i UN ZE EILANDEN van 9 DECEMBER 1911. Haagsche Brieven. CLV. Herstemming unci kein Ende! Die zucht kunDen de velschillende vrijzinnige fractie's in onze residentie wel langzamerhand by elke verkiezing gaan slaken 1 Bij de raads verkiezingen in Juni jl. en nu weer by deze statenverkiezing komt de vrijzinnige can didaat met een relatief ongunstig stemmen- cyfer in herstemming met zijn roomschen mededinger I By de raadsverkiozingeu kon men nog excuus pleiten, dat het buiten gewoon groot aantal candidaten verwarring stichtte onder de kiezers. Men kon terecht voor district 1 aanvoeren, dat de Volhar- dingscandidateu Oideboom, Sleeker en Klee- rekooper, al werden ze aangediend als rein- socialistisch, door de leden dier coöperatie eeu grooten voorsprong hadden. Voor de statenverkiezing vervallen al die exceptie's. Hier had men te doen.met een zuiver poli tieke stemming: een coalitieman, een roode broeder en een vrijzinnige. De politieke thermometer bleek beneden nul te staan, twee derde der Kiezers vonden de affaire geen gang naar de stembus waard. Onder dat twee-derde schuilt juist het meerendeel der vrijzinnigen. De predikers van den aard- scüen heilstaat en de woordvoerders der nooit te veel misprezen coalitie brengen reeds by eerste stemming ban en achterban in het vuur. De vrijzinnigen zijn ongelukkig genoeg op de thuisblijvers aangewezen. Er heersebte in het vrijzinnige kamp alles behalve geestdrift. Ik herinner me nog de statenverkiezing voor candidaat Deen. Van uit Hollandais werden de huisbezoekers by* tientallen uit gezonden, een centraal-comité regelde alles voortreffelijk. Keurige prentbriefkaarten werden bij duizenden verspreid, plakkers verrichtten met liefde den styfselarbeid in alle wyken. Al, wat in de termen viel, werd naar de stembus gebracht. Waardoor Door dat de ziel van de negotie vaarde in de verkiezingsbureaux. 't Kwam op geenryks- daalder aan, de onkosten werden gedekt. Het chronisch geldgebrek waaraan de kies verenigingen laboreeren, waar de bankjes van duizend haar niet toevloeien door den Westmeyersehen trechter, sloegen de actie voor Van Grijn lam. Nu ja, er verscheen van 'sGravenhage een confidentie©le circulaire om medewer king der partygenooten, doch daar bleef het bij. De tientallen huisbezoekers van candi daat Deen waren nergens te vinden, de ziel van de negotie ontbrak I De heilige geestdrift was zoek, de twee derde der kiezers dronk zijn bittertje in zyn stamkroeg, mynierde over Sinterklaas, fla neerde in de Spuistraat, deed zyn zaken en liet de stembus de stembus blijven. Als natuurlijk gevolg kwam de roomsche can didaat Weslingh met een respectabel stem- .mencyfer uit de bus en figureert de vrijzin nige candidaat met een stembuscyfer, dat voor een vrijzinnig bolwerk als onze resi dentie is, allerdroevigst is. Zullen de vrij zinnigen dan nooit inzien, dat we er op die manier nooit komen? Och, meneer, zei me onlangs een voorzitter van een liberale kies vereniging, waarom nu al aan 't werk, in 1918 is bet tijd genoeg 1 Die spreker was helaas geen uitzondering. Zoo denken er in 't vrijzinnige kamp velen overl wat sprekers voor de stembus opengaat, een kwantum strooibiljetten en men meeut bet vrijzinnig beginsel genoegzaam verdedigd te hebben tegen de onophoudelijke propaganda der sociaal-democraten en de steeds in het duister werkende kracht der clericalen. Als we ooit tot de zegepraal willen komen, zal de organisatie duchtig moeten worden her zien, de taktiek gansch worden gewijzigd, de propaganda zonder ophouden moeten worden gevoerd. Zoolang men dat niet inziet, zal het „herstemming und kein Ende" het lot blijveD van de vrijzinnigen. Een Haagscbe briefschrijver kon in deze week wel onmogelijk zyn taak goed ver vullen, als hij niet schrijft over de Sint- Nicolaas-drukte. Wie in deze dagen de win- keistraten doorkomt, gelooft wis niet dat we in zoo'n duren tijd leven. In het Waren huis verdringt zich middag en avond een enorme menigte. Wie er eenmaal in is, weet niet, hoe hy er weer uit zal komen. In de winkels van JamiD vormen de koopers letterlijk queue. By Simon Blok komen han den te kort om te helpen. Beekt in de Passage komt wagens te kort voor de bestel lingen Fransche Bazar en twee-guldeDS- bazar zenden de pakketten bij honderden gelijk weg. 'tls overal een drukte, die niets minder is dan vorige jaren. In de Spuistraat en andere winkelstraten kan men over de hoofden loopen. De chiekste meneer, die anders geen pakje, hoe klein ook, zal dragen, wordt nu getransformeerd in een geduldig tranen in de oogen, het hoofd. Het was haar nu, of plotseling geheel baar leven achter haar lag, alsof alleen de avond des levens, ondanks haar jeugdige jaren, haar nog slechts wachtte. Onuitsprekelijke liefde en onuitsprekelijk wee hadden daarin beurte lings afgewisseld. Zy moest het wel nooit verstaan hebben, het geluk te waardeereD en zorgvuldig te bewaren Zy beschouwde haar geheele leven als dat van een vreemde. Duidelijk erkende zy nu de gebreken harer opvoediDg en haar eigen fouten en zwakheden. Hoe hoodza- kelyk was het eene uit het andere ontstaan Eerst die hinderlijke ydelbeid, door een beroemd man uitverkoren te zijn, en van aJ baar vriendinnen het eerst de bruid te zijn iets waarin zij door haar moeder nog versterkt was gewordenvervolgens haar leeg,lusteloos leven, het onophoudelijk jagen naar nieuw genot, en het versmachten naar iets betersO dat smachten! datwiide smachten dat haar alles deed vergeten, om trouweloos en plichtvergeten weg te vluch ten met een ander, die geheel zijn leven aan haar voeten lag, en wien zy toch baar zelfzuchtigheid niet genoeg wistop te offeren, die uit baar het hoogste ideaal had willen maken, en in werkelijkheid toch niets bereikt had, daar zy laf-eigenzinnig en zwak, hy daarentegen heerschzuchtig en ongeduldig was! lastdier. Van de duurte bemerkt men niets. Maar alweer, de menschen, die de prijs stijging het gevoeligst treft, moet ge onder die kooplustige massa niet zoeken. Voor honderden kleineü zal de Sint ditmaal nog minder brengen dan andere jaren. Gelukkig dat een wakker Sinterklaas-comité uit de onderwijzers der openbare scholen dagen lang gecollecteerd heeftom een zonnestraal tje te brengen in het armooleven der arm sten Op de kostelooze scholen kon de Sint rijden voor al die kleine proletariërs en ik ben er van overtuigd, als de rijke, die de collecte met een gulden bedacht, eens een kijkje kon nemen by die eenvoudige en toch zoo vreugdeyolle Sinterklaas-viering, zyn gulden zou plaats maken vooreen bank biljet van de honderdvoudige waarde! Er komt binnenkort in onzeD Baad een zeer gewichtige kwestie aan de ordenl.de bebouwing van Zorgvliet. De lezer weet, hoe eenmaal de kortzichtigheid van den Raad ditschoone grondbezitaan de gemeente deed ontgaan, toen het voor redelijken prijs werd aangeboden. Sinds zijn verschillende plannen met het park voor en na bekend geworden. Berlage had het in zijn groot bebouwingsplan als villa-park bestemd. Maar zijn project mocht prachtig zyn uit schoon heidsoogpunt, voor een practische bebou wing door bouwmaatschappijen, die het om winst te doen is, kwam het niet in aan merking. Een Duitsch stedenbouwer heeft thans een nieuw plan ontworpen, niet zoo aesthe- tisch, doch voor de bouwers aannemelijk. Voor dit bouwplan wordt thans de vereischte instemming der gemeente gevraagd. Gaat dit plan door, dan is alle kans op de tot standkoming van voorname officieele ge bouwen in de plechtige omgeving van het oude Park verkeken. Daarom is het uitne mend gezien van het Raadslid Deen, dat hy den Raad een voorstel heeft voorgelegd, door zyn grootschen opzet de residentie waardig. Den Haag heeft een nieuw stad huis noodig, het Koninklijk Paleis in het Noordeinde voldoed niet aan de eischen, die men redelijkerwijs aan een gebouw.de Landsvorstin waardig en voor receptie van buitenlandscbe Staatshoofden geschikt mag stellen De beer Deen meent deze beide belangrijke kwesties op de meest gewenschte wyze te kunnen oplossen. De gemeente koope, aldus zyn voorstel, 56 HA van het Park Zorgvliet voor f 4 200.0U0 (Merk op, lezer, dat eenmaal voor dit bedrag he°l Zorgvliet te koop was!) Van die 56 H.A. bestemme men 30 HA. voor 't koninklijk verblyf, 26 HA. brenge de gemeente zelf in exploitatie of worde verkocht. Zy biede den Staat als bijdrage in den bouw vac een nieuw paleis f2.000.000aan. Maakt met de koopsom van de terreinen 6 mill, en 2 toD. Daartegenover kryge de gemeente de beschikking over de terreinen en gebou wen in 't Noordeinde voor den bouw van een nieuw Stadhuis. De gezamenlijke waarde van 'tgeen de gemeente verkrygt, schat hy eveneens op 6 millioen 2 ton. 't Ware in derdaad voor de residentie te wenschen, dat deze vooruitziende en grootsch gedachte plannen in daden konden worden omgezet. Als Staat en gemeente beide wenschen saam te werken in het algemeen belang, zou de aanneming der voorstellen Deen de meest gelukkige oplossing van reeds lang han gende kwestie's zyn Maar dan moet het niet gaan als met de onderhandelingen tusschen Ryk en gemeente over den nieuwen verkeersweg van 'tSpui naar het Binnenhof. Wie leest, wat daarover in den Raad en de Tweede Kamer is gesproken, krijgt den indruk, dat twee kooplui, die op hun stuk staan, aan 't marebandeeren zyn. De kooplui met alle differentie van deze autoriteiten gesproken, zyn minister Regout en wet houder Lely. De debatten wekken sterk den indruk, dat deze beide bekwame advocaten de kwestie van de onteigening van gebou wen, noodig voor den nieuwen verkeersweg, geheel behandelen van uit een zakenoog punt, geen van beiden iets willen toegeven en over een betrekkelijk klein bedrag, als het verschil uitmaakt, waar het om zooveel tonnen gouds gaat, met elkaar pingelen als op 'n Rotterdanische veemarkt. De minister beeft in de Kamer gezegd, dat hy alsnog met een nieuw voorstel by de gemeente zal komen. Het is te hopen, dat dit er dan van zal getuigen, dat Ryk en gemeente krachtig willen sameDwerkt n om het groote vraagstuk der wegen in de binnenstad door afdoende verbetering tot afdoening te brengen! Dan hebben we ten slotte nog de schouw burgkwestie. De bouw van een nieuwe komedie zal ook eeDige millioenen kosten. Geen wonder dat velen meenen.datby een reeds zoo bezwaarde gemeente-begrooting de stichting van een nieuwen schouwburg In deze overpeinzingen verzonken blikte zij naar buiteD, naar hel grauwende groen dat de Augustuszon begon te verzen gen. Was Herbert op haar loopbaan getreden toen zy nog jong meisje, nog half kind was, en had by haar toen tot zijn rechtmatige echtgenoote gemaaki, hoe anders, hoe geheei anders zou dan alles geweest zyn Ja toen! toen was by hem nog niets zoo vast en diep ingeworteld, of het liet zich nog wel uitroeien. En dan zou ook de schuld ontbroken hebben 1 Is het niet anders, geheel anders, daar waar niets to vergoeoen is, waar geen verleden storend vermaant en geen misstap pen spookachtig rondwaren die alle rust vernietigen. Zonder schuld, zonder mistrou wen, dat was het, dat had hem ontbroken Staat het niet altijd onherroepelijk vast: gij hebt dat en dat gedaan Vermoeid bleef zy voor zich uit staren. In deze laatste verschrikkelyke weken had zij haar eigen zwakheid leeren kennenzij had zich over haar wankelend karakter geschaamd. Nu was een sindslang niet meer gekende kracht in haar ziel gevaren, nu had het leven haar wijzer gemaakt! Zy richtte zich fier op. Niel te vergeefs wilde zy zoo nameloos geleden hebben I Beter, grooler, was zy uit dien stryd te voorschijn gekomen nu ging zy een geheel overgelaten moet worden aan het particulier initiatief. Het is echter te vreezen, dat er dan al heel weinig van zal komen. Een geldbelegging is zoo'n schouwburg aller minst, en voor een zich steeds uitbreidende wereldstad als Den Haag, die in de toekomst meer en meer het centrum zal worden van hooge, internationale colleges, is toch aller minst een overbodige weelde, dat een stads schouwburg de kunst herberg biedt. Als men dan ook wat meer denkt aan het devies: kunst aan allen. De vorige week hebben hier prachtige Strausfeeaten plaats gehad. De meesterwerken van dien gevierden com ponist zyn ten gehoore gebracht, de uitvoe ringen stonden naar de componist zelf ver klaarde op het hoogste muzikale peil. Maar een plaats op het schellinkje kostte nog vier gulden! Zulke kunst is daardoor onbereikbaar voor de meesten en alleen een klein groepje gefortuneerden kan zich de weelde veroorloven zulk hoog kunstgenot te smaken. De rest mag volstaan met de uitvoerige courantenverslagen, een surrogaat, dat van kunst evenver afstaat als de heer Duya van bezadigdheid en zelfbeperking! Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIAUNIS- Door de manslidmaten der Geref. Kerk alhier zyn tot ouderlingen gekozen J. Gideon en G. A. Wijnhoff en tot diaken C. A. Tiemens. Door het bestuur van het Onderling Begrafenisfonds zal a.s. week zitting worden gehouden tot terugbetaling van gelden aan de leden en wel één gulden per lid. Door de familie Koudijzer zal met mede werking van andere Zangvereenigingen Woensdag 18 Dec. des avonds 6,30 uur in de Geref. Kerk alhier worden gezongen. In de concertzaal van den heer Meyer alhier, zal Woensdag 13 December a.s. op treden. het tooneelgezelscbap der heeren Gebr. Dassie uit Rotterdam. Voor pryzen der plaatsen, tijd van aan vang, plaatsbespreking enz. verwijzen wy naar de advertentie, voorkomende in dit blad. NIEUWE TOXGE- Door den Raad dezer gemeente is met ingang van 1 Januari a.s. tot onderwijzeres aan de openbare lagere school benoemd Mejuffrouw J. J. de Kramer van Op Vrijdag den 15 December a.s. zal bet jaariykschestraatschuren moeten plaats hebben. f— De boomen staande op het achterste gedeelte der begraafplaats zyn in massa afgemijnd door A. v. d. Sluis alhier voor de som van f25 aan wien zy werden gegund. Woensdag jl. hadden de kiDderen der openbare school voor hel eerst Sint Nicolaas- feest. Door bijdragen van particulieren was het onderwijzend personeel in staat gesteld om de kinderen rykelyk te onthalen op speculaas, suikergoed enz. en ontving elk hunner een mooi stuk speelgoed, mede naar huis, men kon aan de kinderen zien dat zy allen verheugt huiswaarts gingeD. OUDE TONGE. Dinsdag 12 December zal in het hotel van de firma Wed. G. Kauters en Zn. een groote Bioscope voorstelling plaats hebben. Het programma bestaat uit de nieuwste beelden van den tegenwoordigen tijd en vertoonen beslist niets wat met de goede zeden in stryd is. (Niet van onzen gewonen Correspondent.) Binnenland. Gasbedwelming 1 Zondagmorgen werd een bewoonster der Achter Twynstraat, te Utrecht, bedwelmd in haar huis gevonden, doordat de slang van een gaslamp was gescheurd, en aldus gas ontsnapte. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen en de politie gewaarschuwd, die met de zuurstofk-ffer assistentie verleende. Er werd meer dan 1000 liter zuurstof ver bruikt; het mocht na urenlange behandeling gelukken de levensgeesten weder op te wek ken. Door een paard gedood. De heer H. Bouw huis, koffiehuishouderteMeppel, ging Zondag per fiets een tochtje maken in de omstreken van die plaats. Te Wanneperveen, kwam hem eeD hollend paard achterop. Toen 't hem ander leven leidenal haar zelfzucht had zy van zich afgeschud 1 Den volgenden morgen stond Thea met nieuwe hoop bezield, reisvaardig op het dek van de stoomboot. Ondanks alles wilde zy het wagen naar Duitschland terug te keeren 1 Mochten zy haar herkenuen en voor haar terugdeinzen als voor een uit liet graf verrezen spookgestalte, dat was haar om bet oven 1 Slechts één enkele gedachte bezielde baar: Herbert weder herwinnen, Herbert heroveren, als een andere, als een gelouterde 11 XXV Te Hamburg woedde de cholera. Ontelbare slachtoffers waren reeds gevallenvooral in de havenwijken was de gruwelijke pest byna huis aan huis binnengedrongen. Menschen kwamen daar by massa's en zonder hulp, om. Het. was inderdaad niet mogelijk, alle hulpbehoevenden by te staan. De in allerijl opgetrokken barakken buiten de stad waren overvol. Reeds werden de daarheen rijdende ziekenwagentjes lijkwa gens. Er heerschte een drukkende hitte; de verpestende massa's schenen uit den bodem op te stygen en het heete asphalt ze uit te spuwen. Er was geen zuchtje aan de lucht 1 had ingehaald, sprong het woeste dier boven op den fietsrijder. Zyn achterhoofd werd geheel verbrijzeld en korten tyd daarna overleed de ongelukkige. Gevaarlijk heer Door de Rykspolitie te Eindhoven is in arrest gesteld de 18 jarige J.S., als vermoe delijke dader van het leggen van 18 scherpe Rijkspatronen (munitiegeweer model 95) op de lyn Eindhoven Boxtel, naby de Israë litische begraafplaats te Woensel, in den loop der vorige week. De patronen schijnen gestolen te zijn uit de schiettent der scberpschuttersvereeniging Prins Hendrik" op de Woenselsche heide, althans daar is ingebroken en worden patro nen vermist. Gelukkig zijn deze patronen,die in groepjes van 3 a 4 over een afstand van zes meter verspreid lagen, nog bijtijds weggenomen kunnen worden door een lantaarnpoetser der Staatsspoor, die tegen het vallen van den avond in een daar in de nabijheid geplaatst sein de lichten ging ontsteken. Waren de patronen door een passeerenden trein afgegaan, dan zouden de gevolgen misschien zeer ernstig zyn geweest, Vad. Gistermiddag begaf zich de landbouwer J. van de Bilt, wonende aan den Amsterdara- scben straatweg by Naarden, per rijwiel huiswaarts, toen hem een auto achtei op reed. Op een waarschuwingssignaal stak v. d.B. den weg overde bestuurder van de auto remde uit alle macht en trachtte zooveel mogelijk uit te wyken, doch kon niet ver hinderen, dat de onvoorzichtige onder de auto kwam en door een der spatborden op slag gedood werd. De auto kwam in de vaart terecht, doch de 3 inzittenden konden zich zwemmende redden. V. d. B. was weduwnaar en vader van 2 kinderen. De heer W. Kok te Nieuwerbrug, die Dins dag per tilbury van Bodegraven terugkee- rend in botsing was gekomen met eeu rijtuig, waarby hy een ernstigen val gedaan had, is niet lang daarna, zonder tot bewustzijn te zyn teruggekeerd, overleden. Naar het llbl. meldt, is dezer dagen op la3t I van de justitie een brievenbesteller van het I hoofdpostkantoor te Amsterdam aangehou den, als verdacht van valschheid in geschrif te. Het eenigen tyd geleden by mej. de wed. Nijpels, op het Paviljoen te Twello ont vreemde zilver, bestaande uit vorken en le pels, suikerlepeltjes, suikerscheppen enz., is Dinsdagmorgen door een boer tusschen oud hout verborgen teruggevonden. Gistermor gen is in verband daarmee door de mare chaussee een ond rzoek ingesteld. (Dev. D.) Op de verkooping van den inboedel van wylen den heer H. H. Roelofs Hervraans. i Maandag in het Venduhuis te Delft, is voor 1 een paarluioeren bonbon-doosje met ver-1 schilderd deksel f 1000 betaald. Kokende teer in 't gelaat! Zondagmorgen had aan de gasfabriek te Goes weer een ongeluk plaats. Toennl.de: werkman H. een met teer volgeloopen glim- pyp met een gloeiend ijzer wilde ontruimen, spoot hem plotseling een dikke straal kokende teer in het gezicht, waardoor hy vreeselyke brandwonden opliep en een oog gevaarlijk gekwetst werd. Aan de suikerfabriek „Holland", te Half weg, is de 100 millioen kilogram beetwor telen reeds overschreden. De campagne, die wegens denruimen oogst langer duurt dan in vorige jaren, zal om streeks half December eindigen. In den dood gevolgd 1 Maandag had te Oudewater de begrafenis plaats van den 76 jarigen H. Den Houdijker. Terwijl de begrafenisstoet gereed stond het sterfhuis te verlaten, overleed zijn 70 jarige echtgenoote, die in den laatsten tyd ziekelijk was. Voor den Oud-Indischen militair! Het „Permanent Comité van den Volks bond legen drankmisbruik, ten dienste van den Oud Indischen militair" heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek, om de uitde Koloniën teruggekeerde militairen voor zoover zy overigens aan de eischen voldoen in aanmerking te doen komen voor de betrekkingen van werkman, corveeér, oppasser, poetser of knecht bij de onder het Dep. van Oorlog behoorende magazijnen of inrichtingen, en om te mogen vernemen, wat zou kunnen worden gedaan, om hun aanmelding voor- en plaatsing in die betrekking te bevorderen. Z.Exc. heeft hierop geantwoord, dat met De uitgestrekte handelsstad was niet meer te herkennen. Het ontzaglijk verkeer was gestaakt, de vroeger zoo bedrijvige straten lagen als uitgestorven. Wie zijn zaken niet na moest gaan, durfde nauwelijks bet boofd buiten de deur steken. Vrienden vermeden elkander; stomme begroetingen en dan nog wel op zoo ver inogelyken afstand, werden slechts gewisseld. Als een berg lag de angst op aller gemoederen en werkte verlammend op de vele duizende menschen. Hartver scheurende tooneelen grepen in de stratêta plaais; de huizen en woningen waren ge tuigen van namelooze ellenden. Een waar tydperk van verschrikking was voor de geheele bevolking aangebroken. By al deze jammer en ellende werd ook Thea door ontzettiug aangegrepen en als verlamd. Sinds haar aankomst had zy niets dan schrikbeelden voor oogen gehad. Waar is het hulpziekenhuis vroeg zy aan iemand, dien zy ontmoette. Deze keek angstig terzijde, hield den adem in en snelde haar voorbij. Doodsbleek van schrik keek zy hem na. Zy kon zich nau welijks meer op de beenen houden. Myu God, als ik het maar kan vinden J" Daar kwam weder iemand aan. „Heb medelijden met my, en gelieve my te zeggen, waar ik het hulpziekenhuis vinden kan, ik ben waarachtig niet ziek?" voegde zy er bezwerend by. de belangen van gewezen kolonialen mili tairen gaarne rekening zal worden gehouden en dat het aanbeveling verdienthun namen onder vermelding van nauwkeurig adres! aan het Departement van Oorlog kenbaar te maken, onder byvoegiDg van al zulke gegevens, al noodig zyn om een oordeel over den sollicitant te kunnen vormen. In verband hiermede schijnt het ge- i wenscht, dat belanghebbende zich tot het .genoemde Comité wenden, opdat dit eeu 1 lyst zal kunnen opmaken en Z.Exc. te zijner tijd aaubieden. Gegadigden gelieven tevens I op te geven voor welke betrekking Zy jn aanmerking wenschen te komen. Adres 'den heer G. De Wal,Harderwijk,secretaris van het Comité. Door de tram overreden en gedood! St. Nicolaas-avond om half negen wild# in de Sarphatistraat te Amsterdam een bejaarde vrouw de tramrails oversteken juist toen een wagen van lyn 3 naderde! De bestuurder belde herhaaldelijk en remde electrisch om een aanrijding te ver mijden, doch door de gladheid van derails, tengevolge van het vochtige weder, kon dé wagen niet meer intijds tot stilstand worden gebracht, zoodat de vrouw werd aangereden en onder de treeplank tegen den baan- schuiver aan, bekneld raakte. Men moest den wagen opvijzelen om haar te bevrijden. Ernstig gewond werd de vrouw naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij, by aankomst, reeds overleden bleek te zyn. Doodgedrukt 1 Zaterdagavond waren werklieden der firma Van Nievelt Co. bezig een wagon geladen geweest met steenkolen en welke juist door hen was geleedigd aan de Handels kade te Dordrecht weg te ryden om plaats te maken voor een volleD. De arbeider G. Brouwer, oud 30 jaren, wonende Hooge Bakstraat 13, bad zich tusscbeD de wagons begeven om deze af te koppelen. De baas van Nieveld stond op een der wagens en belastte zich met de rem aangezien de lyn hellend is en de wagens dus uit zichzelf beginnen te loopen. Na het afhaken van den ledigen wagen, wilde Brouwer zich tusschen de wagons uit begeven, toen deze reeds in beweging waren. Hy geraakte echter beklemd tusschen de buffers. De baas remde onmiddelyk, door de andere werklieden opmerkzaam op het on geval gemaakt. Het was evenwel te laat. Brouwer viel, nadat de wagens van elkander waren goloopen, op den grond en bleef liggen. Opgenomen en bin nongedragen in het kantoortje der firma, kon de inmiddels verschenen geneesheer Van Aardenne niet anders dan den dood constateeren. De uitvoer van appellen uit Betuwe naar Duitschland is zoogoed als afgeloopen. Met I December is de beffing van het invoerecht daar te lande in werking getreden. „Besmet" groen! Naar aanleiding van de aangenomen motie in zake de quaestie-ds. Boers, te Roorda- huizen, (die zooals men zich zal herinneren, weigerde op te treden als spreeker in een socialistisch partijgenoot, was versierd), heeft het bestuur der Afdeeling van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholische Dranken, aldaar, in zyn geheel ontslag genomen. Te Anna Poulowna polder is in een kweekerij kruisbessenmeeldauw geconsta teerd. Duur dame8taschje 1 M. N., die te Haarlem op straat een dame een taschje heeft ontstolen, is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Uit Baarle-Nassau De groote bosch- en heibrand, die dezen zomer ruim 600 H.A. vernielde en door de vonken eener locomotief werd veroorzaakt, maakt nog steeds een onderwerp van onder zoek uit. Twee ingenieurs van den Belgischen Staat zyn thans bezig met 't berekenen der aan gerichte schade. De eigenaars der verwoeste perceelen zul len dus door den Staat den Belgischen worden schadeloos gesteld. Een drenkelingo die Zondagavond uit het water der Keizersgracht te Amsterdam levenloos werd opgehaald is zekere mej. K., wonende Nieuwe Leliestraat aldaar. Op baar werden bevonden een spaarbank boekje, waarop f 700 was ingeschreven, een doosje met gouden tientjes en eenig zilvergeld. Omstandigheden van huiselijken aard waren reden, dat ze al dat geld bij zich droeg. Hy keek haar opmerkzaam aan en bleef een oogenblik staan. „Gy ziet er droevig uit, mejuffrouw, blyf maar even naast my loo penik moet er juist ook heen;" was zyn gemoedelijk antwoord, gij gaatzeker iemand opzoeken Thea bevestigde dit met een hoofdknikje. NeemU voor mij in acht juffrouwik zie er reeds zoo puisterig uit! naar wien i joet gy heen?"vroeg hy met deelne ming. Naar dokter Hartwig," luidde het ant woord. Zoo zoo, gy .wilt zeker dien dokter by uw zieke halenja ja als hy er maar ge legenheid voor beeft I hy is een goede kerel, maar heeft helsch veel werk! hy is nu armendokter." Ja zeker, wij kennen hem hier in den omtrek allemaal; velen onder ons zouden er zonder hem niet meer zijnNu mejuf frouw, wy zijn er, een goed succes!" Thea drukte op den electrische schel knop en de deur werd zonder gedruisch geopend. Een afschuwelijke carbollucht sloeg haar beklemmend op de borst, en sneed haar bijna den adem af: zij kon in het donkere benedenvertrek niets onder scheiden. Daarna werd er een andere deur geopend en in het helle schynsel werd zy de kraGhtige gestalte van een bejaard heer gewaar. „Wie is daar (Wordt verv.) Oók een 8t.J- By de gemee schijnt men uitvoering te beslissing va de Ryksamb schouwd als I Men zou 1 kunnen noem ambtenaren-fc ringsbaDk, va de beschryvii in de plaatsel jaar 1911/12 i In het geb ambtenaren 1 Voor het mee tergraafsmeer Vergiftigd Te Ierseke en zijn zoon het eten van Er waren vei geneeskuadigi De twee n volgende dap hersteld. De dokter 1 niet met zek vermoedde, d azijn, het on beschimmeld De huisgeni gegeten hadd gebleven. Hazen en f Het is geble hazen niet he zomerdroogte verschillende tengewoon gr den er nog ii ODgeveer 165 Patryzen d. Deze schynen hebben. Te Oost schuur van stoomgemaal. Een groote 3H Tengevo'',B een kar, is te der M. v. Ooi Deraders No. 2, die W terdam naar den mist by T. var. Duiv Zandplaat ge genoodzaakt en op de stj-, I hulp bood ov kunnen verv half 3 is de gekomen. Van den I Financien is tot heffing va in de dood& Steenkolen Dezer dager bij Holdeü o' 1000 M., eeD 1,95 M. Deze zou d toe aangetro streken. Nieuwe stu Binnenkort nikkelen stui dat volgen tot verwarrin aanleiding ks Griezelige Woensdag jaebtgoed vai (Liraburg), ii aenberg, in e dry vers het ontbinding v fl een onbekem Het lyk op den rug hoofd ontbra Jas en veai wezig, beide Aan de voi deelte van zv

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2