ONZE EILANDEN van 16 DECEMBER 1911. 3 den burgemeester op te dragen, ia de Donderdag te houden vergadering van Stad en Lande van Gooiland, te stemmen tegen een verzoek van de Hollandsclie Spoor, om te mogen doorgaan met het afzanden van gronden tusschen Hilversum en Bussum. Men was van oordeel, dat de voortdurende afzanding aan het natuurschoon in het Gooi afbreuk doet. Voor de weduwe van een menschenredderl Eenige maanden geleden is een commissie benoemd ter inzameling van gelden voor de nagelaten betrekkingen van wijlen den beer Schrijver, die zich in den afgeloopen zomer bij de St. Anthoniesluis te Amsterdam te water begaf om iemand te reddeD, en daarbij verdronk. Tot heden is bij die commissie f 2500,— ingekomen. Dure tuingrond 1 De laatste jaren is men in de Beemster begonnen grasland aan te koopen en dit geschikt te maken voor tuingrond, omdat laatstgenoemde veel meer voordeelen op levert, wegens de voortdurende stijging der prijzen van groenten voornamelijk voor 't buitenland. Enorm zyn de winsten, die meer bepaald in dit jaar zijn behaald met tuin-en andere boonen, augurken, Brusselsche spruitkool enz. Doch met deze stijging houdt ook de waarde van de te ontginnen laDderjjen gelij ken tred. Werd dit land vroeger gekocht voor f 3000 f 3500 per Hectare, thans moest dezer dagen een kooper f5000 per morgen (85 aren) betalen. Alzoo bijne f6000 per Hectare, Nachtridders 1 Maandagnacht werd te Heer (Limburg) op niet minder dan 3 plaatsen ingebroken In de gebouwen van de Pur Oil Company werd tevergeefs naar geld gezocht, daar eiken avond de geldswaarden elders in veiligheid worden gebracht. De teleurgestel- den koelden hun woede aan boeken en meubelen. Ten huize van zekeren D. werd een ruit ingesneden en zoo kwamen de dieven bin nen, terwijl in een andere woniDg eveneens een bezoek werd gebracht. Daar de dieven als slachtoffers hadden gekozen luitjes, die geeu weelde hebben, was hun buit betrekkelijk gering. De rijkspolitie doet onderzoek. Te Purnierend heerscht in hevige mate het roodvonk: Reeds waren de Katholieke jongens- en meisjesscholen wegens die ziekte gesloten. Thans zijn er ook een drietal gevallen geconstateerd bij leerlingen van de openbare school van Uitgebreid Lager Onderwijs, aldaar. Dientegevolge is niet alleen genoem de school, doch ziin ook de beide andere openbare scholen, (burgerschool en koste- looze school), voorloopig gesloten. Vredes-adres 1 De dames, onderteekenaarsters van het Vredes-adres aan H. M. de koningin van Italië mochten een zeer waardeerend en sympatiek schrijven namens H. M. koningin Elisabheth van Roemenie ontvangen, over de daad der 1900 Hollandsche vrouwen, die dit adres met haar namen ondersteunden. De nieuwe Arbeidswet! In welke mate de nieuwe Arbeidswet den administratie ven omslag en den paperassen- boel zal doen toenemen, kan ©enigszins blijken uit de nadere toelichting, die de Mi nister van Landbouw in de Memorie van Antwoord op zjjn begrooting heeft betreffen de de aanvraag op uitbreiding van hel ad ministratieve personeel derArbeidinspectie in verband met die nieuwe wet. Men leest daar: Dat de wijziging van de Arbeidswet het administratieve werk voor de arbeidsinspec tie belangrijk zal vermeerderen, volgt reeds uit het feit, dat krachtens de nieuwe bepalin gen de werkgevers afschrift van hun arbeids lijsten aan de districthoofden moeten toe zenden. Telkens wanneer zij hun arbeids regeling veranderen, zullen zij een nieuwe lijst moeten vaststellen en bovendien zullen zij verplicht zijn om ten minste driemaande lijks opgaven te doen van de afwijkingen van de toegezonden arbeidslijst, die ten aanzien van volwassen mannelijke werklie den voorkwamen. De arbeidslijsten zullen niet alleen betreffen do arbeidsregeling van jeugdige en vrouwelijke arbeiders, maar ook die van de volwassen mannen, die met hen in dezelfde fabriek of werkplaats werken, terwijl daarenboven een arbeidslijst gevor derd wordt in fabrieken en werkplaatsen, waar geen beschermende personen, maar meer dan 9 mannen boven 17 jaar werken. Op grond van de gegevens van het jong ste Centrale Verslag der Arbeidsinspectie kan het aantal fabrieken en werkplaatsen, waarvan aldus de arbeidsregeling aan de districtshoofden moet worden medegedeeld, geschat worden op 36.000 h 37.000 Al deze arbeidslijsten en verdere gegevens ten aanzien van den arbeidsduur zullen ten bureele van de districtshoofden moeten wor den geregistreerd, terwijl zich laat voorzien, dat een vrij belangrijke correspondentie mede uit de nieuwe wetsvoorschriften be treffende de arbeidslijsten zal voortvloeien. Hierbij komt nog, dat door de districts hoofden beschikt zal moeten worden op alle aanvragen om overwerkvergunningen, ook op die, welke tot dusver door de burgemees tera, zeer dikwyls zonder het advies van de districtshoofden te hebben ingewonnen, werden afgedaan. Krasse oude' Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat dezer dagen de 94-jarige C. Kolle, te Haarlemmermeer bezig was met ploegen, wat hem nog goed van de hand ging. Door de tram overeden en gedood 1 Met de train, die te Biadel te half 6 aan- komt, had Zondagavond een vreeselhk on geluk plaats: Tegenover de marechaussees kazerne werd zekere C. Rooyakkers door de tram gegrepen en een been ter hoogte van de knie totaal af gereden. Door de rijkspolitie werd de man op een daaagbaar gelegd om naar zyn woning ver voerd te worden, doch onderweg overleed hij. In de verkeerde gemeente getrouwd 1 Door den Officier van Justitie te Arnhem is tegen den heer H. A. v/d Westeringh, burge meester van Venendaal, een rechtsvervolging ingesteld wegens het voltrekken van een huwelyk in die gemeente,welke voltrekking te Ede had moeten geschieden. Tel. Doodgevondenl Gistermorgen is de 68jarige J. M. H. De Witte, le Deveuter, dood in den trapopgang zijner woning gevonden met een bloedende wond aan het hoofd. Er bestaat gegrond vermoeden dat De W. den vorigen avond by het naar bed gaaD op den zolder van de trap is gevallen. Waarom Van het eiland Wieren meldt men Zaterdagavond verliet de echtgenoote van den heer A. L. hunne woning en keerde niet terug. De heer L. ging terstond met anderen op onderzoek uit, doch men vond niets. Den volgende morgen ontdekte men sporen van hare schoenen, welke leidden naar den dyk en vei volgens tot ver in zee, waar men ten slotte haar lijk in 't water vond. De oorzaak dezer treurige daad is onbe kend. Geheel de bevolking van het eiland is onder den indruk van deze droevige ge beurtenis. De dameshoedenspeld I De Gemeenteraad van Enschedé heeft een nieuw artikel aan de verordening op de straatpolitie toegevoegd, luidende „Het ia verboden: zich op den weg be vindende een hoedenpen te bezigen, tenzij de punt zoodanig gedekt is, dat ze onscha delijk is"- Zoodra de politieverordening van kracht zal zyn, dragen dus alle dames te Enschedé hoedenspeld-beveiligers Een opvoeriDg verboden. HetDelftsche voorbeeld van tooneel-censuur vindt na volging. Te IJmuiden heeft de zangvereeniging Apollo" sinds eenigen tijd in studie geno men de operette „Pavia". Thans wordt ver nomen, dat de uitvoering wellicht niet zal kunnen doorgaan. Namens den burgemees ter, den heer mr. H. VerLoren van Themaat, moet naar de berichtgever van het „N, v. d. D." meldt een wenk gegeven zijn,dat een eventueele aanvrage tot opvoering zal worden afgewezen, wy'I eenige Roomsch- Katholieken aan den burgemeester hadden geschreven, dat naar hun meening, in dat zangspel hun kerk wordt beleedigd. In deze operette trekt namelijk een vluch teling, die in een kapel is gekomen, een aldaar liggende monnikspij aan on om zich voor zyn vervolgers verborgen te houden is hij dan genoodzaakt een vrouw de biecht af te nemen. Vele zyn over die beslissing zeer ont stemd, wijl onder den vorigen burgemeester de censuur nooit werd toegepast, en b.v. „Allerzielen" van Heijermans, zondereenig bezwaar mocht worden opgevoerd. Kind in vlammen] Dinsdagmorgen halfacht ging vrouw V. in de Rijkestraat te 's Gravendeel, bezig zijnde de kachel aan te maken, even achter op het erf om een kolenbak uit te gieten, haar 3-jarig zoontje in nachtgewaad in den hoek van de kamer op de grond achterla tende. Hoewel moeder zoo snel mogelijk terug keerde, vond zy, weer binnengekomen, haar kindje in iichtelaaie. Japonnetje en hemdje hadden vlamgevat door het springen van een vouk uit dekachel. In haar ontsteltenis snelde zy er mee naar buiten, wat den toestand verergde. Gelukkig kwamen eenige werklieden te hulp, die met hun vereele handen de vlam men doofden. Deerlijk met brandwonden overdekt, werd het kindje ter genezing gegeven aan dr. Bossers, die niet veel hoop op levensbehoud geeft. Geen voordeelig jaar! De haringvisschery heeft dit jaar aan 2 matrozen der Katwyksche vloot het leven gekost, die in den 3torm van 30 September op 1 October zijn verongelukt. De uitkomsten der haringvisscherij aldaar zyn zeer slecht. Hebben enkele reeders en visschers „goed gevaren" voor verreweg de meesten is 1911 een jaar van aanzienlijk verlies of schrale verdienste. Vooral de bomschuiten hebben treurige resultaten opgeleverd. De gemiddelde besomming van deze bedroeg plm. f3000, terwyi die, zal de visscherij loonend zyn ongeveer f6000 moet bedragen. Er zyn echter bommen, die niet meer hebben besomd dan f1200 tot f1800. De loggers hebben het wat beter gemaakt, doch zyn voor meer dan de helft beneden de f12,000 en deze hebben dus ook voor een groot deel met verlies gevaren- Sommige dier vaartuigen hebben slechts f5000 tot f6000 aan den wal. Hierby komt nog 't aanzienlijk verlies van netten, touwen en ander materiaal, door de stormachtige dagen van November. Door 60 loggers zal het volgend jaar aan de trawlvisschery worden deelgenomen. Buitenland. -Dynamiet-ontploffing te Luik. Het lo kaal, waar de reeds gemelde dynamiet" ontploffing te Luik plaats had, blijkt uit Dadere berichten een bioscoop-theater te zyn, gelegen in de nabijheid van den Koninklij ken Schouwburg. Van de gewonden, wier aantal vroeger als 60 werd opgegeven, blijken er 27 ernstig te zyn en een hunner, een 24-jarige mijnwerker uit Jemeppe-sur- Meuse, is Maandagmorgen aan de gevolgen overleden, terwyi van 3 een been is afgezet moeten worden. Men vermoedt, dat de dader zich onder de gewonden bevindt; een jonge man, die dicht by de bank zat, waaronder de ontploffing plaats had. Hy werd door de kracht der ontploffing tegenen-tafel gewor pen en ernstig gewond. Men vond geen papieren bij hem. De justitie heeft een huis zoeking in zijn woning gedaan, waarvan het resultaat nog niet bekend is. HetHbl v. A n t w. geeft de volgende beschrijving van het vreeselijke schouwspel dat de plaats de plaats des onheils bood „Op een tafel lag een jongeling, waarvan een voet was afgerukt. Daar nevens een vrouw met verhakkelde kleeren, erbarmelijk huilend, terwijl men haar op eenberrielegde. En overal bloed. Op den grond, op de tatels, banken, muren on leuningen. Alles is er letterlijk van doorweekt. Men trapt in het bloed, terwijl men tevens uitschuift op de glasscherven van het verbrij zelde glazen plafond, die daarenboven ook aan verscheidene personen nog wonden hadden veroorzaakt. Tusschen dat alles wandelstokken, para- pluies, hoeden en overkleeren en te midden weenend en helpend tegelijkertijd de be stuurder en daar rond eenige anderen, die met moeite hun ontroering kunnen bedwin geD. De meesten der gekwetsten hebben won den of breuken aan de beenen. Lidmaten zijn door de scherven van de bom afgerukt, of liever afgesneden. Byna allen zyn afgrijse lijk om te zien en by allen is het bevleesche gedeelte van het gebeente afgerukt. Volgens het oordeel der dokters moet de bom van dynamiet of een even slerke ontploffingsstof gemaakt zijn. De gekwetsten werden gebracht naar den pompierspost en andere afhankelijkheden van den schouwburg, naar omstaande hotels, apotheken en woningen van dokters. Zij zijn ten getale van zeven en-twintig. Doch vele andere zullen ongetwijfeld ziek zijn van den schrik. Vele van hen hooren in omliggende ge meente. thuis, als Seraing, Bressoux, Augleur Tilff, enz." De nauwe rok en de laken/abrikan/en. Een der grootste lakenfabrikanten te Rou baix heeft verklaard, dat door de geringe afmetingen, voor den nauwen rok vereisohr, de laken-industrie zeer benadeeld wordt. Een derde deel der machines staat thans stil met het gevolg, dat 30 pCt. der arbeiders en arbeidsters, circa 20.000 in aantal zonder werk zijn. Een deel van deBeJgische arbeidersbevolking is reeds voor goed ont slagen, van de Fratische arbeiders is de werktijd verkort. Sedert een jaar heeft de nauwe rok een verminderirg van loon medegebracht van 15 tot 20 millioen frcs; evenwel is deze teruggang niet uitsluitend daaraan te wijten, doch is ook een gevolg van het afnemen van den uitvoer, hoofd zakelijk naar Spanje en Amerika, ten gevolge rap de verhooging der uitvoerxechten. Kerkroof. By den ingang van het klooster Skorbiatschi, in hel centrum vau Moskou gelegen, vond men den poortwachter en een jonge, dienstdoende non vermoord. De kloosterkerk was opengebroken en van een kostbaar heiligenbeeld waren de gouden versierselen en edelgesteenten gestolen. De kerk was verontreinigd, het altaar bescha digd en de deur van het „allerheiligste" opengebroken. De kloosterlingen hadden niets van den inbraak gehoord. Zooals de politie by onderzoek vaststelde was de knuppel, waarmee de poortwachter en de non waren doodgeslagen en die bij de lijken gevonden was, weggenomen van net erf van een vrachtrijder, in de nabijheid van het klooster. Van de daders heeft men nog geen spoor gevonden. De Rassenhaat. Te Clifton, in den Ame- rikaanschen staat Tennessie, zyn 2 negers en een negerin, door de blanke bevolking levend verbrand, alleen omdat de blanken naar zy beweren, geen negers meer in de stad hunner inwoning dulden willen. Ontploffing op een pantserschip. By een ont ploffing van benzine, die aan boord van het pantserschip Orion aan de werf te Ports mouth plaats had, zijn één officier en twintig man gekwetst. De Vesuvius in werking. Uit Napels wordt bericht dat de Vesuvius weer in werking is. Zondag heeft de berg nieuwe groote hoeveel heden asch en lava uitgestooten. Resina, Portici en Torre del Greco zijn bedreigd. Her verkeer met den electrischen Vesuvius- spoorweg is opengesteld. De reizigers hebben gelukkig tot nu toe nog geen letsel bekomeD. Sinds 24 uur regent het onafgebroken. Een gevaarlijk echtpaar. In Montreux is door een Zwitserschen politiebeamte met behulp der Italiaansche politie een echtpaar gearresteerd, dat beschuldigd wordt voor 640.000 francs-effecten en juweelen te hebben gestoren van een Italiaanche prinses. Valsch bankpapier. De Brusselsche politie heeft dezer dagen den twintigjarigen Duit- scher Adolf Schmidt, uit Keulen gearresteerd die er zyn werk van maakte, niet gangbaar Amerikaansch bankpapier in omloop te bren gen. Zooals men weet werd ook in ons laud verscheidene malen aan winkeliers dergelijk bankpapier in betaling gegeven. Men ver moedt dat Schmidt handlangers heeft. Onderseesche telefonie zonder draad. Het Amerikaansche vaktijdschrift „Engineer", doet interessante mededeelingen over proe ven die genomen zyn met onderzeesche draadlooze telefoonverbindingen. De inge nieur A. W. Scharman experimenteerde in de Bocht van Pegwell tusschen twee draadlooze telefoonstations, waarvan het eene op bet land, het andere opeen motor boot was geïnstalleerd. Het is Scharman jelukt op drie en vier K.M. afstand draad- ooze telefoonverbindingen tot stand te bren gen, die aan duidelijkheid en verstaanbaar heid niets te wenschen overlieten. Een nadere uitwerking van deze uitvinding kan natuurlijk van zeer groot belang worden voor de onderzeevaart. Het tramioegongeluk te Oporto. Omtrent bet tramongeluk te O porto,', waar by 16 meuschen omkwamen en 30 verwond werden, meldt mende volgende bijzonderheden; De tram reed met 3 wagens, die dicht bezet waren met meerendeels passagiers van hetEngel- sche s.8. „Antony", die te Leixoes geland waren. De beide eerste wagens stortten in de Douro en van de daarin aanwezige pas sagiers zijn er 16 verdronken. Zy, die in den achtersten wagen zaten, welke in de rails gebleven was, wendden terstond po gingen aan om de verongelukten te redden. Een Eugelschnian, Wall genaamd, en zyn bediende, hebben zich daarbij bijzonder onderscheiden. Zy brachten 15 mensc-hen op het droge. Het ongeluk blijkt inderdaad geheel te wyten te zijn aan de nalatingheid der maatschappij, die in gebreke was ge bleven den weg in orde te houden. Over de geheele tramlijn verkeeren de railsin slech ten toestand exi daaxby kwam, dat door de veelvuldige regens van den laatsten tijd de grond onder de rails was weggespoeld, waar tegen de maatschappij ook verzuimd bad maatregelen te nemen. De brand op Concy-Island. Een telegram heeft gisteren gemeld, dat brand woedt in het Lunapark op Concy-Island, het uit- spanningsoord van New York en dat het geheele eiland wordt bedreigd. De brand brak in een menagerie uit en verspreidde zich met kolossale snelheid over het geheele gebied van het Lunapark door den zeer sterken wind. De brandweer, die van land uit optrad, was byna machteloos. Er kwam eerst verbetering, toen de drijvende brandspuiten gerequireerd werden, die kolos sale hoeveelheden water in de vlammenzee spoten. Alle gebouwen van het Lunapark, een groot aantal danszalen en kleinere etablissementen, liggen in asch. De schade wordt geraamd op 12 millioen gulden. Ver liezen van menschenlevens zyn niet te be treuren. De mijnramp te Knoxville. Uit New York wordt aan het Berl. Tagebl. geseind, dat uit de myn by Knoxville 20 lijken naar boven zijn gehaald. Maandagavond waren drie mijnwerkers levend te voorschijn ge bracht hetgeen de hoop heeft doen herleven, dat het gelukken zal ook nog de andere tweehonderd in veiligheid te brengen. De drie mannen vertelden, dat allen nog in leven waren. Van twintig verschillende plaatsen uit wordt nu het reddingswerk in de mijn voortgezet. Een telegram uit Pittsburg meldt, dat nog een vierde levend boven gebracht is. Nog een mijnongeluk. In de mijn „Bones Femmes", nabij Luik, is op een diepte vaD 400 meter een galery ingestort, waardoor 3, arbeiders bedolven werden. Zy zyn opge haald, maar 2 waren reeds dood, terwyi de derde stervende is. Het vrije Engeland, is geen land voor vrijdenkers en de rechters hebben dezer dagen onvoorzichtigen op gevoelige wijze herinnerd aan het bestaan eener strenge wet tegen het uiten van zijn meening in woord of geschrift, wanneer die meening voor anderen aanstootelyk kan zijn. Dit blijkt uit 2 vonnissen geveld door de recht bank te Leeds. Het eerstö gold dr. William Stewadt. scheikundige, voorzitter van den vry denkersbon d. Deze had zich op een open bare vergadering in bybelcritiek begeven, waarin een politieagent aanleiding vond om proces-verbaal op te maken en de rechter veroordeelde de spreker tot 3 maanden gevangenistraf. Voor de zelfde rechter werd gedaagd William Bopp, die een brochure had ge schreven en in het openbaar doen verkoo- pen, getiteld: „Vragen aan geestelijken". Het antwoord, dat de rechrer op die vragen gaf, was4 maanden gevangenisstraf. De doodkist van Bentanati. Onlangs is in Cairo de dagbladschrijver Cavilot overleden. In zyn nalatenschap, die thans onder den hamer komt, bevindt zich een stuk van groot belang, namelijk de sarcophaag van de dochter vau Ramsës II, Bentanati. Deze dochter van Pharao zou, volgens sommige schrijvers, dezelfde zijn, die Mozes heeft gered, die neergelegd was in een biezen kistje, T welk den Nijl afdreef. De rqdding van het kind, dat eenmaal de groote Jood- scbe wetgever zou worden, moet hebben plaatsgehad by Bubaste, het huidigeZagazig, op den Pelvsischen tak van den Nyl, thans gebruikt als kanaal onder den naam van Bahr Moise. Beutanaii was zeer schoon. Er bestaat van haar een prachtig portret te Abau Sunbel. Dat is het zekerste, wat men van haar weet, want verscheidene schrijvers ontkennen, dat zy Mozes gered heeft. Opmerkelijk is, dat de naam der prinses (die het woord Bent bevat) Hebreeuwsch van aard is, wat doet veronderstellen, dat haar moeder van Isreaëlietsche oorsprong was, of minstens, dat de Hebreeuwsche invloed te dien tijde aan het hof der Pha- rao's groot is geweest. Wat er van zij de sarcophaag, die de overblijfselen dezer prinses heeft bevat, is te koop. Er zullen zeker veel liefhebbeis zyn. Zonderling vrouwenberoep. Dit wordt uit geoefend door mis Mary Payne, een jonge dame, die mea op alie groote wedren uen in Engeland ziet en in gespannen aandacht alle bewegingen der paarden gadeslaat. Toch is dat niet uit belangstelling voor de sport en het interesseert haar niet welk paard wint, maar wanneer, wat bij het springen over hindernissen vaak gebeuren kan, een paard valt en blyft liggen, dan snelt miss Payne toe en onderzoekt het dier nauwkeurig. Oordeelt zij, dat het niet levensgevaarlijk is gewond dan verleent zy de eerste hulp, maar zal bet, naar haar meening, aan zyn verwonding moeten sterven dan geeft zy het een inspuiting, waardoor het paard snel en pijnloos wordt gedood. Alle Engelsehe renvereenigingen ontbieden miss Payne bij de wedrennen en betalen haar voor haar tegenwoordigheid een pond sterling per dag, terwyi zy bovendien een pond krijgt voor elk paard dat zy hulp verleent of afmaakt. Een oude misdaad Ruim 26 jaren geleden werd in een woud bij Kleinenberg een jachtopziener door wilddieven zoo zwaar gewond, dat hy aan de govolgeu overleed. Hy had nog tyd om de namen van de 2 moordenaars met zijn bloed op een stuk papier te schrijven. Eén dezer, Vogt ge naamd werd door de rechtbank te Paderborn veroordeelt tot levenslange gevangenisstraf. De ander, die Hibbelen heette, slaagde er in te ontkomen en Noord-Amerika te be reiken. Daar heeft hij zich al dien tijd onder vaischen naam opgehoudeu en er eenig vermogen verdiend. Dezer dagen keerde hy, in de meening dat zyn daad verjaard was en hy dus geen straf meer had te duchten, naar Duitschland terug, maar de justitie had het bevel tot zyn aanhouding meer malen vernieuwd en daardoor was de datum der verjaring verscholen. Nog niet lang was hy op vaderlandschen bodem teruggekeerd of hy werd aangehouden en zal zich nu nog voor die oude misdaad te verantwoorden hebben. De schulden van een millionairssoon. Te Berlijn hebben schuldeischers van August Thyssen, deD zoon van den groot-indu3trieel Thyaen, uit West-Falen, een vergadering gehouden. Er waren er een zeventig met vorderingen tot een bedrag van nagenoeg 71/4 millioen mark. De schuldeischers zijn ontevreden, maken zich bezorgd over den gang van zaken. Het gaat hun met de behan deling van het faillissement te langzaam. Zij vreezen, dat de zaak te hunne nadeeie slepen de wordt gehouden. Men zei, dat de oude heer Thyssen wiens vermogen tusschen haakjes op een duizend millioen mark tnet een jaarlijksch inkomen van veertig millioen wordt geschat de vordering van een Ne- derlandsche bank, groot 8 millioen mark, overgenomen en hy zich zoo de meerderheid verworven had en was beducht, dat hy nu de andere schuldeischers zou uithongeren. Men richtte ten slotte een rereeniging op ter verdediging van de belangen der schuld eischers. Twee circusapen op avontuur uit. Max en Moritz, de in Berlyn overbekende beide menschapen uit het circus Busch, die op verbluffend natuurgetrouwe wyze den echten meDsch nadpen, werden eergisteren plotse ling geprikkeld door de begeerte Berlyn eens wat nauwkeuriger te bekijken. De twee schrandere dieren, van onschat bare waarde voor hun africhter en eigenaar, badder, de laatste week wegens ongesteltheid niet kunnen optreden en moesten hun kamer houden, waartoe de dames-garderobe was aangewezen. Toen de gezondheid echter terugkeerde, deed tevens de zucht naar de gulden vry heid haar intrede in den boezem der beide apen. Zy openden het venster van hun ziekenka mer en kozen het hazenpad. Voor Moritz, den phlegmaticus, duurde het snoepreisje echter zeer kort, want na enkele minuten hadden circusbedienden hem alweer beet, maar Max de temperamentvolle humorist en grappenmaker wandelde doodkalm en peinzend de Burgstrasse af, regelrecht op de Beurs aan. Onderweg liet hij zich echter afleiden door een schuit met appelen aan het Spreeboll- werk, die door Max met een bezoek werd begunstigd. Ondertusschen had zich het ge heele circuspersoneel op den wal verzameld. Op hun minzame toespraak reageerde Max in het geheel niet en pogingen tot persoon lijke toenadering beantwoordde hy door niet te misvatten gebaren, waaronder het werpen met appelen naai de hoofden zyner vervol gers nog het vriendschappelijkst was. Er ontstond een reusachtige oploop. Max echter onttrok zich aan verdere onaange naamheden, door van de schuit weer op den wal te springen en zijn weg naar de Beurs te vervolgen. Boven aan de trap van den Mercurius tempel trof zyn oppasser, die in doodsangst over het kostbare dier verkeerde, hem ten slotte aan, en deze overrede ten slotte den deserteur, naar zyn gemoedelijk tehuis terug te keeren. Zijn familie doodgeschoten. Een 40 jarig onderwijzer, zekere Fluetsch, in betrekking te Toggenburg reisde onlangs naar Graubiin- den, waar zyn vader veehoeder is. Zonder een woord te zeggen, schoothijzyn vader dood en begaf zich toen naar Serneus, waar zyn beide zusters wonen. Nadat hy twee dagen had gewacht, schoothij de eene dood en verwondde de andere levensgevaar lijk. Daarna hing hy zich in het naburige bosch op. Zaterdag werd de misdaad ontdekt door het vinden van het lijk van den vader, naast hetwelk een brief gevonden werd. waarin de moordenaar mededeelde, dat hy ook zyn moeder en een derde zuster had doodge schoten. Men neemt aan, dat de man krankzinnig was. Landbouw. De vroege bemesting der weide. Wanneer December nadert en daarmede langzamerhand dè vorst kan verwacht worden; als dus de periode van de vele en aanhoudende regens voorbij is, dan is het de beste tijd, om de weiden en andere gras landen met kainiet te bemesten. Gewoonlijk geschiedt deze bemesting te laat, n.l. in Februari en Maart, 't Is of de boeren bang zijn, dat bet kaïniet te lang op de wei moet liggen en er daardoor een gedeelte van verloren gaat, men kan anders nu langza merhand toch wel weten, dat het kainiet en in 'talgemeeu alle andere kalizouten door een vroegere uitzaaiing niets van hun bemestingswaarde, dus van hun kali ver liezen. De kali wordt door den bodem ge absorbeerd, dat wil zeggen opgeslorpt en vastgehouden en ni^t uitgespoeld. In het water van slooten en greppels en drains is nog nooit men heeft dat verscheidene ma len onderzocht kali gevonden, dat ons zou doen vermoeden, dat de kalizouten uitspoe len. Schade veroorzaakt men zich dus niet door het vroege bemesten der weiden met kainiet. En welk voordeel is er nu aan verbonden Kijk eens hier. De bovenste laag van alle weiden en graslanden vormt een vry com pacte, vaste massa. De graszoden met wortels en wortelstokken zyn niet zoo gemakkeJyk doordringbaar. Wanneer wy kaïniet op de

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3