zijnen 1SDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZÜID-HOLLANDSCII IN ZEEUWSGHE EILANDEN G Veerhuis". raat. TE. ken. 21/2 cent. iiua 3 cent. - Middeiharnis. iiop ide Goederen, enz, ki!nïfïïii£iaSii!iiSiiSn^ Liefde en Tirannie. ipfr j' tegenstaande de HE STIJGING der DSTOFFEN zijn door VROEGTIJ- AFSLUIT1NG in inze bekende lage n te handhaven. CHE GENRES uur. otterdam. 1ELIJKE PRIJZEN. f. M. MULDER. rleminerolie. linn ONZE EILANDEN VOOR OE Dil Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 48 Zaterdag 21 October 1911 18Ê Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middeiharnis. Prijs per adv mtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer 0/10 Groote le Iters naar plaatsruimte. Oöicieele JVièdedeeliiigeii. INRICHTINGEN welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Bliildelhnrnls brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van David de Haas, vleescbhouwer te Middelharnie, om vergunning tot de oprichting van een slachterij van runderen enz. in een 6chuur, staande op het perceel kadastraal bekend in Sectie B, No. 2285. Op Donderdag, den 2 November 1911, des voormid dags te elf uren, zal ter gemeentesecretarie gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe tc lichten. Zoowel de verzoeker, als zy, die bezwaren hebben, 'kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennisnemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belangbebben wordt er op geves tigd, dut volgens de bestaande Jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor bet gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. MiddelbamiB, den 10 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. C. KOLFF §r. L.B. Buitenlandse!! Overzicht. De uitslag van de in België gehouden Gemeenteraadsverkiezingenis een vernieti gende nederlaag geweest voor de clericalen en de clericale Regeering. Reeds gisteren hebben wij meedegedeeld, hoe te Brussel. Luik, Namen, Charleroi, Bergen, Antwerpen, Brugge, Yerviers en Leuven het liberaal-socialistisch kartel de meerderheid had. Dit wil zeggen, dat in enkele dezer steden (o. a. te Namen) de tot nu toe clericale gemeenteraad in een linksche is omgezet. Want de gemeente kieswet in België bepaald, dat wanneer een lijst de meerderheid der uitgebrachte stem men verkrijgt alle candidaten dier lijst gekozen zijneerst wanneer geen lijst de absolute meerderheid heeft, wordt het be ginsel der evenredige vertegenwoordig toegepast. Bij de tot voor kort bestaande verdeeldheid tusschen liberalen en socialis ten, was deze wet, door de clericale regee ring ingevoerd, natuurlijk beslist ten gunste der clericalen. Thans hebben de liberalen en socialisten echter niet alleen voor de algemeene binnenlandsche politiek, doch ook in bijna alle gemeenten een „kartel" gesloten, met 't gevolg dat de wet zich nu tegen haar geestelijke auteurs zelve heeft Slechts in enkele plaatsen zijn clericalen er in geslaagd een liberale meerderheid te verdrijven (o. a. te Spa), of hun eigen meer derheid (de helft der gemeenteraadsleden moest vernieuwd worden) te handhaven. Daarentegen zullen thans, dank zy de gemeentekieswet, in verschillende groote steden, als Brussel, Luik en Antwerpen FIETJXXjXJIETO XT. 18 Zie, waartoe gij nu gekomen zijt! de lui in huis wijzen u met den vinger na!" Hij greep haar stevig by haar polsen en sleurde haar mede over den gang, dien hij afsloot. Ga nu dadelijk naar bed." bromde hy haar toe„ik heb nog te schrijven." En tegelijkertijd duwde hy haar in het slaap vertrek. Hy zelf liep den geheelen nacht in zyn kamer op en neder. XVII. Gedurende eenige dagen duurde de druk kende, onaangename stemming voort. Thea weende veelgrievende smarten doorboor den haar teeder hart en folterden haar op onuitsprekelijke wyze. Ten laatste kon zij het niet langer verdragen,altijd in Herbert's onheilspellend gelaat te moeten kijken. Schuchter en bedeesd liefkoosde zij zyn hand die op de tafel lag„Ik zal een vol genden keer voorzichtiger zyn, vergeet het, waar bet toeval wilde, dat het juist allen clericalen waren, die herkozen moesten worden alle clericalen leden uit den Gemeenteraad zijn verdwenen. De beteekenis van deze clericale neder laag gaat ver uit boven die, welke |een Gemeenteraadsverkiezing gewoonlijk heeft. Metterdaad toch was zy een zuiver poli tieke verkiezing met als eenigste strijd punt de schoolwet der regeeringhet be kende ontwerp van den minister-president Schollaert, slechts in schijn ingetrokken om door de Broqueville nagenoeg onver anderd weer te worden ingediend. Dat de gemeenteraadsverkiezingen in hoofdzaak om dit ontwerp gingen, en niet, hoeveel moeite er de clericalen ook toe deden, over vragen en speciale gemeentepolitiek behoeft overigens niet to verwonderen. Want het waren in de eerste plaats de gemeenten die door Schollaert's wet het sterkst zouden zyn getroffenzy zouden met eigen middelen er toe hebben mede te werken, dat de gezinshoofden hun kin deren naar vaak minderwaardige, door de geestelijkheid opgerichte scholen zouden kunnen zenden. Zoo zyn de jongste gemeenteraadsver kiezingen een politieke verkiezings strijd geworden. Tegen het clericalisme en tegen de schoolwet was de leus. En de uitslag heeft behalve de solidariteit van het liberaal-socialistisch blok, op onmisken bare wyze getoond, dat de meerderheid der kiezers van beide niet meer gediend is. Te Leuven is de ex-minister-president Schollaert, vader der schoolwet, gevallen. Daarmede is de lyn, die door den ganschen verkeizingsuitslag gaat, aangegeven. De beteekenis van dezen uitslag is dui delijk. In de eerste plaats kan het school- wetsontwerp, na deze uiting van den volks wil als begraven beschouwd worden. De regeering wachtte slechts op een hoe zwakke betooging ook voor dit ontwerp om het met haar zes stemmen meerderheid door te drijven. Deze verwachting is droevig beschaamd er blijft haar niets anders over dan het ontwerp op te bergen. Doch vóór alles i3 de uitslag van belang als, door het politieke karakter der ver kiezingen, een betrouwbare toetssteen voor den komenden grooten parlementairen ver kiezingsstrijd, die in Mei van het volgend jaar gestreden zal worden, en beslissen moet of België nog langer clericaal gere geerd zal worden. En de prognostie schijnt niet raoelyk thans: dat na 27 jaar van clericaal régime voor België het volgend jaar eindelijk weer een tijd zal aanbreken, waarin niet de clerus maar een vrijzinnige, vooruitstrevende regeering het land zal be sturen. Het clericalisme beeft in België afge daan. De zes stemmen, waarover zijn re geering thans nog beschikt zullen er in Mei van het volgend jaaT niet meer zijn, Men kan den luiden jubel der liberale Belgische bladen begrijpen. Het daghet in het Zuiden nu, myn liefste! of wilt gy het niet ver geten Daarna zette zij zich op de leuning zijner stoel. „Wees nu weder goed, Herbert! gy zijt immers mijn lief muisje, mijn eenige lieveling!" - Zy nam zijn hoofd tusschen haar beide handen en drukte hem een in- nigen kus op de lippenmyn eenigste myn liefste 1" Hij keek haar doordringend aan, en trok haar naar zich toe. „Zult gy nu eindelijk eens inzien, Thea, dat ik slechts uw bestwil op het oog heb Ik zou u zoo volmaakt mogelijk willen zien, omdat ik u zoo vu rig bemin, begrijpt gy dit dan.'nog niet Het geeft mij iederen keer een steek door het hart, als ik zie, dat deze of geene domme bengel zich durft verbeelden, dat gy maar voor iedereen klaar staat, en dat hij slechts behoeft toe te gry'pen Daarvoor zijt gij my werkelijk te goed en te edelGy moest u zoo gedragen dat een ieder u hoog, onbe reikbaar hoog staande acht. Ik gevoel be hoefte, trotsch op u te kunnen zyn. De gedachte dat iedereen die slechts een wei- nigje liefde ia zyn hart bezit, in staat zou zy'D, u daartoe te voeren, waartoe ik u ge bracht heb, ontsteekt my in razernij. Ik zou met de vuisten rond mij heen slaan, als om mij te vei weren tegeneen grove en brutale beschimping. Gij moet meer zijn en veel hooger staan dan gewone vrouwen Sedert het uitbreken van den Italiaansch- Turkschen oorlog is de toestand in Turkije zeer kritiek. Een groot deel der Turken vraagt onvoorwaardelijke doorzetting van den oorlog, terwijl een ander deel niet on geneigd is met Italië over den vrede te onderhandelen. Onder de sterkste drijvers tot een onvoorwaardelijke doorzetting van den oorlog behooren de leden van het „Comité Jvoor Eenheid en Vooruitgang", terwijl het ministerie in het bevorderen van onderhandelingen over den vrede syrnpa thiek is gezind. Dit wekt groote spanning onder dé" Turken en heel ernstige tijden kunnen voor Turkye aanbreken. Nu reeds onderhandelt het Jong-Turksch comité met de oppositie. Zy sturen er op aan het Kabinet ten val to brengen. Maar de Jong-Turksche leden mogen bedenken welk gevaarlijk spel zy spelen, Want zy die tot het oude regime willen terugkeeren zitten niet stil doch gaan iroort propaganda te maken voor een ver nieuwd absolutisme. Laten de parlements leden echter bedenken dat een terugkeer tot de absolute regeeringsvorm van vroeger beteekent verval van het geheele ryk. Intusschen is Zaterdag het Parlement geopend. Allereerstwerd in'n gebed gevraagd de lafaards die Turkye den oorlog hebben aangedaan te vernietigen. Daarop werd Ahmed Riza met 86 stemmen tot president van de Kamer gekozen, terwijl Mahir, de candidaat der oppositie, 55 stemmen kreeg. Tot voorzitter van den Senaat werd geko zen Gazi Moektar. Toen las Said-Pesja de troonrede voor, waarin de Tripolitaansche kwestie uitvoerig werd behandeld. De groot-vizier liet zich aldus uit: Dat de regeering thans in zulke benarde om standigheden zit, komt door de tallooze fouten en verzuimen van het vorig regime. Er werd ook herinnerd aan de nota van Turkije aan Italië. Italië had echter op de verzekeringen van Turkije geen acht ge slagen en dus heel onrechtvaardig den oor log verklaard. Ten slotte werd verklaard, dat de Turk- sche regeering over de vrede wil onder handelen mits haar rechten en de nationale eer van Turkye niet gekrenkt worden. Nu de Italianen een modern uitgeruste legermacht van 35000 man te Tripoli hebben aan land gebracht, gaat het er voor de en kele duizenden Turken bedenkelijk uitzien. Hoewel zy door nachtelijke aanvallen te kennen gaven zich niet klakkeloos te willeD overgeven, zal er van langdurig verzet geen sprake kunnen zijn. Berichten uit Rome melden dat de bevolking gaandeweg het hoofd in den schoot legt. Tusschen de Tur ken en een aan Italië onderworpen Ara bieren-stam, kwam het zelfs tot vechten, waarby 20 dooden vielen. Voorts is er een karavaan van 200 man en ruim 200 kameelen, voor de Turksche troepen bestemd, door de Italianen buitge maakt. Alle aanvallen der Turken waren, vol gevoelt gy dan niet, wat ik zelfgevoel?" Toch wel, mijn liefste! het is alles zoo schoon, wat gij daar zegt - heb slechts een weinig geduld met uw Thea!" Geduld! ja, maar gy kunt u niet voor stellen, wat er in dergelijke oogenblikken in my omgaat; het is my dan, alsof men het heiligste, het dierbaarste wat mij toe behoort, geschonden heeft, en als ik dan het voorwerp mijner ltefde, gy, myn Thea, zoo bezoedeld zie door vreemde oogen, dan ontsteek ik in woede, omdat gij uzelve niet bewaard en verweerd hebt, .en ik gevoel my bedrogen en misleidIk word dan ge dwongen dat voorwerp onder den voet te vertreden, het nog meer te verguizen, om dat het gewaagd heeft mij te misleiden." Welnu, gy zult dit niet meer onder vinden, mijn arme, lieve man! Ik zal er voor zorgen, dat het u nooit overkome En vleiend en flemend klemde Thea zich aan hem vast, terwijl hij zachtjes met zijn hand over haar schoone lokken streek. Myzelf, Thea, mijzelf is iedere andere vrouw een voorwerp van tegenzin; sinds ik u bemin, verpersoonlijkt gij voor mij „de vrouw;" alleen dat is de naam van liefde waardig; deze eenzelvigheid namelijk der ziel en van den geheelen mensch, deze ab solute onmogelijkheid met een ander wezen te deelen, wat u eenig en alleen toebehoort. Gy moet een onoverwinnelijke, natuurlijke gens de Italiaansche bladen, slechts scher mutselingen, en bij aanval, die de Turken Zaterdag-nacht deden, werd slechts één Italiaan gewond. Een onduidelijk telegram, uit Tripoli aan de „Lok. Anz.", meldt, dat de Arabieren, die niet in de hoofdstad Tripoli thuis hooien, er uit zijn gezet. Er staan waarschijnlijk ernstige gevechten te wachten. Het moet met de Turken treurig gesteld zyn. Hun legertje bevindt zich op 12 uren afstand van Tripoli; 150 soldaten zyn ge wond, 300 lijden er aan koorts. Allen be vinden zich in een beklagenwaardigen toe stand. Het lazaret is in een smerige tent ondergebracht; het ontbreekt den soldaten aan het allernoodigste, en zy zouden zich gaarne overgeven. Slechts door de dreige menten van eenige heethoofden worden zij in bedwang gehouden; 50soldaten,die den raad gaven, zich maar over te geven, wer den doodgeschoten. In de stad Tripoli hebben zich 150 Turk sche officieren gevangen gegeven. Te Rome beschouwt men dan ook den toestand van de Turksche legermacht in Tripoli als wan hopig. In Turkey hinkt men op twee gedachten wat het al of niet voorzetten van den oorlog betreft. De Jong-Turken hebben het kabinet- Said de duimschroeven aangezet, met dit gevolg, dat de ministerraad heeft besloten de diplomatieke onderhandelingen voort te zetten om de Tripoli-kwestie tot een op lossing te brengen, maar tegelijkertijd en Italianen tegenstand te biedeD. Op groud van deze politiek zal de com- té party het kabinet een motie van ver trouwen geven. Aan de Turksche troepen in Tripoli wor den via Alexandrië en de Lybische woestijn uit Turkye versterkingen gezonden. Kisten met wapenen en munitie worden per spoor tot aan bet laatste station in de Lybische woestijn gezonden en vervolgens op kame len naar Barka verder vervoerd. In Egyte zouden ook verschillende Turksche officie ren in burgerkleeding zyn aangekomen, die zich naar Tripoli moeten hebben begeven, om daar den gewapenden tegenstand te organiseeren. Van bemiddelingpoogiugen der mogend heden wil men in Italiën niets weten. De „Neue Freie Presse" weet al te melden dat die pogingen ditmaal als mislukt moeten beschouwd worden. Woensdag zijn deltalianen begonnen met de inschepping van de tweede divisie van het expeditiekorps. De tweede divisie zal de infanterie-regimenten 63 en 64, het twee de regiment Alpenjagers alsmede vele bat- teryen berggeschut omvatte. Haar doel is Derna en Bengasi. Op het Zondag te Modena bijeengekomen socialisten-congres werd tegen den oorlog De Italianen gaan in het bezette gebied aanstonds de handelsbetrekkingen uitbrei den. Behalve de Banca di Roma, die in Tripoli al filialen heeft, besloot ook de afkeer gevoelen voor iederen man, zooals ik die gevoel voor iedere andere vrouw; slechts één enkele moet in u het gevoel van verlangen, van algeheels toewijding wekken, slechts die ééne, wien uwe gansche ziel toebehoortdit ééne slechts is zedelyk al het overige is uwer onwaardig." Herbert had op ernstigen, aangrijpenden toon gesproken, en Thea was door zijn woorden, zooals reeds zoo menigmaal ge beurd was, geheel medegesleept. Iederen keer was het hem gelukt, haar door zyn bedwingende, wegsleepende wijze van spre ken te vervoeren, en aan zich te onder werpen. Willoos volgde zij zyn uiteenzet tingen en verklaringen, meteen ongeëven- aardigde bewondering in haar schoone oogen. Dat was dan weder haar Herbert die haar dit aangedaan had, die met haar kon doen, wat hy verkoos. Haar grootste wensch in dergelijke oogenblikken was dan, zoo edel en zoo vry voor hem te staan, als hy haar hebben wilde. En zoo werd dus de vrede weder hersteld en door een teederen kus bezegeld. Thea bekommerde zich om niets ter we reld zoozeer, als om zooveel mogelyk Her bert's weuschen te raden, en dezen onmid dellijk ten uitvoer te brengen. Zy leerde daardoor weliswaar des te beter het vol maakte egoïme zijner liefde kennen, maar de stomme bewondering zijner glanzende, Banca di Sicillia een filiaal te Tripoli te vestingen. Dinsdag kwam de Duitsche Rijksdag weer by'een voor een herfstzitting, die waarschijn lijk tot half December duren zal. In het begin van 1912 volgen dan de algemeene verkiezingen. Men weet, dat de regeering aanvankelijk van plan was, zonder herfstzitting, reeds deze maand de algemeene verkiezingen uit te schrijven. Doch zy zwichtte voor den aan drang van den kant der blok-coalitie, die uitstel bepleitte. In naam omdat er nog zoo veel dringend werk op afdoening wachtte. Metterdaad omdat zij van den verzachtenden invloed des tyds eenige vermindering ver wachte van de algemeene ontevredenheid, die met name hun financieele politiek in het land had gewekt. Bovendien zou zy door zooveel mogelijk practische arbeid nog tot stand te brengen, zelf het hare daartoe bij dragen. Een uitstel op hoop van zegen dus. Is er kans dat deze uitstel-verwachtingen van het blauw-zwarte blok verwezenlijkt worden Er schijnt weinig kans op. In de eerste plaats valt er van den verzach tenden invloed des tyds niet veel te bespeu ren. Integendeelzelfs de rotsvaste Centrum bolwerken zyn gebleken geen veilig bezit meer te zijn. En van de herfst Rijksdagzitting heeft de coalitie ook al niet veel te hoopen. Dat er niet zoo veel tot stand zal komen, kan nu reeds wel als vaststaande worden aangenomen. Het ontwerp betreffende de herziening der strafwet-procedure komt zeer zeker niet in behandeling. Het ontwerp nopens den huis arbeider wordt evenmin wet. Zelfs of de hoofdschotel der herfstzitting, het ontwerp betreffende de verzekering van particuliere beambten, geheel afgewerkt zal worden, betwijfeld men in politieke kringen zeer sterk. In het geheel zullen er ongeveer 50 zittingen zijn, en wanneer men hiervan af trekt de zittingen, die geheel in beslag zullen worden genomen door de reeds genoemde ontwerpen, en door het riviertol-ontwerp, dat de regeering in alle geval afgehandeld wil zien - en naar verluidt dan ook met on geveer drie vierden meerderheid zal worden aangenomen dan blijft er niet heel veel tyd voor de ontwikkelde en moeilijke regeling der „Privatbeambtenversicherung" over. En te minder, waar, zoo vlak voor de verkiezin gen, natuurlijk menig afgevaardigde den lust niet zal kunnen bedwingen een „ver- kiezingsspeechje 0 te houden Aan gelegenheid daartoe zal het zeker niet ontbreken. Daar is allereerst de duurte-inter- pellatie, die gehouden en door de regeering beantwoord zal moeten worden. Men kan er zeker van zyn, dat links er politieke munt uit zal trachten te slaan en dat zy daar, succes mee zal hebben. Dan is er de Marokko- interpellatie, waarin de afgevaardigden van allerlei „nationale" schakeering de regeering ongetwijfeld menig onvriendelijk woord zul len laten hooren over haar „zwakke" politiek, belang inboezemende persoonlijkheid, zyne onnavolgbaar voorname manieren, die hem tot in de kleinste, meest alledaagsche han delingen eigen waren, die ongewone fijn gevoelige geest die zich nu eens overheer- schend, dan weder spottend of vastberaden deed kennen, beheerschten voorloopig nog alle andere gevoelens en deden haar ge willig en zonder tusschenpoozen voor zijn zelfzuchtige tirannie buigen. Herbert zou niet gaarne gezien hebben, dat Thea alleen uitging. Nu zette zy geen schrede alleen meer buiten het huis, vooral nu zy kort geleden nog, toen zy in de Oxfordstreet voor een winkel naar nieuwe hoeden had staan kyken, door een heer was lastig gevallen. Met weifelende woordeD had zy dit aan Herbert verteld en deze, van de gelegen heid gebruik makende, verzocht haar voor altijd van afzonderlijke wandelingen door de woelige wereldstad af te zien. Zy hield zich dus streng aan zyn bevel, daar zy niets ter wereld meer had leeren vreezen, dan zijn bevelen te overtreden. Hij zelf was geregeld iederen dag eenige uren afwezig. Dit leven van den eenen dag op den an dere kon niet veel langer blijven duren, wilde hij niet in ernstige verlegenheid ge raken. Daarom zocht hij naar eon winst gevende positiemaar de eene dag verliep

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1