laSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZOID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN knoop i Veerhuis". racht 43, imslerdai de Groot! DHOLLANDSCH BOÜWCREDIET. i*ken. 2% cent. Prima 3 cent. IER - Middelharnis. rende Goederen, enz. Het Huis Altenbrak. aardappelen te vracht terdam stuurt, bevelen leze te laten verkoopen air in aardappelen, nien etc. ert ladingen aardappe- 10 Ingebeelde winst. achinefabriek van Europa uw hoogarm handnaainia- r f 13,50 met garantie, shines worden ingeruild, voor reparatie. Magazijn ing. VERMEULEN, t -3=S, BOTTERDAM. ANTOOR ALKMAAR. C II. Telefoon 73. JENTSCHAPPEN N, it 16. P, nburg straat. p, kt 99. TweeMilliocn Gulden li geplaatst en volgestort f 1.600.000. NOOTSCHAP verleent Cre- rnt gelden in deposito, belast den aan- en verkoop van coupons, sluit beleen ingen atiën en verricht verder alle eden tot het Kassiersvak ?posito rente 3 °/o. op 30 September 1911. Kredieten f 6.131.638.041/" - 1.477.811.24 - 227.537.92 v. FOREEST, J. F. MOENS, 11 Commissaris. Directeur. ndent voor Middelharnis en lN der koogh t nlODËLHARrn ar Rotterdam. 87. billijke prijzen. I. F. M. MULDER. larlemmerolie. iPPpp^f^liVlil? ONZE EILANDEN VOOR OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 8 Zaterdag 13 Januari 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per ad v.;r ten tién van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote leIters naar plaatsruimte. Oflicieele Mededeelingen. INRICHTINGEN welke GEVAAR, SCHADE of HINDER {kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der g ïueente Middelharnis brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Lyn Nieuwland, om in het per ceel, kadastraal bekend in Sectie B. no. 1163 een smederij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Middelharnis, U Januari 1912. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 15. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. Buitenlandsch Overzicht. Conservatieven en Centrum gaan in den verkiezingsstrijd zoo broederlijk te zamen of het jaar 1907, decenniën achter hen ligt, toen beide pai tijen tegen elkaar een even groote en feilen haat aan den dag legden, als thans gemeenschappelijk tegenover de sociaal-de mocratie en het. liberalisme, die beido over één kam worden geschoren. De blokliefde is in dezen strijd zelfs zoo groot, dat het Centrum, om toch maar te voorkomen, dat de conservatieve bondgenoot al te gehavend uit den strijd te voorschijn zal treden, in verschillende distristen waar het krachtens vroegere atemresultaten recht zou hebben een Centrum-candidaat gesteld te zien, van alle aanspraak hierop afstand doet en reeds bij eerste stemming den conservatief steunt. Zoo bv. te Karlsruhe, waar de Centrum-man in 1907 ongeveer 10,00C stemmen op zich vereeüigde, tegen de conservatieve candidaat slechts 2500. Toch zullen de katholieke kie zers daar reeds den 12den Januari hun stem op een conservatief uitbrengen. Elders wordt de Centrum-candidaat reeds bij eerste stem ming door de conservatieven aanbevolen zonder dat hü met de drie vragen, die v. Hey- debrand voor de herstemmingaan den libera len candidaat stelt, wil hij conservatieven steun erlangen, wordt lastig gevallen Dat wordt blijkbaar niet meer noodig geacht het Centrum heeft zich den laatsten tijd voldoende schoon gewasschen van alle democratische smetten, waarom het in 1907 door de conservatieven nog voor niet veel minder erg dan de sociaal-democratische par tij werd uitgekreten, het staatsgevaarlijke clericale element in het Centrum is voorde conservatieven verdwenen, en het Centrum op zijn beurt is vergeten, dat bv. nog in 1898 de Centrum-candidaat in Niederbarnim de katholieke kiezers waarschuwde tegen .conservatieven als de partij van het valsche patriottisme wijl dezen alle verbeteriDg der positie van de lagere klassen der bevol king tegenhielden en „al het geld der belas tingbetalers in de zakken der conservatieven en grootondernemers deden vloeien." Hoe sterk het bondgenootschap thans is, en hoe dit voor een deel óók berust op de beruchte „anti-these," kan blijken uit de volgende passage in een preek welke de Christelyk-sociale predikant Harnep te Ernd- PEUILLETO iT. 4 Volgens de wetten van ons geslacht ben ik thans heer van Altenbrak, ik beloof je hier aan het sterfbed van onzen dierbaren vader plechtig, dat ik voor je kinderen zal zorgen, alsof ze de mijne waren. Heb dank, Eduard, antwoordde Willy, wiens stem byna verstikte in zijn tranen.' W\j zullen vereenigd biijven, Willy, vervolgde Eduard, wij zullen vrienden en broeders blijven, zooals in onze jeugd, al ben ik hier nu heer en meester. Een vluchtig rood vloog over Willy's bleek gelaat bij deze woorden. H\J ant woordde niets, doch drukte zijn broeder warm de hand. VIERDE HOOFDSTUK. De plechtige begrafenis van den overleden majoraatsheer was voorbij. Zij, die in den Jdoet het lijk gevolgd waren, hadden zich flReer in alle richtingen verstrooid, ook de bloedverwanten, die van verre en van nabij ter begrafenis gekomen waren hadden allen het slot weer verlaten. tebrück op Nieuwjaarsdag heeft gehouden, en die wij thans in een vrijzinnig blad ge signaleerd vinden: „Ik weet, dat de politiek niet op den kansel thuis behoort, rnhar weldra is de verkie zingsdag daar. Eengewichtigebeslissingstaat voor de deur. Dan moeten alle Christenen bijeenstaan. Het is niet meer zooals vroeger, dat de vyand in Rome is. Thans moeten wy den vijand in het eigen kamp zoeken. Katho lieken en protestanten moeten samen gaan tegen dengemeenschappelijken tegenstander. Met God moet de strijd gestreden worden, en Hy zal ons tot de overwinning voeren. De kleine David heeft den grooten Goliath tegen den grond geworpen. Ook ons zal dit gelukken, wanneer wij onze stem met God afgeven." De di8tricts-vereeniging der nationaal- liberale partij heeft reeds bij hetConsistorium te München protest aangeteekend tegen zoodanig betrekken aan den godsdienst in de politiek, en tegen zulk een actie van den kansel af door een geestelijke. In rechtsche organen is niet vreeze en beving geschreven over „de bedenkelijke strooming naar links" die zieh ook onder den midden- en lageren ambtenaarstand steeds meer zou openbaren. Deze organen zullen zich wel niet zeer gerustgesteld gevoelen door het antwoord, dat de „Deut sche Verkehrsblatter" daarop geven. Vast stellend, dat de ambtenaren en beambten hun schild rein hebben weteD te houden in den wedloop der partijeD, die om hun gunst wervend, een hemel op aarde beloven, dat zij reeds lang geleerd hebben het mogelijke van het onmogelijke te scheiden, en datzij den blik gericht houden opeen onverander lijk bestaan van het staatswelzijn, meent het blad toch „dat hun zelfverloochening niet zoover kan gaan, hun stemmen op die partijen uit te brengen, waarin de goede geest der ambtenaren en beambten-wereld niet altijd de passende waardeering vond, met gerechtvaardigde wenschen en verwach tingen slechts onvolkomen rekening werd gehouden en blijkbaar de overtuiging niet gold, dat ook de ambtenaren en de beambten volgerechtigde burgers van den Staat zijn". Nog scherper en duidelijker laat zich de „Deutsche Unterbeambten Zeitung" uit. Dit blad schrijft, dat o. a. door de gevolgde handelspolitiek door de „bescherming van den nationalen arbeid honderdduizenden lagere ambtenaren-families aan den rand van den afgrond hebben gebracht, met een flnancieele ruineering voor oogen". En toch vraagt v. Heydenbrand nog verdere tarief- verbooging met zijn „lückenlos" toltarief I Dat beteekent voor de lagere beambten een vertwyfeliDgsstrijd om het bestaan. „Als tegenweer", besluit het blad, „kan dan ook alleen dit parool gelden, zonder dat daarom één enkel rood stembriefje behoeftafgegeven te worden lagere ambtenaren eu beambten stemmen in geen ge va 1 op een candidaat, die de tegenwoordige flnancieele en handels politiek steunen zal!" Eduard Von Altenbrak was in die eerste dagen nauwelijks tot zich zelf gekomen Te veal indrukken had hy gekregen, te veel gedachten hadden hem bezig gehouden, zyn nieuwe plichten als hoofd van een uitgebreid geslacht hadden te veel zjjn aandacht ge vorderd om aan nog iets anders te denken. Hij had nauwelijks den tijd gevonden om een korten brief aan Margherlta te schrijven, waarin hij der jonge vrouw den dood zijns vaders meldde. Hij had niet van zich kunnen verkrijgen om in dezen biief reeds te spreken over de regeling van hare verhouding, waaraan nu niets meer in den weg scheen te staan. Dat kwam hem voor als eene ontwijding van zijns vaders nagedachtenis. Als zyn veertien dagen verlof voorbij waren, was er immers altijd nog tijd genoeg voor de openbaarmaking en de beslissende rege ling. En nu lag de weg dien hy moest bewandelen, immers klaar en duidelijk voor hem. Er. nu toefde zyn jongere broeder met vrouw en kinderen op het slot, - dat hield hem terug van byna elke ernstige behan deling van zyn aangelegenheden. Willy's vrouw Rogalla Von Altenbrak, geboren gravin Von Waldburg - Hochstetten. had een voornaam, aristocratisch voorko men. Zy was niet bepaald schoon te noemen, maar haar bleek gelaat kon een lieven, innemenden glimlacn toonen, en haar lange, slanke gestalte toonde zoowel de trotsche Von Billow ia tel-candidaat in het Sile- zische district Glatz-Habeilschwert gewor den. Daar hebben de nationale-liberalen in Reïnetz besloten hun stem op hem uit te brengen, omdat er geen ander dan een Centrumcandidaat is gesteld. Von Heydenbrand is canidaat gesteld in Duisburg omdat zijn eigen districtnlet „vast'' genoeg meer was. Volgens de Frankf. Ztg. zouden echter ook in Duisburg de kansen van den conservatieven leider niet al te best staan, en zou hy al héél blij moeten zijn, wanneer hij het tot een herstemming met den sociaal-democraat bracht. Zonderlinger toestand dan Turkije in dezen tyd te aanschouwen geeft, zal wel zelden ei gens zy n waargenomen. Zelfs in die landen waar de binnenlandscbe toestanden verre van rooskleurig waren, zelf in zulke landen heeft men in tyden van stryd naar buiten de handen ineengeslagen en allen partij strijd vergetende, getracht den vreemden indringer te weren. In Turkije is het echter geheel anders. Niettegenstaande Turkije al zooveel is kwijtgeraakt. Bosnië en Herzego- wina aan Oostenrijk, Egypte aan Engeland, Algiers en Tunis aan Frankrijk, niettegen staande Turkije thans weer gevaar loopt, een amputatie te moeten ondergaan, ondanks al die schrikkelijkheden, woedt de partijstrijd in Turkye maar lustig voort. Wat in geen land ooit zou zyn voorgekomen, is in Turkije mogelijk geblekeD, bij een crisis naar builen kwam een crissis in het inwendige raderwerk aan den Turkschen staat. Toon de oorlog met Italé uitbrak, dacht het Jong-Turksche comité van Een heid en Vooruitgang er meer aan het kabinet Hakki-Bey te doen vallen, dan de leden aan te sporen zich tot het ii iterate tegen Italië te verdedigen. En bij het begin van den oorlog reeds was het noodig, dat een nieuw kabinet optrad. En ook dit kabinet werd op de mi unfaire wijze bestreden en die strijd is geen oogenblik opgegevenopenlijk of verdekt heeft men alles gedaan wat men kon om den ouden grootvizier Said-Pasclia bij de bevolking in verdenking te brengen. Het is begrijpelijk, dat deze gezocht heeft naar den steun van de regeering. Said-Pascha heeft gemeend dien te moeten zoeken in versterking van het monarchaal gezag. De regeering versterken, achtte hy mogelijk, wanneer de macht van het Parlement werd verminderd. Daartoe heeft hij een voorstel by de Kamer ingediend om de grondwet zoodanig te wijzigen, dat de Sultan het Parlement zou kunnen ontbinden, zonder daartoe de toestemming noodig te hebben van den Senaat. Dit voorstel is echter met groote verontwaardiging ontvangen. De oppositie weigerde aan de beraadslagingen deel te nemen, waardoor zy bewerkte dat de Kamer wegens onvoltalligheid het voor stel niet in behandeling kon nemen. Toen heeft de grootvizier zyn ontslag gevraagd. Echter heeft hy zich laten overhalen een nieuw kabinet samen te stellen dat dan zou houding, als de bevallige vrijheid van be weging, die men alleen aantreft by dames, voornaam door geboorte en opvoeding. Onder de aangename vormen eener dame uit de groote wereld verborg barones Rogalla echter een koel berekenend hart en een heerschzuchtig karakter, dat voor niets te rugdeinsde. Op een schoonen zomeravond waren de bewoners van het slot onder de veranda by het park vereenigd. Het avondmaal was afgeloopen, de beide heereu zaten in hun luierstoelen te rooken, terwijl mevrouw Rogalla op de ballustrade leunde en naar baar kinderen keek, die in een grasperk buitelden en sprongen. Eduard's blik viel op haar slanke, voor name gestalte en gleed toen over de spe lende kinderen; onwillekeurig moest hy aan zyn eigen vrouw en kinderen denkeD. Er kwam bij hem een hevig verlangen naar hen op; hij had er nu spijt van, dat hij geen flink besluit genomen had en vrouw en kinderen nog niet naar het slot Altenbrak had ontboden. Dan zou alles meteen tot klaarheid zijn gekomen. Deze gedachte greep hem sterk aan, hij stond op en liep eenige malen met snelle schreden de veranda heen en weer. Hy bemerkte daarbij niet, hoe Rogalla haar man een teeken gaf, en daarop naar haar spelende kinderen ging. Willy stond nu ook op en trad op zijn kunnen rekenen op den steun van hen, die tegen de tegenwoordige oppositie zyn. Het nieuwe Kabinet zal beginnen met de Kamer te ontbinden. Over het beginsel waar de strijd thans omgaat, moetthusschen Said en de leiders der partyen reeds oveereen stemming zijn verkregen. Het is toch werke lijk betreurenswaardig, dat een land dat in zoo'n onaangename positie verkeert, een dergelyken politieken stryd van binnen ook moet voeren. De Londensche bladen melden dat de stemming der mijnwerkersin GrootBrittan niö de volgende week byna eenparig ten gunste van de staking op 1 Maart zal zyn. Het lid der arbeiderspartij in het Lagerhuis Abraham, verwittigt de arbeiders in een schrijven aan de bladen dat die staking een millioen man zal omvatten. De „Times" acht den algemeenen toestand in de industrie hoogst ernstig en schrijft in een hoofdartikel dat het land staat voor een industrieele crisis zoo belangrijk als er misschien geen voorbeeld van is. In de katoenindustrie is de hoop op een regeling nog niet geheel opgegeven, maar er schijnen ernstige moeilijkheden te bestaan sd de besprekingen zyn verdaagd Lot Maandag. De algemeene bond van vakvereenigen, heeft steun beloofd. Dan dreigen van de zijde van het personeel by de reederyen nieuwe onlusten. Van welken kant men het terrein der industrie beschouwd, overal dreigen wolken. De oplossing van de katoencrisis zou wellicht de lucht breken en leiden tot een helderder horizon |in andere richtingen. Maar indien zy voortduren en geen verbetering plaats heeft moet het publiek zyn voorbereid op een botsing tusschen arbeid en kapitaal op een schaal als nooit te voren is gezien. En het zal niet alleen een strijd zijn tusschen arbeiders en werkgevers, maar tusschen alle machten van orde en wanorde. De unionistische Observer heeft indertijd haar partygenooten in het Hoogerhuis be zworen, in geen geval de verzekeringswet te verwerpen, vooreerst omdat die wet de liberalen op het verlies van veel aanhang te staan komt, en verder omdat Lloyd George dan zou gaan werken, om een ver zekeringswet er door te krijgen, waaruit de bydrage van de verzekerden (eu van de patroons?) geschrapt is en de staat alles betaalt. Nu waarschuwt hel blad de dokters en andere tegenstanders weer om het verzet tegen de wet niet te ver te voeren, want anders, zoo meent het blad te weten, zal de minister alsnog het stelsel van bijdragen laten vervallen en de 15 of 16 millioen pond sterling of meer, die er dan noodig zyn, vinden door een aanzienlijke verhooging van de inkomstenbelasting, vooral van die op groote inkomens, een goed betaalden, staf van dokters als rijksambtenaren aan stellen ter uitvoering van de wetde hospi talen zullen dan geheel of gedeeltelijk door het rijk worden bekostigd enz. broeder toe. Deze bleef daarom stilstaan, waarop Willy zeide Neem me niet kwalijk, Eduard, dat ik je stoor in je overpeinzingen. Volstrekt nietHet paste eigenlijk wel voor my, dat ik verschooning vroeg, daar ik je zoo onachtzaam behandel. Waar is je vrouw? Rogalla is naar de kinderen in het park gaan zien. Laat haar maar blijvenhet is mij aangenaam eens ongestoord met je te kunnen praten. Ik heb eene ernstige aan gelegenheid te bespreken. Eduard keek hem verwonderd aan. Betreft die aangelegenheid mij vroeg bij. Al naar men hef neemt, antwoordde de jongere broeder. Zonder u is die aange legenheid tenminste niet te regelen. - Wel, laten wy er dan by gaan zitten en vertel me de zaak. De broeders namen weer in hun luier stoelen plaats, en Eduard keek zijn broeder opmerkzaam aaD, terwijl deze naar een passend begin voor het gesprek scheen te zoeken. Willy Von Altenbrak was nauwelijks twee jaren jonger dan zijn broeder. Groot en krachtig als hij was, kleedde hem zyn uniform zeer goed. Zijn gelaat was bijzonder schoon, byna al te schoon voor een man en voor de groote gestalte van een officier der kurassiers. Zijn bruine oogen schitterden soms als opflikkerende dwaallichtjes en veirieden daardoor zyn onvast karakter. Na dus eerst arbeiders, dienstboden enz. tegen de wet opgezet te hebben, omdat zij tot de verzekering moeten bijdragen, gaan unionisten nu bepleiten om toch vooral het stelsel van bijdragen van debelanghebbenden te behouden I Het resultaat der verkiezingen voor den Franschen Senaat komt hierop neder, dat in de verhouding der partijen geen veran dering gekomen is. Deze uitkomst geeft aan de gematigde partybladen aanleiding om zich bevredigd te gevoelen. Sedert toch het radicalisme zyn zegetocht begon, valt thans voor het eerst een stilstand daar in op te merken. Deze uitslag, schrijft de „Humanité" is vrijwel als een tegenslag voor de radicale party aan te merken, die als drager der regeeringsmacht over allerlei krachten en invloeden beschikt. Niettegen staande dit is voor het eerst in de laatste 15 20 jaar haar vooruitgang gestremd en is een stilstand ingetreden. Het succes van Doumer, die tegen de partij in, gekozen werd, kan haar niet tot troost zyn, noch ook sterker maken. De „Radical", het hoofdorgaan der radicale partij, zwijgt, over den stilstand in voor uitgang en spreekt van een nieuwen repu- blikeinachen voorsprong in den Senaat. Met bevrediging constateerd het blad, dat de voorzitter van het partijbestuur, Combes, nog een grooter aantal stemmen behaald heeft dan de vorige maal. Ook begroet de „Radical" de verkiezing van Pelletan als een bewijs, dat de Senaat aan republikeinschen geest gewonnen heeft en datzy tegelijkertijd voor democratische denkbeelden toeganke lijk geworden is, waar tegen zij voorheen slechts onverzettelijk tegenstand bood. Joeansjikai de verdediger der Chineesche monarchie moet tbans, naar de Daily Te legraph uit Peking verneemt, vastbesloten zyn om niet verder aan de eischen, door de opstpandelingen te Sjanghai gesteld, toe te geven, daar hy gelooft dat hy nu over voldoende geld beschikt om nog gedurende drie maanden soldij aan het leger te betalen. Hy beeft dan ook de uitnoodiging van Woetingfang om naar Sjanghai te reizen, ten einde daar in persoon te onderhandelen, van de hand gewezen, het beter achtend dat Woetingfang naar Peking komt. De wapenstilstand was gisteren ten einde geloopen, maar men is overeengekomen, dat het gevecfit niet hervat zal worden, alvorens de verantwoordelijke leiders dei- twee partyen daartoe bevel hebben gegeven. Intusschen blijven de keizerlijke soldaten zich uit Hankou en Hanjang terugtrekken en er zyn vele teekeren, dat men aan beide zijden een verder bloedvergieten wenscht te vermijden, ofschoon beiden zich bereid verklaren om de vijandelijkheden te hervatten. Volgens een bericht uit Sjanghai heeft Joean aan Woetingfang voorgesteld den wapenstilstand met 10 dagen te verlen gen. Wat de nieuwe republikeinsche regeering Willy was een genotziek man, een vroolyke Frans, een goed kameraad bij prettige gelegenheden maar een vriend, op wieD men in den nood niet kan vertrouwen. Hy was in gezelschappen aangenaam in den omgang en wegens zyn vroolyken scherts zag men hem gaarne. Echter gaf hy spoedig toe aan zijn indrukken, al waren die ook slechts oppervlakkighy werd licht mee gesleept, hy boog spoedig voor anderen, wier wil sterker was dan de zijne. Zoo was het karakter van Willy, den schitterenden officier, dien men overal gaarne ontving en die geen grooter vyand had, dan de zwak heid van zijn eigen karakter. Die zwakheid had den levenslustigen officier reeds in menige moeielijkheid gebracht en had hem byna geheel tot slaaf gemaakt van zyn schoone, trotsche vrouw, .die een sterken wil had en verstandig genoeg was, eenige kleine onregelmatigheden van haar echtge noot door de vingers te zien. Van der jeugd aan waren de broeders door vriendschap nauw vereenigd. Steeds hadden zy een onbeperkt vertrouwen in elkander gesteld, a'leea in de laatste jaren was dit eenigszins verminderd, eensdeels omdat Willy afhankelijk was geworden van zijn vrouw, anderdeels omdat Eduard meende zyn verhouding tot Margherita voor zijn broeder verborgen te moeten houden. Maar Eduard was nu vast besloten aan zyn

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1