ihtsschool NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, güID-HOUANDSCHE EN ZEEÜWSCIE EILANDEN leerhuis". lekenschool e Goederen, enz. ■en Papierhandel Liefde en Tirannie. en. "Ui 21/2 cent. 3 cent. mi [SCHAPPEN: ENKHUIZEN, Wester straat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. oe Hillioon Gulden laatst en volgestort .500.000. FSCIIAP verleent Cre- ilden in deposito, belast aan- en verkoop van pons, sluit beleeningen en verricht verder alle tot het Kassiersvak rente 2l/2 °/o. p 30 Juni 1911. den f 6.026.421.33 - 4.277.962.93V2 - 227.537.92 REEST, J.F.MOENS, missaris. Directeur. voor Middelharnis en DER KOOGH iniaiiAMi». IVERTENTIE-BUREAU 80, MIDDELHARNIS en re voorraad EN, TEEKENHAKEN, .EN, PENSEELEN, rschillende kleuren, KT stukjes en flacons, DENPENNEN, KENDOOZEN, enz. enz. n van alle benoodigde KNPAP IER noodigdheden die moch- tegen beslist de laagste W VOORDEEL! /AN ÜJSR SCHENK. >tterdam. LLIJKE PRIJZEN. M. MULDER. lemmerolie. ONZE EILANDEN VOOR OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 45 Zaterdag 30 September 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiën van 45 regels f 0,50 Iedere regel meer - 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingeu. LANDWEER Jaarlyksch onderzoek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente MIDDELHARNIS maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend.dat het onder zoek van de in het verlofgangersregiater dezer Gemeen te ingeschreven verlofgangers vsd de Landweer zal worden gehouden te Middelharnis, in het lokaal de bewaarschool op Donderdag 9 November 1911 voor de lichtingen 1905 tot en met 1911 des namiddags 3 ure. Tot de verlofgangers, die verplicht zyu aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlofgangers van het reserve- personeel der landmacht, zoomede de verlofgangers die bij de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrijwilligen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niet te worden deelgenomen door de verlofgangers, die in het loopende jaar over eenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest; de verlofgangers, in het genot van ontheflïng van den werkelijken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet); c. de verlofgangers, die eene der betrekkingen be- kleedeu als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vast gesteld btf het Landweer-Besluit II, waartoe o.a. behoorende hoofdambtenaren, ambtenaren en beamb ten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie d. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onder zoek 'artikel 27 van voornoemde wet) c. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de Buitenlandsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot het bijwonen van het onderzoek artikel 20 van voornoemde wet; r. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genie troepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onder zoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voor zien van de hem uitgereikte kleeding-en uitrusting stukken, alsmede van zijn zakboekje met daarin ge- hechten verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen te ondergaan in de naastbijgelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdistrictscom- mandant kan worden opgelegd aan den verloiganger; le. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2e. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3e. wiens kleeding- of uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden. 4e. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij onder le. tot 4e genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Landweer districtscommandant te verschijnen tot hel onder gaan van een nader onderzoek dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tüH dïpn het onderzoek duurt, maar in het algemeen het in uniform is gekleed, zoodat d zich het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het'krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroe- PEXJILXjETONT. 15 Nu, dat zal zoolang niet meer duren; liet is nu acht uur over een kwartiertje.41 Herbert stond aan boord van het stoom schip dat van Vlissingen naar Londen ver trok, en keek nauwkeurig naar den oever. Weldra zag hij Thea op de aanlegplaats verschijnen, en snelde haar tegemoet. Ha, zijt ge daar I wy kunnen aanstonds onze kajuit betrekken." De kapitein ging hen voor. „Hier, geachte vrienden, maakt het u zoo gemakkelijk mogelijk. zeide hij op gemoedelijken toon, het is een der netsten op mijn boot, en naar alle waar schijnlijkheid zullen wij een rustigen over tocht hebben. Tot weerziens dus, aan tafel En hij sloot de deur der kajuit achter zich toe. Beiden waren alleen Thea wierp zich onstuimig in Herberts armen. „Ach Herbert, de angst sloeg mij om het hart, des nachts zoo alleen te moeten reizenDe verschrikkingen der eenzaam heid deden haar nawerkingen nog bij haar gevoelen. pen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden ge houden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herin nerd dat het niet-ontvangen eener hoofdelijke ken nisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek maar dat deze open bare kennisgeving eeüig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Verlofgangers, die wen6chen het onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten het Landweerdistrict waartoe zij behooren of op een ander tijdstip te ondergaan, kunnen zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed verzoekschrift wenden tot hunnen Landweerdistrictscommandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld doch behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofgan ger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Bij het onderzoek moeten de verlofgangers ook medebrengen de aan hen uitgereikte wapenen met toebehooren. De verlofgangers, die nog in het bezit van even- bedoelde voorwerpen zijn gesteld, ontvangen deze bij het onderzoek. MiddelharniB, den 28 Sept. 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MUS. Nationale Militie. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis ranken bekend, dat de zitting van den militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden op Vrijdag, den 13 October aanstaande, des namiddags te één uren, te Dirksland. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belang hebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: a. de lotelingen, door of voor wie eenigo reden van vrijstelling wordt ingebracht; b. de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voor- loopig van den dienst moeten worden uitgesloten en c. alle overige lotelingen. Het opgeven of doeu opgeven van eene reden van vrijstelling bij het doen van de aangifte ter inschrij ving of bij de loting, zoomede het doen opmaken en bij den Burgemeester inleveren van de vereisclite bewijsstukken is niet voldoende om zich de ge- weuschte vrijstelling te verzekeren; de reden van vrijstelling moet in elk geval op het tijdstip hier voren vermeld worden ingebracht bij den Militie raad. Ook het niet ontvangen eener persoonlijke kennisgeving nopens de zitting van den Militieraad ontheft niet van de verplichting tot het verschijnen voor dien Raad of tot het indienen van de tot sta ving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijs stukken. Voorts maken zij belanghebbenden indachtig op de navolgende bepalingen Het recht op vrijstelling wegens eigen dienBt en wegens broederdienst is alleen dan geldig, zoo het bestond op den laten Augustus 1.1.het recht op vrijstelling wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken en wegens gemis van de gevorderde lengte moet bestaan tijdens de zitting van den Militieraad. In persoon moeteD voorden Militieraad verschijnen de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. De lotelingen echter, die wegens ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Raad te verschijnen en binnen het Rijk verblijf houden, worden onderzocht ter plaatse waar z(j zich bevinden, mits zij van de onmogelijkheid, waarin zij verkeereif om voor den Nu begint ons nieuw leven, en ben ik bij uMet deze woorden stelde hü baar gerust. Voortaan blijft gij altijd bü mij I nu zijt gij toch nier meer beangstigd, niet waar, mü'n lieve?" Neen Herbertreeds toen ik uw brief ontving, gevoelde ik mij verlicht. Hoe groot was mü'n verbazing, toen ik hem ontving van een conducteur die my zeide dat ik dezen brief verloren had 1 „Mevrouw von Selchow" stond er op. Ik herkende onmid- dellük uw schrift. Wat hebt gy goed voor my' gezorgd 1 De nacht is mü dan ook vol strekt niet lang gevallen. Eerst heb ik het billet overgelezen, dat mü de {reis naar Vlissingen verduidelükte, en mü daarna voorbereid op hetgeen ik daar te doen had. Wat er daarenboven in stond, Herbert, kon ik niet dikwü'ls genoeg herlezenimmers, het was uw eerste liefdewoord!" Ook my scheen het toe, dat dit u op de beste en aangenaamste wüze den tyd zou verkorten. Ik ken immers door en door mün schatjel Tot my'n spy't moest ik u weliswaar tot hiertoe alleen laten, daarop deze zoo druk bezochte fljnen allicht de een of andere bekende mede had kunnen reizenaan dergelijke onaangenaamheden wilde ik u niet blootstellen. Ook kon ik op deze wyze hier het best alles in orde bren gen alvorens gy aankwaamt, en u onmid- dellyk aan boord installeeren. Nu ligt dit Raad te verschijnen, tijdig bij gefrankeerden brief aan den Voorzitter van den Militieraad kennis geven, onder overlegging eener door den Burgemeester hun ner woonplaats gelegaliseerde geneeskundige verkla ring. Honden lotelingen als hier bedoeld verblijf buiten het Rijk, dan kan worden volstaan met het tydig bij gefrankeerden brief aan den Voorzitter van den Militieraad inzenden eener door twee bevoegde geneeskundigen afgegeven behoorlijk gelegaliseerde verklaring van ongeschiktheid voor den dienBt. In persoon moeten voor den Militieraad ook ver schijnen de lotelingen, die als tweelingbroeders of als in hetzelfde jaar geboren broeders eene overeen komst van dienstplichtruiling hebben aangegaan. Verschijnen deze personen op het hierboven aange geven tijdstip niet voor den Raad, dan kan ingevolg de wet hunne overeenkomst geen gevolg hebben. Voor het aangaan dier overeenkomst behoeven minderja rigen de toestemming van hem of haar, die de ouder lijke macht of de voogdij uitoefent. Deze toestemming moet; staande de zitting van den Militieraad monde ling worden gegeven, zoo niet een schriftelijk bewys kan de reden van vrijstelling behalve door den lote- ling zei ven ook worden ingebracht door diens vader, moeder, voogd, curator of door een daartoe schrifte lijk gemachtigde. Lotelingen, die verblijf houden buiten bet Militie- district waarin door of voor hen is geloot, kunnen met goedvinden van den Commissaris der Koningin in de Provincie, binnen welke zij voor de Militie zjjn ingeschreven, verschijnen en hunne aanspraken op vrijstelling doen gelden voor een andere Militie raad, aizoo ook voor den Militieraad, binnen welks rechtsgebied zij verblijf houden. Het verzoek daartoe moet tijdig rechtstreeks aan dien Commissaris der Koningin worden gedaan het behoeft niet op ge zegeld papier te zijn gesteld, doch moet gefrankeerd worden toegezonden. Ten slotte brengen Burgemeester en Wethouders nog ter kennis rende tien dagen, te rekenen van den dag der uit spraak, bij Gedeputeerde 8taten der Provincie, behal ve door den Militiecommissarisalleen bezwaren kun nen worden ingebracht: a. door de loteling, omtrent wien uitspraak is ge daan, of door diens vader, moeder, voogd of curator ft. door den loteliDg, wiens nummer ten gevolge van de uitspraak zou worden opgeroepen, of door diens vader, moeder, voogd of curator en c. door den reeds ingelijfden loteling, die ten gevolge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden ontslagen, or door diens vader, moeder, voogd of ourator 2o. dat de bezwaren, zoomede de verzoeken tot het doen van herkeuring, moeten worden gericht aan Gedeputeerde Staten bij een behoorlijk onder teekend en door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, hetwelk ongezegeld kan zijn, doch binnen de tien dagen, hiervoren vermeld, tegen be wijs van ontvang moet worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer Gemeente; 3o. dat echter geen bezwaren kunnen worden ingebracht tegen eene uitspraak, waarbij een loteling voor den dienst is aangewezen, zonder dat door hem op bovenvermeld tijdstip in de zitting van dep Militieraad eenige reden van vrijstelling was ingebracht; en vrijstelling van dienst is verleend of geweigerd op grond van liet niet of al bezitten van de gevor derde lengte; 4o. dat van de door Gedeputeerde Staten gedane uitspraak, zoo deze althans niet geldt het al of niet verleenen van vrijstelling wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, gedurende tien dagen, te rekenen van den dag waarop zij ter kennis van belangheb benden is gebracht, bij de Koningin in beroep kan worden gekomen door den Commissaris der Konin gin en verder alleen o. door den loteling, wiens bezwaren door de uit spraak niet zijn weggenomen, of door diens vader moeder,'voogd of curator; 6. door den loteling, wiens nummer ten gevolge van de uitspraak zou worden opgeroepen, of door diens vader, moeder, voogd of curatoren c. door den reeds ingelijfden loteling, die ten gevol ge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden alles achter ons, en ik dank u, mün lieve, dat gü u zoo moedig gedragen hebt. Vlei u nu maar nedereenige uren aangename slaap zullen u weldra verkwikken." O, ik ben volstrekt niet vermoeid, Herbert, ik zou liever Voor alles moetgü datgene doen, wat het beste en verstandigste is; ik kan het aan u zien, dat gü na de ontroeringen van den afgeloopen nacht rust noodig hebt; wat hebt ge my beloofd Ja, ja, ik leg mü al neder I veel liever had ik nog wat met u gekeuveld Dat geloof ik gaarne, maar gy zoudt daarby in slaap vallen. Mü is het aange namer, dat gy eerst een weinig slaapt, om dan des te frisscher en opgeruimder te ontwaken, leg u dus op uw gemak neder gij behoeft u immers niet te geneerenKan ik u soms ergens in behulpzaam zyn? Gy vrouwen, hebt toch alty'd ergens hulp voor noodig I" Thea werd als met bloed overgoten, en stond besluiteloos, terwül zü hem met on zekere blikken aanstaarde. Nu Thea, zijt gü dan nog eenigszins bevieesd voor mij?" Zyn gelaat vouwde zich in strenge plooien. Deze vrouw had haar leven in zün handen gelegd, en vreesde eenigen tüd te gaan rusten terwül hy in hetzelfde vertrek bleef! Hy' keek door het luikje van de kajuit wordt ingesteld, op ongezegeld papier kan zijn w doch, behoorlijk onderteekena, rechtstreeks aan de Koningin'moet worden toegezonden; het behoeft niet gefrankeerd te worden 6o. dat, waar in deze bekendmaking gesproken wordt van „vader", „moeder" of „voogd", dit betrek king beeft op den minderjarige en de uitdrukking „vader" strekt voor het geval da t de vader de ouder lijke macht uitoefent, de uitdrukking „moeder" voor bet geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent, de uitdrukking „voogd" voor het geval dat de minderjarige onder voogdij staaten dat,waar aldaargesproken wordt van „curator" deze uitdrukking geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlich tingen worden gewenscht, vervoege men zich ter Gemeentesecretarie op een werkdag, tusschen 10 en 12 ure des voomiddags. Middelharnis, den 29 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Buitenlandsch Overzicht. Het Marokkogeschil tusschen Duitschland en Frankrük schy'nt nu dan tochbügelegd te zullen worden, 't Werd ty'd ook, al; was het maar alleen om de vervelende lectuur, waarop we eiken dag in lange kolommen werden onthaald. Nu dat onweer voorbü zal drü'ven, komen er weer nieuwe zorgen We vermeldden reeds hoe Spanje in troebel water heeft trachten te visschen. Italië volgt dit voorbeeld. Het wil Tripoli bezetten. De Latü'nsche volken aan de Middelland- sche Zee strekken begeerig de handen uit naar de landen aan de overzij. Frankrük heeft Algeria en Tunis en verkreeg nu het protectoraat over Marokko. Spanje breidt zün gebied uit in het noorden van het Moo- renland. Italië heeft te weinig koloniën en beschouwde sedert jaren Tripoli, dat Turksch gebied is, als 'n welkomen buit. Waar de Marokko affaire oorlog dreigde te doen losbarsten, schy'nt de Tripoli-kwestie van lokaal belang, maar geeft inderdaad kans op een oorlog tusschen Italië en Turkije. Die „kans op oorlog wordt versterkt,door dien alle mogendheden, op Duitschland na, er belang bü' hebben dat de Jong-Turksche regeering verdwijnt. De Jong-Turken tracht ten, sedert zy aan het bewind zün, den Engelschen en Oostenrykschen invloed in hun land zooveel mogelük te keeren. Het nieuwe Turküe is-wel een vreemdsoortig lot beschoren. Het is bekend dat de Turken zich zouden willen aansluiten by 't Drie voudig Verbond; zü staan op zeer goeden voet met Duitschland. Maar diens bondge- nooten zitten de Porte dwars. Oostenrük ontfutselde het Turksche rijk Bosnië en Herzegowina en nu gaat de derde bondge noot Italië, het Tripoli ontnemen. De eenige bond van mogendheden van wie Turküe bescherming verlangt, is er slechts op uit het te plukken tot op 't ge raamte. Italië heeft het masker afgeworpen en de mobilisatie wordt nu erkend door het op roepen der reservisten. Te Rome heeft die naar de zee, en trommelde ongeduldig m6t de vingers op de ruit. Herbert luisterde nauwkeurig naar hetgeen er achter zün rug plaats greep. Thea had zich van haar mantel en haar hoed ontdaan en vleide zich nu neder. Hy draaide zich om, en kwam naar haar toe. „Zal mü'n kleine nu eens lief uitslapen en niet wakker worden al vorens ik terugkom, want en hy' lachte schalks, zoolang ik hier biyf, slaapt dat kind toch nietl" Thea moest nu zelf over haar schaamte gevoel lachen. Herbert wist wel dat zy' nu zou uitslapen; en om haar niet verder te verontrusten, drukte hü een zachten kus op haar handje. Gy kunt gerust hier bfljven, Herbert, ik zal toch wel slapenzeide zy op in- nemenden toon. Zijn oogen straalden van een levendigen gloed;- hü plaatste zich aan de overzyde van de kajuit," en nam een boek waarin hü bladerde zonder te lezen, zoodat hü haar kon gadeslaan. Zy' had ge hoorzaam baar oogen gesloten, en zag er hoogst overspannen uit. „A.rm kind I het was geen wonder!" dacht hy en stralend en liefkozend rustten zijn blikken op haar. Nu bezat zü ter wereld niemand meer dan hem; aan hem nu, haar natuur naar de züne te vormen. oproeping sensatie gemaakt. De lichtiDgen van 1887 en 1888 en vier lichtingen der marine werden Zaterdag binnen 3 dagen onder de wapenen geroepen. De expeditie naar Tripoli zal als ons blad verscbünt, al wel begonnen zün, nu Italië zich van de neutraliteit der overige mogend heden heeft verzekerd. Ook Duitschland zou ten slotte hebben goedgevonden dat zün Turksche vriend een nieuwen knauw kreeg. Alleen met Turkije en met het verzet der Tripolitanen zelf, heeft Italië rekening te houden. Totaal zullen 112.000 man onder de wapenen komen en tevens wordt de geheele vloot gemobiliseerd. Vooral met zü'n sterke vloot kan Italië Turky'e natuurlyk verpletteren. Dat is üzer tegen hout. De Italianen schijnen er alles op te zet ten dat de expeditie lukt. Jarenlang heb ben de militaire autoriteiten de bezetting van Tripoli bestudeerd. Een tegenslag in Tripoli, na de bloedige nederlaag der Ita lianen in Abessynie zou voor Itaiiö een groote ramp zün. De Turken bereiden zich voor op hard nekkig verzet. Zü beschouwen Tripoli als een Muzelmansch land en zullen de geheele bevolking aan hun zyde vinden tegen 'n Italiaanscbe bezetting. De Turken wanen zich sterk genoeg om een Italiaansche landing in Tripoli te ver hinderen. In geheel Turkye heerscht verbittering tegen de Italianen en het plan van een boycot van Italiaansche goederen wordt natuurlük al overwogen. In Italië is alleen de socialistische partü tegen de expeditie. De „Matin" meldt dat de groote legermacht door de regeering opgeroepen ook ten deele zal dienen om in het land veroorzaakte onlusten aanstonds te onderdrukken. Italië en Turküe hadden reeds eenigen tüd geleden hun gezant teruggeroepen en de nieuwe titularissen zyn nog niet op hun posten aangekomen. Daaruit blijkt dat de Turksch-Italiaansche betrekkingen sedert lang gespannen waren. Intusschen heeft Italië den uieuw-benoemden Turkscben ge zant Ali Fuad erkend. Bü de jongste verkiezingen voor het Canadeesche parlement, dat dezen zomer wegens de kwestie van het wederkeerig- heidsverdrag tusschen Canada en de Ver- eenigde Staten ontbonden werd, is, naar we reeds berichtten, de liberale regeering met een overweldigende meerderheid versla gen geworden. Deze sensationeele uitslag is inderdaad een overbluffende verrassing voor alle betrokkenen: voor de Canadeesche liberalen, die met absolute zekerheid op het behoud hunner meerderheid, ja op haar grooter worden gerekend hadden voor hun conservatieve tegenstanders, wier hoop op overwinning, ondanks de ontzag- lükste agitatie, een zeer matige was ge weest; voor de Unie, wier geheele tarief politiek nu weder op een nieuwe baan zal XV. Reeds vroeg in den morgen, heerschte in de haven van Londen een buitengewone bedrijvigheid. Schepen liepen binnen of lichtten het anker, commando's weerklon ken. Reusachtige stoomkranen werden in werking gesteld en trokken de ontzaglüke lasten uit den stalen buik der koopvaardü- schepen. Het verkeer was ontzettend druk; honderden kleine jollen en stoombarken dwarelenden tusschen devoor anker liggende schepen en op de aanlegplaatsen wemelde het van menschen. De groote Engelsche stoomboot die van Vlissingen was aange komen ontscheepte de passagiers door mid del van kleine bootjes. Thea stond verbaasd over deze wereld, die haar zoo geheel nieuw was, over deze onbekende, reusachtige stad, die hen nu zou opnemen. Zy' werd bevangen door een gevoel van vrijheid, nu zy' den Engelschen bodem betrad. Die nieuwe indrukken waren zoo rük aan afwisseling, dat het verleden reeds ver achter haar scheen te liggen. Zjj vleide zich met de gedachte dat het voor degenen die zij verlaten had, toch maar beter was, dat zü niets meer van haar hoorden, en haar voor dood hielden. Herbert had zich met de kleine bagage belast, en zocht naar een ry'tuig. „Blafriars- hotel." Zü stapten in. OOR ALKMAAR. Telefoon 73.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1