1SDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZU1D-H0LLANDSGHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN E- ide Goederen, enz. Hoogstraat 321 ROTTERDAM. Dames hoeden. AT-en andere KerkboekeO ken. 21/3 cent. rima 3 cent. SR - Middelharnis. Liefde en Tirannie. |^!|IV[fl[lfgllgll|IV[fVjlljl HET GEGARNEERDE B 880 Middelharnis. uiig een groote partij i zonder overslag, op elk gebied voor Jon as en Meisjes, en Kinderspelen, Portret- ic Zwartjesalbums en mde soorten ea prijzen, soorten gpapier, Kasboeken, M«- doezen Luxe poot, allo enz. odigdheden voor de Am- A vondteekensohoolVer- Dorten Bordpapier, p alle soorten i, Mode-, Dag- Week-, ft en Leerboeken, in lvevtentien nen- en buitenlandsohe fler verhooging van prijs. 3 adres van alle soorten - en BINDWERK. Ansicht-, Fantaoie- en arten, enz. enz. en op boeken worden tegen Uitgeversprijzen Develend, V v>n dar Schenk. Flakkeesche Handelsdrukkerij Middelharnis, DRU K WERKEN tegen batige prijzen. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 46 Zaterdag 7 October 1911 18e Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertpntiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Offlcieele Mededeelingen. NATIONALE MILITIE Indeeling van lotelingen bij de bereden korpsen. De Burgemeester der Gemeente 3HDDELDAKMS brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wen8clien te komen om bij een bereden korps te worden ingelijfd, bij deze worden uilgenoodigd zich vóór den 30aten November e. k. ter Gemeentesecre tarie aan te melden of te doen opgeven. De aandacht wordt voorts gevestigd op het hierna vermelde. Algemeene bepalingen. Voor indeeling bij een der bereden korpsen komen in de eersto plaats in aanmerking de lotelingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doen opgeven en, bij een daartoe vóór de indecling in te stellen genees kundig onderzoek, voor inlijving by die korpsen ge schikt zijn bevonden. Het aanmeldeD of bet doen opgeven kan geschieden zoowel door de lotelingen van de lichting van het loopende jaar, die nog in bet volgende jaaT moeten worden ingelijfd, als door de lotelingen, die onlangs hebben geloot en alzoo behooren tot de lichting van bet volgende jaar. Verdere vereiscbten zijn voor de Bereden Artillerie eene lichaamslengte van ten minste 1.62 M. voor de Cavalerie eene liohaamslengte van ten minste 1.65 M.. met een lichaamsgewicht van ten hoogste 76 K. G. De lotelingen, bestemd voor indeeling bij een be reden korps, worden, met uitzondering van de weini gen hunner, voor wie de eerste-oefening in Maart aanvangt, eerst in bet laatst van September voor eerste-oefening in werkelijken dienst gesteld. In ver band daarmede worden de ter volledige oefening in te lijven en voor do bereden korpsen bestemde lote lingen der lichting vun het loopende jaar, welke lotelingen allen in Maart moeten worden ingelijfd, als regel met verlof gezonden tot het laatst van Sep tember daaraanvolgende. Voordeelen. In vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen genieten de ingolijfden der bereden korpsen de navermelde voordeelen: lo. eene hoogere soldij van 5 centB per dag; l'o. bij verleende vergunning om, na den eersten dienst, krachtens art. 112 der Militiewet 1901 vrij willig onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden eene premie van VIJFTIEN GULDEN (f 15,-) voor elke drie maanden alduB onder de wapenen doorgebracht, gednrende welk verblijf onder de wapenen de soldij bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd; 3o. minder herhalingsoefeningen. 4o. geen landweerdienst, Wijze van aanmelding. Het aanmelden of doen opgeven ban geschieden mondeling op eiken werkdag tusscben 10 en 12 uur voormiddag, of schriftelijk bij verzoekschrift fdat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld) waar bij door den loteling opgave behoort te worden ge daan van a. naam en voornamen; b. lotingsnummer c. beroep d. gemeente, waar hij woont, met aanduiding van onderdeel der gemeente, wijk, straat of gracht en huisnummer; e. wapen, korps of korpsen, waarbij hij bij voorkenr wonscht te worden ingelijfd en c. q. gewenschte garnizoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan één korps op te geven) f. of hij zich ook voor den dienst bij de zeemilitie beeft aangemeld of doen opgeven. De loteling zal tevens kunnen opgeven of bij zou wenscben de eerste-oefening aan te vangen in Maart betgeen slechts bij uitzondering zal kunnen ge schieden dan wel in September 1912, met welken wenscb zooveel mógelijk rekening zal worden ge houden. Hij echter, die zich voor een bereden korpB beeft opgegeven en na geschiktbevindiDg daarvoor ie PEUILLETOIT, 16 Van haar kant schikte Thea zich hierin zeer gewillig; Herbert vond er een zeker genot in, haar te tiranniseeren, niet de min ste tegenspraak van haar te dulden en haren wil in alle opzichten te breken. Zy moest geen enkele gedachte koesteren, die niet de zijne was. Meermalen werd zy zelfs hevig beangstigd door de heerschzucht van deze aanmatigende liefde, die enkel reeds door een min of meer onverschilligen toon van spreken, of door een verstrooidheid gekwetst kon wordenen toch gevoelde zy zich in zaligheid verzonkenvoor niets ter wereld kon zij een anderen toestand gewenscht hebben. Niet zonder siddering dacht zij aan den tyd waarop weder an dere belangen op den voorgrond zouden en moeten treden, en dit liefdeleven een sto ring moest ondervinden. Op zekeren dag zeide Herbert tot haar „Wij moesten er nu eens aan gaan denken, ons een eigen woning te zoeken dit hotel leven wordt te duur!" aangewezen, zal zich niet kunnen terugtrekken, in dien hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich heeft opgegeven. Geneeskundig onderzoek. Vóór 25 Januari a. s. zal het hiervoren bedoeld geneeskundig onderzoek worden gehouden. Dag, uur en plaats van bet onderzoek zullen door den Pro vinciale-Adjudant nader worden bekend gemaakt aan eiken loteling die tot bet ondergaan van zoodanig on derzoek in aanmerking komt. Het onderzoek geschiedt slechts in de garnizoens plaatsen. Woont de loteling binnen bet Kijk buiten eene garnizoensplaats, dan wordt deze tot het onder gaan van het onderzoek en voor de terugreis naar zijne woonplaats kosteloos vervoerd, voor zoover er reisgelegenheid per spoor, tram of stoomboot be staat en de afstand tusscben de gemeente van in woning en de gemeente, waar bet onderzoek zal worden gehouden, niet minder dan 5 kilometer (een klein uur gaans) bedraagt. De loteling, die voor bet onderzoek de gemeente van inwoning moet verlaten, ontvangt onmiddellijk na afloop van bet onderzoek een gulden als ver goeding voor verblijfkosten. Bekendmaking van den uitBlag. In den loop van Februari a. s. zal door den Minis- •r van Oorlog aan eiken loteling, die zich voorden dienst bij een bereden korps beeft opgegeven, wor den bekend gemaakt of bij al dan niet daarbij zal worden ingelijfd, en, in bevestigend geval, bij welk korps en in welk tijdvak zijne inlijving en zoo noodig het begin zijner eerste-oefening zal plaats vinden. Middelharnis, den 5 October 1911. De Burgemeester ULBO J. M1JS. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelfiaruls brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen der lichting van 1912 en de lotelingen bestemd ter aanvulling der lichting van 1911, die verlangen bij de Zeemilitie te dieoen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 November eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente secretarie te Middelharnis, tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 10 uur voormiddag tot 12 uur middng, en meer bijzonder op Dlnsdug, den 17 October 1911, des vooriuiddngs tc 10 nren, te dier plaatse gelegenheid zal zijn. ning worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden, als is aange geven in onderstaande lijst. A. Zeevarenden.} Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, licht matrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuur lieden, schippers en verdere opvarenden van loods- vaartuigen, tonDenleggers en jachten. Diepzeevis- schers en Noordzeekust-visschers. Leerlingen van zeevaartscholen. B. Binnenschippers. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en andero vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren Zuiderzeevis8chers. Visschers op Zeeuwscbe wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterliedcn en veerlieden. C. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. Machinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, by' spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machine- drijvers ^hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automobielen). Smeden en smid-bankwerkers, Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers (hier onder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuig makers. Kolentremwers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vjjlenkappers en voorslagers. Electriciens. Studenten in de werk tuigkunde of in de electrotechniek. Leerlingen van de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Thea bloosde. Voor de eerste maal kwam zij tot het smartelijk bewustzijn, dat zij niets meer was dan Herbert's beminde. Hoe eigenaardig dat het steeds de geld kwestie is die de menschen doet kennen 1 Zij gevoelde zich gekweld door de gedachte, dat zy Herbert's gade niet was, en toch alles van hem moest ontvangen. Herbert bemerkte dan ook al zeer spoedig, dat ér iets bijzonders in haar hart omgiDg. Ik meen te bemerken, dat dit idéé u niet erg bevalt, nietwaar Thea zeide hij. O toch!" stamelde zy, en bloosde nog meer. Hy keek baar oplettend aan.„Watis er dan? gy zijt vuurrood voegde hy er op indrin genden toon by. Thea wendde snel haar hoofd af. „Wat is er dan, Thea gevoelt ge dan nu reeds spijt, afgezien te hebben van de weelde van het verleden I" riep hij driftig uit. O God, neen Herbertzoo verweerde zy zich hevig verschrokken ik dacht er al leen maar aan, dat dat Nu?" hernam hy ongeduldig. Dat gy nu zooveel onkosten hebt!" Herbert lachte. „Dat is kinderachtig, mijn liefste, zijt gij daD niet geheel de rnyne myn grootst geluk, f* En hij liet zijn hoofd op haar schouder zinkeD, waarna, zooals hij het zoo gaarne had, haar bevende hand zacht over zijn Overige beroepen. D. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio telegrafisten). Scheepsbeschietere. Scheepstimmer lieden (scheepmakers). E. Koek-, brood- en banketbakkers of -knechts Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, betzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden, Hofmeesters en kellnera op schepen of booten. G. Ziekenverplegers, Barbiers. Apothekersbedien den. Studenten in de geneeskunde of in de artse- nijbereidkunde. n. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A. B. en D. komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zetmi licien- matroos. De personen, genoemd onder C, komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zecmilxcieii-stoker. De personen, genoemd onder E, komen in aanmer king voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen, genoemd onder F, komen in king voor inlijving als zcemilicienhofmeester. De personen, genoemd onder G, komen in king voor inlijving als zeemtlicien-ziekenverpleger. De personen, genoemd onder H, komen in aanr king voor inlijving als zcemilicien-matroos of -stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Hierbij wordt het volgende bekend gemaakt le. De lotelingen kunnen bij de aangifte voorde zeemilitie opgeven of zij, in geval van aanwijzing vooi den dienst ter [zee, zouden wenscben te worden afge leverd en in werkelijken dienst gesteld in 't tijdvak van 1 tot 15 Muart van het volgend jaar, dan wel of zij er de voorkeur aan zouden geven om, zonder op komst ter aflevering in genoemd tijdvak, in bet genot van verlof te worden gesteld tot in de eerste helft van Augustus van genoemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten wenscli zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Zij mogen echter indachtig zijn, dat de loteling, die zich eenmaal voor indeeïing bij de zeemilitie beeft aan-1 gemeld of doen opgeven en bij bet hierna onder 2o. bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee ia ge schikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo bij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hy zich by voorkeur heelt opgegeven. 2e. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande Lyst en zich tydig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen vóór hunne aflevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid voor inlijving bij de zeemilitie. Dit onderzoek zal plaats hebben in het tijdvak van 1 tot 25 Januari aanstaande. Ieder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mede- deeling ontvangen van dag, uur en plaats, waarop bedoeld onderzoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente waar de loteling woonplaats beeft of verblijf houdt, dan komen de koBten zijner reis ten laste van, '8 Rijks kas en wordt hem bovendien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van één galden (f 1,—) uitbetaald. Om de reis kosteloos te kunnen volbrengen, zullen voor de lotelingen, die zich voorde zeemilitie hebben aangemeld of doen opgeven, door het Bureau der Zeemilitie te Willemsoord bij den brief, waarbij zij voor bedoeld onderzoek worden opgeroepen, worden gevoegd de noodige vervoerbewijzen, waardoor zij op kosten van bet Rijk kunnen reizen naar de ge meente, waar het ondeizoek zal plaats hebben. Opdat echter deze bescheiden werkelijk in handen komen van hen, voor wie zij bestemd zjjn, is het noodig, dat de lotelingen, die verhuizen nadat zij zich ter Ge meentesecretarie voor de zeemilitie hebben aan gemeld of doen opgeven, zonder verwijl van bnn nieuw adres per gefrankeerden brief op duidelijke en volledige wijze mededeeling doen aan genoemd Bureau, met opgave van den datum, waarop het nieuwe adreB is ingegaan of nog zal ingaan. Ge schiedt de verhuizing naar eene andere Gemeente en heeft de loteling de noodige vervoerbewyzen reeds ontvangen, dan zendt bij bij evenbedoelde mede deeling de ontvangen bewijzen terug, waarna hem nieuwe vervoerbewyzen zullen worden toegezonden. De lotelingen, die voor inlijving ter volledige dichte zwarte haren streek, die zyn voor naam, blank voorhoofd beschaduwden. Nog denzMfden dag begaven zij zich op weg om naar een woning te zoeken. Dit ver moeiend heen- en weder- en rondloopen putte Thea weldra uit en al baar leden werden pijnlijk aangedaan. „Ik kan niet meer I" zeide zy ten slotte. Herbert ergerde zich hierover; hij was volstrekt niet vermoeid „Wacht dan maar zoolang beneden." En daarmede steeg hy de trappen op. Ofschoon Thea zeer goed zijn stemming begreep, was zy te zeer af gemat, om hem weder naar boven te vol gen, en bleef daarom voor het hnis op en neder wandelen. Wat duurde dat lang Op dit oogenblik ging een sierlijk gekleed heer langs haar heen en keek naar haar om. Ook Thea wendde zich om. Zoodra de heer dit bemerkte, keerde hy onmiddellijk op zyn schreden terug en liep zoo dat hy haar tegemoet moest komen. Hij nam zijn hoed voor haar af, en sprak haar aan. Thea, die hevig verschrokken was, wilde zich juist verwijderen, toen Herbert het huis uitkwam. Zij snelde naar hem toe, en de heer vervolgde zijn weg zonder verder naar haar om te zien. O zoo 1 daarom wildet gij zeker beneden blijven, nietwaar snauwde Herbert baai- spottend toe. oefening zijn beslemd en ten gevolge van den uitslag van bet onderzoek voor den dienst ter zee worden aangowezen, ontvangen biervan zoodra mogelijk bericht. Dit bericht houdt tevens in de mededeeÜDg, of zij reeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van bet volgende jaar zullen worden afgeleverd, om alsdan dadelijk voor eerste-oefening in werkelijken dienst te blijven, dun wel of zij bestemd zijn om, zonder opkomst ter aflevering in genoemd tyd vak in de eersto helft van Augustus van dat jaar in werkelij ken dienst te komen. 3e. Een bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid geeft geen aanspraak en verhoogt evenmin de kans op plaatsing bij de zee militie. De aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt „De bij de Militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buiten landsohe zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone lijden niet geweigerd aan de lotelingeD, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie bun beroep van de buiten- landscbe zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 13S voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niot hebben kunnen worden aangenomen". Middelharnis, den 5 October 1911. Burgemeester en Wethouders, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MUS. Buitenlandscli Overzicht. De roofoorlog door Italië tegen Turkye begonnen, verloopt tot nu toe gelukkig zonder bloedvergieten. Over „krijgsverrichtingen" valt, wanneer men het in beslagnemen van eenige weer looze handelsvaartuigen in Italiaansche en Turksche havens uitzondert, ook nu zoo goed als niets te berichten. Alleen wordt vermeld, dat de Italiaansche vlag sedert Dinsdag waait van de forten bij Tripoli. In hoeverre dit bericht, van de NeueFreie Presse, meer geloof verdient, dan de vele andere welke ons reeds betreffende de blokkade en het bombardement van Tripoli: bereikten, valt op 't oogenblik nog niet uit te maken. Een Engelsch nieuwsagentschap weet te melden, dat het bombardement, het welk aan de Italiaansche bezetting van Tri poli dan zou zijn voorafgegaan, tot dicht bij Malta gehoord kon worden, en dat de inboor lingen met caravanen beladen met 6000 oude Mauser-geweren, die zij van de militaire dutoriteiten hadden gekregen en met 12000 geweren uit de Derna ontscheept, het bin nenland in waren getrokken, om zich daar op den geurilla-oorlog voor te bereiden. Wanneer de correspondent van bedoeld agentschap een canonnade inderdaad ge hoord heeft, zal zy wel van dp Italiaansche oorlogschepen voor Tiipoli en van de Turk sche forten om de stad afkomötig zijn geweest. Dit is dan feitelijk het eenige te berichten „oorlogsnieuws". Uit de Jonische- en Adriatische Zee wordt geen enkele nieuwe Italiaansche krijgsver richting gemeld. Dit zou dan eenige waarde geven aan de mededeeling van den Matin- correspondent te Rome, volgens welke de italiaansche Regeeving, het conüict met Turkye inderdaad streng wil „localiseeren" en niets anders beoogt dan Tripoli te bezet- Thea keek hem sprakeloos aan. „Wat had hy nu Wat is dat nu toch onpleizierig, Her bert I zeide zy, zich diep beleedigd gevoe lende „dat kan toch iedere dame over komen I" Een dame, moeilijk antwoordde hij tamelijk grof. Maar HerbertI" En zy snelde eenige schreden vooruit, om zijn schandalige be- leedigingen niet te hooren. Hy greep haar echter met zijn ijzeren hand by haar pols. „Wilt gy op straat wel eens niet zoo de aandacht trekken, en by de eene onbeta melijkheid niet nog een tweede voegen!" Herbert was woedend; hy had haar vroeger immers wel eens op koketterie betrapt?— Weldra liep zy weder aan zijn zyde. Of schoon zy reeds meerdere keeren bewijzen van zyn jaloerschheid gezien had, stuitte deze ongerechtigheid haar uitermate tegen de borst. Het anders zoo vroolyk, opgewekt diner verliep nu eentonig en byna stilzwij gend. Thea dacht vol angst aan de toe komst sinds weken weder voor de eerste maal. Hoe zou dat op den duur goed gaan, als zijn verhitte verbeelding hem het onmo gelijkste aanstonds geloofwaardig deed schijnen Dieptreurig bleef zij naar hem zitten kijken, toen hy zich onmiddellijk na het diner achter de „Times" verschanste ten, om daarna, zoo mogelijk, zonder verde ren aanval op Turksche havenplaatsen of inval op Turksch grondgebied elders met de Porte tot een overeenstemming over den afstand van Tripoli te geraken. De krijgsver richtingen aan de Albaneesche kust zouden alleen uit een oogmerk van „verdediging", d. w. z. om te voorkomen, dat de Turksche torpedobooten de Italiaansche handelsvloot bestookten, hebben plaats gehad. Het verder verloop van den oorlog zal natuurlijk moeten leeren tenzij wel licht de „bemiddeling" der mogendheden ongedacht spoedig succes mocht hebben of de Italiaansche regeering inderdaad geen plan heeft „Turkije noch te verzwakken, noch te vernederen", zooals het de Hatin- correspondent beweert. Een telegram aan de Tribuna, uit Constantinopel volgens het welk in de Dardenellen een zeeslag aan den gang zou zyn, schijnt hiermee weieenigs- zinsin stiijd, doch dit Milaneesche blad heeft zich in het kort verloop van den oorlog reeds zulk een naam van onbetrouwbaarheid weten te verwerven, dat op grond van zyn bericht alléén, de mededeeling van den Matin-correspondent nog niet onjuist ver klaard kan worden. Er valt overigens nog een andere reden aan te geven, waarom Italië zijn actie wel licht alleen tot de Tripolitaansche kust zal bepalen. Wanneer het zeeplaatsen als Solo- niki, Smyrna, Beirouth ging blokkadeeren, en de Dardanellen bv. afsluiten dan zou ongetwijfeld aan het Turksche handels- en economische leven aanzienlijke schade wor den toegebracht; echter meer nog aan de handels- en scheepvaartbelangen der overige Europeesche mogendheden, daar de Otto- manen zich nagenoeg alleen met de kust vaart bezighouden en de eigenlijke groote zeevaart geheel aan vreemde vlag overlaten. De berichten omtrent in gang zijnde pogin gen tot bemiddeling zijn niet van de lucht. Ondanks de offlcieele weigering welke Tur kije zoowel van de Duitscbe als van de Engelsche Regeering op het verzoek om tusscbenkomst ontving, is de diplomatie der groote mogendheden zich met het geval blijven bezig houden. En dit was te begrij pen, omdat het gevaar dat Europa uit den tegenwoordigen staat van zaken bedreigt, zóó groot en zoo véélzydig is, dat hel voor ieder dadelijk in het oog moet springen. Uit correspondenties en telegrammen, welke in de meest betrouwbare buitenland- 3che bladen verschenen, mag dan ook wor den opgemaakt, dat men vooral in Duitscb- land en Engeland en misschien ook wel in Frankrijkdruk bezig is met de voor bereidende maatregelen voor een tusschen- komst die op het juiste oogenblik moet plaats gry'pen. Dat oogenblik wordt geacht te zyn aangebroken, wanneer er op het oorlogster rein „iets definitiefs" heeft plaats gehad, d.w.z. wanneer Tripoli door de Italiaansche troepen is bezet. Alsdan zal men 'n regeling voorstellen, waarbij Tripoli ten opzichte van Italië in [dezelfde positie komt als Egypte waarin hij mismoedig rondsnuffelde. Plot seling stond hij op en nam zyn hoed. „Waar gaat gij heen Herbert vroeg zij hem zoo vriendelijk mogelijk. Woningen zoeken Gij zijt hier in ieder geval beter bezorgd dan op straat, vooral als ge te vermoeid zijt om met mij weder trappen te klimmen," zeide hy op denzelf den groven, barscben toon als des morgens. Ik ben nu goed uitgerust, Herbert, en als het u niet onaangenaam is, zou ik u zeer gaarne vergezellen." En bijna smeekend snelde zy naar hem toe. „Herbert, kom, wees niet zoo korzelig het verooizaakt mij zooveel smart, datgy u zoo geërgerd hebtwees niet boos, ik kan zooiets niet verdragen 1" En heete tranen ontrolden aan haar oogen. Herbert trok baar dralend en wijfelend naar zich toe. Nu zij zich niet trachtte te verontschuldigen, werd hy zachtmoediger gestemd. „Gij moet niets aanvangen, niets doen, waaraan ik geen deel heb", zeide hy op verzoenenden toon: „myn liefde duldt dat niet; ik haat alles wat maar half is; slechts het geheel heeft waarde voor my zoolang ik het eenige doel uws levens ben en gy slechts voor my leeft en ademt, zoolang kunt gy mij gelukkig maken en kan ik u uitsluitend beminnen. An ders zie ik met rassche schreden het oogenblik naderen, waarop wij ons van

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1