NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, IELS DIJK. ZÜID-HOLIANDSCHE EN ZEEUWSCEE EILANDEN MMERKIAN. 1L0K-FREEN i Veerhuis". C. KNOOP dwerk WDIGDHEDER rende Goederen, enz. ipcht 43, Amsterdam, TTENTIE. Het Huis Altenbrak. 'en heeft ondergeteekende de 1 1 mede te deelen, dat hij zich den alhier gevestigd heeft als beveelt hij zich aan tot het in ontwerpen en verder alles et vak behoort. Ie zich door solide en vlugge uw vertrouwen waardig0 te Uw dw. dienaar, A. C. v. DRIEL, ijeboomstr. 25, Sommelsdqk. ONZE EILANDEN ÏAAT 208, M1DDELHARNIS baar verschillende soorten EFD AANBEVELEND - Rotterdam. ir®17* BILLIJKE PRIJZEN. I. F. M. MULDER. aarlemmerolie. IjllJlipijlIjlIjllilVjllillill!! VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 7 Zaterdag 6 Januari 1912 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiën van 1—5 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Ij aardappelen te vracht ïsterdam stuurt, bevelen deze te laten verhoopen inair in aardappelen, uien etc. kerl ladingen aardappc- 10 Ingebeelde winst. rnationale otheekfoank ,e Apeldoorn, k geeft 5 °/0 Pandbrieven uit koers van 101 °/0, plus rente in stukken van 2500, f 500,ƒ250,en ƒ100,— baar ten kantore der Bank on iren C GAST ZOON E SOMMELSDIJK. voor het gunstig onthaal, dat het lijn jubileumspakket mocht onder- k ook dit jaar besloten op donzelfden i gaan en geloof ik daarin volkomen ,gd. Mijn stelregel„veel voor weinig e ook thans weor in den ruimsten aafd. ns wat de Boekhandelaar HEIL, rstrant te Utrecht dit jaar voor n zendt: Christelijk boekwerk „Van den d. Uit het leven der Nijnwcr- ïstreerd met prachtige platen, ristelijkboekwerk .Bovenalles", met prachtige platen, ar. Boekw. „Kreupele Sleufje." aristelijk Boekwerk „Llcske van leester." hristelijk Boekwerk „De kleine de Terugkomst." -os best Postpapier met pass. env. ooie Penhouder. st Potlood. oosje met G pijpjes gekleurd le kleurplaatjes. iVandtekst op stevig carton, for- S2 cM.: „Begeef mij niet ca niet o God mijns' Hells." iFandtckst op stevig carton, form. „Werpt al uwe bekommer- Hem, want 11(1 zorgt voor u". Peksfc op passepartout car ton met I X 23 cM. pakket verlangt, zende postwissel iropstaat: „VEEL VOOR WEI- aan den Boekhandelaar 8—8 Hamburgerstraat Utrecht. Officieele Mededeelingen. INRICHTINGEN welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Middelharnis brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter iDzage ligt een verzoek met bijlagen van Gorus Nieuwlaud Wz. te Middel- bamis, om vergunning tot bet oprichten van eene smederij, in het gebouw staande op het perceel kadastraal bekend in Sectie B,' No. 710. Op Donderdag, den 18 Januari 1912, des voormid- dags te elf uren, zal ter gemeentesecretarie gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te 1 Wh ten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter znke ingekomen schrifturen. De aandacht van belaughebben wordt er op geves- j, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Middelharnis, den 4 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Buitenlandscb Overzicht. De Romeinsche corresponpent van de Deutsche Tageszeitung schreef 31 December ^Niettegenstaande alle dementis kan ik verzekeren, dank zy de inlichtingen welke ik uit diplomatieke kringen verkreeg, dat zeer ijverig gewerkt wordt aan het doen tot stand komen van den vrede tusschen Italië en Turkije, niet alleen in Rome en Konstantinopel, doch vooral in Berlijn, Wee nen en Parijs. Op het oogenblik kan nog niet gezegd worden welk karakter en welke plannen het nieuwe kabinet in Turkije hebben zal. Over het algemeen twijfelt men er-echter niet aan, dat het trachten zal zoo spoedig mogelijk vrede te sluiten, door ©enerzijds afstand te doen van den schijn alleen zonder inhoud en anderzijds het goede te nemen dat der Porte nog geboden wordt. De diplo maten zijn van meening, dat in Januari 1912 de vrede nog tot stand zal komen." Deze informatie klopt met hetgeen de correspondent van de Voss. Zeitung heden uit Konstantinopel seinde „Ik verneem uit Jong-Turksche kringen, dat zij den wensch koesteren vrede met Italië te sluiten. .Een officieele stap is wel is waar nog niet gedaan, doch reeds zijn de voorwaarden kenbaar gemaakt, waaronder het beëindigen van den oorlog mogelijk geacht wordt. De voornaamste moelykhoid is gelegen in proclamatie van de annexatie door Italië. Doch men gelooft hier dat de Italanen, wanneer Turkije afstand doet van Tripoli, zullen ingaan op een erkenning van de souvereiniteit van den sultan overCyrenaika. De Parijache Intransigeant meldt ook dat de-vrede tusschen Turkije en Italië 'EUILLETO 2ST. De trein stopte slechts aan weinrie sta- •tions. De dorpen en kleine steden waarde sneltrein langs vloog, lagen alle'in diepe rust, evenals de donkere dennenbosschen aan beide zijden van de spoorbaan. In ernstig gepeins verzonken, overdacht de jonge officier zijD geheelen levensloop. Overmoedig was hij het leven ingegaan met duizend wenschen en begeerten. Hij behoefde zich echter niet meer te verwijten dan kameraden en standgenooten. Het leven in de voorname gezelschappen, in het casino en op de renbaan had zijn eerste jaren als officier in beslag genomen. Toen was de oorlog van 1864 gekomen. Met geestdrift was hij ten strijde getrokken, zoo had hij ook twee jaar later in den slag bij Königgratz gevochten, tot hij door een wyandelyken degen werd getroffen. Die wond wierp hem op een ziekbed, dat maan den lang duurde. In den stillen tijd, waarin zyn wond rustig moest genezen, was menige ernstige gedachte by hem opgekomen zijn ikarakter was toen gevormd en had vastheid aanstaande is. De wijziging in het Otto- maansch ministerie zou alleen gemaakt zijn om de opening der onderhandelingen te vergemakkelijken. Het is in België de gewoonte voor het verzamelen, ordenen en bewerken der gege vens van de tienjaarlijksche volkstellingen juist een jaar te rekenenprompt op tijd geeft dan ook de Moniteur van gisteren de cijfers van de telling op 31 December 1910 gehouden. Het totaal aantal inwoners bedroeg 7,423, 784 (6,693,548), een vermeerdering dus van 730,236 in lien jaarhiervan waren 3,680, 790 (3,324,834) mannen en 3.742,994 (3,368, 714) vrouwen. Het meest bevolkt zijn de provincies Brabant, Henegouwen en Oost- Vlaanderen met resp. 1,469,977, 1,232,867 en 1,120,335het minst bevolkt Limburg 275,691 en Luxemburg 231,015. Het grootste aantal inwoners bevat de srad Antwerpen 301,706, het minste de gemeente Zoetenaye in West-Vlaanderen 24. Alleen in de provincieën Limburg, Luxem burg en Henegouwen is de mannelijke bevolking in de meerderheid: in de overige zes provinciën de vrouwelijke. Voorde groote steden zijn de cijfers als volgt: Antwerpen 301,706, Brussel 177,078, Luik 167,521, Gent 166,445, Mechelen 59,142, Brugge 63,285, Verviers 46,948, Oostende 42,207, Leuven 42,123, Doornik 36,982, Kort- rijk 36,689, Aalst 35,125, Sint Nikolaas 34,774, Namen 32,363, Charleroi 28,177, Bergen 27,828, Roesselare 25,026, Turnhout 23,742. Brussel telt met de acht voorsteden nu 632,725 inwoners tegen 547,362 in 1900. Van de 177,078 inwoners van het eigenlijke Brus sel zijn er 158,074 Belgen eD 19,004 vreem delingen, van welke laatsten 6397 Franschen 4945 Duitschers en 3205 Nederlanders. In Brussel met de voorsteden echter bedraagt het getal onzer landgenooten ongeveer twaalfduizend. Zooals men weet, zal nu in verband met de toeneming der bevolking het aantal volksvertegenwoordigers met achttien uitgebreid worden. Van deze komen er ten goede aan het district Brussel 4, Antwerpen 2, Charleroi twee, en een aan elk der districten Mechelen, Turnhout, Leu ven, Veurne-Dixmuide-Oostende.Rousselare- Thielt, Gent-Eekloo, Dendermonde, Bergen, Luik en Tongeren-Maaseik. De oud-president Roosevelt publiceert in de „Outlook" een artikel waarin hij zegt, dat de opzeggiDg van het Russisch Ameri- kaansch handelsverdrag zijn volle instem ming draagt. Echter was het, zegt Roosevelt, beter geweest zoo hierover eerst aan het Haagsche Hof v-n Arbitrage de beslissing ware voorgelegd. Taft heeft door te handelen gelijk hij deed, het Amerikaansche volk genoodzaakt een afkeurenswaardige ge dragslijn te volgen. In stede van naar arbi trage, is nu gestreefd naar een politiek van brute ontkenning daarvan, waarbij de Ver- eenigde Staten zich in de oogen van de geheele wereld hebben bespottelijk gemaakt. verkregenhij zag nu met half verachten den, half rouwmoedigen glimlach terug op de in dwaasheid verspilde jaren. In dien zelfden tijd stierf zijn moeder, hij had haar innig lief gehad, hij was haar lieveling geweest, terwijl het luchthartige zwakke karakter van z\jn jongeren broeder de zachtaardige vrome vrouw dikwijls bedroefd had. De dood zijner moeder had de ernstige richting zijner gedachten nog versterkt, en die richting werd ook niet gewijzigd, toen hij te Rome bij dë ambassade werd geplaatst en in het schitterend gewoel der Romein sche gezelschappen gevoerd werd. In Rome had het toeval hem toen Mar gherita in de armen gevoerd. Aan hare zijde was hij gelukkig geworden, gelukkiger dan weleer en ook beter. Dat gevoelde by wel en daarom koesterde hij niet alleen eene innige liefde voor Margherita, maar hy werd ook bezield door dankbaarheid jegens haar, die hem tot een beter mensch had gemaakt. - Als my'n moeder nog leefde, zou ik den moed gevonden hebbon haar alles te bekennen en haar zacht gemoed had my begrepen, zij zou my vergiffenis geschonken hebbeu, dacht hy. Het schril gefluit der locomotief deed Eduard opschrikken. Dreunend en stampend reed de trein het station binnen, waar de ritmeester moest uitstappen. Snel verliet hij De directe aanval van Roosevelt op het beleid van zijn opvolger, moet naar uit New- York wordt gemeld, wel by velen in den lande de overtuiging doen postvatten, dat, hoezeer Roosevelt openlijk verklaart, geen candidatuur voor het presidentschap te wil len, hy toch geen enkele gelegenheid voorby laat gaan, om zich als de man voor te doen, dien het land noodig heeft als de herstel ler van bedreven onrecht en de redder der republikeinsche party, welker toekomst door president Taft in gevaar gebracht kan worden. De Chineesche revolutionairen te Woets- jang hebben het nieuwe jaar door de hervatting der vijandelijkheden geopend. Uit Sjanhaui wordt gemeld dat Tangsjaoji, de vertegenwoordiger der regeering op de vredesconferentie, als zoodanig afgetreden is, omdat Joeansjikai hent een berisping had toegediend, wegens te groote toegeeflijkheid, door hem op de conferentie betoond Joeans jikai moet thans vastbesloten zyn, deu strijd tot het uiterste voort te zetten. Hij heeft aan de keizerin-weduwe en de Mantsjoe Prinsen een memorie voorgelegd, opgesteld door de bevelhebbers van het Noorderleger. Deze geven daarin kennis van hun trouw aan de monarchiezij verwerpen het denkbeeld een Chineesche republiek en deelen mede dat zy er vóór zyn, den oorlog tegen de rebellen onverwijld te hervatten. Maar dan moeten de Mantsjoe-prinson geld beschikbaar stellen voor de voorzetting van den krijg en moeten allen, die dat weigeren, als landverraders worden beschouwd en bejegend. Indien de Mantsjoe-prinson niet toegeven, zal Joeansjikai aftreden. Gistermorgen heeft hij een bezoek aan het paleis gebracht, en het ministerie van buiten landsche zaken ver klaart, dat hij een toezegging van 3 millioen taël van de keizerin-weduwe verkregen heeft. Verder wordt bericht, dat de keizerlijken Hanjang ontruimd hebben.Hun geschud met z;ch mede voerend, vertrokken zij per trein in noordelijke richtingen. Het voorafgaande gevecht moet echter niet van ernstigen aard geweest zyn. Overeenkomstig een besluit van Engeland en Rusland moet in plaats van don Amerikaan- schen financieelen adviseur Shuster in Perzië een raad van financiën uit onderdanen van een tweederangs mogendheid benoemd wor den. Alleen Zweden kon daarbij niet in aanmerking komen, omdat Zweedsche offi cieren reeds als instructeurs van de Perzische gendarmerie aangesteld zijn, en men al te nauwe betrekking tusschen gendarmen en de leiding der financiën, ongewenscht acht. In Tabris moet de orde hersteld zijn. Er bevinden zich daar nu ongeveer 1000 Russische militairen, voor het vervoer van troepen en munitie werd met sucaea gebruik gemaakt van automobielen. Naar de Times uit Petersburg verneemt, heeft het echter de coupé en keek zoekend rond op het slecht verlichte perron. Daar naderde hem een bediende in donkere livrei, nam den hoed af en zeide eerbiedigHet rijtuig wacht aan het hek by den uitgang, heer ritmeesterI Mag ik uwe bagage hebben? - Ah, zyt gy het, Frederik sprak Edu ard, den bediende van zijn vader herken nende. Hier is al rayn bagage. Ik heb niets dan een kleinen handkoffer. Hoe gaat het met my'n vader? Slecht, mijnheer! zeer slecht! En hoe is dat zoo spoedig gekomen - Een beroerte, mynheerIn den laatsten tijd was de baron nog al dik geworden en Ja, ik begrijp je. Laten wij \oortma ken, de koetsier moet maar wat aanzetten. Wy hebben den jachtwagen en het Hongaarsche span vliegt over den weg. Eduard luisterde nauwelijks naar de woor den van den bediende. Hy sprong op den {raaien wagen. Geef mij de teugels, zeide hij tegen den koetsier en na een enkel aan sporend woordje vlogen de paarden voort en voerden Eduard Von Altenbrak naar het slot zijner voorvaderen. Neem u in acht, ritmeester, vermaande de koetsier. De paarden zyn jong en worden licht schuw. De jonge officierluisterde echter niet naai de woorden van den koetsier, hy legde er' soms de zwoep ovor, zoodat de jonge, vu- maar weinig gescheeld, of het geheele Russische detachement, ten getale van 150 man, was ia de pan gehakt. Op 16 December hadden de Russen n 1. zoo goed als geen ammunitie meer. Hadden de Fidais den stryd nog slechts één dag volgehouden, dan zou de overwinning aan hun zijde geweest zyn. De consuls te Tabris erkennen in hun rapporten, dat onschuldigen, ook vrouwen en kinderen, bij de jongste gevechten om gekomen zijn, maar loochenen het plegen van stelselmatige wreedheden door de Rus sen, die de bevolking mot medewerking van de Perzische regeering ontwapenen. Het Internationaal Socialistisch bureau te Brussel heeft echter de' mededeeling ontvangen, dat door den provincialen raad van Tabris een telegram is gezonden aan het Perzische Comité te Konstantinopel. waarin de Russische soldaten werden be schuldigd van plundering, brandstichtingen, slachtingen en mishandeling van vrouwen en waarin tevens wordt verklaard, dat zoo de Russen daarmede voortgaan, de bevolking genoodzaakt zal zijn tegenstand te bieden en zich te verdedigen. Volgens een Reuter-telegram uit Teheran, vreest men in Perzische regeeringskringen, dat Engeland in den aanval op den Britschen consul Smart (die nu trouwensin veiligheid is) voldoende reden zal kunnen zien voor een tuchtigingsexpeditie in Zuid-Perzië, die zou kunnen leiden tot een langdurige, mis schien wel blijvende militaire bezetting van Zuid-Perzië door Britsche troepen. In het Berl. Tageblatt zet de bekende hoofdredacteur van dit orgaan van het „entschiedene" liberalisme, Theodor Wolff, in een uitnemenden leader nog eens uit een, waarom het bij dezen Ryksdagverkie- zingsstryd gaat. Niet, zooals men 'tin het buitenland, vooral in Frankrijk, wel meent, „om Agadir* of eenige andere bepaalde quaestie van buitenlandsche of binnenland- sche politiek, maar om „het systeem", dat aan het meest moderne en scheppingskrach- tige volk rem en ketenen aanlegt, omdat een gepreviligeerde minderheid het in haar egoisme zoo wil. Heden over tien dagen, schrijft Wolff, kan het volk beslissen of het Duitsche Rijk nog langer als weldadigheidsinrichtingen oefen plaats voor een paar edelieden en hun be schermelingen zal dienen, en of ten bate van een bevoorrechte familie-kaste het levens onderhoud van millioenen families duurder gemaakt worden mag. Heden over tien dagen zal blijken, of de zoele bedwelming waarin de Duitsche burger zich reeds zoo lang heeft laten bevangen houden, eindelyk voor don nood der tijden geweken is, en of de zwarte Centrumraven en het meefladderend gevo gelte de slapers in de bergen eindelijk wakker krast. Heden over tien dagen zullen wy zien, of een volk van vyf en veertig millioen, dat werken van onschatbare waarde voortbrengt en met zijn handel de aarde omspant, in weerwil van allen ijver, kracht rige dieren voortdurend in gestrekten galop bleven. Een half uur later zag hy de donkere omtrekken van het slot tegen het uitspansel afsteken. DERDE HOOFDSTUK. Het slot Altenbrak was een van die groote adellijke landgoederen, zooals men die oos telijk van de Beneden-Elbe meer aantreft. Eeuwenoude lindeboomen beschaduwden het slot en den weg, die van den giooten straatweg daarheen voerde. De slottuin was omringd door een hoogen muur, met een poort, waarboven het familiewapen in steen was uitgehouwen. De eentonigheid van het geplaveide slotplein werd verbroken door een springende fontein in het midden, waar eenige fraaie seringen omheenin bloei stonden. Het slot zelf was een massief oud gebouw met een hooge, donkere vestibule, die men langs een breede marmeren trap bereikte. Midden op het slot verhief zich een zware toren, het hoofdgebouw sloot met de beide vleugels het vierkante slotplein in. De achtergevel maakte een veel vriende lijker indruk dan de sombere, ouderwetsche voorgevel. Aan de achterzijde had de nie- were bouwkunst haar krachten mogen be proeven Vriendelijke hoekkamors met zeer en scherpzinnigheid, zich in de schaduw moet laten stellen en of het zijn lot ook in de toekomst in de handen zal moeten laten leg gen van Staatsambtenaren, die met hun tijd niet vermogen mee te gaan, en toevertrou wen aan geprotegeerde corpsstudenten. He den over tien dagen zal 't blijken of elke vrye en zelfstandige geest overgeleverd zal blijven aan orthedoxe ketterjagers, en of volwassen menscben het zullen moeten blijven dulden dat hun overtuiging door bureaucratische dwarskijkers doorsnuffeld worden. Onder de artikelen over de Duitsche Rijks dagverkiezingen is een historische beschou wing van de Köllnische Zeitung belangwek kend. De Kóln. Ztg. noemt het de moeilijkste en ondankbaarste taak, die er bestaat om iets te willen voorspellen over den uitslag van den stembusstrijd op 12 Januari: men weet vooruit onmogelijk hoe yelen der 13 milioen Duitsche kiezers aan dezen strijd deel zullen nemen, en de tusschentydsche verkiezingen, hoewel ongetwijfeld althans eenigszinseen aanwijzing van de strooming onder de kie zers, hebben onder te bijzondere omstandig heden plaats om er betrouwbare conclusies uit te trekken. Doze kunnen alleen en dan nog zeer in 't algemeen worden gegeven door de geschiedenis derRijksdagverkiezin- gen te raadplegen. De eerste conclusie, die uit deze geschie denis getrokken schijnt te moeten worden, is volgens het Keulsche blad, de geleidelijke politiseering van het Duitsche volk. De stij gende deelname aan de verkiezingen laat, schijnt het, wel geen andere gevolgtrekking mogelijk. In 1871 maakten nog slechts 50 procent der kiezers van hun recht gebruik. Dit percentage steeg echter reeds in 1874 tot 60 eu bleef op deze hoogte tot 1887. Toen was de Rijksdag wegens de verwerping van de legerwet ontbonden, en de deelname aan de nieuwe verkiezingen bijzonder levendig, zooals altijd na een ontbinding; 77 procent der kiezers gingen toen ter stembus. Dit hooge cijfer bleef by de volgende verkiezin gen in 1890, 1893 en 1898 niet gehandhaafd, doch was in die jaren altijd nog ongeveer 70 procent, dus 10 procent hoogerdan dat van 1887. Het jaar 1902 bracht echter op nieuw een aanmerkelijke stijging, 76 procent en 1907, het jaar der blokverkiezingen, zelfs 85 procent. De vraag is nu natuurlijk maar, en deze vraag valt thans nog niet te beantwoorden, of ook ditmaal de kiezers een gelijke be langstelling aan den dag zullen leggen. In elk geval hebben zich ook in 1907 nog 2'/ï millioon kiezers van stemmen onthouden, zoodat althans de mogelijkheid niet uitge sloten is, dat het stern-procent ook het vol gend jaar weer stygen zal. Een .volgende conclusie deet echter de Köln. Ztg. weer betwijfelen of er inderdaad wel van een geleidelijke politiseering van bet Duitsche volk gesproken kan worden. Immers van de toeneming derstemdeelname hebben vrijwel alleen geprofiteerd depoliiiek breede vensters waren daar toegankelijk voor licht en lucht. Yan de met wilden wijngaard en klimrozen begroeide veranda kwam men langs een breede gemakkelijke trap in den tuin, waar groene grasperken, fonteinen en bosschage het oog bekoorden. Langs verschillende slingerpaden kon men van daar uit het vrye veld bereiken. Terzijde van het slot vond men nog verschillende bijgebouwen, en verder op lag een klein dorp, dat mot zyn oud kerkje, zyn boeren hofsteden en arbeiderswoningen eveneens tot de heerlijkheid van het slot Altenbrak behoorde. Zoover het oog op den slottoren in het ronde kon zien, behoorde al het land aan de heerlijkheid. Van het slot uit waren deze uitgestrekte landerijen niet goed te besturen en te bewerken. Daarom hadden vorige baronnen verschillende groote hofsteden laten bouwen in den omtrek. De grootste daarvan was „Neuenbrak", ongeveer op een half uur afstands van het stamslot gelegen. Jongere zonen uit het geslacht van Alten brak hadden reeds beproefd Neuenbrak van het groote erfgoed af te scheiden en een onafhankelijke zylinie te grondvesten. Doch steeds hadden hun pogingen schipbreuk geleden op de bepalingen, die de grondvester van het majoraat had gemaakt, daardoor werd iedere deeling der erfgoederen ver boden, op straffe van vervallenverklaring

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 1