ONZE EILANDEN van 19 AUGUSTUS 1911. 3 egrooting voor 1911 ad ring in de kosten gemaakt n klauwzeer, deelt mede, dat hy den fer een begrooting beeft jffende de bestrating van ■sten worden geraamd op uwe steen wordt gebruikt de oude uit de voorstraat len besluit wordt niet ge- an Seters vraagt, de straat te doen repareeren, wat hetzelfde lid vraagt, waar- pingsbriefje zoo laat heeft zitter zal het onderzoeken, de orde zijnde wordt de ton. het strand alhier heeft ent een Portemenai gevon- f 10 en een Tramkaartje de loting Nat. Militie. P. Bezuyen 3, Joh. Bosland an 2, J. P. Flik weert 1Jan Hanson 5, Goris Hoek 15, 27, Jacob Kastelein 12, C. Jacob Mastenbroek 11, Joh. ijn Meyer 21, L. Meijer 7. Moerkerks 23. W. v. Splun- er Tanis 20, K. Tanis Tz. 25, Joh. Termijn 6, Ant. [lieland 29, Abr, Voogd 16, 1?. Westhoeve 30, P. Voogd irt 19, C. Grinwis Kz. 25. G. Door den heer Burge- emeente is eene openbare den Raad uitgeschreven a.s. 's morgens IO'/ï ure. ger dezer gemeente zal op September a.s. des voorm. e in het gemeentehuis zit- |t de ontvangst van den Islag. van de loting der Nat. Mil. saamgevoegde gem. Her- Igt: P. v. d. Houten 1, A. ogmoed 3, W. v. Eesteren gebr.), J. G. Knops 6, J.de Roebeling 8, J. Kom 9, A. ,ops 11, M. Zweerus 12, v. J. v. d. Ouden 14, C. Bak- ïeer 16, H. J. Kievit 17, D. e Geus 19, J. C. Hameete 20. IIAIIINGVLIET. De uitslag de Nat. Militie voor deze 'olgt: 1 Jacob van Splunter; 3 Corns. Arensman (br.d.) (br.d.); 5 Mars. Vroeginde- zer; 7 Aren Jacques Braber; epaard; 9 Aren Jan Land- Wachter; 11 Matths. van B-rit Soldaat. meente komen gevallen van de kinderen voor. 'eehouders alhier is vergun- jom drachtige koeien langs van het gors naar den stal ten partij aardappelen door aden om direct van hier naar voerd te worden. n ajuin is hier zeer levendig. >t f 4,25 in voorkoop. kooping van aardappelen in Ider werden Woensdag j.l. van f 300,— en hoogerper menland. nbraak heeft plaats gevon- Smit, aan den Koningsweg hebben met strijkijzers op wijze huisgehouden in de ntiek kabinet, vazen en een el z\jn totaal aan gruis ge- Bule met coupes werd op den n, alle kasten ledig gehaald, ruchte Beverwijkers zijn in leze inbraak aangehouden. :ijn op het terrein der woning 1 begaven zich een 4-tal per- Kleine Gracht, te Maastricht, paar kameraden naar hun mgen. Het viertal werd aan- r iemand, die blijkbaar onder an drank verkeerde en zich y toonde. Teneinde onaange- voorkomen, begaven de vrien- 0e herberg A.; op den voet zien, die meestentijds door jogleden bedekt bleven eD zingen in hun vollen glans liner wordt er muziek gege- n begeleider gevonden zeide Thea; ik reken daarbij ook et dan of hebben zich meer- muziekkorps aangesloten i van morgen in de nabijheid o, verhaalde Mevrouw von oorde ik op meesterlijke wijze spelen, en kon mij niet be- binnen te kijken. Zeer gaarne edegezongen 1 een der heeren le wonderlijk schoon". :eren toon vervolgde zij„U t genoegen doen, mevrouw, ken, onze muziekavonden bil gevoel er zelf den moed niet ,e vragen, maar daar U niet het wel voor mij willen doen, leef voor de muziek, en ge nd het gemis, niemand ter kunnen vinden; en hij, hij .chtig 1" tt geheel in verrukking! nu, eens aan uwegade schrijven I" ersend, (Wordt vervolgd.) gevolgd door den onbekende, die voor het café herrie begon te maken. Toen de smid H. O. zich op straat begaf, kreeg hy een messteek in de linkerknie; de 21-jarige stukadoor, M. de L., zich even eens naar buiten begevende, kreeg een mes steek van den onbekende onder het linker schouderblad. De messteker werd flink bewerkt; een stoel werd letterlijk op hem in splinters geslagen. De vechtersbaas had evenwel ge legenheid de plaat te poetsen. De beide getroffenen, De L. en O., werden in het politiebureau verbonden en daarna in Calvariönberg onderzocht. De L. werd ter verpleging in het gesticht opgenomen: zijn toestand is vry ernstig, men vreest, dat de longen getroffen zijn. O. kon na geneeskundige behandeling huis waarts keeren. De dader is door politie gearresteerd. Hij is glasblazer van beroep en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. De heer S. Richard, de 18 jarige zoon van den Waalschen predikant, ds. S. J. Richard, te Amsterdam, is tydens het ver blijf van de familie in Zwitserland, te Leis- sigen (aan het Thunermeer) by het baden verdronken. Die mogen nog van geluk spreken 1 Steven Stroek en nog een Volendammer lieten zich, na een bezoek aan de kermis te Hoorn, per auto huiswaarts rijden. Aan den Jaapweg, by Edam, is de auto omgevallen, waarby Steven een been brak. Hii is ter verpleging naar het O. L. V. Gasthuis te Amsterdam vervoerd. De auto werd zeer beschadigd. Volgens een ons van andere zy'de toege zonden bericht waren de vier inzittende, die in een wel wat al te vroolijke stemming verkeerden, bij den val der auto te water geraakt. Zy hadden vermoedelijk door den schrik tot bezinning gekomen,zich nog goed weten te redden. N w s. Voor bezitters van trekhonden 1 September a.s. zal de wet tot bescher ming van trekdieren in werking treden. Van dien datum af is het den houder van een hondenkar verboden die te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij hij als houder is ingeschreven in een register aangelegd door Burgem. en Weth. der gemeente, waarin hy woonplaats heeft. Het is niet voorgeschreven, dat een ver zoek om inschrijving schriftelijk moet wor den gedaan. In den regel zal wel met een mondelinge aanvrage ter secretarie genoe gen worden genomen. Wordt het verzoek evenwel schriftelijk gedaan, dan moet dit op zegel van 22t/o cent gedaan worden, ten z{j ingeval van onvermogen. Het is den geleider eener hondenkar ver boden deze te gebruiken zonder voorzien te zyn van een nummerbewys, dat dus vóór 1 September moet worden aangevraagd. De afgifte daarvan geschiedt kosteloos. Hieruit volgt echter niet, dat de nummer- bewijzen van zegelrecht zijn vrijgesteld. De meening, dat uit de kostelooze afgifte der nummerbewijzen vrijstelling van zegelrecht zou volgen, moet alleen daarom reeds on juist zyn, omdat bij algem. maatregel van bestuur wel kwijtschelding maar geen vrij stelling van zegelrecht kan worden ver leend. De Minister van Financiön heeft dan ook te kennen gegeven, dat waar noch in de Trekhondenwet, noch in eene andere wet een vrijstelling van zegelrecht voor de num merbewijzen is opgenomen, deze aan zegel recht zyn onderworpen. Mitsdien mogen die bewijzen niet anders dan gezegeld wor den afgegeven, tenzij ingeval van onvermo gen van den aanvrager. Het is verboden als trekhonden te ge bruiken, kreupele, zichtbaar drachtige of nog niet volwassen honden. Een raadszitting in de buitenlucht 1 De gemeenteraad van Haren (Groningen) hóeft Maandag in de open lucht vergaderd. Het gemeentehuis wordt verbouwd, het was warm en daarym trok de raad naar een kof fiehuis in de buurt en hield in den tuin daarvan zijn zitting. Wat de heeren tydens de debatten ver teerden, weten wy niet. Te Nieuw-Namen (Zeeuwsch-Vlaanderon) is een schippersknecht, die een bad nam, verdronken. Hitte overdag 's nachts vorst? Men schreef gisteren aan den Stand.: „Bij de groote hitte, die we thans in de hondsdagen beleven, is het wel opmerkelijk, dat het de laatste nachten in Friesland vriest. Zijn oorzaak vindt dit in den kou don Noordenwind, die den laatsten tyd hier waait. Hierdoor wordt ook de regen opgehouden, waarnaar met groot verlangen wordt uitgezien." Haast ongelooflijk! Een boeienkoning als dief? 'tls der recherche gelukt de hand te leg gen op den vermoodelyken dader der in braak in de infanterie-kazerne te Haarlem, waarbij o.a. medailles der Onderofficieren Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging „Mars" verloren gingen. Men had reeds vermoeden op zekeren N. doch deze werd wegens ge brek aan bewijs losgelaten. Inmiddels waren te Amsterdam een paar medailles in beslag genomen en de beschrij ving van dengeen, die ze verkocht had, kwam overeen met het signalement van N. Deze werd op de kermis opgespoord en geboeid meegenomen. Onderweg vroeg hij zyn geleiders of hij,die beweerde bij een „boeienkoning" in dienst te zyn geweest, mocht vertoonen, dat hij zyn boeien kon verbreken. Ongeloovig stond men hem dit toe en zonder moeite gelukte den man het kunststukje. Natuurlijk werd hij toen beter geboeid. De man bekende medailles verkocht te hebben doch beweerde, dat hy die voorde kazerne had gevonden. Do (lood van mr. jr. C. do Marez Oyons. De bijzondere correspondent van het Hbld. te Partenkirchen schrijft: Van een der heeren die mee geweest waren om het lyk te halen vernamen wfi nog dat de heer de Marez Oyens, na een anderhalf uur in de richting van Kaltbrun den grooten weg naar Insbruck gevolgd te zyn, (hier is by ten minste door twee personen waar schijnlijk gezien) blijkbaar den terugweg niet gevonden heeft en de bergen ingegaan is. Hy moet bier verdwaald zyn, is ten minste een zg. Jagersteic-h gevolgd een smal, hoogst gevaarlijk jagerpad, dat voor onge trainden en niet tot klauterpartyen toege- rusten nog wel te beklimmen, doch waar langs zeker niet af te dalen is. Hij moet toen aan den Ross Wank, uren ver uitzijn richting gekomen, moe en afgemat door de gloeiende zon, uitgegleden zijn en is van een hoogte van plm. 100 meter naar beneden gestort.' Hij was, zooals uit de positie van het hoofd bleek, onmiddellijk een lijk: de nek (bas gebroken. Niemand had kunnen vermoeden dat de verongelukte, die de omstreken niet kende en slechts zeide uit te gaan om een wande ling voor den middag voor te bereiden in zoo'n onherbergzaam oord en zoo ver weg te zoeken geweest zou ziin en het is dan ook aan 't aanhoudende droge weer te danken dat een houthakker hem toevallig aantrof, daar dit voetpad by of na regen onbegaan baar geweest zou zijn-en het dan maanden had kunnen duren vóór men het lijk had aangetroffen. Voor de zoo wreed getroffen familie moge het een troost wezen, dat de gedachte aan moord, die, door het onvind baar blijven van het lyk steeds vaster vorm aannam, tenminste onjuist gebleken is en dat er geen twijfel meer bestaat of de dood is oogenblikkelijk geweest. Zaterdagavond had de gerechtelijke schou wing van het lyk plaats in het byzyn van den Oberamtsrichter en van den Bezirksarzt, in het lijkenhuis van het hospitaal van Partenkirchen. Dit onderzoek geschiedde op last van den StaatsanwaltuitMunchen.ter vaststelling dat geen misdaad mogelijk ge weest kon zyn. Bevonden werd, dat de oorzaak van den dood geweest is het breken van den nek by het vallen van aanzienlijke hoogte. Daar de overledene nog in het bezit van geld enz. bleek te zijn en er ook geen de gering ste aanduiding van geweldpleging was te vinden, werd toestemming gegeven het lyk te kisten. De familie de Marez Oyens ondervond van de zy'de der Kurgasten, die ai die dagen in den angst der familie meegeleefd hadden, vele blijken van deelneming, terwyl uit Hol land en buitenland in hotel Bellevue reeds massa's telegrammen van deelneming ont vangen werden; daaronder een van H. M. de IConingiD. Even voor het vertrek van den middag trein, waarmede de weduwe en een dei- zoons naar Holland vertrok, werd den ouden houthakker, die het lijk vond, de belooning van 1000 mark uitgekeerd. Wy kenden den ouden Warkerle, die, niettegenstaande den mooien titel van „Holzarbeiter beim. Bayr. Forstamt Garnisch Parsenkircben toch een doodarme stakker is en die, vader van zes kinderen, in Partenkirchen voor den arm- sten burger van het dorp doorgaat. In Beiersch dialect vertelde de oude man hoe hy, heelemaal niet zoekend of ook maar denkend aan den Minister, toevallig het gemzenjagerspad naar den Ross Wank be steeg, toen hy het lyk zag liggen. Hy wist dat er iemand vermist werd en spoedde zich dus naar de marechaussee. Hij denkt, dat de ongelukkige oud-Minister, verdwaald zijnde, tegen deze hoogte heeft willeu op klimmen, in de hoop van daar uiteen dorp of straatweg te zien, „doch zulke paden zijn voor gemzenjagers, niet voor „Stadsleute" meende de oude houthakker, die een uitglij den en neerstorten voor ongeoefenden op dit pad onvermijdelijk achtte. Heel toeval lig was hy, wetend dat de paden, dankzij de lange droogte, in uitstekende conditie zijn, dit gemzenjagerspad gevolgd; ware hij niet toevallig dezen weg gegaan, dan had men misschien nog maanden in onzekerheid blijven verkeeren, daar volgens onzen zegs man, slechts uiterst zelden iemand in deze buurten koint. Om half 7 werd het lijk, vergezeld door den oudsteD zoon en de enkelen, die hem in de laatste dagen by het zoeken behulp zaam waren, van het lijkenhuis naar het station Garnisch-Partenkirchen gevoerd en met den avondtrein naar Munchen vervoerd te worden. Juist alvorens den trein naar München te nemen, kwam op het slation een bergbe klimmer, die een schoen, den alpenstoken deu wandelgids van den verongelukte, drie dingen, die men beneden niet bij het lijk gevonden had ter herkenning medebracht. Uit de plek, waar deze gevonden zyn, een 100 meter hooger dan van waar men den val vermoedde, blijkt dat de heer Oyens zich op weg bevond tusschen twee uitzichts punten toen hij laDgs een zeer steile hel ling van 200 meter naar beneden gestort is, onderweg een schoen, alpenstok en gids verliezend. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de boven medegedeelde hypothese van den houdhakker niet juist was en dat de heer de Marez Oyens vermoeid door lange wandelingen en gloeieDde zon, uitgegleden is op dit zeer steile voetpad. Eenige dagen geleden werden twee jonge kalveren in gezelschap van het moederbeest overgebracht van Santpoort naar den land bouwer K. in den Houtrakpolder te Halfweg, waarna de koe weer werd teruggebracht naar haar oude wei te Santpoort. Des morgens van den volgenden dag miste de landbouwer K. de kalveren. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hij van den eigenaar vernam, dat dejonge beestjes des nachts den terugtocht naar Santpoort hadden ondernomen en 's mor gens werden aangetroffen in de weide bij hun moeder! De uitdrukking: „zoo dom als een kalf" kan voortaan achterwege worden gelaten! Te Hulsel (Noord-Brabant) is de dochter van den landbouwer W. Jansen door de hitte bezweken. Van speelclub tot synagoge I Het gebouwtje, waar verleden jaar te Zandvoort de „Club de Zand voort" gevestigd was Jen waar lustig de roulette draaide en de baccarat-kaarten gewasschen werden, heeft een geheel andere bestemming gekregen. Zaterdag werd het nl. plechtig ingewijd als synagoge. Vermiste kinderen te Scheveningen 1 Het is noodig aan het strand te Scheve ningen een „toevluchtsoord voor onbehuis- den", d. w. z. een kamp voor vermiste kin deren in te richten. Zondag was de politie post by het S. S.-station een ware kinder bewaarplaats. Bij de geweldige volte der warme dagen, is het waarlijk geen wonder, wanneer er kinderen wegraken. Een paal met helkleurige vlag of bord en opschrift, een omheining en een agent er bij gepos teerd in het droge zand, in de onmiddel lijke nabijheid der windstoelen, zou, naar Engelsche trant, het kwaad verhelpen. N. Ct. Levend begraven J Te Bocholt zijn. twee kiuderen van de weduwe Muncken onder een zandberg be dolven en levensloos opgegraven. De heer A. v. Dijk, te Bedum, is in zyn tuin in een sloot gevallen en verdronken. Dinsdagmorgen ontstond, doordat de vlam sloeg in een te vuur staande pan met vet, brand in het café „Germania" van den heer G. Stempher, aan den Arnhemschen straatweg, te Apeldoorn. De brandweer wist het vuur tot het ach terhuis te beperken. Het voorgedeelte, waarin zich logement en café bevinden, bleef gespaard. De schade wordt door assurantie gedekt. Uit Voorhout: Van 7 tot 11 Augustus hebben de heeren J. v. Vlies en Co. te Rotterdam voor enkele tuinders van deze plaats verkocht voor f 3510,93, zijnde de opbrengst van 54.000 kilo boonen. Waren de boonen in het laatst van de week te Amsterdam 3 en 4 cents per kilo, in Rotterdam was de prijs 6t/2tot Scents; een groot voordeePdus voor hen, die naar Rotterdam sturen. Als een bizonderheid deelt men ons mede, dat tegen het huis van den heer E. Klop, te Brakel, welk huis te midden der vlammen bij den laatsten geweldigen brand gespaard is gebleven, thans een pereboom voor de tweede maal mooi in bloei staat. Te meer is dit te verwonderen, daar op slechts 2 meters afstands een huis tot den grond afbrandde. De boom draagt reeds rype vruchten, de oude bladeren zijn gedeeltelijk door den brand geschroeid. Het jonge groen met den bloesem komt nu eigenaardig daaruit te voorschijn. Zondagavond raakten op de Mare te Leiden, twee infanteristen, T. en C. hand gemeen. De reden hiervan schijnt te zijn, dat zy beiden naar de gunst van hetzelfde meisje dongen. De schippersknecht L., die partij trok voor C., mengde zich in het gevecht en ver wondde soldaat T. vry ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk. De verwonde werd per brancard naar het Militair Hospitaal vervoerd. De dader is gearresteerd en bevindt zich in voorloopige bewaring. Hoe warm het was en hoe droog! Bij ons te lande waren voor de meeste plaatsen de warmste dagen Vrydag 28 Juli (de Bilt 35.6 Cels. 97,9 Fahr.) en 10 Aug. (de Bilt 35.0 Cels. 95 gr. Fahr.) Deze temperaturen zyn hocger dan ooit in de maanden Juli en Augustus hier ter lande geconstateerd zyD, sedert bet begin der geregelde waarnemingen, meer dan 60 jaren geleden. Wat de droogte betreft, die niet minder buitensporig is geweest, het volgende: Over Juli geeft de Bilt 9 regendagen op, met 15.4 mM. regen, tegen een gemiddelde van 75 mM. in deze maand (Amsterdam 22.2 m.M. tegen 66); voor Augustus is tot dusver in de Bilt 10.9 m.M. regen „afgetapt", te Amsterdam 4.S m.M.; over de heele m..and zyn de gemiddelde bedragen 83 en 100 m.M. Er moeten nog heel wat buitjes vallen voor wij 't verschil inhalen. Waterboringen. Te Staveuisse (Zeeland) heeft een land bouwer, om aan zyn vee in dezen regen- loozen zomer water te verschaffen, een proef genomen of het kostelijk vocht niet door boring zou te verkrijgen zijn. Die proef werd met gelukkigen uitslag bekroond. Reeds kort na het begin der bo ring spoot het water uit den bodem, en weldra stonden de dieren tot halverwege het lichaam zich te laven en te verfrisschen in helder en koel water. Ook anderen hebben dezelfde proef ge nomen, met even gunstig gevolg. Dat wilde naar een badplaats! Door de Zandvoortsche politie is aan gehouden de 17-jarige A. P., wiens opspo ring door den Commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam was verzocht wegens diefstal van f 762.37 ten nadeele van zyn patroon. Het betreft hier den diefstal ten nade le van den heer E. M. Schmidt, die in per ceel Keizersgracht 345, Amsterdam een meubileerinricbting heeft. P. was er als loopjongen in dienst on wist genoemd bedrag uit een geldkistje, staande in een kast te stelen. De jongen had te Zandvoort een kamer gehuurd hy was in gezelschap van den 15- jarigen H. T., eveneens uit Amsterdam afkomstig. P. had als eenige bagage een handkoffer met snuisterijen by zich, T. was in het bezit van een ledig handkoffertje PI. bekende op het politiebureau te Zand voort, dat hij door opensluiting het geld uit de kast van zyn patroon had ontvreemd. Hy was nog in het bezit van f543.68'/2- Beiden zijn naar Amsterdam overgebracht. Hbl. Groote brand te Berkel. Dinsdagmiddag circa halfóén ontdekte de 14-jarige zoon van den landbouwer Frank Van den Burg, bezitter van een kapitale hofstede, staande aan het Noordeinde, dat er brand ontstaan was in den hooiberg, achter het huis. Hy liep naar zyn vader, die zich aan de overzijde van den weg by één der buren bevond, en waarschuwde hem welk gevaar er dreigde. Maar toen Van den Burg naar buiten rende, sloegen de vlammen reeds hoog op en de sterke wind dreef ze direct naar de rieten dakbedekking van hetsteenen woonhuis, dat in de onmiddellijke nabijheid gelegen was. De brandweer werd in alleryl gewaar schuwd en deze was heel spoedig ter plaatse in den vorm van drie spuiten, n.l. een uit de kom van het dorp, een van het Noord einde en een uit Rodenrijs. H6t blusschings- werk nam direct, onder leiding der ver schillende brandmeesters, een aanvang, doch hoe hard men ook werkte, tegen de steeds feller wordende vlammenzee bleek niets be stand. Het dak van het woonhuis, dat aan den voorkant met pannen belegd was, stond nu eveneens in lichte laaie en al spoedig stortte het in. En uit de ramen van de woonkamers sloegen al mede de vlammen en ze belekten de muren en kozijnen, zoodat het geheele gebouw in een minimum van tyd een vuur poel was. Hoog sloegen de vlammen boven het geboomte, dat de boerenplaats omringde, uit en de zware rookwolken rezen zoo hoog op, dat men ze te Hillegersberg kon zien. Met drie stralen gaf de brandweer water, doch toen ook een tweede hooiberg in vlam men opgiDg en het gevaar zich uitbreidde, moest men er toe besluiten, de omliggende gebouwen te beschermen tegen het steeds voortwoekerende element. Want de vlam men waren overgeslagen naar het erf van den landbouwer Molenaar, waar de hooiberg had vlam gevat. Met rappe hand werd nu daar het blusscüingswerk gevoerd en de vlam gedoofd. En waar de vonkenregen het felst neerkwam, hing men zeilen, die ge stadig nat gehouden werden. Zoo werkende heefc de brandweer verdere uitbreiding van den brand naar die zyde belemmerd. Maar intusschen zagen de vlammen zich niet bestreden en ze deelden zich mede aan het koetshuis, dat met wagens en rijtuigen een prooi der vlammen werd, zoomede de twee stallen. Gelukkig bevond zich het vee in de weide. Een stier, die in een der stal len stond, wist zich los te rukken en redde zich uit de vlammenzee. Het huis was intusschen met den geheelen inboedel uitgebrand en alleen stonden de verschroeide muren nog overeind met de brandende raamgaten. Er was geen meubel stuk gered, want in een oogwenk hadden de vlammen zich aan het geheele gebouwen complex medegedeeld. Van den Burgh's geld en geldswaardige papieren zyn geborgen in een brandkasten deze is gestaag door de brandweer nat ge houden. De verwachting is dus, dat het geld en alles wat waarde heeft, onbeschadigd voor den dag zal komen. De schade is echter enorm, daar al het hooi en het gewas reeds binnen was en geborgen in de schuren. Wel is alles goed verzekerd zoo we hoorden, doch niettemin staat het gansche bedrijf stil. Ook aan de andere zyde beeft de brand weer, dank baar krachtdadig optreden, het voortwoekeren der vlammen tegengehou den. Want aan den linkerkant van het erf stond een onbewoond huis, waarin eenigen tyd geleden de moeder van den landbouwer Van den Burg woonde. Achter dit woon huis is ook een schuur gelegen en deze had reeds vlamgevat toen de brandweer haar gemikten waterstraal er op zette. Huis en schuur bleven behouden. Was de brandweer niet in staat geweest beide gebouwen te red den, een reeks aan dien kant gelegen ar beiderswoningen met rieten daken was on getwijfeld in de vlammen opgegaan. De oorzaak van den brand zou liggen in hooibroei, doch er gaan ook geruchten, dat de brand is ontstaan door kwaadwillige knapen, die den boel met lucifers hebben aangestoken. Buitenland. De Haan gepakt. De Haan is inderdaad Vrijdagmorgen in gezelschap van zekeren Vermeulen in de Offerande-straat te Antwerpen gepakt ver- teldt de 's-H. Ct. en zij verneemt hierom trent nader, dat de Hollandsche politie naar Antwerpen was overgekomen, omdat zy ernstige vermoedens had, dat twee ontsnapte uitbrekers zich daar zouden ophouden. Hoe goed haar onderzoek ook was, zy vermocht niet hen op te sporen. Daarop is onze op sporingsbrigade aan het werk getogen en Vrijdagmorgen is zij er in geslaagd de twee gevaarlijke Hollandsche kwaaddoeners te arresteeren. In een huis in de Offerandestraat werd de Haan gesnapt. Een makker van hem, die in dat huis verbleef onder den val- schen naam van Boon en die in werkelijk heid J. Vermeulen bleek te heeten, werd eveneens gevangen genomen. Deze laatste bandiet is ook een gevaarlijke inbreker, die uit een krankzinnigengesticht is ontsnapt. Beide boosdoeners zullen aan de Hollandsche justitie worden uitgeleverd. Het eerste Landgericht te Berlijn heeft een kerel, die een meisje van achttien jaar onder zyn invloed gebracht en gedwongen had, op oneerbare wyze geld voor hem te verdienen, tot een gevangenisstraf van drie jaar en zeven maanden m6t harden arbeid veroor deeld. De voorzitter van het hof betoogde, dat zulk uitschot van do menschbeid niet streng genoeg gestraft kon worden. De stryd tegen den ex-sjah. De Bachtiaren hebben volgens een tele gram uit Teheran aan de Times to Firoeskoe de troepen van Resjid es Soeltan vernietigd. Deze laatste zou zijn overleden aan zyn wonden. Dit beteekent een krachtige over winning voor de regeering, daar deze aan voerder, die zich het laatste jaar luitenant van den ex-sjah noemde, steeds een onrust stoker was. Overigens schijnt het er voor de regeering nog zoo slecht niet uit te zien. De overwinningen, die Mohammed Ali tot nog toe heeft behaald, schijnt men te moe ten toeschrijven aan de gebrekkige bezetting der steden, waar slechts kleine troepen poli tie weerstand konden bieden. Thans rukken de regeeringstroepen, 15.000 man sterk, onder wie 5000 Bachtiaren, van Teheran tegen Mohammed Ali op. Hun hoofd doel is de ongeregelde troepen van den vroe- geren sjah in de nabijheid van Teheran te laten komen, om daaidoor de mogelijke in menging van vreemde mogendheden tot be scherming van hun onderdanen te voorko men. Men verwacht volgens de Rjetsj, dat de beslissende stryd in de naaste toekomst is te wachten. Een telegram uit Teheran aan de Koln. Ztg. meldt, dat Mohammed Ali zich zou be vinden te Amol, ongeveer tachtig mijlen ten noorden van Teheran. Muiterij op een fort. Uit Toulon wordt bericht, dat zich een ernstige muiterij heeft voorgedaan op het fort Lamalgue, een straf- vesting voor veroordeelde militairen. Ver scheiden van die, pas uit Marseille aangeko men, zyn onder het zingen van de Interna tionale en de Carmagnole tot muiterij over gegaan. Van de afwezigheid der bewakers maakten zy gebruik om een van hun kame raden af te ranselen en toen de bewakers te hulp snelden, kwamen zij in opstand. Ze sloegen hen met banken en stoelen, zoodat eenigen van hen verwond werden. De orde werd door de toegesnelde mili taire wacht hersteld en de oproerlingen gevangen gezet. Er is een onderzoek naar aanleiding van deze kwestie ingesteld. Zeker is, dat de wachters Paoli en Lassalle hun behoud te danken hebben aan het snelle optreden van den schildwacht van de wacht. Hun verklaringen en die van de soldaten en den fourier zijn opgestuurd naar denkom- mandant van het garnizoen. De misdaad te Boom. Reeds hebben wy gemeld, dat de Ant- werpsche diamanthandelaar Rosenblum te Boom, bij Antwerpen vermoord is door zijn handels „vriend" De Neubourg. Deze en zyn vrouw zijn als verdacht van deze misdaad gearresteerd en uit het onderzoek zjjn de volgende bijzonderheden geblekenDe moord werd met voorbedachten rade en volgens een in alle bijzonderheden opgemaakt plan gepleegd. Het plan was uitgegaan van de vrouw, die te Contich is geboren en eenigen tyd te Parijs gewoond heeft. De vrouw was zeer verkwistend en kon met de 60 francs, die haar man haar wekelijks gaf, niet toe komen. De Neubourg, een zwak en karak terloos mensch, werd geheel door zyn vrouw beheerscht en toen zy er hem over sprak, Rosenblum, met wien hy in handelsrelatiön stond, te vermoorden, maakte hy niet de minste tegenwerping. De voorbereiding tot de misdaad begon met het delven vaneen kuil in den tuin, om het lyk in te begraven en bet koopen van voor 1,75 fr. onge- bluschte kalk, ten einde het spoedig te doen verteren. De kuil, meer dan een meter diep, was er reeds 10 dagen voor de misdaad door De Neubourg in 4 uren tyds gegraven en lag gedeeltelijk op het erf van de buren, zoo dat bij eventueele ontdekking ook op dezen de verdenking zou kunnen vallen. Rosen blum werd daarop naar Boom gelokt om aan De Neubourg ruwe diamant te verkoo- pen en, volgens de meening van den rech ter van instructie, met deze zaak belast, moet hy voor 30 a 35.000 francs aan steenen by zich gehad hebben. Toen Rosenblum begon met het wegen der diamanten, verliet vrouw De Neubourg de kamer en keerde eenige oogenblikken later terug, de bijl achter haar rug ver bergende. Toen zy den ongelukkige den eersten slag had toegebracht, greep haar man den houten hamer, die achter hem op den schoorsteen mantel lag, en sloeg daarmede zyn slacht offer tegen het voorhoofd. Rosenblum vluchtte tot aan de voordeur, die op het nachtslot zat. Hy rukte het plankje van de brievenbus af, om dit als verdedigingswapen te gebruiken, terwijl hij voortdurend luidkeels om hulp riep. Hier werd hy door het moorddadig echt paar met bijl- en hamerslagen verder afge maakt, maar zijn hulpgeroep was buiten gehoord; er snelden menschen toe en de misdaad was ontdekt, voordat de moorde naars tijd gehad hadden, het lijk te verber gen. De diamanten, die Rosenblum bij zich had, zijn verdwenen en daarnaar wordt nog gezocht. Richter's ontvoering. Uit Saloniki is ge meld, dat het Duitsche consulaat daar uit Elassona een brief ontvangen heeft met een onderschrift van Richter van den volgenden inhoud: „Ik moet u schrijven, datueinde lijk al het geld moet sturen, anders word ik waarschijnlijk terstond gedood. Het kamp is gelegen op een steilen rotswand, N.W. van Platana. Haast u! Groetend, Eduard Rich ter." De brief was niet gedagteekend. Spionnage te Metz. In den laatsten tijd zyn er in den omtrek van Metz zooveel gevallen van spionnage voorgekomen, dat de militaire overheid een bijzonderen bewakingsdienst heeft ingesteld om de buurt van spionnen te zuiveren. Van de beambten en werklieden aan de vesting werken zyn er pas weer drie in hechtenis genomen. Een onverwachte erfenis. Een buitenkansje heeft een familie te Wachenheirn in de Paltz getroffen. Godfried Murse, een advocaat uit "Wachenheirn ge boortig, stierf te Boston en liet een vermo gen na van 25 millioen. Daar hy geen directe erfgenamen had, zyn zijn verre verwanten in Wachenheirn de gelukkige bezitters ge worden. De juweelen van Abdoel Hamid. Onlangs is een hooggeplaatst Turksch ambtenaar naar Parijs gezonden met een oecoriomische leening in Frankrijk. Volgens nadere berichten is bedoelden ambtenaar ook opgedragen een wakend oog te houden op den verkoop der juweelen een waarde van ongeveer 300.000 Turksche ponden vertegenwoordigend.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3