iure& iedereen. 2 ONZE EILANDEN van 26 AUGUSTUS 1941. De reusachtige staking, die in Engeland alle verkeer en handel met lamheid sloeg en ontzettende schade bracht, is door de volhardende pogingen der regeering vrijwel geëindigd. De spoorwegdirectie's, die hals starrig de erkenniDg der Vakbonden wei gerden, hebben eindelijk in een vergelijk toegestemd. Echter, de opvatting van de ge sloten overeenkomst gaf al dadelijk aanlei ding tot moeilijkheden. Art. 2 van de over eenkomst luidt; „De maatschappijen zullen alle stakers of uitgeslotenen, bij het loo- pende geschil betrokken, de losse arbeiders inbegrepen, die zich binnen redelijken tijd weer voor werk aanmelden, zoo spoedig als maar mogelijk is weer in dienst stellen, en niemand zal vervolgd worden voor contract breuk of op andere wijze bestraft worden." Die laatste woorden laten, dunkt ons, naar recht en billijkheid geen andere uitlegging toe, dan dat de stakers in hun ouden rang weer in dienst moeten kunnen treden, want anders worden zy voor hun staken gestraft. "Wy kunnen dus begrijpen, dat personeel, dat in minder rang en dus voor minder loon dienst zou moeten doen, daar niet aan wil en blijft staken of met nieuwe staking dreigt. Misschien, dat de directies er dit op zullen vinden, dat zij het personeel dat hun trouw is gebleven, beloont met een toelage, zooals in vele gevallen trouwens gebeurd is, en de stakers allen weer aan 't werk kun nen gaan als van ouds. Dan schijnen er ook stakers te zyn, die om andere reden nog niet willen toegeven die de overeenkomst niet gunstig genoeg vinden, b.v. omdat de verzoeningsraden, althans voorloopig, in stand worden gehou den. Maar deze zullen niet den steun van hun bestuurders hebben. Daarentegen heb ben de voormannen van het personeel gis teren al by de regeering aangedrongen, dat zij de directies zou bewegen zich stipt aan de overeenkomst te houden. Maandag waren ook te Londen, in Kentish Town, 500 man weer aan't staken gegaan, omdat zy, als stokers weggegaan, slechts als wagenwasschers weer in dienst konden treden. Het kwam tot opstootjes met de politie. Te Liverpool is het ook nog onvrede. De uitgeslotenen aan de haven, die weer aan 'twerk zouden gaan, mogen 'top last van hun comité niet doen zoolang ook niet het trampersoneel, het werkvolk van de elec- trische centrale en een aantal andere groe pen werklieden weer in dienst worden ge nomen. Tredegoar, Ebbw Vale en Rhymney, waar er onlusten zyn geweest, liggen alle dicht by Llanelly en tezamen in het gebied van de kolenmijnen, waar er sedert maan den een oproerige geest heerscht. In het Rhondda-dal hebben weer 12,000 mijnwer kers 't voornemen te kennen gegeven om onmiddellijk te staken, teneinde een mini mumloon vastgesteld te zien. By Lloyd's is er de laatste dagen voor ongeveer vijf millioen pond verzekering ge sloten tegen schade, door staking of oproer veroorzaakt. Daar is ongeveer 25,000 pre mie voor betaald. Haagsche Brieven. CXXXIX. Brengt de prachtige zomer gouden dagen voor de Scheveningsche hotels en pensions, voor de huismoeders, die met eeu bescheiden weekgeld toe moeten komen, is het lang durige droge weer een ware ramp. De prijs stijging van verschillende benoodigdheden is inderdaad ontzettend. Boter is reeds tot een gulden per pond gestegen, de melk wordt 15 cent de liter. Aardappelen worden per kilo verkocht tegen een pry's, die het mud op f 5 a f 6 brengt. Boonen en andere gioenten zyn zoo duur, dat aan inmaken haast niet valt te denken. Winkelwaren stijgen geregeld in prijs. Het ziet er voor arbeiders en middenstand waarlijk niet rooskleurig uit. Hun loon blijft betzelfde, hun koopkracht vermindert dus aanmerke lijk. Voor tal van huishoudens beteekent dit aanmerkelijk schralere voeding.Daarop wordt het allereerst uitgespaard om toch maar fatsoenlijk voor den dag te kunnen komen. Waarlijk ze zijn al te groot, die tegenstellingen welke men in onze luxestad aanschouwt. De onzinnigste uitwassen der weelde naast bittere armoede, of doet het niet diep-scbrynend aan, wat ik zag op den Strandboulevard Een ouwe jongejuffrouw, blijkbaar van de „houtchic" haar vet schoot hondje rydend in een sierlijk wagentje, aangegaapt door een havelooze knaap, wien het gebrek uit de oogen keek? Voelt men geen onweerstaanbare neiging het vette mormel in het water te slingeren en de oude vrijster te dwingen haar geld te beste den voor die armoekinderen Is het geen hij tot een kind sprak, en byna radeloos, zeide hy: „Ga nu slapen, Thea! dat zijn onzalige opwellingen, die wel weder voorbij zullen gaan, gy hebt u gewis te voel over spannen !u Thea lachte droevig: „Jaja: ik beb me te veel overspannen I" Met een loodzwaar hart ondernam de professor de terugreis. Thea's neerslachtige stemming had haar zoozeer aangegrepen, dat zy hem ernstig bezorgd maakte. Haar lijden bedroefde hem uitermate, en toch gevoelde hy zich niet in staat het te lenigen. Hy hoopte dat zy, nu alleen zijnde, weder het best en het gemakkelijkst tot bedaren zou komen, daar zij zich angstig aan zyn tegenwoordigheid onttrokhy had niet het minste vermoeden dat hij haar nu juist alleen aan dezen invloed overliet, die op de allergevaarlijkste wyzeop haar moest werken, en die ook de oorzaak van haar afwijzende schuwheid was. Ofschoon Thea sinds dien avond gedu rende meerdere dagen Herbert niet terug gezien had, gevoelde zy zich toch onder zijn invloed alsof hy onophoudelijk aanwe zig was. Hoe meer zy haar gedachten wilde dwingen zich niet met hem bezig te houden, des te hardnekkiger keerden zy tot hem schrijnend contrast, die weelde inKurhaus en sjieke hotels met de armoede der vis- schersbevolking, die huizen in krotten en stegen Men spreekt na een verkiezing in de cleri- cale bladen met schrik van hetroode gevaar! Laten we elkaar toch geen knollen voor citroenen verkoopenl De arbeiders, die de schrijnende tegenstellingen zien, die geen greintje besef mogelijk hebben Yan de grondstellingen van een politieke party, steramen „rood", eenvoudig, omdat ze van de socialisten alleen steun voor hun recht matige eischen verwachtenHet is begrijpe lijk I Ik sta lijnrecht tegenover de grond stellingen der soc. democratie, 'k heb in woord en geschrift hun theorieën bestreden. Maar 'k vind het volkomen verklaarbaar, dat eenvoudige arbeiders noodgewdongen rood stemmen. Noodgedwongen, kan het an ders, als ze zien, hoe die in 'tgoud grabbe lende tremdirectie, 20 procent winst geeft aan zyn grootkapitalisten, aandeelhouders en duizenden afschrijft als een reuzenspaar- pot om maar te bemantelen, dat ze nog veel meer verdient en haar personeel afscheept met hondenloonen Is het wonder, dat nage noeg al deze trembeambten rood stemmen Gij kweekt ze zelf, gij groot kapitalisten, door uw hebzucht en uw jacht naar di vidend Het is niet socialistisch rondweg die meening neer teschryven,watbaathet of men als een struisvogel by de nadering van het gevaar den kop inde veeren steekt? Meer en meer zullen we er rekening mede te houden heben, dat de economische strijd vragen ernstig mede tellen by politieke aangelegenheden. Dit doen trouwens de arbeiders niet alleen. Het is een feit dat tal van bouwers en huisjesbezitters clericaal stemden by de laatste gemeenteraadsver kiezingen omdat zy van clericale candidaten als hel vleesch geworden conservatisme meer voor hun belangen verwachten dan van de vooruitstrevenden. Precies om de zelfde reden als die bouwers de zijde dei- barre reactie kozen, stemden honderden kleine luyden rood. Voor de vrijzinnigen ligt in die stemming de les, welke het liberalisme sinds jaar en dag had dienen te putten uit de stembusuitslagen. Het beeft democratisch te zyn, wil het niet ondergaan in den politieken strijd. Het heeft het ver trouwen der massa te winnen door een flink partijkiezen voor ingrijpende democra tische hervormingen, wil het in de toekomst zich niet zien teruggedrongen tot de rol van toeschouwer. En voor alles actie en nog eens actie. Zal dan nooit de lamlendigheid, de futloosheid overwonnen worden, die nog steeds heerscht in vrijzinnige gelederen, waar nog zoo vaak een strooibiljet of razende y'ver op de laatste dagen onmogelijk kan goed maken wat in de stille tyden aan actie ontbrak? We hebben zooveel te leeren. Niet van de clericalen, die in lichtschuwheid onder onsjes houden en hun zege alleen dan ken aan bangmakerij en ophitsing dei gods dienstige hartstochten. Maar wel van de „rooden", die onophoudelijk propagandeeren voor hun party. Dat kan ook in onze gele deren. Of moeten we eerst als in Belgiö nog meer komen onder het clericale dwangjuk voor de vooruitstrevenden inzien dat de eendracht alleen kan baten tegen het mon sterverbond van clericalisme en conserva tisme Het zal ongelukkig wel tot de vrome wenschen bly'ven behooren dat binnen af- zienbaren tijd het geharrewar tusschen de vooruitstrevende groepen de wereld uitraakt. De schandalen met de verkiezing in het eerste district houden nog steeds de bladen bezig. Het is haast onmogelijk nog te geloo- ven aan onbenulligheden en vergissingen van het stembureau in de Stortenbeker straat, dat op zoo ongehoorde wyze verkeer de stemmingscijfers gaf. De Kuyperbladen trachten natuurlijk de zaak ergonschuldig voor hun mannetjes voor te stellen, doch het staat wel vast dat willens en wetens juist aan de clericale candidaten te veel stemmen werden toegekend. De sociaal democraten zullen in elk geval wel den zetel krijgen, zonder dat de tegenpartijen een candidaat stellen. Als het tenminste bij die verkiezing van één raadslid blijft. 'tKon best wezen dat Gedeputeerden de heele verkiezing van district I vernietigden wegens de gepleegde onregelmatigheden. 't Is een fortuintje dat deze affaire in den komkommertijd komt, want 'k weet heusch niet, hoe 'k anders myn brief vol moest krijgen. Over de warmte kan 'k het slecht meer hebben, de temperatuur isvry wel weer normaal. Alleen de droogte is nog een dankbaar onderwerp van gesprek. Hoe buitengewoon dor alles is, bewijzen de bosch brandjes, die we ook hier hebben gehad. In het begin van de week brandde een gro'ote oppervlakte kreupelhout op Zorgvliet af en terug; er was voor haar geen ontvluchten, geen ontwijken meer mogelijk I Thea begon er ten slotte volkomen in te berusten en zag haar leven in doffe onver schilligheid voortrollen. Haar krachten schenen uitgeput; haar onstuimig verlangen naar geluk zweeg, de onweerstaanbare aandrang verflauwde. Toen zy den wegsnellenden trein, die haar echt genoot medevoerde, nakeek, gevoelde zy slechts een onuitsprekelijke afgematheid. Nu behoefde zy zich niet anders meer voor te doen, nu kon zy zich geheel aan haar moedeloosheid en neerslachtigheid, die haar aangegrepen hadden, overgeven. Met moeite verzamelde zij al haar krachten, om terug te keeren, maar plotseling werd zy overvallen door een waanzinnigen angst. Herbert von Selchow stond voor haar Haar voeten weigerden hun dienst en doodelyk verbleekt staarde zy hem aan. Duizenden gedachten dwarrelden door haar hersenen, en als in een droom hoorde zjj hem zeggen: „U hebt myn overkomst gewenseht! zie daar ben ikl" Hoe gaarne had zij hem willen bidden en smeeken, onmiddellijk, weder te vertrek ken Zy was zoo bevreesd voor hem. Her- bert scheen haar gedachten te raden. Zyt gy sinds onze laatste ontmoeting van gedachten veranderd, en zoudt ge soms liever willen zien dat ik terug keer- met moeite werd het bekende koepeltje tot welks voet de vlammen reeds waren ge naderd, gered. Vandaag, (Woensdag) zyn weer (een 1000 tal Ma jonge dennen in de nieuwe Scheveningsche Boscbjes verbrand. Een achteloos weggeworpen lucifer, een weggeworpen eindje sigaar zijn meest de oorzaak der branden. Gelukkig geeft onze waterleiding volop bluschmateriaal. In deze dagen van droogte krijgt de heer Stang, de bekwame directeur onzer waterleiding de kroon op het hoofd. Herhaaldelijk hebben tal van zoogenaamde specialiteiten zijn systeem aangevallen en afgekeurd. Er zou nooit water genoeg zijn, beweerde de één. Het water zou verzouten zei de tweede. De heer Stang is kalm zijn gang gegaan en schitterend is thans de deugdelijkheid van zijn stelsel bewezen. De waterleiding geeft overvloed van uitstekend water en geen oogenblik is er gevaar voor gebrek geweest, een voorrecht, dat we in een zomer als dezen dubbel leerden waar- deeren. Uit de Pers. De Haagsche stembus „veTgissingeu". De onbegrijpelijke „vergissingen" van het stembureau in het Haagsche eerste kies district trekken nog steeds de aandacht. Men vraagt zich nog steeds af, hoe het toch mogelijk is geweest, dat het stembu reau zich zóó maar tientallen, en zelfs meer dan honderd stemmen „vergissen" kon, wan neer niet aan opzet gedacht mag worden. De Haagsche correspondent van de Tel. schryft Men kent uit verschillende berichten in dit blad de vreemde historie uit het eerste stemdistrict onzer gemeente, waar in, naar uit een onderzoek gebleken is, alle rechtsche candidaten by de jongste herstemmingen voor den gemeenteraad te veel stemmen kregen. Teveel indezen zin, dat het stembureau zich by 't tellen zoo „vergiste", dat het den candidaten dei- rechterzijde veel meer stemmen toekende dan in werkelijkheid op hen waren uit gebracht, terwijl met name de sociaal democraten er te weinig ontvingen. De anti-revolutionaire heer Schalekamp, die gekozen verklaard, doch natuurlijk niet toegelaten werd, kreeg nota bene 111 stemmen te veel, terwijl de socialistische heer De Kleer in zyn plaats feitelijk ge kozen was, en er ongeveer 100 te weinig ontving. Een ander sociaal-democraat ver kreeg eveneens nog meer stemmen dan de heer Schalekamp. De activiteit van eenige kiezers deed de vergissing ontdekken, doch. de ietwat beangstigende vraag rijst, hoe veel grove fouten wellicht by een vorige stemming gemaakt werden, die niet ont dekt werden. „De vergissing..." Eigenlijk durven we't zoo niet noemen. We zijn volgaarne geneigd zoo lang mo gelijk het beste van onzen medemensch te denken, maar hier is het ernstige ver moeden gewettigd, dat er geknoei achter deze stembushistorie zit. Geknoei om een sociaal democraat te weren. Men wete, dat een pak stembiljetten, hetwelk door één der leden van het stembureau volgens zijn uitdrukkelijke verklaring verzegeld werd, door de raads commissie voor de geloofsbrieven met verbroken zegels is teruggevonden. Wy hebben opzettelijk niet over deze zaak geschreven onderden eersten indruk er van, maar nu moeten we dan ook verklaren, dat we moeilijk aan iets anders dan aan opzet kunnen gelooven. Blijkt het tegendeel, we zullen er ons van harte over verheugen. Men heeft er op gewezen, dat de voorzitter van het stembureau, de antirevolutionaire heer Steenbergen (ambtenaar der gemeen te), nog nimmer die functie had vervuld en dus ervaring of routine miste. Wij vragen wat dit met de zaak te maken heeft- Het kwam hier eenvoudig op aflezen en tellen aan.Schooljongenswerk dus. En nu kan natuurlijk de knapste bol zich wel eens een keer vergissen, maar om by het aflezen en bet tellen der zwart ge maakte namen zulke fouten te maken als hier gebleken zijn dat is bijna on mogelijk. Het geheel lykt op een schan delijke manoeuvre. Wij hopen, dat dit eeu vergissing onzerzijds is en dat inder daad de zaak nog een redelijke oplossing van fatsoenlijken aard vinde. Wanneer het tegendeel blijkt, zullen de gevolgen voor sommigen van ernstigen aard zyn. De verschillende partijen zullen in ieder geval wel zoo loyaal zyn, om den sociaal democraat De Kleer, die in werkelijkheid gekozen was, thans bij enkele candidaat- stelling te doen verkiezen. de?" vroeg hij op zeer bedaarden toon, Juist deze wyze van haar voor een der gelijke beslissing te plaatsen zoodra hy be speurde dat zy begon te wankelen, verze kerde hem altyd de overwinning. Zy schudde dan ook het hoofd, want voor de gedachte hem voor altyd te ver liezen, schrok zjj weder terug. Hy wandelde nu met haar naar de een zame dreven van het bosch, dat de badplaats met Den Haag verbindt. Alles om hen heen groeide en bloeide, en terwyl de vogels kwinkeleerden, schreden zy zwijgend naast elkander. Thea keek hem schuw van ter zijde aan, en dacht er aan, hoe zij afscheid van hem had genomen. Zou hy weder een kus van haar verlangen Herbert vermoedde dat zy hieraan dacht en begon te glimlachen. Vertel mij nu eens hoe U hier deze drie weken hebt doorgebracht vroeg hy haar op ietwat gebiedenden toon. Thea's tong was als 't ware opgedroogd, maar toch trachtte zy hem het een en an der mede te deelec. Een doffe neerslachtig heid sprak uit haer woorden, die Herbert een duidelijk beeld verschaften van haar zielstoestand, hoezeer zy ook alles in het werk stelde, dezen voor hem verborgen te houden. Zij gevoelde dit zelf zeer goed, en daarom gaf zy zich de grootste moeite, Ook de Nederlander, het Christelyk-his- torisch blad is er ontevreden over. Het blad schry'ft: „Ook ons komt het voor, dat geen par ty, welke ook, dupe mag worden van een reeks slordigheden en vergissingen, die alleen door een leemte in de wet niet an ders dan dooreen nieuwe vei kiezing kun nen worden gedresseerd. Hadden de leden van het slordige stembureau hun werk beter gedaan, dan zou de heer De Kleer verkozen zijn geweest. Men moge dit betreuren, onaangenaam en niel in het belang der gemeente vinden, recht is recht en de socialisten hebben den zetel feitelijk gewonnen. Daarom moet ook o.i. de nieuwe verkiezing in I by enkele candidaatstelling afloopen." voldoet Plaatselijk Nieuws. MFDDELHARNIS. Donderdag werd door de politie uit Rotterdam naar hier overgebracht om verder naar den Bommel haar woon plaats te worden getransporteerd de minder jarige H. W. Zij hield zich te Rotterdam in verdachte huizen op. Op twee lantaarns der straatverlichting zyn automatische zelfontbranders ter proef neming geplaatst. Vrijdag werd A. v. d. G. uit Sommels- dyk wegens dronkenschap ter ontnuchtering naar het arrestantenlokaal overgebracht. NIEUWE TONGE- De door den Raad goed gekeurde rekening der gemeente over het dienstjaar 1910 sluit in ontvangst op f 12694,291/2) Uitgaaf f 11808,32, sluitende alzoo met een batig solda van f 885,97 ,/2. De begrooting der gemeente over het dienstjaar 1912 is den Raad aangeboden en ligt voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage, en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. De Raad heeft de geloofsbrieven dei- herkozen en van het nieuw gekozen lid van den Gemeenteraad onderzochten tot hunne toelating besloten. Op Dinsdag avond 29 dezer hoopt de muziek vereeniging „Apollo" in onze ge meente concert te geven. Binnenland. Jtoord Ie Warga. Maandagmorgen gingen twee jongens één van 10 en de andere van 12 jaar, het veld in onder Warga om eenden te schieten. De 12-jarige S. v. d. Meer had daartoe een revolver met patronen uit een kast genomen van zyn grootvader, bij wien hy inwoont; zyn vader vertoeft nl. als melkknecht in Duitschland. Plotseling klonk een schot. Arbeiders, die in het veld werkten, gingen er op af en vonden den 10 jarigen S. v. Wijngaarden met een schot in het hoofd. De kogel was door een der oogen in de hersens gedrongen. Onmiddellijk werd geneeskunpige hulp ingeroepen, Twee doctoren spoedden zich naar de plaats des onheils en legden daar het eerste verband. Op een karretje werd de gewonde naar zyn woning gebracht, waar hij binnen een paar uur overleed. De burgemeester van Idaarderadeel, wo nende te Grouw, werd met het feit in kennis gesteld. Deze begaf zich naar Warga en stelde een voorloopig anderzoek in, nadat hy de justitie met het geval in kennis had Het voorloopig verhoor leidde niet tot eenig resultaat, hoewel den 12-jarigen v. d.Meer een langdurig verhoor werd afgenomen. De jongen werd op vrije voeten gelaten. Hoe het feit zich heeft toegedragen, weet men niet. De revolver werd in het veld gevonden, met den loop gericht op de plaats, waar het slachtoffer heeft gelegen. aangenaam met hem te keuvelen. Zij schet ste hem het gezelschap aan tafel, en ver gat daarbij ook den Hongaar niet. Herbert luisterde aandachtig toe. De jaloersheid die zijn natuur zoo diep doordrongen had, begon nu by hem te ontwaken. Thea vervolgde haar verhaal, zonder te bemerken hoe zijn oogen vlamden. „Hy is verbazend amusant dien moest gij eens leeren kennen I" zoo besloot zy haar lofrede op den Hongaar, en keek daarna Herbert aan. Maar op het zien van zyn gelaatstrekken verstomde zij plotseling. Kon een mensch er zóó uitzien I of liep er een duivel in menschengedaante aan haar zyde 1 Herbert was doodelijk verbleekt; zyn gelaatstrekken schenen nog hoekiger dan weleer en als uit steen gebeiteld; slechts zyn oogen verrieden leven in hem, en staarden onheilspellend in de ruimte. Hij hield zijn lippen vast op elkander geperst en deed zich geweld aan, om zich te be- heerschen. By Thea welde het vermoeden op, dat er in de ziel van dezen man duistere machten sluimerden, waartegen zy niet was opge wassen dat zy een mensch vóór zich had, wiens hartstochten onberekenbaar waren 1 Zy griezelde er van, en toch trok haar dit onbekende, dit ondoorgrondelijke aan. Wat scheelt er aan vroeg zij met teedere stem. Hy keek haar kalm aan totdat Salaris actie van het personeel Posterijen, Telegrafie, Telefonie By de reeds deelnemende negen organisa ties tot het voeren eener gezamenlijke actie voor salarisverhooging voor het lagere perso neel by Posteryen, Telegrafie en Telefonie hebben zich nog twee organisaties, nl. die der- bureel ambtenaren enlynwachters aangeslo ten, terwyl op sommige plaatsen, waar dat mogelijk- is, de resp. afdeelingen der deelnemende bonden en vereenigingen, plaatselijke commités hebben gevormd. Jozef Isiaëls'laatste belangrijke schilderij: ..De P.:nnekóekenbakster", dat ter gelegen heid van 's meesters 87en verjaardag Januari 1.1. zoozeer de aandacht trok in de- zalen van de toenmalige firma Boussod Valadon Cie. te 's Gravenhage, is door dezen kunsthandel voor een aanzienlijk bedrag verkocht aan den Hertog van Marl borough. De graanoogst in het Land van Altena is in vollen gang. De tarwe is over het algemeen goed, het stroo uitnemend van kwaliteit. De rogge is best, het stroo flink lang. Dit gewas levert een ruim beschot. De gerst is in zijn eersten groei nogal te gen den grond geslagen door windvlagen en regenbuien, is dus kort van stroo, maar heeft een gevulde aar en levert een ruime opbxengst. Boonen en haver zyn veel min der. Bieten staan best, maar beginnen dooi de aanhoudende droogte te sterven. Van de vroege aardappelen waren hoeveelheid en hoedanigheid uitstekend. De zeeuwen en blauwen vallen nogal mede, van bederf is niets te bespeuren. Tariefwet en alcohol. Door het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken is in verband met het aanhangige wetsontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten aan de Tweede Kamer een adres gezonden, hou dende het verzoek het heffen van invoer rechten op alle versche vruchten te ver werpen. Adressant grondt zijn verzoek op het feit, dat toeneming van het gebruik van versche vluchten een vaD de beste middelen is tot bestrijding van het alcoholgebruik, dat het steeds zoo uiterst moeielyk is geschikte vervangmiddelen voor de alco holische dranken te vinden, maar dat juist in de laatste jaren met behulp van vruch ten, in 't bizonder van citroenen, met suc ces in deze richting gewerkt wordt, terwijl door de vereeniging en haar onderdeelen een actieve propaganda wordt gevoerd om het gebruik van vruchten in't algemeen en in de cafés in ,t bizonder meer iDgang te doen vinden. Drie Duitsche badgasten te Katwy'k aan Zee geraakten zwemmende in een zooge naamde „mui" (draaikolk). Deze draaikolken zyn voor hen, die er niet mee bekend zyn, zeer gevaarlijk. Twee van de drie zwemmers waren dan ook reeds zóó vermoeid, dat zy zich niet goed meer boven water konden houden en zich aan den andere, die nog niet zoo ver moeid was, trachtten vast te klampen, waarvan deze dan ook sporen droeg in den vorm van een groote schram op den arm. Gelukkig bevonden zich twee goede zwem mers, D. Gesink en H. Parlevliet, ingezete nen van Katwijk juist in het water. Zij begaven zich naar de in gevaar verkeerende personen en hadden de voldoening hen op vasten bodem te brengen. Het hondje der bedelares! Twee dames, te Amsterdam, gelezen heb bende, hoe het hondje van de by Nieuw- Vennep gestorven bedelares weigerde het lyk zijner meesteres te verlaten, besloten het trouwe dier op te sporen en voor zyn verder levenslot zorg te dragen. Daartoe getroostten ze zich een tocht naar Haarlem mermeer en deden navraag naar het beestje. Zy hadden evenwel haar moeite kuDnen sparen, daar TetjeBeelen vóór haar sterven het hondje als erfenis geschonken had aan A. Jonker, den man, in wiens schuur zij den laatsten dag doorleefde. Deze heeft die erfenis aanvaard en het beestje schijnt in het laatste tehuis zijner vroegere meesteres volkomen op zyn gemak te zijn en Jonker als zyn nieuwen meester te beschouwen. Dat de onderofficieren van de landmacht nog niet in alle opzichten roet hun positie tevreden zy'D, blijkt uit een lyst van onge veer 400 wenschen op verschillend gebied, door de zorg van het hoofdbestuur van Ons Belang ter kennis van de chefs der korpsen gebracht. N. Gr. Ct. Nu het water zoo laag is, gaan de boeren in Friesland de landslooten uitslatten. Daar- zy de oogen neersloeg. „Als ik u lief ben, Thea, neem u dan in acht, verder niets I" Daardoor ontnam hij haar kortaf iedere gelegenheid tot verdere ondervragingen, en voegde er by Wellicht kom ik u van avond nog even opzoeken." Zy hadden nu het Oranje-hotel aan het strand bereikt en namen afscheid van el kander. Thea gevoelde zich in een gedrukte stemming; toen zy aan tafel kwam, ontweek zy angstig alle hoffelijkheden van den Hongaar, die zich vandaag naast haar had laten plaatsen en een buitengewone spraakzaamheid aan den dag legde. Hy scheen haar heden verschrikkelijk opdrin gend, maar de moed ontbrak haar, hem met kracht af te wijzen. Wel werkte Herberts waarschuwing in haar na, maar haar lydelyke natuur was er toch niet toe in staat zich krachtdadig te verweren. Zij bewaarde tegenover zijn bemoeiingen een voudig het stilzwijgen, en versmachte in wendig naar het einde van het dioer. Herbert's gelaat zweefde onophoudelijk voor haar oogen. (Wordt vervolgd). bij wordt veel doode met den kop in de gestikt is. Door den lagen hitte der vorige w warm, de visch zoel de dieper gelegen den dood. De bekende Bonif; die altijd by langdu] zuiver water levert, een ware uitkomst Van heinde en vei 90ms met wagen m< water te halen. Te J gebruikt voor wassc. Dat vonden Burgf beetje erg en daaro bod uitgevaardigd c te halen voor ande. drinkwater. Droevig. Maandagmiddag k den trein van half Haarlem een vrouw met een ziek kindj Haarlem was gewees station in een verkee Op het traject H^ de kleine patient in overleden Tot kwart voor 4 der Hollandsche Spo: kindje wachten, waa naar Beverwijk kon Men begrijpt den t kige moeder Brand ta Voor de vierde ma tijdsverloop werd gif balfnegen brand on' op het terrein van Zor, Stond by vorige gelej langs den openbaren de Stadhouderslaan i de brand ontstaan den berm op een ld openbaren weg tuss Scheveningsclien weg men gedurende een zich heen in het 1 maar hel eigenlijke 2 aangetast. De brandweer was veel blusschingsmate wezig. Omtrent de oorzaak moedt men, dat deze heid van een voorl eindje sigaar of sig heeft geworpen. Spoedig na het uitl was een slangenwage post Duinstraat met post, den brandmees plaatse. Toen deze za trieel, 't welk hü t had, het voortwoekt kunnen bedwinger), v pen van de kazerne die terstond een tw zond met de beide bra Visscher en SpoeJstra Nu kon het vuur n waterleiding krachtig de hulp kwam nog ji te verhoeden, dat het peltje een prooi der v dicht bij den voet ei- Het blusschingswer mate bemoeilijkt doe en heuvelachtigheid slang op waterleiding pl.m. 300 M. Ongeve' struikgewas verbrand omtrek waren de roo men te zien zoodat v< keerden, dat geheel Zoi Dank zy het vlug t van de brandweer is men. Brandstichting 1 Te Budel zijn de bo sen en A. Lamers vei De 'sHert. Ct. meld „Bij Nyssen was a terwyl by Lamers vry zijn. Moedwil ligt byn want denzelfden nach van H. Rooyakkers e en door de sacristie ir Hier werden een paa ceerd, doch werd ver dan de inhoud er van dus om specie te doer Ook blijkt dit uit tu brand bij Lamers een 1. Van Oyen, dat waar men ook, op r waarden bedacht, ree' enz. in een zak had kl binnentrad en onder d ster zich van den zak ijlings verdween. Lat' vonden een sigarenkis geld, dus wellicht den een en wat inbrekers Heikan-t de zak met sieraden werd terugge* het bankpapier en des circa f 1000 de begeerd is gebleken. Natuurlijk is de poli weer, om de hand op leggen en ze dergereci leveren. Zakkenrollers op hel Maandagmiddag we :wee heeren de slacht' jeraffineerde zakkenrol iten tijd de perrons Ipoor in Den Haag on De dame droeg een i zooals er zoovele gedra dige dief liet het tascb dame, doch opende eer en stal op die wyze gel geld en kostbaarheden, werd uit den achterzak temonnaie geroofd, ter eer. portefeuille uit de miste.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2