ONZE EILANDEN van 23 uECEMBER 1911. 3 t klimaat betreft, dat is in Florida tig en wel zoodanig dat het land rinter door vele personen wordt i|e 's zomers in de Noordelijke hun zaken uitoefenen, en daar öavre jaargetijde ontvluchten, om- at de groote koude kunnen door- trom nu emigreeren. In ons land rbevolking, hek 1 and is zoo zeld- krygen, dat jongelui m*,t wils- i een beetje kapitaal toch niet unnen komen, omdat er gebrek is, dit is in Florida anders, men op zeer gemakkelijke wjjze aan en en met weinig kapitaal, a is het land, waar heerscht vrij waar iedereen een gezien burger int dat hij zijn plicht heeft willen welke eischen, moet dan een land vaarheen wij ons willen begeven? voldoen: it land moet gemakkelijk bereik- t land moet vruchtbaar zijn; t land moet gemakkelijk zijn pro- n de wereldmarkt kunnen brengen; t land moet goedkoop zijn; t land moet goedkoope werkkrach- •d t land moet een behoorlijk klimaat t land moet goed geregeerd zijn. beantwoorde achtereenvolgens iem gestelde vragen, twoord op de eerste vraag is an men bereiken in 12 dagen, de Rotterdam naar New-York duurt 1 dag oponthoud in New-York en de Clyde lyn in 3 dagen naar file welke reis kost 2de kl£ tweede vraag, zeide spreker, dat heerlijke klimaat Florida per jaar kan voortbrengen, en wel Sla, in ezaaid is in Januari goed om ter bracht te worden, Selderü in Jan. in Maart goed, dan aardappelen en daarna groenvoer voor de rlfi den zomer die nog al warm is. derde vraag, was het antwoord, is aangesloten aan het groote net der Ver. Staten en goederen n 36 uur per spoor in New-York de boot duurt de reis 3 dagen, vierde vraag zeide de spreker, dat r van Koophandel in Fioridaaan wilden emigreeren voor onderhoud rekende 3& Amerik. centen, dat e levensmiddelen er goedkoop zyn alle luxe zeer duur was. werkkrachten betreft,deze worden door de n6gers, die thans vrije zijn, doch afstammelingen van ire slaven. Ze zijn zeer goede werk en in voldoend aantal aanwezig landbouw. wat betreft het klimaat. Spreker 1 Noord-Amerika heeft afgereisd, rgens zulk een heerlijk klimaat Ten en de menschen die in Florida zeer weinig te doen hebben zün •s; dit is een bewijs dat het klimaat md is, Florida heeft een getemperd nooit te warm en nooit te koud. Juli en Augustus is het er warm, <mt de thermometer er bijna nooit 90° Fahrenheit, de wintermaanden el koud, doch hebben het klimaat ier in Europa, de Zuidkust van ■id is een deel der Ver. Staten van en wel in geen land der wereld 'ersoonlijke vrijheid zoo groot zijn van verschillen over godsdienst an daar niet, alles leeft in vrede ^ar. :tak van groot belang is het voor m hen aan te moedigen tot erai- lie zich op de Zuivelindustrie willen Men heeft daar heerlijke weiden, in vee, dat de melk levert, en al het vee, dan nog miste men hen, :nnis hadden om boter en kaas te juist voor hen die zich op de zuivel- wilden toeleggen was daar een akomst. ner van koophandel te Jacksonville ;u hen die willen emigreeren alle inlichtingen, en steunt ben in chteu. Jacksonville ia de plaats n naar toe moet, en ligt net zoo de zee, als Rotterdam, het is een ;ste steden van de wereld, men kan poorwegverbindingen er uitkomen jomvaartlijnen verbinden de stad ere havenplaatsan, het aantal in- s 80.000, men heeft er onderwiis- ?en, die in het Duitsch en in het onderwijs geven, doch beiden, zijn ten tijd steeg hij voor zijn woning et paard aan zijn oppasser over en TWEEDE HOOFDSTUK. it is er, Johan? vroeg de ritmeester anderen oppasser, die hem boven ig tegenkwam. Is er iemand hier Heb je mijn kleeding voor van reed gelegd wel mijnheer I antwoordde de op- Jles is orde. Er is niemand hier alleen heeft de wachtmeester het c voor morgen gebracht. En dan aar uren geleden een telegram Ik heb het op uw schrijftafel Zal ik de lamp aansteken? Het donker. breng de lamp. Von Altenbrak trad haastig in ;mer. Al kreeg hij ook meermalen men van vrieDden of bloed verwan- !at hy voor de ontvangst van een niet verwonderd behoefde te zijn, ing hem hij wist zelf niet waar- jn zekere onrust en vóór dat hy wierp in het orderboek, opende ig het telegram. (Wordt vervolgd.) zeer goed. Duur is het er volstrekt niet, men kan er alles voor denzelfdec prijs krijgen als in andere groote steden, bijv. land bouwwerktuigen zijn er even duur als in New-York en Boston. Waar men zich moet vestigen is echter de op korten afstand van Jacksonville ge legen plaatsCrofox. Hier verkiijgt men voor een weinig geld goed land in eigendom, en juist degenen die Florida zoekt, wonen in Nederland, namelijk de boeren dit zijn de menschen, die wij er noodig hebben want werkkrachten hebben wy er genoeg, de negers. En aan welke eischen moeten zy dan voldoen? In de eerste plaats moeten zy in het begin niet te veel hooi op hun vork nemen, dat is, zij moeten niet te groot beginnen, zy moeten hun land goed bebou wen want de Amerikaan geeft voor goede waar, goed geld, want de Amerikanen doen alles gauw en doen ook veel, doch zij doen het niet goed, zij krijgen dan ook veel min der prys dan zy die het wel goed doen. Wat zyn dan wel de kosten in het geheel om daar een onafhankelijk bestaan te krij gen. Dan is het, antwoord het volgende. Het land kost per 5 Acres 150 dollar. Men heeft 2X5 Acres noodig dus dat land kost 300 dollar. Het in orde brengen van dit land kost 50 dollar per Acre, een huis van 3 kamers met slaapkamer kost 250 dollar, huisraad en keukengery, paard, wagen en tuig kost 200 dollar, de landbouwwerktuigen kosten 150 dollar, voor afrastering moet men berekenen 50 dollar, en voor irrigatie 150 dollar, in totaal dus 1550 dollar en rekent men Dog 450 dollar voor het levensonder- boud gedurende het 1ste jaar, dan komt men tot een tetaalsom van 2000 dollar of f 5000. En wat geeft dan de grond aan opbrengst der producten. Laten wy aannemen dat iemand zich vestigt in Augustus, dan duurt het zes weketi voor en al eer de grond schoon gemaakt is voor het planten, we zaaien dan sla, die rijp is voor de markt in Januari, we krijgen dan gemiddeld per Acre 400 kisten sla, meteen opbrengst van l'/2 dollar per kist is dus 600 dollar per Acre aan winst, in Januari selderij gepoot, dit geeft in Maart een opbrengst van 600 kisten a l'/i dollar per kist is 900 dollar, daarna aardappelen, uien of bloemkool, die ongeveer 250 dollar per Acre opleveren, en dan de 4e oogst; die bestaat uit lupinen of veevoer tegen 75 dollar per Acre. Voor werkloon, irrigatie, zaaigoed, planken is noodig 750 dollar per Acre, dus men houdt ongeveer over per Acre 1000 dollar is f2500 of per 5 Acre f 12500. Iemand die er dus 2 jaar is kan gemakkelijk een oogst hebben die hem dit overschot geeft, en dus gemak kelijk zoo veel overhouden, dat hij binnen korten tyd een gefortuneerd man is. Na nog eenige vragen beantwoord te heb ben sluit de directeur der Ned. Amerikaan- sche Handelmaatschappij, die onder cotróle staat van de Kamer v. Koophandel Jackson ville, de vergadering, bracht dank aan den spreker, aan den voorzitter en secretaris der Landbouwvereeniging t6 Sommelsdijk en aan de aanwezigen, en deelde mede, dat zij, die nadere inlichtingen wenschten, ten allentyde gratis die inlichtingen konden verkrijgen, op het kantoor te Rotterdam Witte Huis. DWKSLAND- Uit de Dirkslandsche haven zijn dit seizoen vervoerd 36 millioen kilo's suikerpeen met 279 schepen. Woensdag a.s., 27 December zal voor „Ons Genoegen" optreden de familie Bakker. Na afloop bal onder leiding van den heer Philipse. Op Vrydag 5 Januari 1912 hoopt in het koor der Herv. Kerk op te treden Zuster Hulst uit HarliDgen, om een rede te houden over „Wijkverpleging". Toegang vry voor alle personen boven 18 jaar. Ook op de tegenwoordigheid van Dames zal prijs wor den gesteld. Wy wekken allen op tot- het bijwonen dezer vergadering, uitgaande van „Het Groene Kruis" alhier. Mogelijk is dit de eerste stap tot het verkrygea van een Wijkverpleging in onze Gemeente. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Gemeen teraad van Melissant op 20 December 1911. Afwezig de Heeren Van Beek en Joppe. Nadat de vergadering met gebed is ge opend, worden de notulen der vorige ver gaderinggelezen, goedgekeurd engeteekend. Ie Worden gelezen de ingekomen stukken: o Een missive van den heer P. van der Wulp te Herkingen, waarbij deze mededeelt dat hy zijn benoeming tot onderwijzer aan de openbare school, alhier aanneemt. b Een missive van Ged. Staten,inhouden de goedkeuring van het besluit tot wijzi ging van de heffing van den Hoofdelyken Omslag. c Een missive vaD alsvoren, daarbij goed keurende het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1911. d Een missive van alsvoren, tot goedkeu ring van de wijziging van de Gemeente begrooting dienst 1911, waartoe in de vorige vergadering is besloten. e Een missive van alsvoren, daarby goed gekeurd terugzendende de Gemeente begroo ting voor het dienstjaar 1912. f Een missive van alsvoren, waarby wordt medegedeeld de vaststelling van de Rijks vergoeding krachtens art. 48 Lager Onder- Over 1909 heeft de gemeente ontvangen f 3700, ze had recht op f 3655 zoodat de bijdragen 1911 moet worden verminderd met f 45. g Den missive van alsvoren, inhoudende de goedkeuring van de gelijktijdige vervul ling der betrekkingen van Secretaris en Ont vanger over 1912 door den heer H. Rooy. Bovenstaande stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2e Wordt overgegaan tot beéediging van den heer H. Rooy tot Secretaris en Ontvanger, Nadat de benoemde de in art. 100 en 108 der gemeentewet vereischte eeden heeft opgelegd, wenscht de Voorzitter hem geluk met zyne benoeming en hoopt dat deze steeds zyn plichten zal vervullen, Hij voor zich is daarvan overtuigd en is er van ver zekerd, dat de Raad dit eveneens is. Daarop dankt de nieuwbenoemde den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en deelt mede, dat hy niets zal nalaten om zich dit vertrouwen waardig te maken. 3o Wordt benoemd een lid der plaatselijke schoolcommissie in de plaats van den heer van SaDten. Op de aanbeveling zijn geplaatst als no 1 de heer Van de Wall, no 2 de heer Kleinenberg. Met algemeens stemmen wordt de heer Van de Wall benoemd. 4o Wordt overgegaan tot benoeming van twee leden van het stembureau voor de eerstvolgende verkiezing in 1912. De vorige maal waren tot leden benoemd de heeren Kooman en Van Beek. By de gehouden stemming tot benoeming van het eerste lid verkreeg de heerSieling 1 stem. Benoemd is dus de heer Kooman. Bij de volgende stemming tot benoeming van het tweede lid verkreeg de heer Van Beek 1 stem, de heer Keur 1 stem, de heer Van der velde 1 stem en de heer Sieling 2 stemmen. By de tweede vrye stemming verkreeg de heer Keur 1 stem, de heer Sieling 3 stemmen en de heer Van Beek 1 stem, zoodat tot tweede lid is benoemd de Sieling. Tot plaatsvervangend lid wordt de heer Joppe benoemd met 4 stemmen terwijl op den heer Keur 1 stem werd uitgebracht. Daarop besloten om de overige raadsleden tot plaatsvervangend lid en alle leden tot plaatsvervangend voorzitter aan te wyzen. Niets meer te behandelen zynde wordt de vergadering gesloten. STELLENDAM- Woensdagmiddag is een Duxtsche stoomboot, voor Dordrecht be stemd, over den vloed aan den grond gevaren bij Zwarte ton K. H, No 2 en geschoven tot Zwart No 3. Assistentie van visschervaartuigen werd geweigerd. GOEUEHEEDEDe Heeren P. Redert en F, den Eerzamen hebben hunne benoeming resp. tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. De gemeentebegrooting voor 1912 is vastgesteld op f 15343,15 in gewone ont vangsten en uitgaven, op f 2103,— in bui tengewone ontvangen op f 2050,— in buiten gewone uitgaaf, alzoo sluitende met een goed slot van f 53.— De muziekvereeniging „Wilhelmina", Directeur de heer F, van der W6nde alhier, hoopt op Donderdag, 28 dezer in het hotel De GoudenLeouw" eene uitvoering te geven. Woensdagnamiddag is bewesten Noord- Pampus in 't Goereesche Gat, Noordoostelijk van zwarte ton No. 3 naby den Kwaden Hoek gestrand het met phosphaat geladen Duitsche tweemaststoomschip „FransHorn", komende van Aruba met bestemming naar Zwijndrecht. Hedennamiddag werd het schip by vloed door twee sleepbooten vlot gesleepten heeft het de reis vervolgd. De blazerschuit GO 22, bevaren door schipper W. Lokker, is alhier met gebroken gaffel binnen gekomen en schipper A. Roos, bevarende de blazerschuit GO 32, is de Goereesche haven binnengeloopen met ver lies van anker tengevolge van't ruwe weer. Naar wij vernemen, is door Ds. F. de Gids alhier bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk teOoster-Nijkerk (Friesland) OUDDORP- Tot Ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier zyn herbenoemd K. Voogd Wz. en J. Qrinwis Tz. A. s. Maandag hoopt S. Bezuyen zyn 95ste verjaardag te herdenken. Hij is nog kras en doet nog enkele bezigheden. De Colecte voor de Zending heeft hier ruim t 40 opgebracht. Woensdagmorgen ontstond er by K. G. in de Westraat een begin van brand. Wat spoedig met zakken werd gebluscht en met eenige schade afliep. Asurantie dekt de schade. Dinsdagavond gaf het zanggezelschap Excelsior van Stellendam onder leiding van den heer M. Touw voor een geheel gevulde zaal een uitvoering in de Openbare school alhier. Dat het gehoorde zeer in den smaak viel kon men merken aan de ademlooze stilte en het herhaaldapplaus. De zuiverheid en duidelijkheid der uitspraak, de schoone harmonie, het geheel liet niets te wen- scben over. Ernst en scherts wisselden elkander af. Vooral het avondlied muntte uit onder al de schoone liederen, en werd herhaaldelijk gebisseerd. Het was een genot volle avond, en Yan gansche harte roepen wij Excelsior een spoedig tot weerzien toe. NIEUWE TONGE- Door het O.M. by de Rechtbank te Rotterdam werd f 15 boete sub: 20 dagen hechtenis geeischt tegen de 30-jarige knecht H. C. B. wegens mishan deling van zijn buurman A, 0. H. De Commissaris yan Politie te Zierikzee waarschuwd tegen twee personen, die trach ten by predikanten of liefdadige instel lingen gelden in te zamelen, zoo als zij voorgeven om schipperskinderen te doen geven. Door het Bestuur van het onderlinge begrafenisfonds „Eigen Hulp" alhier worden Sollicitanten opgeroepen voor Boekhouder en Ophaler. Briefjes in te leveren voor of op Dinsdagavond a.s. by het Bestuur. Waarna op Woensdagavond 27 dezer 's avonds ten 6 '/a ure in het Weeshuis eene algemeene vergadering zal worden gehouden. Woensdag en Donderdagavond gaf de heer Huijgens hier een bioscoopvoorstelling in het café van J. van Paasschen. Het programma was vol afwisselingen, en geen enkel nummer, dat ook maar eenig aanstoot kon geven kwam er op voor. Zeer veel won deze voorstelling in waarde, door de uitstekende manier waarop de heer Huygens de vertoonde beelden verklaarde. Gerust durven we een ieder aanraden, om, zoo de gelegenheid voordoet eens een kijkje te gaan nemen. OUDE TÜNGE- Tot opzichter dezer gemeen te is benoemd de heer D. den Rooijen. Tot weger aan weegbrug lis benoemd J. Overbeeke en tot weger aan de weegbrug II M. Kanter Aryz. Tot helpster aan de Bewaarschool is benoemd mej. L. van der Jagt Cd. Tot leden van de Commissie voor Nieuwjaarsbedeeling zyn benoemd de heeren J. Pulleman en P. van Schelven. Binnenland. Drie koningen gediend Te Woensel (Noord-Brabanl) is iemand gestorven, die van 1837 tot 1882 in militairen dienst is geweest en die dus gediend heeft onder onze drie Koningen uit het Oranje huis: Willem I, Willem II en Willem III. Het was de heer C. Moerings, gepension- neerd sergeant der infanterie. Hij bereikte den ouderdom van 93 jaren. Door èen hond gered 1 Te Weert is grootendeels door brand vernield de woning van Van der B. in de Langstraat. De bewoners, die ter ruste lagen, werden door den houd gewekt en konden daardooi nog tijdig de vlucht nemen. De inboedel werd grootendeels gered. In verband met de opheffing door den paus van de verplichting tot viering van den 2en Kerstdag, 2en Paaschdag en 2en Pinksterdag, heeft de Vereeniging vanTil- burgsche fabrikanten van wollen stoffen, besloten deze dagen voor haar industrie als gewone werkdagen te beschouwen. Het laten werken op deze dagen moet echter ook in verband staan met de te verwachten kortoren arbeidstijd tengevolge van de nieuwe bepalingen der Arbeidswet. De voerman A. Vreugde, in dienst bij v. Bartelen, te Gastel, stond Maandag voor middag met kar en paard op de aanleg plaats van de boot der Rotterdamsche tram weg Maatschappij te Willemstad, tonnen melk te lossen, toen het paard, daardoor schichtig wordende, in het Hollandsch Diep geraakte en in de diepte verdween. Alle pogingen tot redding waren vruchte loos, zoodat het paard verdronk en Van B. daardoor een schade ly'dt van ongeveer f600 Bij het uitbrengen van een staaldraadis Donderdagmiddag beneden het Brakelsche veer op de Waal een schipper uit Oudekerk aan den IJsel een voet afgekneld. De man is in het gasthuis te Zaltbommel opgenomen. In de haven te Zevenbergen is Woensdag nacht verdronken P. Ooyen,arbeideraldaar. Zyn lijk is gistermiddag opgevischt. Donderdagavond is aan den Open Rystuin te Rotterdam, b(j ongeluk te water geloo- pen de muzikant W. K.uitEmpel.De man die zinkende was, is met de hulp van een dreg door voorbijgangers gered. Hy ver keerde in bewusteloozen toestand en is, nadat men er in geslaagd was de levens geesten op te wekken, naar het ziekenhuis gebracht. Zyn toestand was ernstig. De groote boerderij van A. Bosscha, te Langezwaag, is DonderdagaveDd afgebrand. Oorzaak onbekend. Donderdagavond omstreeks 7 uur is in de meubelmakerswerkplaats van den heer J. W. G. Lasance, aan de Lijnbaansgracht by de Passeerdersgracht te Amsterdam door onbekende oorzaak brand ontstaan. De heer Lasance had van twee belendende panden (208 en 209) de zolderverdiepingen, die door een houten schot van elkander gescheiden waren, in gebruik. De panden loopen onge veer 20 meter diep in, en zijn omgeven door andere fabrieken en berg- en werkplaatsen. Er naast staat te eener zijde een bergplaats van coulissen e. d. van den Stadsschouw burg, ter andere zijde een christelijke school. Voorts strekt zich aan den achterkanteen staal lystenfabriek uit tot in de Passeerder- straat, Hoe de brand, die onmiddellijk met groote hevigheid om zich heen greep, ontstaan is, is nog niet uitgemaakt kunnen worden. Alle werklieden hadden de werkplaats kort voor dat voorbijgangers de vlammen hoog boven het dak zagen uitslaan, verlaten. De zolder van perceel 209 is geheel, die van 208 gedeeltelijk doorgebrand. Omliggen de panden hebben waterschade. In den coulissen-bergplaats vaD den Stadsschouw burg werd vooral tamelijk veel door het bluschwater bedorven. In de christelijke school was juist een Kerstfeest begonnen voor 100 arme kinderen en 60 volwassenen. Het gelukte om allen rustig te doen heengaan, zonder dat een paniek ontstond. De brand werd gebluscht met twee stoom spuiten en een groot aantal slangen op de leiding. Naar wij vernemen, is de spoorwegwach- ter G., welke door zyn nalatigheid oorzaak was, dat een wagen van de American Petroleum Company door een trein opeen overweg naby Amersfoort werd aangereden, waardoor de koetsier werd gedood en het paard in de Eem verdronk, voor zyn verzuim door de H. IJ. S. M. ontslagen. Woensdagavond is tijdens den storm te Utrecht, aan de Laan van Nieuw-Guinea, een in aanbouw zynd huis ingewaaid. Ongelukken kwamen niet voor. Tengevolge van het stormachtige weder is gisternacht op de Waal, beneden Brakel, een Belgisch spitsvaartuig van schipper Wouters gezonken. De opvarende konden zich intyds redden. Het schip zit geheel onder water, alleen de mast is boven den waterspiegel zichtbaar. Gisternacht heeft in het jachtveld onder Westelbeers een treffen plaats gehad tus- schen stroopers met een lichtbak en eeu onbezoldigd rijksveldwachter jachtopziener met zijn beide broers. Een van deze laatsteu loste op enkele meters afstand een schot uit een jachtgeweer, waardoor de 20 jarige F. K., uit Middelbeers doodelyk in den rug werd getroffen. Het gerecht uit Den Bosch heeft gisteren een onderzoek ter plaatse ingesteld. Donderdagnacht heeft een brutale diefstal door middel van insluiping plaats gehad in een winkel aan de Prinsengracht te'sGra- venhage. De dader had zich, nadat hy in den winkel even getelefoneert had, terwyl de winkelier, die hem kende in zyn woonkamer boven den winkel was, in den kelder verstopt. Toen de winkelier laat in den nacht thuis kwam, bemerkte hij, dat zyn geldkist verbroken en daaruit ongeveer f 400 verdwenen was. Nadat gisterenochtend de politie met een en ander in kennis was gesteld, begaf deze zich, op aanwijzing van den winkelier, met een politiehond naar de woning van den bovenbedoelden persoon tegen wien nu verdenking was gerezen. Deze was niet thuis toen de politie daar aan kwam, maar keerde vrij spoedig daarna in zyn woning terug, terwyl de politie met den hond nog in de nabyhoid was. Onmiddellijk snelde de hond op den man toe. Deze werd aangehouden en in het bezit van nog byna het geheele ontvreemde bedrag gevonden. Een psychologisch raadsel. Id het Volk lezen wij In de Kamerzitting van 12 Dec. jl,waar door den heer Jannink met een enkel woord over het ontslag van den veldwachter v. d. Meulen, te Gorsel, is gesproken, heeft de minister aangevoerd, dat tegenover het g<^ tuigsehrift door den waarnernenden burge meester vóór het ontslag aan den veldwach ter uitgereikt, een schrijven staat van den dieDzelfden waarnemenden burgemeester aan den Komtnissaria der Koningin, waarin hy verklaart, dat de veldwachter niet geschikt was voor zyn taak. De minister voegde daaraan toe: „Wij staan hier voor een psychologies raadsel!" Het is ons aangenaam en het zal zeker ook den minister genoegen doen, dat wy nu door onderstaande verklaring zijn psychologisch raadsel even kunnen oplossen Ondergeteekende, G. Valkeman te Eefde, oud-waarnemend-burgemeester var. Gors- sel, verklaart by dezen, naar aanleiding van het feit, dat de heer minister van Bin- neniandsche Zaken zich thans verweert met zich er op te beroepen dat onderge teekende wel met den heer Kommissaris der KoningiD overleg zou hebben gepleegd over het ontslag van den veldwachter y. d. Meulen te Eefde en dat hy diens ge voelen van ongeschiktheid des veldwach ters deelde, dat dit ten eenenmale onjuist is. Hij heeft aan genoemden veldwachter het bekende bewijs van goed gedrag gege ven, met zijn volle overtuiging en dat hy na dien datum eene verklaring van onge schiktheid des veldwachters zou hebben gegeven, is even onwaar als dat hy dien er vóór zou hebben gegeven. Niet onmogelijk is, dat de gemeente secretaris van Gorssel tersluiks zijn handteekening heeft weten geplaatst te krygen op een dergelijk schrijven, maar dan is dit, geheel valsch, met zijne bedoe lingen in strijd, hem misdadig voorgelegd en heeft de sekretaris, op wien hy afging, doen schijnen, dat h*t iets anders was dat hij had te teekenen en geteekend heeft. Dit geval schynt als evenbeeld gely'k aan het ondergeteekende onbewust voorleggen van een schrijven, aan den heer Kommis saris der Koningin gerichtdoor den sekre taris, waarby de heer Meerstadt te Eefde, onderteekenaar van hethonden-en katten- adres, werd gesignaleerd als iemand die geen buitengewone machtiging om scha delijk gedierte te dooden, kon erlangen althans zijn permissie werd door den Kommissaris der Koningin geweigerd en ondergeteekende geïnformeerd over zijn ongunstig advies, wist nergens van. Hy blijft er by, dat hij, zoo er ten deze van hem in gezegden ongunsligen geest stukken met zijne onderteekeningaanwe zig zyn, dan door den gemeentesekretaris op verschrikkelijke wijze is misleid. Aldus gelezen op 14 Dec. 1911. (w. g.) G. Yalkeman. Buitenland. Een drama in de Noordzee. Het zinken van het stoomschip „Hatfield" by een yergeefsche pogiDg hulp te bieden aan het stoomschip „Glasgow", was een der droevigste ongelukken, die gebeurden tijdens de hevige stormen, welke aan het eind vau September en begin October in de Noordzee beerschten. De „Glasgow", een Engelsch stoomschip van ruim 1000 ton en 30 Sept. met onge veer 200 ton stukgoed van Rotterdam naar Dundee vertrokken, had schade aan het stuurgerei gekregen en lag ontredderd on geveer zes mijl ten Z.O. van het Gabbard- vuurschip, toen de „Hatfield", een Engelsch stoomschip van 1753 ton en meteen lading kopererts op reis van Huelva naar Rotter dam, ter plaatse verscheen. Aan de „Hatfield" werd kenbaar gemaakt wat het geval was en niettegenstaande den hevigen storm en de ruwe zee stemde zij er in toe een poging te doen om de „Glasgow" op sleeptouw te nemen. Om het achterschip van het ontredderde stoomschip heen varend, seinde de „Hat field" aan de „Glasgow" om een sleeplijn gereed te houden. Een stalen sleeptros werd daarop klaar gemaakt, ofschoon de gezagvoerder van de „Glasgow' er geen idee van had, hoe de gezagvoerder van de „Hatfield" die bij hem aan boord wilde krijgen. De „Hatfield" naderde de „Glasgow" weer aan stuurboordzijde en wilde voor den boeg van het ontredderde schip heen varen, maar werd door wind en zee met onweerstaanbaar geweld naar de „Glasgow" gedreven, zoodat de gezagvoerder van laatstgenoemd schip in alleryl bevel gaf volle kracht achteruit te slaan. Maar het was reeds te laat, het noodlot was niet meer te ontgaaD. Beide schepen werden door een reusach tige golf hoog opgetild, en toen lcwam de „Glasgow" naar beneden en drong met haar boeg diep in de bakboordzijde van de „Hat field", een groot gat borend in haar dek beneden de waterlijn. Zeven minuten later zonk de „Hatfield" plotseling in de diepte en van de uit 18 personen bestaaDde bemanning kon slechts één man met groote moeite worden gered door het stoomschip „Clan M'Donald", dat intusschen ook in de nabijheid gekomen was. De „Glasgow" werd later op sleeptouw genomen en te Dover binnengesleept, van waar z(j na tijdelijke reparaties de reis naar Dundee voortzette. Te Glasgow is door den Board of Trade een officieel onderzoek ingesteld naar deze treurige scheepsramp. Het Hof wilde niet aannemen, dat de ge zagvoerder van de „Hatfield" de onvoor zichtigheid beging de „Glasgow" zoo dicht te naderen om oen lyn over te werpen, maar was meer geneigd te gelooven, dat hy voor de „Glasgow" wilde komen om een boei naar dat schip te laten afdrijven. Maar zeker zou voorzichtiger gehandeld zyn als men by het heerschende noodweer geen pogingen had gedaan om de „Glasgow" te sleepon, maar in de nabijheid was gebleven en beter weer had afgewacht. Kunstoogen. De fiscus in Amerika wa3 gewaarschuwd, dat er in den laatste tyd kunstoogen bij groote hoeveelheden fraudu leus werden ingevoerd. Te Baltimore gelukte het een dezer smokkelaars te snappen, by wien 2400 kunstoogen in beslag genomen waren. De smokkelaar verklaarde, dat hy reeds 100,000 kunstoogen had binnenge- smokkelt en aan 2 firma's te Baltimore afgeleverd. De Koning der geldverkwisters. Dezer dagen is in een Sanatorium voor zwakzinnigen te Geuóve, de Engelschman Benson gestorven, die door zyn onzinnigen zucht tot geld verteren indertijd zeer van zich heeft doen spreken. In 3 jaar tyd had Benson 3 millioen gld. uitgegeven; zijn manie bereikte haar hoogtepunt b(j do feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van koningin Victoria. Toen zyn millioenen op waren, schreef Benson een boek: „De kunst, geld uit te geven". De schrijver bleek deze kunst maar al te goed te hebben verstaan, In zijn goeden tyd was Benson een tijdlang een der vrienden van koning Edward; zijn laatste levensjaren bracht de „Koniug der Verkwisters" in het gesticht te Genéve door Warmte in New-York. Nog steeds blijft de temperatuur te New-Yorir bijzonder hoog voor den tijd van het jaar. De thermometer daalt niet benedeD de 60 gr. F. Sedert 1873 heeft men zulk 'n temperatuur daar in December niet meer waargenomen. In ver scheidene tuinen staan de boomen nog in bloei. Oproer in een Elzasser dorp. Baron Zorn de Bulach, Staatssecretaris is de voor Elzas- LotbariDgen,is de eigenaar vau jachttereinen te Osthausen, alwaar zich ook het kasteel van zyn voorouders bevindt. In een der laatste nachten joegen de koddebeiers van den baron een twaalftal jonge Elzasser boeren op de vlucht, die op het jachtveld van den Duitschen minister op diens fazanten jaagden. De gendarmen der onderprefectuur werden ingelicht en de verdachte stroopers moesten zich naar het stadhuis begeven om daar te worden ondervraagd. Na afloop van het verhoor wilden de Duit sche gendarmen de jongelieden wegbrengen, om hen in de cantonaie gevangenis op te sluiten, maar de bevolking liep te hoop en verzette zich tegen hun overbrenging. De gendarmen trokken hun sabel. De Elzasser boeren weken echter niet. Daarop trachten de gendarmen zich een weg door de oproerige menigte te banen, door hun paarden te laten steigeren, maar de vrouwen en meisjes gingen aan de teugels hangen en verijdelde ook deze poging, waarop de gendarmen weigedwongen waren onverrich- terzake terug te keeren. De zaak heeft groote opwinding in de streek veroorzaakt. Men vreest voor de tusschen- komst der troepen. Bloedige vechtpartij, In een herberg aan het ComeDiusplein te Berlyn ontstond twist tusschen de broeders Massche, den Pool Wladislaus Bartczak en een meisje. De kastelein zette de twistenden zyn lokaal uit en op het plein werd de twist voortgezet. Andere mannen mengden zich erin en wel dra ontstond er een algemeene vechtpartij, waarbij Frits Massche, 29jaaroud,electricieu, met. een mes zoo hevig in den buik werd gestoken, dat hij op weg naar het hospitaal den geest gaf. De Pool werd aangehouden, maar hy ontkent de dader te zyn. Landbouw. Zwavelzure Ammoniak. In dit artikeltje willen wij de aandacht vestigen op de Zwavelzure-Ammoniak als stikstofmestatot. De aandacht vestigen zeg gen wij, omdat wy meenen dat doze koste lijke meststof nog niet algemeen bekend is. Dit ia jammer. Immers de stikstofhoudende meststoffen kosten het meeste geld. Daarom moet de landbouwer zich steeds afvragen: Welke stikstoffen zal ik gebruiken. Zwavelzure-Ammoniak ;en Cbilisalpeter zijn de beste stikstofhoudende meststoffen. Toch bestaat er tusschen beiden een groot verschil. Zwavelzure Ammoniak is een bij product dor lichtgasbereiding, terwyl het chilisalpeter gevonden wordt in Z. Amerika als een ruw zout „Caliche" genaamd. Wij willen hier niet nagaan hoe de bereiding van Zwavelzure-Ammoniak plaats heeft, ook niet hoe de caliche behandeld wordt voor ze als chilisalpeter in den handel komt. Dit

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3