2 ONZE EILANDEN van 1 JANUARI 1912. tingen op zonder daarbij rekening té houden met een bespreking van het Marokkaansche gebied. Frankrijks verantwoordelijkheid strekt zich dus uit het oogpunt der interna tionale betrekkingen beschouwd evengoed uit over het gedeelte van Marokko, dat Spanje besturen zal als de rest van het Cherifijnsche rijk." En dan wijst het blad er verder op, dat daarom ook deFransche gozant te Madrid, Geoffray, opdracht had aan Spanje voor te stellen dat dit land in zijn sfeer van invloed de wetten en voorschrifen zou ten uitvoer brengen, die door den Sultan met Frankrijks medewer king werden uitgevaardigd. Nu Frankrijk de officieel aangewezene was om Marokko te beschermen, kon het natuur lijk niet goedkeuren dat Spanje in zöne misschien in juist tegenovergestelde zin als Frankrijk zou optreden.En zooalsbegrijpelijk was heeft men in Spanje aan een dergelijke overeenkomst niet gewild. Dan zet het blad Frankrijks recht, nog eens op deze wijze uiteen: Frankrijk is hoofdhuurder en Spanje zal zich moeten vergenoegen met de rol van onderhuurder. Wy zouden er bij willen voegenEn de eigenaar speelt den rol van den uit zijn huis gezette. Het gaat den Italianen in Tripoli nog lang niet voor den wind. Nadat het hun door hun overmacht gelukt was de Turken en Arabieren terug te drijven van de kust, kwamen zij voor de moeilijkheid te staan door te dringen in het achterland van Tripoli. Daar is het terrein zeer bergachtig en bieden den Turken een uitnemende basis tot verdediging op de karavaanweg van de oase Ain Zara naar het Zuidelijk gelegen gebergte, waar de Turken na hun terugtocht op deze bergen hun voorposten hadden opgesteld, heeft bij Bir Tobras bij den opmarsch de Italianen een hevig treffen plaatsgehad. Bii hun eerste poging zijn de Italiaanen verre van gelukkig geweest. Eerst zouden de Italianen den vijand hebben afgeslagen en uit de oase Bir Tobras hebben verdreven. „Na het vallen van de duisternis bleven de Italianen in hun stellingen, tot den strijd gereed. De Turken ondernamen dien nacht nog drie aanvallen, een om 11 uur, een om 12,25 en een kort daarop. Tegen vier uur constateerde everste Fara, dat de vijand ver dwenen was en zich teruggetrokken had. Nadat de Italianen daarop hun dooden had den begraven, werd naar Ain Zara terugge keerd." Volgens een ander bericht uit Italiaansche bron waren bij dezen terugkeer de troepen in carré geplaatst, met in 't midden de legertros en de muildieren, die de gewonden droegen. Uit dit bericht, waarin als verlies aan Italiaansche zijde 6 dooden, en 78 gewonden waaronder 2 officieren wordt aangegeven, blijkt, dat het gevecht bij Bir Tobras niet alleen zeer heftig is geweest, doch dat het verloop en de uitslag van dien aard zijn geweest, dat de Italianen er de voorkeur aan gaven deze oase niet blijvend te bezetten. Verder blijkt uit dit bericht, dat de Turken en Arabieren nog allerminst den moed hebben opgegeven. Trouwens ook een uitvoerig bericht over het „door het slechte weder vertraagde" tele gram uit Dema, gewaagt van herhaalde, verwoede aanvallen der Turken en Arabie ren, wier aantal daarin op 2000 werden Perzië heeft dan toch per slot van reke ning het hoofd in den schoot gelegd en de eischen, die Rusland aan de regeering had gesteld, ingewilligd. De voornaamste daar van was de eisch, dat de Amerikaansche financier Shuster ontslagen zou worden. Rusland zag in dezen Amerikaan den krach- tigen hervormer, die de Perzische finantiën op orde kon brengen. Doch dat beteekende vermindering van den Russischen invloed en daarom moest Shuster ontslagen wor den. Voordat de inwilliging der Russische eischen geschied was, had de Turksche regeering, volgens een telegram uit Konstan- tinopel, haar gezant te Teheran opgedragen om de Perzische regeering aan te raden nieuwe moeilijkheden met Rusland te ver mijden, daar anders de Turksche pogingen tot bemiddeling te Petersburg zouden worden tegengewerkt. Tegelijkertijd had de Turk sche regeering besloten, de wachten van vier Turksche consulaten in het Oermiagebied in Perzië elk met twintig soldaten te ver sterken. In Teheran zelfs was de bevolking door offlcieele aanplakbiljetten uitgenoodigd, geen politieke bijeenkomsten te houden zonder voorafgaande goedkeuring door de politie, daar de regeering, op het punt stond, het geschil met Rusland op vriendschappelijke wijze te regelen. Intusschen blijven de tegenstanders der regeering, naar men uit Teheran aan het Berl Tageblatt seint, erbij, dat deze inwilliging niet anders beteekent, dan het opgeven van Perzië's onafhankelijk, en houden dezen al hun hoop gevestigd op Noord Perzië, waar, naar men weet, Perzen en Russen in ver schillende plaatsen, niet alleen in Tabriz, maar ook in Ressjt en Enzele slaags zijn En het schijnt inderdaad zeer de vraag of het bevel der Perzische regeering aan plaatselijke autoriteiten om onmiddellijk de vijandelijkheden te staken, en de oide te herstellen door met de Russische consuls in onderhandeling te treden, bij de daar heerschende opwinding en verbitteringtegen Rusland, eenige uitwerking zal hebben. Echter valt niet goed in te zien, hoe de Perzische vrijheidsvrienden op de voortzet ting van den strijd in Noord Perzië hoopvol het oog kunnen richten. Zulk een voortzet ting kan immers niet anders dan den Russen een nieuwe aanleiding geven om „tot herstel der orde", tusschen beide te komen en tegelijk wéér nieuwe eischen te stellen. By een tusschentijdsche verkiezing in het district North Ayrhire heeft de liberale candidaat 't moeten afleggen tegen den con servatief. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in ontevredenheid over de verze keringswetten van minister Lloyd George. Voor de liberalen is dit een leelijke teleur stelling. Er is echter, meent de Westminster Gazette niet de minste reden voor de uni- ooisten (conservatieven) om zich over deze overwinning te verheugen als over een gebleken versterking van hun party. Immers de unionistische candidaat Campbell had in een rede na zyn verkiezing zelf verklaard, dat de strüd in hoofdzaak gegaan was om Lloyd George's Verzekeringswet, en de, eveneens unionistische Daily Telegraph, had openhartig bekend, dat de mannen dei- Arbeiderspartij in Nord Ayrshire zóó weinig met de Verzekeringswet waren ingenomen, „dat blijkbaar velen hunner op den unionist hadden gestemd." Dit woord „blijkbaar" is, schrijft de W« G, inderdaad een zeer belangwekkende bekentenis. Campbell leed het vorig jaar slechts met 354 stemmen de nederlaag, en omdat hij thans met 371 wint, wordt ge zegd dat „blijkbaar", niet de unionisten vele aanhangers hebben gewonnen, maar dat hij op zich de stemmen heeft vereenigd van leden der Arbeiderspartij, die om verschil lende redenen, waarvan er echter geen enkele vereenigbaar is met de unionistische politiek of beginselen, ontevreden zijn over de Regeering. Dit is natuurlijk, zeer onaan genaam voor de regeering en de liberale party, maar zy zouden meenen dat het nog veel onaangenamer en vernederender voor de unionistische party moest zyn. Men kan zeggen, dat men een gegeven paard niet in den bek mag zien, maar ook dan nog blykt het voor ons de waarde der overwin ning in North Ayrshire aanmerkelijk verminderen, dat deze te danken is aan stemmen, die „blijkbaar" in geen enkel opzicht als unionistische stemmen gerekend kunnen worden. Haaysche Brieven. CL VIII, Wat gaat de tyd toch ontzettend snel! Nog maar enkele uren en we zyn alweer aan het einde van een jaarkring. En rusteloos gaat de tyd door, we jagen van den eenen dag naar den anderen, tot het einde onzer lovonsdagcn toe. Zou juist het zenuwhaastig haasten van onzen tyd niet den indruk versterken, dat de jaren zoo snel vlieden? In de dagen van trekschuit en diligence, toen het leven zooveel kalmer henenvlood, lykt het me toe, dat het iemand moest toeschijnen, dat de dagen minder snel voorbij gingen dan thans. We leven in onze dagen in a hurry. Haast en nog eens haast is zoowat het kenmerk van alles. Behalve in de politiek en in onzen gemeenteraad. In het heel grijze verleden heeft Dr. Kuyper eens gezegd, dat de ouden van dagen geen dag en geen nacht meer konden wachten, 't Staat er niet naar, dat de nacht van ellende en ontbering, die thans het deel is van oude afgeleefde zwoegers spoedig zal plaats maken voor den dag, dat een rijkspensioen hen voor de grootste ontbering zal bewaren. Minister Heemskerk leeft niet in a hurry. Hy administreert, hy delibereert en hij debatteert, maar de sociale hervormingen blijven uit. Alleen voor het militairisme kan geen dag en geen nacht gewacht worden, wat te begrijpen is, waar clericalisme en militairisme twee rampen zyn, die onver mijdelijk steeds samengaan. Van het mari netreurspel hebben we vlak voor Kerstmis alleen nog maar het eerste bedrijf gehad. Daarna is het politieke gordyn neergelaten en het zal wel een heel eind in Februari zyn voor de acteur die de hoofdrol vervult, weer voor 't voetlicht komt. Als tenminste, de regisseur uit de Kanaalstraat niet voor dien tyd beveelt, dat de acteur niet meer geëngageerd mag worden! Behalve het be ruchte pantserschip komt in Februari ook nog de toestand van het marinepersoneel ter sprake en we zullen al wel een heel eind in Februari zyn, voor het drama ten koste der Nederlandsche schatkist is afge speeld. Natuurlijk is er veel meer haast by den bouw van vyf nuttelooze oorlogssche pen dan de zorg voor ouden van dagen. De motie Troelstra zal dan ook wel eerst over ettelijke weken in behandeling kunnen komen. Onze gemeenteraad voelt van den haast van onzen tyd ook al weinig. Hoeveel groote vraagstukken wachten niet sinds jaar en dag op afdoening? De stadhuiskwestie, de verkeersverbetering in de Binnenstad en den bouw van een stadsschouwburg zijn sinds jaren aan de orde en het uitzicht op spoedige afwikkeling is zeer gering. Zouden we het nog beleven, dat op Zorgvliet een Koninklyk Paleis verrijst? Een spotvogel vertelde me, dat in heel den Haag niemand daaraan gelooft behalve de heer Deen! 'k Hoop van harte, dat myn zegsman ongelyk zal krijgen en het nieuwe jaar ons de zekerheid zal brengen, dat een waarlijk Koninklyk paleis in het oude park van vader Cats zal verrijzen. In 1912 zullen zeker twee zeer belang rijke kwestie's de aandacht vragen. Toen na de spoorwegstaking van 1903 de dwangwetten werden uitgevaardigd, die staking van het spoorwegpersoneel onmo gelijk maken, werd beloofd, dat ernstig zou worden overwogen, op welke wyze verbetering in den toestand van het spoor wegpersoneel zou kunnen worden gebracht. Van die belofte is bitter weinig terecht gekomen. Er is ingevoerd een zoogenaamde Groepsvertegenwoordiging. Dit zou een soort bemiddelingscommissie zyn tusschen de spoorwegdirectie's en het personeel. De groepsvertegenwoordiging zou het middel zyn om de directie's de grieven en wenschen van het personeel kenbaar te maken. Al heel spoedig is gebleken, dat deze vertegenwoor diging totaal niets voor het personeel beteekent. De spoorwegdirectie's wijzen hooghartig de meest gerechtvaardigde ver zoeken af. Hoe minachtend die directie's over de groepsvertegenwoordiging denken, blykt wel hieruit dat de directie der Hollandsche Spoor aan dievertegenwoordigingdurfdeschryven dat de taak dier offlcieele organisatie geen andere is dan verzoeken van het personeel over te brengen en toe te lichten. Daarmee moet zy tevreden zyn! Is het niet meer dan ergerlijk? Van de staking van 1903 waren de hooghartige spoorwegdirectie's goeddeels de schuld. Alle eischen van 't personeel werden genegeerd, de organisatie van het personeel bedreigd. Het is feitelijk nog precies zoo. De onte vredenheid onder het spoorwegpersoneel, ook onder de christelijke organisatie's is algemeen. De enghartige spoorwegdirectie's trachten zich van alles af te maken met den boeman, dat er een socialistische geest heerscht. Trouw staat hun de minister Regoüt ter zijde, die lange redevoeringen tegen de vereeniging van spoorwegpersoneel houdt, maar tegen de uittartende directie's neemt; hy de meest toegevende houding aan. Niets geleerd, kan men van deze ge zaghebbers zeggen. En als eenmaal de kroon en uittarting, de miskenning van redelyke verzoeken, het doof blij ven voor alle grieven, tot een uitbarsting leidt, wordt de bajonet te hulp geroepen! Nog erger is het gesteld met de directie van de Haagsche trem. De lezer weet, hoe een kortzichtige gemeente raad, waarvan verschillende leden belang hadden by het verleenen van concessie, aan particulieren, het recht der gemeen te durfden jeven om het Haagsche tramnet te exploi- teeren. De directie van de trammaatschappij maakt jaarlijks ten bate van haar rijke aandeelhouders een winst van achthonderd duizend gulden. Die winst wordt verkregen door erbarmelijke hongerloonen van het personeel. Jarenlang blijven de menschen zoogenaamd reserveconducteur en verdienen dan 'n loon van acht gulden veertig, als ze een volle week in dienst zyn. Vaak gaan ze met een paar guldens naar huis. De rijke directie rekent by haar hongerloonen op den toeslag, dien het publiek in den vorm van fooien geeft. Voor alle klachten is deze directie doof. De Vereeniging van het per soneel tracht zij op alle manieren te ver nietigen. De voorzitter der tramvereeniging is dezer dagen ontslagen, zoogenaamd wegens brutaliteit. Een conducteur is uit zyn betrekking gestooten, omdat hy met burgers over de nobele directie d,urfde De ontevredenheid onder het personeel, dat op uitnemende wijze zijn plicht doet en de hoffelijkheid en voorkomendheid zelve is, is buitengewoon groot. En als het tot een staking komt? Dan jammert de uitbuitende directie met haar trawanten! Niets geleerd, kan gezegd worden ook van deze autoriteiten. 'k Heb op deze dingen de aandacht gevestigd, omdat zy sterker dan lange betoogen in hetlicht stellen, hoe noodzakelijk het is dergelijke monopolistische bedrijven van Staats- of Gemeentewege te exploiteeren 1 De lezer zal misschien voor laalsten Haagschen brief, dien ik in 1911 schrijf, myn toon bitter gestemd vinden. Is het wonder, dat het zoo is, als men ziet, hoe willens en wetens door enghartige directie's honderden naar het kamp der sociaal-de mocratie worden gedreven? Dat 1912 aan die autoriteiten de wijsheid geve, die hun in 1911 zoozeer bleek te ontbreken! Myn lezers wensch ik een prettigen Oude jaarsavond. Voor 1912 bied ik ze alle goeds. Gezondheid en voorspoed en de kracht en het geduld om... mijn Haagsche krabbels te lezen. Veel heil en zegen! Plaatselijk Nieuws. - Op Nieuwjaarsdag zal desjnamiddags 2 uure in het Burgerweeshuis van de Armen een bedeeling plaats hebben. - 28 Dec. had A. Blaak, Broodbakker alhier, zyn kar met brood geladen en zou zyn klanten van bet noodige gaan voorzien doch by het |afryden viel hy uit zijn kar het wiel over zijn been ging en hij zich zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden en hy zyn werk moest staken. - Dinsdag jl. vierden de kinderen inde bewaarschool alhier het Kerstfeest en wer den op Cadeaus onthaald. Als een zeldzaamheid kan medegedeeld worden dat voor de eerste maal aan de kaai een sleepkast is aangekomen van M. v. d. Vliet inhoudende 210 ton. Marktbericht. UIODELIIAUNIS. Donderdag 11 Jan. a.3., des avonds 6,30 uur, hoopt de Zangvereeni ging (Mannenkoor) „Oefening maakt kennis" onder leiding van haren Directeur den heer Jb. Koote, in het Koor der Ned. Herv. Kerk alhier, eene uitvoering te geven, met mede werking van verschillende Zangverenigin gen (Mannenkoren) van dit eiland en een deel der leden van de vroeger bestaande Zangvereeniging „Euphonia" (gemengd koor) onder leiding van den heer J. van Zanten. Kinderen benedén 16 jaar worden niet toegelaten. B(j aanbesteding van het timmerwerk van een te bouwen Woonhuis met land- bouwschuur voor de landbouwer Kr. Buys werd Jingezet door A. v/d Doel Sommelsdijk voor f 3153 A. C. van Driel 2886 L. Stapel Middelharnis 2861 G. van Eek 2795 P. Meyer 2791 J. Mosselman 2758 W. Lambert Oude Tonge 2785 Op aangifte is tegen 3 jeugdige perso nen procesverbaal opgemaakt wegens aan randing der eerbaarheid. STELLENDAM. 2e Kerstdag vierden de leerlingen der Zondagschool alhier in de Ned. Herv. Kerk een prettig feest. Den geheelen avond werden ze aangenaam bezig gehouden, waarby de heer Touw als organist zyn gewaardeerde medewerking verleende. Natuurlyk werden velerlei versnaperingen uitgedeeld. Bovendien ontving iedei een boekwerkje. Een achtjarig jongetje B. v. L. alhier, die zyn vader zou helpen ratten vangen, had het ongeluk hierbij t0 vallen en zijn linkerarm zoodanig te bezeeren, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. OUDDUHP. Bü A. Schraver alhier, staat een pruimenboom in vollen bloei. NIEUWE TONGE- De beer B. van Putten, onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Leeuwarderadeel (Fr.) De heer B. Dekker is herbenoemd tot boekhouder by het ouderlinge begrafenis fonds, „Eigenhulp" alhier, en tot ophaler is benoemd, de heer A. Holleman Cz. Door de Gebr. van D. zyn uit nood geslacht 2 runderen van den landbouwer A. v. E., die voor de comsumtie werden afgekeurd, en onder politie toezicht begra ven. OUDE TONGE- Diasdavond is in het cafe van den heer Geluk alhier een bioscope- voorstelling gehouden. De zaal was vol Tarwe f 9,00 tot f 9,10 per 100 Kilo 8,25 Haver 8,10 Br. boonen 15,50 13,25 16,00 Erwten 15,00 Eig. Aard. 1,75 1,85 Bonte 2,25 2,40 Eig. poters 1,10 n v 1,20 Kriel 0,75 0,80 Koepeën 1,25 1,80 per 60 Kilo Ajuin 4,00 4,50 KI. Ajuin 4,50 475 Eieren 6 Cent veel aanvoer. Boter 85 Cent STAD AAN 'T UARINGVLIET- Heden gaf de zangvereeniging „Concordia", directeur de he«r T. van Lingen in het café Smits een uitvoering. Hoewel de uitvoering eerst om half zeven zou beginnen was de zaal om goed zes uur reeds vol. De verwachtingen waren hooggespannen en men is niet toKuigesteld. Onderademlooze stilte werden de verschillende nummers aangehoord. Byzonders maken we melding van het oude maar altyd nieuwe „Werkmanslied" het Afscheidslied en Kerstlied. Niet minder dan 15 nummers werden gezongen. De zangnummers werden afge wisseld door voordrachten van den heei den Winter uit Oude Tonge. Na afloop der uitvoering bleef men nog lang gezellig bijeen. Directeur en Bestuur van Concordia hebben alle eer. Dat ze zich niet tot een uitvoering per jaar beperken Het publiek genoot en vooral hier waar op (dit gebied zoo weinig te genieten valt. Door de heer De Winter werd nog een colecte gehouden voor het Schoolfonds voor Schipperskinderen en het Joodsche Natioale fonds. Deze bracht nog ongeveer 6 gulden op. Binnenland. By een twist gedood. Men meldt ons uit Tilburg: Zaterdagavond is zekere Nicolaas van de pers, die hun set Veken bij een twist doodgestoken, door zy veiligheid moest- oud-dorpsgenoot Snoeren. De dader is g< schepen te sprini arresteerd. De officier gel De verslagene, Nicolaas v. d. Veken, en dv der vier verdachl dader van 't afschuwelijke misdrijf, Diom tezamen en in ve| sius Snoeren, woonden slechts een paa Sjoerd Kooistra 5 maanden in deze gemeente; zy zyn beide jaar, Freerk van afkomstig uit Oosterhout, waar zij reed Alma 24 jaar, al' vóór hunne komst in Tilburg, trouwe vriei Streng werden '•J™!- totdat ail Zaterc «adat zy Zaterdagavond het werk aan ee Leeuwarden wen in aanbouw zijnde school, waarzy by elkai in het huis van I der werkten, hadden geëindigd, bleven zi J ouder gewoonte by elkander, eenige kroege bezoeken, tot ruim 8 uur, toen zij 'n volk» logement aan den Bosschenweg binne. gingen. Tot hiertoe was de vriendschap no Alle vrienden er opperbest. Bij het vertoeven in deze inricl ting, kwam, onder het drinken van ee Flakkcesche li Westdijk B 280 Wenscht alle N unstigers een ge te gaan, hem dreigende met de vuist. De houder van de inrichting, Menkehors verzocht nu aan beide mannen heen te gaai en zoo geschiedde het. Meer was tussche deze vrienden niet voorgevallen, maar d; scheen genoeg te zyn voor Snoeren, om zij anders goeden kameraad te vermoorden. Daar buiten voor het logementje nam hl een vreeselyke wraak oyer't luttele ongalijkr door zyn makker hem aangedaan. Met ee groot, vlijmscherp mes ging hy hem te lij stak hem in den buik en in 't hoofd. V.- Veken zeeg ter aarde, weldra badende in zij, bloed. Getuigen van deze gruweldaad name den reeds stervenden man op en droege, hem in 't logementje, dat hy even te vort verlaten had. Geneeskundige hulp werdii geroepen, doch niets mocht baten. Een ha uur later blies hy den laatsten adem uit. De moordenaar, een 26jarig man, wei., in zyn kosthuis, bij de alleenwonende vrou< Seykens gearresteerd en het mes door dl politie in beslag genomen. Zondagnamiddag heeft de justitie Breda te Tilburg een onderzoek gehoude en het lijk laten schouwen, waarby geblekt is, dat de steek in den buik en op het hooi beide doodelyke verwondingen hadden ve: oorzaakt. De dader is Zondagavond naó Breda getransporteerd. De moordpartij op de Surhuisterveensterheid Men schrijft ons: Aan familie,vri Heel Surhuisterveen is vol van den moon gelukkig Nieuwja Vrijdagavond gepleegd. Een oppassend i\ VAN HOFT jarig timmerman, van zyn dagelykscb wei Middelharnis huiswaarts keerend, waar vrouw en kin» hem wachtten, werd onverhoeds aangeva len en gedood. Aan den vooravond van ht Aan familie, vr Kerstfeest; het feest van licht en vreugd, gelukkig Nieuwja Sommige streken van het Oostelijk dee;l K. VAN PUTTEN van Friesland staan in een kwaden reui Middelharnis, 1 wat de veiligheid betreft. Dit kan men leze. uit de verslagen van de zittingen van d l rechtbank te Leeuwarden, wanneer bew, K- J- HEI ners van de Surhuisterveen9terheide zie wegens mishandeling hebben te verantwoo; De „Zaanstroom" vergaan! Nader meldt het Hbl., dat de vrachtboot „Zaanstroom", geladen met pypaarde, op weg van de Engelsche haven Fowey naar Amsterdam, by Owerslichtschip oostelijk van het eiland Wight, i9 gezonken. Passagiers waren niet aan boord. De bemanning bestond uit 20 koppen, te weten kapitein Kruishout, eerste en tweede stuurman, bootsman, timmerman, hof meester, 6 matrozen, 1 lichtmatroos, eerste en tweede machinist, vier stokers en een tremmer. De kapitein meldde aan zyn directie in een kort telegram het vergaan van zyn schip. Bijzonderheden deelde hy nog niet mede, maar van andere zyde werd gezegd, dat de „Zaanstroom" niet door aanvaring, maar door het stooten op een klip gezonken is. De bemanning heeft zich in de booten kunnen redden en werd gistermorgen op het eiland Wight aangebracht. Eén der stokers evenwel zou verdronken zyn. In den middag waren nog geen nadere berichten ingekomen. De geredde beman ning zal waarschijnlijk met één der andere schepen van de Holl. Stoomboot-Maat schappij naar Amsterdam terugkeeren. Overnachten buiten de kazerne! De Minister van Oorlog heeft de bepalingen omtrent het overnachten buiten de kazerne bij opkomst voor herhalingsoefeningen en landweeroefeningen ten opzichte van het personeel der landweer eenigszins gewijzigd. Behalve het overnachten buiten de kazerne kan aan dat personeel tevens woiden ver gund, om onder het genot van vergoeding voor levensmiddelen en van brood in eigen voeding te voorzien. Zij, die voor die gunsten in aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlijk vier weken vóór den dag voor opkomst, bepaald een desbetreffend verzoek indienen. Dit verzoek moet door verlofgan gers der infanterie worden gericht tot den landweerdistrictscommandant door verlof gangers der vesting-artillerie, der ponton niers en der genietroepen on derscheid el(jk tot den commandeerenden officier der ves ting-artillerie, ter plaatse, waar zy geoefend zullen worden, tot den commandant van het regiment genietroepen, dan wel tot hun landweerdistrictscommandant. De heer Anton Hamblock, te Ander- nach aan den Rijn, die in Duitschlacd de promotor is van het systeem zeewering De Muralt, i3 door de Königl. Techn. Hochschule te Dresden met alle stemmen van den rector en dien senaat tot eere doctor benoemd met den titel dr. Ing. h. c. Een buitengewone onderscheiding, die den trouwens reeds meermalen onderschei den hoogst bekwamen man ongetwijfeld naar waarde eert. Woubrugge kreeg bezoek van een twee tal zwaar gebouwde personen, die zich bezig hielden met Amerikaansche gouden horloges te verkoopen; de pry'zen dezer horloges varieerden tusschen f 8 en 13. De veldwachter bleef geregeld in de nabij heid der verkoopers. Gevolg was: dat zy maar één horloge verkochten. Men zy gewaarschuwd! Igrooten afstand wist hun te ontk NIEUWJA Nieuwjaar fleschje bier, een kleine kentering in d. Middelharnis, 1 J vriendschap; v. d. V. wilde S. beletten hee Het complimen vrienden en beke Middelharnis, J Aan vrienden nieuwjaar M. DUBBE Middelharnis De compliment den en begunstig G. EIJSB Middelharnis, We Al myn vriend den een gelukkig Joi - By den aanva myn hartelijke vrienden, bekend* B. KOSTER, Middelharnis, 1 J) Kort geleden werd een oppassend jong mensch, die nog nimmer met de justitie i aanraking was geweest, als moordenaa naar de marechausseekazerne te Buitenpoi overgebracht, terwijl de verslagene jui: iemand was, die als de schrik der omgevin bekend stond. Vrijdagavond werd een oppassend werl man, onverhoeds door vier bandieten aai gevallen en doodgestoken en eenige 3nde; personen gewond, mannen die de schn der omgeving waren. Een nachtelijke moon waarby weder de drank een groote rc schijnt gespeeld te hebben, waardoor ee Wenscht vrien opDassend menschenleven verwoest is. tenden veel heil Zie hier, hoe het droeve geval zich hee: |jaar egedragen: Middelharnis, 1 De postbode van Buitenpost op Surhuif terveen keerde terug uit de heide, waar b;| de post had bezorgd, per rijwiel, toen tó plotseling door een van de vier individu*: werd aangevallen. Met een mes werd hec met kracht een steek toegebracht, welk door de brieventasch, een wonde verooi zaakte in het dijbeen. Daarop ontving h] een sla; J. MOSSELMA Westdy'I p. zi Vleescbhi liddelharnis Aan vrienden e kig Nieuwjaar „op den arm, waardoor hy van zy G. C. v. d. HOEK rijwiel viel. De wonde, door dr.Keyzer ve: Middelharnis bonden, bleek gelukkig niet van ernstige! Op weg naar dezen geneesheer, bemerkt, D. HE Hi de postbode, vergezeld van zekeren G. de iff uit Opende (Gr.), die ook door het vierta was aangerand, een bloedspoor. Dit volgende» K v d S vonden bü de acbool Rapte WJmaee M1(idalha;nl' J; man, badende m zyn bloed. Tegen een he lag deze achterover gezonken, met zyi rijwiel over zich heen. Een wonde in de Geluk en voor rechterarm, welke de slagader getroffen ha< vrienden begunst had hem doen doodbloeden. jm 'wiELAi De politie, den rijksveldwachter brigadie: Middelharnis 1 J. titulair W. de Vries, en den gemeente-veldA wachter J. Dijkstra, werd door den postbod gewaarschuwd. Oogenblikkelijk werd d p. V burgemeester van Achtkarspelen, de het Middelharnis W. Bekker, in wiens gemeente het vrees lyke misdryf was gepleegd, met een en andt op de hoogte gebracht. Ook de justitie t xÈ D. 1 Leeuwarden werd gewaarschuwd. Handel in Inmiddels was het voorloopig onderzoe Middelharnis door den burgemeester begonnen en toge de kranige politiemannen op weg, na eert eenige gegevens te hebben ontvangen, on de daders op te sporen, die, onder den invloei van sterken drank, als onmenschen hebber huisgehouden. Aan vrienden Spoedig werden twee hunner gearresteerd iUkkig Nieuwjaar Zwaar geboeid weroen de aangehoudene: jB yAN DEN naar een herberg gebracht, waar deinstruc tie was begonnen. Terwijl de burgemee3t- hen onder verhoor nam, trokken de politie mannen er weer op uit, om de beide ander verdachten op te sporen. In de woonplaat Surhuizum, werden zy thuis aangetroffei en ook naar de herberg gebracht. De justitie was verschenen de geneeshee Joh. DE V< Middelharnis, 1 J. L. STAPE Aan begunstige begon zijn sectie op het lijk, dat eerst naa: een gelukkig niet de herberg en later naar de openbare schoo ot'D'D" 1 w n was gebracht. Bij het lyk staand6 ontkende: GEBRs. LE C Sommelsdyk, 1 de bandieten, een onverschillige houdini aannemende. Doch de persoon, wiens klee Familie, vriend ren waren doorkerfd, wist den persoon ajoSeen gelukkig Niei te wijzen, die hen had gesneden. Wed. P. VR] Enkele andere personen waren hen ont en komen. Een h ndenkarrljder was hen o; Dirksland, 1 Jam

Onze Eilanden | 1912 | | pagina 2