2 ONZE E 1LANDEN van 16 DECEMBER 1911. lyk toe. Voor ambulante schoolhoofden, wie de raads meerderheid op ongehoorde wijze duizenden guldens cadeau gaf en die er zonder twijfel van overtuigd zijn, dat een eindsalaris van f 3000 een ongehoord hooge bezoldiging voor hun arbeid is, is de duurte niet zoo erg. Evenmin voor inspecteurs en directeuren, wier salarissen de Raad tot vierduizend gulden en hooger opdreef. Maar wel voor gemeente-ambtenaren en werklie den, die rond moeten van een inkomen beneden de f 1000. Men mag er nu al op wijzen, dat de residentie hooger loon geeft dan andere gemeenten, daarmee is volstrekt nog niet aangetoond, dat het loon hoog genoeg is. En zeker is het allerminst zoo schitterend te noemen in den duren tyd. 'kGeef geen zier om alle statistieken waar mee B. en W. beweren, dat er geen buiten gewone prijsstijging is. De eerste de beste huismoeder zal het anders vertellen en zij is in dezen hooger autoriteit dan de statis tiekenmakers. Om deeenvoudigereden.dat zij de detailprijzen te betalen heeft en men moet wel ziende blind en, hoorende doof zijn om te beweren, dat er geen exceptio- neele prijsstijging valt waar te nemen. Hand haven alle melkleveranciers de melkprijzen niet op den opgedreven prijs? Zijn de groen ten niet altijd schrikbarend duur'? Versche eieren bosten in Eigen Hulp 11 tot 13 cent en 't zou een kleine moeite zyn aan te too- nen, dat de huisvrouw wel degelijk voor tal van dagelyksche behoeften abnormaal hooge prijzen te betalen beeft. Zijn dan al die particuliere werkgevers, die toeslag ge ven voor den duren tijd, niet op db hoogte? Weet dan minister Heemskerk, die een toeslag voorstelt voor alle rijksambtenaren beneden f 1000 er ook niets vanLaat me 't maar rondweg zeggen. De Haagsche Raad heeft met zijn besluit evenals B. en W. met hun prae advies een reuzenflater begaan. Dat dit zich zal wreken, is licht te begrijpen. Het Vaderland van 4 December klaag' steen en been over den achteruitgang der Vrijzinnige stemmen. In mijn vorigen brief heb 'k getracht de oorzaken van dien achteruitgang aan te geven. In nog oudere brieven heb ik meerdere redenen voorden „rooden" aanwas genoemd. Men lette maar eens op, als men doorgaat als tot dusverre, als de vrijzinnigen aan den leiband gaan loopen van een conservatief in merg- en been, zooals de heer Snouck Hurgonje, duurt het geen tien jaar of de roode raads fractie is in den Raad driemaal zoo sterk. De kortzichtige, Haagsche tramdirectie, zorgt al even uitnemend als de „burgerlijke" partijen in den Raad voor een flinken aan was van het stemmenaantal der sociaalde mocraten. Men zal dat wel niet eer gaan inzien, voor het te laat is. Nogmaals waarom laten de vrijzinnigen alle gewich tige economische kwestie's ter behandeling aan de sociaaldemocraten over? Waarom wijdt de groote kiesvereeniging niet eens een vergadering aan een uitvoerige behan deling der rechtmatige grieven van het trampersoneel Waarom laat ze vóórhaar leden niet eens uiteenzetten, wat het atubu- lantisme eigenlijk is? Zoo zijn er tal van vraagpunten, waarover een besliste uitspraak van de groote vrijzinnige vereeniging drin gend noodig was. In de Kamer is verleden week een zoo roerend tooneel afgespeeld, dat ik daarop even moet terugkomen. Minister de Waal Malefijl had bij de Indische begrooting zich wat de zending en de school betreft, onge veer gesteld op 't standpunt van al zijn voorgangers. Bij de Staatsbegrooting kwam de groote man van achter de schermen. Dr. Kuyper stelde een ultimatum. Minister Talma had te doen, wat hij wilde of't zou verkeerd loopen. De rechterzijde was toch al ernstig ontstemd vanwege de Malefijtache liberale sprongen by de Indische begrooting. Daar had je de poppen aan 't dansen. Daar wierp me nu geen Troelstra of een ander paganist den knuppel in het hoender hok maar de groote man zelve. Och, och, wat een consternatie. Mathilde kan niet bleeker gezien hebben, toen ze haar affaire onthuld zag als broeder de Waal Malefyt. Bleek en ontdaan ver klaarde Zijne Excellentie met roerende klaagstem, dat hij zuiver, waschecht Kuy- periaan was. Alles was slechts een afschu welijk misverstand. Minister Heemskerk liet zich niet zoo gewillig afstraffen. ;Hy beet vrij goed van zich af. En Ai, ziet, daar verscheen des and'ren daags de groote man, genaamd dr. A. Kuyper, met minzaam gelaat in het Parlement, trok zijn oorlogsverklaring in, verklaarde zijnerzijds dat alles een afschu welijk misverstand was en in roerende eensgezindheid werd de vrede gesloten, 't Ontbrak er nog maar aan, dat de broeders mekaar om den hals vielen om de komedie - Neem mij mede!" gilde zij in vertwij feling, en zij stortte bewusteloos over hem neder! XXVI. De onvermoeibare cholera-commissie deed haar rondte in Hamburg. Aller oogen ver levendigden door een nieuwen straal van hoop, op het booren van den naam van den beroemden specialiteit, Dokter Professor Hellwig. Hij kwam van Berlijn op het oogenblik dat de epidemie het ver schrikkelijkst rond zich greep, om met zijn wetenschap de lijdende inwoners hulp te verschaffen. Het was op het midden van de maand Augustus. Den geheelen dag had hij in de hospitalen zijn handen zoo vol werk, dat hij slechts bij uitzondering gelegenheid had, aan particulieren zijne zorgen te wijden. Vandaag lag er een ontzettende hitte over de ongeluks-stad. De lucht scheen zwanger te gaan van dood en verderf; de gloeiende hitte die door het asphalt teruggekaatst werd, scheen gelijk aan een vergiftigden zwaluw; zwarte wolken stapelden zich aan den hemel op en in het westen scheen verlossing ..een onweder! op te dagen. Het uitspansel was naar het westen in een vaal vlammen-goud gehuld, waarin het scheen te werken en te woelen. De lucht was i iet electriciteit geladen, en zwaar, te volmaken. 'tWas in één woord aandoen lijk Zooveel liefde en trouw toch, hé, hoe kon ze een oogenblik dreigen te verdwijnen door een afschuwelijk misverstand Waarom, o, dominee de Visser, moest ge die heerlijke betooging van Kuyperliefde en Kuypereensgezindheid. van Kuypertrouw en Kuyperonderwerping verstoren door uw nuchtere verklaring {dat gij niets gemerkt hadt van de ernstige ontstemming der rechterzijde, waarvan dr. Kuyper gewaagde? Waarom moest gü nu weder komen ver tellen, dat dr. Kuyper in zijn verklaring onbetrouwbaar was? Ac-h, had het nagelaten dat koudwaterb&d over zooveel devotie, zooveel aanhankelijkheid, als broeder Male fijt en volgelingen offeren op het altaar der Kuypervereering! En dan durft de Nederlander, mr. Lohman's lijfblad, over den grooten man, dien brave Zwammerdammers en andere Patrimonium mannen geridderd hebben met tallooze molie's van oprechte trouw, het volgende te schrijven Als dit (de manier, waarop dr. Kuyper zijn „vriend" de Waal Malefijtbehandelde) de teedere omhelzing is, naar luid van het door dr. Kuyper geciteerd Latijn, die volgt op de kras aangezette liefdes geschillen, dan beware de hemel dr. Kuy- per's vrienden voor zulke omhelzingen, veel gelijkend op de liefde van de vier voetige dieren, die den bijzonderen naam van „apenliefde" draagt. Iesbaerlijk, nietwaar, lezer, van dr. Kuy- per's zoen te hooren spreken door mr. Lohman als van apenliefde. Is het niet onge hoord, dat mr. Lohman dr. Kuyper raadt het boetekleed aan te trekken. Het is meer dan erg. Geen wonder, dat dr. Kuyper al fluks een ingezonden stuk in de Standaard heeft geschreven om te toornen over de slangachtige listigheid van dominee de Visser om do heerlijke de Waal Malefytscbe- Kuyperiaansche verzoenerij te verstoren. Dr. Kuyper deelt mee, dat hy een brochure over het afschuwelijk misverstand zal schrij ven. Groot gelijk heeft hij. Wie weet of het honorarium niet even groot zal ziin als dat van de Oude Wereldzee of de f 14000 naby zal komen, die de man der kleine luyden indertijd voor de redactie van de Bijbeluit gave opstreek. Of zou dat soms ook een afschuwelijk misverstand zyn geweest. 'k Begin nou te begrijpen, dat die hèele affaire van die tien lapjes van 1000, die via Mathilde in de Kuyperiaansche partijkas zijn gekomen, een afschuwelijk misverstand zijn geweest. Bij een burgemeester, die herbenoemd moest worden, spreekt men, als men hem wil loozen, vooral als hy liberaal is, van seniele aftakeling. Als 'tdr. Kuyper geldt, is het allemaal afschuwelijk misverstand! Dat is van dr. Kuyper wel de schoonste uitvinding der 20ste eeuw. In mijn vorigen brief betreurde ik het, dat de hooge toegangsprijzen voor de Straus- feesten het onmogelijk maakten voor de meesten dit kunstgenot te smaken en deze zich moeten vergenoegen met de couranten verslagen, een surrogaat, dat niets gemeen heeft met kunstgenot. Dat heeft me den toorn op den hals gehaald van den jour nalist, die in het Dagblad de rubriek „den Haag in de sociale pers" samenstelt. Hij wierp me naar 't hoofd, dat evenveralsde heer Duys staat van zelfbeperking en be- scheidendheid, schrijver dezes afstaat van „kunstcriticus en bescheiden journalist". Dat is waarlijk niet voor de poes. Een andere vraag is, of dit gepeperd woord verdiend is. De Haagsche persman zal toch zeker niet de pretentie hebben te beweren, dat in een verslag, hoe mooi ook, van een muziekavond kunstgenot steekt? Zöo neen en 't tegendeel zal hy niet kunnen volhou den dan is zijn terechtwijzing volkomen misplaast. Heeft voorts een journalist niet volkomen het recht er op te wijzen, hoe het hoogste kunstgenot alleen bereikbaar is voor enkelen? Mag hij dat niet betreuren? Zoo ja dan gaat bij niet buiten de schreef, binnen welke een „bescheiden journalist" moet blyven. Men zegt dat van 't Waar borgfonds voor de Strausfeesten f 70000 moet worden bijgepast en dat dit verlies gedragen wordt door één enkel man. Dan vraag ik is 't niet treurig dat de „upperten", die het betalen kan, haar kunstgenot dus grootendeels cadeau kry'gt. Wonder is 't niet, dat het tekort zoo groot is. Aan hono raria der buitenlandsche medewerkers zijn reuzensommen weggegaan. Had dan de Macaenas, die zijn ton gouds beschikbaar stelde, daarvoor niet iets voortreffelijks met de krachten in ons land zelve, kunnen tot stand doen brengen en hadden dan niet honderden meer kunnen profiteeren De Haagsche Persman van het Dagblad denke drukte zy op die rampzalige menschen- massa. Wie niet noodzakelijk zijn huis uit moest, bleef binnen, en alles wat buiten was, snelde zoo spoedig mogelyk naar huis terug. Professor Hellwig had zynen ouden col lega Hartwig beloofd, vandaag met hem eenigen zijner ernstigste patiënten te be zoeken. In den namiddag trad hy bij hem binnen, en vond hem reeds gereed om op weg te gaan. De beide mannen schudden elkander ernstig de hand. Daar weerklonk plotseling een snerpende gil uit een der zijvertrekken. „Neem mij mede! ik bemin u zoozeer!" En daarna weder smeekend: „O, ik zal u nooit weder kwellen 1 Herbert ga niet weg van my I" Ook vernamen zij heftige, zinnelooze zuchten „nietwaar, gij kunt immers weder terug? of moet ik gaan en u zoeken? „Het was zoo stil, zoo eenzaam en zoo koud 1" Zy is by het lijk waanzinnig geworden ik kan er haar niet vandaan krygen zeide Dokter Hartwig opgewonden. De professor richtte zich naar de deur, en opende deze. Door ontzetting aangegrepen bleef hy staan. Thea lag als lyk voor het ziekbed nedergezonken haar eene hand op het beddedek hield den doode nog als met 'n ijzeren keten omklemd, alsof zij zich ook in den dood nog aanelkander wilden snoeren. daarover eens na, voor hij zyn lieflijkheden naar myn arm hoofd slingert. Plaatselijk Nieuws. AIIDDELIIAHMS- Woensdag speelde in de concertzaal van den heer Meijer het gezel schap Dassie. Allereerst kregen we twee zangstukjes te hooren, die uitstekend voor gedragen werden. Daarop volgden een paar stukjes van den Komiek van het gezelschap, welke blijkbaar zeer in den smaak van het publiek vielen evenals de mooie staaltjes van balanseerkust, door den acrobaat te zien gegeven. Na eene geestige dialoog ging de pauze in. De clown, die het eerst weer optrad, haalde aardige muziek uit een rijtje stokjes, glazen plaatjes en flessen en de acrobaat, als kikvorsch vermomd, vertoonde een paar mooie toeren. Zoo wekte het eene, verbazing, en deed het andere ons lachen, ook de nauwe rok werd over den hekel gehaald en zoo ging de avond prettig heen. Het was dan ook vry laat, toen de dansgelegenheid werd afgekondigd, doch daarvoor was geen lief hebberij. Nog eens, het spel was prachtig, terwyl de pianist de zangstukjes heel aardig accompagneerde en ons als het scherm gezakt was, eenige stukj'es ten beste gaf. AaD den vroeger alhier gestationeerden Rijksveldwachter W. Koudys, is een pensi oen verleend van f133.— per jaar. In de Donderdag gehouden zitting der 2 kamer S. G. by de watersraatbegrootiDg Art. 153 (tramweghavens Numansdorp, Hellevoetsluis enzwijst de heer PATIJN onze afgevaardigde op de noodzakelijk heid van de verbetering van de reddingsmid delen van den veerdienst Numansdorp Zij- pe.De minister kan, volgens spreker, van de R.T.M aau-vulling van die reddingsmiddelen vragen, met reddingsbooten. Den staat kost dit nietsde minister behoeft maar een brief je te schrijven van 10 regels en de zaak is in orde, zonder dat het ook de Mij. groote offers kost. Dit alles geldt ook voor den stoombootdienst Hellevoetsluis Middelhar- nis. De MINISTER zegt, dat de zaak geregeld is na overleg met den inspecteur van de scheepvaart. De rede van den heer Patyn zal onder de aandacht vau den inspecteur worden ge bracht. Een 2 jarige vaars van den landbouwer J. V. die uitnood was geslacht, is voorde consumptie afgekeurd en begraven. De by de zanguitvoering gehouden collecte ten behoeve van de familie P. Koud- yzer heeft opgebracht f 16,35. De vorige week had de vrouw van J. Wittekoek het ongeluk van den zolder te vallen en zich zoo te bezeeren dat zy nog steeds het bed moet houden. De heer G. A. Vermeulen machinist bij de Kon. Ned. Marine is Donderdag van hier naar Oost Indië vertrokken. GüEDERKEDE- In de naburige gemeente Ouddorp kwam de heer J. R. uit Hilversum tot de ontdekking, zijn zilveren horloge met ketting te hebben verloren. Tot heden is 't verlorene niet terecht. De heer A. Neele alhier heeft zyne benoeming tot Deurwaarder der Plaatselijke Belastingen aangenomen. Door den heer T. van Veen alhier is ontslag aangenomen als kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier. By den heer VaD Loo alhier is aange bracht een portefeuille met vele meest onleesbare papieren bijna alle scheepsvar- klaringen en vrachtbrieven, waarop voor komt de naam „Belle Dyonnaisse", welke portefeuille is aangespoeld gevonden aan 't Nooder3trand onder de gemeente Odddorp. Vermoedelijk betreffen deze stukken het Fransche schoenerschip „Belle Dyonnaise", dat in Februari 1907 op de zandbank Banjaard strandde. Binnenland. De gepens. kapt. der genie 0,-1. L. en gemeentebouwmeester van Zierikzee de heer C. Swartbol schrijft over zeeweringen in gewapend beton, waarbij eenige foto's wor den gereproduceert. De schrijver geeft in dat artikel voorbeelden van beton-glooiingen systeemde Muralt die zich in denjongsten grooten storm heel goed hebben gehouden en van zware basaltglooiingen die door Hellwig trad dichter naar haar toe en trachtte haar op te heffen. Doch een plot selinge schrik veilamde zyn ledematen. Hij had Thea herkend zyn Thea, de vrouw die hy zoo innig, zoo boven alles bemind, en zoo plotseling en raadselachtig verloren had Tot in het diepst zyner ziel geschokt zag hij op haar neder. Wat waren die liefelijke trekken veranderd I Hij had steeds de waar heid vermoed en nooit aan haar dood willen geloovenmaarvergeven had hij haar sinds lang! Waarom kon hy haar niet meer aan zijn hart. aan dat groote, warme hart drukken om haar te genezen Een onbeschryfelyk medelijden welde in hem op. Hoe vreeselijk had het lot hem gewroken I Twee zware tranen rolden uit zyn oogen en liepen langzaam over zijn wangen. Verteerend streek by met zijn hand over haar lokken en trachtte haar moed en troost in te spreken. Plotseling keek zy naar hem op Een wederkeereno bewustzijn flikkerde een oogenblik in haar nog zoo schoone oogen. Zij herkende den man die daar voor haar stond 1 Maar uit haar gelaatstrekken sprak niet de minste verbazing. Hebt gü mij vergeven?" klonk haar zachte treurige stem den storm waren uiteengeslagen. De heer Swartbol noemt o.m. gevallen uit zyn eigen praktijk. En hy concludeert: „Het systeem-de Muralt heeft by dezen hevigen storm zooals er gelukkig slechts zelden voorkomen, de vergelijking met an dere methoden glansrijk doorstaan. Men stelle dit systeem niet in een slecht, vooral niet in een verkeerd daglicht. Zoo menigeen heeft nu reeds, evenals onder- geteekende, sinds eenige jaren die zeewe ringen kunnen gadeslaan, en gezien, wat ze bi) een orkaan als op 30 September hebben gepresteerd. Ongetwijfeld hebben zy een toekomst als geen andere." Zoo'n stakkerd Door de rechtbank te Middelburg is gis teren de 85-jarigen A. wegens landloopery en bedelarij veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. Medelydende personen hebben nu het plan opgevat voor hem bydragen byeen te brengen die hem in staat zullen stellen na afloop van die straf zoo mogelyk een onbezorgden ouden dag te genieten. Noodlottig schot! Het 8-jarige dochtertje van den fabrieks arbeider W. Alink te Oldenzaal, werd door een kogel in het bovendybeen getroffen, toen het voor de wooing barer ouders op de stoep stond. De kogel doorboorde dit been en werd later op eenigen afstand teruggevonden. De patiente moest dadelijk naar't zieken huis worden overgebracht. De politie meent den dader op 't spoor te zijn. Diefstal met inbraak door'n hondBy den banketbakker D. M. te Besoyen lagen voor de vitrine smakelijk uitziende lekker- nyen, Sint Nicolaas-gebak, suikerharten en koeken. 't Was aanlokkelyk voor mensch en dier. Dat vond Caro, de trekhond ook. Hy hield er wel van en kreeg het zoo zelden. Nu was echter de gelegenheid daar. De baas had hem met den hondenkar even voor het huis van den bakker lat6n staan en het lekkere lokte al meer. Naplotselinggenomen besluit springt de hond met de voorpooten tegen het raam, duwt met zyn bek de ruit in, heeft na minder dan een oogenblik een groote koek tusschen de tanden en snelt hard heen met de ratelende kar achter zich aan. Glasgerinkel doen bewoners en buren toeloopen en zien den inbreker aan den horizon verdwijnen. Een algemeene jacht volgt. Na lang loopen woidt eerst een uitgebeten stuk koek gevonden en eindelijk- de dader aangehouden. In triomf wordt deze naar de plaats des onheils gevoerd, waar de eigenaar der kar verbaasd den optocht af wacht. De baas is bereid de aangerichte schade te vergoeden, zoodat de misdadiger op vrije voeten gesteld wordt. Die roekeloosheid was hem de dood Toen Vrüdagmiddag de stoomboot „Maas. nymph I" op reis van Rotterdam naar Brielle te Nieuwesluis had aangelegd, waren, na herhaalt waarschuwen by het weder vertrek ken, nog twee passagiers aan boord, die te Nieuvvesluis hadden moeten afstappen. Een van hen vermoedelijk Hendr. Boer man, wonende te Hardingsveld, wilde nog aan wal springen. Daartegen werd hij door den matroos L. v. d. Reyden dringend gewaarschuwd, doch hij sprong toch, kwam te water en verdronk. Het personeel trachtte nog door het toe werpen van reddingsboeien hem te redden, doch dit mislukte. Daarna is de boot by- gedraait en is te Nieuwesluis aan den r'yks veld wachter Roodnat kennis van het ongeluk gegeven. Ook de passagiers 'verklaren, dat het personeel van de boot aan het ongeluk i geen schuld heeft. Een motor in den maag! In een der Amsterdamsche ziekenhuizen moet eeu joDge man opgenomen worden, die alles wat over aviatiek geschreven werd letterlijk veislond. Dit laatste was geens zins een poging ter verklaring van het feit, dat de ongelukkige na eenigen tijd iD den waan ging verkeeren, dat hij een motor in zyn maag had, wiens werking hem on feilbaar de lucht indreef. Terwyl hy verpleegd werd en uiterlijk volkomen rustig in zyn bed lag, riep hij soms opeens de zuster toe: „Daar begint hy weer." Een tydlang maakte hij met den mond het snorren van een motor na en dan begon hij, het in zyn zieke verbeelding by vogelvlucht waargenomen landschap te be schrijven op zóó plastische wijs dat men een tijd lang aannam, dat de patient herhaal- Zij was sterker dan ik die liefde 1" voegde zy er droevig by. Daarna stond zy weder vol waanzinnigen angst op. Moet ik dan nu weg?" En zy strekte bezwerend haar armen voor zich uit, de waanzin deed haar oogen fonkelen. Noenriep zij luidkeels uit, laat mij bij hem I zonder hem kan ik niet sterven 1" Hellwig werd er tot in zyn ziel toe door ontroerd arm kindzeide zijn zachte stem, als tot zich zelf gy zult bij hem blijven! nu en iD alle eeuwigheid!" Flikkerende bliksemschichten vlogen voorby het venster en een schrikwekkende donderslag volgde byua onmidellyk. Het onweder brak met ontzettende woede los, nadat het zich den geheelen dag aan den hemel had saamgepakt, en wild woed den te ontketende elementen. delijk toeren door het luchtruim moet heb ben ondernomen, hetgeen echter by onder zoek onjuist bleek. Weken heeft de jonge man, hevig lijdend onder zyn onzalige in beelding, in het ziekenhuis gelegen. Soms werd h(j aangegrepen door een ont- zettenden angst, hy meende in gevaar te verkeeren neer te zullen storten en verplet terd te worden. Thans is hy gelukkig volkomen genezen. Men beweert, dat, dit gelukkig resultaat op de volgende wijze werd bereikt: Een der verpleegsters raadde buiten den dokter om, haar patient aan „als "t weer begon" zich ferm aan zijn krib vast te houden, en zoodoende de kracht van den motor te breken. De patient deed het bracht een nacht door met zich onder inspanning van al zyn krachten vast te houden, baadde in zijn zweet, doch schynt na herhaalde pogingen tot de overtuiging te zyn gekomen dat de zwaartekracht er ook nog is en tegen maag-motoren beat opgewassen. Hij is thans, als volkomen genezen ont slagen. L. Ct. Zou daar eeu eerlijke dief achter zitten? Te Nctord-Scharwoude is verleden zomer, tydens de daar gehoudemmuziekfoesten, het hoofd der school, de heer W. Dorsman, zyn gouden horloge kwijtgeraakt, zonder dat hy kon nagaan, of dat hij het had verloren of dat het hem was ontstolen. Dezer dagen nu is hem het horloge terug gezonden, met een brief, waarin hem ver zocht werd geen onderzoek te doen naar naam of woonplaats van den afzender! In dronkenschap geschoten! Zaterdagavond halftwaalf werden bewo ners van de Von Zeseustraat te Amsterdam opgeschrikt door een revolverschot. Uit. een perceel kwam een meisje bloots voets de straat oploopen. De politie werd gewaarschuwd en het bleek, dat een bootwerker, die sinds kort daar woont, in dronkenschap, Da een woorden wisseling, plotseling uit een revolver een schot op zyn 19-jarige zoon gelost had. De kogel kwam in een deur terecht. De dader werd overgebracht naar het bureau Muiderpoort en na gehoord te zyn Zondagmorgen op vrije voeten gesteld. Klewangs voor het leger Daar het in de bedoeling ligt om de on bereden sabeldragenden van het veldleger in oorlogstyd van een klewang te voorzien, heeft de Minister van Oorlog bepaald dat in het jaar 1912 aangeschaft zullen worden een 400-tal klewangs met scheden, naar het in Indié gebruikelijke model. Mishandeling van een failliet. De groentenschipper P. S., wonende te Rotterdam SchietbaaDlaan no 75, die zich in staat van faillissement bevindt, kreeg Zaterdagmiddag in zijn pakhuis aan dePalm- straat no 55 bezoek van den aardappel- schipper H. v. d. V., die een vordering kwam innen, waarop de groentenschipper den schuldeischer naar den curator in het faillissement verwees. Van dit antwoord was de aardappelen- schipper niet gediend en hy gaf ten bewyzo daarvan den failliet een dracht slagen met een parapluie en een stok. Tegen den hardhandigen schuldeischer is een klacht ingediend ter zake van mishan deling. Het raadsel opgelost 1 Eeu bekend straattype te Amsterdam, dat lucifers vent, had een „gelukkie". Het mede lijden van een Duitscher werd, doordat de man een arm mist, opgewekt en deze gooide hem een 2'/2-cent-stuk toe, dat gretig werd opgeraapt. 's Avonds was de lucifersverkooper echter ongewoon in de olie en „hy riekte sterk naar den drank", zooals de politieterm luidt. Zyn vrienden peinsden er over, hoe hy in zulke omstandigheden was gekomen, doch kwamen er niet achter. Maar de Duitscher wist 's avonds het geheim op te lossen, toen hy in zijn portemonnaie keek. Want hij moest daarbij bemerken, dat hij den één armigen bedelaargeen2,/ï-cent-8tub, doch een gouden tientje had gegeven Een jacht op 't tientje begon, maar dit was reeds versmolten in zilver, koper en., jenever 1 De Arbeidswet I De Staats-Ct. no. 291 bevat het Koninkl. Besluit houdende de bepaling, dat de wet van 7 October 1911 in werking zal treden 1 Januari 1912. Verder bevat het eenige besluiten tot vaststelling van algemeene maatregelen van bestuur. In 6 dagen werden door het jachtgezel schap „Klopje" te Wilhelminadorp in den Wilhelminapolder (by Goes) 1152 hazen en 34 fazanten geschoten. De gemeenteraad van Dantumadeel heeft besloten het onbehoorlijk zingen op straat te verbieden en Je beoordeeling daarvan over te laten aan de veldwachters Te Broek-in-Waterland is tegevolge van de duisternis de 80-jarige heer C. Pronk tegenover bet tramstation in de tamelijk diepe trekvaart geraakt. Op zyn hulpgeroep kwamen gelukkig spoedig eenige menschen toeschieten, die den ouden heer uit bet water haalden en bij den kastelein Visser binnen brachten. Nadat hy van den schrik een weinig hersteld was, werd hy per ry'tuig naar zyn woning gebracht. Invoer van bevroren vleesch De consul-generaal van Argentinië heeft aan de Amsterdamsche raadsleden een lyvig rapport toegezonden waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het nut van den invoer van Argentynsch vleesch in ons land. De consul-generaal is zeer optimistisch ten opzichte van de hangende quaestie en meent te kunnen verwachten dat de meerderheid van den Raad ten gunste van het verzoek zal zyn gestemd om een proef met den invoer van Argentynsch vleesch te nemen. Natuurschoon in het Gooi! De gemeenteraad van Hilversum jbesloot

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2