LSDUK. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, enj. it 1,-1 yoor één Loterij. pierhandel schenken i Beeld" enz, Ie Goederen, enz. Liefde en Tirannie. Blijk 1/20 Staatslot. RH aatsloten. isse gesplitst worden 'IJNSTRAAT 16 en te harnis bij L. VROEG sant bij A. v. d. WERF, VAN PEER, te Oolt- bij P. J. v. NIEROP, VV ES DIJK, te Nieuwe SOEDEGEBUURE, te 4—3 iUREAU DELHARNIS Teebenboeken irfjes albums kNHOUDERS 3TL00D '0RTEFEÖ1LLES [DRUKKERS LTEKSTEN enz. Drrespondance izangenboeken IJ HE PRIJZEW 3 sluitend net ERK -*8 ER SCHENK Leesboeken en ;i's ter inzage. tjiipnjii feiiiiSiiiiiyiiiiinina ONZE EILANDEN VOOR OE l)it Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal f 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 2 Zaterdag 2 December 1911 19E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advn-tentiën van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. Voorbereidend Militair Onderricht. De BURGEMEESTER der Gemeente Mlddellinrnis brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Januari a.B., ten overstaan van eene Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen lo. de lolelingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar by de militie te worden ingelijfd 2o. de tot korte oefening ingelijfde lotelingen in bet genot van nitstel van eerste-oefeniDg die, bun vroeger verkregen bewijs van voorgeoefendheid wenschen opnieuw te verwerven, ten einde daar door aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit nitstelen 3o. de jongelieden, die liet verei6chte getuigschrift van lichamelijke geoefendheid wenschen te ver werven om eene verbintenis te kunnen aangaan bij het Reservekader der Infanterie, der Vesting- Artillerie of der Genie. De lotelingen, biervoren onder lo. genoemd, kan nen by het onderzoek drieërlei bewijzen van voor- geoefendheid behalen, te welen het bewijs van militaire bekwaamheid bet bewys van lichamelijke geoefendheid, of het bewijs van militaire bekwaamheid èn lichame lijke geoefendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer bewijzen ver wierven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd bij bet korps en geplaatst in garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den. dienst is overeen te brengen. Be zittel-s van het in de derde plaats genoemd bewiji hebben daarbij den voorrang boven lien, die een dei beide eerstvermelde bewijzen verwierven. De houders van bet in de derde plaats genoemde bewys hebben dnarenboven aanspraak om vóór onderen in aanmerking te komen voor inlijving tot korte oefening [vier maanden]. Alleen de bewijzen van voorgeoefendbeid, die Januari a.s. zullen worden behaald, geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechtenalle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2o, genoemd, kun nen bij bet onderzoek alleen verwerven het bewijs van militaire bekwaamheid èn lichamelijke geoefend heid dit bewijs moet door ben bij de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste-oefening worden overgelegd. Zij, die in deze Gemeente woonachtig zijn of blyf houden en aan het in Januari a.s. te honden onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 10 December a.B. ter Secretarie der Gemeente aanmelden. De schietbewijzen, welke bij de Schiet oefeningen tot verbooging van 's Lands weerkracht verkregen zijn, moeten by de aanmelding worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de Gemeente en localiteit, waar bet onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van bet jaar by publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. De wyze, hoe met de verworven bewijzen van voorgeoefendheid moet worden gehandeld, ten einde de daaraan verbonden voorrechten te doen gelden, zal in het begin van het volgend Jaar eveneens bij openbare kennisgeving worden bekendgemaakt. Middelharnis, den 30 November 1911,.- De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Buitenlandsch Overzicht. Terwijl allerlei geruchten in omloop wor den gebracht omtrent de verhouding tus- scben Engeland en Duitschland tijdens de onderhandelingen over Marokko, heeft de FEUILLETON-. Joelende mannen en luidruchtige bengel3 gingen haar voorbij, bespotten haar onder allerlei liederlijke taal, en het honend gelach van een troep beschonken vrouwen klonk haar achterna. Door afschuw aangegrepen verborg zij zich in de schaduw van een huiS, waaruit na eenige minuten een paar jeugdige heeren te voorschijn kwamen. Waar wae-zij toch verdwaald? In haar ontzettende verlaten heid trachtte zij weder moed te vatten, en deed eenige schreden naar voien. - Om twaalf uur van nacht, kom ik terug en reken vast op haar!" hoorde zij den eene iemand anders in het huis toe roepen. - Wees niet bezorgd, mijnheer, wij zullen er ons best voor doen antwoordde dezelfde geheimzinnige stem van binnen. Thea baalde diep adem Zy kon toch.hier niet blijven staan - Pardon, mijnheer, kunt u mij ook zeg gen, hoe ik van hier in de Middlesexstreet komen kan vroeg zij schuchter. Duitsche minister vanbuitenlandsche zaken, von Kiderlen Wachter, in de commissie uit den Rijksdag die het Marokkotractaat zeer grondig bespreekt, eene zeer belangwekken de verklaring afgelegd. Hij behandelt de geheele zaak van het begin tot het einde. Zooals Kiderlen Wachter het voorstelt, in de houding van Engeland en in het bijzonder van Sir Edward Grey ook niet geweest, zooals men dit van een verstandige regeering had mogen verwachten. Von Ki derlen Wachter had van den kroonprins vernomen, dat deze by zijn bezoek aan de kroningsfeesten den indruk had gekregen., dat Engeland er niet op tegen zou hebben, wanneer Duitschland Frankrijk wegens het schenden van de acte van Algecirasop zijn vingers tikte. Nemen we dit aan, dan het begrijpelijk, dat Duitschland bij het begin der onderhandelingen een zoo groote schadeloosstelling vroeg. Laten we er tot goed verstand van de Z3ak by voegen, dat de Duitsche regeering dit niet erkent. Vol gens haar is steeds een minimum gevraagd, dat dan ook is verkregen. Toen echter Duitschland's eischen bekend werden, feite lijk mocht dit enkel de Fransche regeering betreffen, maar ook Engeland was goed ingelicht, toen sloeg plotseliDg Engeland's houding om en het bleek al gauw, dat En geland en Frankrijk onder é^fl.IiQeóje ?pee,lr den. In die dagen had minister Grey een onderhoud gehad met den Duitscheo gezant te Londen. Hij vroeg dezen inlichtingen over wat de bedoeling van Duitschland met het zenden van den „Panter" was geweest. Hy wilde met het oog op mogelijke vragen in het Parlement zoo volledig als het kon op de hoogte zijn. Dit achtte hij noodzakelijk, door in het Parlement door een uitontwe- tendbeid gegeven antwoord, den toestand, die reeds zeer ernstig was, niet nog ongun stiger voor Duitschland te maken. Echter ook wilde hij weten, of het Duitschland was te doen, om Agadir en het achterland in bezit te nemen; was dit het geval, dan kwamen ook de Engelsche belangen in het spel en dan wilde Grev dat ook zijn laDd aan de besprekingen zou deelnemen. De gezant deed echter uitkomen, dat dit geens zins de bedoeling van Duitschland was, waarop Grey antwoordde, dat Engelaod niets had tegen de vergrooting van Duitsch- lands bezittingen in het binnenland van Afrika. Evenwel, vóór het officieele antwoord van de Duitsche regeering aan Engeland kon zijn meegedeeld, hield minister Lloyd George zijn bekende bedreigenderedevoering. De Duitsche regeeriDg liet baar gezant tegen deze rede protesteeren en er by opmerken, dat bedreigingen in deze wel den geringslen invloed zouden uitoefenen. De waardige houding van Duitschland zoo deelde Von Kiderlen Wachter mee, was oorzaak dat Engeland van deelneming aan de. onder handeling verder afzag. De Duitsche pers is na deze mededeelingen dan ook feller anti-EDgelsch dan ooit. En Een zwaarlijvige oude vrouw trad naar de deur. Welzeker, kan ik dat. Gy zyt hier juist op de rechte plaats, die gij zocht 1 Kom maar binnen, lieve juffrouw I" En bij deze woorden trok zy Thea niet onzacht binnen de deur. De beide heeren verwijderden zich lachend. XÏIII. Toen Herbert's overmatige toorn een wefnig gezakt was, en zijn overspannen zenuwen bedaard waren, zoodat hij ietwat helderder kon denken, bracht by zijn schrijf tafel die in wanorde verkeerde, weder op orde, en sloot alles zorgvuldig weg:--Qnder zyn behendige hand sprong het geheime laadje, dat Thea, zyn Thea, aan den raad der vertwijfeling had gebracht, weder toe Hij was nog diep geörgerd over Thea's ellendige nieuwsgierigneid, maar zyn ge dachten waren tóch rustigerzyn crisis van woede en razernij was voorbij. Waar zou Thea in haar doodsangst wei heengevlucht zijn Hij giyg naar bui ten en riep haar met luider stemme by haar naam. Maar geen antwoord volgde. Toen de duisternis begon te vallen werd hy onrustig. Waar was de onbezonnene heengesneld Het water der Teems vlood glinsterend langs hem heen; by zag er iets het merkwaardige is, dat ook in Engeland men niet tevreden is over de leiding van buitenlandsche zaken. Men verlangt meer contact tusscben volksvertegenwoording en minister van buitenlandsche zaken. Er hangt te veel af van de houding van een persoon om een degelijk stelsel op den duur te handhaven. Wij zyn benieuwd naar de be sprekingen, die het parlement aanstaanden Maandag over buitenlandsche aangelegen heden zal houden en naar het antwoord, dat minister Grey alsdan zal geven. Door de Chineesche regeering was, naar het agentschap van het Verre Oosten uit Peking verneemt, in Japan en Duitschland schietvoorraad besteld. De munitie voor '/2 millioen jen [1,8 mihoen gulden] in Japan gekocht, is in Peking aangekomen. Die, welke voor een veel grooter bedrag in Duitschland besteld was, werd langs de Siberische lyn in Mantsjoerye gebracht, doch is daar in handen van de 20e divisie gevallen, die de revolutionare beweging steunt. Dien tengevolge kan de regeering thans slechts over weinig infanteriemunitie beschikken. Joeansjikai moet den revolutionairen onmiddellijk by den eerste onderhandeling verklaard hebben, dat, indien zij voorpoli tieke hervormingen strijden, zy op mede werking van den tropn kupnen rekenen. Wanneer hét "hun er echter alléén om te doen is, de Mantjoes te verjagen dan zouden zy doorhem slechts als vijanden beschouwd en behandeld worden. De 'opstandelingen hebben hem een program met 25 eischen gezonden, die Joeansjikai gematigd vindt, maar niet bekend gemaakt heeft. Verder wordt gemeld, dat in de provincie Fokien generaal Sentaojen, die geruimen tijd bevelhebber dei moderne 13e brigade was, tot president der militaire regeering gekozen is, hoewel hy niet uit die provincie, doch uit Anhui stamt. In Hoenan is daaren tegen het lid van den provincialen Landdag Tanjenkai tot president benoemd. De afscheiding van Hoenan van de centrale regeering te Peking is door een gymnastiek- onderwijzer met zyn sportvereeniging door gevoerd. In het begin werden daarbij de Mansjoes zoowel door de turners als door de soldaten van kant gemaakt, maar weldra wist Hoejin Woetsjang het moorden te doen ophouden eD de orde te herstellen Op de West-rivier, is, naar uit-Honkong gemeld wordt, een angstwekkende toene ming van zeeroovery. Zoo hebben de roovers Donderdagavond een aanval op op Britsche schip „Sjivon" gedaan: de le officier werd doodgeschoten en van twee Chineesche passagiers die met hun bezittingen wilden vluchten werden de beenen afgehakt. De gezagvoerder doode twee roovers. Verder roofden' de bandieten 19,000 dollars uit een Ohineesch stoomschip. Twee Engelsche schepen gaan de West-rivier op, om daar de veiligheid te verzekeren. Omtrent* de belegering van Nanking wordt niet nader bericht. Alleen maakt een telegram er melding van, dat de revoluti- aantrekkelyks, iets onheilspellends in. Zou zy voor zijn kogel gevlucht zijn, om den dood"in die golven te zoeken! Hy schudde weemoedig het hoofd. Met den duisteren nacht steeg ook zyn bezorgdheid. Hy liep naar alle richtingen een eindweegs in de duisternis rona, en riep zonder ophouden baar naam. Als zij, in haar onbedachtzaam heid, maar niet naar de stad was gevlucht 1 Haar daar des nachts zoeken, moest wel vergeefsche moeite zijn. Herbert bracht een ontzettenden nacht door, een dier nachten die de haren ten berge doen rijzen, en die zich niet laten béschry ven een dier nachten waar wanhoop en vertwijfeling, verplette rende angst en verteerende zielesmart het hart van den gefolterde in een ware hel herachapeD. Het werd hem steeds duide lijker: zij moest van angst gevlucht zijn Zyn gramschap smolt weg als sneeuw voor de zon, by de gedachte aan al de ge varen, waaraan zy mogelijkerwijze bloot gesteld zou zijn. Allerlei schrikwekkende voorstellingen die hem hartverscheurende kreten ontlokten, folterden hem. Onophou delijk luisterde hij met gespannen aandacht. Meermalen zelfs sprong hij op, om naar de huisdeur te snellen, in de vaste overtuiging haar stem gehoord te hebben, om zich dan weder smartelijk teleurgesteld neder te werpen. Eerst tegen het aanbreken van den dag viel hy in een onrustigen slaap, en met onairen een prijs van f 25,000 op het hoofd van generaal Tsjang, die de stad verdedigt, gesteld hebben. Er zyn in ChiDa vreemdelingen vermoord. Tot dusver had de opstand slechts een anti- dynastiek karakter en was hij niet tegen de vreemdelingen gericht; met de grootste zorgvuldigheid werden de vreemdelingen gespaard, zelfs daar waar de opstand het felst woedde in Hankou en waar de MaDdsjoes in grooten getale vermoord wer den. Nu komt eeu telegram melden, dat in Sianfoe een Europeesche onderwijzeres, benevens een aantal kinderen zyn vermoord. Sianfoe ie de hoofdstad van de provincie Sjensi, in het noorden aan de Gele Rivier gelegenze telt circa 500.000 inwoners en er wonen ODgeveer 35 Europeanen. De stad was door de opstandelingen aangetast, maar dezen waren er niet de baas, en 't is niet uit te maken of de Europeanen vermoord zyn door de rebellen, dan wel door de Mandsjoes. Men zou geneigd zijn het laatste af te leiden uit de meededeeling, dat er ook Chineesche meisles gedood zyn, maar mis schien waren dat wel door de zendelingen tot het Christendom bekeerde Chineesche kinderen, die om deze reden door hun land- genooten vermoord zijn. In elk geval zal na het gebeurde de houding der mogendheden ten aanzien .van den opstand wel v.er^pdergn.. Tegelijkertijd komt 'een bericht'dat in dé provincie Junnan enkele Frapsche zende lingen vermoord zyn. Dit scbynt echter met den opstand niets te hebben. Bij Nanking begint de groote strijd tus- schen opstandelingen en keizerlijken, om het bezit der zuidelijke groote stad. Ook werden de ruiten van enkele regee- ringsgebouwen op "White Hall ingesmeten. Na een vergadering van suffragettes in Caxton Hall te Londen waar ecn motie werd aangenomen tegen de voorstellen omtrent het kiesrecht, die de regeering van plan is in te dienen, trokken de vrouwen naar Parliament Square met het doel het parle ment binnen te gaan en te trachten den eersten minister te spreken te krijgen. Dichte politiecordons beletten den toegang tot het gebouw en hielden de menigte op een afstand. Walgelijke tooneelen speelden zich af, toen de suffragettes trachtten op verschillende plaatsen door de cordons heen te breken, zonder dat zy eenige kans op slagen hadden. Een groot aantal vrouwen worstelde met de agenten, sommige hielden zich vast aan teugels van de paarden der bereden politie en moesten met geweld gearresteerd worden. De- politie trad overigens zoo zachtmoedig mogelijk tegen haar op. Een groot aantal vrouwen werden in hechtenis genomenmen zegt omstreeks honderd en bovendien vele mannen. Tegen nege'n uur kwamen er nieuwe briga des ter versterking der politie en deze veeg den alle strateD, rondom het plein schoon. Eenige vrouwen trokken daarna naar de National Liberal Club'' op White Hall Place en wierpen daar eenige ruiten in. Hier wer den weder eenige arrestaties gedaan. loodzware ledematen en ontzettenden pijn in het hoofd ontwaakte hy. Onder het aankleeden vatte hy het stellig beslait, zyn Thea zoo spoedig mogelijk op te zoeken. Eerst schreef hy eenige regels van verzoening, die hy in haar kamer op de tafel, en op zeer in 't oog loopende wijze nederlegde, voor het geval dat zy gedurende zijne afwezigheid uit eigen be weging zou terugkeeren. Daarna spoedde hij zich in allerijl naar de stad, om de noodige maatregelen te treffen, die tot Thea's we- dervinden nuttig of noodzakelijk konden zijn. Meermalen meende hij haar in de verte te herkennen, maar als hij naderbij kwam, bemerkte hy zyn vergissing. Overal too- verderde zyn overhitte verbeelding hem haar liefelijk beeld voor oogen en deed hem in jagende haast voortsnellen, totdat de uit putting en de herhaalde teleurstellingen hem eindelijk verstompten tegenover alles wat er om hem heen plaats greep. Zyn over spannen zenuwen schenen hem pynlyk te or iklemmen en het onuitstaanbaar gewar en gewoel op straat folterden hem Bleek en afgemat en bovenmatig opgewonden bereikte hy eindelijk de White-Lionstreet. „De oude Köhler met zyn tallooze relatiön en connecties moest hier raad schaffen. Sedert lang vond Herbert de geheim veer van de verborgen dêur zonder hulpe van De gezant van Rusland en die van Oosten rijk hebben thans, naar de Daily Mail uit Konstantinopel verneemt, aan deTurksche regeering medegedeeld, dat hun regeeringen van Italië een officieele kennisgeving ont vangen hebben, volgens welke Italië tot de blokkade der Dardanellen zal overgaan. Ver der werd uit de Turksche hoofdstad aan de Lokal Anzeiger geseind, dat de Oostenrijk- sche gezant een onderhoud van drie kwartier met den grootvizier had, waarna onmiddellijk de ministerraad werd bijeengeroepen. De gezant moei gezegd hebben, dat Italië de onverwijde erkenning der anexatie van Tri poli geeischt heeft, en in geval van weigering Turkije in een van zijn zwakke zyden zou aavallen. Ook in Tripoli schijnen de Italianen in- tusschen tot een aanvallende beweging een opmarsch naar het binnenland te hebben besloten. Volgens den oorlogscorrespondent van de Bei liner Morgenpost heeft tot dit besluit bet feit den doorsiag gegeven, dat er zonder een uitbreiding van het gebied van actie geen plaats voor verdere aanvul ling van troepen meer zou zyn. Men zal echter nog de aankomst van 6000 man en de noodige* voorraden afwachten alvorens met den opmarsch te. beginnen. De Itali aansche troepenmacht in en om de stad Tripoli zal dan ongeveer 50G0Ü man bedra gen, terwijl de gezamelyke Italiaansche legermacht in Tripoli en Barka ongeveer 100.000 man sterk is. Het is evenwel de vraag of men voor de opmarsch naar het binnenland over een voldoend aantal muil dieren en kameelen zal kunnen beschikken. Volgens de jongste berichten uit Tripoli is Donderdag aldaar kalm voorbijgegaan, behalve de gewone schermutselingen, in welke de Turken volgens Italiaansche me dedeelingen 20 dooden en 8 gewonden ge had zouden hebben, terwijl de Italianen 3 lichtgewonden hadden. Den gebeelen dag is de woestijnwind blijven waaien, waardoor het opstijgen van den kabelballon en de vliegtuigen belet werd. Ten slotte wordt gemeld, dat men by de onderzoekingen der oase nog wapenen en munitie gevonden heeft, die onder den grond waren verborgen. Hierboven maakten wy mélding van de schandelijke houding der kiesrechtvrouwen in Engeland. De Engelsche Minister Lloyd George heeft een-week geleden in de stad Bath een redevoering gehouden, waarin hij de onbeschofte kiesrechtfeeksen eens ge ducht onderbanden heeft genomen. Lloyd George begon met de z.g,n. „milli- tante" suffragettes, die 't hem en de andere ministers, die toch ook vóór vrouwenkies recht zyn, zoo lastig maken, af te rekenen. Men moest die uitbarstingen van tempera ment niet al te ernstig nemen, meende hij, en daar zeker niet alle vrouwen voor ver antwoordelijk stellen. Waren er niet ook een vreemde, en ging by Köhier in en uit, alsof hij tot de huisgenooten behoorde. Hy had groote belangstelling gevonden in die geheime zendingen en sinds lang alle angst valligheden omtrent zyn naam en zyn po- sitie afgeschud. Heden vond hij. zooals altijd, den klei nen Kóhler voor zijn schrijftafel, die bedekt was met allerlei stukjes papier, welke met geheim cijferschrift bekrast waren. By Herbert's mededeelingen nam zijn taankleurig gelaat af en toe een zeer be denkelijke uitdrukking aan. Toen hy alles in bijzonderheden vernomen had, wreef hij zwijgend over zijn kin. - 'tls een kwade geschiedenis I stotterde hij, dat gaat zoo maar niet in een ommezien, een stadje zooals Londen, even te doorzoe ken 1 Maar. als het eenigszins mogelijk is, zullen mijn mannetjes het wel klaarspelen. U, mijn beste Selchow, heb ik intusschen noodig in Duitschland. Uw aangelegenhedeu bevinden zich in de beate handen gij zelf kunt bier toch niets uitrichten daar gy met de toestanden hier in Londen toch niet voldoende bekend zyt1" - Ik ben bereid onmiddellijk te vertrek ken, want ik ben overtuigd dat myn zaak in goede handen berust, en ik my op u ver laten kan, zooals gij op my," en Herbert keek Köhler met een ernstigen blik aan. Wij gelijken veel op elkander! Zoo is

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1