IEISDUK. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, jrende Goederen, enz. HSiiSfikiifiSiiiiiSiyiiiiESiiSi Boek-en Papierhandel BLOK-FREEN mWERK I00DIGDHEDEN IBDHOLLAKDSCB MBOUWCREDIET. ISTGESGHEHKEN NIEUWJAAR 1912 sitekaarten srnationale lotheekbank Nieuwjaars- wenschen. Het Huis Altenbrak. EN ADVERTENTIE-BUREAU K B 280, MIDDELHARNIS TRAAT 208, MIDDELHARNIS jgbaar verschillende soorten EEFD AANBEVELEND - DKANTOOR ALKMAAR. AM C 11. Teleioon 73. AGENTSCHAPPEN: BORN, ïarkt 16. IDEN, tapenburg .'reestraat. elft. narkt 99. tal: TweeMillioen Golden rvan geplaatst en volgestort f 1.500.000. ENNOOTSCHAP verleent Cre- neemt gelden in deposito, heiast let den aan- en verkoop van en coupons, sluit beleeningen ongatiën en verricht verder alle imheden tot het Kassiersvak Inde. Deposito rente 3 °/o. AT op 30 September 1911. de Credieten f 6.131.638.0472 o's- 1.477.811.24 - 227.537.92 P. v. FOREEST, J. F. MOENS, sident Commissaris. Directeur. ispondent voor Middelharnis en ken: VAN DER KOOGH TE niDOËLHAMIS. ONZE EILANDEN voor oe n een zeldzaam prachtige keuze ALS: •I SOOBTEN LEESBOEKEN voor oud en jong. THUISKAARTEN enz. enz. KALENDERS, ALMANAKKEN, /JAAR-, FELICITATIE- en UITTREKKAARTEN. vone keuze Fijne artikelen. luiM VOORHANDEN SCHRIJF-, KANTOOR- en JEKEN. COPIEËERPERSEN. TIE-, BON- en HUURBOEKEN. ENINGPAPIER, en/ enz. islellingen aan voor izelfden prijs als de Flakkeesche Handelsdrukkerij, end, W. V. d. SCHENK. te Apeldoorn. 'nk geeft 5 °/0 Pandbrieven uit :n koers van 1011/2 °/0, plus rente in stukken van 250U, -, f 500,—, f 250,— en f 100,— cjjgbaar ten kantore der Banken peren AST ZOON TE SOMMELSDIJK. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 5 Zaterdag 23 December 1911 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiên worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Evenals vorige jaren worden wederom Nieuw- jaarswenschen geplaatst tegen f 0,25 per adver tentie van 5 regels, iedere regel meer 5 cents. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. In menschen een welbehagen. Luoas II: 14b. Welk een heerlijk woord is dat. Het ruischt ons op dit Kerstfeest alweêr liefelijk in de ooren van uit Ephrata's velden. Het maakt een deel uit van het lied der hemelsche heirlegers tot Gods lof voor ieder Christen die n.l. oprecht christen is en zijn wil. Het zijn woorden, die opgevangen hehooren te worden door den menschen. „Een welbehagen in den meDsch." Kent gij lezer een heerlijker, een voor het harte verkwikkender en tot blijd schap in en dank aan God opwek- kender woord? God heeft een welbehagen in den zondaar, den voor Hem in de grootste schuld verkeerenden mensch. En des te grooter, des te heerlijker is dat woord, omdat het komt van God, den volmaakt Heilige en Rechtvaardige zonder eenige aanleiding daartoe van 's menschen zijde. Jezus zelf immers heeft getuigd, gekomen te zijn otn het van Hem afgedwaalde en door de zonde vervreemde menschenkind te behouden, weder te brengen in het Vaderhuis, in den hemel der eeuwige heerlijkheid. Och of wij den nagalm van dat lied der Engelen in de ooren niet slechts maar ook en vooral in het harte f doen weêrklinken. Zij het in ons dan ook opnieuw of voor het eerst vreugde, reine, dankbare en God- lovende vreugde voor het feit, eeuwen geleden in Bethlehem Ephrata geschied tot heil van den zon digen mensch. Zij het in waarheid Kerst feest in ons, het Christusfeest n.l. dat ons met den blik naar boven, den troon onzes Gods doet uitroepen: Dank, Vader, dank! Gij wilt Uw Zoon [ons zenden En 't licht gloord' in 's werelds donkren [nacht PETJILLETOIT. EERSTE HOOFDSTUK. - Kom, schrei nu niet langer, Margherita, mijn lieveling 1 Het zal gebeuren zooalage verlangt I Ik weet, dat ik reeds jaren lang een onrecht aan u heb goed te maken. Ik zal met mijnen vader spreken; ik zal af stand doen van al mijn rechten, ik zal mijn ontslag uit den dienst nemen, dan zal niets meer verhinderen, dat wy onze verbintenis bekend maken. Zyt ge nu tevreden, mijn lieve schat? Schreiend verborg het nauwelijks twin tigjarige meisje haar zacht kinderlijk gelaat aan de borst van den langen, krachtigen officier, die haar innig in zijn armen sloot. De koolzwarte lokken kronkelden in weel- 1 derigen overvloed over haar ronde schou ders. Nu sloeg zij de groote donkerbruine oogen, die nog glinsterden in de tranen, op naar den man. V - Ik eisch niets, Eduardl Ik verzoek ook niets, ik weet, dat ge mijn bestwil bedoelt. Maar ik denk ook aan bet lot van onze kinderen j Weer vlijde zy zich teeder aan zyn borst. Wij mogen in dien Zoon Uzelf toch [vinden En voelen ons tot U gebracht Moog ons dat heerlijk licht beschijnen, Dat licht, dat scheen in Bethlem Ephrata. Buitenlandscli Overzicht. Met den oorlog vlot het nog niet erg. De berichten zijn en blij ven schaarsch. Zelfs is het zoo onbelangrijk dat een paar onzer groote bladen, die bij het uitbreken van den oorlog het publiek vooral direct op de hoogte wilden brengen van wat er Zaterdags en Zondags was voorgevallen en daartoe een Maandagochtendblad gaven, zichgenood- zaakt hebben gezien wegens gebrek aan nieuws, die uitgave te staken. En dit is alleszins begrijpelijk. Italië gaat in zijn kolonisatieplannen nog niet hard vooruit. Nog altoos heeft het nie! meer dan een kuststrook bezet. En door de herhaalde aanvallen der Turken genoodzaakt heeft het Italiaansche leger den opmarsch moeten beginnen, hoewel het jaargetijde daarvoor allerongunstigst was. Nog veel ongunstiger dan om Tripolis is de toestand bij Benghasi en Derna. Om zeker een beetje meer gedekt in den rug te zijn is de houding die de Italianen tegenover «Ie inlanders aannemen, aanmerke lijk verschillend van die van vroeger. Tegen hen, die echter wantrouwen opwekken, blijven zij zich zeer strenge maatregelen veroorloven. In hoeverre het waar is dat van Italiaansche zijde Dum dumkogels zouden zyn gebruikt, is nog nader na te gaan. De Italiaansche regeering ontkent ten sterk ste het gebruik en beweert dat de Turken ook trouwens een gebruik niet zouden hebben kunnen constateeren, omdat nog geen enkele kist met schietvoorraad in hun handen is gevallen. De Turk8che bevelhebber beweert, echter eenige kisten met Dumdums naar het ministerie te hebben gezonden. Al mag echter de Italiaansche regeering beweren, dat nog geen schietvoorraad in handen van den vijand is gevallen, de oorlog verslind nietemin schat ten gelds. De oorlogskosten bedragen tot nu toe 90 millioen lire, wat ongeveer beteekent 1 milli oen lire per dag Op die manier kan Italië het toch onmogelijk blijven uithouden.Ook staan de kansen op een mogelijk tusschen- beide komen van andere mogendheden thaus niet zoo mooi als by het begin. Toen hadden Duitschland en Frankrijk de handen vol over Marokko, terwijl Spanje eveneens zijn avontuurtje al daar had. Nu is dat alles voorbij. Ook de moeilijke omstandigheden waarin Turkije heeft ver keerd, schijnen zich te zullen oplossen. In de verschillende Turksche partijen is oen strooming merkbaar, om de onderlinge twistpunten wat op zij te zetten om tegen over het buitenland sterker te zyn. Itale kan er zich vast niet op beroemen, dat het een gelukkige koloniale politiek volgt. Haar stem had een zachten, diepen klank zy sprak het Duitsch volkomen zuiver, maar toch met een accent, dat haar al3 een vreemdelinge deed kennen. - Ik denk ook aan onze kinderen, Margherita, antwoordde de officier diep bewogen. Ik had het me zoo heerlijk voorgesteld, dat ik u als meesteres op het slot Altenbrak kon voeren, u met onzen jongen en de kleine Margherita. Maar ik zie in, dat dit wel nooit gebeuren zal, tenzy j'/yn vader maar weg met die gedachte I Het zal ook wel zoo gaan, myn lieveling I Mya moederlijk erfdeel behoedt ons voor 'slevens zorgen, als ik 'sKonings rok heb uitgetrokken en niet langer de erfgenaam van het majoraat van Altenbrak zal zyn. - Oh, Eduard, myn hart krimpt ineen van weedom bij degedacbte, dat ik de schuld draag van uw ongeluk. - Wat praat ge toch, Margherita? Uw schuld van mijnongeluk? Ja, van myD geluk draagt ge schuld I Wat zou ik zyn zonder u en zonder de kinderen Ja, ik beken het - aanvankelijk was het moeielyk me te gewennen aan het denkbeeld, dat ik dezen rok zal uittrekken, dien ik sedert twaalf jaren draag en dat ik de wapens zal afleggen, die ik in twee veldtochten heb gedragen. Het valt me ook zwaar rayu vader1 te bedroeven, die zoo'n groot vertrouwen in my stelt maar hy vindt in myn jongeren Omstreeks 1S80 had het het oog gevestigd op Tunis, waarop het historische rechten meen de te hebben. Frankrijk was het echter voor en liet in 1881 den Dey van Tunis een stuk teekenen, waarbij zyn land onder Fransch protectoraat werd gesteld. Het tweede mislukte avontuur hebben de Itali anen beleefd toen zy streefden naar de bezetting van een lange kustrook ten noorden van straat Bab-el Mandel. Daaruit volgde voor hen een strijd met den koning van Abessyniö, die in een schandelijke nederlaag voor Italië eindigde. En nu het derde avon tuur, dat al niet veel gelukkiger verloopt. De berichten uit China zyn niet duidelijk, waarschijnlijk doordat de toestand inderdaad verward is. Ziehier wat er alzoo gemeld wordt. Ten eerste heeft de Deutsche Kabel Gesellschaft een telegram uit Sjanghai ont vangen, waarin wordt gezegd dan Tang Sjao Sji, de onderhandelaar voor deregeering van Woetsjang in Sjanhai is aangekomen en dat zyn onderhandelingen daar met Woe Ting Fang, den minister van buitenlansche zaken der opstandelingen, gunstige voor uitzichten hebben. Blijkbaar, zouden wij hieruit afleiden, zijn de onderhandelingen tusschen Tang en de vertegenwoordigers der opstandelingen in Woetsjang goed geslaagd, want anders zou Tang niet naar Sjanghai gekomen, maar naar Peking teruggekeerd zijn. Evenwel wordt hieraan in dit bericht toegevoegd, dat de vertegenwoordigers van veertien revolutionaire provinciën in Nan king Soen Jat Sen tot president der republiek gekozen hebben (Soen Jat Sen is juisc van Singepore naar Sjanhai vertrokken). Maar nu is het duidelijk hoe tegelyk de opstan delingen by hun streven naar de republiek kunnen volharden en toch de onderhandelin gen met de regeering goed gaan, want die kunnen natuurlijk alleen dan slagen, als de opstandelingen toestemmen in de beperkte monarchie. Waarschijnlijk zijn de opstan delingen zelf verdeeld over de vraagrepu bliek of monarchie. Intusschen vernemen Engelsche bladen, dat niettegenstaande de onderhandelingen en den wapenstilstand de opstandelingen den strategischen toestand veranderen zy zouden ijverig den marsch naar Peking voorbereiden. Zy hebben een brug en een deel van den spoorweg van Tientsin naar Nanking vernield en daardoor een poging van de regeering om Nanking te herwinnen belangrijk bemoeilijkt. Ook bereiden zij een aanval voor op generaal Tsjang Hsoen, den bevelhebber der keizerlijken die uit Nanking naar het noorden gevlueht is en daar een macht van 2000 man vond, die met de z'y'nen vereenigd, nu een legertje van 8000 geven. Dat moeten de opstaudeliDgen verslaan vóór ze naar Peking kunnen oprukken.Niettegenstaande dit alles wordt algemeen gezegd dat de uitzichten op vrede niet kwaad zyn. In Honkou hebben een troep meisjes een broeder Willy e6n erfgenaam naar zijn zin en ik moet alle bedenkingen ter zijde stel len om mijn plicht te vervullen en het lot van myn vrouw en kinderen te verzekeren. Daar komt Hendrik met de paarden. Ik moet naar de stad terug, morgen kom ik weer, dan zal ik u alle bizonderheden van myn plan voorleggen. Ik wil nog even de kinderen zien. Arm in arm trad het jonge paar in de aangrenzende kamer, waar de kindermeid naast het bedje der kinderen zat. - Stil stil baron, vermaande de oude, de kindertjes zyn pas ingeslapen. Als Eduard uw sporen hoort kletteren, is hy naderhand niet meer in slaap te krygen. De jonge officier boog zich over de- sla pende kinderen. De knaap kon misschien drie jaar oud. zyn, maar was nu reeds bet evenbeeld van zijn blonden vaderde kleine Margherita was nauwelijks een jaar oud, een lief kind met het ovale gelaat en de doorschijnend roode huidkleur der moeder, met donkere lokjes en lange zijden oog wimpers, die diepe schaduw wierpen op de zacht gezonde wangen. De officier streek zacht langs de lokken zijner kinderen, fluisterde de oude meid eenige waardeerende woorden toe en ging toen zacht heen, begeleid door zijne jonge vrouw. Nog eenmaal omarmde hij haar en snelde toen het huis uit, den fraaien bloe- Chineesche amazonen-korps gevormd tot steun yan de zaak der revoIutionnairen.Zy vragen om wapens en willen het slagveld op om tegen de keizerlijken te vechten. De beweging is begonnen door twee leer- aressen en ze breidt zich snel uit. Do meisjes exerceeren braaf, niettegenstaande haar misvormde voeten. Voor eenige weken heeft de Paus een decreet uitgevaardigd,waarbij wordt voorge schreven, dat een Roomsche zonder verlof zyner geestelijkheid geen aanklacht mag indienen of geen getuigenis afleggen tegen een geestelijke. Men begrijpt dat dit pauselijk besluit, bekend onder den naam van Motu Proprio heel wat opschudding in de pers heeft veroorzaakt. Thans eigenlijk beteekend het niet anders dan een verregaande en onduldbare inmenging van denRoomschen clerus in de rechtsorde der Staten. Rome heeft zelf begrepen dat de uitwerking van dit beruchte decreet heel wat gerechtvaar digde opschudding zou verwekken. Dat was ook zoo in Duitschland. De officieuze Nord. Allgem. Zeitung maakte ongetwij feld daarom dezer dagen bekend, dat de Duitsche Regeering van den pauselijken kardinaal-secretaris via den Pruisischen gezant by het Vatikaan, de besliste verzeke ring had gekregen, dat het motu proprio Quantavis deligentia niet voor Duitschland gold, en er daarom voor de Duitsche Regee ring geen aanleiding was verder op de zaak in te gaan. In dit verband verdient hetgeen eergis teren voor de schepenrechtbank te Keulen is gebeurd de aandacht. By deze rechtbank had de pastoor van St. Severin, Wol- lersheim, een aanklacht ingediend tegeD een van zjjn gemeenteleden. Toen deze zaak in behandeling kwam, legde de advocaat van den beklaagde echter een verklaring af, dat hij zich ten behoeve van zyn client die als goed Katholiek niet geneigd was, zoo noodig, tegen zijn pastoor een tegen-aan klacht in te dienen, en zich daardoor aan het gevaar van excommunicatie bloot te stellen had gewend tot de aartsbisschop pelijke autoriteiten, die daarop pastoor Wol- lersheim hadden overreed, zijn aanklacht in te trekken. De advocaat van den aanklager bevestigde deze verklaring, en trok daar mede zijn aanklacht in. „In dit geval", teekent een liberaal blad hierbij aan, „zijn dus beklaagde, kerkelijk autoriteit en aanklager h6t er over eens geweest, dat het motu proprio voor Duitsch land wel geldt, ofschoon deNordd. Allgem. hun nog kort geleden van het tegendeel had overtuigd 1 De beklaagde gevoelde zich door de dreigende excommunicatie in zijn be wegingsvrijheid voor het wereldlijk gericht belemmerd. Er zullen maar weinig geloovige Katholieken zijn, wien het niet evenzoo vergaat 1" De toestand In Perziö wordt hoe langer hoe dreigender. De stemming onder het volk is zeer opgewonden en overal verlangen de mentuin door, naar den straatweg, waar zijn bediende de beide paarden op en neer liet stappen. Met een lichten sprong zat hy in den zadel, groette nog eens met de hand naar het tuinhek, waar de jonge vrouw stond, en reed weg. Zij oogde hem na, tot hy by een bocht van den weg uit het gezicht verdween en keerde toen met een lichten zucht in huis terug. Een heerlijke zomeravond spreidde zich uit over het vlakke landschap, waarin het dorpje Friedrischshagen te midden van tui nen en velden lag. Het huisje, dat Margherita bewoonde, lag een weinig van het dorpje verwijderd, omgeven door een schaduwrijken tuin. Een veldweg met bloeiende hagen aan beide zijden liep langs den tuin en veree- aigde zich in het dorp met den breeden straatweg naar Berlyn. Landelijke rust heersche hier tusschen de tuinen en velden. De machtig aangroeiende hoofdstad van Pruissen had toen in den zomer van 1870— haar vangarmen nog niet totFrie- drichshagen uitgestrekt, de bouwzuchthad zich van deze vreedzame velden en tuinen nog niet meestergemaakt. De liefelijke vrede der landelijke eenzaamheid was nog niet ver dwenen, de dagen gingen stil en gelijkvor mig voorby, niet beroerd door het jagen en streven in de stad, die aan de westzijde boven de kim uitstak. Mohammedanen, dat de heilige oorlog tegen de christenen zal worden afgekondigd. De bazaars zijn gesloten, en van de nieuwe maand Muharrem, de treurmaand, wordt eer een vererging dan een verbetering van den toestand verwacht. In Teheran gelooft men algemeen, dat de Russen uit Kaswin naar de hoofdstad zullen oprukken. Ofschoon het parlement geen zitting houdt, wordt de regeering door de opwinding onder de bevolking belem merd en ueemt het terrorisme toe. Te Sjiras duurt Jde boycot-beweging tegen de Engel sche waren voort. De aanvoerders der Britsche troepen zullen, naar gemeld wordt genoodzaakt zyn, beslag te leggen op wat zij hoognoodig hebben, daar de bevelen, door de Perzische regeering gegeven om de boycot te staken, niet opgevolgd worden. De Russische gezant te Teheran heeft thans aan het Perzische kabinet te kennen gegeven, dat alle eischen van 't ultimatum ingewilligd moeten worden. De Russische troepen zullen echter voorloopig nog in Kaswin blijven, om de Perzische regeeriDg daartoe in de gelegenheid te stellen, tenzij in de hoofdstad anti-Russische onlusten uitbreken mochten. Over het optreden dier Russische troepen in Kaswin wordt nader gemeld, dat zij de inwoners eenvoudig uit hun huizen hebben gejaagd, zoodat de arme menschen, ten einde niet op straat en in de sneeuw te moeten blijven, hun toevlucht in de mos keeën gezocht hebben. Deze laatste berichten zijn dooi officieele personen, o.a. door den Amerikaanschen officier Merill, die het bevel voert over de gendarmen van den Perzischen financieelen dienst, bevestigd en hebben er natuurlyk niet weinig toe bijgedragen om de verbittering vaD het Perzische volk nog te doen stygen. Ook in Turky'e neemt de beweging tegen Rusland steeds grooter afmetingen aan. Zoo wordt uit Konstantinopel gemeld, dat erop Turksch grondgebied een ontzaglijke bij eenkomst van Mohammedaansche geestelij ken is gehouden, onder leiding van bet hoofd der kerk in Perzie, en dat deze vergadering tot de Mohammedaansche regeering een oproeping tot een strijd tegen Rusland ge richt heeft. Verder hebben Turksche verte genwoordigers aan Perzie doen weten, dat Turkije gereed is om een aanzienlijke strijd macht in Aziö tegen Rusland in het veld te brengen en dat het land op den steun van geheel Perzie ter verdediging van den Islam rekent. Ten slotte wordt uit Teheran aan Duitsche blader»-;bericht, dat Turksche troepen reeds de Perzische grens overgetrokken zijn en ver neemt de New-York Herald, dat het waar schijnlijk binnenkort bfj Khoi tot een ge vecht tusschen Turken en Russen komen zal. De acte van Algeciras loopt den 31en December af, tenminste voor enkele bepa lingen, onder welke de toekenning der politiemacht in de havenplaatsen aan Frank- Daarom ook had Eduard, baron van Alten brak, zijn vrouw, die hy in Italië had leeren kennen, hierheen gebracht, waar zy door de oogen der groote wereld niet bespied werd en leven kon in het stille geluk eener heimelijke liefde. Margherita Montelli aldus was de naam, waaronder zy in het dorp bekend was verliet byna nooit haar eenzaam huisje. Het verkeer met de buitenwereld geschiedde door bemiddeling van de oude dienstbode Dorothea en het andere dienst meisje. Het was echter een vreugdefeest, als haar echt genoot eens ongestoord eenige dagen bij haar kon doorbrengen, Haar echtgenoot! Niemand ter wereld wist, dat Eduard von Altenbrak, de schit terende ritmeester van het garderegiment dragonders, haar echlgeuoot was. In den aanvang hadden de dorpelingen wel het hoofd geschud over het verkeer van den ritmeester met de jonge vrouw, maar alleugs geraakten zy daaraan gewoon en eindelyk kregen zy de slille dame lief, die zoo een voudig in haar huisje leefde en steeds een geopende hand had voor de armen in het dorp. De baron had het huisje gekocht en er verschillende veranderingen in laten maken, zoodat het voor Margherita een smaakvol en gemakkelijk verblijf was. Het bevatte slechts weinig kamers, maar overal heerachten smaak en comfort. De tuin had

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1