ZUID-HOLIANDSCHÏ EN ZIÏUWSCHI EILANDEN EU NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, leerhuis". lie Zetpoters ende Goederen, enz. liddelharnis. peenzaad, Uienzaad, 'THEEKBANK aioo% uders eu Landbouwers! rken. 21/a cent. 'riina 3 cent. ER - liddelharnis. Liefde en Tirannie. iijiipijsiSiiiiifiipiiiijiiji 2MBER 3 ie 8 ure JE TTERDAM. Ï5e raag- 40 cent. t 5 uur 5 cent extra. Rotterdam. W7. BILLIJKE PRIJZEN. F. M. MULDER. arlemmerolie. )den oode Flakkeeschebenevens ïplm. 35 K.G.) lensltracht 98 Onder contróle Rijksproef- pes: 5LING Jr., Nieuwe Tonge. Blauwen f 3,Eigenheimer >'s ƒ3,— Bonten 2,80 per .ere soorten welke gij vraagt, jjC. KNOOP, ionair in Aardappelen, ACHT 43, AMSTERDAM. rdrechtsche l te DORDRECHT. Maatschappelijk Kapitaal waarvan gestort f 200.000, eft tijdelijk uit: ïdbrieven a id. 97 n verstrekt de heer JOREN, Notaris, MIDDELHARNIS. Mr. F. N. SICKENGA. H. PHILIPSE. uwe kalfkoeien en drachtige en de gevaarlijke risico van 5N bij de Holl. Yerzebering- ij te Alkmaar, opgericht te I, vaste premie, uitkeering tuten voor Fiakkee zijn: VOGELAAR te Melissant, SER, den Bommel, I Nzn., Oude Tonge. fckert de Maatschappij tegen premie paarden en koeien isico van ALLE STERFTE, r de Heer ,N ECK te DORDRECHT, ï7 - Telef. Interc. No. 1043. DE DIRECTIE. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5(J Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 4 Zaterdag 16 December 1911 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. Het schijnt dat men thans in het Turksche parlement tot inzicht begint te komen, dat ii er in het belang van het geheele rijk eens 10 een eind moet komen aan de noodlottige i' onderlinge verdeeldheid, waardoor de beste krachten worden verspild en een vruchtbare werkzaamheid naar binnen en naar buiten vrijwel onmogelijk wordt.Decorrespondent van het Berliner Tageblat weet tenminste mede te deelen dat een groep van vijf en veertig onafhankelijke afgevaardigden, noch het comité, noch tot den Liberalen bond behoorend en uit alle nationaliteiten samen gesteld, kortgeleden een vergadering heeft gehouden om pogingen in het werk te stellen, aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. En dit voor beeld heeft navolging gevonden gisteren moet een andere groep met een soortgelijke bedoeling bijeengekomen zijn. In het kabinet is daarentegen, naar het Turksche blad Sabah onder voorbehoud bericht, oneenigheid gerezen, die tengevolge zou kunnen hebben, dat eenige leden van het ministerie hun ontslag namen. In den jong sten ministerraad zou men zich met deze aangelegeuheid hebben beziggehouden. Inzake de uitwijzing der Italianen uit alle versterkte plaatsen van Turkije, van welk plan der Porte we reeds meldeing hebben gemaakt, is, wat Smirna betreft, Zaterdag officeel afgekondigd, dat alle Italianen, wier aantal vrouwen en kinderen inbegrepen ongeveer 8000 bedraagt binnen een week de stad moesten vorlaten, en dat zij anders voor den krijgsraad gedaagd zouden worden. Het Duitscheconsultaat heeft toen, volgens een telegram uit Konstantinopel, om ver lenging van den termijn verzocht, op grond dat deze geheel onvoldoende is. Ook de Duit- sche gezant heeft zich met de kwestie ingelaten, en uit Konstantinopel wordt nu aan de Köln. Ztg. geseind, dat tengevolge f van deze vertogen de uitzetting der Italianen t voorloopig achterwege blijven zal. Daaren tegen zal de uitzetting der Italianen uit de vestingen van kracht blijven. Volgens andere berichten, moet het besluit - betreflende de Italianen ook op de versterkte steden aan de Adriatische Zee en de eilanden van den Archipel van toepassing zyn. Er 1 zou echter geen sprake zijn een uitzetting van Italiannen, maar alleen van een ver- 2 plaatsing naar aandere deelen van het land Omtrent de tusschen Rusland en Turkije gerezen Dardanellen kwestie blijven de be richten nog altijd tegenstrijdig. Sommige stemmen echter overeen in de verzekering, v dat de keele zaak is uitgesteld om ter ge legener tyd wat waarschijnlijk wil zeg gen: na afloop van den Italiaansch-Turk- schen oorlog weder te berde worden ge bracht, waarbij dan vermoedelijk een Euro- peosche conferentie bijeen geroepen zou worden. FETTILLETOIT. (Slot.) Ben ik bier terecht bij dokter Hart- wig vroeg Thea. Jawel, maar ik kan op dit oogenblik niet weg, en Ligt hier ook een zekere heer Herbert von Selchow kwam het bevend over haar lippen. „Selchow Hy keek haar verwonderd aan. „Dat wel, maar Hij plaatste zich in zy'n volle breedte voor de deur, alvorens den ingang te versperren, maar het was reeds te laat. Herbert !l" Met een hartverscheurenden kreet stortte zy over hem heen, de zieke ontwaakte er door. In zijn koortsachtig gelaat brandden zijn oogen als twee glinsterende kolen. On middellijk vlamde eenig bewustzijn in hem op. Zijn lippen schenen woorden te willen vormen, maar de krachten ontbraken er hem toeen dof viel hy weder in zijn letbargischen toestand terug. Thea was voor zyn legerstede op de knieën gezonken en staarde met vertwijfelende blikken op den zieke. Na deD door den Russischen gezant Tsjarikof, mondeling uitgedrukten wensch, heefl Rusland, volgens den correspondent van het Berl. Tagebl., geen offioieele stappen meer in deze kwestie gedaan, maar slechts door gesprekken het terrein laten verkennen. De Porte heeft, naar deze berichtgever meldt, Rusland geen oogenblik erover in twyfel gelaten, dat zij een verandering der Dardanellen-overeenkomst ten bate van Rusland evenlang onmogelijk acht, als Turkije zijn onafhankelijkheid handhaven wil. Zij zou dit moeten beschouwen als een onderwerping aan een Russisch protectoraat. Naar andere berichten melden wordt het vraagstuk van de openstelling der Dardanel len voor Russische oorlogschepen overwogen. Het antwoord is den Russischen gezant tot nog toe niet overhandigd, waarin men aan neemt, dat de aangelegenheid weer in den ministeiraad terug zal komen. Van het oorlogsterrein valt weinig nieuws te melden. Na den terugtocht der Turken en Arabieren, is er om Tripoli niets van beteekenis geschied. De Italiaansche bevel hebber aldaar heeft, volgens de Agenzia- Stefani bericht ontvangen, dat de vijande lijke troepen bij Azizia staan, gebrek aan levensmiddelen hebben, en geen kanonnen bezitten. Door andere telegrammen wordt de tóestand dér Turken en Arabieren echter gunstiger afgeschilderd. Volgens een bericht uit Malta zouden de Italiaansche troepen op Taquira aanrukken, om deze plaats te be zetten. In Barka is de toestand onveranderd en hebben de Italianen voortdurend aanvallen af te slaan. Bij Bir oei Dzjemal in de buurt van Derna is het verder, naar Enver bei seint, tot een gevecht gekomen, waarin de Italianen 200 dooden en gewonden gehad zouden hebben. De commandant van het leger bij Bengazi bericht, dat de Italianen binnen de stad blijven en zich tot de ver dediging bepalen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan sche staf thans al zijn krachten tot laatst genoemde provincie, waar de vijand zich nog zoo actief toont, zal bepalen. Er zijn daar in het geheel ongeveer 40 duizend Italianen, die eeD afdeeling van de vloot tot hulp hebben. Het plan zou bestaan om langs de hoog vlakten buiten Bengazi tegen den vijand op te trekken en hem een beslissende slag toe te brengen. Intusschen gaat Italië voort met het ver sterken der attillerie, 't geen blijkt oa. uil het bericht, dat de regeering metKruppen Schneider in Creuzot onderhandelt over de levering van 93 veldbatterijeu met terugloo penden vuurmond, en dat 't parlement daarvoor reeds de noodige millioenen heeft ingewilligd. Een Koninklijk besluit, waarbij de verschil lende gevechtseenheden van het leger met 35.000 man worden vermeerderd, is thans, volgens den correspondent van de Parysche Matin, geteekend. Deze vermeerdering be- Wat was er uit dien heerlijken man geworden f Een siddering doorliep haar leden. De arts was een weinig van zyn schrik en verbazing bekomen, en kwam nu achter haar om haar op te beuren. „Hier kunt gy niet blyvenhier wacht u onver mijdelijk de dood I" zeide hij ernstig. Zy keek hem als verbijsterd aan. Wat zeide hy Moest zii weg Nu nu zij heta terug had gevonden I Haar bewustzijn keerde volkomen weder. Ik blyf en zal hem verplegen 1 ik ben zijn vrouw I" kwam het moeitevol, maar zeer duidelijk, over haar lippen. En onaan genaam weerklonk haar stem door de stille ziekenkamer. Dokter Hartwig zag weldra in, dat zy niet gewillig gaan zou, en met geweld mocht hij haar niet verwijderen. In stilte gaf hy haar dus eenige wenken van voorzorg, en liet haar alleen. In de kamer heerschte wederom diepe stilte. Thea's oogen waren op Herbert's holle gelaatstrekken gericht. De verandering was ontzettend. Zyn scherpe adelaarsneus stak als in marmer gehouwen boven zyn gelaat uit; de ontvleeschde kin richtte zich drei gend naar voren en zijn saamgeperste mond scheen geheel ingevallen. Zyn donkere wenkbrauwen lagen als de schaduwen des doods over zijn gesloten oogen, wier kassen door twee diepe zwarte voren omgeven waren. Thea liep een sid- antwoord aan de noodzakelijkheid, om ge durende verscheiden jaren een bezettings leger in Tripolitaniö op de been te houden, zonder daarbij de grenzen te veel vloot te geven. Het is waarschijnlijk, dat er spoedig nog een legercorps zal wprden opgericht, waardoor het aantal legerkorpsen in Italië, dat op het oogenblik 12 bedraagt, dan op 14 zou worden gebracht. Morgan Shuster, de Amerikaansche finan cier, die van de Perzische regeering het verzoek had ontvangen haar, wat betreft het flnancieele beheer met raad en daad ter zyde staan, heeft in de „New-York Herald" eens uiteengezet, wat hij, de twistappel tusschen Perzie en Rusland, in den korten tijd dat hij nu zyn functie heeft vervuld, reeds heeft tot stand gebracht. 33 Juni jl. heeft by zijn ambt aanvaard en toen een toestand getroffen, die bewees hoe hoognoodig een reorganisatie van de Perzische financieën was. In de schat kist was geen cent, bovendien een schuld van 100,000 pond sterling en het vooruitzicht nog aanzienlijke sommen te moeten betalen. De burgeroorlog kostte het land aan bui tengewone uitgaven 300.000 pond. Niettegen staande dezen enormen schuldenlast, is het Shuster gelukt, alle lasten te hebben betaald niet alleen, maar zelfs heeft hij het zoover weten te brengen, dat er thans nog 160.000 pond in kas is. Shuster verklaart dan ook in zyn schrijven, dat hy in een paar jaar de geheele Perzische financiën zou gereorgani seerd hebben. Dan was het ook mogelijk ge weest de rijke hulpbronnen van het land in exploitatie te brengen. Rusland kan natuur lijk een dergelyken gezonden toestand niet aanvaarden. Het zou dan zyn overwegenden invloed in Perzië verliezen. Daarom heeft dit land dan ook den eisch gesteld, dat Shus ter zal worden ontslagen. Toen deze bekend was met dieu eisch, heeft hy de leden van het vertegenwoordigend lichaam te kennen gegeven, volgaarne te zullen heengaan, wanneer dit in 's lands belang kon worden geacht. Niettegenstaande de dreigende hou ding van Rusland en zonder hulp van Engeland besloot de Perzische vertegen woordiging hem te handhaven. In Engeland is men nog altijd zeer on tevreden over de tegemoetkomende houding die de rqgeering tegenover Rusland aan neemt. Dezer dagen heeft Lord Curzon in het Hoogerhuis de regeering daarover nog eens aangevallen. Hy drong op de door ons vroeger reeds genoemde gronden op een sterken Perzischen staat aan. Lord Morley die namens de regeering antwoordde, gaf deD indruk dat Engeland met Rusland on derhandelde over de gestelde eischen, ten einde deze wat te matigen, maar een hand having vaD Morgan Shuster achte ook de Engelsche regeering niet wenschelyk en zeker zou Engeland zich verzetten tegen een herstel van den ex-sjah Mohammed-Ali. In Perzie is men zich zeer goed bewust, dat de strijd eigenlijk alleen tegen den Amerikaanschen financier gaat.De regeering zou waarschijnlijk wel aan het ultimatum dering van afgrijzen over den rugHerbert was nauwelijks meer te herbennen 1 Zi] greep zyn hand, wier heeto, klamme vin gers zich met zooveel geweld om de haren klemden dat zyn nagels diep in haar vel droDgenThea voelde dit echter niet Herbert, hebt gij my vergeven fluisterde zy. Geen enkel geluid beantwoordde haar, maar de bleekheid van zijn gelaat maakte plaats vooreen donkerevioletkleur.Daarna sloeg hy langzaam de oogen op, die groote, zwarte oogen, die zij zoo oneindig liefdevol en toch met zooveel siddering gevreesd had. Nu beheerschten zy meer dan ooit zijn gelaat Hij hield ze strak en wijd op Thea gericht, alsof hy zich van de werke lijkheid van haar verschijning wilde over tuigen, en haar geheel in zich opne men. Thea zonk weder op haar knieën neder, en sloeg haar eene vrije hand om de andere, die door Herbert nog vast omklemd werd gehouden. Vol angst keek zij naar hem op. Wat zou er nu gebeuren Wat zou het allernaaste oogenblik aanbrengen „Vergeef myzuchtten haar lippen, en haar blikken hingen smeekend aan de zijnen. Herbert haalde diep adem. Daarna kwam het reutelend uit zyn keel: „Thea, ik heb u niets te vergeven I Ik zocht het karakter van een man in het willen voldoen, maar het Parlement blijft Shuster genegen. Nu kan natuurlijk het Parlement worden ontbonden, maar er bestaat dan groote kans, dat het volk zich zeer bepaald in deze voor Shuster zou uitspreken. Ook de regent durft een dergelijk optreden niet aan, te meer omdat men behalve in de kaart van Rusland ook in die der reactionairen zou spelen. Hoe het voor loopig verder 2aJ gaaD, blijfi nog steeds een groote vraag. Wanneer zich de volksgeest in Engeland nog sterker openbaart, zou er kans zijn,dat de regeering zich sterker tegen de Russische maatregelen zou verzetten. Is het niet een merkwaardig geval dat een volk dat nauwelijks meetelde in de geschiedenis der beschaafde natiën zoo krachtig in bewegiDg komt, dat men spreekt van de verdrijving der eeuwenoude dynastie en zelfs van de republiek De snelheid waarmede de beweging groeide was wel geschikt om verbazing te wekken. Groote steden vielen in handen van de opstande lingen. Het keizerlijke leger was niet be stand aanvankelijk tegen de ongeregelde scharen der rebellen. Vele troepen liepen over. Hoe was dat te verklaren De ver klaring komt eindelijk. Wat men den op stand noemde vaneen volk tegen de Hands- sjoes blijkt in hoofdzaak te zyn het verzet van de aanzienlijken in de provincies, vaü de notabelen tegen de maatregelen der regeering. De Chineesche regeering wilde haar gezag versterken door dat van de groote heeren in de provincie te verminderen. Zij streed den zelfden strijd die eens Europa heeft beroerd, als de vorsten trachtten de edelen, die zich alle rechten aanmatigden voor zich te doen buigen. De provinciale grootheden maakten ge bruik van de vele grieven der Chineezen om hen op te ruien tegen de Mandsjoe- dynastie. Zij wilden zich zooveel mogelijk onafhankelijk maken en proclameerden de onafhanbolykheid van het volk. Deze notabelen vonden steun bij de jon gelieden die naar Japan of naar Amerika waren geweest. In zeker opzicht heeft de Chineesche regeering den opstand begunstigd door jonge Chineezen naar Japan te zenden. Zy zagen daar, hoe een Oostersch volk in korten tyd er in geslaagd is zich een groote plaats te verwerven onder de zon. De Japanners, niet weinig trotscü op die plaats, op hunnen rang onder de mogendheden, het verbond met Engeland, de opneming daar door van hun land onder de staten die de wereld beheerschen behoefden zich niet veel moeite te geven om de jonge studenten de voortreffelijkheid te bewijzen van hun instellingen, de achterlijkheid van China. Deze achterlijkheid was natuurlijk grooten- deels toe te schrijven aan de regeering.De jonge Chinees, naar Japan gezonden om de wetenschappen van het Oosten en uit de tweede hand die van het Westen te beoefe nen, keerde naar China terug als een vyand der gevestigde instellingen. zwakke omhulsel eener vrouw De schuld was aan my I" Zijn adem verzwakte buitengewoon. Nu naderde zy inet haar hoofd het zyne, en begeerig dronk zy zijn woorden van zyn verdorde lippen. Daarna legde zy haar oor tegen zijn mond, daar zijn stem steeds zwakker werd. Gij hebt mij het hoogste geluk doen smaken, Thea 1 als een zucht streken deze woorden langs haar oor. Ik bedank er u voor!" Daarna sloot hy zyn oogen. Zy drukte zachtjes haar lippen op de zijnenhet was een kus vol teederheid en gloeiende liefde. Haar arm omhelsde hem nogmaals met geheel die oude, onbeschrij felijke liefde. Haar jeugdig warm lichaam scheen hem nieuw leven in te storten voor de laatste maal stroomde zijn bloed brui- schend en kokend naar z(jn hart, en de kleur des levens verhelderde, als een blos, zyn vermagerd gelaat. Maar er scheen nog iets te zijn dat hem verontrustte; hy sloeg de oogen op en Thea boog over hem neder. Nu is alles ten einde Thea daar die papieren verbrand ze nu 1" Herbert wilde zich oprichten, maar de kracht ontbrak hem. Thea nam het sleuteltje uit zyn uit gemergelde handen aan, en opende zijn koffer, om zyn portefeuile er uit te nemen. Daar vlamden dan die geheimzinnige Andere jonge lieden gingen naar de Ver- eenigde Staten. Dat was het gevolg van den opstand der Boksers. De Vereenigde Staten stelden, toen daaraan een einde was gemaakt, den eisch, dat telkenjare honderd jonge Chineezen naar Amerika zouden gezonden worden. Daar maakten zy kennis met eene republiek, die hun aangeprezen werd als de ideale regeeringsvorm, want de Ameri kaan is heilig overtuigd, dat by hen alles in de beste orde is en ter wereld nooit groo- ter man heeft geleefd dan Washington. De jonge dweepers met vryheid en volks ontwikkeling, uit Japan en de vereenigde Staten teruggekeerd,sloten zich onmiddellijk aan by de notabelen die immers eene her vorming wilden. Zy wilden verder gaan. Zij zwoeren de Mandsjoes af, lieten hun staart, hun als teeken van dienstbaarheid door de regeerende kaste opgedrongen af nemen en proclameerden de republiek. Als de regeering over genoeg trouwe sol daten had kunnen beschikken zouden de zaken een anderen loop genomen hebben. Maar slechtbetaalde troepen waren ontevre den en zelfs de beste als die uit Tsjili onbetrouwbaar. De opstandelingen behaalden de eene overwinning na de andere. Toen be leed de keizer ten aanhoore van het volk zijne groote schuld, Joean Sji Kai keerde te Peking terug en werd met verstrekkende bevoegd heid uitgerust. De weifelende troepen uit Tsjili ook onderwierpen zich aan het keizer lijke gezag. Maar het staat nog niet stevig. De prins-regent heeft zijne betrekking neer gelegd. De keizerlijke troepen hebben hier en daar voordeelen behaald, maar Nanking is in de macht der republikeinen gelijk de opstandelingen zich gaarne noemen. Joean Sji Kai is er in geslaagd een wapenstilstand te treffen met de hoofden der tegenpartij, die tot 23 December zal duren. Het voor- parlement te Peking beraadslaagd. Misschien vindt men eene oplossing van de moelyk- heden. En dan gaat naar alle waarschijnlijk heid China eene nieuwe periode tegemoet. Tangsjaoji is naar Woentsjang vertrokken met volledige bevoegdheid, hem door Joe- ansjikai verleend om met de opstandelingen te onderhandelen. De regeering verwacht dat de opstandelingen een beperkte monarchie zullen aanvaarden en is bereid in een schikking te treden. Aan de vreemde ge zantschappen gelooft men, dat het einde van den opstand in het vooruitzicht is. De keizer lijke troepen hebben Tatoengfoe hernomen en de opstandelingen uiteengejaagd, die naar Teyoeanfoe terugtrokken. Haagsche Brieven. CL VI. Is er nu een bijzondere duurte te consta- teeren of niet Ja, zeggen B. en W. van Amsterdam in hun prae advies op de adres sen om toeslag. Neen, zeiden B. en W. van de residentie en de Raad ging met de meening van B. en W. mee. Dat lijkt een nuchter oordeelend mensch onbegrype- papieren op, die papieren, die Thea zoo gekweld hadden I Terwyl zy ze in de vlam van het gaslicht hield, kwamen er donkere teekens, duister cijferschrift op tevoorschijn. Een oogenblik daarna was alles tot assche verteerd I De geheimen zijner verbindingen, de raadselachtige draden, waaruit hij, mede- geholpen had een net te weven, nam Her- bert, zyn woord getrouw, mede in den dood. Nu breidde zich een waas van gerustheid over zyn gelaat uit; zyn lichaam werd stram en styf. Een siddering overviel hem en deelde zich aan Thea mede, die nog zat te staren op de tot asch verbrande papieren, en zyn hand weder vastgegrepen had, alsof zy hem daardoor aan den dood wilde ont rukken, Zy was somber en zwaarmoedig. Kon hij zoo van haar weggaan Was dat mogelijk? Zyn laatste woorden waren als een ver pletterende donderslag tot haar doorgedron gen. Alles is nu ten einde!" Zonder eenig geluid, en met van weerzin blinkende oogen had zy zijn laatsten wensch ten uitvoer gebracht. Nu zat zy stompzinnig ter neder. Wat was het smartelijk 1 Kramp achtige stuiptrekkingen deden al zyn leden schokken. Thea bemerkte hetdat was de dood 1 Bleek als een lyk staarde zy op zyn trekken, en bemerkte de ontzettende verandering.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1