ZÜÏD-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN NS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, m ihtsschool lekenschool Veerhuis". apierhandel, e Ajuin IGDHEDEH iereede. F. M. MULDER. mber a.s. op lummers van l. SCHENK. elharnis. ide Goederen, enz. iiiiiiiiisiiiiyibiiiiiiiii Liefde en Tirannie. gevraagd. mden met prijsopgaaf OP, Prinsengracht 43, Bonten en Eigenheimer 08, M1DDELEARN1S rschillende soorten ;rk VANBEVELEND - organiseeren, gelieven Jlden met opgaaf van l personen. ren te Brielle. 3VERTENTIE-BUREAU >80, MIDDELHARNIS en we voorraad EN, TEE KENH AKEN, vEN, PENSEELEN, u-schillende kleuren, IKT stukjes en flacons, LENPENNEN, KENDOOZEN, enz. enz. en van alle benoodigde ENPAP1ER jnoodigdheden die moch- tegen beslist de laagste fW VOORDEEL1 VAN DER SCHENK. otterdam. LELIJKE PRIJZEN. 'lemmerolie. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 44 Zaterdag 23 September 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ;r ten tién van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. Nog steeds geen afdoening van de Marok- kogeschillen. Nadat het Duitsche antwoord op de Fransche nota Maandagavond gereed gekomen was, heeft de Duitsche Rijkskan selier zich weder naar zijn landgoed buiten Berlijn begeven, waar hij een paar dagen zal blijven. Daarna heeft minister Kiderlen Wachter den Franschen ambassadeur dit antwoord overhandigd. Beide heeren hebben een vry langdurig onderhoud met elkaar gehad. Volgens de Temps is het voor alsnog onmogelijk omtrent den afloop der bespre kingen iets met zekerheid te zeggen. Dat zij nog lang niet beëindigd zijn, lijdt echter geen twijfel. De Fransche regeering acht het ook volstrekt niet noodig ze te overhaasten, daar zij gaarne zou zien dat er niet de geringste moeilijkheid meer over bleef. Het blad spreekt verder de hoop uit, dat het antwoord van Duitschland niet dubbelzinnig meer zal uitvallen, daar de ernstige tegenstelling tusschen Duitschlands onmiskenbare vredelievendheid en het voortdurend optreden van zijn diplomatie, steeds meer op den algemeenen toestand in de wereld drukt. Dit denkbeeld nader uitwerkend, toont de schrijver aan, dat de zeer gespannen financieele en economische toestand niet overeen te brengen is met Kiderlen's politiek van te zoeken naar overeenstemming. Kider len heeft een diplomatieken weg gekozen, die bij uitstek geschikt is om de economische belangen van het volk, welks belangen h\j moet behartigen, te benadeelen. De Duitsche krach laat zich gereedelijk verklaren uit dit conflict, daar Kiderlen absolute onwetend heid of minachting toont, wat betreft de be hoeften van het economische Duitschland. In Frankrijk begint de openbare meening, na zooveel teleurstellingen door Duitschland sedert 1905 bereid, te twijfelen aan de be trouwbaarheid van dat land. De Fransche vegeering zal zoo lang mogelijk onderhan delen maar Duitschland zal, zoo het de zaken goed inziet, bemerken dat de meerder- derheid van het Fransche volk, zoo eensge zind als ooit, achter de regeering staat en bezield is met een gevoel van toom en verzet waarmede niemand, noch in het land noch daarbuiten, zonder gevaar kan blijven spot ten. In afwachting van het Duitsche antwoord maakt de Matin eenige algemeene en offici euze opmerkingen De officieuze Norddeutsche constateerd een verbeteringen toenadering, zegt het blad. Dit is te danken aan den goeden wil en de verzoeningsgezindheid van de Fransche re geering. De Norddeutsche constateert tevens, dat nog een geschil bestaat over vrij belang rijke punten die nauwgezetteonderhandeling eischen. Bedoelt de Norddeutsche hiermee de Kongo- kwestie, gaat de Matin voort, dan kunnen FEtriLLETON. 14 In den beginne bloosde Thea iederenkeer; maar toen Herbert de glazen govuld, en Thea er van gedronken had, verdween haar verlegenheid geheel en al en weldra waven zij in een levendig gesprek gewikkeld. Lang zamerhand echter werden Herberts woorden korter en herhaaldelijk afgebroken, en scheen by in zijn binnenste strijd te voeren met een besluit. Toon de kellner afgedekt had, zette Her bert zich op de pluche-sofa naast Thea neder en greep haar hand. Zyc oogen schoten bliksems als vaninnerlykeopgewondenheid zij namen iets onheilspellends aan en ver wijdden zich uitermate, terwijl zyn lippen samengeperst waren. Dit vervulde Thea opnieuw met een angstig voorgevoel. Er heerschte nu een doodsche stilte, en Thea voelde zyn blikken, die haar oogen naar de zijnen trokken, op haar brandendeze starre blikken deden haar pijnlijk aan, zij wilde haar oogen afwenden, maar was er niet toe in staat; tegen wil en dank moest zij in die wijd- wy direct zeggen, dat het Frankrijk onmoge lijk is, haar aanbod te verhoogen: bedoelt de Norddeutsche Frankryk's politieke vrij heid in Marokko en de economische gelijk heid voor alle landen, dan staat de Fransche opvatting eveneens vast. Men zegt ons, besluit het blad dat de Duitsche regeering den goeden wil en ver zoeningsgeest van de Fransche gewaardeerd heeft en van haar kant in denzelfden geest wil handelen. Wij hopen dat haar antwoord bly'k zal geven van een geest voldoende rium, om het aan beide regeeringen mogelijk te maken zoo spoedig mogelijk aan te kon digen, dat wat Marokko betreft het accoord verzekerd is. Doet Duitschland dit niet, dan zal Frankrijk een derde voorstel naar Berlijn moeten zenden, dat vrijwel identiek aan het tweede zal zyn, wat nieuwe on aangename vertraging brengen zou. Frankryk wil alle mogelijke waarborgen geven. Kiderlen-WSchter zeide eenigen tyd geleden tot CambonLaten wy eerst over de Territoriale compensaties spreken, want wat Marokko betreft, kunt gij zelf het accoord opstellen. Wij zullen het zeker aannemen. Welnu, wat betreft de econo mische gelijkheid voor alle landen zou Frankryk willen antwoorden laten Duitsch land en andere landen zelf de condities opstellen, die zij verlangen tot waarborg van bun aller handelsvrijheid in Marrokko Frankryk zal ze zeker aannemen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer in Zweden, die den 2n Sept. zijn begonnen, zullen eerst tegen het einde dezer maand geëindigd zyn. Toch heeft in het meeren- deel der kiesdistricten de stemming reeds plaats gevonden. Het tellen der stemmen blijkt echter geruimen tyd te eischen zoo dat, volgens een correspondentie uit Stock holm in de Frankf. Ztg., nog slechts de resultaten van een zestal districten bekend zijn, die echter een vrij betrouwbaar beeld van de stemming van het kiezercorps geven, aangezien er onder deze zes distrikten drie zyn, die als een vast bezit der conserva tieven werden beschouwd. Het karakteristieke van deze verkiezingen (met uitzondering van Göteborg) is een aan zienlijke vermeerdering van de stemmen der linkerzijde zoowel, der vrijzinnigen als der sociaaldemocraten. In Göteborg hebben lokale verhoudingen reeds in het vorige jaar den overgang van de vroeger liberale kiezers tot het conservatieve kamp bewerkt. Boven dien hebben de conservatieven zich met alle energie op Göteborg geworpen en daar een uitmuntende organisatie in het leven ge roepen, nadat Stockholm beslist voor hem verloren was. Om die reden hebben de vrijzinnigen reeds voor den aanvang der verkiezingen met het verleis van eenige Güteborgsche mandaten aan de conservatieven rekening gehouden. Laatstgenoemden is bet nu dan ook gelukt drie zetels, waaronder twee nieuwe, te veroveren. De socioal-democraten kregen er tot nu toe twee, evenals te voren, terwy'l de vrijzinnigen twee in plaats van vier zetels verwierven. Dit verlies van vrijzinnige mandaten zou echter het eenige in den ganschen verkie zingsstrijd kunen blijken. Want in alle andere kiesdistricten hebben de conservatie ven zeer zware nederlagen geleden. In de zes kiesdistricten, met 34 zetels, waar de uitslagen reeds bekend zijn, werden ruim 41.800 stemmen der linkerzijde tegen 20.100 conservative stemmen uitbracht, waarbij opgemerkt moet worden, dat zich daaronder vier landelijke kiesdistricten en als gezegd, drie vroeger overwegend conservatieve be vinden, geopende oogen ky'ken, die zij tegelijkertijd beminde en vreesde. Zy gevoelde zich beurtelings verhit en ijskoud en hoorde baar eigen hart bonzen; daar naderde, daar was nu het oogenblik, waarvoor zij zoozeer bevreesd wasl Zij erkende dat er nu een beslissing vallen moest! Weldra opende Herbert de lippen „Thea ik weet dat gy my bemint, en sinds lang reeds my toebehoort." Zijn oogen weken geen oogenblik van de haren af. By deze woorden, die hy op kouden toon uitsprak maakte zij onwillekeurig een beweging; er was iets in haar, dat zich tegen deze heerschzucbt verzette. Ontken dit niet, Thea, het zou nutteloos zyni vervolgd© hy-. gij behoort mij sinds lang toegy hebt daar met alle krachten tegen gestreden, maar tevergeefs." Thea kromp ineen by deze verklaringen maar kon geen woord over haar lippen brengen. En nu, ik weet het, koestert gy den vurigen wensch, aan my gehecht te blijven, en mij te volgen; doe dit echter niet licht zinnig want het is een gewichtige stap, dien ge doet, gewichtiger dan ge misschien denkt!" Hy hield een oogenblik stil, en zyn gelaat nam een geweldig heerschzuchtige uitdrukking aan, waarna hy vervolgde Weer is een hoogwaardigheidsbekleeder in Rusland als slachtoffer van een revoluti onairen aanslag gevallen. De ministerpresi dent Stolypin werd verleden week, toen hij een tooneelvoorstelling te Kieff bijwoonde, doodelyk getroffen door de revolverschoten van een revolutionair, die zich had weten te laten opnemen onder de geheime politie. Stolypin is Maandag tengevolge zijner ver wondingen overleden. Stolypin werd in 1861 te Dresden in Sak sen geboren. Hy was met groote talenten begaafd en, zooals het meerendeel van zyn familie een indrukwekkende verschijning. Na aan verscheiden universiteiten te hebben gestudeerd en ook de Westersche beschaving van caby te hebben leeren kennen, trok hy zich op zyn landgoed in Litthauen terug. Het was minister Plehwe, die hem tot den staatsdienst riep. Na te Petersburg verschil lende ambten van ondergeschikte beteekenis te hebben bekleed, werd hy tot gouverneur van Grodno en Sarotof benoemd. Daarna kreeg hy in het ministerie van zijn voorganger, Coremykin, dat na den val van Witte was gevormd, de portefeuille van binnenlandsche zaken, en in de eersteDoema heeft het hem niet ontbroken aan sympa thieën, die bij zich verwierf door nadruk te leggen op de noodzakelijkheid om alle han delingen der administratie binnen de wet tige perken te houden, terwy'l de moed en hardnekkigheid, waarmede hij aan de oppo sitie het hoofd bood, en zich gehoor wist te verschaffen, by het hof een hoogen druk van zyn regeertalent deed ontstaan. Den 21n Juli 1906 tot minister-president benoemd, zag Stolypin zich dadelijk, als gezegd, tegenover een zeer ernstigen staat van zaken geplaatst. De Russische samen leving bood in die dagen een troosteloos schouwspel van wanorde en geweld. De boe ren trokken op verschillende plaatsen bet land door en plunderden de huizen en hoeven en op het Apothekerseiland, onder den rook der hoofdstad, werd, naar men weet, een dynamietaanalag op het leven van den mi nister gedaan, in zyn eigen huis, waarbij hy- zelf ongedeerd bleef, doch dertig personen door de ontploffing gedood en vier en twintig, waaronder zyn dochter en zoontje, zwaar gewond. In het geheel zyn in dat jaar, volgens de crimineele statistieken, van het begin van „Het is nu nog tyd 1 wij kunnen dezen dag als een schoone herinnering beschouwen, en voor altijd van elkander scheiden.' Hij had zich deze woorden afgedwongen vooraf wilde by in Thea alles overwinnen wat zich in haar nog zou kunnen verzetten, alvorens haar met zich mede te nemen. Zij moest zelf alles duidelijk inzien, en slechts aan haar innerlyken drang gehoor geven. Daarom hield hij zyn oogen nu strak op den muur gevestigd, om haar er niet door te verwarren. Thea zonk achterover. Ik kan niet 1 o God ik wil niet I" steunde zy zacht. Nogmaals streed zij met de macht der vertwijfeling. Hy bemerkte het, en antwoordde niets. Zy moest zelf inzien wat zy deed zonder eenigen invloed van buiten. Zij richtte zich met moeite op, en keek Herbert aan. Zy had haar bedaardheid herkregen, en deze scheen zelfs bij iedere seconde toe te nemen. Herbert! ik wil u volgen waarheen gij wilt, en slechts voor u leven." Zy weerstond rustig aan zijn blik ken, en alle angst scheen van haar gewe ken I Hy keek haar nog een oogenblik strak in de oogen daarna sprong hy op, en hield haar hoofd vlak by het zijne. Thea 1" Zijn oogen geboden, en onbewust gehoor zaamden haar lippen, die zich aan hem aanboden. Plotseling sloeg hy zyn armen Januari tot het einde van Augustus niet minder dan 1782 terroristische misdrijven gepleegd, waarby 594 personen werden ge dood en 769 gewond. De eerste Doema, die den öen Mei haar zitting aangevangen had, was in het vol voeren van de taak, waarvoor zy in het leven geroepen was, te kort geschoten. Zij had, in plaats van zich te wijden aan ernstigen wetgevenden arbeid, ten einde tot de invoering van practische hervor mingen te kunnen komen, haar krachten aan de uitbreiding harer bevoegdheden en de vervanging van het bureaucratische systeem door parlementaire instellingen naar Engelsch voorbeeld verspild. Het Kabinet zou verantwoordelijk moeten worden niet aan den Tsaar, zooals vroeger, maar aan de meerderheid der volksvertegen woordiging, waarin destijds de kadetten en hun nog meer linksche bondgenooten het overwicht bezaten. Stelselmatig had deze meerderheid alle samenwerking met de regeering geweigerd en de eiscb, dat het Kabinet zou aftreden, was aan de orde van den dag. Toen nu door de oppositie de agrarische kwestie aangewend werd om onder het volk tegenstand te wekken en zoo de ministerieels verantwoordelijkheid volgens haar opvatting af te dwingen, achtte de Tsaar het .oogenblik gekomen om het bewind aan Stolypin op te dragen, van wien men wist, dat hy met krachtige hand zou regeeren. Na de ontbinding der Doema spoedden de kadetten zich over de grenzen van Finland, ora te Wiborg een opstandige proclamatie voor te bereiden, waarin het volk tot het bieden van passleveu tegen stand aan de regeering aangespoord werd, door het niet betalen van belastingen en het weigeren van rekruten voor het leger. Onder de troepen te Poltawa, Svenborg en in den Kaukasus, zelfs onder de matrozen te Kroonstad en aan boord |van een slagschip, dat zich bij Reval bevond, kwamen ge durende de vier volgende weken muiterijen voor, terwijl te Warschau door de revolutio nairen tegen de politie en troepen gevechten werden geleverd, en zich in vele provincies agrarische onlusten by de overige kwamen voegen. Den 5den Maart 1907 kwam de tweede Doema byeen, die eenigszins gematigder dan haar voorgangster was. De kadetten waren in verzwakt getal teruggekeerd en voorzichtiger geworden. In deze vergadering heeft de premier het vooral met de sociaal democraten aan den stok gehad, die door hem van een samenzwering beschuldigd werden. Hy heeft toen de kieswet willen herzien en eindelijk met de derde Doema met meer vrucht kunnen samenwerken. Stolypin is, naar wat omtrent den moordenaar Bagrow bericht werd, het slachtoffer van zijn eigen politie-stelsel ge worden, het stille verklikkerssysteem en de meer dan eens gevaarlijk gebleken opneming in de rangen der politiebeambten van revolutionairen. Na den aanslag op Plehwe vast om haar heen en zyn lippen drukten zich op haar mond, vaster en inniger in een onuitsprekelijke omhelzing. Dat was geen kus meer, dat was het lesschen van 6en ondragelyken dorst! In deze liefkozing lag de gansche brutaliteit zijner natuur. Thea, gevoelt 'gij nu, wat geluk is?" riep hy uit terwijl hij diep adem haalde. Kom, laten wy nu van Den Haag door hetBoschnaarScheveningen terugrijden." Herbert snakte naar frissche lucht, om do rust en kalmte, die hij zoozeer behoefde, weder te herkrijgen. Niet te midden van de stormen van den hartstocht wilde hy haar aan zich verbindeneerst moest het ver- ledene begraven zyn, dan behoorde hem de toekomst. Zy legden zwijgend den weg naar het station af, en stoomden, ieder in gedachten verzonken, naar Den Haag terug. Terwijl zij zoo tegenover elkander zaten, wierp Thea nu en dan een blik op zijn gelaat. Zij had hem gaarne over zeer veel zak6n ondervraagd, maar hij zag er niet zeer opgewekt uithet was inderdaad een eigenaardig liefdespaarNa uitgestegen te zyn, legde hij haar arm in den zy'ne, door kruisten nog eenigen tijd de stad en richtten toen hun schreden naar het Bosch, waar reeds nachtelijke stilte heerschte. Het was een heerlijke, zoele avond en helder flon kerden de sterren. Vol genot wandelden zy en de door Voskressensky veroorzaakte ontploffing, die een hoogen Petersburgschen politieambtenaar het leven kostte, heeft ook hy' voor dit stelsel met zyn leven moeten boeten. De opstootjes tengevolge van de dure levensmiddelen zijn van Frankryk en Belgie thans ook overgeslagen naar Oostenryk- Hongarye. De onlusten, die in Weenen zyn voorgekomen, dragen een zeer ernstig ka rakter. De naderende winter heeft met zyn toch altoos al duurdere levenswijze een angst te weeg gebracht voor de onrust barend hooge pry'zen van de eerste levens middelen, een angst, die zich ten slotte heeft geuit in een sterk revolutionaire betooging. In de volkshal van het Raadhuis was door de sociaal-democraten een vergadering bij eengeroepen om tegen de duurte te denion- streeren. De menigte die was opgekomen, wordt geschat op een 12 h 14 duizend, waaronder veel vrouwen en meisjes. De massa kon zich in de groote volkshal niet geborgen houden, en daarom werden op het plein voor het stadhuis vergaderingen in de open lucht gehouden. Een groot gejuich ging uit de menigte op, toen een 500-tal post- en telegraafbeambten in uniform zich by de beweging kwamen aansluiten. Fel gingen de sprekers te keer tegen de protectionistische politiek van de regeering. Toen de stoet, die een rondgang door de stad zou ondernemen, werd opgesteld, bedroeg het aantal deel nemers zeker wel 40 duizend. Aanvankelijk ging men kalm verder. Voor het gerechts gebouw gekomen, klo-nk echter plotseling een geluid als van een pistoolschot. De menigte, die dacht, dat van uit het gerechts gebouw werd geschoten, geraakte in dé grootste opwinding en oogenblikkelyk daar op werden de ruiten van het gerechtsgebouw ingeworpen. De politie, geholpen door soci aaldemocratische afgevaardigden, trachtten het volk nog te kalmeeren, maar reeds was de opwinding zoo groot, dat het volk niet meer te houden was. De politie stond vry wel machteloos en direct werd dan ook militaire hulp aangevraagd. Huzaren tracht ten de menigte terug te dringen, maar men richtte barikaden op om den militairen het voortgaan te beletten. Eindelyk was de rust hersteld, 's Middags was echter de toestand in de arbeiderswijk Ottokring nog erger. Daar kwam het tot een formeel gevecht. Na herhaalde aanmaningen tot de menigte om kalm uiteen te gaan werden door de militairen twee salvo's afgevuurd. Behalve een doode, moeten er een honderdtal ge wonden zyn. Tegen den avond keerde ook hier de rust terug. De sociaal-democraten hebben oogenblikkelyk een circulaire ver spreid, waarin zij de schuld van de onge regeldheden op het gepeupel schuift. Zy raadde de arbeiders verder aan, nu niet meer te demonstreeren. Wanneer den sociaal democraten een verwijt treft, dan is het slechts dat van hun kant geen commissa rissen van orde waren aangesteld of althans niet in voldoende mate. Een veel grooter zwygend en van hun samenzijn genietend, door het stille Bosch. Herbert verbrak plotseling het stilzwijgen, en greep naar haar hand, die op zijn arm rustte. U hebt gekozen, Thea, en wilt mij dus volgen dat zijn bij mij geen holle klanken, en van half werk houd ik niet. Voor alles verlang ik uw vertrouwen en uw volgzaam heid, want slechts zoo kan ik voor alles instaan. Ik moet mij volkomen op u, als op my zeiven, kunnen verlaten. Gy kunt 3lechts dau gelukkig worden, als gij u in alles naar mij voegt, en in mij uw alles, ook uw leermeester ziet; houd dit vóór alles voor uw stelregel; doe niets tegen mijn wil, ook niet in het geheimik kom het toch te weten, en dan zouden er wel eens ongelukken kunnen gebeuren. Denk aan het woordDe wil uws vriends zij u heilig!vergeet dat nooit. Ik zal nimmer iets slechts van u vorderen wellicht zal u soms iets zwaar en moeilijk vallen, maar gij moet uw natuur weten te bedwingen; ter wille van mijn liefde zult ge hiertoe in staat zijn, nietwaar?' Een zacht „Ja" was haar antwoord. Hoor dan wat ik van u verlangmaar vooral moet gij mij beloven mij niet tegen te spreken, dan zal het u gemakkelijker zyn." Ja, Herbert ik zal beproeven, mij naar uwe wenschen te schikken," zeide zij ge-

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1