LSDIJK. lüïD-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Veerhuis". de Goederen, enz. ll!li!li!ii!ii!i8!ii!ii!iiSl F. M. MULDER. Liefde en Tirannie. Ilplillplpljllplplplp otterdam. ILLIJKE PRIJZEN. rletULiiiei*olie. 10LLANDSCH JUWCREDIET. ITOOR ALKMAAR. 11. Telefoon 73. NTSCHAPPEN: ENKHUIZEN, 6. Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. irg int. 99. wee Millioen Guldeu eplaatst en volgestort r 1.500.000. OTSCHAP verleent Cre- gelden in deposito, belast a aan- en verkoop van inpons, sluit beleeningeu en en verricht verder alle :n tot het Kassiersvak ito rente 21/2 °/o. op 30 Juni 1911. dieten f 6.026.421.33 - 1.277.962.93V2 ...- 227.537.92 rOREEST, J. F. MOENS, 'ommissaris. Directeur. int voor Middelharnis en i DER KOOGH IDDELUAMII. B 280 Middelharnis. idig een groote partij ï-en andere SfiïtllOffa i zonder overslag, op elk gebied voor Jon- is en Meisjes, en, Kinderspelen, Portret- icht-, Zwartje8albums en n, inde soorten en prijzen, soorten gpapier, Kasboeken, M* doozen Luxe poot, allo enz. odigdheden voor de Am- Avondteekensohool. Ver- Dorten Bordpapier, n alle soorten i, Mode-, Dag- Week-, 1 en Leerboeken, m 1 v ertentien jnen- en buitenlandsche Her verhooging van prijs. 3 adres van alle soorten - en BINDWERK. Ansicht-, Fantasie- en arten, enz. enz. ;en op boeken worden tegen Uitgeversprijzen bevelend, W yjhi der Schenk. ONZE EILANDEN VOOR OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 41 Zaterdag 2 September 1911 18E Jaargang voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ,-rtentiën van 1—5 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaiidscli Overzicht. Het optimisme in zake de Marokkaansche affaire blijft aanhouden. Frausche, Engel- sche en Duitsche bladen verkondigen om strijd, dat een minnelijke afwikkeling dezer netelige kwestie zoo goed als zeker is. Volgens de Lokal Anzeiger, het officieus- getinte Berlijusche blad, zou de Duitsche regeering zelfs reeds officieel aan haar ver tegenwoordigers bij de andere regeeringen daarvan mededeeling hebben gedaan; en volgens de eveneens vaak uitnemend inge lichte Wiener Algemeine Zeitung zou Von Schön, de Duitsche gezant te Parijs, den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, De Selves, hebben verklaard, dat de voorwaarden vau het Fransche protokol waarbij Duitschlaud van alle politieke rech ten in Marokko afstand doet, niet onaan nemelijk wareu. Dat klinkt al zéér hoopvol: „want niet onaannemelijk" beteekent van de diplomaten, in de gewone taal overgezet na tuurlijk, dat men 't er best over eens zal worden. Hopen wij, dat het optimisme, wanneer de uitslag der deze week te Berlijn te hervatten onderhandelingen bekend wordt, gerechtvaardigd blijkt. Tot zoolang valt er over de Marokkaan sche affaire zelf eigenlijk niet veel te ver melden. Er zijn echter een tweetal punten, indirect met deze affaire in verband staand, of gebracht, die de aandacht verdienen. In de eerste plaats de jongste rede van keizer Wilhem te Hamburg, waarvan men Maandag onder de telegrammen een kort résumé heeft gevonden. Deze rede trekt om verschillende redenen de algemeene aan dacht en wordt zoowel in als buiten Duitschland druk besproken en gecomen- teerd. Waarbij zich liet wonderlijke geval voordoet, dat (je liberale pers er haar hooge ingenomenheid mede te kennen geeft, terwijl de conservatieven daarentegen hun veront rusting en verontwaardiging erover niet onder stoelen en banken steken 1 De verklaring van dit merkwaardige feit is niet moeielijk te vinden. In de eerste plaats heeft de Keizer in een allergelukkigste oratorische trouvaille hij sprak na afloop van een wedren - den internationalen economischen strijd der naties vergeleken bij een werdren, waarbij wel het eigen paard met zweep en spoor mocht aangehitst wor den doch geen paard van den mededin ger geweldadig mocht worden gehinderd. Een pleidooi dus voor den vreedzamen strijd der naties. En daarom de conserva tieve en nationaal-liberale sabel-rinkellaars, die in de gansche Marrokkaanscbe affaire zoo stout en luid met „oorlog" hebben gedreigd, allerminst naar den zin. Doch naar het hart van allen, die van oordeel zijn, dat eigenlijk geen enkele zaak ter wereld waard is dat men er voor de verschrikkingen van een internationalen oorlog over Europa brengt, doch zeker de Marrok kaausche affaire niet! PEUILLETOIT, 11 Was dat jajoersheid geweest Die schrik wekkende jaloersheid, die zij slechts uit boeken had leeren kennen en zonder welke geen liefde bestaan kan Maar dat was dan wel iets verschrikkelijks, iets waarvan zij gruwde Onwillekeurig stond zij op. Haar hoofd deed haar zeer. De Weenerin noodigde haar uit, mede te gaan naar de muzieksalon maar zij verontschuldigde zich, daar zij naar vrije lucht snakte. Buiten scheen de heldere maan en hulde de strandpromenade in een bleek licht. Thea verliet de eetzaal en begaf zich naar het strand. De aangename zeekoelte woei haar verfrissend tegen. Hoe verkoelde deze haar brandende slapen 1 In gedachten ver zonken wandelde zij op en neder en hield de oogen op de schuimende en bruischende zee gericht, die wilde muziek der natuur bracht haar by na in geestverrukking! De stralen der maan glinsterden op de met schuim bedekte kruinen der golven die aan kwamen rollen en in statige afwisseling In de tweede plaats zijn de agrarieörs in het bijzonder uog om een andere reden verstoord. De Keizer heefto.a. ook gezegd: „Voor een volk is het ademen even noodig om televen als voor het menschelijk lichaam. De adem van het staatslichaam geeft het leven en kracht. En deze adem is de handel." Deze woorden nemen de agrarieers den Keizer zeer kwalijk. „De eigenlijke bron van onze kracht spruit uit onze akkers. De landbouw is en blijft hef fundament van onze kracht" schrijft de Deutsche Tages- zeitung in eeD bitter verwijt dat de Keizer de ware steunpilaren van zijn troon zóó heeft kunnen vergeten.... Natuurlijk heeft dit verwijt allerminst zin. De Keizer sprak te Hamburg, de grootste, souvereine handelsstad van het continentale Europa, welker gast hy wassprak het dus niet van zelf, dat hij in zijn toespraak nadruk op de beteekenis van den handel zou leggen Ook de industrie, thans nog meer dan de landbouw de levensbron der Duitsche wel vaart, is door den Keizer genoemd. Uit nijverheidskringen verneemt men echter geen klacht over die veronzachtzaming van hun bedrijf: daar begrijpt men, dat de Keizer te Hamburg moeilijk anders spreken kon dan hij deed. Doch de verwende en aanmatigende agrariërs zijn nu eenmaal nooit tevreden De klerikale betooging, die Zondag ter eere van den oud-minister-pres. Schollaert en in 't belang van de confessioneels school in den zin van het schoolwetsontwerp van dezen premier heeft plaats gevonden, heeft volgens klerikale bladen 'n 160,000, volgens de schatting van liberale bladen tusschen de 30,000 en 40,000 menschen tot deelneming gelokt. Gedurende den morgen werden verschillende vergaderingen gehouden, waarin clericale politici tot volharden in den strijd om de school aanspoorde. Men nam een motie aan, waarin men zich ver klaarde voor de vorming van comités, die de propaganda voor de klerikale school levendig zouden houden. Bijna bij iedere groep van den optocht, die in den namiddag plaats had, waren verschillende priesters. De heer Schollaert, omgeven door vier ministers en talrijke afgevaardigden, liet op het marktplein de revue passeeren. Hij werd gevierd als een volksheld. Achteraf blijken er nog verschillende botsingen te hebben plaats gehad. Betoogers uit de provincie Luik beschimpten een sociaal-democratischen afgevaardigde, die naar den optocht keek. Hierop drong de menigte tegen de manifestanten op en ont rukte hun een vereenigingsvaandel. Het kwam daarby tot ernstige baldadigheden, zoodat bereden gendarmen tegen de meDigte moesten optreden. Uit verschillende huizen werden bierflesschen geworpen, waarbij verscheidene personen gewond werden. Elf arrestaties hadden plaats, waarvan er vier gehandhaafd bleven. Te Brussel werden de betoogers bij aankomst aan het station door weder wegzonken. Zij was geheel in dit schouwspel verdiept. Ik heb u overal gezocht, mevrouw 1" hoorde zij plotseling den Hongaatschen Baron achter haar uitroepen. Deze trad aan haar zijde en wilde haar op haar wan deling over de pier vergezellen, zooals hij des avonds wel meer placht te doen. Thea was zoo druk met haar gedachten bezig, dat zij hem nauwelijks gewaar werd, en ge6n aandacht aan zijn woorden schonk. Hij scheen echter haar zwijgen als een in stemming en een aanmoediging op te vatten, en sloeg plotseling zijn arm om haar heen, terwijl hij gloeiende liefdesverklaringen uitte. Dit bracht Thea tot zich zelve. Heftig maakte zij zich los uit deze omhelzing, en wilde haar verontwaardiging over deze handelwijze lucht geven, toen een hooge gestalte met een grooten bruinen maDtel los om de schouders geslagen, langs haar voorbij ging. Thea kon van schrik geen woord uit brengen, want zij herkende onmiddellijk deze gestalte, die slechts een oogenblik de oogen op haar sloeg met een uitdrukking, die baar deed sidderen. Zij wilde roepen, maar kon slechts een heesch gestenn voortbrengen. Daarna keerde zij naar huis terug. zoo gebroken en vernietigd, dat de Baron ver- de menigte met gefluit en gesis ontvangen, onder het schreeuwen van Weg met de geestelijkheid 1" De tekst van het wetsvoorstel ter voor koming van werkstaking, dat door W. Crooks bij het Britsche Lagerhuis werd ingediend, is thans openbaar gemaakt. Daarin wordt bepaald dat by geschillen tusscben werkgevers en werknemers, een der partyen het ministerie van handel kan verzoeken, een commissie van onderzoek en verzoening te benoemen. Die commissie zal bestaan uit drie leden, door het ministerie te benoemeneen op aanbeveling van de patroons, een op die der arbeiders en het derde gekozen aoor de twee eerstaangewe zen leden. Als door die commissie geen schikking kan worden bereikt, dan zal een werkstaking of uitsluiting geoorloofd zyn. Op het veroorzaken van een uitsluiting voor of gedurende het onderzoek der verzoenings commissie worden boeten gesteld tot 200 per dag, op een staking in stryd met de bepalingen der wet boeten van 2 tot 10 per dag, en personen die aanzetten tot een uitsluiting of een staking worden gestraft met boeten tusschen 10 en 200. Verder wordt o. a. bepaald, dat werkge vers en werknemers minstens 30 dagen te voren kennis moeten geven van voorgeno men veranderingen in loon of arbeidswaar den. De president der Portugeesche republiek heeft een revue over de troepen gehouden,"" waarbij hy door een talrijke menigte met gejuich werd begroet. Camacho zal, naar gemeld wordt, in het nieuwe ministerie de portefeuille van openbare werken over nemenna de vorming van het nieuwe Kabinet gaat het parlement op recés. Het telegram waarmede Fallièies Arriaga met zyn benoeming gelukwenschte, en welk telegram tevens de erkenning door Frank rijk van de Portugeesche republiek betee- kende, luidde als volgt: „Op het oogenblik dat Uwe Exellentie tot het hoogste Staats ambt is benoemd, hecht ik er aan u myn welgemeende gelukwenschen aan te bieden met het Wijk van vertrouwen, hetwelk uwe medeburgers u daarmede hebben gegeven, en ik verzoek u met myn vriendschappelijke gevoelens, de ernstige wenschen wel te willen aanvaarden, welke ik koester voor den voorspoed der Portugeesche Republiek." De Wetgevende Vergadering heeft bij acclamatie een voorstel van den voorzitter goedgekeurd, waarby aan Frankrijk dank wordt betuigd, voor de erkenning der repu bliek Portugal. In de wetgevende vergadering heeft dezer dagen onder algemeene goedkeuring, de afgevaardigde, Joao Menezes, de benoeming voorgesteld van een parlementaire commis sie, die het onderzoek zal leiden der in de huizen van Jezwieten gevonden en in beslag genomen papieren. Menezes deelde mede, dat een voormalig Pauselijk Duntius in Lis sabon aan den veltocht tegen de Portugee- bluft voor haar bleef staan kijken. Zij wist zelf nauwelyks, hoe zy op haar kamer was gekomen 1 Een ontzettende, zinneloozeangst folterde haar en .maakte haar ten speelbal aan onbeschrijfelijke zielesmarten. In haar hersenen dwarrelde alles door elkander. Was het niet een gril van het noodlot, dat Herbert haar juist op dit oogenblik moest zien, zich nu van haar af zou wenden en een scheiding zou vergemakkelijken Maar zou zy dan nog kunnen leven zonder dien man Zy sloeg beide handen voor baar verhit gelaat, en koortsachtige rillingen liepen over baar leden. Nu zy Herbert ging verliezen, kwam haar naar geluk hongerende ziel weder in op stand; dit zoo laat ontwaakte hartstochte lijke temperament werd tot Herbert ge trokken met een geweld dat de arme vrouw Yoor zich zelf deed beven; zij haatte en verafschuwde zichzelf, en toch behield deze grenzelooze hartstocht de overhand. De meest verschillende opwellingen ontstelden dit zwak karakterzij wist niet wat te doen: zy kwam zich zelf erbarmelijk, ja verachtelijk voor 1 Zy schaamde zich over hetgeen Herbert nu wel van haar denken moestmaar ook scheen het haar zeer nuttig en wenschelyk als hij nu eens zag, dat zij ook aan anderen begeerenswaardig toescheen. Met het instinct van do zwakkere ge- sche republiek had deelgenomen en dat deze thans zyn operaties van uit Rome en Milaan voortzette. Hij verklaarde verder, dat in de in beslag genomen papieren het bewys te vinden was, dat eenige der voornaamste leden van het Huis Orleans een inval van Jezwieten in Portugal georganiseerd hadden en een bedrag van 200.000 frcs. voor een royalistische campagne hadden verstrekt. De Minister van Justitie teelde mede, dat het bewys was gevonden onder de documenten iu quaestie, dat een aantal personen, die in intiem verkeer met de Koninklijke familie gestaan hadden, verkapte Jezwieten geweest waren Het vrouwenstemrecht is thans ook ver dedigd in het Perzische parlement. Het resultaat dat de dappere baanbrekerermede bereikte was wel niet bepaald zóó als deze het zich wellicht had voorgesteld, maar het feit op zichzelf is toch merkwaardig genoeg om de bijzonderheden die de Teheransche berichtgever van de Times er in zyn blad over mededeelt kort weer te geven. Het parlement, zoo vertelt deze corres pondent, was juist bezig met de voorbe reiding der aanstaande hoofdverkiezingen toen geheel onverwacht de afgevaardigde van Hamason Hadschi Wakilel het woord vroeg en een hartstochtelijk pleidooi voor het vrouwenkiesrecht hield Een golf van ontzetting giug door de ryen der wakke re volksvertegenwoordigers, toen Hadschi ronduit verklaarde, dat de vrouwen een ziel bezaten, en rechten, en dat zy dus ook moesten meespreken en meekiezen. En met vurigen ijver wekte Hadschi de geestelijk heid op om daartoe mede te werken Maar daar bleek Hadschi, zooals trouwens wel te denken was, aan het verkeerde kantoor te zyn. De hoogste vertegenwoor diger der Ulemas stond op en verklaarde, dat zyn ooren nog nooit in zyn geheele leven door zulke schaaratelooze woorden beleedigd waren geworden. In groote op gewondenheid verklaarde de Hohamme- daansche Godsman, dat de vrouwen geen ziel en ook geen rechten hadden, en dat een leer als die van Hadschi het einde van den Islam beteekende Het eind was dat de voorzitter van het parlement de secretarissen verzocht in hun verslag van dit onwaardige intermezzo geen melding te maken, opdat geen her innering daaraan de roemvolle kroniek van het Perzische parlement zou bezoedelen. Met blijkbare opluchting begroetten de afgevaardigden jubelend deze woorden van den voorzitter en haastten zich daarna tot een ander, minder gevaarlijk onderwerp over te gaan. Het merkwaardige in deze geschiedenis is natuurlijk niet, dat de Perzische volks vertegenwoordigers niets van het vrouwen kiesrecht willen weten dat was, vooral ook met 't oog op hun godsdienst, wel nog niet anders te wachten. Maar dit is het merk waardige: dat er althans reeds één onder hen in, die aan de vrouw niet alleen een voelde zy dat Herbert haar met een zekere overheersching behandelde, met het bewust zijn van een zekeren overwinnaar. Maar daarna hernam de angst by haar weder de boventoon, en zy besloot hem te gaan opzoeken, hem alles te verklaren, hem van haar liefde te overtuigen en zich aan zijn voeten te werpen Zoo viel zij van het eene uiterste in het andere; maar de macht die deze man over haar uitoefende behaalde ten slotte overwinning, zy begaf zich haastig naar beneden,! en bladerde in de badgasten lysten. Daar stond het: „Herbert von Selchow. Officier uit Berlijn, Kurhaus." Op staanden voet begaf zy zich op weg. Maar weldra hield zij weder besluiteloos stil. Zou hy wel tehuis zyn Kon zij nu het reeds zoo laat was, nog wel naar hem vragen? Misschien. Maar neen, dat ging toch niet, vooral nu men haar toch in het Kurhaus kende. Zy moest dus haar geduld oefenen tot den volgenden morgen, en keerde zuchtend terug. De opgestoken zeewind sloeg hare rokken tegen elkander zoodat zy nauwelijks vooruit kon komen. Nog een lange eindelooze nacht I Zy rilde van koude en zenuwachtige overspan ning, en bereikte met moeite haar hótel. Met kloppend hart liep zy nog uren lang in haar kamer op en neder, wierp zich ziel toekent, maar haar ook medezeggen schap, als aan den man, in hetlandsbestuur wil geven Overigens klinkt het fraaie beroep van den voorzitter op de „roemvolle kroniek" van het Perzische parlement, nog al eigen aardig, wanneer men bedenkt dat het ditzelfde parlement was, dateen prijs op het hoofd van den ex-Sjah steldeof, zooals men 't ook kon uitdrukken: moor denaars vroeg, „tegen hooge belooning" 1 De Turksche minister van buitenlandsche zaken Rifaat-pasja is afgetreden en tot gezant van Turkije te Parijs benoemd. Rifaat heeft Woensdagmiddag by den grootvizier zyn ontslag-aanvrage ingediend deze heeft voorloopig het beheer van het departement van buitenlandsche zaken overgenomen. De grootvizier heeft in kleinen kring gezegd, dat hij Rifaat-pasja om zyn benoe ming tot gezant te Parijs benijdt. Hy is nog genoodzaakt tot het begin der kamer verkiezing grootvizier te blijven. Said-pasja heeft geweigerd zyn opvolger te worden, daar hij liever voorzitter van den Senaat bly ft. De mogelijkheid, dat Dsjavid-pasja grootvizier wordt, is niet groot. De eenige, die Hakki-pasja zou kunnen opvolgen als grootvizier is de oude Koetsjoek-Said-pasjaof de generalissimus, Mahmoed Schefket-pasja. Hakki-pasja is voornemens dadelijk na het bijeenkomen der Kamers zijn ambt neer te leggen en een reis naar Europa te maken. In Konstantinopel wordt thans Mahmoed Schefket pasja, de generalissimus en minis ter van oorlog, als de beste candidaat voor het grootviziraat genoemd. Schefket heeft een benoeming niet geweigerd, maar in beraad gehouden. De gezant van Turkye te Weenen Hakki- bev, wordt als opvolger van Rifaat-pasja, als minister van buitenlandsche zaken genoemd; maar hijzelf verklaarde het departement slechts voorloopig te willen overnemen, daar hy liever op zyn post te Weenen blijft. Haaysche Brieven. cxxxx. Het leven is toch vol teleurstellingen Vandaag alweer een bittere ontgoocheling, 'k kreeg daar juist de lyst van verdienstelijke medeburgers onder oogen, diejop den verjaar dag van Hare Majesteit met een snoezig pie- zellintje of eenmooi blikje bedachtzyn.'k Ben er weer niet bij. Weer zal een vol jaar lang een ledig knoopsgat me een voortdurende erger nis moeten zijn. Is het niet om dol te worden Geen lintje, geen blikje en zelfs niet eens beloond met de simpele onder scheiding van lid eener Staatscommissie. En dat terwijl zoowat half den Haag lid van zoo'n Staatstooneelclub is gemaakt 1 't Gaat mijn verstand te boven. We hebben nu voor zoowat alles Staatscommissie(s) voor spoorwegzaken, voor electriciteit, voor gemeentefinanciön, voor overzetting der Nederlandsche wetten in goed Neder- daarna op een sofa en verviel in droevige overpeinzingen. Maar waartoe diende dit allesHerbert was zoo ondoorgrondelijk I Eindelijk begaf zy zich, meer door uitput ting dan door slaap overmand, ter ruste. Haar ledematen waren loodzwaar; al die gemoedsbewegingen der laatste dagen deden haar nadeeligen invloed sterk gevoelen. Afgemat en bijna buiten adem zonk zy in de kussens neder en kon toch haar slaap niet vatten. De kwellende angsten lieten haar niet tot rust komenwas dat een nacht 1 zij gevoelde zich verpletterd! XI. Is mijnheer Von Selchow reeds ver trokken Neen, mevrouwmynheer heeft zijn ver trek bepaald op negen uur." Thea herademde van verlichting. Zy zag er verschrikkelijk bleek uit toen zy den volgenden morgen voor den portier van het Kurhaus stond. Diepe blauwe kringen om haar oogen verrieden een slapeloos doorgebrachten nacht. Hy was dus nog niet vertrokken, maar zou het spoedig zijnzij kende hem nu te goed, om niet te begrijpen, dat datgene wat hy gisteren avond gezien had, hem slechts éénen weg openliet. Zy duizelde er van. Nog meer uitgeput door haar nachtwaken, liet zij zich in een badstoel nedervallen, en

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1