ELSDUK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUÏD-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSC1E EILANDEN OX-FREER im ten. Et - Middelhamis. DIGDHEDEN KIRN inde Goederen, enz. :IS 9 in R1 nd. r/> e p •1 p co 21/3 cent, ima 3 cent. r 208, M1DÜELHARNIS verschillende soorten AANBEVELEND MMELSDIJK. Woensdag morgen zal-er iur in het HOTEL SPÉE m gehouden. 136 IJIipiJIiillillilfillillillil ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal f 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 47 Zaterdag 14 October 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regel:? f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote leiiers naar plaatsruimte. Buitenlaudscli Overzicht. De bron der berichten over de krijgsbe drijven in Tripoli begint hoe langer hoe trager te vloeien. Dit kan verschillende redenen hebben in de eerste plaats natuur lijk deze, dat er werkelijk hoe langer hoe minder op het terrein van den strijd gebeurt. Maar ook kan het zijn, dat de vermaning, die de Italiaansche regeering tot de pers heeft gericht nl. om uit vaderlandsliefde niets bekend te maken aangaande de oor logsdaden, de bewegingen der schepen enz. reeds haar invloed doet gevoelen. Waarbij dan nog de buitengewone strenge censuur, waaraan alle telegrammen in Italië en Turkije onderworpen zijn, en waaronder ook de buitenlandsche correspondenties ie lijden hebben, in aanmerking moet worden ge nomen. Maar hoe schaarscher het eigenlijke oor logsnieuws wordt, des te meer wordt er over den vrede gehandeld. Gisteren waren de antwoorden van de mogendheden op het derde Turksche beroep nog niet alle te Konstantinopel ingekomen. De officieuze Agence Ottomane deelt echter mede, dat ze meent te weten, dat de antwoorden van de groote mogendheden, die reeds door de Porie ontvangen zijn, gunstig voor de onderhandelingen luiden en op dit oogen- blik derhalve een gedachtenwisseling tus- schen de kabinetten plaats vindt waarna met de vredesonderhandelingen een aanvang gemaakt zou kunnen worden. Intusschen treft men in de bladen tal van berichten en verklaringen aan, die met meerdere of mindere beslistheid op de kans wijzen, dat de vrede spoedig zal intreden. Zoo heeft Tsjarikof, de Russische gezant te Konstantinopel, volgens een telegram in de Köln. Ztg., aan een vertrouwbaar persoon verzekerd, dat de Tripolitaansche kwestie voor het einde van de week in beginsel zou zijn geregeld. TerwijldeStamboelschelkdam vernomen heeft, dat eenige mogendheden de Porte hebben voorgesteld, de bezetting van Tripoli door Italië te erkennen, iu ruil voor een regeling van de Kretenzer kwestie ten gunste van Turkije, waardoor het natio nale gevoel der Turken tenminste eenigszins bevrediging zou vinden. Verder meldt het blad Le Jeune Turc, dat de Engelsche gezant te Konstantinopel gewichtige vredesvoorstellen aan den Sultan heeft voorgelegd, en dat Frankrijk zich bereid verklaard zou hebben een Turksche leening toe te staan, mits de Porte in den afstand van Tripoli wil berusten. Bovendien verzekert de correspondent van de Daily Cronicle te Petersburg vau gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat de Tsaar te Livadia een buitengewonen minissterraad bijeengeroepen heeft, om over den toestand te beraadslagen, terwijl, naar men zich her innert, door een vorig bericht werd gemeld, dat de Tsaar geacht werd de pogingen tot bemiddeling van Amerikaansche zijde te willen steunen. FEUILLETO HST. Liefde en Tirannie. 16 Herbert strekte zich behagelijk uit, be stelde een kop koffie en stak een cigarette aan. Wie zou hem, slechts weken van te voren, voorspeld hebben, dat hij met eeD dame drie uur ver zou reizeD, zich met haar in een eenvoudige tuin-kiosk nederzetten en zich daarbij zoo wel en zoo gelukkig gevoelen Onwillekeurig moest hü lachen, toen hij aan de kameraden van de „Garde" dacht. Wat zouden die nu wel voor een gezicht zetten Voorloopig was hij slechts voor één jaar la suite" gegaanmaai bij was vast besloten zijn ontslag in te dienen. Thea roerde deze kwestie nooit aan. Wel begon zij zich, al was het dau ook maar in gedachten, meermalen over de toekomst bezorgd te maken; maar haar gelukroes van het oogenblik, dat nooit ge kende overzalig bewustzijn van geluk,bracht al het overige tot zwijgen. Zoo vloden de dagen in ongestoord geluk voorbij. Herbert sprak er dikwijls over, dat hij zich bezigheden zou zien te ver- De correspondent van het Berliner Tagebl. te Konstantinopel seint, dat hij uit uiet Duitsche diplomatieke bron ver nomen heeft, dat de Duitsche bemiddelings voorstellen groote kans moeten hebben, om door Turkije te worden aanvaard, waarbij ook van( een nauwere aansluiting van Turkije aan hel Drievoudig Verbond gespro ken wordt. Ten slotte wordt aan het Neue Wiener Abendblatt uit Parijs bericht, dat de Rus sische en de Duitsche gezant gezamenlijk een bezoek hebben gebracht by hun Italiaan sclien collega aldaar, en dat von Schön, na het vertrek van Iswolski, het onderhoud met Tittoni en nog een poos voortzette. In diplomatieke kringen gelooft men dat het gesprek tot voorbereiding diende van een bemiddeling tusschen Italië en Turkije, doch dat deze voorbereiding op het oogen blik nog geen bepaalden vorm heeft aan genomen, en er veeleer toe dient, het terrein te verkennen, dan wel bepaalde voorstellen te doen. De verwarring, die de berichten over den oorlog tot nu toe, heeft gekenmerkt, als mede de démenti's ontbreken echter ook iu deze niet. Zoo verneemt de Daily News uit Konstantinopel, dat alle berichten, dat de Porte bereid zou zijn om afstand van Tripoli te doen, valsch zijn. De openbare meeniDg in Turkije is er in elk geval sterk tegenhet Kabinet van Saïd zou vallen, indien het den afstand bepleitte. En de correspondent van de Lokal Anzeiger te Konstantinopel seint, dat de Turksche regeering het denkbeeld, dat zij van Tripoli afstand zou doen om Kreta terug te krijgen, eenvoudig onzinnig noemt. Ook in Italië en Turkije zyn sommige bladen in geenen deele met de middeling ingenomen. Zoo bevat de Tanin een fel artikel tegen de Turksche regeering, omdat deze gemeend heeft, dat thans het oogen blik voor een dergelijke tusschenkomst gunstig was. Terwijl de geheele beschaafde wereld zegt het blad, verontwaardigd is over Italië en vol afkeer protesteerd, doen wy Osmanen heelemaal niets. Hebben wij dan niet eens den moed om datgene uit te voeren, wat wy kunnen doen ?Wat noemt de regeering den nieuwen stand van zaken, die zoo gunstig is voor den vrede Die bestaat hierin, dat Italië onze havens vernield, zijn troepen geland en^onze eer met voeten getreden heeft. Als* wy ons daarom voor Italië willen buigen, dan had den wy het eerder kunnen doen toen er nog geen bloed gevloeid was en onze tor pedobooten nog niet vernield waren. Het blad stelt voor, dan maar een bord in Europa en een in Azië uit te hangen mot het opschrift„Grond te koop I" en meent dat Turkije Tripoli behouden of desnoods verliezen moet met eere. Van haar zyde herhaalt de Italiaansche Corriere della Sera de meermalen gehoorde bewijsvoering dat Italië niet eerder vrede zou kunnen sluiten voor het Tripoli vol komen veroverd heeft. Het blad zegt, dat schaffen, maar by deze plannen bleef het. Iedere dag bracht hem beweegredenen aan, die er hem in verhinderden. Te midden van deze millioénen menschen leidden zij het leven van twee kluizenaars; zij kenden noch de menschen die boven hen woonden, noch beneden hen. Dezen onderhielden zich echter des te meer over het jeugdig paar I XVH. Op zekeren morgen zeide Herbert tot Thea „als ik, nu wij weken laDg zulk een onuitsprekelijk geluk genoten hebben, zoodat er geen vermeerdering maar wel vermindering by mogelijk is, op een goeden morgen te midden van onzen geluksdroom, opeens van uwe zyde verdwenen was, zou dat niet het ideaalste zy'n Thea sprongen de tranen in de oogen. Hy hield er van en vonder zelfs een zeker genoegen in, haar met dergelyké onhebbe lijkheden te kwellen en te pijningen.Haar plotseling verbleekeD, haar doodelyke schrik en angst gaven hem dan opnieuw het volle bewustzijn en de overtuiging van de kracht harer grenzelooze liefde. Mjjn liefde moet onophoudelijk nieuw voedsel vinden I gij moogt haar nooit laten bekoelen; door voortdurend nieuwe teeder- heden moet gy haar vernieuwengij moest de Turksche suzereiniteit onder geen enkele voorwaarde door Italië zal worden erkend, De Perseveranza uit zich nog scherper tegen bemiddelingspogingen onder de thans be staande omstandigheden. Het beslissende feit, betoogt het blad, dat aan het sluiten van een vrede vooraf moet gaan, is tot dusverre niet geschied. Tengevolge van een onbegrijpelijke fout van den Italiaanschen commandant heeft de Turksche vloot kun nen ontvluchten. Daarom moet nu het Italiaansche expeditie leger in Tripoli en Barka de Turksche troepen, die zich naar het binnenland hebben teruggetrokken, ge heel vernietigen. Dan eerst zal het oogen blik voor onderhandelen gekomen zyn. Italië, besluit het blad, heeft niets te vreezen en zal elk offer brengen om een onbeperkte heerschappij in Tripoli te vestigen. Volgens een uit Chiasso te Londen ont vangen telegram eidelyk, zou Italië in een vertrouwelijk rondschrijven aan de mogend heden meegedeeld hebben, dat het met een protectoraat over Tripoli alléén geen genoe gen zou nemen. Slechts de inlijving van Tripoli zal Italië, na de groote kosten, die het voor de expeditie gemaakt heeft, tevre den stellen. Niettemin blijft men in diplomatieke krin gen zich bemoedigend uitlaten over de kan sen, dat de bemiddeling, waartoe Turkije de mogendheden aangezochtheeftzalslagen, en neemt in het buitenland de beweging ten gunste van den vrede meer en meer toe. Zy openbaart zich vooral ook krachtig in Engeland, waar men van verschillende zijden bij de regeering erop aandringt, dat ze haar invloed aanwende om een eind aan de vijan delijkheden te maken en Italië tot arbitrage te brengen. Nu is het weer Lord Avebury (John Lubboek), die in de Times de regeering uit noodigt, Italië te bewegen om de grieven, welke het tegea Turkije heeft voor het Haagsche hof te brengen. Aangenomen, dat Italië gelyk heeft, het heeft daarom nog geen recht, schryft hij, den vrede in de wereld te verstoren en onverhoeds een nabuur aan te vallen, dien het meent te kunnen beroo- ven. Elke sterke Staat, die een zwakkeren wil berooven of inlijven, zal zich voortaan op Italie's voorbeeld kunnen beroepen. Als onzijdige staten het bloedvergieten niet stui ten en arbitrage doorzetten, zal, vreest John Lubboek, de zaak van vrede en vooruitgang tenminste een eeuw achteruit zyn gezet. De Fransche ministers hebben zich, vol gens een Reuter-telegram uit Parijs, deze week bezig gehouden met de bespreking van de schadeloosstellingen in grondgebied, die aan Duitschland zouden zijn toe te kennen, maar de uitkomst dier beraadslaging wordt geheim gehouden. Verder wordt geseind, dat de bijeenroeping van de Kamer tot 31 October of 7 November uitgesteld zal wor den, in de hoop, dat de onderhandelingen alsdan zullen zijn afgeloopen. Volgens een telegram uit Berlyn is de stand van de Marokkaansche onderhande- duizende middelen zoeken om my gelukkig te maken. Het eenige doel uws levens moest zijn, mij het bestaan te verzachten en aangenamer te maken. Een vrouw die terughoudendheid toont in haar liefde doet mij in woede ontstekenl Zy moest steeds bereid zijn haar liefde inede te deelen. Deze afwachtende houding is een valsche gBcndstelling, waarmede de vrouwen ten allen tijde zich zelf en hun mannen ge kweld hebben en nog kwellen. Op mij werkt de liefde verkoelend; de bloem der liefde verdort bij ieder dralen en overwegen, bij ieder berekenen Thea keek hem met verwarring aan. Gij moet dus niet de 'afwachtende spelen, vervolgde hy. Uwe liefde, eene stand vastige, nooit veranderende liefde is mij een levensbehoefte, ja eene levensvoorwaarde geworden. Ik speel met. haar; ik stel haar op allerlei mogelijke en onmogelijke wijzen op de proef; maar, wankelt zy, dan geraak ik buiten mijzelven, want o, ik bemin u toch zoo innig Als jaloerschheid mij aan grijpt, als mijn phantasie my allerlei on- verdragelyke beelden voorstelt, zelfs als ik u duizendmaal onrecht aan zou doen, dan nog moest gij mij niet uwe liefde onthou den, dan moest gy nog om mijn liefde bedelen. Thea schudde zacht haar bevallig hoofdje. Gij vindt dit wellicht afkeurenswaar- lingen blijkbaar bevredigend. De Commissie uit den Bondsraad voor Buitenlandsche aangelegenheden zal van den toestand op de hoogte gebracht worden. De Regeering heeft intertyd verklaard, dat zy de com missie eerst bijeen zou roepen, wanneer de onderhandelingen eenig resultaat hadden opgeleverd. En dit oogenblik moet thans gekomen zyn, daar officieus wordt mede gedeeld, dat de commissie heden bijeen zal komen en dat de rykskanseliei in die ver gadering mededeelingen zal doen. Verder bericht een telegram uit Berlijn aan het nieuwsagentschap L'Information, dat daar ter stede de beëindiging van de onderhandelingen over Marokko officieel zou zyn medegedeeld. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken laat zich echter over de juistheid of onjuistheid van dit bericht dat door de Intransignant in een speciale uitgave medegedeeld wordt, met de toevoeging dat zy het voor juist houdt niet uit, en ook op het ministerie van binnenlandsche zaken verklaart men niets te kunnen zeggen. De jongste berichten uit Portugal zyn voor het meerendeel van tamelijk geruststellen den aard. In de dorpen van Noord-Portugal, waar de opstandige beweging zich hetslerkst openbaarde, moet de revolutie vrijwel onder drukt zijn. De monarchisten hebben echter, volgens een telegram uit Lissabon, hun stellingen in de grensgebergten behouden. De correspondent van de Lokal Anzeiger te Vigo seinde, dat het bericht omtrent de be zetting van Braganza en Chaves door de koningsgezinden niet bevestigd wordt. Zij bevinden zich, volgens deze mededeeling, ten getale van 800 man by Vinhaes, ho pende versterking te zullen krijgen, doch niet in staat lang tegenstand te bieden. De speciale verslaggever van de Daily Mail seint verder uit Braganza, dat hy het slagveld by Vinhaes bezocht heeft en het aantal van de gedoode monarchisten op 150 schat. Kapitein Couceiro moet zich in de bergen van Salguereiros teruggetrokken hebben. Hy had oorspronkelijk 2000 man. maar zijn troepen zyn door verliezen en desertie sterk ingekrompen200 man repu blikeinen zouden Couceiro op de vlucht ge dreven hebben! De correspondent merkt nog op, dat de royalistische troepen zeer slechte soldaten gebleken zyn. In de officieele Portugeesche berichten wordt het mislukken van den monarchisti- schen inval bevestigd en als een vaststaand feit voorgesteld, terwijl ook de Spaansche overheid van meeniDg moet zijn, dat de poging der koningsgezinde samenzweerders voorloopig ten minste mislukt is. Uit Bajadoz wordt echter aan de Vossi- sche Ztg. geseind, dat bij Moimenta een ernstig gevecht zou hebben plaatsgevonden, over den afloop waarvan men nog in het onzekere verkeert, daar alleen gemeld werd, dat er een aanzienlijke hoeveelheid oorlogs materiaal ia achtergelaten, zonder dat gezegd wordt door welke partij. Tal van dooden dig? doe het desondanks! gij moet alles wagen, alvorens gij zoudt willen gevoelen „genoeg van mij te hebben Zelfs tegen mijn wil moest gy my vastketenen; uwe liefde moet zoo hecht en sterk zijn, dat ik mij zelf niet losrukken kan, al zou ik het willen." Thea had hem sidderend aangehoord. Zou zij haar teederheid tot aan het onge- loofelijke kunnen uitslrekken, en op zyn wenschen en verlangens ingaan Aan een plotselingen aandrang gehoor- gevend, klampte zy zich aan hem vast. „Als ik U verliezen moest, zou het myn dood zyn I weet gij dan nog niet, dat gij mijn één en mijn alles, dat gij myn afgod zijt Herbert sloot de bevende Thea vast in zijn armen, in een wild opvlammen zijner overmatige hartstochtelijkheid. Zoo wilde hij haar zien, zich wegschenkend, teeder, van liefde brandend tot algeheele opoffering van haar eigen bestaan, zyn tweede Ik En weder verliepen er dagen van onbe schrijfelijk gelukzy kwamen slechts weinig buiten; een tochtje buiten het doffe gewoel der wereldstad, een wandeling naar Ham- stead Hill of Hyde-Park, waar de voorname wereld in bonte menigte, te paard of in equipage, kwam paradeeren, dat was alles. De herfst liep ten einde. en gewonden lagen op het slagveld. Volgens sommige berichten zouden de monarchisten overwonnen hebben. Men moet hieromtrent natuurlijk nadere berichten afwachten. Deze week kwam te Berlijn de commissie voor de riviertollen weder bijeen, die voor de vacantie nog het principieele eerste artikel had afgedaan, dat de bepaling van de rijksgrondwet,die tolvrijheid van den natuurlijken waterweg voor schryft, opheft. De Pruisische zoowel als de rijksregeering verzocht dringend, er op aan te sturen, dat deze Rijksdag het wetsontwerp nog vóór het einde van de zitting, d. w. z. vóór Kerstmis, kan afdoen. De minister legde er nadruk op, dat de besluiten van de eerste lezing, ook in den verzwakten vorm, dien zy krijgen door het bemiddelingsvoorstel van den centrum afgevaardigde dr. Am Zehnhoff, elk finan cieel belang van het rijk of van de betrokken staten uitsluiten en dat het om een zuivere verdedigingswet, een voorstel van verkeers- politiek, gaat. Dr. Peters verklaarde, dat de regeering de wijzigingsvoorstellen van Am Zehnhoff aanvaardde. De belangrijkste concessie, die deze aan de regeering doen, bestaat daarin, dat de door de commissie in de eerste lezing aan het regeeringsvoorstel toegevoegde ka- lisatie van Moeael, Lahn, enz. op den achter grond geschoven wordt. Eerst zullen de in het regeeringsontwerp opgesomde werken uitgevoerd worden en voor de daarin niet genoemde trajecten zullen de „Strombauverbande", Yoor zoo ver zy niet tot een verdrag komen met de betrokken staten, bijdragen naar verhouding van de hoogere inkomsten, die zy door de verbetering krijgen. De tollen, welke in trajécten geheven worden, die met behulp van de Strombau- verbknde verbeterd zijn, vloeien niet in de „Stromk assen". De nadeelige gevolgen van den oorlog doen zich al gevoelen in dëindustriecentra in de Rijnprovincie. In de hoofdplaatsen, zooals in Solingen, liggen opgestapeld op de stati ons groote hoeveelheden voor uitvoer be stemde waren, die worden opgehouden. In vele bedrijven werd de produktie tot op één derde beperkt. De graanverscheping uit Rusland is nu door Turkye toegestaan. Onzijdige schepen mogen alweer de Dardenellen vrijelijk door varen. De Porte was natuurlijk in haar recht om graan als oorlogscontrabande te beschou wen. Want elke stoomboot met graan, die de Hollespont doorvaart, vervoerde mis schien graan voor de Italiaansche troepen in Tripoli of elders. Maar Rusland kon geen beletsel van zyn graanuitvoer toestaan en dus moet Turkye toegeven. Tengevolge van den oorlogstoestand, heb ben zich op de reede van Taganrog en de havens in de buurt ongeveer 400 millioen kilo waren opgehoopt, waarvan 70 pCt. Vandaag moesten wy het Christal- Palace eens gaan bezichtigen," zeide Her- bert op een der laatste schoone herfst dagen. Thea keek voor zich uit. Hebt gij er geen lust toe, kleine Toch wel, maar Maar?" Ik zou er gaarne recht sierlijk willen uitzien, als ik met U naar het concert ga," fluisterde zy eenigszins verlegen. Ahaer is dus kwestie van een nieu wen hoed Thea knikte toestemmend. Het was haar nog altijd een kwellende gedachte. Herbert te moeten vragen, om hetgeen zy zoo noodig, nuttig of aangenaam achtte. Hy had by hun aankomst in Londen op de vrijgevigste wyze voor alle noodwendigheden gezorgd, maar zy wilde altyd bekoorlijk en schoon voor hem verschijnen. Onderweg zullen wij er een uitzoeken," zeide Herbert bereidwillig; „maar en hy maakte een gebaar, als scheurde hy iets in stukken. Thea begreep hem zeer goed. Hij kon absoluut niet verdragen, dat zy zich naar iemand omwendde, iets wat zij echter gaarne en dikwijls deed, en waarover hij baar reeds meermalen onderhouden had. Dit bedoelde hy ook nu. „Een afschuwelijke gewoontezeide hij iederen keer. De minste onopmerkzaamheid harerzijds bedierf on middellijk zijn goed humeur; dit voortdu-

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1