LJ 2 UNZE EILANDEN van 6 JANUARI 1912. en ontevreden sociaaldemocraten, en de party met confessioneele uithangbord, het Centrum. De sociaal-democratie, die in 1871 nog slechts 124000 kiezers had, telde erin 1887 reeds meer dan een half raillioen, in 1898 rnira twee en in 1907 ruim drie railli oen. En het Centrum zag zyn kiezerstal van 700.000 in 1871 totover de twee millioen toe nemen. De stemmen vermeerdering voorde libe rale partyen was echter, wanneer men in aanmerking neemt, dat het getal kiesge rechtigden sedert 1S71 verdubbelde onbe- teekenend. De middenpartijen, de natiouaal- liberalen en de Ryksparty zijn zelfs relatief achteruitgegaan. Dit feit, meent de Köln. Ztg. werpt de conclusie als zou het Duitsche volk geleidelijk „verpolitiseeren" omver: het is slechts „geradicaliseerd". Ten slotte beoogt het Keulsche blad, dat de stemmenverhouding der pariijen aller minst overeenstemt met haar aantal man- dateu in den Rijksdag. Ware dit het geval, dan zou het, blauw-zwarte blok allang in de minderheid zyn. Want terwyl in 1907 op de candidaten der rechterzijde werden uitge bracht 2.150,000 stemmen, op die van het Centrum en zijn hondgenooten 2,750,000, op de liberale 3.100.000 en op de sociaaldemo cratische 8.250.000, wonnen de rechterzijde 113, het Centrum en zyn bondgenoten (de Polen; 130, de liberale partijen 111 en de sociaaldemocraten 43 mandaten, zoodat het zwartblauwe blok, hoewel daar in't geheel bijna 1 Vï millioen stemmen minder op waren uitgebracht dan op de andere par tyen toch bijna 109 zetels meer kreeg'. Het blok is dus, besluit de Köln. Ztg.- in wier uiteenzetting overigens van een voorspelling omtrent den uitslag der a. s. verkiezingen niet veel te bemerken valt - tot zekere hoogte een kolossus op leemen voeten, on wanneer het bij de volgende gele genheid mocht vallen, dan heeft het dit afgescheiden nog van alle politieke overwe gingen reeds lang verdiend, want by een werkelijk gelijk kiesrecht, moesten de stemcyfers tot een gansch ander resultaat (dan de blok overmacht) hebben geleid, Haaysche Brieven. CLIX. De eerste maand van het jaar is altijd bestemd voor rustperiode in het politieke tournooi. Do heeren Kamerleden rustten uit van het steekspel, dat zy den volke te ge nieten hebben gegeven. Meen echter niet, dat zij niet voortarbeiden in's lands belang. De politieke worsteling wordt in besloten kring, in commissiën van voorbereidingen sectievergaderingen voortgezet. Die Kamer- arbeid, van minstens evenveel, zoo niet grooter gewicht dan de openbare discussies, ontgaat het groote publiek. En toch, zyn zy, die aan dezen arbeid hun krachten geven, niet de minste onder de Kamerleden. Voor hen, die de gave der welsprekendheid missen is de arbeid in commissiën en sectio's de aangewezen taakl Behalve dit werk achter de schermen, opgevat in den gunstigsten zin, geschiedt er vaak achter de coulissen heel wat, waar van het groote publiek niets te weten komt. Het is dat werk, dat als publiek gekonkel terecht een minder goede reputatie bij ieder geniet. Aan politiek gekonkel was het bv, te wyten, dat de clericalen bij de vraagpun ten der ziekteverzekering het arbeidersbe lang opofferden aan dat der beruchte coalitie. Er zal [deze maand achter de schermen wel heel wat gewerkt worden door den grooten regisseur in de Kanaalstraat. Voor ieder, die aan politiek doet, is het duidelijk, dat dr. Kuyper er alles opzet om weer op den voorgrond te treden. Het is niet te verwonderen. Dr. Kuyper zit leelyk in den put. Natuurlyk niet in letterlijken zin. Ook niet in de beteekenis, die je er aan hecht in dat leuke gezelschapsspelletje, dat iemand vermaakt op dien heerlijken leeftyd, die helaas al zoo ver achter me ligt, datje min stens zesmaal per week verliefd bent op 'n ander snoezig gezichtje en je vrinden pla gend van je getuigen: „Maar neem eens een meisje tot je vrouw Terwyl je ze alle hebben woft!" Dien aanvalligen leeftijd, dat je de diepste put kiest om or uit gehaald te worden door de lieftallige schoonen die voor dien avond je hart heeft gewonnen is ook dr. Kuyper reeds lang te boven. De put, waarin dr. Kuyper zit, is een heel leelyke, de politieke put. Hy is er leelyk, hopeloos diep ingegleden door de schuld van de aanvallige Mathilde. Toen hy er uit trachtte te klauteren, deed de Van Heeckeren affaire hem weer neer van het majoraat. Toen bij de regeering verzocht was, deze bepaling te vernietigen, had deze iedere verandering geweigerd en zoo was het geheele landgoed voortdurend door één enkelen majoraatsheer bezeten. Daarom ook had in de familie altyd groote aanhankelijkheid geheerscht, en hoe ver de familie ook in Duitschland verspreid was, op dagen, die voor het geslacht merkwaardig mochten heeten, verzamelden alle bloedver wanten zich steeds op het oude stamslot. Een streng-aristocratische feodale gezind heid was het erfdeel der familie Von Al tenbrak, en de tegenwoordige bezitter van het stamgoed, de oude zeventigjarige baron, voeldo zien verplicht dio gezindheid zoo zuiver mogelyk op zyn erfgenamen over te dragen. Het volk, dat meer en meer vervuld werd van de nieuwe ideeën, hield weinig van den streng feodalen baron, ofschoon ieder moest erkennen, dat hij een voorbeeld van ridderlijke eerlijkheid was, dat hy steeds gereed was tot hulp aan noodlijdenden, en dat zyn pachters en arbeiders onder zyn aartsvaderlijk bestuur een goed, tevreden leven baddeD. Schikte men zich naar den wil van den ouden baron, dan was hij de goedhartigste en inschikkelykste patroon ter wereld maar de geringste tegenspraak deed hem in toorn ontbranden. Zoodanig was hot ge.steld met het karakter van den heer Von Altenbrak, die nu door een beroerte En thans doet hy wanhopige pogingen om een afhangenden ministersslip te grijpen om zich op te trekken. Talma en de Waal Malefijt heelt hy beiden kiampachtig aan hun rokspand getrokken. Wentholt heeft hy al heel stevig vast. 't Is lang niet on mogelyk dat dit trio hem uit den put verlost waarbij Wentholt het leven laat en eindelijk teruggaat naar de politieke vergetelheid ten einde zijn politieke betrouwbaarheid te gaan overpeinzen. Men zegt, dat, hoe zeer er ook in sommige clericale bladen tegen dr. Kuyper wordt gesputterd, aan den clericalen kant niette min met welgevallen de pogingen van dr. Kuyper worden gadeslagen en zyn leider schap in 1913 weer zal worden aanvaard, 'k Geloof dat zelf ook. Eu al is die coalitie het meest leugenachtig politiek verschijnsel, dat zich ooit in onze politiek voordeed, al is ze gebaseerd op het grove egoisme van Rome en Dordt terwille van de baantjes en de Staatsgelden voor sectescholen, zy zal juist daarom standhouden, omdat de broe ders het stoffelijk vooideel in geen geval zullen prys geven. Het volk zal ze weer trachten te bedotten door schijnvrome praat jes. Dat alles, tezamen genomen, maakt den stryd voor de linkerzijde moeilijk. En in plaats van te begrijpen, dat een krachtig samengaan van alle vooruilstrevenden het eenig middel is om krachtig verweer te bieden, blijft de splijtzwam der verdeeldheid krachtig doorgroeien 'k Vrees dat 1912 weinig teekenen van beterschap zal bren gen. Onze Raad zal wel hunkerend naar de Maartsche buien uitzien. Niet om die door ieder gevreesde voorjaarsplagen, doch om de belofte, dat dan eindelijk het droeve lot op de Groenmarkt verlaten zal worden voor een zaal die minder gevaar voor verstikking van onze vroede vaderen oplevert. We gaan deze maand ook weer eens aan 't kiezen. In district II is een raadszetel vacant, door dat de antirevolutionaire "dr. Van Hoorn zich tot geneeskundig inspecteur höeft laten benoemen. De vrijzinnigen stellen het oud-raadslid Warneke candidaat. 'tZal wel een tel-cau- didatuur zijn, want, het tweede district wordt meer en meer rechts, 'k Geef een eventueelen socialistischen candidaat nog meer kans dan 'nvryzinnigen. Over de oor zaken daarvan behoef ik niet uit te wy den. 'k Heb reeds herhaaldelijk aangetoond, waar aan het succes der sociaaldemocraten goed deels is toe te schrijven. De drukke feestdagen liggen weer voor een heel jaar achter ons. Het is opmerkelijk hoe do kerstboom in onze stad meer en meer inburgert. Niet alleen, dat in tal van winkel zaken een kerstboom een gewilde reclame is, doch zelfs in café's kan men een versier den boom vaak opmerken. En ook het aantal gezinnen, dat het kerstfeest om den kerst boom viert, neemt elk jaar toe. Voor de winkeliers een voordeelig zaakje. Het slechts komen er dit jaar de handschoenenwinkels af. Wie denkt er aan winterhandschoenen aan te trekken, waar we Decemberdagen hebben,, die in temperatuur de dagen van Maart en April beschaamd maken? 'k Zag waarlijk een groote bromvlieg lustig trippelen langs het glas op hettrera- balkonl Zelfs de muggen dansten laatst lustig in het Decemberzonnetjel Als 'l nu maar niet bewaarheid wordt, dat de kou gaat strengen, als de dagen lengen. Voor tal van werklieden, met name die in de bouwbedrijven, is de zachte winter een ware uitkomst. Het werk behoeft om de vorst niet stil gelegd te worden en de gevreesde seizoenwerkloosheid blijft geluk kig voor velen uit. En dat is dubbel gelukkig, waar de duurte, spy't de officiëele niet-be- staanbaar-verklaring wel degelijk aanwezig is. Wat helpt het, of men ons vertelt, dat de kool een berg procenten in prijs is ge daald, als ze toch nog meer dan 100 pCt. duurder blijft als andere jaren Als met de kool is het met deboonen en erwten en ongeveer alle groenten. De eenige troost voor een werkmansgeziD, is, dat de aardappelen en het brood tot redelijke prijzen verkrijgbaar zyn. Stel u voor, dat de protectie nu nog eens een kunstmatige verhooging kwam zetten op alle prijzen. In dit opzicht valt er ten minste op 'n verblijvend feit te wijzen. Het Comité van Verweer tegen de Tariefwet, dat juist voor Nieuwjaar tot stand is ge komen, zal door het geheele land het volk voorlichten over de gevolgen der Tariefwet by welke voorlichting alle politieke over wegingen ter zijde zullen worden gesteld. In het Comité hebben mannen van allerlei richting zitten o.a. het bekende Amsterdam- sche Katholieke raadslid, de heer Sutorius en de groote, katholieke machinefabrikant, de heer Smulders van Schiedam, 'k Ben er van overtuigd, dat een krachtige actie tot onverwacht op het ziekbed was geworpen. De morgenschemering wierp haar eerste vale stralen door het open venster in de hooge sombere kamer, waar de oude baron op zijn legerstede rustte. Aan de donkere wanden hingen eenige oude familie-portret ten; in die lage, breede alcove met haar booge stijlen en ouderwetschen bedhemel waren zeker reeds vele leden van het oude geslacht ter eeuwige rust ingegaan. Aan de zoldering hing een lamp, uit een hertengewei gesne den en verder stonden in de kamer eenige stoelen, waarvan de zittingen met leder waren bekleed, gedachtenissen uit een lang vervlogen tijd. Een wand der kamer werd bijna geheel ingenomen door oen groote kast, waarvan de deuren en het beslagwerk met wonderlijke figuren ver sierd waren. Aan het bed van den stervenden majo raatsheer zaten zyn beide zonen, terwyl in de kamer daarnaast de dokter uit de na burige stad in gesprek was met deechtge- noote van den jongste der beide broeders. Daar lagen ook haar beide kinderen, een knaapje van zes en een meisje van twee jaren, op den divan in een gerusten slaap. Zeg, Willy, vertel me toch eens: hoe is dat toch zoo spoedig gegaan?sprak Eduard, die pas was aangekomen, tot zyn broeder. Ik weet, dat vader van ouds een lief- nader voorlichting van het gansche volk, overal zal leeren, dat de overgroote meer derheid niets van de protectie moet hebben, die op de onbillykste wyze het gezonde beginsel van belasting naar draagkracht met voeten treedt. Waar het verzet reeds opkwam uit alle kringen der industrie zonder onderscheid van politiek of geloof, zal men ervaren dat in arbeiders- en middenstandskringen de antipathie tegen de Tariefwet even groot en even gerechtvaardigd"" is. Is op Flakkee al sprake van oprichting van vrouwencomite's. Het zyn allereerst de huismoeders, die van de verhoogde prijzen de nadoelen in de portemonnaie ondervin den en hoe schraler de beurs, hoe gevoeliger de protectionistische greep zich doet gevoe len. In verschillende plaatsen waar de vrou- wencomité's zich wenden tot de vrouwen, worden de protestlijsten zeer druk geteekend. De roepstem onzer Flakkeesche vrouwen blyve niet achterwege. Juist uit landbou wende strekeD, waar uitsluitend de nadeelen zullen worden ondervonden, moet het pro test zich even krachtig doen hooren als uit andere plaatsen! Kom. er zyn op Flakkee vrouwen genoeg, die dit belangrijke werk willen aanvatten. Dat zij het doen, eer vandaag dan morgen. Het gaat om zoo groote belangen, dat de actie geen dag mag worden uitgesteld. Wie maakt een begin Eén ontboezeming moet ine inditHaag- sche epistel nog uit de pen en uit het hart, 'k Was dezer dagen in Amsterdam. Daar geen hartelijk zónestelsel op de stadstrem. Voor mijn dubbeltje retour tromde ik van 't Centraalstation naar de Schinkelhaven, een afstand langer dan eenige rit door de twee zönes der Haagsche tremdirectie. Daar niet de tot 'n vuurhaard opgestapelde onte vredenheid van het personeel door uitbui tend lage loonen en 'n onzinnig boetestel sel, dat aan gewilde spionnagedienst doet denken. Wanneer, o, residentie zult gij verlost worden van een exploitatie, welker lichtzijden in geen enkel opzicht gunstiger zijn dan die der Amsterdamsc.be gemeente exploitatie en welker schaduwzijden zoovele zyn Verhooging van hel belastingcyfer dei- inkomstenbelasting van 0.65 tot 0,97 en... 8 ton winst uit de trem in de zakken van ryke aandeelhouders inplaats van in de gemeentekas 1 En dan te denken, dat dooi de kortzichtigheid onzer voorzaten die toestand nog jaren bestendigd moet blijven 1 Het nageslacht boet wel zwaar voor de zonde der vaderen! Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- De zangvereeniging Excel sior va» Stellendam (directeur M. Touw) zal hier op Donderdag 18 Januari a.s. een con cert geven in de zaal van den heer Meijer. Onze vroegere dorpsgenoot de hoer C. Meyer slaagde dezer dagen voor het examen van eersten stuurman voor de groote stoom vaart. De extra collecte Oudejaarsavond ge houden in de Ned. Herv. kerk heeft opge bracht 1' 45,— De spekslagers hebben de prys van varkensvleesch verhoogd met 5 c. de K.G. Uit het pakhuis van een inwoner dezer gemeente werd deze week een hoeveelheid aardappelen vermist. Op 11 Januari a.s zal in het koor der Ned. Herv. Kerk een e zanguitvoering worden gegeven door vereen igin gen uit verschillende gemeenten van het eiland. Donderdagmorgen bemerkte de land bouwer W. J. van Dis onder deze gemeente, dat 14 zijner eenden dood waven. Zij zyn vermoedelijk door een hond doodgebeten. SDMMELSDIJK- Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. C. van Dorsser, Gemeente-amb tenaar te Rotterdam, werd benoemd tot Adjunct Commies, DIRKSLAND- De heer A. Bakker onderwij zer can de openbare lagere school alhier is als zoodanig benoemd aan een der openbare scholen te Schiedam. Aan elk arbeider van den Edelachtba- ren heer J. Zaaier Pz. werd Nieuwjaarsdag als aandeel in de winst uitgekeerd honderd gulden, aan de vrouwen f50. MEL1SSANT- De statuten en het huishou delijk reglement van de pas opgerichte afdeeling van het Groene kruis zyn door het hoofdbestuur goedgekeurd teruggezon den. hebber was van sterk gekruide spijzen en zware wijnen. In den laatsten tyd had de dokter hem meermalen vermaand om in dit opzicht de voorzichtigheid te betrachten, maar je kent vaders stijfhoofdigheid; hy liet zich van niemand voorschriften geven. Zoo kwam gistermoigen de catas trophe. Sedert lang had vader een proce3 legen de naburige gemeente over een stukje boschgrond. Uit oude papieren had hij be grepen, dat hy recht had op dien grond, en nu liet hij die aanspraken gelden. Maar de gemeente won het proces, waarvan vader gistermorgen de uitspraak vernam. Hy was vreeselyk opgewonden, hij wilde onmiddel lijk naar den koning schrijven om zijn recht te handhaven. Hy nam plaats aan zyn schrijftafel, ik zag hoe zyn hand beefde nauwelyks had hij eenige woorden geschre ven, toen hy onrustig opstond en my ver zocht hem een glas wijn te bezorgen. Ik wilde den knecht schelleD, daar zag ik hoe vader op eens wankelde, en eer ik hem ter hulp koi, komen, stortte hij met een luiden zucht bewustelooB neer. Wy droegen hem op.zyn bed; onmiddellijk werd de dokter gehaald en deze constateerde een beroerte. Dokter Brinkman gaf al dadelijk weinig hoop. daarom telegrafeerde ik je. Vader is niet meer tot bewustzijn gekomen, den geheelen tijd heeft hy niets gedaan dan reutelend ademhaien en nu en dan een P. v. d. Sluys alhier had het ongeluk van de tilte in de schuur te vallen met zijn borst op een schutting. Hoewel zich bezee rende liep dit ongeluk goed af, aangezien hy zijn werkzaamheden kon voortzetten. UtRKlNGEN. De heer R.v.Puttenbenoemd tot onderwijzer te Leeuwarderadeel heeft die benoeming aangenomen. Door schrikken der paarden geraakte de wagen met kruidenierswaren van den heer v. d. B. te Middelharnis in een sloot. Het ongeval liep goed af. In het afgeloopen jaar zyn in het hulp- telegraaf en telephoon kantoor alhier inge komen 453 verzonden 340 telegrammen. In het hulptelegraafkantoor alhier is een spreekcel aangebracht zoodat te ver wachten is dat deze spoedig voor het pu bliek geopend zal worden. Staat der bevolkiDg op 1 Januari 1912. Bevolking op 1 Januari 1911. 398 M. 408 Vr. Totaal 801. Geboren 11 M. 6 Vr. 17. Ingekomen 26 M. 26 Vr. 52 Samen 870, Vertrokken 15 M. 22 Vr. Totaal 37. Overleden 4 M. 2 Vr. 6. Zoodat op 1 Januari 1912 de bevolking bestond uit 416 M. 411 Vr. Tè zamen 827 personen, alzoo vermeerderd met 26 per sonen. ST ELLEN DAM- In de maand December werden aan het hulpt6legraaf- en telefoon kantoor alhier behandeld 108 telegrammen, waarvan 75 binnen- en 33 buitenlandsche, 131 telephonische gesprekken en 9 oproep berichten. i De nieuwe vischmeelfabriek van den heer Jansen is deze week beginnen te werken. Als chef is aangesteld de heer L. Huyzer alhier. Op Oudejaarsavond is voor de armen der Ned. Herv. Kerk alhier in eeu der kerkezakjes gecollecteerd een biljet van f10. Dank aan de milden gever! Evenals andere jaren is door de Com missie tot wering van bedelarij op Nieuw jaarsdag aan de armen dezer gemeente een gift in geld uitgereikt. OUDDORP. Donderdag werd hier in de Weervisscherij nog een zalm gevangen. OUDE TONGE- Onze vroegere dorpsgenoot A. Fase Az. heeft- met goed gevolg examen afgelegd voor voorgeoefendheid voor de militie te Oud-Beyorland. Gedurende het jaar 1911 werden alhier geboren 84 en zyn overleden 44 personen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 19. By de Wed. Vervloet zijn 2 Januari vier konijnen uit het hok gehaald en dood gemaakt. Aanstaaude week znllen aan de be- hoeftigen kleedingstuklcen uitgedeeld wor den door het Armbestuur. Binnenland. Een hond als smokkelaar. In weerwil van het scherp toezicht der kommïezen, wordt door de bewoners van het grensplaateje Glanerburg, evenals in andere grensplaatsen, gesmokkeld, zy het niet altijd met hetzelfde succes. Een schrandere Glanerbrugger had echter een smokkeldienst ingesteld, die het streng ste toezicht van de kommiezen aan weers zijden der grens trotseerde en die nooit, op welke wijze dan ook, in een hinderlaag was te lokkeD. Na veel moeite was het den man in kwestie nl. gelukt van z'n hond een smok kelaar te maken, die eiken menscher.lijken „beroeps" genoot overtrof. Doch zie, den laatsten dag van 1911, toen de hond op Duitseh grondgebied 3 liter foezel in ont vangst had genomen en met dit vrachtje reeds de grens was gepasseerd, viel hy in handen der kommiezen. Hy zit nu in een der vertrekken van 't douanegebouw opge sloten en heeft tyd over z'n stommen streek na te denken. Hij heeft geleerd, dat een smokkelaar, ook al is hij een hond, niet met een vijandelijken rasgenoot mag gaan vech ten. Vechtende honden loopen in de gaten, vooral wanneer ze belast zyn met eenige blazen vol jenever. StrakB wordt onzen hond ten bate van het ryk verkocht en komt natuurlijk weer by z'n baas terecht zucht loozen. De dokter dacht, dat het gisteravond reeds afgeloopen zou zyn. Eduard boog zich over den zieke, die juist vreeselyk benauwd reutelde en kreunde. Zelfs in de aangrenzende kamer hoorde men dit; de dokter kwam vlug enzondergedruisch aan bet bed van den zieke. Onmiddellijk zag zijn ervaren oog, dat het beslissende oogen- blik gekomen was. Geruststellend legde hij zijn hand op de schouders van Eduard, die zeer aangedaan was. Bly'f bedaard, ritmeester, zeide hy zacht, binnen weinige minuten is alles afgeloopen. Ach, mocht ik hem nog slechts een enkele maal in de oogen zien en zyn stem hooren De stervende schoof zijn bevende handen heen en weer, en trachtte zich op te richten. Eduard snelde toe om hem te helpen. Benauwd zuchtend leunde de oude baron zijn grijs hoofd tegen den schouder van zijn zoon, wiens sterke armen hem rechtop hielden. De stervende kreeg een hevige aanval van kramp, en een paar bloeddrop- pels werden op zijn lippen zichtbaartoen vloog hij op, hy streed hevig tegen den overmachtigen engel des doods. Toen werd hy stil, zyn grijs hoofd hing slap ter zyde. Reeds meenden de omstanders dat het laatste oogenblik daar was, doch nog eenmaal haalde de stervende diep adem. Hy sloeg de half verglaasde oogen op, en Dan is het weer smokkelen, boladen met allerlei artikelen by avond of nacht, pijlsnel voortvliegen over heidevelden, over bouw landen en greppels. Dag in dag uit smok kelen. De kommiezen staan hiertegenover machteloos. Schip gezonken. Het scheepvaartverkeer door een der doorvaartopeningen van de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht is gestremd door een gezonken schip. Zondagmorgen te ongeveer 6 uur kwam de Belgische spits-of walepont „Knapveer" (schipper J. Nljenhof uit Antwerpen; van boven. Nadat de sleepboot het schip had los gegooid, wilde dit de derde opening, van den Dordtschen wal afgerekend, doorvaren, doch dreef, vermoedelijk door de sterke eb, tegen den middenpyler van de brug op. Het schip bleef dwars op de pylerbestorting zit ten. Pogingen door twee sleepbooten aan gewend, om het schip vlot te trekken, waren vergoefsch. By het doorkomen van den vloed liep het schip vol water. De beiden opvarenden, de schipper en zyn knecht had den allen tyd om zich in eene roeiboot naar den wal te begeven. Maandagnacht is het schip doorgebroken, zoodat het thans bij vloed geheel onder water zit. Door den Rijkswaterstaat is een wrakschip ter plaatse gelegd met de gebruikelijke zwarte ballen, terwyl 's nachts lichtseinen worden gegeven om de scheepvaart te waarschuwen. De „Knapveer" met een kleine 400 ton, was geladen met steenkolen en verzekerd. (Dordt. Ct.) Vandalisme. Maandagnacht werd het huis van den land bouwer K. te Zuid.wolde, door een troep jongelui belegerd en gebombardeerd. Daar men van te voren vermoedde, dat de Nieuw jaarsavond hiervoor zou worden gekozen (de bevolking van Zuidwolde heeft een hekel aan genoemden boer) was de ryks- en ge meente veld wachter ten zy nen huize verstopt. Een groot aantal jongelui kwam Maandag in den laten avond, tierende en schreeuwende op de boerderij af en begon met steenen, palen, geweer- en revolverschoten het ach- rerhuis te bombardeeren en te vernielen. De politie ging vlug rond om het huis, om hen zoo te verrassen, doch de veldwachter Eb- binge had het ongeluk, toen hij over een slootje sprong, te vallen, waardoor zyn revolver, die hij in de hand hield, afging en in den voet gewond werd. Zijn collega bracht hem in veiligheid in de boerderij en men moest het nu maar kalm aanzien, dat de woedende menigte voortging het huis te vernielen. Dinsdagmsrgen werd de veldwach ter Ebbinge naar Groningen vervoerd, om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Kattenslachtery. Dat de kattenvangst en -slachterij nog in vollen gang is, blijkt wel daaruit, dat tijdens het vervoer van Gouda naar Engeland via Rotterdam een partij van 200 kattevellen ontvreemd zijn, einde December uit Gouda verzonden. Ongelukken. Zondagnacht is te Winschoten het dienst meisje M. S. in het linkerbeen geschoten. Tegen den dader, G. G. aldaar, is proces verbaal opgemaakt. Maandagmorgen is te Bergharen de heer H, v. B., die den nacht tusschen hetoudeen bet nieuwe jaar met spel had doorgebracht, by 't huiswaarts keeren en vermoedelijk door den mist misleid, in de nabijheid zijner woning in het water geraakt en verdronken. Zyn lijk werd reeds in den vroegen morgen door een van zijn huisgsnooten gevonden. De overledene was 35 jaar oud en on gehuwd. (Geld. Slechte appeltjes? In het gezin van W. H. T. te Haarlem, zyn twee dochters, na het eten van appelmoes, van droge appeltjes bereid, ziek geworden. Ook de hond, die ook van de appelmoesgehad heeft, werd ziek. Er wordt aau vergiftiging gedacht. De resten van de moes, de pan, waarin ze gekookt werd, en een monster appelen zyn in handeD gesteld van den directeur van den keuringsdienst dr. Bos Pauwels. Diefstal. Uit een villa aan de Johan van Oldenbar- neveldlaan, te 's Gravenhage, is eenig zilver werk en andere voorwerpen gestolen. De dader of daders moeten zich door middel van een valschen sleutel toegang hebben verschaft. Inbraken. Dinsdagavond werden door de politie te zyn oudsten zoon herkennende, vloog een tevreden glimlach over zyn bleek gelaat. Eduard, sprak de oude met moeite,— jij, mijn zood, mijn erfgenaam, ik leg het lot van ons geslacht in je handen. Denk aan onze voorvaderen myn zoon. In zacht gefluister stierven de laatste woorden weg, terwyi hy in de kussens terugzonk. Nog een zuchteen zacht beven de oogen werden strakker het hoofd zonk J op de borst. Nog een kramp achtig beven een laatste zucht en de oude Baron Von Altenbrak was heengegaan naar het land, vanwaarniemand wederkeert. Op dat oogenblik steeg de zon boven de boomen van het park en wierp haar eerste gouden stralen in het vertrek, waar de baron gestorven was. Zacht drukte de dokter de oogen van den ontslapene dicht. Van verre klonk de klok van de dorps kerk, welke het graf der familie Von Al tenbrak bevatte. In de aangrenzende kamer werden de kinderen wakker en schreiden. De beide zonen van den overledene stonden op en daarby ontmoetten hunne blikken elkander onwillekeurig. Eduard reikte zijn broeder de hand en zeide bewogenOnze vader s een liefdevol beschermer voor je kin deren. (Wordt vervolgd.) Rotterdam twee inb het pandjeshuis van den Hilled ijk een rij en eenige gouden ei vreemd. Een der in! de politie gegrepen reeds een deel van De tweede, De G.. over de palisadeerin Een wisselwachler, bedreigde hy, dat h Hedenmorgen is opgespoord en gear) Na een afwezighe de rentmeester van I I dat inbrekers in de Zij moeten door in! en zoo in huis gekt kasten zijn opengebr was de ijzeren kaj gulden er uit ontvri zilver was opengebrc niets vei mist. De sl wordt vermist. De afdeeling var voor de geschillen v: dag behandeldhet plaats van een arc I Dit geschil betrof wachter en was gemeentebesturen melsdijk en 's-Gr: armlastige deed in veldwachter te 's G verband met zyneg harnis overgeplaatst aanleiding eerst t misdryf, daarna tot: ziunigengesticht. Er over de vraag, of b te Middelharnis al r'Gedep. Staten mee tot betaling der vei den aangewezen. D meente bestreed dii Insulaire Hypoth< Uit don Staat dei 1911 blykt dat in 1 f 762550 PandbrieV' teruggekocht, geve dering van f 60616( In 1911 werd gee voor f 1,010700 gevende dus eer f 615985. Op 31 De Hypotheken uit voc f 3,806500 aan pan In 1911 hebben drie] In geen dezer geva .verlies geleden. Op 31 December terstand van rente Snijparty. Dinsdagavond hee op de zoogenaamc Ambt Hardenberg (plaats gehad. Dri Timmers, een Geó| hebben tal van v oogenblikkelijk gen Ham moest word' kleeren van de verw De daders zyn bek Diefstal. Door de rechere gehcuden de 18-ja! N. en de koopman van diefstal en de H.B. verdacht van voorraad rywiel-onc: den rywielbandelas draaierstraat. Jeugdigt Twee minderjar zekere Chr. L. R. t een reisje te mak iemand van dat voc gezamenlijk de wij Te Roosendaal a. echter kennis met het onmogelijk kt tweetal zoo onerv; nog verder zou vo> een nacht van hui; jeugdige avonturier gisteren aan hunne geven. H Sedert Vrijdagr vrouw De V., uit b dam. Men vermoed is overkomen. Sedeit den twe< Gennep de machin een paar kilometc zijn pet aan de Ma men, dat den bye' overkomen is. 'i 0«£ De timmerman I tyd geleden het o- den windmolen va Molenweg, te Assc ^Ziekenhuis te Grorj Te Steenwijk go:; oogenblik het drie] der Struik in de ac Aa. Schipper G. drijvende tusschen Den ijlings ontbod niet gelukken de 1 wekken. Op het station 1 ;geveer 50-jarige iwonende te Ede, lomenden trein aa pedood. De ongelu ■eersten trein uit Ei 1Die «et dienstbodenbh! „Naar aanleiding cze bond verkeert plaats methetbestu Iwenclub, hetbestu vooraanstaande pe

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 2