ONZE EILANDEN van 2 DECEMBER 1911. 3 dan ook dezen en niet Prins Hendrik. Het nafluiten en nazingen van het jacbgezel- schap, neemt hij dan ook niet voor zijn rekening, doch schuift dit geheel op de schou ders van de arbeiders. Verontschuldigingen zijn door hem aan Z. K. H. aangeboden. De Roomsch-Kathoiieke scholen voor jon gens en meisjes te Purmerend zijn, wegens het heersehen van roodvonk gesloten. Een onderwijzeres, mej. Mirek, werkzaam op de jongensschool, was in zoo hevige mate aan getast, dat ze binnen eenige dagen is over leden. Ook een onderwijzer van dezelfde school heeft roodvonk1 (Hbl.) De roem van den Knochendolr ter, die eiken Woensdag te Gronau zitting houdt, is wel ver doorgedrongen; temninste eeneAmeri- kaansche dame, uit den staat Michigan, waarschijnlijk door een Hollandsch blad ingelicht omtrent de bekwaamheden van dezen man, beeft hem per brief doen weten, dat ze voornemens is de reis van Michigan naar Gronau te ondernemen, om zich onder zijne behandeling te stellen. Te Mensingeweer is de korenschipper J. K., uit Broek, door de duisternis te water geraakt en verdronken. Hij laat een weduwe en 4 jonge kinderen achter. Nabij Bellingwolde is het 3i/2-jarig zoontje van J. Arling in een pot kokend water gevallen en levend verbrand. Voor den herbouw van de afgebrande Groote St. Jacobskerk te Vlisaingen, voor zooverre in eigendom der Ned. Herv. Ge meente, onder directie van den architect J. F. L. Frowein te 's Gravenhage, is by openbare aanbesteding het laagst ingeschre ven door den heer D. v. Kampen, te Bloe- mendaal, voor f 73596. De herbouw van den toren onder directie van Gemeentewerken, werdt reeds vroeger aanbesteed. Door den zwaren mist van Dinsdag moest de tramboot Zype-Numansdorp en omge keerd haar reizen schuldig blijven, zoodat de passagiers van Zeeland naar Rotterdam en omgekeerd, de aansluiting misten. Nederlanders te Peking Bq het Departement van Marine is tele grafisch bericht ontvangen, dat van Hr. Ms. „Holland", te Shanghai liggend een deta chement ter sterkte van 3 officieren en 45 man naar Peking gezonden is, ter bescher ming van de Nederlandsche belangen. -Geld in de kachel! Een petroleumagent en zijn vrouw, te Alkmaar, die Zondagmiddag gingen wande len, bergden voor zij uitgingen, alles wat zij aan geldswaarde in huis hadden, in de kachel welke toen uit was. Na hun terugkomst maakte een hunner de kachel aan zonder er aan te denken, wat er in verstopt was. Eerst toen de geur van verbrand papier hun neus prikkelde, kwamen zij tot de onaangename ondekking. De schrik sloeg hen om het hart, en zoo gauw z\j konden trachtten zij nog van hun kapitaaltje te redden, wat er te redden viel. De versmolten zilveren geldstukken heb ben z\j bij den Rijksbetaalmeester gebracht, het verbrande papiergeld bij het agentschap der Nederl. Bank, in afwachting wat zij er voor terug zullen krijgen. - Aan boord onzer koopvaardij- en vis- schersvloot! Een door het hoofdbestuur van deD Alg. Nederl. Zeemansbond gevormde commissie, welker taak was een onderzoek in te stellen Daar den algemeenen toestand der verblij ven voor het mindere personeel aan boord van de Nederlandsche koopvaardij- en zee- vi68cherijvloot heeft over dit onderzoek een uitvoerig rapport uitgebracht. Daaraan is ontleend: Op enkele uitzonderingen na zijn de lo- giezen op het meest onpractische en slecht ste gedeelten van het schip geplaatst. De lengte van omstreeks 15 pCt, van alle kooien bedraagt minder dan 1.70 M. Een kooi van 1.80 M. lengte, 70 cM. breedte en 10 cM. hoogte heeft een inhoud van 0.88 M3. De commissie meent zulk een slaapplaats niet beter te vergelijken dan met een doodkist, waarin men zich wenden noch keeren kan. In 66 logiezen waien geen tafels aanwe zig. Yan de aanwezige tafels waren de meeste veel te slein. Van de 167 logiezen waren er slechts 64 die geheel of gedeeltelijk met hout beschut waren. De rest had ijzeren wanden. Van de 165 logiezen, waarvan men de commissie bruikbare gegevens verstrekte, bleek, dat er slechts 21 van een schijnlicht waren voorzien. Op vele schepen is men niet in staat bij avond nbch dag gewoon drukwerk te lezen. Behoorlijke, aan den eisch voldoende ven tilatie vindt men op geen enkel Nederlansch schip. De atmosfeer in de volkslogiezen is on dragelijk. En op de pasgebouwde schepen zelfs is nog maar weinig vordering in de goede richting te bespeuren. Van de 150 logiezen waarover gegevens werden verstrekt, was slechts in 49 stoom- verwarmingindevolk8logiezenaangebracht. De rest is voorzien van gewone kachels. Op de categorische vraagHoe wordt het logies onderhouden? gaven de bewoners van 151 logiezen antwoord, en 74 antwoord den met goed, 77 met. behoorlijk of slecht. De commissie komt evenwel op grond van verschillende gegevens tot de slotsom, dat de logiezen slecht worden onderhouden en gereinigd, en tevens, dat de directies of gezagvoerders daarvan voor 7/8 de schuld dragen. Uit de rapporten, die de commissie aan gaande 150 logiezen ontving, bleek, dat slechts 3-2 daarvan een afzonderlijke schaft- hut hadden. Van de 98 schepen, die daaromtrent ge gevens verstrekten, hadden slechts 52 een ziekenhui. Ook de wasch- en badkamers bleken zeer onvoldoende te zijn. Over den toestand der privaten kwamen 142 rapporten in. Daarvan waren er maar 50, die op de algemeene vraag: „Hoe is de inrichtiDg der W. C.?" met goed antwoord den. Van de 142 privaten bevonden zich 101 in de onmiddellijke nabijheid der logiezen. Doch ook de zeelieden moeten naar het oordeel der commissie in het belang van eigen gezondheid veel zlndelyker worden. Ee)i vermakelijke geschiedenis. Een zeer vermakelijke geschiedenis speelde zich dezer dagen af in de gemeente Noordwijk. De heer B, had zijn dienstbode, ingevolge de dienstboden wet, een procos aangedaaD, wegens het ontijdig verlaten van haar dienst. De kantonrechter kon echter geen termen vinden aan deze zaak rechtsvervolging te verleenen. De dienstbode, intusschen bij iemana andersin betrekkingontving nu dezer dagen een kennisgeving met sla plaats van afzending Noordwijk, dat voor haar een aan- geteekend stuk was af te halen van het post kantoor. De verkeerde naamspelling was echter oorzaak dathieraan niet voldaan werd. Een paar dagen daarna wordt de patroon, waar de dienstbode thans in betrekking is per telefoon opgescheld,door den heer B., met de vraag de dienstbode te mogen spreken. Nu wil het geval, dat deze patroon e<-n sprekende papegaai in de woonkamer heeft, alwaar tevens de telefoon is. De patroon antwoordt datbij hem niemand in betrekking is van dien naam, zooals die doof hem werd uitgesproken. De papegaai was dit gesprek vermoedelijk moede, althans het dier begon opeens te schreeuwen: Kaal kop, kaalkop! Als men nu weet dat de heer in kwestie bijzonder „ongedekt is van boven", kan men zich voorstellen dat hierover hartelijk werd gelacheD. Nu wil echter de heer B. een vervolging instellen tegen den patroon wegens beleedi- ging. Daar de vogel echter nietin verhoor kan worden genomen, zal het de politie zeer moeilijk vallen voldoende termen hiervoor te vinden. Door de machine gegrepen. Ie den vroegen morgen had gisteren in de distüleedeiij van de firma W. Hasekamp Co., te Schiedam, een ernstig ongeval plaats. Een werkman aldaar zou een riem om een draaischijf werpen, doch liet daarvoor de machine niet stilstaan, met het gevolg dat de man werd gegrepen. Hij werd, ver moedelijk met de beide beenen gebroken, naar het Stadsziekenhuis gebracht. Verdachte collectanten. In de omgeving van Hoorn zamelen 2 personen, voorgevende Turken te zyn, geld in voor de Cristenen in Turkije. Bij den consul van Turkije heeft men om inlichtingen gevraagd, doch deze is hiervan niets bekend. Een nieuwe gasbrulboei. Het loodstransportvaartuig Frans Nrore- bout heeft vanmorgen een nieuwe gasbrul boei voor den Waterweg gelegd. Ter vervan ging van jl. Zondag door den Huiboot over- stoomde boei. Op een veldwachter geschoten. Men schrijft uit Bergeik aan de 's H. Ct. Dinsdagmiddag waren twee maréchaus- sées van onze brigade met twee onbezoldigde rijksveldwachters in het jachtveld, waar ze den fabrieksarbeider Van de Neste, uit Lommei. Belgis, aantroffen, die, toen hij zich overmeesterd achtte, een schot hagel loste op zjjn aanvallers, waardoor de onbezoldigde rijksveldwachter Jansen werd getroffen, echter niet levensgevaarlijk. De dader is gearresteerd. Spoken 1 Eenige maanden geleden werd in een stadje een nieuw postkantoor geopent. De inwoners waren trotsch op het gebouw, dat aan alle eischen voldeed. Een poosje ging alles goed, tot men de ontdekking deed, dat het er spookte. In een ommezien van tijd was het nieuwtje door het gaDscbe stadje verbreid. Men -gelooft er stellig aan en verzekert, dat 's nachts in het lokaal verblijvende personen een flink pak slaag krijgen van een niet te zien individu. Ook is 6rspmke van een gevonden kist, een onderaardsche gang,enz., enz. Het stadje ligt vlak bij Amsterdam Tyd. Vogelbescherming. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vegetariörsbond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend meteen kort adres, waarin gezegd word dat het met instemming kennis genomen heeft van het wetsontwerp houdende bepalingen met opzicht tot de in Nederland in het wild levende vogels, hoofdzakelijk strekken in het belang van den landbouw; waarom het hoofdbestuur de Kamer met aandrang ver zoekt dit wetsontwerp onbesnoeid aan te nemen. Verkoop van omgewaaide boomen in het Haagsche Bosch. De gisteren gehouden veiling van boomen, in het Haagsche Bosch omgewaaid door den storm van 30Sept.—1 Oct. jl. wijst een totaal opbrengst aan van f 17,040.55 waarvan f16,836 aan werkhout en f 204,55 aan hak en brandhout. Een heer gaat een restaurant binnen, neemt plaats aan een tafel, doet een ser vet voor en begint de spijskaart te bestudee- ren. Alles staat in het Fransclr Kelner riep hij, daar is niets van mijn gading bij. Niet, mijnheer? Mag ik vragen watu dan wenscht? Heb je geen sine qua non? Neen, mijnheer. Geen bon-mots? N. ..neen, mijnheer. Heb je dan soms semper idem? Neen, mijnheer, ook niet. Jeux d'esprit dan? Neen, mynheer, geen een. Of tempus frigit? Ook niet, mynheer. Misschien een soirée dansante? Neen, mijnheer. De kelner wist byna geen raad. Nu maar, sine die heb je toch wel? We hebben ze niet, mijnheer. Ook geen E pluribus unum? 's kellners gelaat kleurde op, Die heb ik, geloof ik, wel eens hooren noemen, mijnheer, en hy verdween in de keuken, om met leege handon terug te kee ren. We hebben ze ook niet, mynheer, zei de hij op een toon van teleurstelling. Heb je dan pro bono publico Neen. mynheer. De kellner begreep er niets meer van, dat by zooveel spijzen niet kende. Nu geef me dan maar een biefstuk met gebakken aardappelen en snyboonen. Dat hebben we, mynheerriep de kell ner en hy vloog naar de keuken. De wonderen van Amsterdam Een buitenman, die zich te Amsterdam bevond, ontmoette een „kameraad", die zich bereid toonde, hem de wonderen van Am sterdam te laten zien. Men bezocht verschillende café,s en de buitenman betaalde. In het holst van den nacht belandde men in een logement in de Kapelsteeg. De beide mannen begaven zich ter ruste, doch toen de buitenman ontwaakte bleek zyn „kame raad"... gevlogen. Tevens bleek deze laatste zijn zakken te hebben doorzocht, want de buitenman miste f 82 aan geld. Buitenland. Ernstig ongeluk. Een draadloos telegram van het stoomschip „Prins Joachim" van de Hamburg-Amerika-Lyn, dat by Atwood Key op Bahamas strandde, meldt: Negen man in drie booten, die er mede bezig waren, overboord geworpen lading, van het gestrande schip te bergen, grepen gelijktijdig naar een bus, waarin zonder dat zy 't vermoedden ontplofbare stoffen waren. Terwyl zij de bus grepen, volgde de ont ploffing. Alle negen man werden in stuk ken gereten. Volgens andere berichten zouden er slechts 6 omgekomen zyn. Sneeuio. Te Parijs issneeuw gevallen, even eens in het departement der Aube, welke rivier sterk begint te wassen. Ook komen sneeuw berichten uit de Duitsche Taunus- en Eifelgebergten. Drama in een rijtuig. In de Kaiserstrasse te Dortmund bemerkten voorbijgangers brand in een verhuiswagen. Tevens hoorden zy hulpkreten in den wagen. Toen de deur geopend was, sprong er een man uit, geheel met brandwonden bedekt en zakte op den weg ineen. Toen de brand, geblascht was, vond men in het rijtuig een geheel verkoold lijk. Het rechterlijk onderzoek bracht spoedig de opheldering van dit vreeselyke drama. Twee werklieden, die geholpen hadden aan een verhuizing, hadden bovenmatig gedron ken en waren dan hun roes gaan uitslapen op het stoo, dat in het rijtuig was gebleven. Knapen, die uit een naburigeschoolkwamen, hadden de slapers bemerkt en zy sloten de deur van den wagen, na het stroo te hebben in brand gestoken. Toen zy de vreeselijbe gevolgen hunner daad bemerkten, namen zy de vlucht. De jonge schuldigen zyn aangehouden. De invloed van de maan op de haring vangst. Het zee-onderzoek aan de Zweedsche kust heeft merkwaardige uitkomsten opgeleverd. In de Academie van Wetenschappen te Stockholm deelde prof. Otto Petterson daar over mede dat in het Skagarak en Kattegat een onderzeesche eb- en vloedwisseling is waargenomen. Op een diepte van omstreeks 20 meter bevindt zich een 2 tot 3 M. dikke zoutige onderwaterlaag, die dagelijks twee maal op en neer gaat. Deze golf die uit den Oceaan komt, staat in verband met den loop der maan. Uit bestudeering van de beweging der maan in de laatste 300jaren is gebleken, dat in de jaren, waarin de werkiDg van de maan op bet wat er bet grootste was, ook de hoeveelheid der haringen, die by het begin der haringvangst werden aangetroffen, het grootst was. Daaruit wordt opgemaakt, dat het verscby nen van haringscholen in betrekking staan tot bedoeld hemellichaam en dat het mogelijk zal zyn het voorkomen van haringzwermen in Skagarak en Kattegat vooruit te berefee nen. Ee% tijdelijke verhooging van het zout gehalte der zee is, wanneer wy ons niet vergissen, ook aan de Nederlandsche kust herhaaldelijk waar te aemen. Russische gevangenis-gruwelen. De Rus- si8scbe minister van justitie heeft een on derzoek begonnen tegen den directeur der gevangenis te Krasnoyarsk, die van gruwe lijke foltering zyner gevangenis wordt beschuldigd. De bloedverwanten van een gevangene, die zich nota bene nog slechts in voorarrest bevond, wendden zich tot den minister met een telegram, waarin zy mededeelden, dat de directeur der gevangenis vier gevangenen op gloeiende eetketels had laten zitten hen met gloeiende naalden doen steken, hen de ledematen doen uitrekken en meer dergelijke gruweldaden had doen ondergaan. Eén der gevangenen is tenge volge dezer folteringen reeds overleden, terwyl een ander krankzinnig is geworden. De minister van justitie zond een beambte van het ministerie naar Krasnojarsk, die een onderzoek zal in stellen. De zeeliedenstaking te Antwerpen. De ver- eeniging van Belgische reeders heeft byna alle eischen der zeelieden ingewilligd, onder voorwaarde, dat deze zich verbinden geen wijzigingen in de bepalingen van de overeen komst te verlangen en niet in staking te gaan gedurende een tijdsverloop van drie jaren. Dit besluit is ter kennis van de zeelieden gebracht. Engelsche kiesrechtvrouwen in Amerika. Mrs. Pankhurst, de bekende leidster der militante suffragettes in Engeland, heeft Maandag j. 1. getracht in Walstreet, te New York, een rede te houden. Men bleek daar echter niet van haar gediend. Toen de spreekster met haar vlaggetjes versierde auto weg zou ry'den, bestormden de menigte bet rijtuig, rukte onder gejoel en gefluit de vlaggen en anderen kiesrechtemblemen weg en rnrs. Pankhurst, die hetmetdeLonden- sche politie zoo dikwijls te kwaad heeft gehad, ging zich nu beklagen by de New Yórksche, dat deze haar niet voldoende had beschermd. Een barer begeleidsters, mrs. Belmond, deed daar het woord, en uit het geen zy zeide blykt wel, dat deze dame niet aan overmaat van bescheidenheid lijdt. „Ik vind," zoo viel zy uit, „dat de Ame- rikaansche man geheel en al zyn moeder, vrouw, zuster en dochter vergeten heeft. Hij heeft zich schandelijk brutaal gedragen jegens de grootste vrouwen van dezen tyd, die de geschiedenis als grooter dan Washing ton zal beschouwen. De Amerikanen hebben weder eens bewezen, boe ongeschikt de mannen zyn zichzelf te regeeren." De bestuursders der taxi-tufs te Pary's staken. Meer dan 6U00 automobiel-bestuur ders nemen aan de staking deel. Het verkeer in de straten der stad wordt door de staking zeer... veraangenaand. In Frankrijk steekt het antisemietisme weer het hoofd op, vooral te Pary's, waar de vele joden uit RuslaDd, Roemenie en Galiciö geëmigreerd, een ghetto evenals in Londen gevormd hebben. Tegen deze bevol- kiDg is de ergenis van vele Franschen ge richt, en dezen hebben in een vergadering een protest-motie aangenomen tegen de vreemde joden, die te Parys samen wonen. Tevens is by den gemeenteraad van Parijs een adres ingediend om van deze vreemde lingen een jaarlyksche belasting van 50 frank per hoofd te heffen met de verplich ting, dat zjj zich bij de politie aanmelden. Ook zal de Fransche Kamer worden verzocht een vreemdelingenwet te ontwerpen, waar door de vestiging van dergelijke vreemdelin gen wordt bemoeilijkt. De geheimzinnige moordzaak van Igornay, waar, zooals men zich herinneren zal, de oude koster en klokkenluider vermoord in de kerk werd gevonden, is nog geenszins opgehelderd. Pastoor Laroue bevindt zich nog steeds in voorloopige hechtenis te Autun, waar ook zyn twee van medeplichtigheid verdachte jeugdige vrienden, Leroux en Gril- lot, opgesloten blijven. Inmiddels heeft de justitie een ontdekking gedaan, die er mis schien toe zal bijdragen licht in de duistere kwestie te ontsteken. Het blykt n.l. dat een ongehuwde zuster van Leroux in de maand Juni in het geheim een kind ter wereld heeft gebracht, dat zij met behulp van haar broer en Grillot, gedood heeft en in haar tuin begraven. De vrouw heeft, hoewel niet heel stellig, te verstaan gegeveD, dat Grillot de vader van het kind was. Zy is in voor loopige hechtenis genomen. Te Jgornay schijnt men een zeker verband te willen leggen tusschen dezen kindermoord en den moord op den koster. Men acht het mogelijk, dat de oude man van de misdaad van de zuster van Leroux geweten heeft en dat de schuldigen daarom dezen gevaarlijken getuige uit den weg hebben willen ruimen. De verhouding tusschen den koster en Gril lot schiint niet goed geweest te zyn. De oude man beschouwde zoowat Grillot, den vriend van pastoor Laroue, als een onder kruiper. Immers Grillot verrichtte het kos- terswerk, wanneer de eigenzinnige oude, om den pastoor tot het uitbetalen van loon te dwingen wat zeer ongeregeld gebeurde geen slag verkoos uit te voeren. Zoo de justitie aan kan tooneD, dat de koster op de hoogte was van den door de Grillots en Leroux gepleegden kindermoord, dan zou daarmede een verklaring gevonden kunnen zyn van de beweegredenen, die Leroux en Grillot tot den moord op den koster geleid hebben. Dinsdag is de 84 jaar oude George Sanger, de bekende spullebaas, vermoord Hy had uit zyn groote onderneming van beesten spellen enz. een goed vermogen overge- gaard en 2ich behagelyk ingericht op een buiten te East Fincbley by Lon-ien met een flinken lap grond erby, waar hy vee en paarden hield. Hy had zes bedienden, van wie er een hem dagelijks aan tafel voorlas. Onlangs werd de man, die dat deed een zekere Cooper door een ander vervangen; hy kreeg werk op het land. Dit schynt den man naijverig en dol te hebben gemaakt, want Dinsdag ging hy eerst den kok met een scheermes te lyf en trachtte hem den hals af te snyden, wat een styve boord belette; toen stormde hij met een byl de eetzaal binnen, waar de voorlezing aan den gang was. De oude Sanger werd met bijl slagen nagenoeg afgemaakt, en ook de voorlezer werd gewond. Sanger bezweek spoedig daarna. Gisteren was de moordenaar nog zoek. Van Sanger wordt verteld, dat hy inder tijd te Londen een witten olifant ten toon stelde. Ook de prins van Wales de latere koning Eduard kwam kijken. Hij vroeg Sanger of dat werkelijk een van de heilige witte olifanten was, waarop Sanger ant woordde Het publiek mag ik wel wat voor den mal houden, maar Uwe Hoogheid niet; het is een gewone olifant, alleen wordt hy' tweemaal daags gewit. Vreeselijk I Een vreeselyk drama is te Kenosha in Wisconsin, Ver. Staten, aan het licht geko men door de bekentenis en arrestatie van een rijkenItaliaanschen koopman,Pasquqale Marchesi. Hy vertelde aan de politie zijn vrouw en neef te hebben gedood, die by te zamen verrast had. Marchesi wond zich zoo op, dat hii besloot beiden op slag te dooden. Hij knevelde zyn neef voor de oogen zyner vrouw, die te verschrikt was om haar min naar te hulp te komen. Ook zy werd met tou wen vastgebonden. De bedrogen echtgenoot sleepte uit een loods een blok hout en een byl en hy d wong beiden het hoofd op't blok te leggen. Hy onthoofdde hen volgens alle regelen der kunst. De lijken verstopte hij in den kelder, de hoofden werden verbrand. Marchesi verklaarde sedert in 't moord huis te hebben doorgebracht, maar de doodskreten van zyn slachtoffers hadden nog dagen lang in zyn ooren geklonken, zoo dat hij niet eten of slapen kon. Toen de politie ging zoeken, vond zij de lyken in den kelder. Sinds zyn arrestatie is Marchesi waanzinnig geworden en zegt gekweld te worden door de geesten van zyn slachtoffers. De reis van het Engelsche koningspaar. Groote opschudding is te Londen teweegge bracht door het bericht, dat het s. s. „Boa- chy" op de Indische kust vergaan is. Met dit schip werd n.l. de bagage verzonden, die het Engelsche koningspaar op zyn reis naar Indie noodig heeft: de kleederen, die de koning, de koningin en hun gevolg by verschillende recepties moesten dragen. Er waren 400 kisten met gala-uniformen en damestoiletten, die reddeloos verloren zyn. Tevens bevatte het schip verscheidene kisten met vuurwerk voor de feesten bestemd. Deze zullen nu noodzakelijk uitgesteld moeten worden. Te Hackensack in den staat New York is dezer dagen een schokkende gebeurtenis voorgevallen. Zekere Ignez Plescia leefde daar in één kamer met zyn gezin en enkele verwanten. Onlangs verklaarde zyn vrouw hem, dat zy niets meer met hem te maken wilde hebben. .Dat drukte den man zoozeer, dat hy begon te tobben en moordgedachten kreeg. Tenslotte geraakte hij in zoo over spannen toestand, dat het tot een uitbarsting kwam. Hy wist een revolver in handen te krygen, schoot zyn vrouw dood, toen zyn twee kinderen, een grootmoeder en twee neven. Hy maakte een eind aan de tragedie door zich van kant te maken, toen de politie hem kwam balen. In den mist door een spoortrein gedood. Tengevolge van den dikken mist, welke ook over een groot gedeelte van Frankrijk heerschte, heeft de sneltrein Parys—Lyon Middellandsche Zee even buiten Parys, twee wegwerkers, die tusschen de rails aan den arbeid waren, aangereden en gedood. Een brandend schip. Het te New-York aangekomen s. s. „Edenor" rapporteert, op reis van Hartlepool, niet ver van die haven, een Russiach oorlogsschip, dat uit Stettin gekomen was, brandend gezien te hebben. De kapitein der „Edenor" was op het bran dende schip geweest, maar had het moeten verlaten, omdat zyn leven in gevaar kwam. Wat er verder van het schip geworden is, weet men niet. Hartelijkheid onder Duitschers. Mejuffrouw Jöbges in Gladbacb, die gisteren 100 jaar is geworden, ontving een door den keizer geteekenden brief van gelukwenschen, be nevens zyn poitret en een prachtigen kop en schotel. De burgemeester vereerde de juffrouw namens de gemeente een koek en eenige fiesscben wijn. Men zegt dat de grootvader van den keizer eens hartelijk ontvangen is door de ouders van juffrouw Jöbges. Deze moet hiertoe niet weinig bijgedragen hebben. Door den trein gedood. De 82-jarige wed. Harms te Valthe, die haar dochter zou be zoeken en daartoe langs de spoorlijn liep, is door een goederentrein overreden. Men vond haar lijk vreeselijk verminkt. Hoewel de machinist alle moeite had gedaan om den trein nog tot stilstand te krygen. mocht bet hem niet gelukken. Al te echt. Te Mühlhausen, Thüringen, kwetste een acteur Otto Goetze, zich in het derde bedryf van „Thomas Munzer" met een dolk in den buik. Met groote zelfbeheer- aching zei hy' zyn rol tot het eind op, maar viel na het vallen van het scherm bewuste loos neer. Thans zal hy langen tyd niet kun nen spelen. Landbouw. Koloniale Landbouw Tontoonsteliing te Deventer Jali 1912. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het behaagd het Beschermheerschap dezer Tentoonstelling te aanvaarden. Door zyne Excellentie den Minister van Koloniön is bij suppletoire begrooting f4000 aangevraagd tot gemoedkoming in de kos ten der tentoonstelling H. Excellenties de Minister van Koloniën en van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Directeur-Generaal vaD den Landbouw en de heeren Dr. J. Kraus, Oud-Minister van Waterstaat, Voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid en J. T. Oremer, Oud-Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut hebben zitting genomen in het Eere-Comité. Binnen kort worden meerdere toezeggin gen van houge autoriteiten uit de koloniën verwacht, waar zich eeD sub-comité heeft gevormd. De bemesting der Weide. Vroeger betoogden wij, dat er geen enkele reden was, waarom wjj de bemesting der weiden met kaïniet, niet vroeger zouden geven dan Jan.— Maart, dat er integendeel tal van redenen zijn, om het kaïniet reeds in November en December uit te zaaien. Wat toen gezegd is over de kali, geldt evenzeer voor het phosphorzuur. Het phosphorzuur wordt evenmin uitgespoelt als de kali. Even als dit laatste, wordt het door den bodem geabsorbeerd, dat wil zeggen opgeslorpt en vastgehouden. Noch in aioten en greppels, noch in het uitstroomede water der draineer- buizen is ooit de aanwezigheid van phos phorzuur geconstateerd iD die mate en dien vorm, dat wij eruit zouden hebben moeten

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3