ONZE EILANDEN van 21 OCTOBER 1911. 3 e het gebed op een andere iken. De voorzitter roept naar aanleiding van het .ene tot de orde. >r Velde heeft er evenmin de Raadsvergadering met men. Hij is het geheel eens heer Joppe gesprokene, is het wel voor een gebed, r geen kracht van uitgaat, lts wordt voorgelezen. De niet vergen, dat de Voor- andere manier, zal doen, dereen daartoe de kunde .n overtuigd, dat goed bid- ids is, dat men zich niet ordeelt, dat hier over een )ken wordt en stelt voor >r te beraadslagen, s van meening, dat, wan- X is steeds het zelfde ge en, er niets tegen is om ets anders te bidden, mtwoordt, dat zulks niet Hier toch is sprake van het Reglement van orde, hrift men zich steeds zal it met 4 tegen 3 stemmen, roppe, Van der Velde en ing van het Reglement door burg. en Weth. is V. voor om de verordering ken Omslag zoodanig te maximum heffing van noogd tot f3700. Met alge- wordt hiertoe besloten, heer Van Terwisga met hen tot Gemeente-genees- enkele besprekingen de Dg voor het dienstjaar f 17871,30 „17871,30 een batig saldo van Nihil, behandelen zijnde, wordt [sloten. Alhier zijn verschillende tengevolge van denjong- it nabyzijn van den zéér tand met zout water ge- [gesckept. 1.1., dat door den storm- d, heeft 't regenwater brak emaakt. Troost alhier is benoemd ■wijzer aan de O. L. School brheid kan voorzeker ge- door den landbouwer J. ëmet 245 mud aardappelen |9 November a. s., des na- e hoopt in de Ned. Herv. te treden Ds. A. Luteijn, ,an een Zendingsrede. pgerichte bouwvereeniging 3tj Koninklijk Besluit toe- jniging, uitsluitend werk- ng van de verbetering der K. Doordat met 1 Jan. as. rwijzeres zal worden aan- Raad aan beide helpsters ndwerken aan de O. L. S., hunne betrekking gegeven. .n de gebr. Nelisse, in nood se consumptie goedgekeurd. ch-Turksche oorlog. vlootbeweging. rdt het bericht bevestigd, vloot de Dardanellen vor- de richting van de Aegei- ken is. Waarschijnlijk zal zetting van Cyrenaika ver- landiDg van troepen in isi bemoeilijken willen, fan Mytilene bevindt zich ikader. Men verwacht dus enissen ter zee. Beiroet, Salonika en de >en de Turken mijnen ge- aren in de havens aan de t te beletten. vlootbeweging staat mis^ /erband met de aan Italië ornemens alle havens aan ie kust te bezetten en dan in kennis te stellen, dat zij geannexeerd. zij nogmaals, als gij voor el vonkje liefde in uw hart preek dan niet zoo, neen. ar! liever wil ik alles ver- >n? - Wat aan verdragen? >rdt van u toch waarachtig angd, dan datgüu neten agt. Maar dit zeg ik u, doe woede ontsteken lik hoop ;j rond, tob mij jaf, om voor te zorgen, en als ik thuis ij mij met een aansprekers- wacht gij dan wel Hebt dat ik geen schatten of t?" tdie vrouw van den con- 7 zuchtte zij. lan met haar?" r, ja, wat zij zeide. Ik ben dan uw beminde, maar het i, zoo bitter, als zulk een liet gezicht durft zeggen! jr weggaan en ergens an- oude wiiven-geklets!" oed, wij zullen verhuizen, cht ik ook dat deze toonee- (Wordt vervolgd.) Aan de Porte zou een termijn van 48 uren ter erkenning van de annexatie toe gestaan worden; mocht Turkije niet tot die erkenning willen overgaan, dan zou Italië, na opnieuw de verzekering te heb ben gegeven, dat de status quo in den Bal kan gehandhaafd zal worden, Mytilene be zetten en de zeeëngten blokkeeren. Het bezetten van alle Tri- politaansche havens schijnt Italië echter niet zoo gemakkelijk te zullen vallen als de bezetting van Tripo lis geweest is. Naar de Turksche min. van binnenlandsche zaken verzekert, hebben de -Italianen tot heden toe Dema bijv. niet kunnen nemen. De Turken en Arabieren vochten als leeuwen, zoodat in Derna, na een verschrikkelijk .bombardement, dat 3 uur duurde, geen Italiaansche landing mo gelijk was. Homs, een plaats niet ver van de kust, 30 K.M. ten Oosten van Tripolis, zou vol gens de M e s s a g e r o al door bersaglieri bezet zijn, doch andere berichten doen dit twijfelachtig voorkomen. Er waren Itali aansche troepen onder escorte van oorlogs schepen heengezonden en aan het Turksche garnizoen der plaats was de eisch gesteld zich over te geven, daar anders geweld zou worden gebruikt. Doch van een beschieting of iets dergelijks is nog niets vernomen. Benghasi is ingenomen, doch voorloopig js het bezit dier plaats voor hen nog zeer twijfelachtig. Trouwens, nergens wagen zij zich nog het binnenland in. Volgens een telegram aan de T l i b u n a moet de toestand in Benghasi zeer ernstig zijn. De toestand zou daar veel gevaarlijker zijn dan te Tri polis. In dit gedeelte van het land moeten de Turken voornemens zijn op leven en dood te vechten. Er zijn daar 3000 Turksche soldaten, die over een aantalsnelvnurkanonnenbeschik- ken,6n ook deinboorlingenzijnergewapend, terwijl er munitie en levensmiddelen genoeg in voorraad zijn. Said Aehmed, de sjeik der Senoessi, heeft alle stammen in de omgeving van Benghasi tot den heiligen oorlog laten oproepen. Er kunnen op die wijze 100.000 man op de been worden gebracht, die krach- tigen tegenstand kunnen bieden, daar zij over 200.000 stuks vee beschikken en een oorlogsfonds hebben van 20 millioen lire. De afgevaardigde voor Benghasi in de Turksche Kamer, Sjetwan, heeft al 8000 vrijwilligers aangeworven en ook moeten vele Mohammedanen uit Egypte en Tunis naar Tripolis trekken om voor de zaak van den profeet te strijden. Men spreekt zelfs van een Tunesisch vrijwilligerskorps van 80.000 man. De Italiaansche regeering heeft inmiddels uog 40 torpedobooten besteld en zendt het derde gedeelte van het expeditiekorps, be staande uit'zes transportschepen, een hospi taalschip, drie pantserschepen en vier tor pedobooten naar Benghasi en Derna. In de stad Tripolis treft men ijverig voorbereidende maatregelen voor den op- marsch der Italianen naar het binnenland. De gouverneur der stad heeft 4500 zakken meel'gekocht en den vice-gouverneur last gegeven, die onder de arme Arabieren te verdoelen. Dezen begrijpen thans, dat zy niet meer als slaven beschouwd worden en betuigen hun dankbaarheid aan Italië. Een Turksche officier van gezondheid heeft aan de Italiaansche voorposten om verbandmiddelen voor ongeveer 300 man gewonden verzocht. Dat moeten verwonden zijn, die kwetsuren bekomen hebben bij de laatste gevechten. Men bracht den man met geblinddoekte oogen in het hospitaal, waar men hem rijkelijk vau alles voorzag. Steeds meer Turksche soldaten komen naar de stad om zich over te geven. Oorzaak is wel het gebrek aan het allernoodigste, dat er onder de Turken moet heerschen. En Ver Bey, de bekende vrijheidsheld, militair attaché te Berlijn, moet zich naar Tripolis hebben begeven. Komt hij den Tur ken daar een hart onder den riem steken Het is wel mogelijk, want meer en meer blijkt, dat men te Constantinopel zijn zelfbewustzijn begint te herwinnen. Naar het heet heeft de ministerraad besloten geen bemiddelingsactie te aanvaarden, doch den oorlog voort te zetten, tenzij Italië op den grondslag, door de porte als noodzakelijk op den voorgrond gesteld. De Italiaansche bladen waarschuwen Turkije voor een dusdanigen tegenstand. Duurt die nog langer, zoo zeggen zij, dan zal Italië geen schadeloosstelling voor Tri polis betalen niet alleen, doch zelfs nog een oorlogsschat van Turkije vragen. De gisteren gehouden Kamerzitting heeft niet veel licht gebracht omtrent het Turk sche standpunt. Saïd pasja las het program van de bin nen- en buitenlandsche politiek van het kabinet voor en zeide ten opzichte van de buitenlandsche zaken„Wij zullen het eerst pogingen doen om de Tripolitaansche kwestie op te lossen op de wijze, die het meest overeenkomstig de belangen van het land is. Wij zullen trachten de vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden, speci aal met de naburige staten te versterken. Wij hechten bijzondere waarde aan de hand having en versterking der normale en vriend schappelijke betrekkingen met de Balkan staten op den grondslag van wederzijdsch vertrouwen en de bevordering van gemeen schappelijke belangen. Wij hebben tegen geen enkelen staat aanvallende bedoelingen" Alvorens mededeelingen te doen overdo Tripolitaansche kwesiie, verzocht Saïd, dat de Kamer in geheime zitting zou overgaan. Dit geschiede onmiddelijk. Inmiddels nemen de berichten over een binnenlandsche politieke crisis hand over band toe en zeis zijn ^r, die op de moge lijkheid wijzen van een militaire dictatuur. Uit Salonika wordt namelijk aan deFrankf. Zeit geseind, dat de Turksche militaire partij toebereidselen maakt om zich af te scheiden van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang. Zij moet n.l. plan hebben om, zoodra zij het gunstige oogenblik gekomen acht, de regeering omver te werpen, na ontbinding van de Kamer een pronuncia- mento uit te vaardigen en een militaire dictatuur in te voeren, die de teugels van het be.wind zoo lang in handen zal houden, tot andere personen, die volkomen het ver trouwen des lands waardig zijn en in staat om de belangen van het Ottomaansche rijk werkelijk te behartigen, de regeering van haar kunnen overnemen. Er worden op het oogenblik in de ver schillende provincies voorbereidende maat regelen getroffen ter uitvoering van dit plan, zoo mogelijk reeds binnen acht dagen. Bij dit alles komt nog de roerigheid der omringende Balkanstaten Het gaat met de berichten daaromtrent op en neer. Den eersten dag wordt gemeld, dat die staten slechts vredelievende bedoe lingen hebben en den anderen dag komen hoogst alarmeerende berichten over door hen getroffen militaire maatregelen. Ziehier wat nu weer gemeld wordt: Gregowit9j, de Montenegrijnsche minis ter, van buitenlandsche zaken, heeft den correspondent van de Times te Cettinje gemachtigd uit zijn naam de volgende ver klaring te publiceeren: „Montenegro zal zich neutraal houden zoo lang de status quo in den Balkan niet wordt verstoord. Wanneer echter het tooneel der vijandelijkheden uit Afrika naar Europa mocht worden overgebracht, of wanneer door zijn naburen maatregelen van agres sieven aard mochten worden genomen, dan zou Montenegro moeten optreden voor de bescherming van zijn eigen belangen. Ondertusschen schijnt Montenegro aan de grens 5 battaljons met batterijen gecon centreerd te hebben. Woensdag is melding gemaakt van de mo bilisatie van de Servische Drina-divisie. De Servische minister-president verklaarde nu in de Skoepsjtina, dat hij alleen een proef mobilisatie had bevolen in vier gemeenten van de Drina-divisie. De Tanin meldt, dat tusschen Doebe- nitze en Moetstapha Bulgaarsche troepen aan de grens worden saamgetrokken. Ander zijds heeft de gezant van Bulgarije te Con stantinopel, Sarafoff, aan zijn regeering laten weten, dat de nieuwe Turksche minister van buitenlandschezaken, Assimby, bij de ontvangst van het corps diploma tique, zeer voorkomende verklaringen heeft gedaan ten opzichte van Bulgarije. De minister kondigde aan, dat de Ottomaansche regeering, om blyk te geven van haar wel willendheid het zenden van troepen naar de Bulgaarsche grens opschort. De toon van de Bulgaarsche bladen is allesbehalve vriendelijk voor Turkije. Het veel gelezen Bulgaarsche blad De Mor gen zegt in een artikel. „Het lijdt geen twijfel, dat binnen een maand Constantinopel in handen van ons leger zal vallen. Na deze gebeurtenis zullen weliswaar de groote mogendheden zich in de zaak mengen en zal Turkije geliquideerd worden, doch Bulgarije zal beslist 't groot ste deel ervan krijgen. Turkije is niet in staat de orde in het rijk te handhaven; duizenden en duizenden onderdrukten wach ten op het oogenblik hunner bevrijding. Turkije moet sterven! Turkije staat thans voor zijn graf. Italië heeft het voorbeeld gegeven zoo besluit het blad en wij zijn sterk genoeg om het na te volgen en voor onze belangen te vechten." Dergelijke artikelen zijn niet zeldzaam in de Bulgaarsche pers. Dat Engeland van plan zou zyn Egypte te annexeer en wordt namens het ministerie van buiten landsche zaken te Londen als volkomen ongegrond verklaard. In sommige kringen wordt echter ge meend, dat na de totstandkoming van de Fransche-Duitsche Marokko overeenkomst, Engeland de vergunning der mogendheden zal vragen, om de capitulaties in Egypte af te schaffen en de gemengde rechtbanken op te heffen. En is geen reden om aan te nemen, dat de mogendheden bezwaren zul len maken tegen een maatregel, die er op berekend is de rechtspraak in Egypte te verbeteren. De Porte schijnt den wensch te kennen gegeven te hebben, dat Egypte de diploma tieke betrekkingen met Italië zou afbreken. Tijdens den Turksch-Griekschen oorlog heeft Egypte werkelijk den Griekschen ge zant naar huis gestuurd. Doch thans heeft de Khedwe geweigerd aan den wensch der Porte te voldoen. Dat. zal wel op raad van Engeland zyn gebeurd, dat duidelijk wil doen uitkomen, dat |Egypte feitelijk beeft opgehouden een Turksche provincie te zyn. Ten slotte willen we voor de merkwaar digheid nog melding maken van een bericht in het Italiaansch blad R a g i o n e, dat de paus koning van Jeruzalem zou willen worden! Een kardinaal heeft namelijk aan dat blad verklaard, dat bet Vaticaan van het doordringen van Italië in Turksch gebied een uiteenvallen van het Turksche rijk verwachtte. Gebeurde dat, dan zouden de mogendheden zich wel niet er tegen ver zetten, dat den paus Palestina werd toege wezen. Het klinkt al te zonderling om waar te zijn. Dat intusschen de geestelijkheid met haar sympathieën aan den kant vau Italië staat, is bekend. Daar wordt opnieuw het bewijs van geleverd. De Romeinsche bladen deelen mede, dat kardinaal Vannutelli by een huwelijksvoltrekking eeD toespeling maakte op het optreden van Italië in Tri polis en daarbij herinnerde aan de glorie rijke oorlogen met de Turken, begonnen op initiatief van paus Innocentius II. Hij voeg de daaraan toe, dat Italië een werk dei- beschaving volbrengt door de halve maan te vervangen door het kruis en sprak den wensch uit, dat Italië de beschavingsmissie die het in Tripolis op touw heeft gezet, moge volbrengen. Binnenland. Westschouwen, 18 October. De loodslransportstoomer „Frans Naere- bout" heeft van morgen de te Burghsluis liggende tonnen van West Banjaard en Brouwershavensche gat weggehaald en Daar Hellevoetsluis gebracht. Met den jongsten storm zijn deze tonnen van hun plaats geslagen en daarna geborgen. Doodgetrapt De veldartillerist G. Willems, van de 2e battery, 4e regiment te 's Bosch, die Maandagmiddag bij de rijles door een tiap van een paard een schedelbreuk bekwam, is in het militair hospitaal aldaar overleden. Ongeluk bij het schijfschieten Aan boord vau de torpedoboot „Cycloop", te Nieuwediep, had Woensdagmorgen bij het schijfschieten een ongeluk plaats: Bij de oefeningen met de schietcylïnders en geweerpatronen ontplofte een patroon in den schietcylinder, waardoor de matroos van de marinereserve Smit vrij ernstig aan den schouder werd verwond, terwijl de matroos Van Os, eveneens van de marine reserve, licht aan het hoofd verwond werd, Beide gekwetsten werden in het Marine- Hospitaal opgenomen. Te Bussum heeft een collecte voor de noodlijdenden in Zeeland f 903,54 opge bracht. Dorpspolitiek en partijhaat. Het onderstaande geeft een treurig beeld van partyhaat, uit de dorpspolitiek geboren. Een agitator van een der politieke par tyen op 'n dorp onder den rook van Maas tricht, bezocht een persoon, die een woning gehuurd had van iemand, die niet tot de politieke vrienden van den partijman kon woiden gerekend. Met een handigheid wist hy het niet ge registreerde huurcontract in zyn bezit te krijgen, met de belofte het over eenige dagen te zullen teruggeven. Hij stuurde evenwel het bewuste huurcontract naar den inspec teur der registratie, die èn den huurder èn den verhuurder verplichtte tot betaling der verschuldigde registratiegelden, plus de boeten. De partyhaat gaat ver! L. K. Rijwiel mei -1 d f 5000 aangeteekende brieven gestolen. Het rijwiel, waaraan een zak, houdende gelden van het hulppostkantoor aan de Prins—Mauritskade te 's Hage, is niet ge stolen uit dit kantoor, maar uit het bijkan- koor aan het Stadhoudersplein. De beambte, die dien avond per fiets de gelden dezer bijkantoren zou overbren gen naar het hoofdkantoor aan de Fin- sestraat, had de gelden en geldswaardige stukken van het eerstgenoemde bijkantoor gehaald en was toen naar dat aan het Stadhoudersplein gereden, om ook daar een en ander in ontvangst te nemen. Zijn rijwiel had hy geplaatst in de bestel lerskamer, met een deur uitkomende in den tuin, die ligt aan de Adriaan Pauw straat. Men vermoedt, dat de dief door deze deur in de bestellerskamer is gekomen en daar het rijwiel heeft weggenomen. De zak bevatte 4 a f 5000 aan bankpapier en specie, benevens eenige aangeteekende stukken, waarvan de inhoud nog niet is vastgesteld kunnen worden. Het rijwiel, dat aan het bekende roodge verfde achterspatbord kenbaar was, werd eenigen tijd later aan de Van Boeselaarslaan teruggevonden. De heer mr. G. Vissering heeft de oppositie van Monetary adviser voor het Chineesche Gouvernement aangenomen onder voorbe houd der goedkeuring van H.M. de Koningin. Aan inr. Vissering zal door de Chineesche regeering een rang worden toegekend gelijkstaande met dien van de buitenland sche gezanten van China. Een nieuw park cadeau We hebben onlangs medegedeeld, dat eenige vermogende Amsterdammers het voornemen koesteren de gemeente een kapi taal aan te bieden onder voorwaarde dat daarvoor een wandelpark wordt aangelegd, dat in 1913 zou moeten gereed zijn. We heb ben daarbij megedeeld, dat't in de bedoeling lag dit park te openen tegelijkertijd met de alsdan te houden internationale tentoon stelling. Dit bericht eischt in zooverre aanvulling dat de schenkers van dit park de aanbieding vooral willen doen samenvallen met het eeuwfeest van het herstel van Neerlands Onafhankelijkheid in 1913. Het tot nu aan wandelparken niet rijk- bedeelde Amsterdam, zal met vreugde die schenking aanvaarden. Tel. De gehuwde onderwijzeressengehand haafd Na langdurige beraadslagingen is dooi den Amsterdamschen gemeenteraad het voorstel van Burgem. en Weth. om mevr. Lub-Kooiman te ontslaan, verworpen met 25 tegen 16 stemmen. De gehuwde onderwijzeres blyft dusin de school. Na sluiting der raadsvergadering werd op straat, vooral door onderwijzers en on derwyzeressen, den raadsleden, die tegen het voorstel van Burgem. en Weth. had den gestemd, een ovatie gebracht. De duurte en de zoevisch. In een artikel in „De Nieuwe Courant" onder bovenstaand opschrift betoogt jhr. J. C. C. den Beer Poortugael, dat bij een tij delijke duurte de maatschappij zich zal en moet redden door naar andere voedingsmid delen uit te zien en hy wijstin dit verband voor ons land op zeevisch. De schrijver zegt o.a.: Ons volk eet byna geen visch. De En- gelschen eten ze soms driemaal per dag, van allerlei soort, op allerlei wyze toebe reid. Zij beginnen al by 't ontbijt. De Duitschers minder dan de Engelschen, maar veel meer dan wij. Wij willen niets anders hebben dan krimpvisch, verwend als wij zyn uit den tijd, toen er nog niets anders waren dan zeilschuitenkottertjes bommen botters en blazers, die ter kust vaart gingen en kersversch de visch le vend aanbrachten, zooiets als nog uit den tijd van de Kaninifaten. Maar de stoom is gekomen laat genoeg bij ons, toen die in Engeland al tientallen van jaren op de vischvangst was toegepast en heeft daarin een groote verandering gebracht. De stoomtrawlers, die verder in zee gaan en zes tot tien dagen uit blijven, brengen natuurlijk alleen de vangst van het laatste etmaal levend aan. De massa wordt dadelijk duchtig onder het ys gelegd, en zoo bij thuis komst in de vischhal afgeslagen. Die visch moge voor de lekkerbekken en fijnproevers niet den bijzonderen fijnen smaak hebben van de levend aangevoel de en krimp gesnedene, zij is uitstekend en levert, mitsdien goed toebereid, een zeer smakelijk gerecht. In de grootste hotels en restaurants van het buitenland en hier niet minder worden ze door een Franschen of Duitschen kok met een of andere sauce a, la Bearnaise of la Pompadour opgedischt met wat kapper tjes door de gasten met welbehagen ver orberd en met een goed glas Haut Sau- terne vereerd. De meeste Nederlanders hebben geen flauw denkbeeld van de overgroots hoe veelheden kostelijke voeding, die door de stoomtrawlers het land ingebracht, maar voor een groot gedeelte helaas ook weer haast tegen spotprijzen het land uitge voerd worden zulks alleen omdat er niet wordt gezorgd, dat men bij ons visch op verschillende wijzen tot een smakelijk gerecht weet toe te bereiden en de daar voor geschikte ook als volksspijs te be nutten. Zoo gaat er uitnemeude volks voeding en daarmede een menig! e volks kracht byna dagelijks voor Nederland verloren. Beestachtige xoreedheid. Uit de Haagsche Courant knippen wij het volgend Ingezonden Stuk, waarin de inzender J. R. F. uiting geeft aan zijn helaas maar al te gerechtvaardigde verontwaardiging. Hy schryft dan Een sprekend staaltje van beestachtige wreedheid heeft zich Dinsdag in de Haagsche tram afgespeeld. Toen omstreeks 5 uur by de Wagenbrug een meisje die onder de tram geraakte die uit de Wagenstraat kwam en het toegesneld publiek wanhopig pogingen in 't werk stelde om de tram te lichten, terwyl het ongelukkige kind door haar jammeren en schreeuwen de menschen uit hun huizen haalde, bleef het grootste deel van de zich in die tram bevinde passagiers doodkalm zitten. Onder de passagiers waren ook dames Zou nog een van dieonmenschen den moed hebben zijn (haar) naam te noemen en die onmenschelyke houding te verdedigen? Inzender werpt verder de vraag op, of de conducteurs in zulke gevallen niet 't recht hebben het publiek te sommeeren de tram te verlaten. Buitenland. Zijn bruid vermoord. In de Berlynsche voorstad Schöneberg is dezer dagen op een avond een bloedig liefdesdrama afgespeeld, waaraan een 20-jarig dienstmeisje ten offer is gevallen, terwyl haar moordenaar, de 22-jarige brievenbesteller Fromm, zichzelf doodelijke wonden toebracht. Martha Bogula onderhield sedert eenige jaren met een vriend uit haar jeugd, Fromm geheeteD, betrekkingen, die op een huwelijk hadden zullen uitloopen. In den laatsten tyd echter had deze verstandhouding, tot dus verre steeds ongestoord, veel te lijden dooi de ziekelijke jalouzie van den jongen man. Fromm meende n.l. aanleiding te hebben tot ijverzucht, terwijl zijn aanstaande vol hield, dat hiertoe niet de minste aanleiding bestond. De onophoudelijke verwijten van haar minnaar noopten het meisje tenslotte, de betrekkingen met Fromm af te breken, waarvan deze eehter niets wilde weten. Zijn aanstaande bleef echter by haar voornemen volharden. Haar broeder, een koopman, waarschuwde haai nog enkele dagen geleden voor een wraakneming van Fromm, maar Martha Bogula verbande alle vrees, daar zij zich niet kon voorstellen, dat haar vroegere bruidegom iets kwaads in het schild voerde. Vrijdagavond verscheen Fromm in de woning van de menschen, by wie zijn meisje diende, en verlangde haar te spreken. De vrouw des huizes, op de hoogte van de voornemens harer dienstbode, om Fromm te laten loopen, stond hem een laatste on derhoud met het meisje in. de keuken toe. Bij het binnentreden van Fromm viel het meisje onmiddellijk zyn somber, zenuwach tig uiterlijk op, en zij vroeg hem, wat hy van plan was. Nauwelijks had de vrouw des huizes zich naar de eetkamer harer woning begeven of in de keuken, waarvan de ramen openstonden, begon een heftig, zeer luid gevoerd twistgesprek dat echter slechts een paar minuten duurde. Plotseling klonk een doordringende kreet, gevolgd door spoedig verstervend geroep om hulp. Men snelde ijlings toe en vond het meisje languit op deD vloer liggen, met ge heel doorgesneden hals. Zij was reeds dood. Naast het lyk knielde Fromm in een groo- ten bloedplas. Hy had zich met een puntig keukenmes reeds verscheidene steken in den hals toegebracht. De oppasser van 'n zee-officier, dien hetzelfde huis bewoonde, rukte Fromm het mes uit de hand, waarop deze bewusteloos in elkaar zakte. Een in de buurt wonende arts moest inderhaast een canulus in de keel van den zwaargewonde aanbrengen, om hem in het leven te behouden. Het arme meisje, van groote aanvallig heid genoot een uitstekende reputatie. Ook Fromm moet een solide en vlijtige jonge man geweest zyn. Een waterhoos streek Dinsdag over Per- pignan en zette een gedeelte van de stad onder water. De schooien moesten gesloten worden en het geheele telegraaf- en telefoon verkeer is gestremd. Vijf personen levend verbrand. Uit Mitchell (Illinois) meldt men, dat een inwoner al daar zyn fornuis met petroleum wou aan wakkeren, maar 't kruikje, dat hy in de handen had, ontplofte en de onvoorzichtige was, met vier zijner kinderen, dra door vlammen omringdzy werden verkoold. Onweer. Over de Spaansche provincie Catalonië heeft een onweer met storm en hagelslag gewoed, dat veel schade heeft aangericht. De spoorlijn tusschen Barealona en Torreblanca is over een afstand van 500 meter vernield en versperd door omgewaaide boomen. Te Castellon is een huis ingestort, waarby 2 menschen omkwamen. Verzoend. Al wordt er niet bij gemeld voor hoelang, vast verzekerd wordt, dat de prinses Louise van Saksen zich met haar echtgenoot Toselli te Florence verzoend heeft. Een dezer dagen is prinses Louise onverwacht in het hotel Baglioni in de Italiaansche stad aangekomen enkele uren later verscheen Toselli by haar en 's avonds vertrokken de verzoende echtelieden naar Piesole. Een journalist heeft den vader van Toselli naar de bevestiging van het wereldschokken de feit gevraagd. De oude heer was blijkbaar niet bepaald met den loop der zaken ingeno men. „Op den dag dat myn zoon zich met de prinses verzoende, is hy voor my gestor ven", aldus Toselli Senior. Be „Libertê". Dinsdag is aan boord van het wrak der Liberté, hetwelk than3 wordt leeggeruimd door matrozen, een merk waardige ontdekking gedaan. Onder een hoop yzer en staal werd een boek gevonden, getiteld „De marine van weleer", geopend op de bladzijde een gravure, die de ont ploffing aan boord van het Engelsche fregat „Quebec" voorstelt die, op 7 October 1779 plaats had, gedurende het gevecht op de reede van Ouessant, met het Fransche fregat „Survaillante". Een duel tusschen schooljongens, dat, blij kens den tragischen afloop echter verre van jongensachtig was, heeft te Rudolfstadt plaats gehad. Twee leerlingen van het gym nasium, 16 en 18 jaar oud, hadden elkaar uitgedaagd tot een duel op het pistool om een meisje en de jongste is gedood, terwijl zyn tegenstander levensgevaarlijk gewond is. Het geval had zich aldus toegedragen De „primaner", d.w.z. leerling der hoogste klasse, Dietzen, zoon van een raadsheer aan het rijksgerechtshof te Leipzig die by een familie te Rudolfstadt in pension was, ging Maandag uit wandelen met een meisje, wie hy zeer yverig het hof moet hebben gemaakt, toen de „obersecundaner", leerling der op een na de hoogste klasse, Von Necker, zoon eener Rudolfstadtscbe famlie, zich bij hen voegde en het meisje een zeer zware belee- diging toevoegde. Dietzen daagde daarop Von Necker op 't pistool uit. 's Middags kwamen de twee tegenstanders nog eens samen, bij welke gelegenheid Von Necker de uitnoodiging van Dietzen om zijn beleedigende woorden in te trekken in den wind sloeg. Dinsdagmorgen om 5 uur kwamen de 2 jongens daarop by elkaar op het Uilenveld, in de buurt van de stad. Zooals vroege wandelaars hebben opgemerkt,liepen zy vlak naast elkaar, zonder echter een woord met elkaar te wisselen. Op een open plek in het boschaangeko men, stelden zy zich daarop in gevechtspo sitie. Getuigen waren er niet. Zy trokken hun jas en vest uit, en teekenden op de plaats van het hart met rood kry teen kruis op hun hemd. Vervolgens telden zy' twintig passen af. Dietzen had als beleedigde het eerste schot. De revolver, die hy had meegebracht, wei gerde echter. Nu vuurde zijn tegenstander uit een dubbelloops Teaching, maar trof al evenmin. Er was evenwel bepaald, dat het een duel op leven en dood zou zijn, dus werd het schieten voortgezet. Volgende schoten troffen beter en beiden werden gewond maar nog schoten zy voort, totdat Von Necker op den grond viel, zoo zwaar gewond, dat by Dietzen smeekte hem dood te schieten. Deze trad daarna op hem toe en joeg hem een kogel door het hoofd, die een einde aan zyn lijden maakte. De overwinnaar had twee kogels in de borst, waardoor de longen waren geraakt. Hij sleepte zich nog voort van de plaats van het gevecht, maar viel weldra, door bloedverlies uitgeput neer. Een hout hakker vond hem, haalde hulp en zoo werd hij door eenige mannen naar een herberg in het bosch gedragen Vandaar is hij per automobiel naar Rudolfstadt vervoerd en in het hospitaal opgenomen. Wat het geval nog zooveel afschuwelijker maakt is, dat hel meisje, waar de strijd om ging, met alleen geweten heeft, dat het duel zou plaats hebben,maar zelfsdewapens heeft verschaft waarmee de jongens elkaar zouden ombren gen. Men zou dat meisje eer voor een Cor- sikaansche dan voor een Duitsche houden. Landbouw. De Rogge vóór den winter. (Een gesprek tusschen baas Harmsen en zyn zoon, die in een landbouwcourant zit te lezen. Zooals gewoonlijk, zyn vader en zoon het in den beginne oneens, maar ein digen toch, met accoord te gaan.) „Je moet daar niet zoo lang in die courant zitten snuffelen. Martien,want het is zeker, dat er veel leugens in staan; het is net als in alle andere krantenvandaag schrij ven ze iets en morgen spreken ze het weer tegenzoo komt de krant vol." Dat kan nu wel eens een enkelen keer gebeuren, vader, ik zal het niet tegenspre ken, maar er staat toch ook veel goeds in; ik zou in elk geval myn landbouwcourant niet willen missen. Ik heb daareven ten minste een aardig artikeltje gelezen, 't Is over den groei der rogge in het najaar, vóórdat het gaat vriezen.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3