DRAAGT 4.9» 5.99 6.99 7.90 Magazijnen Rotterdam Er;; U H -SO.-!«.- 22.5® 25.- li 1 of 2 rij knospsn hoek Eendrachtsstraat Hoogstraat. ONZE EILANDEN van 14 OCTOBER 4911. 3 an klauwzeer breidt zich ote opnieuw uit, dagelijks ïieuwe gevallen bij, men in het invoeren van big- er verschillende gevallen ;s voor. ïealand. pn een beambte der Ned. j zijn, zoo meldt men aan- renzaude alle in den storm lept. omgewaaide boom en. [en wel viel gisteren weer Som. Ze zullen thans alle Isschen 's-Gravenhage en id de tram in botsing ge il verhuiswagen, die totaal waarvan de inhoud werd "sier die van de bok was ewusteloos weggedragen bijgebracht. Met behulp f van de tram trok men ens van de rails en toen 'i ontdekking, dat tusschen i man was doodgedrukt, e uur in een benauwde ngen hebben, feveer 35-jarig ongehuwd jenaamd en uit den Haag J, genomen ter beteugeling i Kapel Avezaath, hebben ,pte gevolg. Nadat de ziekte staan gebracht scheen te atste dagen ook kinderen -jarig meisje is overleden inkbeelden, welke teplat- besmettelijke ziekten be- nedische hulp lam. Trots de briefje wordt ziekenbe- pht beschouwd. En daaren- p domme fatalisme: Wie eit? ember 1.1. kwam'Be heer antoor van de firma van in de Warmoesstraat te >0 aan bankpapier en f 550 inde dit te voegen bij zijn feveer f600. aven hem in overweging, n verband met den stand h verzochten den heer S. deeling geheim te houden, ïeid bleef bestaan van een rzocht daarop de specie in te wisselen, wat ge- in stee zijn zilver af iü het bankpapier in zijn met de f 1000, die hy had ij beweerde f 550 te hebben zy'n depót van f600 en tantie te zullen zenden, -ak van een vermoedelijk daar de heer S. het geld hebben de twee crediteuren pht gewend tot den officier harlem. (H.- Ct.) Lar kranige redding toen een automobiel voor rloo" te Willemsdorp op hte en de bevolking om d, speelden eenige kinde steiger van den veerdienst; n ze snel terugloopeu, men r iets gebeurd was, want ons gehoord; het 12-jarig heer Hubrechts, opzichter stand van het Hollandsch q steiger in do Kil gevallen. I lag daar te spartelen, ion kan, springe te water, e kanten. Niemand durfde :rankziunig van angst, liep glooiing, niemaud, die een g kon uitsteken. Uitgeput gen reeds wegzinken. Bertus, de 19-jarige zoon Korver, den eigenaar van gekleed te water, nooit zwemmen leerde, n en krabbelen zich boven en, aarzelde hy niet; hij nden-kleine banken wer- i steiger toegeworpen hy i, trachtende met zijn reeds st den kant te bereiken e bank, hy voelde dat hy Ijn eigen leven te redden, oest loslaten, die nu snel een roeiboot Kees de veer- n, de moedige redder zag j 1 Het is niet de eerste tp een schaamteloos knip- bt. Wie weet wat gij nu .ls ik niet zoo streng was jrbert!" en zy richtte •e lengte op. Maar meer en ïem een razende toorn te vervolgde hij op bytend- ik heb u aan uw bodem jjf bij ul maar wee u, als na komt!" elaat stond hy voor haar, renen vonken te spuwen, aar beter dat ik wegga!" antwoordde hy koud en j deur open, en stormde, raar buiteD. Herbert snelde achterna, en haalde haar „Schaamt gy u dan in het r, in zulk een kleeding r toe, en greep haar ruw 'Odat zy een luiden kreet d de tegenover liggende en hoofd verscheen even en de deur werd weder iet nogmaals een jammer- (Wordt vervolgd.) Kreïmborg LITERS hetbegreep, dat de eb hem naar die boot toedreef, snol liet hy, niet meer bedacht op eigen behoud, zich naar de diepte zakken, greep het op den bodem liggende ventje, kwam weer boven de boot was aanwezig, vlug werd de knaap als eenlevenlooze zak in de schuit getild. De Korver kroop er eveneens in en snel werd naar den kant geroeid. De heeren van de automobiel pasten aan stonds de middelen der kunstmatige adem haling toe en na een 10-tal minuten keerde met den blos op de wangen ook het leven terug; de knaap kon den van vreugden wee nenden ouders worden teruggegeven. Hulde aan den moedigen Bertus De Korver die eigen leven dreigde in te boeten, bij zyn heldhaftige poging 1 D. C t. Droevig. De schipper Wybenga, van Zwaagwesten- de, is gistermiddag in het Winschoterdiep niet ver van Groningen verdronken by een poging zyn 4-jarig kind, dat van het schip gevallen was, te redden. Het kind werd gered. Onder een wagen gedood. Maandagmiddag is het 12-jarig zoontje van den heer J. C. H., te Soest, ondereen zwaar beladen kolenwagen geraakt. De borstkas werd hem ingedrukt, en spoedig gaf het jongetje den geest. Moord Op een stuk land onder Zwaagwesleinde is het lijk gevonden van een kind, dat ver moedelijk vermoord is. Justitie en een ge neesheer zyn derwaarts vertrokken tot het instellen van een onderzoek. Schip "omgeslagen. De kustwacht van West-Schouwen meldt, dat de Carlmork omgeslagen is en nu op zijn zijde ligt. Brutale hoteldiefstal. De directeur van het Engelsche operette gezelschap, dat te Amsterdam „The Belle of New-York" opvoert, is het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Eer- gistermorgen bemerkte by, by hetontwaken, dat zyn costuum gestolen was uit de kamer in het hotel, waarhij logeerde ook zyn hoed was verdwenen. In het costuum bevond zich een bedrag van f 1200 benevens een gouden horloge met ketting. De bestolene logeerde op de tweede ver dieping. In een ongebruikte kamer op de derde verdieping vond men in een bed, ou der de dekens, een oud blauw costuum, dat blijkbaar aan den dief heeft toebehoord. Daar heeft hy zich vermoedelijk in het eostuum van zijn slachtoffer gestoken, om verwolgens ongemerkt het hotel te verlaten. Ooievaars-trek. De heer S. Ebbinge, te Kortezwaag bij Gorredyk „ringde" een drie tal ooievaars, in den zomer op zyn terrein uitgebroed, aan de pooten. 9 September vertrokken de vo gels. Voor enkele dagen ontving de heer Eb binge bericht, dat een der ooievaars in Op- per-SilizTó gevangen is. Dit is de eerste ooievaar, die in Neder land uitgebroed, in 't buitenland gevangen is. Een boer met een harden kop. Hoe bard een Westfaalsch boerenhoofd is, kan het volgende voorval leeren. Zater dag was een boer uit Meinerzhagen van zijn wagen gevallen en wel zoo ongelukkig, dat een der achterwielen dwars over zyn hoofd ging. Nadat hem de noodige hulp verstrekt was, verscheen hij na korten tijd weer, vergenoegd zyn sigaar rookende, besteeg den wagen en reed naai huis. De toestand te Bruinisse. Men schryft ons uit Bruinisse, d.d. 10 dezer: Met het afbrengen van de vaartuigen gaat het naar wensch; aan onze kust zitten er maar 8 meer. Aan den A. J. Polder zijn er 15 afgekomen door den vloed. Met de andere zal het een heel karwei zyn, nu het spring- gety weer voorbij is. De torpedisten lat6n nog altijd op zich wachten. Het blijkt meer en meer, dat de mossel- banken zeer hebben geleden; hierdoor wordt de ramp zeer verergerd. Aan den dijk wordt hard gewerkt, morgen zal het eerste stuk, van ongeveer 300 meter lengte,klaar komen. Dure tyden! In verband met de stijging der prijzen van de levensmiddelen heeft het personeel der Centraal Spoor verzoekschriften gericht aan de directie dier maatschappij, om het personeel een geldelijke tegemoetkoming te geven, waardoor het in staat wordt gesteld hun huisgezinnen dezen winter van het noodige te voorzien. Uit Ridderkerk: Zwervende door de gemeente kreeg de 11-jarige R. M. in den nacht van Maandag op Dinsdag lust om een toertje te rijden per paard. Daartoe nam hij te Bolnes de hit van bakker v. Ry uit de weide en na den ganschen nacht aan zyn lust te hebben botgevierd, bracht hij de hit 's morgens vroeg in een weide naby het Dorp. De heer v. Ry deed 's morgens bij de po litie aangifte van den „diefstal" en er werd op onderzoek uitgegaan. Nu kwam het veelbeloovend ventje l^uk mededeelen waar de hit zich bevond, kreeg hiervoor een dubbeltje en kocht dadelijk een groote koek Toen later de toedracht der zaak bekend werd, moest hij by den burgemeester komen 6D, ai etende vaD zyu koek, werd hy opge sloten, terwyl hy blijkbaar zich van het geheele zaakje niets aantrok. Schipper A. Pols, te Krimpen a.d. Lek had zich in het vooronder van zijn schuit te slapen gelegd. By het ontwaken kwam hy tot de ontdekking, dat men zijn portemon- naie uit zyn broekzak had gehaald en het aanwezige geld meegenomen. Van de daders was geen spoor te ontdekken. Nu den menschen geen geld uit den zak geklopt Te Xanten zal de bekende Victor-kermis, wegens de duurte der levensmiddelen, dit jaar niet worden gehouden en aan de café houders is het geven van dansmuziek ver boden. Ernstig verzet! Zondagmiddag wilde in de Stormsteeg te Amsterdam een politieagent een bootwerker arresteeren, die aan het vechten was. De bootwerker gaf den agent een vuistslag tegen het hoofd, greep hem vast en trok hem, geholpen door het publiek, naar den waterkant van den O. Z. Achterburgwal, daarbij de bedreiging uitend, dat hij den agent zou verdrinken. Uit lijfsbehoud trok de agent een revolver, die hy by zich dioeg en dreigde daarmee, waarop men hem los liet. De arrestant ging aan den haal, doch werd op den O. Z. Voorburgwal opnieuw gegrepen en met behulp van eenige andere agenten overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Dat het er warm toeging bij deze verzetpleging, blijkt wel hieruit, dat de helm van een der agenten defect raakte en dat een wapenstok verloren ging. Hbl. Werpt niet alles op de straat In de Bloemdwarsstraat te Amsterdam gleed een 70-jarige vrouw, Johanna Weber, uit over een bananenschil, waardoor zy haar dijbeen brak. In de Leidschestraat te Amsterdam is een bejaarde vrouw door een wielrydei- aangereden. Zy brak haar rechterarm. Een droevig ongeluk stortte een geachte familie te Soest in diepen rouw Het 12-jarig zoontje van den heer J, C. H. kwam uit de school en wilde op weg naar huis met een 'kolenwagen van zyn tante mederyden, doch hy viel en kreeg den zwaren wagen over het lichaam. De ongelukkige jongen leefde nog eenige oogenblikken en gaf toen den geest. Dure tijden! Te 's Hertogenbosch wordt door eenige gemeenteraadsleden een brief gericht tot het Dagelyksch Bestuur dier gemeente, om, met het oog op de duurte der levensmid delen, gedurende de wintermaanden een bijlslag te geven op het loon van die ge meentearbeiders, die minder dan f12 per week verdienen. De baas verdwenen 1 Een menagerie, die te Venlo op de ker mis stond op 24 Sept. 1.1., is aldaar onbe heerd achtergelaten. De eigenaar is met zyn vrouw naar Duitschland vertrokken, maar had geen middelen meer, de tent met inventaris verder te exploiteeren. De gemeente heeft zich met de voeding der beesten belast en zal dezelve, als ze niet opgevorderd worden, binnen enkele dagen publiek verkoopen. Een drieling! Indien het waar is, dat de geboorte een jongen een voordeel oplevert vanfjlOOOen een meisje van het halve bedrag, dan werd, zegt de Zw. Ct. de boerenarbeider D. Van B., in de buurtschap Brunnepe, nabij Kam pen, f2000 rijker. Hem werden n.l. twee meisjes en een jongen geboren, die gezond van lijf en leden zyn. De voerman H. Wehrens uit Stramprooi (Limburg) was op weg naar huis zijn paard schrok voor een automobiel, de voerman sprong van de kar en kwam terecht onder het wiel, waardoor hem de borstkas werd ineengedrukt. De ongelukkigge was op slag dood. Buitenland. Een bloeddorstige vrijer. In het hospitaal te Bakoe werd een Russisch meisje opge nomen, wier bovenlip was afgebeten. Zy verklaarde dat haar „beminde" haar zoo misvormd had. De bloeddorstige vryer is daarop door de politie gearresteerd. Hy be kende het feit en zeide uit ijverzucht gehan deld te hebben. Tweegevechtvan jonge meisjesTwee Montenegrynsche meisjes van Danibograd, Vera Brigdanovie en Sava Maradic, werden verliefd op Mirko Hezahy, adjudant van koning Nikita. Ze besloten een tweegevecht op leven en dood aan te gaan, eenig mid del voor de overlevende om in't uitsluitend bezit te komen van den beminde. Het tweegevecht had plaats met de revolver op tien pas afstands. Vere werd gedood en Seva zwaar gewond. IJlend riep zy gedurig den welbeminde. Toen deze kwam was zy echter dood. Deze twee slachtoffers van een liefdedrama waren opgevoed in een Weenscho pensionaat, 't welk zijn onlangs hadden verlaten. Belasting van Millionnairs. De stad New- York heeft groote leeningen aangegaan en moet, om de renten te betalen, steeds meer baten hebben. Daarom heeft destadderyk- sten onder haar burgers maar eens fiink in de belasting opgeslagen. De vermaarde An drew Carnegie, die als een voorbeeldig be lastingbetaler volgens eigen aanslag reeds voor een inkomen van 6 millioen dollar per jaar betaalde, is nu verhoogd tot 10 millioen en mevr. Carnegie is voor de eerste maal aangeslagen voor een inkomen van 200.000 dollar. Op dezelfde manier is de aanslag van mevr. Russell Sage verdubbeld van 5 tot 10 millioen. Pierpont Morgan van 4 op 8 mil lioen, Joseph Pulitzer, de kranteneigenaar, van 5 op 10 millioen en bij wyze van proef is de nalatenschap van John. W. Gates aan geslagen op één millioen dollar. Landbouw. Landbouwers, opgepast! Blijkens een bericht voorkomende in ver schillende dag en- weekbladen is de koopman met zyn poeder om zoet te karnen weer bezig zyn waar aan deD man of aan de vrouw te brengen. Dit wonderpoeder volgens zyn zeggen in kleine hoeveel heid by de melk gevoegd bezit de eigenschap deze zoet te doen karnen. Daarenboven werd de opbrengst aan boter verhoogd, en de kwaliteit ervan verbeterd. Voor een paar jaar bezocht deze koopman ook ons eiland, waar hy nog al zaken maakte. Verscheidene landbouwers kochten van hem zoo'n ronde apothekers doos gevuld met het poeder. Immers, de voordeeleu welke zoo'n doosje poeder aanbracht waren zoo in het oog springend dat men gaarne over den pry's van f10 welke de man er voor vroeg, heenstapte. Onze landbouwconsulent den heer van Bylevelt gelukte het na eenige moeite een doos met het wonderpoeder in imnden te krijgen. Deze zond hy op voor het Rijks landbouwproefstation met het verzoek de inhoud eens te onderzoeken. Dit onderzoek leerde dat het wonderlyke poeder uitslui tend bestond uitkeukenzout. De waarde der doos met inhoud bedroeg, ruim berekend, 10 cent. Geen onvoordeelig zaakje dus! Landbouwers, wanneer deze Middelburg- sche sinjeur zich weder op uwe boerderij vertoont laat hem om uw 10 pop niet lachen. Draineeren. Men vindt in ons land nog vele gronden die door een overvloed van water, maar halve oogsten opleveren. Vele velden die op 't gezicht niet te vochtig zyn hebben in den ondergrond stilstaand water, dat ze kil en koud maakt en hun de vruchtbaarheid voor een goed deel ontneemt. Een eerste ver- eischte in een goed geordende boerderij is een goede alvoet van het overtollige water. Reeds onze voorouders zeiden: „Men kan in water wel visschen, maar niet boeren." Gronden welke een overmaat van water bevatten dienen droog gelegd te worden. Onder drooglegging in het algemeen ver staat men zoowel inpolderen, het droog maken van meeren en plassen, als het draineeren. De beide eerste manieren van drooglegging behooren bij het vak van den waterbouwkundige, doch de laatste, en nog meer anderen, by den landbouwer. Voort durend dient de landbouwer te zorgen voor afvoer van het overtollige water. Op ver schillende wyzen kan hy dit. Wy willen in dit artikeltje slechts de onderaardsche drooglegging bespreken, zooals dit geschiedt door middel van gebakken aarden buizen „drains" genaamd. Dezen tyd van 'tjaar is voor draineeren van bouwland zeer geschikt. In de eerste plaats heeft men nu weinig last van grond water, maar ook zal men er nu 't beste den tyd van kunnen nemen. De uadeelen van te veel water in den bouwgrond zyn talrijk. Wy zullen ze nog eens, voor het bespreken van het draineeren, in 't kort onder de oogen zien. De mest. Wil stalmest in den bodem wer ken dan dient ze ontleed te worden of io opneembare stoffen te worden omgezet. Daartoe is noodig vocht, warmte en lucht. Door de groote hoeveelheid vocht in den bodem is de toevoer van lucht en warmte afgesneden. Alle poriën in den grond zyn zoo rijk met water gevuld dat geen lucht kau toetreden. Daardoor ontbreekt de zuur stof in de mest om ontleend te worden. De mest ontneemt nu zuurstof aan verschillende verbindingen. De yzeroxydezouten worden gereduceerd (in zuurstofgehalte verminderd tot ijzeroxydule souten. Zwavelzurekalk wordt zwavelkalk, enz. De gecursiveerde stoffen zijn nadeelig voor den plantengroei. Dus wordeD bij gebrek aan lucht in den bodem schadelijke stoffen ontwikkelt. Natte bodems blijven lang koud. Dit komt omdat de zonnewarmte verbruikt wordt tot het verdampen van het overvloedige water. De warmte daartoe vereischt wordt voor een groot gedeelte onttrokken aan den bodem. De hoeveelheid warmte benoodigd om 1 Liter water van 0 graden Celciustot 100 graden Celcius te verhitten is slechts voldoende om 537 Liter water 1 graad Celcius in temperatuur te doen stijgen. Hoeveel warmte is er dus noodig om die duizenden Liters water in natte gronden te verdampen In een gezonden bodem moeten de groote en kleine holten met lucht gevuld zyn. De zuurstof uit deze lucht doet dienst by de omzetting van de mest by het kiemen van zaden en van de wortelademhaling. By regen wordt de lucht door het water uitgedreven om bij doorzakking van het vocht door versche lucht te worden vervangen. Daar door heeft een luchtvel versching in den grond plaats. Dit geschiedt niet op natte gronden. De vorst. De vorst oefent op natte gronden vaak nadeel uit. Door de sterke uitzetting van een natten bodem by vorst kunnen de wintergewassen afvriezen. Bovendien dringt de vorst niet diep in natte gronden, terwyl men by ontdooiing gevaar loopt dat het land sterk ineenslibt. De verdunning der voedingsstoffen. De planten kunnen niet eten, ze zyn ingericht om de voedingsstoffen in opgelosten toestand op te nemen. Worden de voedingsstoffen in te veel water opgelost dan zyn ze te ver dund. Dit is Diet zoo nadeelig in zomers zooals wij er nu een hebben, omdat door de sterke verdamping meer vocht wordt opgenomen. Gewoonlijk geven regenachtige zomers weinig warmte en zonneschijn en wordt daardoor minder water verdampt, zoodat de voedingsstoffen te verdund en de voeding der plant daardoor onvoldoende kan zyn. Ook het bewerken van natte gronden is nadeelig. Daardoor wordt de bodem te veel ineengedrukt en de structuur wordt slecht. In het najaar wordt gewoonlijk minder gelet op wat nat, omdat gedurende den winter vaak een vorstje de structuur verbeterd, maar in het voorjaar kan men geen grond in natten toestand bewerken. Ook het weiden is op natte gronden veel minder doeltreffend, (I\ordl vervolgd.) Rogge. De boeren zaaien zeer vaak de rogge wat iat. „Hoe later ze zaaien, des te minder on kruid," zeggen ze. Het kan mogelyk wezen, dat de bo.er, die dit beweert, gelijk heeft, maar, als hy voor zuiver zaaizaad zorgt, als hy de rogge laat voorafgaan door het een of ander hakgewas en deze voorvrucht goed schoonhoudt, als hy de rogge zaait op rijen, (tenminste op eenigszins vruchtbaren grond. Op de hooger en schralere gronden zaaie men niet op iyen, doch werpe men het zaaizaad met breeden zwaai uit), dau zal hij ook bij op tyd gezaaide rogge geen vuil hebben. Het zaad moet dus in de eerste plaats zuiver zijn. Verder moet voor zaai zaad genomen worden, dat men heeft, of kan krygen. En, niet te vergeten is, dat men nu en dan eens van zaad, zelfs eens van varië teit moet veranderen. Hoe veel zaad ?Niette veel. Men zaait eer te veel dan te weinig. Een hoeveelheid van 21/2 HL. per Hectare is zeker genoeg. Hoe moet het land voorbereid worden Zooals ik reeds gezegd heb, late men de rogge zoo mogelyk na eenig hakgewas vol gen zooals aardappelen, boonen enz. Het land moet schoon zijnbestrijding van 't onkruid is naast de bemesting, een der voor naamste middelen om succes te hebben. Ver der moet de grond eenigszins diep geploegd worden. Ook op het zand mag wel eens wat dieper geploegd worden dan gewoonlijk geschiedt. Diep ploegen, sterk bemesten en de bouwvoor wordt al breeder. Maar na het ploegen wachte men eenige weken om den bodem gelegenheid te geven zich te zetten. Bijna altijd wordt de rogge gezaaid met een ondervrucht gewoonlijk klaver of sera- della. Het spreekt van zelf, dat by de be mesting ook het oog gehouden moet worden op deze ondervrucht. Welke bemesting moet dus de rogge hebben Stel, dat we van een Hectare ongeveer 40 HL. rogge ca, 6000 KG. stroo wenschen te halen, dan weten we on betwistbaar zeker, dat door die rogge alleen, uit den bodem gehaald wordt ongeveer 60 KG. kali, gelijkstaande met 500 KG. kaïniet. Daarby komt nog de zeer groote hoeveelheid kali, die door de klaver of de seradella aan den grond wordt onttrokken. Bij een zeer matige snede kunnen we die hoeveelheid gerust op 30 a 40 KG. stellen, zoodat door de rogge en hare ondervrucht uit den grond wordt gehaald een hoeveelheid kali, die minstens gelijk is aan dekali, die zich bevindt in 800 KG. kaïniet. Gewoonlijk is dit de hoeveelheid kainiet, die dan ook gerekend wordt te zyn de juiste bemesting voor de rogge. Welke gevolgen heeft zulk een kaïniet bemestiDg. lo Door een voldoende hoeveel heid kali zal het mogelyk zyn de oogst, zoowel wat het stroo als het graan betreft tot een maximum op te voeren. 2o Door een bemesting met kali zal het stroo de noodige stevigheid krygeD, waardoor het graan in het voorjaar en den zomer beter bestand is tegen regen en wind en alzoo bewaard wordt voor legeren. Alleen bij een bemesting met 8 ii 10 zak kainiet per Hectare is men eenigszins verzekerd tegen het zeer onaangename en schadelijke legeren van het graan. 3o Door een bemesting met kalizouten of liever door een rijke bemesting metkalizouten kunnen in den winter bij vries weer de planten veel beter de vorst ver dragen dan die gewassen welke met die zouten bemest zyn. 4o Alleen by eenvoldoen- de kalibemesting is men verzekerd, dat de ondervrucht, hetzij klaver of serradella nog een rijk beschot zal geven. De rogge moet dus eerst en vooral met kaïniet bemest worden. Tarwe. Als ge op kleigrond woont, spreekt het van zelf, dat ge wintertarwe zult zaaien want tarwe is en blijft op de klei een zeer voornaam gewas. Vooral als do-pryzen stij gende zijn wordt er heel wat land met tarwe bezaaid. Denk echter niet, dat, ge niet op de klei boert ge geen tarwe moogt verbou wen. Ook op lichteie gronden by. op veen gronden, welke op een goede manier ont gonnen zyn zelf op zandgronden ban men

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3