ZUÏD-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSOME EILANDEN r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Liefde en Tirannie. VOOR OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 50 Zaterdag 4 November 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv sr ten tien van 45 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandse!! Overzicht. In den Duitschen Rijksdag zy'n de inter pellaties aan de orde geweest, die de regee ring onder de oogen brachten hoe dit jaar in 't bijzonder alles duurder is geworden en wat de regeering voor maatregelen daarte gen zou nemen. Onverschilliger en meer ontnuchterend antwoord als de Duitsche regeering heeft gegeven, is wel niet haast denkbaar.'t Best mogelijk, dat alles heel duur is, maar de regeering kan daaraan niets doen. Dat is in het kort wat de Rijkskanselier meededeelde. Want hij had het de moeite geacht, ditmaal zelf deze interpellatie te beantwoorden wat de regeering trouwens heelemaal niet vei- plicht is. Meestal doet echter de minister vau Binnenlandsche Zaken Dellbrück zulke interpellaties af. Eigenlijk kan er van een beantwoording der interpellaties niet gesproken worden. Niet de maatregelen, die genomen moesten worden besprak de Rijkskanselier, neen, het stelsel, het economische stelsel dat thans Duitsctalands handelen nijverheidbeheerscht, dat heeft de kanselier gemeend in den stryd te moeten betrekken. En hij heeft zich daar bij eon ijverig en getrouw dienaar getoond van het conservatieve jonkerdom. Terwijl slechts enkelen tijdelijke opheffing van de invoerrechten hadden gevraagd, heeft de kanselier zyn geheele botoog gebaseerd op het tegenwoordig geldende economische systeem. De rijkskanselier zette dat op de volgende manier uiteen. Niet de goedkoopte van de levensmiddelen mocht de richtsnoer van de regeering zyn, maar deze moest in de eerste plaats vragen, hoe houden wij de loonen zoo hoog mogelijk. Een groote verdienste werd volgens den rijkskanselier slechts ge waarborgd door het tegenwoordige stelsel. Daarmee heeft dus de rijkskanselier zich een verkiezingsleuze verschafthandhaving van het protectionistische stelsel zonder uitzondering. Ongelukkiger keuze had de regeering al niet kunnen doen. Toch al gehaat bij allen die uit de klein-burgerlyke of arbeiderskrin gen afkomstig zyn, zal zij door deze mis kenning van de arbeidersnooden zich zeer zeker een nog beslissender nederlaag heb ben verzekerd. Had zy tenminste slechts verlaging der hooge invoerrechten op de levensmiddelen voorgesteld, de meerderheid had deze bedoeling kunnen miskennen, maar ook dat heeft zy zelf niet gedaan. Het is begrijpelijk, dat het jonkerdom juchtende aartsconservatief Von Heidebrand liet dan ook een van zyn trawanten verklaren „Het antwoord van den rijkskanselier heeft ons bevredigd." Maar het volk zal met zooveel te meer zekerheid met de aanstaande verkiezingen zijn slag slaan. Met één slag zullen de con servatieven uit het regeeringskasteel worden verdreven. We hadden toch in de eerste FEUILLETON", Vóór alles gold het, den tijd te benut tigen en een goed betaalden werkkring te verkrijgen. Het schrijven bracht hem niet voldoende op. Bekommerd en vol zorgen zag hy met rassche schreden het oogenblik naderen, waarop zyn inkomsten niet meer toereikend zouden zijn, om er zelfs fatsoenlijk van te kunnen leven. Het was inderdaad veel moeilijker dan hy zich had kunnen voor stellen. Hij die vroeger overal en bij allen voor fabelachtig begaafd bekend had gestaan, had nu de ongeloofelijkste moeite een ter nauwernood nette positie met een matig salaris te bemachtigen. Eenige jaren geleden had hy echter een heer leeren kennen, die hem gouden bergen beloofd en verzocht had hem te komen op zoeken. Dit wilde hy nu voor alles doen. Hij verhaastte zyn schreden naar het sta tion en stoomde naar de City waar de be- bewuste persoon des morgens steeds was aan te treffen. Hy had hem zyn nauwkeurig adres gegevenWhite Lionstreet 10. plaats van dezen kanselier verwacht, een beteren kyk op het noodzakelijke ontwik kelingsverloop der geschiedenis. Heeft hy uit de geschiedenis van Engeland niet ge leerd, dat het protectionisme volstrekt niet leidt tot algemeene welvaart Sedert in 1846 de graanrechten zyn afgeschaft en Enge land zich steeds verder op den weg van den vrijhandel heeft begeven, is de welvaart in dit land steeds vooruitgaande. Sedert de rechten op de voedingsmiddelen zyn afge schaft is hongersnood in Engeland onbekend. De rijkskanselier wil dit blijkbaar niet in zien, maar de dag zal aanbreken waarop het volk het hem hardhandig aan zyn verstand brengt. Lloyd George heeft deze week in het La gerhuis eenige belangwekkende mededeelin- gen gedaan over de wijzigingen, die hij, na meer dan honderd conferenties met verte genwoordigers van bestaande verzekerings maatschappijen en vereenigingen, in zyn ontwerp had aangebracht, waardoor de onmisbare samenwerking met deze was ver kregen. Men weet, dat volsens het oorspronkelijk ontwerp de kleine „friendly societies'1 vrij wel opgeheven zouden worden, en alleen de groote, wier lodenaantal en inkomsten een zekeren waarborg gaf, dat zij ook moeilijke tyden zouden kunnen doorstaan, gehand haafd bleven. Deze week heeft nu Lloyd George medegedeeld, dat de kleine „friendly societies" niet zouden worden vernietigd. Zy zouden alleen op steviger financieele basis worden gesteld, door haar te dwingen zich met andere verwanten verzekerings instellingen te vereenigen en aldus financieel krachtiger te worden. Lloyd George betoogde de noodzakelijkheid van dezen dwang door er op te wijzen, dat van de 6,382 verzekerings-instelliugen er niet minder dan 6093 waren met nog geen 1000 leden en van deze 6093 waren er zeker twee derden in meer of minder insolventen toe stand en niet in staat om in een eenigszins moeilijken tijd aan haar verplichtingen te voldoen. Door de nieuwe regeling zou dit gevaar niet alleen worden opgeheven, doch ook de uitkeering grooter kunnen worden. De Daily News weet weer te geven hoe het ontwerp-Horae Rule voor Ierland, dat naar men weet na afhandeling der verzekerings wet aan de orde komt er in hoofdzaak zal uitzien. Ierland krygt een eigen hooger- en Lager huis die te zamen de zuiver Iersche aan gelegenheden, zullen regelen, echter onder behoud van de oppermacht van het Ryks- parlement, dat o.a. het recht blijft bezitten ook wetten voor Ierland te maken. Het Rijksparlement behoudt o.a. aan zich bui- tenlandsche zaken, leger, vloot, muntwezen, invoeriechten en accijnzen. Ook zal Ierland geen recht krijgen zyn eigen handelspolitiek te bepalen. Het Ieische Lagerhuis zal ge kozen worden volgens 't algemeene kiesrecht d. w. z. zonder algemeen vrouwen-kies In Londen-Bridge Station stapte hij uit en bevond zich te midden van het gewoel en de bedrijvigheid der reusachtige stad. Honderden rijtuigen en voetgangers ver drongen zich op de brug. Tusschen de Bank van Engeland en de Beurs, bij het overste ken van de straat, moest hy zorgvuldig oppassen niet overreden te worden of onder den voet te geraken. Vijf oppassers stelden alles in het werk om ongelukken te voor komen. Het was byna onbegrijpelijk hoe deze rijtuigen en menschenmassa's onder een oorverdoovend lawaai tusschen en door elkander woelden, uiteengingen, en zich weer als een kluwen doorelkand6r mengel den. Herbert sprong gezwind op een der tal- looze omnibussen, die elkander hier kruisten, om de White-Lionstreet te bereiken. Na een korte halte rolde de omnibus met zyn ratelende en rinkelende ruitjes over het houten plaveisel door de oude straten. Her- bert moest nauwlettend toezien, daar dena men der straten niet aangekondigd werden hier moest ieder maar voor zich zelf zorgen. Hij zag ergens: Coramerciaal-Streetstaan hier moest hij volgens zijn kaart zyn. Zijn weg voerde naar St. Mary's and White- Chapel, de beruchtste wyk van Londen. Vlak aan de Commercial Street grensde de White-Lionstreet. Herbert stapte uit, en trachtte zich te recht. Wellicht wordt dit later ingevoerd, als hier in Ierland een meederheid voor blykt te zyn. Of evenredige vertegenwoor diging zal worden ingevoerd staat nog niet vast. In het Iersche Hoogerhuiszal, voorloopig althans, een deel der leden niet gekozen maar benoemd worden. De financieele quaestie zal in dien zin opgelost worden, dat Ierland een flinke som ter beschikking krygt, om het eigen beheer goed op te zetten. Later zal het ook voor zyn eigen ouderdomspensioneering moeten zorgen. Na het Home Rule voor Ierland zal zoo spoedig mogelijk eenzelfde systeem van zelfbestuur voor Engeland, Wales en Schot land worden invoerd. Het eerste Elzas-Lotharingsche Parlement zal, na de deze week gehouden herstem mingen aldus zijn samengesteldHet Centrum 25 leden, Lotharingsch blok 10, sociaal democraten 11, liberalen en democra ten 12, onafhankelijken 2. Hieruit blijkt, dat het Centrum en het clericaal-nationalistische Lotharingsche blok by de herstemming elk niet meer dan één zetel hebben kunnen veroveren. Voor de nationalisten is deze tot een buitengemeen droevige nederlaag geworden: van hun lei ders Blumenthal, Preisz, Lanzel en Holmer is er niet een gekozen. De vrijzinnige pers is zeer tevreden over den uitslag der verkiezingen, al betreurt zij het natuurlijk, dat de clericalen Centrum en blok - tezamen in het eerste Ryksland- parlement de meerderheid zullen hebben. In den vroegeren Landdag zat geen enkele democraat, en maar zeven liberalen, zoodat het clericalisme, daarin oppermachtig was. Thans heeft het maar een heel kleine meer derheid, en dan nog alleen door den steun der nationalisten. De vrijzinnige pers laat niet na er op te wijzen, dat dit verblijdend resultaat verkregen kon worden dank zy de „groot-blok"-taktiek. d. w. z. dank zy de samenwerking van liberalen, democraten en sociaal-democraten. Voor het Centrum is de uitslag in zooverre ongetwijfeld een tegenvaller, dat het beslist een meerderheid van Centrum-leden alléén had verwacht. Op veertig had men aan die zyde het aantal mandaten, dat veroverd zou worden, geschat. Het is vrywel onmogelijk uit de verwarde en tegenstrijdige berichten, die van het oorlogsterrein inkomen, een heldere voor stelling van den loop der gebeurtenissen te vormen. De officieele berichten, zoowel van Italiaansche als van Turksche zijde, stellen de feiten met opzet niet juist voor en trachten de eigen verliezen te verkleinen of te ver heimelijken, die van den vijand te vergroo teD. Daarby komt, dat de berichten in de bladen op verschillende punten uiteenloopen. Zoo deelt het agentschap Stefani mede, dat de drie aanvallen der Turken en Ara bieren na het gevecht van Donderdag der orienteeren. Hier is no. 6, 8 eindelijk 101 Hij stond stil voor eon smal, bouwvallig huis en haalde de bel over. In het groote gebouw vernam hy niet het minste ge- druisch. Het scheen geheel uitgestorven en verlaten met zijn kale vensters, waarvoor de zwareluiken gedeeltelijk noggeslotenjwaren. Eindelijk hoorde hy een slependen tred naderen, en de zware deur werd op een kier geopend, voor zoover een veiligheidsketting dit toeliet. - Mijnheer Kohier?" vroeg Herbert den oude die geopend haden hy lichtte even zijn hoed op. - Your name, Sir?" kwam het uit den tandeloozen mond van den oude, op een toon als gevoelde hy zich beëdigd. Herbert beschouwd® net als een pijnlijke noodzakelijkheid in deze beruchte wyk, aan de deur van zulk een onaanzienlijk huis, zijn naam uit te moeten spreken. Deze omgeving kwam hem zoo twijfelachtig en zoo verdacht voor! - Selchow" zeide hij kortaf. - All right" knorde de oude. De ketting viel rinkelend neder en Her- bert trad binnen. Hij bevond zich ia een donker beneden vertrekje, een soort spreek kamertje, waar een walmende gasvlam een dof licht verspreidde, en btf 10der tochtje tegen den muur lekte, zpdaat er onzinde lijke roetvlekken achtersteven. vorige week slechts van matig belang waren en dat de houding der Arabieren in de stad Tripoli sinds dien uiterts gedwee is gewor den. In een telegram, dat de Berliner Mor- genpost, van haar correspondent in Tripoli ontvangt, wordt daarentegen bericht: dat reeds enkele uren na den strijd van Donder dag, de Turken en Arabieren hun aanvallen op de Italiaansche stellingen opnieuw begon nen, die met korte tusschenpoozen tot Zaterdag duurden. De Mohamedanen trok ken daarby met ongehoorde vermetelheid op de stellingen der Italianen los en hebben hun zeer aanzienlijke verliezen toegebracht. Zaterdag vreesde men zelfs, volgens dezen berichtgever, dat in de stad zelve een ge vecht zou plaats vinden, omdat de Turken en Arabieren tot dicht bij de grens van de stad voortgerukt waren. Verder heet het, dat 20.000 Arabieren gereedstaan, om van het gebergte af te komen, ten einde zich by de strijders aan te sluiten, en dat de te Tripoli aangekomen Italiaansche versterkingen daarom in allerijl ontscheept worden. Uit Konstantinopel wordt het aantal Arabische strijders in de plaats Dachra, twee uur van Tripoli verwijderd, als 40.000 opgegeven. De berichten die de Lokal Anzeiger van haar correspondent ontvangt, luiden even min gunstig voor deltalianen. Do Italianen schieten slechter dan de Franschen in Casa blanca, hun vroegere tucht heeftopgehouden en de manschappen hebben letterlijk het hoofd verloren. De officieren hebben hun ondergeschikten gedeeltelijk niet meer in hun macht. De generale staf is meer dan zenuwachtig en hetzelfde geldt van de gen darmerie. Sinds de poging van Maandag 28 dezer, om de stad te overrompelen, is het geheele buitengedeelte afgezet. Alle Arabie ren, ook de voornaamste, en <le kawassen worden, zoodra zy op straat verschijnen, gevisiteerd. Honderden worden geboeid op gebracht en enbloc doodgeschoten. In den bedoelden stryd van Maandag zijn, volgens dit bericht, 565 Italianen gedood en gewond en ook by de drie aanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag waren de ver liezen aan beide zijden aanzienlijk. Ten slotte deelde de correspondent mede, dat de Turken een geregelden karavanen- dienst hebben ingericht, waardoor zij hun proviandeering vanuit de zuidelijke provin cies mogelijk maken. De Arabieren stroomen voortdurend talrijker toe, zelfs uit de meest afgelegen streken. Het gerucht waarvan een telegram gisteren reeds melding maakte, dat de Turken Tripoli zouden hebben heroverd, heeft geen officieele bevestiging ontvangen. Wel wordt aan de Neue Freie Presse uit Konstantinopel geseind dat de Turksche minister van oorlog aan de Tanin verklaard heeft, dat men de herovering eiken dag kan verwachten. De militaire vliegers te Tripoli hebben Zondagmorgen een nieuwe verkenningstocht van 10 tot 15 Kilometers het binnenland in ondernomen, en meldden, dat de oase op den linkervleugel van de Italiaansche stel ling nog bezet is. Het bleek echter onmo gelijk de sterkte van den vijand, die zich tusschen de booraen en struiken verborgen, houdt te schatten. Andere groepen, uit rui terij en voetvolk bestaande, zijn bij wijze van observatie-post tusschen oase en Hain Zara opgesteld. Deze troepen hebben waar schijnlijk de nachtelijke aanvallen, waar over bericht werd, ondernomen. Wie met belangstelling de gebeurtenissen in Portugal volgt, zal zich waarschijnlijk wel eens hebben afgevraagd of het noodig was telkens en telkens weer de aandacht te vragen voor de monarchistische relletjes in dat rijk. Hij zal waarschijnlijk dit optre den hebben gemeend te mogen noemen een paar laatste stuiptrekkingen van de kleine troep aanhangers van de monarchie. Misschien heeft men zich ook wel eens de vraag gesteld, of er werkelyk voor een staat als Portugal en trouwens voor alle staten een werkelyk diepgaand verschil was tusschen een republiek en een parlementair constitutioneel koningschap. Wanneer men ons die vraag werkelyk voorlegde, we zouden er b.v. ten opzichte van ons eigen land of Engeland niet eens een besliste uitspraak over durven geven. Heel anders staat het ten opzichte van Portugaldaar gaat de stryd veel dieper. Het was niet tegen koning Manuel, dat de be weging was gericht, het was in de eerste plaats een aanval op de jarenlange over- heersching der clericale party Wat die eeu wenlange overheersching van het clericalis me voor Portugal is geweest, heeft men het best kunnen merken uit de resultaten van het onderwijs. Tachtig procent analphabeten, dat is het resultaat van het clericale dwang buis geweest. Daardoor is het ook begrijpe lijk, dat het de mannen van de wetenschap, de denkers, in de eerste plaats zyn geweest, die zich tot de republikeinsche ideeëD heb ben aangetrokken gevoeld. Die stryd tot het clericalisme zal zich nog jaren en jaren in Portugal voortzetten. Het verschil van inzicht of de stryd tot het uiterste moet worden gestreden, dan wel of men een meer verzoenende houding moet aannemen, heeft zich reeds nu afgeteekend by de eerste verkiezing. De voorloopige re- geeriDg was gekozen in den vollen strijd^ tegen het jarenlange clericale juk. De nitieve republikeinsche regeering st?'" een.eenigszins ander standpunt. jjP" De eerste belangrijke wet van-p®" loopige regeering, de wet op de van kerk en staat geeft een zeftl| van haar anticlericalisme. Br ,ti b.v. dat priesters mogen h' -> voor hun pensioen, wor^ teekenen den geest v* ei?~' eersten stryd is het GEN minderd en bij de preqftN- dat de gematigd rot heid hebben. Rc-^V- ook reeds in verzoe** ko óntwef I LL'fl dan zaken. tiC3fagen vergeven aagd eföö in handelszaken. Hy moest een uitgeholde, versleten trap 1- opatijgendaarna duwde de oude heer een deur open en keek in het rond. Herbert volgde hem. Zijn strompelende gids knikte ar tegen hein, en klopte tweemaalsnelacM-_\... r.i.ontkennend liet hoofd mag,?'e ,tr!ge «ingewactTj .vhet zeker ter wille van een ÏÏSTZ&SI9H deJóudt rt deze dame gedurende verborgen voorhangsel van zware tarhten I -«ken kunnen en willen verlaten? en draperieën weggeschoven. .Sten*'".»'Cl®®„IS„^ S?®?1*";0 gestie daar komt het Verwonderd en onbehagelijk «aVedaa/ op aanl" Kohier keek hem bu deze woor- gaf Herbert hieraan gehof, en sag auch aanstonds daarna tegenover den beer Koiiler geplaatst. - Aangenaam, u te mogffl ontmoeten, zeer aangenaam ITegelijVwrtyd stak de kleine, reeds bejaarde he^ hem ziin ruwe hand toe, waarin Herbert, byna dralend, zyn fijpe,'aristocratische rechterhand legde. Neem een stoelen zet u neder." En de heer Kóhler sclioff hem een stoel toe. Gy zoekt imtpeis een betrekking, die een beetje de moeite waard is?" begon de kleine oude zonder eenige verdere inleiding dan ben ik uw ruan. Gij zijt immers officier geweest, niet waar?" - Ik sta op het punt myn ontslag in te dienen." Zoozoo! schulden^" Herbert gevoelde/ zich r.iet weinig verlegen en beleedisu door dezen onbe- schaamden aanhef, wilde reeds opstaan. den welwillend aan. Dat zou my niet onmogelijk zyn, maar Maar vóór, alles zoudt gij zeker wel willen weten, waarover de zaak eigenlijk handelt?- Natuurlijk, natuurlijk.— Mag ik u dan uw eerewoord verzoeken, van mijne mededeelingen hoegenaamd niet het minste gebruik te maken Det hebt gij hierbij" adtwoorddeHer- bert, wien deze ouderhandelingen hoe langer hoe minder bevielen. Mijn besten dank. Nu ter zake. Ik ben politiek agent, en heb iemand uil ge goede familie noodig, om een gewichtige aangelegenheid te Parijs te behandelen. De zaak is wel niet heel gemakkelijk, maar van u heb ik onmiddellijk den indruk ge kregen, dat gy daarvoor de rechte aange wezen persoon zoudt kunnen zijn, en ik meen overigens dikwijls genoeg de duide-

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1