ELSDIJK. :ns nieuws- en advertentieblad, UÏD-HOLLANDSCBE EN ZEEÜWSG1E EILANDEN Veerhuis". JIB-FREEH 'apierhandel, snde Goederen, enz. sSiOiEkiyiifiÉyiibiaib VERK DIGDHEDEN sche Boekhandel, ff-en andere KerktlOeta ember a.s. op nummers van d. SCHENK. lelharnis. No. 42 Liefde en Tirannie. !f!ljllïlBpBpE!8ipKpijllp Rotterdam. BILLIJKE PRIJZEN. F. M. MULDER. irlemmerolie, Flakkeesche Handelsdrukkerij idïddeJharnla, DRUKWERKEN tegen iatige prijzen. lT 208, MIDDELHARNIS r verschillende soorten AANBEVELEND - B 280 Middelharnis. adig een groote partij ii zonder overslag, op elk gebied voor Jon- ps en Meisjes. ;en, Kinderspelen, Portret- licht-, Zwartjesalbums en n, ende soorten en prijzen, soorten gpapier, Kasboeken, Mu* doozen Luxe post, alle enz. ■odigdheden voor de Ara- Avondteekenschool. Ver- oorten Bordpapier. Ln alle soorten i, Mode-, Dag- Week-, n en Leerboeken, an Ivertentien nen- en buitenlandsche ier verhooging van prijs, adres van alle soorten - on BINDWERK. Ansicht-, Fantasie- en arten, enz. enz. en op boeken worden tegen Uitgeversprijzen levelend, V der Schenk. VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal f 0,5(J Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 9 September 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie beslemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv srtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscb Overzicht. In het midden der vorige week heeft de Brusselsche Beurs een paniekje doorge maakt en heeft Belgie een korte poos in angstige spanning verkeerd: de oorlog tus- schen Frankrijk enDuitschlandom Marokko, heette zoo goed als onvermijdelijk. Buiten België was de weerslag slechts flauw men bleef daar in zijn optimisme der laatste dagen volharden. Trouwens de oorzaak van het paniekje was zuiver Belgisch. De Belgische militaire autoriteiten legden, naar uit tal van berichten in de Belgische bladen bleek, een koortsachttgen ijver aan den dag om de Belgiscb-Duitsche grens in staat van verdediging te stellen. Dat kon wel niet anders beteekenen, dacht men, dan dat de Belgische regeering reden had om den oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk yoor onvermijdelijk te houden en haar maatregelen tot verdediging van 's lands neutraliteit, waartoe het zich bij verdrag had verplicht, meende te moeten nemen. Op zichzelf zagen deze berichten er inderdaad ernstig genoeg uit: de forten van Namen en Luik werden van manschap pen en oorlogsmateriaal voorzien, de jaar- Hjksche manoeuvres werden afgelast; het garnizoen te Verviers werd geconsigneerd de minister van oorlog hield krijgsraad met de bevelhebbers der fortenammunitie werd overal uitgedeeldcavallerie-regimen- ten werden van hot Westen des lands naar het Oosten overgeplaatst., terwijl allerlei geruchten over intrekking der officieren- verloven en van lichtings-oproepingen de ronde deden. Geen wonder dat menig Bel gisch hart angstig te moede werd De paniek is intusschen weer bedaard, de Brusselsche Beurs heeft haar gewone stemming herkregen, en de Belgen zijn weer gerust: de militaire maatregelen door de regeering genomen, zijn dezelfde gebleken die België telkens neemt, wanneer er een ietwat dreigende wolk aan den internatio nalen horizont verschijnt. Voorzorgen, die ditmaal Belgis méér en eerder had te nemen dan eenig ander rijk, omdat over Belgischen grond de kortste verbindingslijn loopt tus schen Duitschland en Frankrijk, de beide lan den die in een eventueelen oorlog zeer zeker hoofdpartijen zouden zijn. België diende voorbereid te zijn op alle eventualiteiten om zijn neutraliteit" zoo noodig met de wapenen te kunnen verdedigen. Onze Zuidelijke nabuur is echter door dit korte paniekje er weer eens aan her innerd dat er een neutraliteits-vraagstuk bestaat, dat voor België, gelegen als het is tusschen de beide erfvijanden Frankrijk en Duitschland, van vrij wat grooter be- teekenis en gevaar is, dan voor eenige andere „kleine" natie. In de Indép. Beige geeft thans de be kende publicist en hoofdredacteur van dit liberale blad, Roland de Marès, een be- FEXJILLETO IfcT. 12 Zij rukte zich los, en stamelde: „Giste renavond O 1 dat was verschrikke lijk 1 ik had niet het geringste ver moeden zoo verschrokken dat ik mij niet verweren kongeloof mij denk niet o God'. En een stroom van tranen brak uit haar prachtige oogen en vloeide over haar lichaam neder. Herbert keek haar in het gelaat dat de duidelijke sporen droeg van onuitsprekely- ken zielsangst. Kon hij nog twijfelen aan die vrouw, die hem bij iederen ademtocht toebehoorde. - Thea, vergeef mij mijn grenzenlooze liefde, die ook wederliefde, grenzelooze wederliefde eischt. Iedere atoom in U moet de mijne zijn. Thea, hoort gij mij wel En zijn stem beefde van hartstocht. Hij hield haar slank lichaam in zijn krach tige armen en droeg baar als een bruid, midden doo de menigte \an nieuwsgie rigen, die zich op het strand verzameld hadden, naar haar badkoets. Haar oogen schouwing over dit vraagstuk ten beste, die wij omdat menig woord erin wordt gezegd, dat ook buiten Belgis ter harte kan geno men worden, kort weer willen geven. Belgiê's neutraliteit is, naar men weet, door de mogendheden bij het verdrag van Berlijn gegarandeerd, terwijl Belgie van zijn kaDt zich ook tot onzijdigheid bij Europeesch-internationale conflicten heeft verplicht. De vraag is echter nu alleen of dit verdrag, deze waarborg, eenige w e r k e 1 ij k e waarde heeft. En in dit opzicht betoont Roland de Marès zich al dadelijk zeer pessimistisch. Hij verwijst naar't geen, niettegenstaande het Berlynsche Verdrag met Bosnië en Herzogewina, is gebeurd hij had ook kunnen verwijzen naar 't geen Marokko te wachten staat en meent dan dat verdragen alleen slechts zooveel waarde hebben als zy aan de tijdelijke om standigheden ontleenen, zoodat dan ook „onze (de Belgische) neutraliteit slechts zooveel beteekent als wij in staat zijn baar te verdedigenmen zal ons slechts helpen haar te verdedigen, wanneer wij in staat ziin elke schending van ons grondgebied te beletten." Zijn wij daartoe in staat? vraagt de schrijver dan. Het antwoord luidt niet be moedigend voor de Belgen. „Uit alles wat er deze laatste dagen is aan 't licht ge bracht, blijkt duidelijk zoo schrijft hij dat de Duitsche troepen- Luik zouden binnenrukken zonder een schot te lossen, en dat Belgis bezet zou zijn, vóór het zelfs zijn leger had kunnen mobiliseeren Welken grond Roland de Marès voor zijn sombere profetie heeft? „Een veldleger, onvoldoende van sterkte en in een tijdperk van volledige reorganisatieonbezette forten, die, indien het tot een mobilisatie kwam, verdedigd zouden moeten worden door mannen der 14de en 15de lichting, d. w. z. door militaire non-valeurs, een behoorlijk artillerie-materiaal, doch waar van er op elke drie batterijen slechts één gebruikt zal Kunnen worden, omdat ge oefende manschap ontbreekt; en eindelijk gebrek aan ammunitie en aan paarden ziedaar de toestand, ziedaar het militaire instrument, waarmede men in het jaar onzes Heeren 1911 een natie van acht millioen hoeft begiftigd, die rijk is, zich in bloei verheugt en vrij wil blijven...." Dat de heer Roland de Marès de clericale regeering en de clericale pers, die, om het niet bij de kiezers te verbruien, de militaire uitgaven tot't minder dan noo- dige hebben beperkt, voor dezen droevigen toestand van Belgiê's weerbaarheid verant woordelijk stelt, spreekt wel van zelf, doch kan hier thans verder- buiten beschouwing blijven. Geven wij nog alleen iets uit het geen hij schrijft over den aard van 't ge vaar, dat dreigt, indien België de eerbiedi ging van zijn onzijdigheid niet weet af te dwingen en over de wijze waarop Roland de Marès dit denkt mogelijk te maken. Hij stelt voorop dat indien er thans werkelijk oorlog mocht komen tusschen waren weder gesloten, haar tranen hadden opgehouden te vloeien en haar overspannen gelaatstrekken waren door mildere en meer zachtaardige vervangen. Herbert wachtte geen antwoord af. Lief kozend zweefden zijn verhelderde blikken over haar gestalte, daarna droeg hij de zorg voor haar over op een badvrouw. Op dit oogenblik knikte zij hem weder vol geluk toe. Toen zij geheel alleen was, en de eerste geluksroes over de bestendigheid zijner liefde, die zoo jammerlijk verbroken was geworden, haar met onbeschrijfelijke zalig heid vervuld had en zij eenigszins bedaard was, kwam zij tot het bewustzijn, dat nu alles tusschen hen anders was als vroeger, dat Herbert er geen genoegen in zou vinden, zijn liefde alleen beantwoord te zien, maar dat hij nu ook eischeu zou stellen, ja dat hij tot eischen stellen in zekere mate ook eenigszins gerechtigd was. Zoo was dus het juiste oogenblik genaderd, waarin zij moest beslissen, of wel aan een geheel leven van liefdesgeluk vaarwel te zeggen, of wel hem in den afgrond der zonde te volgen. Thea begon opnieuw te sidderen. Was er dan geen andere uitweg? Als zij hem nu om verschooning bad, zou hij dan haar vriend blijven, zooals hij tot nu toe geweest was? Konden z|j deze kortstondige oogenblikken Frankrijk en Duitschland, Belgis er niet zoo gemakkelijk af zal komen als in 1870 toen Belgie volgens generaal Ghazal, den toemnaligen Belgischen opperbevelhebber, „door 't oog van een naald was gegaan". De wonderen herhalen zich niet, zegt Roland de Marès, en ditmaal zou zeker een der beide landen trachten het grondgebied van 't andere te bereiken langs den korten Belgischen weg. „En hetzij dan vervolgt hij overwinning aan Franscbe of aan Duitsche zijde is, hetzij wij aan de Franschen dan wel aan de Duitschers.tegemoetkoming be- toonen onze twee machtige buren zullen in hun recht zijn, wanneer zij naden oorlog tot ons zeggen, dat v?jj onze onzijdigheid niet weten te doen eeibiedigen, en dat wij, onder die omstandigheden, een gevaar voor hen opleveren, omdat zij elkaar over ons grondgebied kunnen bereiken. En dan zal de een of de ander zich belasten met het organiseeren van onze defensie. Dan zullen de Belgen, omdat zij hun land niet hebben willen dienen, gedwongen zijn den vreemde ling te dienen omdat zij niet tot 't eind vije mannen hebben weten te zijn, zullen zij wederom aan een ander onderworpen worden." Om dat te voorkomen meent Roland de Marès, dat de natie zich opofferingen heeft te getroosten. Belgie heeft een krachtig veld leger noodig van 125,000 tot 150,000 man, beschikbaar en in staat om te opereeren op den rechteroever der Maas, in dat gedeelte der Ardennen, waar de natuurlijke overweg ligt voor een Duitsch leger naar de Fransche grens; verder heeft het een leger noodig dat de verbinding met Centraal-Belgis kan open houden en met Antwerpen als steunpunt. In het geheel zouden aldus voor de nationale verdediging 260 300,000 man noodig zyn - een getal dat bij volkomen toepassing van den algemeenen dienstplicht en onder ver korting van den diensttijd best bereikt kan worden. Alleen wanneer Belgis over zulk een legermacht beschikt, zal het zyn neutrali teit en daarmede zijn onafhankelijkheid kunnen verdedigen en behouden, schrijft Roland de Marès, die zyn artikel aldus besluit: „Zich te verdedigen of te berusten een middenweg is er niet. Een schyn- verdediging te organiseeren, met onvoldoen de middelen, dat is, of men het wil of niet, in de kaart spelen van den indringer, dat is verraad." I Feitelijk „Marokkaansch" nieuws is er niet, althans wat den Fransch-Duitschen kant der affaire betreftweldra zullen Cam- bon en Kiderlen Wachter hun besprekingen hervatten en'zoolang over 't out,werp hiervan nog geen officieele mededeeling wordt ge daan, zal een afwachtende houding het beste zyn. Constateeren wij alleen dat de verwachting over het algemeen zéér opti mistisch blijft. Er is alleen wat „direct" nieuws. Zoo, dat er Zondag te Berlijn weer een druk van geluk niet vergeten, en weder als vrien den naast elkander leven Met de volslagen lichtzinnigheid eener onervaren vrouw, en met haar algeheele onbekendheid der mannelijke natuur, hield zij ook nu nog eene loutere vriendschaps verhouding voor mogelijk, en dit-was het, wat haar geruststelde. Zij zou heul bidden en smeeken, dan moest hij haar maar be grijpen. XII. Herbert von Selchow was er de man niet naar. om in de liefde half werk te verrich ten. Een eenmaal genomen besluit stond bij hem rotsvast; er bestonden geen hin derpalen meer voor hem. Sinds hy de over tuiging verkregen had, dat Thea hem in nerlijk geheel toebehoorde, dat haar ziel in hem opging, was iedere bedenking bij hem verdwenen. Volgens de wet der liefde was zy de zyne; hy alleen had recht op haar. Volgens zyn gestelde overtuiging was hy gemachtigd haar aan zich te boeieD, want de natuur had haar voor hem bestemd. Hij had haar tot liefde opgewekt, en derhalve was zij de zijne; nu kon er geen scheiding noch verdeeling meer bestaan. Een beminde vrouw met een ander te deelen dit lag geheel buiten zijn opvattingsvermogen, dit was hem iets ondenkbaars. bezochte „nationale" vergadering is gehou den in de Philharmonie, tot viering van het Sedanfeest een feit dat op zichzelf het karakter der vergadering al teekent waarin werd geklaagd, dat de Duitsche politiek naar binnen en naar buiten „schom melde", dat Duitschland door Bismarck verwend was geraakt, die acht jaar te vroeg was afgetreden, kortom, dat de tegenwoor dige Duitsche regeering lang niet nationaal", d. w. z. niet krachtig genoeg tegenover Frankrijk optrad. Van tegengestelden aard was de betooging die eveneens Zondag in het Treptower Park werd gehouden en georganiseerd was dooi de sociaal-democratische kiesvereenigingen van Groot-Berlyn. Van tien tribunes spraken verschillende sociaal-democratische kop stukken, als Ledebour, Bernstein, Bauer Molkenbahr, Liebknecht tegeD de oorlogs. ophitsing en vóór den wereldvrede. De betooging verliep uitstekend. De sociaal democratische tucht in Berlijn bleek ook nu weer uitstekendpolitie was er zoo goed als niet en bleek ook niet noodig, dank zy de eigen s.-d. orde bewaarders. Alleen kregen ongeveer een honderdtal personen het te kwaad door de hitte; zij werden door de sanitaire arbeiders-kolonies geholpen en zoo noodig naar een hospitaal gebracht. Te 1 uur precies begon de betooging en te 2 uur werd er met handen-opsteking een motie aangenomen, waarin werd betoogd, dat de koloniale politiek slechts een uitwas van de imperialistische machtsontwikkeling en van het kapitalistisch systeem isdat zy tot geweldadige vernietiging van heele volks stammen voert en noodzakelijk conflicten met andere Staten te voorschijn roepen moet; werd erin geëischt de bijeenroeping van den Rydsdag en plechtig verzekerd, dat bij de eerstvolgende verkiezingen afre kening met de oorlogsspeculanten gehouden zal worden. De betooging werd door, naar schatting, ongeveer 100,000 personen bijgewoond. De Köln. Ztg. noemt haar na de geweldige propaganda, die er voor is gemaakt, een gruwelijke mislukking. Er waren onder die 100,000 personen een massa vrouwen en kinderen. Slechts een 20,000 mannen ston den om de tien tribunes, en van deze luister den er nog lang niet allen. De meesten liepen in 't park rond te wandelen. Van geestdrift was ei volgens de Köln. Ztg. geen sprake. Het blad meent dat bet partijbestuur de ultra-radicalen, die hen lot de betooging hebben gedwongen, voor deze mislukking wel verantwoordelijk zal stellen I Verder dient er nog melding van gemaakt, dat de Fransche pers alles behalve gesticht is over de bezetting door Spanje van Ifni (een havenplaats ten Zuiden van Agadir), waartoe Spanje op grond van een tractaat van 50 jaar geleden is overgegaan. Ook Fransche officieuze organen geven daar duidelijk hun ontevredenheid over tekennen. Zij laten duidelijk doorschemeren, dat Spanje, wanneer Frankrijk eerst met Duitschland maar klaar is, van zijn inhaligheid en zyn Hy zou door jaloerschheid verteerd wor den, als elk harer gedachten hem niet had toebehoord. Zijn phantasie moest niet de minste speling hebben, anders had hy die vrouw wellicht dood gekweldhy alleen wilde heer en meester over haar zijn. In den namiddag bracht hy een bezoek aan Theahy was vast besloten haar niet weder los te laten, en dacht nauwelijks meer aan eenigen tegenstand harerzijds. Toen hy binnentrad en zy hem met zoo veel vastberadenheid naar zich toe zag ko men, begaf haar haar moedzy gevoelde plotseling de onmogelijkheid barer wen- schen hier gold het geen half werk meer; deze man liet zich niet langer met een koele vriendschap „afschepen". Herbert liet haar in het geheel niet aan het woord komen en zyn hartstochtelijke taal bedwelmde haar. Zy zag voor haar oogen nog slechts den man, tegen wien alles in haar indruischte. Het verstand, het kloek overleg lieten haar aan haar lot over en zy luisterde toe, als een vronw die be mint, en in haar geliefde haar afgod ziet. Zy was volkomen hersteld en vroolijke opgewektheid spreidde rozen over haar wan gen met begeerigheid laafde zy haar hart aan die klanken van den hartstocht, waar van ieder zijner woorden tintelde. De natuur heeft ons als twee schakels voor elkander gesmeedu van uw kant politiek van „visschen in troebel water" weinig pleizier zal beleven. In Noord-Frankrijk hebben ernstige on lusten plaats gehad door de duurte der levedsmiddelen. Honderden vrouwen dwon gen do verkoopers op de markten tot de oude prijzen te leveren. Wie weigerde, zag zijn waar vernielen en zyn winkel plunderen. De beweging breidt zich steeds verder uit. En zy richt zich hoofzakelijk tegen de tus- schenhandelaren die, naar het met cijfers bewezen is geworden, van den heerschen- den nood een schandelijk misbruik maken om zich zelf te bevoordeelen. De landbouwers kunnen bewijzen, dat zij onder den druk van de oogenblikkelyke verhoudingen, slechts 10 tot 15 procent duurder dan in normale jaren groente, eieren, boter enz. van de hand zetten, terwijl de noteeringen in demarkthallenprysstygingen zelfs tot 100 procent te zien geven. De berichten omtrent het karakter van de beweging luide van overal zeer ernstig. In Rys3el meldde de prefektuur dat de bewe ging een ernstig karakter heeft; in Maubeu- ge, Jeumont en Feignies geeft de toestand aanleiding tot groote bezorgdheid. In Douai is alles doodschalle slagers en bakkerswinkels zijn gesloten. Een regiment infanterie is met een specialen trein naar Maubeuge vertrokken. In de mijnstreek wordt voor hetprokla- meeren van een algemeen staking gevreesd. In Courriéres hebben de bakkers en de slagers besloten om vanaf heden hun win kels gesloten te houden. In Arras wordt, geen markt meer gehouden,omdat de kooplieden voor onlusten bevreesd, besloten weg te blijven. Te Saint-Quentin stonden Zaterdag alle fabrieken stop en waren alle magazijnen en winkels gesloten. Voortdurend hebben er manifestaties plaats. De regeering zond het zevende regiment jagers uit Roaan erheen. Minister-president Caillaux heeft strenge orders gezonden aan de prefekten van de de partementen, om de beweging overal met de grootste gestrengheid tegen te gaan. Wat Duitschland betreft, ontwaakt ook in andere dan arbeiderskringen nu het besef dat de regeering maatregelen dient te nemen, om den nood door de duurte der levensmidde. len ontstaan, te helpen lenigen. Zoo verklaart het „Berliner Tagablatt" in een scherp artikel, dat het afleiden van de aandacht van het volk van den inwendigen nood door middel eener aktie naar buiten niets baten zal. Het eerst noodige is, dat het volk goedkooper levensmiddelen bekomt. De mogelijkheid daartoe, bestaat niet alleen in het verminderen van de tarieven voor invoer op graan en andere levensmiddelen, maar ook in het openstellen van de grenzen voor den invoer van vee en vleesch. Terwijl de onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk om Marokko iedere aandacht in beslag nemen, heeftdeRussische regeering weder de gelegenheid tebaat ge nomen om zich wat Perzie betreft, het recht moogt u daartegen verzetten, zooveel u wilt, ik, ik zal u leeren wat liefde is I Gij hebt nog zelfs geen idee van het pa radijs des geluksl Dood en somber en als een langdurig verblijf in een kerker moet het' verleden achter u liggen met my zult u leeren ken nen, wat leven istot nu toe hebt u steeds geslapen, ik wil met u opstijgen tot een verhevener bestaan, waar het geluk ons toelacht en ons wenkt!" Met de zekerheid van zijn overwinning in de oogen keek hy met van geluk stra lende blikken op haar neder. Een heete vlam, zooals die der zon zelve, luwde haar daaruit tegen, en zij luisterde met verrukking naar zijn wegsleepende stem. De liefde is het schoonste in het leven, Thea Gy zult van liefde in mijn armen verteren, gy eenige, gij dierbare Thea!" Zyn hartstocht loeide als een storm over haar heen, zoodat zij nauwelijks tot herade ming kon komende nabijheid van dezen man betooverde haarslechts ééne gedachte had nog toegang tot haar; „hem gehoor zamen, al moest het haar ook het leven kosten 1" Maar weldra doemde het verleden weder by haar op; zy dacht opnieuw aan haar huwelijk en haar plichten. Om God wil, waar voerde hy haar heen Zy gevoelde zich zoo zwak Een oogen-

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1