2 ONZE EILANDEN van 23 DECEMBER 1914. kunnen alleen reeds door het verkrijgen dezer toestemming, zeggen, dat ze door het raadsbesluit een fortuin verdiend hebben Een reusachtig stuk natuurschoon gaat in- tusschen met de voorgenomen bebouwing verloren. Nu valt dit in dit bijzondere geval niet te betreuren, omdat Zorgvliet voor het publiek sinds jaren gesloten is. De gemeen schap profiteerde er niet van en de omzetting van het groote terrein in een villapark zal deze gronden eindelijk productief maken. De heer Ter Laan stelde nog voor heel Zorgvliet te onteigenen, maar dit voorstel was mosterd na den maaltijd. Onteigening of aankoop had moeten geschieden toen Zorgvliet aan de gemeente werd aangeboden. Helaas, heeft toen de kortzichtigheid het gewonnen van de wijze zorg voor de toe komst. De Raad bracht 'n ander belangrijk vraag stuk ditmaal niet tot afdoening. De Schouwburgkwestie komt pas in de volgende raadszitting aan de beurt, 'tls daarmee een zonderlinge historie. Verschil lende buitenlandsche architecten hebben een bouwplan opgemaakt. De heer Van Liefland, ge weet, lezers, het brave Roomsche Raads lid dat dezen zomer viel en dat zoo handig manoeuvreerde met bouwmaatschappijen, heeft toen als lid der Schouwburgcommissie, een bouwplan opgevischt uit de verschillende projecten en dit gewrocht als een product van eigen vinding gepresenteerd. 'tZou toch wel een beetje bar zijn als dit, thans de eer genoot van genomen te worden I Doch daar op is weinig kans. Er zal in den Raad nog wel menig woordje over deze zaak gesproken worden. 'k Schreef in mijn vorigen brief, dat 's Gravenhage, de groote vrijzinnige kies vereeniging, onvermijdelijk de groote vraag stukken onder oogen zal moeten zien. Het verheugt me, dat de bekwame, onvermoeide strijder voor de vrijzinnige beginselen dit evenzoo opvat. WoeDSdag gaf hij het voor beeld door zelf een lezing te houden over het voorstel van B. en W. van 's Graven hage tot onteigening van een groot deel der gemeenten Loosduinen, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar. In een uitnemend bestu deerde en geargumenteerde rede gaf hij een heldere uiteenzetting der kwestie en toonde aan, hoe noodzakelijk hel is dat den Haag bijtijds zorgt, dat onze residentie niet in een nauw keurslijf worde gewrongen, wat de natuurlijke uitzetting der grenzen zou belemmeren. Zulke lezingen zyn voor 's-Gravenhage eerste voorwaarden om den bloei der vereeniging te waarborgen. Dat zij in den smaak zullen vallen, bewijst het talrijke gehoor, dat het doorwrocht betoog van den heer Jurriaan Kok volgde. Het laat zich aanzien dat de Kamer voor Kerstmis met haar begrootingen-beraad slagingen niet klaar komen. Duidelijk blijkt dat men dit jaar, door het verspillen van den tijd aan de schandelijk opgedreven militaire uitgaven, veel te laat begonnen is. 't Gevolg zal zjjn, dat een begrooting als die van Marine er in de haast wordt door gejaagd. En dat, terwijl ook voor dit mili tairisme weer nieuwe millioenen verspild zullen worden voor pantserschepen, die deskundigen om strijd veroordeelen I Het clericalisms zal die ook wel weer grif toe staan, dat is immers het eerst noodige. Bij Binnedandsche zaken is dr. Kuyper weer eens op de proppen gekomen, op een ongehoord brutale wijze. Deze man, die nog steeds rondloopt met het brandmerk der ridderordenzwendel, met alle recht verdacht wordt van een zonderlinge rol in de van Heeckerenzaak, durft in de Kamer met een stalen gezicht de oorzaak van de tuchte loosheid zoeken in de openbare school I Het beste zou zijn dezen ongelukkigen man, behept met „afschuwelijke misverstanden", maar niet ernstig meer te nemen. Doch wat hij zegt, wordt gretig nage bouwd door de clericale blaadjes en als de Openbare School maar gelasterd wordt, is het hun allang goed. De heer Ketelaar wees er zeer ter snede op, hoe in een Kuyper blad te Maassluis juist de grootere tuchte loosheid van de kindertjes der sectescholen verklaard werd uit aanvallen van Satan op die arme wurmen. Net zoo'n betoog als meester Fijn van Draat heeft gehouden! 'k Geloof niet dat die tuchteloosheid tegen woordig grooter is dan vroeger. Doch dat vergeten oude menschen als dr. Kuyper gewoonlijk. Intusschen zal de groote man uit de Kanaalstraat goed doen eens te letten op de tuchteloosheid in zijn eigen kringen. Mathilde Westmeyer, elf lapjes van duizend, Jan Valk, van Eyk enz. enz. moesten dr. Kuyper doen inzien, dat het boetekleed hem meer zou sieren dan zijn lasterpraatjes over de Openbare School. Met den duurte toeslag vlot het niet beat. De Staten van Zuid-Holland hebben dien afgewezen, vooral door de krachtige bestrij ding van den heer de Wilde, die ook in den Haagschen Raad het voorstel deed duikelen. En dan durfde dè Roomsch candidaat Wes- seling nog zeggen op een vergadering, dat de toeslag er gekomen zou zijn, als't col lege van B. en W. meer rechts was ge weest Mundus vulgis en de kiezers lieten zich door den heer Wesseling niet bedotten 1 Plaatselijk Nieuws. Posterijen Nieuwjaar Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling wordt het publiek verzocht, brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als: prentbriefkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 JANUARI wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling wor den gereedgemaakt, blijven tot 1 JANUARI op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. MUtDELIiAlliVIS- Tot regent van het Bur gerlijk Weeshuis is herbenoemd de heer J. L. Vink, aftredend. Van gemeentewege zal in 1912 een proef worden genomen met verharding der schelpweg met kleislag inplaats met grint. Tot lid der commissie van beheerder gasfabriek is gekozen den eer C. Kolf A.Cz. in de plaats van den heer T. Schilperoord, terwijl tot plaatsvervangend lid is herkozen den heer J. Knöps. Vooitaan zal het onderwijs in de vee kennis worden gehouden in een lokaal der Openbare School te Sommelsdijk inplaats in het gemeente gebouw alhier. De schippersvereeniging „Schuttevaer" Middelharnis—Sommelsdijk zal op Woens dag 27 December a.s vergaderen in het Hotel Spee Donderdag sloeg het paard van A. Vermaas bespannen voor een kar in de Nieuwstraat op hol, het rende den Oostdyk op, alwaar het tot staan werd gebracht. Zonder ongelukken liep dit ongeval af. Donderdagavond werd door de politie naar het arrestantenlocaal overgebracht D. V. uit Rotterdam, die doorzijn beweging herhaaldelijk een volksoploop veroorzaakte. Belangstellende lezers van dit blad worden ook thans er op gewezen, nu de lauge avonden alweer zijn aangebroken, om in den winter zich met aangenaam huiselijk werk bezig te houden. Het bestuur van den Volksbond is voornemens om ook inl912 op nieuw eenehuisvlijttentoonstelling te organiseeren. Hoogst aangenaam zal 't dat bestuur zijn, voor dat doel wederom voorwerpen van houtsnijwerk, cartonnage, handwerken, teekeningen en zoo al meer te ontvangen, zoowel van ouderen als van jongeren. Ouders, voogden en anderen, die er prijs op stellen, dat hunne kinderen en pupillen huiselijke bezigheid verrichten, wor den dringend verzocht om hunne mede werking daartoe. De afdeeling van den volks bond „Middelharnis Sommelsdijk" wil gaarne in de noodzakelijke uitgaven daar voor zooveel mogelijk tegemoet komen. Kinderbond. Een aardig feestje, dat uitstekend slaagde werd er ten huize van Mevr. v. d. Broek- Bosboom voor de leden van den kinderbond gegeven. Daar was den kinderen een ver rassing bereid, en wel een kerstboom, schitterend versierd en verlicht. Wat keken ze op, toen zij daar plotseling in de kamer werden gebracht en dien mooien boom, zoo prachtig uitgedost in 't midden der kamer zagen, terwijl door de leidsters een toepasselijk lied gezongen werd. Nadat Mevr. een kleine hartelijke toespraak tot de kinderen had gehouden werd er rond den boom gedefileerd, en mochten alle kinde ren er een aardige herinnering van mede- nemen. Daarna werd de tooverlantaarn vertoond, terwijl Mevr. Armstrong-Bruining een keurig verhaal, dat op de voorgestelde platen be trekking had, voordroeg. De kleintjes wareD als muisjes zoo stil, 't was ook zoo mooi om te hooren hóe Zonneschijn gemaakl wordt. Nog een vriendelijk woord van Mevr? over de de beteekenis van het gehoorde en met een cadeautje konden alle kleintjes naar huis gaan waar zij misschien nog wel gedroomd zullen hebben van den heerlijken avond. By de aanbesteding voor den bouw van een lokaal by het bestaande hotel van den heer W. Zaaijer, zyn de volgende inschrij vingsbiljetten ingekomen. TIMMERWERK: P. Meijer f 857, A. v/d Doel f S29,10, L. Stapel f805, J. Mosselman f 750, G. v. Eek f 720, Lambert f 650. METSELWERK: L. Buurveld f 878, G. Buurveld f 778, J. Boeter f740, C Korteweg f 736, Gebr. Le Comte f 720, C. Pijl f 712, P. Boeter f 620. SMIDSWERK: C. Vis f 124,50, Nieuwland f 117, J. v. Strien Sr. f 111, J. v. Strien Jr. f 108. - VERFWERK: C. Jens f 195, W. Buysse f 187,50,-C. J. Dorsman f 175, H. v/d Wende f 175, K. v/d Sluis f 125, v/d Stad f 95. Het post- en telegraafkantoor alhier zal op 26 December 2e Kerstdag geopend zijn van 8—9 vm. en van 1—3 nm. Het Rijkstelefoonkantoor echter is geopend van 8—9 vm. en 1 2 nm. Het vervoer van brieven en pakketpost heeft plaats als op Zon- en feestdagen in verband waarmede de buslichting slechts éénmaal geschiedt. Overigens zal, wat de uitvoering van den postdienst betreft, de 2e Kerstdag in alle opzichten zijn aan te merken als een werk dag, behoudens dat geen quitantiëu worden ingevorderd. Openbare Vergadering van de afdeeling Middelharnis van don Bond voor Vrouwen kiesrecht te Middelharnis, in de zaal van den heer Meyer te Middel harnis, 's avonds 71/2 uur. Hoewel het weerzeer slecht was, waardoor er velen thuis zijn gebleven, kan toch de af deeling met genoegen terug zien op dezen welgeslaagden avond. De propagandiste van den Bond mej.M.Steverding verstaatdekunst om een gezellige avond te organiseeren meesterlijk en zy, die dan ook voor het weer thuis zyn gebleven, zullen spijt hebben gehad niet tegenwoordig geweest te zyn. Na opening door den voorzitter hield deze een leerrijke voordracht en bewees schitte rend dat de tijden voorbij zyn, waarop de vrouw als mensch achter gesteld werd bij den man, en dat het vroegere oordeel over de vrouw alles behalve fraai was. Hierna bracht de heerK Blokhuis, direc teur der Gasfabriek alhier, eenige vioolstuk ken ten gehoore, waarna hy met mevr. Goedhart als zangeres en mej. A. Kolffals pianiste het fraaie Engellied voordroeg. Hierna zong mevr. Goedhart eenige zang stukjes die veel by val iuoogsten, waarna mej. Steverding een voordracht hield over de Beroepskeuze der vrouw. Na de pauze, stelde de heer v. Eek zich disponibel om vragen te beantwoorden, die werden gedaan in zoo talrijke verscheiden heid, dat eindelyk 66n der aanwezigen hem verzocht na afloop van de programmanum mers, deze vragen te beantwoorden. Na nog een paar stukjes op de viool en een paar zangstukjes gehoord te hebben, sloot de voorzitter de vergadering en ver zocht den vragers by hem te komen om hunne vragen te beantwoorden. Hierna werd nog de gelegenheid gegeven een dansje te maken. Lesing gehouden namens de Nederl. Ame- rikaansche Handelsmaatschappij door den heer Hooft Landbouw-Consulent te Jacksonville in het Hotel Spee te Sommelsdijk op Maandag 18 dezer. Voor een niet zeer talryk, publiek werd de spreker van den middag, de heer Hooft door een der directeuren van de Nederl. Amerikaansche Handelmaatschappij de heer C. H v. Kalcken, het woord gegeveu. Niemand der aanwezigen, zal wel ooit het land .Florida hebben gezien en het zal wellicht velen hier aangenaam zijn eens iets te hooren van dit deel van de Ver. Staten van Noord Amerika, van iemand, die is vertegenwoordiger der Kamer van Koop handel, en landbouwconsulent uit Florida. Id zyn inleiding behandelde spreker de vraag, waarom juist Florida, van zoo groot belang is, voor hen, die willen emi- greeren naar de VereenigdeStaten vanl^oerd Amerika. Hij deelt mede, dat Florida is, in den tijd dat in de groote Noordelijke steden van de Ver. Staten den winter heerscht, de groote tuin, waarde groenten,groeien en vandaar per spoor en boot naar New-York Boston en andere groote plaatsen kunnen worden verzonden. ryk en Spanje. En daar de overeenkomst met Duitschland, waarbij het Fransch pro tectoraat over Marokko wordt erkend, nog niet eens is goedgekeurd in de Fransche Kamer, zoodat dus de ratificatie pas in Januari kan plaats hebben, en daarop dan nog de goedkeuring van de mogendheden moet worden gevraagd, die de Algeciras hebben onderteekend, moeten maatregelen genomen worden, om de bepalingen van die Acte, voor zoover zy betrekking hebben op 't handhaven van orde en rust, voor- loopig nog te verlengen, zonder echter aan een bepaalden termijn gebonden te zyn. De Sultan heeft Frankrijk en Spanje ver zocht hunne officieren en onderofficieren aan het hoofd der Marokkaansche politietroepen te laten, en de Marokkaansche Staatsbank zal de noodige fondsen hiervoor beschikbaar stellen. Daarover wordt tusschen de mogend heden onderhandeld. Voorloopig is de be voegdheid van Frankryk en Spanje voor 3 maanden verlengd. Volgens de uitkomsten van de volkstel ling op 15 April 1910, waren er op dien ddg in de Vereenigde Staten 47.332.122 personen van het mannelijke geslacht, tegen 44.640.144 van het vrouwelijkgeslacht.dat is een verhouding van 106 m. tegen 100 v. In 1900 was de verhouding 103 m. tegen 100 v. In slechts vyf staten der Unie en in het Bondsdistrict Columbiö waren er meer per sonen van het vrouwelijk geslacht dan van het mannelijk geslacht. Die staten zyn Massachusetts, Rhode Island, Maryland, Noord-Carolina en Zuid-Carolina. Tien jaar geleden waren er nog 5 andere staten waar de vrouwelijke inwoners de mannelyke overtroffen, n.l. New York, New Hampshire, New Jersey, Virginie en Georgië. Van de bevolking van New York zyn 40 percent niet in de Vereenigde Staten geboren, en van de overige stammen zeer velen uit andere deelen van Amerika. De echte New Yorkers, d. w. z. degenen, wier ouders reeds in New York zyn geboren, kunnen wegens hun zeldzaamheid met witte raven vergeleken worden. Volgens een juist verschenen statistiek, zyn van de 4,766,883 inwoners van Groot New York 1,927,720 in het buitenland ge boren Rekent men echter tot deze laatsten ook de New Yorkers, wier ouders ia het buitenland geboren waren, dan vindt men, dat meer dan 79 percent 3.748,094 zielen geen echte New Yorkers Amerika nen zyn. De verhouding veranderd ook steeds meer ten guns e der buitenlanders. Want terwijl d9 gansche bevolking der stad tien jaar 38,7 procent steeg, nam het in't buitenland geboren gedeelte 51,2 percent toe. Wanneer men de daar geboren kinderen van Duitsche ouders in aanmerkiDg neemt, kan men New York de tweede Duitsche stad der wereld noemen, en een zelfden rang neemt het onder de Italiaansche steden in. Ongetwijfeld bevat de stad verder meer Israëlieten dan zich ooit in eenig oord te zamen bevonden. Hun aanlal wordt alge meen op minstens een millioen geschat. Ambtelijke opgaven daaromtrent zijn niet voorhanden, daar hij geen enkele stati stiek naar de religeuze gezindheid van de bevolking wordt gevraagd. Haagsche Brieven. CL VII. Het besluit, dat de Raad jl. Maandag omtrent Zorgvliet heeft genomen, kan de heer Deen gerust als een succes boeken. Wel belette ongesteldheid hem zyn voorstel zelf te verdedigen, doch het was by den heer Van Sandick in goede handen. Al werd het voorstel Deen, uitstel beplei tende van een beslissing omtrent het plan Van Hoek en Wouters uittestellen verwor pen, de kern van zijn voorstel strekkende om-de mogelijkheid van den bouw van een Koninklijk Paleis te verzekeren, werd met algemeene stemmen aanvaard. Tevens ver klaarden B. en W. zich bereid zich te ver gewissen of Hare Majesteitltot een eventu- eele schikking bereid zou zyn. Men kan dus gerust zeggen, dat zonder het voorstel-Deen het bouwplan voor Zorgvliet goedgekeurd zou zyn zonder dat over den bouw van een nieuw paleis daar ter plaatse was gedacht. 'tls nu maar te hopen, dat B. en W.de noodige onderhandelingen vlug doen geschie den. Door de aanneming van't voorgestelde bouwplan krijgt de Zorgvlietcombinatie nu het recht uitgangen te maken van haar grondgebied over den berm van den Sche- veningschen weg. Dat dit voor de bouwers van ontzaglijke waarde is, behoeft geen betoog. De architecten Hoek en Wouters schaduwrijke priëelen en lanen. De heerlijk ste rozen omringden het huisje, waarvan de veranda byna geheel overdekt was met klimrozen en een wildeu wyngaard. Onge veer vijf minuten van daar lag de fraaie Muggelsee; daarheen richtte Margherita dikwijls haar schreden. Droomend zat zy daar dan aan den oever op bet stille water te staren en stelde zy zich de toekomst liefelijk voor, terwijl de kinderen aan haar voeten met steenen speelden, ofmetAjax, dengrootenSt.Bernardshond ronddartelden. Byna vier jaren leefde Margherita reeds in deze idyllische eenzaamheid, welker vrede alieen soms gestoord werd door de gedachte aan de toekomst. Als arme weeze en oner varen kind, afhankelijk van de genade an verre bloedverwantenhad zij in Rome haar echtgenoot leeren kennen en liefheb ben; hy was toen militair attaché by de Duitsche ambassade. Baron Eduard bad de eerste verdieping van het huis harer bloed verwanten bewoond. In den tuin achter het huis hadden de jongelieden elkaar het eerst gezien. De bekoorlijke, onschuldige maagd met haar groote, donkere kinderoogen had op Eduard dadelijk een diepen indruk ge maakt. Telkens en telkens zagen zy elkander weder, tot op zeker oogenblik Margherita haar blozend gelaal aan de borst van den geliefde verborg, De gedachteWat zal het gevolg zyn van deze liefde maakte een einde aan den schoonen roes waarin Eduard leefde. Mar gherita had zoo weinig ervaring van de wereld, dat ze zich zorgeloos en zonder gedachte aan de toekomst geheel overgaf aan het zalige gevoel der eerste liefde. Het onschuldige meisje te bedriegen, haar den vrede des levens te ontroven, daartoe was Eduard niet in staat, daartoe beminde hu Margherita te innig. Openhartig legde hy daarom de omstandigheden bloot, zeide, dat zyn vader nooit tot hun huwelyk zyn toestemming zou geven, dat hy zeker den dienst zou moeten verlaten, wanneer hij haar tot vronw nam, ondanks zyn liefde had hij van haar willen scheiden doch toen wierp zy zich in zyn armen,zij wilde hem niet verliezen, zij wilde met en door hem gelukkig zyn en toen waren zy in stilte getrouwd. Ik zal geduldig wachten, tot geen enkele band u meer bindt, had zy gezegd. Wie kent my op de wereld, mei wien ik rekening heb te houden Met myn bloed verwanten Zij beschouwen het als een last, dat zy mij te eten moeten geven. Wanneer ik slechts deachting voor myzelve bewaard heb, is mij niets aan het oordeel der menschen gelegen. Ik vertrouw op u, Eduard 1 Gy zult alles ten beste schikken. En de vroolyke, ryke officier bad Mar gherita Montelli, de dochter van een lageren beambte, tot zyn vrouw gekozen, zonder dat zyn familie of zyn meerderen er iets van wisten. Hij had daardoor een overtreding begaan en was zich zyn schuld bewust, maar zijn liefde was sterker dan zyn plichtsgevoel Met vreugde deed hy in het geheim den stap, die hem, als het bekend werd. onmo gelijk maakte in zijn loopbaan en in de voorname gezelschappen. Toen hy naar Berlijn moest terugkeeren, voerde hy zyne jonge vrouw in het idyllisch gelegen een zame dorpje, waar hy dan ook voortaan, ver van het gewoel der wereld, zyn geluk kigste uren doorbracht. De jaren verliepen. Reeds dikwijls had de jonge officier zich voorgenomen alles aan zyn vader te bekennen, zijn ontslag uit den dienst te nemen en zyn vrouw als recht matige meesteres naar het slot zijner voor vaderen te voeren. Telkens was er iets in den weg gekomen en toen hy eens by zyn vader eene toespeling had gemaakt, had deze op zoo duidelijke wyze zijn afkeer van zulk een ongeluk te kennen gegeven, dat er voor Eduard niets overbleef dan te zwijgen. Ik zou zulk een vrouw nooit als myn dochter erkennen, had de oude baron Von Altenbrak gezegd. Ik zou dadelijk de hand van u aftrekken en ik zou er voor zorgen, dat het majoraat niet overging op je kinderen, die ik als van lagere geboorte zou beschouwen. In dezen tyd, waarin men alle standen gelyk wil maken, is het de plicht van ieder edelinao, deze verkeerde meening met kracht te bestryden.j Ik hoop, dat je me begrepen hebt en geen dwaasheid begaat. En hy had zyn vader begrepen en ge zwegen in het belang van zyn vrouw en kinderen, voor wie hy het vaderlijk erfdeel wilde redden. Doch nu was het hem niet langer mogelijk te zwijgen. Zijn vader drong by hem aan op een huwelijk. Ondanks alle voorzichtigheid, waren allerlei geruchten omtrent zijne verhouding tot Margherita in de voorname gezelschappen verspreid ge worden, ja, deze waren ook zyn vader ter oore gekomen. En nu werd hij terneerge drukt door hot geheim van zyn huwelyk, zyn vroolijkheid verdween, zijn wilskracht verlamde er moést een einde aan komen, op welke wyze dan ook. Deze gedachte hield den jongen officier voortdurend bezig, toen hij dien zomeravond naar Berlijn terugreed. Zyn vroegere wils kracht ontwaakte in hem, hij schudde alle droevige zorgen afmeer dan ooit gevoelde hy de plichten, die hij tegenover Margherita en de kinderen op zich had genomen en in de aangename, opgewekte stemming, die een goed voornemen in iedermenschopwekt, gaf hy zijn paard de sporen om het tot sneller draf aan te zetten. Wat het klimaat betreft, dat is in Florida zeer gunstig en wel zoodanig dat het land in den winter door vele personen wordt bezocht, die 's zomers in de Noordelijke provincie hun zaken uitoefenen, en daar juist het barre jaargetijde ontvluchten, om dat zy niet de groote koude kunnen door staan. En waarom nu emigreeren. in ons land komt overbevolking, het land is ZOo zeld zaam te kry'gen, dat jongelui m«.t wils kracht en een beetje kapitaal toch niet vooruit kunnen komen, omdat er gebrek aan land is, dit is in Florida anders, men kan daar op zeer gemakkelijke wyze aan land komen en met weinig kapitaal. Amerika is het land, waar heerscht vrij heid, en waar iedereen een gezien burger is, die toont dat hy zyn plicht heeft willen doen. En aan welke eischen, moet dan een land voldoen waarheen wy ons willen begeven? Het moet voldoen: 1°. Het land moet gemakkelijk bereik baar zyn; 20. Het land moet vruchtbaar zyn; 30, Het land moet gemakkelyk zijn pro ducten aan de wereldmarkt kunnen brengen; 4°. Het land moet goedkoop zyn; 5°. Het land moet goedkoope werkkrach ten hebben; 6°. Het land moet een behoorlijk klimaat hebben; 7°. Het land moet goed geregeerd zyn. Spreker beantwoorde achtereenvolgens de door hem gestelde vragen. Het antwoord op de eerste vraag is Florida kan men bereiken in 12 dagen, de reis van Rotterdam naar New-York duurt S dagen, 1 dag oponthoud in New-York en dan met de Clyde lün in 3 dagen naar Jacksonville welke reis kost 2de klasse f 200,-. Op de tweede vraag, zeide spreker, dat door het heerlijke klimaat Florida per jaar 4 oogsten kan voortbrengen, en wel Sla, in October gezaaid is in Januari goed om ter markt gebracht te worden, Selderij in Jan. gepoot is in Maart goed, dan aardappelen of uien, en daarna groenvoer voor de beesten in den zomer die nog al warm is. Op de derde vraag, was het antwoord, Florida is aangesloten aan het groote spoorwegnet der Ver. Staten en goederen kunnen io 36 uur per spoor in New-York zijn, met de boot duurt de reis 3 dagen. Op de vierde vraag zeide de spreker, dat de Kamer van Koophandel in Florida aan allen dio wilden emigreeren voor ondorhoud per dag rekende 35 Amerik. centen, dat alle eerste levensmiddelen er goedkoop zyn doch dat alle luxe zeer duur was. Wat de werkkrachten betreft deze worden verstrekt door de nögers, die thans vrije mannen zyn, doch afstammelingen van de vroegere slaven. Ze zijn zeer goede werk krachten en in voldoend aantal aanwezig voor den landbouw. En nu wat betreft het klimaat. Spreker die geheel Noord-Amerika heeft afgereisd, heeft nergens zulk een heerlijk klimaat aangetroffen en de menschen die in Florida dan ook zeer weinig te doen hebben zün de dokters; dit is een bewijs dat het klimaat daar gezond is. Florida heeft een getemperd klimaat, nooit te warm en nooit te koud. In Juni, Juli en Augustus is bet er warm, echter komt de thermometer er byna nooit boven de 90° Fahrenheit, de wintermaanden zijn er niet koud, doch hebben het klimaat zooals hier in Europa, de Zuidkust van Frankryk. Het land is een deel der Ver. Staten van Amerika en wel in geen land der wereld zal de persoonlijke vrijheid zoo groot zyn als daar; van verschillen over godsdienst hoort men daar niet, alles leeft in vrede met elkaar. Een zaak van groot belaDg is het voor Florida om hen aan te moedigen tot emi greeren, die zich op de Zuivelindustrie willen toeleggen. Men heeft daar heerlijke weiden, doch geen vee, dat de melk levert, en ai had men het vee, dan nog miste men hen, die de kennis hadden om boter en kaas te maken, juist voor hen die zich op de zuivel industrie wilden toeleggen was daar een mooie toekomst. De kamer van koophandel te Jacksonville geeft aan hen die willen emigreeren alle mogelijke inlichtingen, en steunt hen in alle opzichten. Jacksonville is de plaats waar men naar toe moet, en ligt net zoo ver van de zee, als Rotterdam, het is een der mooiste steden van de wereld, men kan met 32 spoorwegverbindingen er uitkomen en 7 stoomvaartlijnen verbinden de stad met andere havenplaatsen, het aantal in woners is 80.000, men heeft er onderwijs inrichtingen, die in het Duitsch en in het Engelsch onderwijs geven, doch beiden, zyn Na korten tijd steeg hy voor zijn woning af, gaf het paard aan zyn oppasser over en verdween in huis. TWEEDE HOOFDSTUK. Wat is er, Johan? vroeg de ritmeester aan zyn anderen oppasser, die hem boven in de gang tegenkwam. Is er iemand hier geweest? Heb je myn kleeding voor van avond gereed gelegd Ja wel mijnheer! antwoordde de op passer. Alles is orde. Er is niemand hier geweest; alleen heeft de wachtmeester het orderboek voor morgen gebracht. - En dan is een paar uren geleden een telegram gekomen. Ik heb het op uw schrijftafel gelegd Zal ik de lamp aansteken? Het wordt al donker. Ja, breng de lamp. Eduard Von Altenbrak trad haastig in zyn zitkamer. Al kreeg hy ook meermalen telegrammen van vrienden of bloedverwan ten, zoodat hy voor de ontvangst van een telegram niet verwonderd behoefde te zyn, toch beving hem hij wist zelf niet. waar om een zekere onrust en vóór dat hy een oog wierp in het orderboek, opende hij haastig het telegram. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2