlegging der vaccine bewijzen van 15 tot en met 27 Januari a.s. ter gemeente secretarie aanmelden. GOEDEUEEDE- .De heer A. Troost alhier heeft zijne benoeming tot onderwijzer te Schoonhoven aangenomen. Bij het rooien van een iepeboom aan de Noordzijde der haven had men 't ongeluk dat de boom eensklaps viel en de telegraaf draden alle werden afgeknapt, zoodat de telegrafische gemeenschap dezer gemeente werd verbroken. Verslag van het verhandelde in de Open bare Vergadering van den Raad te Goedereede op Vrijdag 5 Junuari jl. des nam. 2.30 ure. Afwezig de heer J. Koeteeuw met ken nisgeving. Na opening der vergadering, waarbij de Voorz. den leden met de intrede van 1912 gelukwenscht eu deze den Voorz. weder keerig feliciteeren, worden de notulen der vorige zitting gelezen en vastgesteld. Wordt daarop voorlezing gedaan van le. Missive van HH. Ged. Staten, daarby goedgekeurd terugzendende de rekening dezer gemeente dienst 1910. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missive als voren, daarbij goedge keurd terugzendende de geraeente-begroo- ting voor het dienstjaar 1912. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. Missive als boven, daarby toezendende hunne beschikking tot niet-onbewoonbaar- verklaring van een zevental woningen in deze gemeente van de Gezusters VaD Wyk alhier. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Missive als voren, daarby toezendende een uittreksel van hot Besluit tot- vast stelling der onderwijzersvergoeding over 1909. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van het proces-verbaal van de gedane op-, name der boeken en kas, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben beloopen f 13599,88s, de uitgaven f 10884,606, zoodat in kas is f 2715,28. Wordt voor kennisge ving aangenomen. Wordt voorlezing gedaan van de Rekening der Kapellerijlanden over 1911, beloopende in ontvang f 168,15, in uitgaaf f 18,88s, alzoo sluitend met een goed slot van f 139,26s welke dienovereenkomstig éénparig wordt vastgesteld. Daarop wordt éénparig vastgesteld een staat model B tot het doen van af- en over schrijving van posten op de Begrooting dienst 1911, welke ter goedkeuring aan HH. Ged. Staten dezer provincie zal ingezon den worden. Wordt voorlezing gedaan van een verzoek van Mej. J. van Heyst alhier, om eervol ontslag als onderwijzeres der O. L. School, alhier met ingang van 1 April a.s. waartoe éénparig wordt besloten. Hiervan zal aan adressante kennis gegeven worden. Verder worden B. en W. gemachtigd, over te gaan tot oproeping van sollicitanten naar deze vaceerende betrekking. Daarop doet de Voorzitter mededeeling van de opbrengst der verkochte boomen alhier, terwijl na eenige onderlinge bespre kingen wordt goedgevonden opnieuw iepen- boomen te doen poten en den heer Bom, Hoofd-Opzichter der Nederlandsche Heide- Mij. te verzoeken, zoo spoedig mogelijk iemand hierheen te zenden, om van advies te dienen inzake het planten van jonge boomen. Niets meer aan de orde zynde wordt de openbare vergadering gesloten. NIEUWE TOXGE. Woensdag 10 Januari jl. hield het onderlinge begrafenisfonds „Eigen Hulp" alhier in het Weeshuis haar gewone jaarvergadering. Uit de rekening bleek Ontvangen contributie 1911 f 478,13 Intrest 75,08 Inlegdgeld 1,50 andere inkomsten 37,50 Totaal f 592,21 Uitgaven 163,915 Saldo op 1 Dccemb. 1911 f 428,295 Saldo van 1910 1718,15 zoodat er op heden in kas was f 2146,446 Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. v. d. Kroon en A. van Alphen Pz. Binnenland. bekennen, dat hy zelf anders gehandeld zou hebben. Zie zoo, dat is afgedaan, Willy 1 Laten wy nu eens on er mijn aangelegenheden spreken 1 Maar wat kan dat zyn Een vluchtige schaduw vloog over Edu- ard's gelaathy wist niet recht, hoe te beginnen. Eindelijk vatte hy moed en zei: Beste Willy, ik ben getrouwd I Verrast sprong de jongere broeder van zijn stoel op. Eerst stond hy sprakeloos, toen barstte hij in lachen uit en riepWat heb ik je goed verstaan? Zyt ge getrouwd, zegt ge Ja, getrouwd volgens recht en wet, alleen is mijn huwelijk niet voltrokken door een Duitscb ambtenaar van den burgerlijken stand, maar door de podesta van een klein dorp in de bergen van Sicilië en myn vrouw is niet van Duitschen adel, maar zft is een arm meisje van burgerlijke familie uit Rome. Bij deze woorden van zyn broeder was Willy's gelaat ernstig geworden. En is je vrouw in Duiischland vroeg hij. Dicht by Berlijn leeft zy onder haar meisjesnaam Margherita Montelli, luidde Eduard's antwoord. En weet niemand iets van dit dit romantisch huwelijk Niemand I - Nu vraag ik je raad om Ongelukken. Gistermorgen zou de sluis wachter J. van EyleTe Veenhuizen, de sluis in orde brengen tot het doorlaten van de schuit der Drentsche Stoombootmaatschap pij. Door de gladheid struikelde hy en viel in de diepe sluiskolk, waar een schipper zyn lijk eenigen tijd daarna drijvende vond. De ongelukkige bediende sinds 30 jaar deze sluis. Maandagavond is de 66-jarige heer M. K. in de Bottekreek te Klunderl verdronken. Zekere vrouw B., te Deventer, is met ernstige brandwonden, die ze gekregen heeft door vuur uit een stoof, naar het ziekenhuis gebracht. Aangenomen moet worden, dat ze beschonken was, toen het ongeval gebeurde, en dat ze hetdaardoornietdadelykbemerkte. Sedert Vrijdag werd te Oude Pekela ver mist de arbeider P. Bloem, die zich som wylen te buiten ging aan sterken drank. Ook nu was dit weer hot geval wijl sommige per sonen hem in beschonken staat hebben ontmoet. Maandagmorgen werd zijn lyk uit het diep opgehaald. (Prov. Gron. Ct.) Hedenochtend had de 24-jarige Cornelia Kuyer, dienstbode van den landbouwer J. Nelissen te Osdorp, gemeente Sloten, de onvoorzichtigheid, de kachel met petroleum aan te maken. De kleeren van het meisje vatten hierbij vlam en in een oogwenk stond zy in lichte laaie. Hoewel de vlammen spoedig gedoofd werden, had zy toch reeds ernstige brandwonden bekomen. Zy is naar het O. L. Vrouwen-Gasthuis te Amsterdam vervoerd en daar opgenomen. Haar toestand is levensgevaarlijk. Levend verbrand. Hedenmorgen is te Voorhout de alleen wonende rentenier J. L., 50 jaar oud, ver brand in zyn woning gevonden. Eenig meubilair was ook verbrand. De brand, die ontstaan was door het omvallen van een lamp, is vanzelf gedoofd. Het Leidsche groenenschandaal. Men meldt ons uit Leiden: De justitie is nog steeds bezig met het vooronderzoek betreffende het voorgevallene op de z. g. Collegiumreceptie van het Leid sche studentencorps op 9 October van het vorig jaar in Zomerzorg gehouden. Behalve verschillende studenten, o. w. ook de heeren Cromer, Groenewege en Pijper, die van het bijwonen der receptie werden vrij gesteld, is ook de drukker van den feestwijzer, de heer Eduard Ydo, door den rechter van instructie bij de Haagsche rechtbank ge hoord. Schippercompact. Op het Dinsdag te Joure gehouden schip- perssompact was het aanbod van knechts kleiner dan de vraag. Voor de buitenvaart varieerde 't loon der knechts van f 325 tot f375, voor de binnenvaart van f250 tot f300 per jaar. Dinsdag is teSneek hetschipperscompact gehouden. Er was meer vraag dan aanbod Eerherstel geëischt. De aannemer B. te Blesdyke (Fr.), die gearresteerd werd, verdacht van het plegen van onzedelyke handelingen met een min derjarig meisje, heeft zich by den officier van Justitie beklaagd en eischt. eerherstel. De arrestatie moet berusten op een misver- u stand der politie, die afging op geruchten in een ongeteekenden brief. Invoer van Zweedsch vleesch. Aan het abattoir te Amsterdam is deze week gearriveerd een waggonladigZweedsch vleesch. Het vleesch kwam hier niet in bevroren toestand aan, maar was in ijs verpakt. De darmen waren mee ter keuring opgezonden, waardoor aan de gemeentelijke verordening geheel was voldaan. Het vleesch werd goedgekeurd en ging dadelyk van de hand. Het ligt in de bedoe ling, wordt de vraag naar dit vleesch grooter het geregeld te inspecteeren. De pry's zal afbangen van den omzet. De politie te Wageningen heeft Maandag avond in hechtenis genomen zekeren P. t. H., te Rheden, beschuldigd ivan tabak te hebben gekocht van personen, aan wje deze ter bewerking was toevertrouwd. Aanvan kelijk ontkende hy, zoowel als zijn vrouw die gisteren werd gearresteerd, maar ten slotte bekenden beiden, nadat een aantal getuigen waren gehoord, die geregeld de door hen verdyjsterde tabak aan t.H. had den verkocht. Van die tabak maakten t. H. en zyn zoon sigaren. Tegen deze getuigen is proces-verbaal opgemaakt wegens verduis- deze aangelegenheid het best te regelen zonder opzien te verwekken. - Nu, waarde broeder, dan kan ik je niets beters aanraden, dan dit huwelijk even heimelijk te ontbinden, als het ge sloten is. - Willy, ik heb een zoon en eene doch- ter! - Dat vermeerdert de moeielykheden nog. Maar afkoop tegen een behoorlijke som zou Houd op, Willy ga niet verder. Ldister verder! Ik heb je niet in myn ver trouwen genomen om raad te krijgen hoe ik myn eenieszins overijld huwelijk ont bonden kan krygen; ik wil juist hoorenop welke wijze ik mijn vrouw en kinderen in hunne rechten kan laten treden, zonderal te veel opzien te baren. Willy zweeg een poos en keek peinzend voor zich. Toen zei hyZeg, Eduard, hebt ge wel bedacht, dat je door zoo'n huwelijk volgens vader's inzichten jeerfrecht verloren hebt - Volgens vader's inzichten, ja 1 Maar niet volgens de wet. Overigens wil ik je openhartig bekennen, dat ik van plan was alles aan vader te bekennen en aan hem de beslissing over te laten - vader's dood heeft dit verhinderd. Maar nu ik naar wet en recht heer en meester op Altenbrak ben geworden, moet ook mijn familie in myn en dientegevolge waren de loonen nog al W oogenblik alleen i hoogvele knechten hebben zich nog niet ff toen vermoedelijk verhuurd, omdat de schippers niet wilden zoodat de kleertj geven, wat de knechten vroegen. Voor de groote of volle knechts lie pen de loonen voor de buitenvaart van f240 tot f 800voor halfwassen knechts varieerden de loonen tusscben f 130 tot f150; alles boven de kost. buren H. Siffelt, g< en snelde toe. E gesloten. Gelukkig raam opschuiven. Weldra had hij waren de vlamme echter reeds deerl men, vooral aan lichaam. Een 6-jarig zoo: A. Droogh, aan d< j Zegwaart, geraak I van den kap va het hooi en den 1 opgenomen. Een schep met In de Ruwaards, schopte eergisters tegen het houten jarigen De W. E het linkerbeen, zoc het ziekenhnis me en aldaar werd oj 'n Pseudo-genee De marechausse het Zuiden van o vei baal opgemaak berg, verdacht van onbevoegd uitoefe H., die eerst c; had bewerkt, had Maastricht tot zijr In den regel gil informeerd hier c soms zieken ware geval. H. ging da hun als geneesmic fleschje medicyner de medecamenten Nvaren afhankelijk den patiënt, of tering, tegen t. H. en zyn vrouw wegens tusschen partyen. heling. Heden z(jn de beide laatsten opge- Een chemisch o zonden naar Arnhem en ter beschikking ae za'f boorzalf, c| van de jus'itie gesteld. waren. Voor de diagnose aanstond Schip gezonken. dezelfde Ongeveer 300 meter boven de spoorbrug by Zaltbommel is Dinsdagmiddag in de rivier de Waal gezonken een ijzeren sleepkaan geladen met yzergrond. Het schip behooren- de bij een opvarend sleep convooi, kwam op de bazaltsteenen langs pilaar 10, waar door het werd lek gestooten. De opvarendde konden zich in de roeiboot in veiligheid brengen. De knecht van Leiden, die Dinsdi een rijwiel was ui tot een gezamenly en niet terugkeert den Witten Singel Het rijwiel en t' kwitanties waren hem ontvangen b opgemaakt. Inbrekers gesna Door de politie veningen zyn op personen, die in den zeekant, hadi Majesteitsschennis. Een der politie-agenten, die by het Konin klijk Paleis in het Noordeinde, te 's-Graven- hage dienst doen, had Dinsdag een zonder linge ontmoeting. Hy werd nl. daaraange sproken door een man, die zich tegenover den politiebeambte vragenderwijze op min achtenden toon uitliet over dereden, waarom hy hier geposteerd stond, onder aansporing, v om liever een helsche daad te verrichten „Xer1SSedelS!< 11 in het gebouw, dat hij moest bowakeo. °?e* De taal was van dien aard, dat hy deze Zlch aan dergelykt persoon naar het centraal-bureau van politie meenam, waar de man werd gehouden, om gisteren naar het Huis van Bewaring over gebracht te worden, terzake van majesteit schennis. De politie bleek te doen te hebben met een gewezen korperaal-stoker der marine. Oplichster gearresreerd. Door de politie te Alkmaar is aangehouden een juffrouw, die trachtte, onder het opgeven van valsche namen, gelden in te zamelen voor verschillende philantropischeinstellin gen. In het politieblad stond zy gesignaleerd onder den naam van Maria de Haas, geboren Dé) wegens te Amsterdam gepleegde oplich ting. gemaakt. Hoog water. Te Culemborg water geloopen. Men schrijft ons Als een bewijs stand in deze stre dat de spinnerij v De Wit Co., enk Ook de Aa heel terwyl de geheele tot sluis 8 onder eens ging vriezen, ders hun hart opl j Te laag salaris. Nadat viermaal was voor de benoei heer te Eierland, trokken het besli noemen op een se plus vrye woning Gepakt. De koloniaal te Zutphen, die „voor de grap" met een burger van kleederen verwis selde om aan de politie te ontkomen, is ge- pakt. Bij den commandant der koloniale reserve andere'vnm^triifln is namelijk een soldaat aangebracht, die sedert eenige dagen vermist werd. De man De mi bekende schuldig te zijn aan den diefstal Timh r- van een paar schoenen uit den winkel van K"0. den heer P. in de Lievevrouwenstraat te [r ^an Zutphen. Hy was tevens de koloniaal, die jl„7 zich in de Hoven op slinksche wyze van volgende t een jas en pet voorzag en daarmede naar Q. *en JanUi Vorden vluchtte, toen men hem op de hielen Selukl*< „nr ,4 Benden te arreste zat' (A'Ct> Heerlen. Ongelukken. Tydens eensche Janna, het zes-jarig dochtertje van J. de veel los, en al spc Jong wonende Vinkenstraat te Zaandam, moedeD van de H was Woensdagmiddag door de moeder een niet onjuist was. Uit de verklarin n.l. dac de diefst erfenis deeleneenmaal moet mijn zoon de grenzen, op d op dezelfde plaats staan, die ik nu inneem. F. Senden,'en ds Als de wet het toelaat! was van den mo. Broeder! Sinds dien heeft r Spreek niet zoo luid, Eduard I Myn men den persoon vrouw en de bedienden daar, behoeven had, zoo ook zyne niets te hooren. Laat ik alleen onder je MaaDdag mochi aandacht brengen, dat ge zonder de toe- dachte te doen c stemming des konings in het huwelijk zyt zekere R. gebore: getreden, het is daarom de vraag of dit gearresteerd, weg huwelyk wel wettig is. plichtigheid. Nog Welzeker, wettig is het! gezocht, ook verda Welnu, dan is het de vraag nog maar, aan dien moord, welke straf je beloopen hebt, want je weet, Uit de verklarin dat een officier niet mag trou\yen, zonder P. Senden moet toestemming des konings of hy wordt uit P. S. nog meerdei den dienst ohtslageD. om in te breken, Morgen zend ik mijn aanvrage om rade; verder, dat ontslag in en zoodra dit verzoek is toege- legd, wie in den staan, wil ik mijn huwelyk openbaar maken, kwamen, om bes Goed, goed! maar denkt ge, dat men moord te worden je zoo laat. heengaan Je neemt je ontslag, namen van perso maar je blyft in het verband van het leger, en van wie veron' als officier van de reserve. Je wilt in het 'te hebben, vervolg toch omgang hebben met lieden 1 P. Senden liet van onzen stand; je wilt toch de eer ge- overdag op den nieten, die je toekomt als officier en als werkte bij voorkt majoraatsheer van Altenbrak.,Denktge,dat ging hy niet ove die onder deze omstandigheden mogelijk is? ttidden door het ken en over sloo (Wordt vervolgd.) gewapend met ee Volgens de ver

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 2