ONZE EILANDEN van 6 JANUARI 1912. weer smokkelen, boladen met .elen .by avond of nacht, pijlsnel over heidevelden, over bouw- reppels. Dag in dag uit smok- ommiezen staan hiertegenover inken. epvaartverkeer door een der eningen van de spoorbrug over as te Dordrecht is gestremd door n schip. 'irgen te ongeveer 6 uur kwam 3 spits- of walepont „Knapveer" Nijenhof uit Antwerpenj van .t de sleepboot het schip had los 1de dit de derde opening, van hen wal af gerekend,doorvaren, vermoedelijk door de sterke eb, aiddenpyler van de brug op. Het dwars op de pylerbeslortingzit- Yn door twee sleepbooten aan- J het schip vlotte trekken, waren By het doorkomen van den j het schip vol water. De beiden de schipper en z(jn knecht had- jd om zich in eene roeiboot naar begeven. Maandagnacht is het ;ebroken, zoodat het thans bij 1 onder water zit. j Rijkswaterstaat is een wrakschip gelegd met de gebruikelijke ■n, terwijl 's nachts lichtseinen jeven om de scheepvaart te |'D. pveer" met een kleine 400 ton, i met steenkolen en verzekerd. (Dordt. Ct.) Vandalisme. acht werd het huis van den land- te Zuidwolde, door een troep i;egerd en gebombardeerd. Daar voren vermoedde, dat de Nieuw- hiervoor zou worden gekozen i ig van Zuidwolde heeft een hekel jiiden boer) was de rqks- en ge- vachter ten zijnen huize verstopt, tantal jongelui kwam Maandag avond, tierende en schreeuwende 1 derij af en begon met steenen, er- en revolverschoten het ach- ombardeeren en te vernielen. De vlug rond om het huis, om hen ,ssen, doch de veldwachter Eb- het ongeluk, toen hy over een 3ng, te vallen, waardoor zijn 3 hij in de hand hield, afging en jewond werd. Zijn collega bracht 'iligheid in de boerderij en men □u maar kalm aanzien, dat de nenigte voortging het huis te nsdagmsrgen werd develdwach- naar Groningen vervoerd, om j geneeskundige behandeling te i chtery. .ttenvangst en -slachterij nog in is, blókt wel daaruit, dat tijdens van Gouda naar Engeland via een party van 200 kuttevellen zijn, einde December uit Gouda Ongelukken. cht is te Winschoten bet dienst- S. in het linkerbeen geschoten, dader, G. G. aldaar, is proces- emaakt. Dorgen is to Bergharen de heer re den nacht tusschen het oude en jaar met spel had doorgebracht, maarts keeren en vermoedelijk j'.iat misleid, in de nabijheid zijner iet water geraakt en verdronken, erd reeds in den vroegen morgen in zijn huisgenooten gevonden. 3dene was 35 jaar oud en on- (Geld. ppeltjes? zin van W. H. T. te Haarlem, zijn iers, na het eten van appelmoes, ippeltjes bereid, ziek geworden. 1, die ook van de appelmoesgehad ziek. Er wordt aan vergiftiging 3 resten van de moes, de pan, gekookt werd, en een monster ,n in handen gesteld van den jan den keuringsdienst dr. Bos icilla aan de Johan van Oldeubar- te 's Gravenhage, is eenig zilver- i.ndere voorwerpen gestolen. De laders moeten zich door middel alschen sleutel toegang hebben vond werden door de politie te p zoon herkennende, vloog een imlach over zijn bleek gelaat, d, sprak de oude met moeite,— zoon, mün erfgenaam, ik van ons geslacht in je handen. onze voorvaderen mijn gefluister stierven de laatste veg, terwyi hij in de kussens Nog een zuchteen zacht oogeo werden strakker het :Jop de borst. Nog een kramp n een laatste zucht en de Von Altenbrak was heengegaan d, vauwaarnieraand wederkeert, ogenblik steeg de zon boven de n het park en wierp haar eerste .len in het vertrek, waar de baron vas. Zacht drukte de dokter de den ontslapene dicht, e klonk de klok van de dorps- i bet graf der familie Von Al- zatte. mgrenzende kamer werden de zakker en schreiden. De beide den overledene stonden op en moetten hunne blikken elkander ig. Eduard reikte zijn broeder zeide bewogenOnze vader efdevol beschermer voorje kin- (Wordt vervolgd.) 'Rotterdam twee inbrekers gesnapt, die in het pandjeshuis van Querido aan den Broe den Hilledijk een ruit hadden ingeworpen en eenige gouden en zilveren horloges ont vreemd. Een der inbrekers, y. A., werd door de politie gegrepen en had onder de vlucht L reeds een deel van zijn buit weggeworpen. De tweede, De G., had de vlucht genomen over de palisadeering van den Staatsspoor. Een wisselwachter, die hem wilde grijpen, bedreigde hy, dat hij hem zou neerschieten. Hedenmorgen is hij echter eveneens i d fr Na een afwezigheid van een dag ontdekte de rentmeester van Klein Biljoen, bij Arnhem I dat inbrekers in de woning waren geweest. 1 Zij moeten door inklimraing op de veranda en zoo in huis gekomen zijn. Verscheidene kasten zijn opengebroken. Van de brandkast was de ijzeren kap afgenomen en 5000 gulden er uit ontvreemd. Ook een kast met zilver was opengebroken, doch daaruit wordt niets vei mist. De sleutel van de brandkast wordt vermist. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur heeft Vï oens dag behandeld: het geschil over de woon plaats van een armlastigen krankzinuige. Dit geschil betrof een gewezen rijksveld wachter en was ontstaan tusschen de gemeentebesturen van Middelharnis, Som melsdyk en 's-Gravenhage. De bedoelde armlastige deed indertijd dienst als rijks veldwachter te 's Gravenhage en werd in verband met zjjne gedragingen naar Middel- bamis overgeplaatst. Zijn gedragingen gaven aanleiding eerst tot vervolging wegens misdrijf, daarna tot plaatsing in een krank zinnigengesticht. En nu liep het geschil o. a. over de vraag, of hij reeds vóór zijn komst te Middelharnis al of niet krankzinnig was ifGedep. Staten meenden dat Middelharnis tot betaling der verpleegkosten moest wor den aangewezen. De burgemeester dier ge meente bestreed die opvatting. N. R. C. Insulaire Hypotheokbiuik te Ziorikzee. Uit den Staat der Bank per 31 December 1911 blijkt dat in 1911 werd verkocht yoor f 762550 Pandbrieven, terwijl f 166400 werd teruggekocht, gevende dus eene vermeer dering van f 606150. In 1911 werd gesloten aan Hypotheken voor f 1,010700 en f 394715,— afgelost, gevende dus eene vermeerdering van f 615985. Op 31 December 1911 stond aan Hypotheken uit voor f3,886345, terwyi voor f 3,306500 aan pandbrieven in omloop was. In 1911 hebben drie executies plaats gehad in geen dezer gevallen heeft de bank eenig verlies geleden. Op 31 December jl. was er geenerlei ach terstand van rente of aflossing. Sny party. Dinsdagavond heeft, naar de Zw. Ct, meldt, op de zoogenaamde Tachtig bunder onder Ambt Hardenberg een geduchte snyparty plaats gehad. Drie jongelui, een zekere Timmer8, een Gedeke en een Teunissen, hebben tal van wooden gekregen zoodat oogenblikkelijk geneeskundige hulp uit De Ham moest worden ingeroepen. Ook de kleeren van de verwonden zijn erg gehavend. De daders zijn bekend. Diefstal. Door de recherche te Groningen zijn aan gehcuden de 18-jarige kantoorbediende H. N. en de koopman H. v. D., beiden verdacht van diefstal en de 18-jarige rijwielhersteller H.B. verdacht van diefstal van een grooten voorraad ry wiel-onderdeelen ten nadeele van den rijwielhandelaar Polkeringain de Stoel draaierstraat. Jeugdige avonturiers. Twee minderjarige jongens uit Goes, zekere Chr. L. R. en H. K., hadden besloten een reisje te maken en trokken, zonder iemand van dat voornemen kenDis te geven, gezamenlyk de wyde wereld in. Te Roosendaal aangekomen, maakten ze echter kennis met de gemeentepolitie, die het onmogelijk kon goedkeuren, dat een tweetal zoo onervaren reizigers hun tocht toog verder zou voortzetten. Na een dag en een nacht van huis te zijn geweest, zyn de ijeugdige avonturiers door de marechaussee gisteren aan hunne ongeruste ouders terug geven. Vermist. Sedert Vrijdagmorgen wordt vermist vrouw De V., uit het "Willemshofje te Schie dam. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Sedeit den tweeden Kerstdag wordt te Gennep de machinist A. vermist. Nu men een paar kilometer beneden do spoorbrug zijn pet aan de Maas heeft gevonden, vreest men, dat den bijna 65-jarige een ongeluk overkomen is. Ongelukken. De timmerman Bovenschulte, die eenigen tijd geleden het ongeluk had te vallen in den windmolen van den heer Smit aan den Molenweg, te Assen, is het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleden. Te Steenwyk goraakte in een onbewaakt oogenblik het driejarig zoontje van W. van der Struik ie de achter zijn huis st.roomende Aa. Schipper G. van Lier vond het kind drijvende tusschen den wal en zijn schip. Den ijlings ontboden geneesheer mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Op het station Maarsbergen werd de on geveer 50-jarige Giisbertus van Harten, wonende te Ede, door een van Utrecht komenden trein aangereden en onmiddellijk igedood. De ongelukkige was juist met den •eersten trein uit Ede aangekomen. Het dienstbodenblad „Ons Streven" schrijft: „Naar aanleiding van den toestand waarin Onze bond verkeert, hadden er besprekingen plaats met hetbestuur van deSoc.Dem. Vrou- Iwenclub, het bestuur van N. V. V. en eenige vooraanstaande personen iu de arbeidersbe weging. Half Januari heeft er een verga dering plaats met de afdeelingbesturen om afdoende maatregelen te nemen. Verschil lende omstandigheden maken het voortbe staan van onzen bond zeer moeielyk daarom is tijdelijk ingrijpen zeer gewenscht" Moordaanslag. Als vermoedelijke dader van den moord aanslag op W. van N. uit Geffen, die Maandagavond te Nuland-Geffen met een steekwond in den rug is gevonden, is aan gehouden zekere J. G., van beroep land bouwer. De toestand van den gewonde is, volgens de „'8 H. Ct." veel beter. Ontploffing in een mijn. Woensdagnamiddag 3 uur ontplofte in de mijn „Oranje-Nassau" bij het openen eener nieuwe schacht een pynamietpatroon, die door onoplettendheid in de oude schacht was blyven zitten. De werkman H. Bühner kreeg een lading tegen hoofd en borst, en de werkman Raschdorf een lading in de beenen. Beide personen zijn naar het zieken huis gebracht, waar Bühner reeds is over leden. De slimme koloniaal Een koloniaal, die sedert eenigen tijd uit zyn garnizoen wordt vermist en die onder verdenking staat, van het verbrijzelen van een ruit en diefstal van 'n paar schoenen, was op oudejaarsavond met een paar jongens uit Zutfen uit geweest; hy stelde aan een hunner voor, oiu voor de grap van kleeding te verwisselen. Deze vloog er in. Nauwelijks had de kolo niaal zijn uniformpet en jas verwisseld voor de gryze pet en de grijze overjas van den ander, of hy verdween in de richting van Voorst, zonder terug te keeren, zooals men begrijpt. (A. C.) Berlïcumsche zeden en waarheidsliefde. Het is bij de Bossche rechtbank een meer malen gebleken en dus bekend feit, dat de Beriicumsche landbouwers het niet te nauw nemen met het gewicht van den eed en maar stokstiif onder eede liegen of het gedrukt staat. Ten einde aan dezen wantoestand een einde te maken, heeft de rechtbank al ver schillende malen oen treffend voorbeeld gesteld door staande de zitting enkele dezer meineedigen, maar dadelijk achter slot en grendel te zetten. Doch de Beriicumsche boeren schijnen hardhoofdig en ongevoelig voor deze harde lessen. Zoo zag zich dus de rechtbank gisteren genoodzaakt weer een voorbeeld te stellen. Er was voor de zooveelste maal teBerlieum een mishandeling gepleegd. De landbouwers R., Chr. en Dr. van R., allen woonachtig te Berlicum, hadden, even buiten de „stille" kroeg van Chr. Voets aldaar, zekeren M. van der Leest eens flink afgedekt met knuppels en tabaksdoos, zoodat deze ernstig verwond was. Een der getuigen, Job. v. L. uit Rosmalen, verscheen in boevenpak en legde volledige getuigenis af, gelijkluidend met die van den getroffene M. v. d. Leest, volgens welke verklaringen de getuige Joh. van Z. ook by het gebeurde tegenwoordig was geweest. Doch genoemde Van Z. verklaart onder eede, dat hy ofschoon hy nog geen drie passen van de plaats waar de mishandeling gepleegd is, verwijderd was absoluut niets gezien of gehoord heeft. De president maakte dezen getuige her haaldelijk attent op het gewicht van den eed, Doch het boertje blyft doof voor alle ver maningen. De rechtbank ging een paar maal in raadkamer, de verklaringen van bedoelden J. van Z. werden genotuleerd, waarna deze koppige getuige zijne, nu schriftelijke ver klaringen zonder blikken of blozen mot zijn handteekening bekrachtigde. Toen was het met zyn vrijheid gedaan, want nadat de rechtbank nogmaals in raad kamer was geweest, werd het boertje door een der marechaussee naar de gevangenis gebracht. Op een verzoek van den verdediger, om de behandeling der aanhangige zaak te schorsen, werd door de rechtbank afwijzend beschikt. De ambtenaar van het O. M., mr. H. H. A. Sluis, eischte tegen elk der beklaagden een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Buitenland. Electrocutie in een krankzinnigengesticht. Een vreeselyk ongeluk had plaats in het krankzinnigengesticht Mocarata naby Rome. Door den storm waren eenige op den muur van het gesticht geplaatste masten van de electrische sterkstroomleiding omgevallen en de draden over den muur in den tuin terechtgekomen. Twee verpleegden, die daar wandelden, raakten de draden aan en stort ten op de plaats dood neder. Drie andere krankzinnigen, die zich in de nabijheid bevonden snelden toe, kwamen eveneens met de draden in aanraking en waren op slag dood. De directeur van het gesticht, die de 5 lyken zag liggen, meende dat er gevochten was, kwam er by, raakte ook een der draden aan en werd aldus het 6e slachtoffer. Amerikaansch huwelijkEen Amerikaan- sche jonge dame van goeden huize, miss Anna Butler, de 21 jarige dochter van een rijken en aanzienlijken burger van Pittsfield, Massachusetts, heeft op Kerstavond in een reddingsgesticht voor landloopers te New- York, de „Hadley Rescue Hall", temidden van landloopers en bedelaars bruiloft gevierd met een gewezen landlooper, dien zij terug gebracht had tot een ordelijk en werkzaam leven. Een halfjaar geleden verliet Anna Butler haar ouderlijk huis, om zich aan het maat schappelijk zendingswerk te wijden in de „Headley Rescue Hall". De eerste landlooper dien zy terecht bracht was Kronenberg, een man Yan 45 jaren. Zy bezorgde hem een betrekking als spoorwogwachter. Hy kwam getrouw hare lezingen bijwonen en kreeg miss Butler lief. Zij beantwoordde zyn liefde en nu is zy zyn vrouw geworden. De jonggetrouwden doen geen huwelijks reis, omdat zij al hun tijd aan het zendings werk willen wyden. Schraalhans keukenmeester. William Lind say, de twaalfjarige zoon van een onlangs overleden handelsman te New-York, die een millioen dollars naliet, werd dezer dagen verlost uit de handen van een secte, die bekend staat onder den naam van de „zon-aanbiddors". De knaap moest fungeeren voor de aardsche incarnatie van den zonne god. Hij was zeer zwak en vermagerd omdat men hein slechts gevoed had met druiven, teneinde zyn goddelijkheid te verhoogen. Lindeay's moeder is de hoogepriesteres van de secte. Zijn oom, die vermoedde, dat men den knaap van honger wilde doen omko men, om zich van ijn vermogen meester te maken, gaf de zaak bij de politie aan. In Zuid-Eturiö, waar, zooals ook elders in Italië, het roo vershand werk nog bloeit, heeft in de laatste dagen van het vorigjaar een zeer romantische rooverhistorie zich afgespeeld. Bij Allerona, eenige kilometers ten Noorden van Orvito, woont op de prach tige villa della Selva een rijke Belgische graaf, Hugo Cahen, die gehuwd is meteen dame uit een aanzienlijke Napolitaansche familie. De graaf werd in September 1910, toen hy met zyn auto door het land reed, door een paar roovers aangehouden en moest een hoogen losprijs betalen om uit hun handen te komen. De bandieten hadden echter de volle som niet uitbetaald gekregen en de graaf had hen bovendien by de politie aangegeven. Weliswaar had de politie de roovers niet kunnen vangen, maar de bandieten en hun rotgezellen be sloten wraak te nemen. Toen verleden week de gravin op den weg in de buurt van de villa wandelde en wachtte op haar echt genoot, die van het station moest komen, werd zij door een man aangevallen en meegesleept naar het woud. De man bedreig de en mishandelde haar, zoodat zy tenslotte het bewustzijn verloor. Intusschen was de graaf thuis gekomen, waar hy zyn vrouw niet vond en ging toen met een groote troep gendarmen en boeren uit den omtrek op nasporingen uit. Nadat zij uren lang gezocht hadden, vonden zy eindelijk in een rotshol de gravin kermend en doodsbenauwd op den grond liggen. De roover had zich uit de voeten gemaakt. Zij was zeer ontsteld, maar wist nog een nauwkeurige beschrijving van den roover te geven, naar wien thans door de gendarmerie uit den omtrek gezocht wordt. rHSHsasHsasasasEsasHsasasas^ Aan myn geachte cliënteele en vrien- N m den zoowel binnen als buiten deze nj N stad, het copliment van den dag. ru A. VAN LEEUWEN en Kinderen. Ln nJ Borstelfabrikant. ui rQ Prins-Hendrikkade 36 Rotterdam. [J{ ^SHSHSSSESHSHSaSHSHSHSHSHSE^ Op de binnenplaats van een huis te Frank fort,had deze week tusschen den 35-jarige expediteur Pranz Hentrich en den 46 jarigen opzichter der domeinen en kapitein der reserve von Knobloc-h uit Eberswolde een heftige woordenwisseling plaats wegens in het portaal staande meubelen. Plotseling trok von Knobloch zyn revolver en loste twee schoten op den expediteur. Deze werd in den rug en in de hand getroffen en stierf binnen een uur in het ziekenhuis. De moor denaar vluchte een hotel binnen, waar twee politieagenten hem wilden arresteeren. Van Knobloch beweerde echter trotsch, dat hij van adel was en niet nooöig had zich door „gewoone" agenten te laten wegvoeren. En, hoe ongelooflijk het ook klinke, de agenten lieten zich overdonderen, en gingen twee inspecteurs van poiitie halen, die den revol verheid wegvoerden. De moordenaar moest door een achterdeur tersluiks uit het hotel worden gebracht daar er voor het gebouw een vele honderden tellende, woedende menigte stond die den man stellig gelyncht zou hebben, indien zy hem in handen had gekregen. De verslagene was gehuwd. De moordenaar |was te Frankfort by zijn schoon zuster op bezoek. Eenige maanden geleden werd de metropolitaan van Gebena in Macedonië vermoord. Thans ontving een notabel van die plaats een brief New-York, geteekend Yorghi Catcharro, waarin deze mededeelt de moordenaar te zyn. Onder de Londensche bakkers heerscht vry groote ontevredenheid en men vreest, dat een staking zou kunnen uitbreken. De secretaris van den algomeenen bakkersge- zellenbond verklaarde, dat te Londen de arbeidstijden en loonen voor bakkers zeer ongunstig waren. De eisch is een minimum loon van 27 a 28 shillings per week. Het aantal-bakkersgezellen te London bedraagt 10.000. Gedurende den nacht van Maandag op Dinsdag stortten eenige tonnen van de krijt rotsen by Folkestone, de White Oliff ge naamd, in zee, Het water in de haven is hierdoor eenige voeten gestegen. Verschil lende schepen werden van hun ankers geslagen. Men vermoedt, dat deze afschui ving een gevolg is van de hevige regens der laatste weken. In 1905 en 1907 hadden dergelijke oeverafschuivingen plaats by St. Margaret. Merkwaardig genoeg, eveneens in de maand Januari. Te Warschau werd onlangs uitspraak gedaan in een monsterproces tegen 67 leden der Poolsche socialistische party. De behan deling der zaak, welke niet gesloten deuren plaats had, nam tien dagen in beslag. Het O. M. hield een requisitoir van zeven uur, terwijl de verdedigers voor hun pleidooien twee dagen noodig hadden. Tien aangeklaag den werden vrijgesproken, 25 tot eenvoudige deportatie en de overige 32 tot dwangarbeid veroordeeld en wel vier respectievelijk tot 20, 17, 15 en 11 jaar, acht tot 12 jaar, vier tot 10, drie tot 8, drie tot 6, twee tot 5 vijf tot 4 en 3 tot 2 jaar en 8 inaaDden.' Te zamen werden dus in één enkel proces buiten de deportatiestraffeu, 279 jaar dwang arbeid opgelegd. De kisten met het stoffelijk overschot van vorst Alexander en vorstin Perfida Karageorgewitch worden heden naar Topola in Servië overgebracht om aldaar in het mausoleum te worden bijgezet. De Parysche recherche schy'nt er thans zeker van te zyn, dat zij alle bedrijvers van den aanslag op den bankbediende Caby geindenlifleeerd heeft. Er blijft nu niets anders over dan hen te arresteeren. Hieraan zyn weliswaar eenige moeilijkheden ver bonden, daar alle vijf de verdachten als in den grond zyn gezonken. Eén hunner is de reeds enkele malen genoemde Leblanc, die inderdaad Edouard Carouy heet, de „vriend" van Jeanne Botelli, die, naar men weet, gearresteerd werd, ongeveer tegelijk met het echtpaar Dettwiller. Twee andere dei- bandieten van de Rue Ordenes z(jn twee vrienden van Carouy, anarchisten, die de politie zeer goed kent, en die eveneens sinds de misdaad spoorloos verdwenen zijn. Om trent de twee laatsten bewaart de recherche nog het stilzwijgen, ofschoon zy zegt, thans zeer zeker van haar zaak te zyn. De „Matin" zegt zeker te weten, dat een hunner niemand anders is, dan de chauffeur van de yalsche 701-S-2, die eenige weken geleden, zooals wy indertijd mededeelden, zyn reismakker, een Italiaan, aan den grooten straatweg bij Melun vermoordde. Trein-sabotage in Frankrijk. Een ernstige aanslag is in den avond van Maandag op den spoorweg van Bully-Grenay naar Saint-Pol gepleegd, tusschen de halte Saint Bouvigny en het Station Ersin-Coupig- ny. De bijzonderheden er van worden pas nu bekend. De baanwachter Donneke zag van zyn huisje uil, dat aan denoverwegisgelegen.dat de lantaarn van een seinschyf in de verte omlaag giDg, en ging kyken wat er gebeurde. Vlak bij het sein werd by door twee kerels overvallen, die hem op den grond wierpen, sloegen, zyn gezichtmetmodderinsmeerden, zijn portemonnaie en mes stalen, en vervol gens de vlucht namen, na hun slachtoffer met den dood te hebben bedreigd. Na hun vlucht constateerde de baanwach ter, dat de paal, die ter beschutting voor de seinschijf is geplaatst, uit den grond was gerukt en dwars over het spoor gelegd, dat de seinlantaern was gebroken, en dat van de 24 moerbouten, die de rails van 9 meters op de dwarsliggers bevestigd hielden, 20 waren losgeschroefd. Bij het passeeren van den trein, die om 9 uur uit Bulley-Grenay vertrekt, zou een ramp onvermijdelijk zyn geweest.Donneke ging in alleryl den chef-baanwachter waar schuwen, en met hun beiden konden zy de moerbouten weder aanschroeven, de paal van de rails verwijderen en het sein weder in orde brengen. Eenige minuten laterraasde de trein van 9 uur in volle snelheid voorby, Geheimzinnige verdioijning. De Westmorland-politie is druk aan het zoeken naar een oude dame, Robinson ge naamd, die anderhalf jaar geleden uitBrough Sowerby, een Engelsch dorpje verdween. Mejuffrouw Robinson bewoonde een met klimop begroeid villat-je enjleefde, naar het heette, van haar geld. Zij vertelde nooit iets van haar zelve, had geen dienstpersoneel en droeg steeds een dichte voile, zoowel binnen als buitenshuis. Om zich voor nieuwsgierige blikken te vrijwaren had zy op een muur, die woning van den weg scheidde een houten schutting doen bouwen en de klimop liet zij zoo dicht opgroeien, dat de vensters byna daardoor bedekt waren. In Augustus 1910 verliet mejuffrouw Robinson haar woning en vertrok naar men vermoedt per trein. Daar zy nooit met iemand sprak, was 't zeer verwonderlijk, dat zy voor haar heen gaan zeide, dat zy naar familie ging te Kendal. Mejuffrouw Robinson keerde nooit terug en men weet niet waar zy is. Tegen het eind van 1911 werd haar familie ongerust en ging men informeeren, maar zonder resultaat. Men meende, dat zy soms, zonder dat 't bemerkt was, teruggekeerd was en nu wellicht dood in de woning zou liggen. Na haar vertrek was niemand in de woning geweest. Eergisteren werd huiszoeking ge daan. Alles was in 't huis, zooala mejuffrouw Robinson het had achtergelaten. Er werd niets van haar zelf gevonden. De klimop was door het kozyn naarbinnengegroeid en klom nu tegen de binnenmuren. Het onder zoek duurt voort. Zonderlinge toevalligheden. Een merkwaardige toevalligheid noemt „Titbits" het, dat op hetzelfde oogenblik, dat Engeland 's koning Delhi tot hoofdstad van Indië proclameerde, het P. en O. stoom schip „Delhi", waarop zich de hertog en hertogin van Fife bevonden, op de kust van Afrika verging. Op den dag, dat Lord Salisbury stierf werd door Lloyd's Office medegedeeld, dat het stoomschip „Salisbury" vermist werd. De zoon van tsaar Nicolaas werd 48 uur na het gevecht tusschen het Russische oorlogsschip „Tsjarevitch" en admiraal Tongo's vloot, waarby de Russen de neder laag leden, geboren. Op denzelfden dag, dat de tegenwoordige koningin van Spanje trouwde, won een veulen, toebehoorend aan haar oom, koning Eduard van Enge land, en haar naam dragend, de eerste race in dat jaar voor zijn vorstelyken eigenaar. De dood van de tante van dienzelfden koDing, prinses Alice, had eenige weken na het ontzettende ongeluk met de „Prinses Alice" op de Theems plaats. Merkwaardig is de Humbert-zaak in Parys. Do „Figaro" ontdekte, toen deze zaak te Parys groote beroering teweeg bracht, een tooneelstuk, waarin de hoofdrol vervuld werd door een zekere Therese Humbert, die dus denzelfden naam en voornaam droeg als de beruchte oplichtster. In het tooneelstuk was sprake van een groot dossier, van een rfjk edelman, die evenals de Crawford uit de Humbert-zaak in de woning der Humberts werd binnengevoerd. En toch was dit stuk 30 jaar oud. Acht maanden voor het Gaudir- schandaal in Londen werd een stuk opge voerd, waarin een bank werd bestolen om speelschulden te kunnen voldoen, was er sprake van een bokser Burge, van een zekere Marks en van een jockey Kelly, alle namen en feiten, die by het bankschandaal eon rol vervulden. Acht jaar geleden verdween een doctores Sophie Hickman genaamd,uit een Londensch hospitaal. Zy werd later vergiftigd gevonden in een bosch. Het „Law Journal" schreef, dat 37 jaar geleden ook een dame op gelijke wijze was verdwenen. Zy werd nooit terug gevonden. Haar naam was eveneens Sophie Hickman. Een paard, Togo genaamd, won een race van Big gun, bijna gely ktydig, toen Admiraal Togo de Russische vloot by Port-Arthur vernietigde. Stolen Jewel won een wedren, 24 uur nadat een groote juweelendiefstal had plaats gehad. Denzejfden dag, dat de oud-minister C'ha- pbin zijn zetel in het parlement verloor, werd een paard, Chaphin genaamd, in een race geklopt. In verband met de ontvluchting van kapitein Lux is niet onvermakelijk, dat vyftien dagen lang vóór dien vlucht in Straatsburg een stuk vertoond werd, waarin de ontvluchting van een Elzassar uit een vesting geschetst werd. De man ontkwam langs een ventilator en werd door een automobiel buiten de vesting opgewacht. Visitekaartjes voorheen en thans. Van Pericles wordt verteld, dat hij aan de beminde van zijn hart, Aspasia, een bouquet zond, waaraan hij een houten kaart je vastmaakte, waarop zijn naam gesneden stond omdat hij anders bang was, dat zij niet zou weten van wien dat geschenk afkomstig was. Dit, zegt de „Figaro", was de oorsprong van het visite-kaartje. Twee geleerde Italianen, Henry Prior en A. Ber- tarelli, hebben nu een lijvig en keurig geïllustreerd boek uitgegeven, waarin zij de geschiedenis van het ontstaan en de ver spreiding van het visitekaartje vertellen. Dus lang geleden in Griekenland voor het eerst voorgekomen misschien nog eerder iu China, want dit land heeft nu eenmaal de onhebbelijke gewoonte al onze beste uitvindingen reeds veel vroeger dan wy gekend te hebben, werd het visite-kaartje toch pas meer algemeen gebruikt onder de regeering van Lodewyk XIV. Met Philips van Anjou, die tot koning van Spanje geïn stalleerd zou worden, trok het de Pyreneeën over. Lodewijk XIV zelf introduceerde het in Nederland. Ook was het weldra bekend in Italië, waar het met vreugde begroet werd. Nu begon men zich ook op fraaiere af werking toe te leggen. In plaats van bloemen en bladen verschenen er op de kaartjes landschappen, mooie gevels, enz. De naam werd gedrukt in het afbeeldsel van een muur, een boom, een fontein. Toen de archaeologen Pompeji met zyn klassieke schatten hadden blootgelegd, kon men het resultaat zien op de kaartjes in den voim van dansen, ter eere van Bacchus, van processies van Vestaalsche Maagden, van rookende offers. Met de Revolutie werd de versiering veel eenvoudiger en verdwenen alle adelyke titels. Daarna viel een spoedig verval in de artistieke uitvoering van de naamkaartjes te constateeren, wat leidde tot den leelyken vorm van de tegenwoordige visite-kaartjes. Een dubbele roofmoord in Frankrijk. In de buurt van Parys, te Thiais, een klein rustig plaatsje, waar de eenvoudige villatjes schijnen te slapen, is in den nacht van Woensdag een dubbele moord, gevolgd door roof gepleegd. Twee oudjes, de 91-jarige Moreau en diens 74-jarige huishoudster, werden op beestachtige wyze in hun bed letterlyk geslacht. Toen de zoon van de oude huishoudster Harfeux zijn moeder niet als naar gewoonte bij zich zag komen, begaf hij zich Donderdag ochtend ongerust naar het huis van Moreau en belde aan. Zijn onrust steeg tot een somber voorgevoel, toen hij op zyn bellen geen antwoord kreeg. Hij ging een sloten maker waarschuwen en liep vervolgens snel naar de politie. Toen de deur was opengebroken, snelde Harfeux de trap op. In een der slaapkamers waarvan de deur openstond, ontdekte hy, te midden eener onbeschrijfelijke wanorde van omgeworpen stoelen en verschoven meubels, effecten en over den|vloer gestrooi de papieren, het lyk van Moreau, dwars over het bebloede bed liggend. In de kamer daarnaast lag het lichaam zijner oude moeder, met gebonden armen en beenen. De ongelukkige was neergeslagen door twee hamerslagen tegen de slaap en vervolgens met een hoofdkussen gesmoord, hetwelk men slechts met moeite van haar gelaat kon verwijderen. De moordenaars, want het moeten er min stens Iwee zyn geweest, waarvan de eene over een muur en vervolgens over een lage schutting de achterdeur van het huis van Moreau w binnendrong en vervolgens de voordeur voor zyn medeplichtige ging openen, zijn met een bloeddorstige verwoed heid te werk gegaan, dan erger van dieren. De oude man was letterlyk doorzeefd met messteken. Alleen aan zijn hoofd vond men twee slagen met een zwaren voorhamer en een dolkstoot. De oude Moreau had den naam er warmp jes in te zitten. Onvoorzichtig genoeg deed hij, daar hij zich geen vijanden wist en de streek zeer rustig was, nooit de buitendeu ren, behalve de voordeur, op slot. De moor denaars moeten goed met de gewoonten der beide oudjes bekend geweest zijn. Yoorloopig is vastgesteld, dat de misdadigers ongeveer 20,000 francs in geld hebben gestolen. De politie hoopt de moordenaars spoedig in handen te hebben.

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 3